0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #100 -: Септември 20, 2020, 15:00:11 pm »
Здравейте д-р Даскалова бременна съм в 24 седмица наскоро ми правиха обременяване с глюкоза поради съмнения за висока захар. Резултатите са на гладно 4.8
След изпита глюкоза и измерена на 120 мин е 7.8
Поискаха да правя диета и да следя показатели с глюкомер.
Въпросът ми към вас е свързан с това че на изследванията на 12 седмица имах и нисък PAPP-A протеин 0.28 тези две диагнози свързани ли са по някакъв начин и какво трябва да се направи и при двете ?
Благодаря
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #101 -: Септември 20, 2020, 20:38:20 pm »
Здравейте д-р Даскалова бременна съм в 24 седмица наскоро ми правиха обременяване с глюкоза поради съмнения за висока захар. Резултатите са на гладно 4.8
След изпита глюкоза и измерена на 120 мин е 7.8
Поискаха да правя диета и да следя показатели с глюкомер.
Въпросът ми към вас е свързан с това че на изследванията на 12 седмица имах и нисък PAPP-A протеин 0.28 тези две диагнози свързани ли са по някакъв начин и какво трябва да се направи и при двете ?
Благодаря

Здравей, sisittoо!

А каква е стойността на глюкозата на първия час след обременяването?

По съвременните изисквания не покриваш критериите за гестационен диабет, което не отменя препоръките за диета и проследяване. И да, ниските нива на PAPP-A в първи триместър, особено под 0.3 MoM, се асоциират с риск за развитие на гестационен диабет.

По отношение на това какво да правиш, тази статия може да ти е от полза - Гестационен диабет.

Поздрави! :)
« Последна редакция: Септември 20, 2020, 21:52:33 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #102 -: Септември 26, 2020, 17:50:33 pm »
Здравейте отново аз живея в Англия тук не правят изследване след първия час направо след втория и тукашните максимални стойности са 3.5-5.3 на гладно и след ядене до 7.8 също така няма състояния като предиабет и или заплаха от диабет направо си ме водят гестационен диабет в момента поддържам стойностите с диета надявам се да даде добър резултат единствено ме притеснява риска от преждевременно раждане
Благодаря за отговора ви
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #103 -: Септември 26, 2020, 20:44:34 pm »
Здравейте отново аз живея в Англия тук не правят изследване след първия час направо след втория и тукашните максимални стойности са 3.5-5.3 на гладно и след ядене до 7.8 също така няма състояния като предиабет и или заплаха от диабет направо си ме водят гестационен диабет в момента поддържам стойностите с диета надявам се да даде добър резултат единствено ме притеснява риска от преждевременно раждане
Благодаря за отговора ви

Да, в Англия е така, зная за техните препоръки. Макар стойността на втория час да е гранична, няма да ти навреди да следваш препоръките като за гестационен диабет - следене на глюкозата, физическа активност, начин на хранене, контрол на теглото и т.н. Това са препоръки с добър ефект върху здравето на бременната жена, дори да не е с диабет.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #104 -: Декември 05, 2020, 21:56:51 pm »
Здравейте д-р Даскалова, бихте  ли ми помогнали с разчитане на резултата от направения Биохимичен скрининг?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #105 -: Декември 08, 2020, 10:14:21 am »
Здравейте д-р Даскалова, бихте  ли ми помогнали с разчитане на резултата от направения Биохимичен скрининг?

Здравей, Стела!

Скринингът е добър, рискът е нисък за скринираните болести. Аз само бих отбелязала относително ниското ниво на свободно ЧХГ (0.39 MoM), което се свързва с риск от ниско тегло на бебето при раждане поради изоставане в растежа и свързани с това проблеми. Затова бременни с такива резултати ги следим по-стриктно, като особено внимаваме за показателите, свързани с растежа на плода - фетална биометрия, доплерова ехография, кръвно на майката и т.н. Има достатъчно много начини да открием тези признаци навреме и да предложим лечение, така че бременността да се износи до края и бебето да се роди с нормално тегло. Все пак най-правилни насоки ще ти даде твоя лекар.

Успешна бременност! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #106 -: Декември 08, 2020, 17:05:00 pm »
Благодаря Ви, оказа се че от лабораторията са направили грешка, отбелязали са дата на вземане на кръв 23.11, а всъщност това се случи на 30.11. От това се променя и г. с. - 12, а и размера на плода е 53 мм. Преизчислиха резултата и този е коректния.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #107 -: Декември 08, 2020, 18:37:34 pm »
Благодаря Ви, оказа се че от лабораторията са направили грешка, отбелязали са дата на вземане на кръв 23.11, а всъщност това се случи на 30.11. От това се променя и г. с. - 12, а и размера на плода е 53 мм. Преизчислиха резултата и този е коректния.

Не мога да разбера какво е променено, и на двете бланки от НГЛ пише дата на УЗ преглед и дата на вземане на кръв - 30.11.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #108 -: Декември 08, 2020, 18:47:01 pm »
В програмата, която изчислява първо е била въведена дата 23.11. Това ми обясниха от НГЛ. Мен ме накара да ги попитам факта, че на първия резултат пише 11 г. с.,  CRL 53 mm, а при УЗ лекарката ми каза, че съм седмица напред т. е. 12 г. с. видно от измерванията.
Поздрави
Спокойна вечер!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #109 -: Декември 09, 2020, 09:42:44 am »
В програмата, която изчислява първо е била въведена дата 23.11. Това ми обясниха от НГЛ. Мен ме накара да ги попитам факта, че на първия резултат пише 11 г. с.,  CRL 53 mm, а при УЗ лекарката ми каза, че съм седмица напред т. е. 12 г. с. видно от измерванията.
Поздрави
Спокойна вечер!

Ясно. Случват се такива неща, добре е, че са го оправили. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #110 -: Декември 16, 2020, 12:31:03 pm »
Здравейте, Мели! Бременна съм в 12+2 г.с. след ЗЕТ ИСКИ, като още от началото се забелязва влошен кръвоток на маточните артерии. Имам следтите мутации: хомозигот PAI 4G/4G, хетерозигот АСЕ и Factor 13, както и положителен лупусен антикоагулант. На терапия с фраксипарин 0,4 съм+натаспин.Правин пренатест, вкл. и за микроделеции и там всичко е отрицателно. На ранната фетална морфология се вижда, че всичко е нарред с бебчето, плацентата е ниска, няма изоставане засега, но докторът каза, че този кръвоток трябва да се подобри, за да не започе ретардация на плода към 24 г.с. Включи ми и аспирин протект от 100 мг., както и глисодин /антиоксидант/.  Правих и БХС, това са резултатите, от които ме притеснява малко по- ниската стойност на РАРР-А и значително по- високата стойност на free BCG. Какво е Вашето мнение и можете ли да ми дадете някаква препоръка за по- нататъшно процедиране? Много благодаря предварително!
Код за търсене: ИМЗ12061982, Роден(а) на: 12.06.1982, Регистрация на: 14.12.2020 13:00
Посещение От дата: 14.12.2020 13:00, възраст: 38год.6мес.
, Тегло (кг.): 66.500, Дата УЗ преглед: 14.12.2020, Тип бременност: Единична, CRL (мм): 65.60, Nuchal Translucency (мм): 1
.32, Костици на носа: Налична, Тип асистирана репродукция: ICSI, Дата на асистирана репродукция: 08.10.2020,
Асистирана репродукция - дата на екстракция: 04.07.2020, Забележки: Пациентката приема Еuthyrox, Estrofem, Fraxiparine
и Crinone.
СЕРУМ за БХС (11-14 г.с.) над 35 год., 0.5 мл, Качество: Качествен, Взет на: 14.12.2020
изпратен от: д-р Тошева, МЦ "Пентаграм", София
Изследване Норма Резултат Ед Оц Ком.
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ
 БХС 11-20 седмица
 *** ОБЩИ ДАННИ***
 * Възраст към термин * 38.8 години
 * Гестационна възраст * 13 седмици.дни
 * Метод на определяне на гестационната възраст * CRL
 БХС 11-14 седмица
 * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *
 ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e 1 от 170 бременни H 1)
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e 1 от 100000 бременни
 *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ
 Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 30 бременни H
 Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 180 бременни
 Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 1600 бременни
 Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 4800 бременни
 Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 7200 бременни
 Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е 1 от 100000 бременни
 * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *
 PAPP-A (плацентарен протеин) MoM 0.68 част от медианата
 Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM 3.57 част от медианата
 NT (нухална транслусенция) =<3 1.32 mm
 NT (нухална транслусенция) MoM 0.81 част от медианата
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #111 -: Декември 16, 2020, 21:55:15 pm »
... Какво е Вашето мнение и можете ли да ми дадете някаква препоръка за по- нататъшно процедиране? ...

Здравей, sheli!

Трудно мога да кажа нещо конкретно, комбинираният риск за тризомия 21 е в средния риск. От друга страна, след като е направен НИПТ, той с голяма сигурност е отхвърлил основната част от генетичните проблеми.

По отношение на хранителните добавки, нямам опит с тях, ние не ги изписваме на бременни. Относно нуждата от НМХ - това са английските препоръки (български нямаме) - Приложение на НМХ по време на бременност и след раждане.

Редовна оценка чрез доплерова весомиметрия, проследяване растежа на плода, вероятно вече е време да се спре естрофема, стандартното проследяване на работата на щитовидната жлеза, контрол на артериалното налягане и лекар, на когото да имаш доверие, че знае какво прави - общо взето това е.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #112 -: Януари 01, 2021, 12:17:25 pm »
Здрава, мирна и спокойна година ви пожелавам!   tree2a


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #113 -: Януари 15, 2021, 21:19:35 pm »
Добър вечер!
Бих искала да помоля за коментар, притесняват ме нивата на free-bcg :(
Посещение От дата: 14.01.2021 09:09, възраст: 29год.4мес.
, Тегло (кг.): 70.000, Дата УЗ преглед: 13.01.2021, Тип бременност: Единична, CRL (мм): 70.00, Nuchal Translucency (мм): 1
.50, Костици на носа: Налична
СЕРУМ за БХС (11-14 г.с.) под 35 год., 0.5 мл, Качество: Качествен, Взет на: 14.01.2021
изпратен от: д-р Стойкова, МЦ "Марковс", София
Изследване Норма Резултат Ед Ком.
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ
 БХС 11-20 седмица
 *** ОБЩИ ДАННИ***
 * Възраст към термин * 29.8 години
 * Гестационна възраст * 13.3 седмици.дни
 * Метод на определяне на гестационната възраст * CRL
 БХС 11-14 седмица
 * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *
 ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e 1 от 50000 бременни 1)
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни
 ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e 1 от 100000 бременни
 *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ
 Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 9500 бременни
 Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 990 бременни
 Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 8900 бременни
 Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 27000 бременни
 Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 6400 бременни
 Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е 1 от 100000 бременни
 * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *
 PAPP-A (плацентарен протеин) MoM 0.67 част от медианата
 Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM 0.41 част от медианата
 NT (нухална транслусенция) =<3 1.5 mm
 NT (нухална транслусенция) MoM 0.89 част от медианата

Пия единствено утрогестан, заради къса шийка, не пия, и не пуша, нямам зацапвания и др.
Благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #114 -: Януари 15, 2021, 22:36:24 pm »
Добър вечер!
Бих искала да помоля за коментар, притесняват ме нивата на free-bcg :(

Здравей, Elza!

Нищо притеснително няма, малко по-ниско е нивото на ЧХГ, но никой показател от скрининга не се интерпретира самостоятелно. Така че ако колегите при ултразвуковия преглед не са констатирали нещо нередно, аз не бих се тревожила. Разбира се, обсъди го и с лекаря, направил изследването.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #115 -: Януари 18, 2021, 17:13:44 pm »
Здравейте ! Бихте ли дали мнението си за резултатите ми от БХС? Благодаря !
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #116 -: Януари 19, 2021, 12:23:14 pm »
Здравейте ! Бихте ли дали мнението си за резултатите ми от БХС? Благодаря !

Здравей, stefanim!

По това, което си ми изпратила, бих обърнала внимание на високото ЧХГ. Добре е да се коментира с лекаря, за да се помисли дали има нещо допълнително, което може да се направи - напр. НИПТ (неинвазивен пренатален тест с изолиране на сбоводно от клетката ДНК с трофобластен произход), фетална ехокардиография и т.н. Важна е и паспортната част, която не е снимана - килограми на жената, други заболявания, коя поред е тази бременност, имало ли е кървене по време на тази бременност, дали е постигната след стимулация на овулацията и т.н.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #117 -: Януари 19, 2021, 17:23:23 pm »
Благодаря за отговора.
Годините ми са 25 , 51 килограма , първа бременност. Не съм имала кървене, нямам заболявания.
Показател за какво може да бъде високият ЧХГ ?
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #118 -: Януари 21, 2021, 17:08:19 pm »
Здравейте, Д-р Даскалова!
Казвам се Габриела и бих желала консултация относно БХС резултатите ми. Според следящия ме АГ, няма място за притеснения, но сърце женско не трае. :D
Ще ви прикача резултатите. Имала съм на два зацапване- в 5 г.с. и в 11 г.с, изследването е от 12 +2 дни. Пушех преди да разбера, че съм бременна, от 5та г.с. когато разбрах и ги спрях. На 28 години, 70 кг, медицински аборт на 24.07.2020 г, ембрионът спря да се развива.
« Последна редакция: Януари 21, 2021, 17:11:11 pm от Г.Х.008 »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #119 -: Януари 24, 2021, 10:23:18 am »
Благодаря за отговора.
Годините ми са 25 , 51 килограма , първа бременност. Не съм имала кървене, нямам заболявания.
Показател за какво може да бъде високият ЧХГ ?

Здравей, stefanim!

Никой показател от скрининга не бива да се интерпретира самостоятелно. Затова и се нарича "комбиниран скрининг за хромозомни аномалии". Би било редно на жената да се дава протокол само с изчисления индивидуален риск. Разбивката по отделни показатели е в помощ на лекаря, но внася объркване за бременната жена. И преди съм говорила с колегите генетици, но такава им е бланката.

Без притеснения обсъди резултата с твоя лекар.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу