0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #160 -: Април 30, 2022, 14:46:59 pm »
Здравейте, д-р Даскалова,

Благодаря предварително за отделеното време и за предоставянето на ценни съвети по темата!
Изпращам резултатите ми, има ли нещо притеснително според Вас?

Здравей, belsim!

Притеснения от скрининга няма, рискът за скринираните хромозомни болести е нисък. Единствено бих обърнала внимание на плацентарния протеин, който е под 0.5MoM. Добре е в този случай да се направи скрининг за прееклампсия и да се обсъди приема на профилактична доза аспирин (150 мг дневно до 34 г.с.). Разбира се, редовно следене на кръвното налягане по време на бременността и след раждане. Отрязала си паспортната част, затова не виждам дали имаш други рискови фактори, като кървене по време на бременност, наднормено тегло, тютюнопушене, други заболявания, асистирана репродукция и т.н. Виждам само, че си млада, което винаги е предимство. :)

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #161 -: Април 30, 2022, 23:07:05 pm »
Здравейте и от мен д-р Даскалова, бременна съм с близнаци в трети месец. TSH ми беше 3,13 в началото на приема на еутирокса и след 19 дни се качи на 4,17. Увеличиха ми дозата на 75 и сега всеки месец ще трябва да следя TSH
А MAT ми е -  12,55
Казаха ми, че трябвало да го смъкнем под 2,5. За да се развива правилно бременността. Има ли вероятност  да стане някоя беля ако не се нормализира този хормон. При 1-вата ми бременност не са ми казали нищо даже не съм и пила хапчета защото не съм имала никакви проблеми. Но сега ми е втора бременност и се притеснявам дали ще бъде всичко наред.
« Последна редакция: Април 30, 2022, 23:19:10 pm от Надина »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте и от мен д-р Даскалова, бременна съм с близнаци в трети месец. TSH ми беше 3,13 в началото на приема на еутирокса и след 19 дни се качи на 4,17. Увеличиха ми дозата на 75 и сега всеки месец ще трябва да следя TSH
А MAT ми е -  12,55
Казаха ми, че трябвало да го смъкнем под 2,5. За да се развива правилно бременността. Има ли вероятност  да стане някоя беля ако не се нормализира този хормон. При 1-вата ми бременност не са ми казали нищо даже не съм и пила хапчета защото не съм имала никакви проблеми. Но сега ми е втора бременност и се притеснявам дали ще бъде всичко наред.

Здравей, Надина!

MAT 12,55 не означава нищо без референтните стойности на лабораторията, в която е изследван. Всяка лаборатория има собствени норми.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте, Д-р Даскалова. На 33 години съм. Миналата година след 1ва и неуспешна бременност, трябваше да направя аборт. Може ли разчитане на резултати от ДНК анализ на абортивния материал? Само разбрах, че е полиплоидия и рядко се повтаря. Този маркер X/Y при който има три хромозоми, значи ли че проблема е при мъжа? От малък град съм и не съм ходила при генетик, защото няма. Прикачам и резултатите от БХС през 13 г.с. от който се разбра, че има проблем. Изследвахме кариотип- нормален е и на двамата. Гинеколожката при която бях ми каза, че най-често стават аномалии заради дефектна/негодна яйцеклетка. Не може ли да е в мъжа проблема? Четох, че полиплоидия има когато 2 сперматозоида оплодят 1 яйцеклетка или когато яйцеклетката е увредена. Нямам сериозни болести, освен че разбрах, че имам Хашимото след аборта.
« Последна редакция: Май 04, 2022, 16:09:07 pm от Deni_MM5 »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, Д-р Даскалова. На 33 години съм. Миналата година след 1ва и неуспешна бременност, трябваше да направя аборт. Може ли разчитане на резултати от ДНК анализ на абортивния материал? Само разбрах, че е полиплоидия и рядко се повтаря. Този маркер X/Y при който има три хромозоми, значи ли че проблема е при мъжа? От малък град съм и не съм ходила при генетик, защото няма. Прикачам и резултатите от БХС през 13 г.с. от който се разбра, че има проблем. Изследвахме кариотип- нормален е и на двамата. Гинеколожката при която бях ми каза, че най-често стават аномалии заради дефектна/негодна яйцеклетка. Не може ли да е в мъжа проблема? Четох, че полиплоидия има когато 2 сперматозоида оплодят 1 яйцеклетка или когато яйцеклетката е увредена. Нямам сериозни болести, освен че разбрах, че имам Хашимото след аборта.

Здравей, Deni!

Съжалявам за неуспешната бременност.

Бебето е било с триплоидия (по три хромозоми от всеки вид). Рядка аномалия на развитието, като причините за това са или оплождане на една яйцеклетка от два сперматозоида, или удвоено количество генетичен материал в някоя от гаметите - сперматозоида или яйцеклетката, участващи в оплождането. Не се очаква да се повтори, но и няма как да се разбере причината. Описанието на половите хромозоми, е че са три - две Х и една У, което не ни дава повече яснота. Приеми го като случайност и правете опити за следваща бременност.

Поздрави!




"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте д-р Даскалова ,не съм много на ясно с резултати от тези два хормона и не знам каква е тяхната реф.стойност ,трябва ли да се притеснявам:
PAPP-A-0598
Свободен b-HCG-1,529
НТ-1,7
На 33 г съм
Вашият риск е 610
Измерването е в 12,2г.с
Благодаря Ви!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскалова ,не съм много на ясно с резултати от тези два хормона и не знам каква е тяхната реф.стойност ,трябва ли да се притеснявам:
PAPP-A-0598
Свободен b-HCG-1,529
НТ-1,7
На 33 г съм
Вашият риск е 610
Измерването е в 12,2г.с
Благодаря Ви!

Здравей, Софи!

Така и аз не мога да кажа много, това са откъслечни данни, преписани са неправилно, не е ясно за кое заболяване е този риск, който си посочила и т.н. Ако ми снимаш цялата бланка, ще мога да съм по-конкретна.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте, д-р Даскалова, днес ми излязоха резултатите от ранния БХС и ми казаха, че нивата на ЧХГ са ниски, за което аз съм притеснена. На 36 години съм и това ми е втора бременност. С първата - Free bCG ми беше 0.6, а сега е 0.58 - тогава никой не ми спомена, че има нещо притеснително. Прилагам файла с резултатите и ще съм благодарна на Вашия отговор.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, д-р Даскалова, днес ми излязоха резултатите от ранния БХС и ми казаха, че нивата на ЧХГ са ниски, за което аз съм притеснена. На 36 години съм и това ми е втора бременност. С първата - Free bCG ми беше 0.6, а сега е 0.58 - тогава никой не ми спомена, че има нещо притеснително. Прилагам файла с резултатите и ще съм благодарна на Вашия отговор.

Здравей, Евелина!

Резултатът от скрининга ти е отличен. Изчисленият риск за всички скринирани заболявания е нисък. Нивото на ЧХГ е добро, не е ниско - за ниско се приема под 0.5 MoM и особено под 0.3 MoM. Ако ранната оценка на феталната анатомия е направена както трябва, не виждам повод за притеснение.

Още нещо - ранният скрининг (този, който си направила) е много по-високо информативен и по-точен от късния (този, който ти е препоръчан и дописан на ръка). Да се препоръчва при добър ранен скрининг да се направи и късен е неправилно от медицинска гледна точка. Няма логика в това, няма никакви международни препоръки и няма смисъл. Чети си официалната консултация - тази, която е напечатана, без да обръщаш внимание на отметки и ръчно написали забележки и препоръки.

Успешна бременност! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
От сърце Ви благодаря за изключително бързия и изчерпателен отговор 🙏🏼 Пожелавам Ви здраве 🍀
Здравейте, д-р Даскалова,
Моля за коментар относно БХС. Виждам, че има повишен риск за болест на Даун, също така няма рефернтни стойности на PAP-A и  FREE BCG.
Ако се наложи да направя Прентален тест, само за болест на Даун ли да си пусна, или и за други аномалии?
Благодаря предварително за отделеното време.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, д-р Даскалова,
Моля за коментар относно БХС. Виждам, че има повишен риск за болест на Даун, също така няма рефернтни стойности на PAP-A и  FREE BCG.
Ако се наложи да направя Прентален тест, само за болест на Даун ли да си пусна, или и за други аномалии?
Благодаря предварително за отделеното време.

Здравей, bonbolini!

Всъщност няма повишен риск за болест за Даун.
Индивидиалният риск за това бебе е 1 от 1206, това е в групата нисък риск. Висок риск се смята 1 от 100. Между 1/100 и 1/1000 е среден риск. Това е описано в края на файла, в самата генетична консултация. Рискът за останалите скринирани заболявания е дори по-нисък.

Референтните стойности за PAPP-A и ЧХГ са пресметнати чрез MoM - това е медианната стойност, тя е 1. Проблем би бил, ако тези маркери са много ниски, т.е. под 0.5 MoM или са в констелация като за тризомия 21 - нисък PAPP-A и високо ЧХГ.

Разбира се, съвременните препоръки са на всички бременни да се предлага НИПТ, независимо от показателите на скрининга. Ако решиш да го направиш, аз бих те посъветвала да избереш по-широк пакет с по-съвременна методика. Но тук вече е добре да се съветваш с твоя лекар.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Много Ви благодаря за бързия отговор.  :D :D :D
Здравейте, д-р Даскалова.

Бихте ли дали обяснение и евентуални рискове от завишен МоМ (PAPP-A) и MoM (free bHCH).
Прилагам и останалите резултати от БХС за референция. На 30г. съм. Много благодаря!
« Последна редакция: Юли 19, 2022, 13:12:30 pm от LiliyanAng »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, д-р Даскалова.

Бихте ли дали обяснение и евентуални рискове от завишен МоМ (PAPP-A) и MoM (free bHCH).
Прилагам и останалите резултати от БХС за референция. На 30г. съм. Много благодаря!

Здравей, LiliyanAng!

Няма риск от високите нива на плацентарните хормони.
Останалото не мога да коментирам, имам опит само с тези скрининги, които са направени законно, т.е. в националната генетична лаборатория, а твоят не е. Затова и нищо конкретно не мога да кажа. Възрастта ти е добра, NT също, това е.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #175 -: Август 12, 2022, 22:01:29 pm »
Започнах да консултирам безплатно някъде в средата на далечната 2002 година и за 20 години направих десетки хиляди консултации. Време е да прекратя тази дейност, дала съм своя дан към обществото. Понеже природата не търпи празнота, надявам се на мое място да дойде някой по-млад и енергичен  колега и също толкова отдаден на пациентите като мен. Винаги можете да ме намерите в кабинета, в болницата или в платформата за телемедицина. Бъдете здрави! 💜🧡💜


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу