0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #40 -: Октомври 17, 2018, 20:14:57 pm »
Благодара за отговора, проблема е че не ми предлага нищо за сега.като дойде момента щял да каже.А аз не искам да рискувам отново,6 пореден аборт не бих преживяла.

Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #41 -: Октомври 20, 2018, 23:36:58 pm »
Здравейте, д-р Даскалова!
Със съпруга ми имаме три деца и се борим за четвърто. След около 1,5 опити, се насочихме към репродуктивен специалист. Лекарят, с който избрахме да работим, ни каза, че начинът е или естествено, или ин витро забременяване, като се има предвид моята възраст и спермограмата, която занесохме. Направихме още една спермограма и подадохме молба към ЦАР. Предстои да вземем заповед. Преди няколко дни посетихме лекаря и той категорично отхвърли идеята ми за инсеминация- направо ин витро, особено с тази спермограма. Изписа ми противозачатъчни за следващия цикъл и след това действаме.
Бихте ли погледнала спермограмата и посъветвала дали да пращам мъжът ми повторно на уролог или лекарят е видял всичко, което му е трябвало и спокойно да преминавам към процедурата (сега видях, че има бактерия).
Благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #42 -: Октомври 21, 2018, 10:57:17 am »
Здравейте, д-р Даскалова!
Със съпруга ми имаме три деца и се борим за четвърто. След около 1,5 опити, се насочихме към репродуктивен специалист. Лекарят, с който избрахме да работим, ни каза, че начинът е или естествено, или ин витро забременяване, като се има предвид моята възраст и спермограмата, която занесохме. Направихме още една спермограма и подадохме молба към ЦАР. Предстои да вземем заповед. Преди няколко дни посетихме лекаря и той категорично отхвърли идеята ми за инсеминация- направо ин витро, особено с тази спермограма. Изписа ми противозачатъчни за следващия цикъл и след това действаме.
Бихте ли погледнала спермограмата и посъветвала дали да пращам мъжът ми повторно на уролог или лекарят е видял всичко, което му е трябвало и спокойно да преминавам към процедурата (сега видях, че има бактерия).
Благодаря!

Здравей, mary cherry!

С тези показатели от спермалния анализ не може да се прави инсеминация, стойностите са ниски. Ако има време, добре е да се изясни какви са причините за влошената сперматогенеза. Щом сте кандидатствали към ЦАР, значи  и предходната спермограма е била недобра. Поне е желателно да се изясни наличието на инфекция (бактерия) чрез микробиологични изследвания и PCR за хламидия и микоплазми, както и да се проведе лечение при нужда.

Поздрави и успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #43 -: Октомври 23, 2018, 20:32:29 pm »
Добър вечер, д-р Даскалова. Прекрасно е, че можем да получим консултация по наболели медицински въпроси със специалист като вас.
В момента съм бременна с второ детенце, възраст: 38 г. и днес си направих БХС (11-14 г.с.) в Национална генетична лаборатория, Майчин дом.
Ще съм благодарна на коментар върху резултатите ми:  Тегло (кг.): 71.100, Дата УЗ преглед: 23.10.2018, Тип бременност: Единична, CRL (мм): 47.00, Nuchal Translucency (мм): 1.30, Костици на носа: Налична.
* Възраст към термин: 39.3години; * Гестационна възраст: 11.4; * Метод на определяне на гестационната възраст *CRL        
РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *               
 ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e: 1 от 1800 бременни 1)               
ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 100000 бременни.             
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 100000 бременни.               
ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни.               
ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e 1 от 100000 бременни.         
 *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ ЛЕКАР:             
Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 350 бременни.           
Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 160 бременни.                
Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 1400 бременни.              
Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 4200 бременни.               
Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 7300 бременни.               
Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е 1 от 100000 бременни.          
* Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.):              
 PAPP-A (плацентарен протеин) MoM: 1.55 (част от медианата)
Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM: 1.97 (част от медианата)               
NT (нухална транслусенция)=<3: 1.3mm              
NT (нухална транслусенция) MoM: 1.06 (част от медианата)
Брой изследвания: 18

В края на тази седмица ми предстои и ранна фетална морфология, но според вас имам ли повод за притеснения?
Благодаря за отделеното време!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #44 -: Октомври 24, 2018, 22:13:43 pm »
Добър вечер, д-р Даскалова...

В края на тази седмица ми предстои и ранна фетална морфология, но според вас имам ли повод за притеснения?
Благодаря за отделеното време!

Здравей, elodia80!

От направения скрининг не се отчита повишен риск за скринираните заболявания. Повод за притеснения няма, но предвид възрастта (и леко завишените стойности на ЧХГ) аз бих обсъдила с пациента възможностите и ограниченията на неинвазивните пренатални тестове с изолиране на свободно ДНК от майчина кръв.

С пожелание за безпроблемна бременност! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #45 -: Октомври 25, 2018, 08:46:32 am »
Здравейте др Даскалова, може ли да ми кажете какво означава LA в приложената снимка?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #46 -: Октомври 25, 2018, 09:59:40 am »
Здравейте др Даскалова, може ли да ми кажете какво означава LA в приложената снимка?

Амниотична (околоплодна) течност (liquor amnii, LA).

Фетална морфология

Успешна бременност! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #47 -: Октомври 25, 2018, 10:14:26 am »
Благодаря Ви много!
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #48 -: Ноември 02, 2018, 13:33:49 pm »
Здравейте, доктор Даскалова!
Бременна съм в 7г.с с донорска яйцеклетка и от няколко седмици въобще не се чувствам добре. Постоянно ми е лошо, почти нищо не мога да ям и много спя( 20 часа на денонощие). Живея в чужбина и след установяване на бременност, клиниката, в която беше извършен трансфера казаха, че от тук ме поема акушерка. Миналата седмица получих зацапване и се обадих на тел, на който мога да получа помощ, но без преглед ме успокоиха, че всичко е наред. Снощи отново имах зацапване, което в леки нюанси продължава и днес, но час за преглед получих едва за понеделник. Притеснявам се и за себе си и за плода, тъй като съм в състояние на безпомощност( физически), а грижите, които получавам ми се струват оскъдни. Освен това съм отрицателен Резус фактор, а до този момент нямам направено нито едно кръвно изследване. Нямам медицинско образование, но четейки из българските форуми, оставам с впечатлението, че грижите и старанието на нашите лекари да запазят плода и комфорта на майката са в пъти повече от тук.
Медикаментите, които приемам, освен задължителната фолиева и В12, са: вагинални 3х1 lutinus 100mg( progesteron) и progynon 2mg x 3 надвечер.
Въпросът ми е, нормално ли е да се чувствам като “парцал” вече толкова време и нормални ли са тези изкървявания? Имам и тежест низко долу, която е постоянна, понякога съпроводена с болка( краткотрайно) Ще се радвам на коментар или съвет от Вас, тъй като, дори нямам достъп до подобен вид консултации тук.
Благодаря предварително!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #49 -: Ноември 03, 2018, 09:44:59 am »
Здравейте, доктор Даскалова!
Бременна съм в 7г.с с донорска яйцеклетка и от няколко седмици въобще не се чувствам добре. Постоянно ми е лошо, почти нищо не мога да ям и много спя( 20 часа на денонощие). Живея в чужбина и след установяване на бременност, клиниката, в която беше извършен трансфера казаха, че от тук ме поема акушерка. Миналата седмица получих зацапване и се обадих на тел, на който мога да получа помощ, но без преглед ме успокоиха, че всичко е наред. Снощи отново имах зацапване, което в леки нюанси продължава и днес, но час за преглед получих едва за понеделник. Притеснявам се и за себе си и за плода, тъй като съм в състояние на безпомощност( физически), а грижите, които получавам ми се струват оскъдни. Освен това съм отрицателен Резус фактор, а до този момент нямам направено нито едно кръвно изследване. Нямам медицинско образование, но четейки из българските форуми, оставам с впечатлението, че грижите и старанието на нашите лекари да запазят плода и комфорта на майката са в пъти повече от тук.
Медикаментите, които приемам, освен задължителната фолиева и В12, са: вагинални 3х1 lutinus 100mg( progesteron) и progynon 2mg x 3 надвечер.
Въпросът ми е, нормално ли е да се чувствам като “парцал” вече толкова време и нормални ли са тези изкървявания? Имам и тежест низко долу, която е постоянна, понякога съпроводена с болка( краткотрайно) Ще се радвам на коментар или съвет от Вас, тъй като, дори нямам достъп до подобен вид консултации тук.
Благодаря предварително!

Здравей, Гъбка! Тази сънливост и умора са характерни за първите седмици от бременността, но е добре все пак да се обсъдят с лекар/акушерка. Провери си кръвното налягане. Възможно е, ако си променила драматично начина си на живот, това да ти се отразява негативно, напр. ако си била по-активна физически или си пиела повече кафе, а сега рязко си спряла. Също така, ако приемаш други лекарства или имаш общи заболявания, е добре да се обсъдят.

Никое кървене по време на бременност не е нормално, както и понякога жената не може да разбере откъде кърви, така че е редно да се види, т.е. да се прегледа с вагинален спекулум, за да се докаже или отхвърли кървене от половите органи. Предполагам си правила в обозрим срок цитонамазка. Друг източник на кървене е пикочния мехур, затова ние препоръчваме да се следи урината, т.е. да се правят изследвания на урина за кръв, левкоцити, микроорганизми и т.н. И също така, ако имаш хемороиди, те могат да кървят по време на бременност.

Последно, при слабо кървене от матката ти имаш реално назначена терапия и твърде малко неща могат да се добавят. По-редки причини за кървене могат да бъдат системни заболявания или вродени предразположения (напр. дефекти в кръвосъсирването), за които се изискват повече изследвания, обичайно направени преди бременност.

За отрицателния резус фактор, ако е първа бременност и нямаш кръвопреливане, тест за антиеритроцитни антитела се прави малко по-късно.

Зная, че не навсякъде пациентите имат този директен достъп до лекар, както е в България, за което им съчувствам. Но няма какво да направиш, такива са здравните системи. Изчакай спокойно до понеделник и настоявай за малко повече изследвания.

Поздрави и успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #50 -: Ноември 03, 2018, 13:12:12 pm »
Благодаря Ви!
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #51 -: Ноември 12, 2018, 15:01:45 pm »
Здравейте, доктор Даскалова! Ще съм Ви много благодарна ако коментирате резултатите от БХС, направен в 19 г.с. Притеснява ме, че рискът за Даун се е повишил на 1:3300 спрямо ранния БХС, когато беше 1:10000. Имам ли основания за притеснения? Биохимичните ми показатели в норма ли са?

, Тегло (кг.): 44.000, Дата УЗ преглед: 05.11.2018, Гест. възр. по УЗ (седм.дни): 18.6, Тип бременност: Единична, BPD (мм): 42.70
СЕРУМ за БХС (15-19 г.с) под 35 год., 0.5 ml, Качество: Качествен, Взет на: 06.11.2018
Изследване   Норма   Резултат   Ед   Ком.
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ
 
БХС 11-20 седмица
*** ОБЩИ ДАННИ***
* Възраст към термин *   33.2   години
* Гестационна възраст *   19   седмици.дни
* Метод на определяне на гестационната възраст *   BPD   
БХС 11-14 седмица      
* Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *         
PAPP-A (плацентарен протеин) MoM      2.09   част от медианата
NT (нухална транслусенция)   =<3   1.75   mm
NT (нухална транслусенция) MoM      1.4   част от медианата
БХС 14-20 седмица         
* РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *      
ВАШИЯТ РИСК за болест на ДАУН e   1 от 3300   бременни   1)
ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e   1 от 85000   бременни
ВАШИЯТ РИСК за дефект на невралната тръба е   Нисък   
*ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ ЛЕКАР*
Възрастовият риск за болест на ДАУН е   1 от 600   бременни
Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е   1 от 5400   бременни
* Биохимични показатели (14-20 г.с.) *         
AFP (алфа-фетопротеин) MoM   0.89   част от медианата
Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM   0.9   част от медианата
uE3 (свободен естриол) MoM   1.36   част от медианата
БХС - ИНТЕГРИРАН РИСК (обединен от 11-14 г.с. и 14-20 г.с.).         
ВАШИЯТ ИНТЕГРИРАН РИСК за болест на ДАУН e   1 от 5200   бременни
ВАШИЯТ ИНТЕГРИРАН РИСК за болест на ЕДУАРДС e   1 от 100000   бременни
Брой изследвания: 16
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #52 -: Ноември 12, 2018, 20:05:44 pm »
Здравейте,Д-р Даскалова.На 30 г първа бременност 21 г с поставен серклаж 20 г с при 2 см шийка. Непосредствено след серклажа нямах кървене, една седмица следтова след уриниране от влагалището изтича еднократно бледо розово течение. Въпроса ми  е дали може да се чисти организма от самата манипулация.Д-р правил серклажа е извън страната не отговаря. И последно да попитам имам динамика в чернодробните и повишени левкоцити, макар да приключих АБ лечение, Не се намира инфекцията причинила скъсяването, урина , цервикален и микро биолог чисти.Ако имате препоръка ще съм благодарна.Терапията ми е утрогестан 3*2, магнерот 3*2 и папаверин 3*1
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #53 -: Ноември 17, 2018, 00:49:37 am »
Здравейте, доктор Даскалова! Ще съм Ви много благодарна ако коментирате резултатите от БХС, направен в 19 г.с. Притеснява ме, че рискът за Даун се е повишил на 1:3300 спрямо ранния БХС, когато беше 1:10000. Имам ли основания за притеснения? Биохимичните ми показатели в норма ли са?

Здравей, Lady Fortuna!

Не виждам повод за притеснение. Двата скрининга са в норма. На практика това са два различни скрининга, а не две части на един скрининг, поради което не могат да се сравняват. Достоверността на скрининга в първи триместър е много по-висока от този във втори триместър, така че когато първият скрининг отчита нисък риск, не се налага да се прави втори такъв. Той се предлага, при това със сериозен коментар, само на жени, пропуснали скрининга в първи триместър.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #54 -: Ноември 17, 2018, 00:54:41 am »
Здравейте,Д-р Даскалова.На 30 г първа бременност 21 г с поставен серклаж 20 г с при 2 см шийка. Непосредствено след серклажа нямах кървене, една седмица следтова след уриниране от влагалището изтича еднократно бледо розово течение. Въпроса ми  е дали може да се чисти организма от самата манипулация.Д-р правил серклажа е извън страната не отговаря. И последно да попитам имам динамика в чернодробните и повишени левкоцити, макар да приключих АБ лечение, Не се намира инфекцията причинила скъсяването, урина , цервикален и микро биолог чисти.Ако имате препоръка ще съм благодарна.Терапията ми е утрогестан 3*2, магнерот 3*2 и папаверин 3*1

Здравей, happy_feet!

Не бих се наела да коментирам такава ситуация, съветвам те да се обърнеш към лекар, за да се уточни има ли кървене, от къде е (често жената не може да разбере дали кърви от влагалище, уретра или хемороиди) и доколко е сериозно и каква терапия е нужна. При наличие на клиника и липса на растеж при стандартните проби се препоръчва по-широк скрининг за инфекциозни заболявания.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #55 -: Ноември 18, 2018, 09:50:13 am »
Много Ви благодаря за отговора, д-р Даскалова! :)
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #56 -: Ноември 27, 2018, 12:05:53 pm »
Здравейте, д-р Даскалова! Бих искала да ви попитам дали резултатите ми от биохимичният скрийнинг са в нормите. На 32 години съм.
Изследване   Норма      Резултат   Ед   Ком.
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ               
    БХС 11-20 седмица               
        *** ОБЩИ ДАННИ***               
            * Възраст към термин *         33   години   
            * Гестационна възраст *         13   седмици.дни   
            * Метод на определяне на гестационната възраст *         CRL      
        БХС 11-14 седмица               
            * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *               
                ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e         1 от 1700   бременни    1)
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e         1 от 100000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e         1 от 100000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e         1 от 100000   бременни   
                ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e         1 от 100000   бременни   
            *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ ЛЕКАР*               
                Биохимичен риск за болест на ДАУН e         1 от 380   бременни   
                Възрастовият риск за болест на ДАУН е         1 от 630   бременни   
                Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е         1 от 5700   бременни   
                Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е         1 от 17000   бременни   
                Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е         1 от 6700   бременни   
                Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е         1 от 100000   бременни   
            * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *               
                PAPP-A (плацентарен протеин) MoM         0.53   част от медианата   
                Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM         1.58   част от медианата   
                NT (нухална транслусенция)   =<3      1.63   mm   
                NT (нухална транслусенция) MoM         1   част от медианата
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #57 -: Ноември 29, 2018, 22:05:34 pm »
Здравейте, д-р Даскалова! Бих искала да ви попитам дали резултатите ми от биохимичният скрийнинг са в нормите. На 32 години съм.            

Здравей, radeto!

В тази ситуация ние бихме предложи НИПТ - неинвазивен пренатален тест с изолиране от майчина кръв на свободно ДНК с трофобластен произход, поради по-високия биохимичен риск спрямо възрастовия. Както и бихме обърнали внимание на плацентарния протеин, който е малко над 0.5 от МоМ, а под 0.5 се приема за понижен и води до по-висок риск от някои неблагополучия по време на бременността.

Като цяло скринингът е добър, и в зависимост от други фактори - тютюнопушене, наднормено тегло, други заболявания, може да има нужда от допълнителни мерки. Коментирай това с твоя лекар, който най-добре те познава и би ти дал правилните насоки.

Успешна бременност!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #58 -: Декември 01, 2018, 17:22:46 pm »
Здравейте, др Даскалова! Благодаря за отделеното време и внимание!Имам конкретен въпрос:Възможно ли е единствено чрез преглед с вагинален ултразвук да се постави диагнозата "Намален яйчников резерв"? До колкото знам са необходими изследвания на определени хормони за тази цел. Като допълнение към въпроса си,искам да добавя и факта, че м. септември забременях спонтанно,непланирано, с изключително ранна овулация.
Тъй като направих аборт на 12.11, мога ли в началото на следващия МЦ да изследвам АХ,Инхибин Б и FSH за оценка на яйчниковия резерв,или трябва да изчакам 3-6 мес,за да получа достоверни резултати ?
Имам 2 деца -на 5г и 1,6г, аз самата съм на 29г.
Отново благодаря! Желая ви успешна работа и весели празници!
« Последна редакция: Декември 01, 2018, 17:54:24 pm от mar1ah »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #59 -: Декември 01, 2018, 19:06:55 pm »
Здравейте, др Даскалова! Благодаря за отделеното време и внимание!Имам конкретен въпрос:Възможно ли е единствено чрез преглед с вагинален ултразвук да се постави диагнозата "Намален яйчников резерв"? До колкото знам са необходими изследвания на определени хормони за тази цел. Като допълнение към въпроса си,искам да добавя и факта, че м. септември забременях спонтанно,непланирано, с изключително ранна овулация.
Тъй като направих аборт на 12.11, мога ли в началото на следващия МЦ да изследвам АХ,Инхибин Б и FSH за оценка на яйчниковия резерв,или трябва да изчакам 3-6 мес,за да получа достоверни резултати ?
Имам 2 деца -на 5г и 1,6г, аз самата съм на 29г.
Отново благодаря! Желая ви успешна работа и весели празници!

Здравей, mar1ah!

Правилният начин за оценка на яйчников резерв е комплексна - ултразвуков преглед на 3-ти ден от МЦ с измерване на обема на яйчниците и изброяване на антралните фоликули (при което един опитен гинеколог може да заподозре проблеми с функцията на яйчниците) и, ако няма задържани фоликули, измерване нивата на АМХ, но също така и на естрадиол, ФСХ и ЛХ. Това е един стандартен минимум. Към него могат да се добавят и други тестове.

Малко вероятно е на твоята възраст да си с изчерпан резерв, но не е изключено, като има рискови фактори (напр. операции върху яйчниците, генетични дефекти, тютюнопушене, химиотерапия и лъчетерапия, автоимунни заболявания, метаболитни проблеми и т.н.). Също така има и наследственост - ако майката е влязла рано в менопауза, същото може да се случи и с дъщерята. По литературни данни от САЩ една на 1000 жени сред 30-годишните ще е с преждевременно намален яйчников резерв. Добре е да се изследваш, защото ако има съмнение за това, трябва да се вземат мерки за здравето ти, доколкото процесът е хронично прогресиращ.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу