0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Благодаря Ви за отговора. Аз по-скоро си мисля за микроделеции на Х хромозомата, дали биха могли да са причина за неуспех при инвитро процедура. Запланували сме да стартираме такава, и ми се иска да огледаме добре нещата преди да започнем.
     ПС- Някъде четох че тези микроделеции биха могли да влошат качеството на сп., но не знам дали ако се окаже че ги има, съществува някакъв по-специален метод за подбор, който да приложим.
« Последна редакция: Юни 02, 2018, 00:37:24 am от geizer »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Благодаря Ви за отговора. Аз по-скоро си мисля за микроделеции на Х хромозомата, дали биха могли да са причина за неуспех при инвитро процедура. Запланували сме да стартираме такава, и ми се иска да огледаме добре нещата преди да започнем.
     ПС- Някъде четох че тези микроделеции биха могли да влошат качеството на сп., но не знам дали ако се окаже че ги има, съществува някакъв по-специален метод за подбор, който да приложим.

Защо на Х хромозомата? Има някаква наследственост или някой лекар го е посъветвал да търси точно това? Това са много редки мутации, а и не зная в Бг дали е възможно да се изследват. Ако е необходимо, разбира се, ще се търсят варианти.

Методи за селекция има, ако има доказан генетичен дефект. Ако е засегната Х хромозомата при мъжа, може да се направи селекция на Y сперматозоидите (отново не знам дали това е приложимо у нас) или PGD.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Съпругът ми има брат, който също е семеен и от години правят безуспешни опити за дете. Имат няколко инсеминации и едно инвитро, като понякога се е стигало до имплантация, но всичко е приключвало. За съжаление не сме достатъчно близки за да попитам за причината при тях, но като цяло техният неуспех ме кара да се замислям и за генетичен фактор. А свекърва ми е имала поне 1 спонтанен аборт, което разбира се може и нищо да не означава. Нейна първа братовчетка в продължение на няколко години не е можела да зачене, а в последствие има 3 деца и 4 спонтанни аборта....
Здравейте д-р Даскслова радвам се, че има ЛЕКРИ като Вас !
Бременна съм в 17г.с. първа дългочакана бременост. Имам три големи притеснения, които бих искала да обсъдя с Вас.
1. В 13г.с по време на БХС моят АГ измери шийката на матката с коремен ехограф 37.5мм., вчера в 16.6г.с измери 32мм. Моят въпрос е има ли според вас скъсяване има ли място за притеснение и ако имате съвети към мен ?
2. В 14г.с. пуснах вагинален секрет и ми изолирах бактерия s.agalactiae ОСКЪДНО  за която четах ужасно сттрашни неща. От днес съм на антибиотик Аугументин 1000 2х1. Въпроса ми е има ли заплаха за бебето ми в момента или ако не я изчистя и родя секцио ще имам живо бебе ?
3. Пия Папверин и ношпа 3х1т за болки ниско в корема, както и веднъж дневно Магнерич 500мг. Боллките ми не са придружени с втвърдяване на корема. Като степен на болка от 1 до 10 са 1. Не са силни не са постоянни по-скоро са като че ли някой с ножче ме дере отвътре. Възможно ли е да са контракции или е от разтягането ?
Благодря ви предварително за помоща.
С уважение,
Преслава.
« Последна редакция: Юни 07, 2018, 12:12:50 pm от Pipi.55 »
*
Здравейте, д-р Даскалова.
Имам следния въпрос. След цветната снимка се сдобих с кандида и ешерихия коли. Лекувахме с Ципрофлоксацин. На следващата микробиология имах стрептококи. Последва Зинат. На следващата контрола ешерихия коли. Пих Аугуметин. Паралелно с всички тези антибиотици си купувах и Феми флора. Но днес отново съм цъфнала с ентерококи. Сега са ми предписани глобули Флуомизин, за да си почине тялото от антибиотици.
Той ще трябва да изчака 7 дена, защото съм в цикъл. Та питането ми е мога ли през това време да взимам нещо, за да не се разпространяват още повече гадините. Или да променя нещо в храненето, защото вече ми идват като гръм от ясно небе всеки месец различни бактерии, които пречат да стартираме процедури. Поръчала съм си Лактера актив на прахчета (доста скъп пробиотик), но не знам до колко би помогнал за ентерококи. Последните 2 седмици дори спрях сладко и слузообразуващи храни, уж да подсиля лечение, но не би. Не нося прашки. Междувременно на Мишо микробиологията е чиста като сълза.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскслова радвам се, че има ЛЕКРИ като Вас !
Бременна съм в 17г.с. първа дългочакана бременост. Имам три големи притеснения, които бих искала да обсъдя с Вас.
1. В 13г.с по време на БХС моят АГ измери шийката на матката с коремен ехограф 37.5мм., вчера в 16.6г.с измери 32мм. Моят въпрос е има ли според вас скъсяване има ли място за притеснение и ако имате съвети към мен ?
2. В 14г.с. пуснах вагинален секрет и ми изолирах бактерия s.agalactiae ОСКЪДНО  за която четах ужасно сттрашни неща. От днес съм на антибиотик Аугументин 1000 2х1. Въпроса ми е има ли заплаха за бебето ми в момента или ако не я изчистя и родя секцио ще имам живо бебе ?
3. Пия Папверин и ношпа 3х1т за болки ниско в корема, както и веднъж дневно Магнерич 500мг. Боллките ми не са придружени с втвърдяване на корема. Като степен на болка от 1 до 10 са 1. Не са силни не са постоянни по-скоро са като че ли някой с ножче ме дере отвътре. Възможно ли е да са контракции или е от разтягането ?
Благодря ви предварително за помоща.
С уважение,
Преслава.

Здравей, Преслава!

Благодаря ти за добрите думи!
1. Маточната шийка е динамичен орган, нейната дължина не е константна величина, а може да се променя и в двете посоки - да става по-дълга или по-къса. Също така е от значение сондата и техниката на измерване. Медицинският стандарт изисква измерване с вагинален трансдюсер и спазване на определени условия. Предвид това, в твоята ситуация не бих коментирала това като скъсяване, а по-скоро бих те посъветвала да направиш контролно измерване в 20 гс, след проведено лечение и при спазени условия.
2. Стрептококи от група В се откриват като безсимптомно носителство (колонизация) при поне една пета от жените в репродуктивна възраст. Добре е да се лекуват заради рисковете, до които могат да доведат без лечение (ти си ги прочела какви са), а също така и да се прецени нуждата и вида на антибиотичната профилактика непосредствено преди и в хода на раждане. Шансовете за бързо излекуване и липса на негативен ефект върху бебето са много високи.
3. За болките не мога да кажа нищо конкретно, тъй като причините за тях са многобройни и включват както причини от страна на бременността (повишаване нивата на хормони, разтегливостта на сухожилията, отговорът на рецепторите, тревожност на бременната и т.н.), така и други, като напр. възпалителни процеси по червата, уринарни инфекции, патология на гръбнака, неврити, яйчникови кисти и т.н. Това може да се установи при преглед от лекар и допълнителни изследвания.

Успешна бременност! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, д-р Даскалова.
Имам следния въпрос. След цветната снимка се сдобих с кандида и ешерихия коли. Лекувахме с Ципрофлоксацин. На следващата микробиология имах стрептококи. Последва Зинат. На следващата контрола ешерихия коли. Пих Аугуметин. Паралелно с всички тези антибиотици си купувах и Феми флора. Но днес отново съм цъфнала с ентерококи. Сега са ми предписани глобули Флуомизин, за да си почине тялото от антибиотици.
Той ще трябва да изчака 7 дена, защото съм в цикъл. Та питането ми е мога ли през това време да взимам нещо, за да не се разпространяват още повече гадините. Или да променя нещо в храненето, защото вече ми идват като гръм от ясно небе всеки месец различни бактерии, които пречат да стартираме процедури. Поръчала съм си Лактера актив на прахчета (доста скъп пробиотик), но не знам до колко би помогнал за ентерококи. Последните 2 седмици дори спрях сладко и слузообразуващи храни, уж да подсиля лечение, но не би. Не нося прашки. Междувременно на Мишо микробиологията е чиста като сълза.

Здравей, Тери!

С уговорката, че това е в сферата на акушер-гинеколозите, при повтарящи се вагинални инфекции с различни и чувствителни на повечето антибиотици микроорганизми, добра тактика е спиране на антибиотичния прием и провеждане на профилактика с имуномодулатори, антисептични препарати или комбинация от тях. Храненето не е от решаващо значение за вагиналната чистота.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Благодаря, д-р Мели.
Все пак едно най-важните неща, които научихме на ДРЗ беше, че д-р Даскалова е широко специализиран лекар на денонощни повиквания :D :D :D
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Благодаря, д-р Мели.
Все пак едно най-важните неща, които научихме на ДРЗ беше, че д-р Даскалова е широко специализиран лекар на денонощни повиквания :D :D :D

Ноторно известен факт е това.  :witch:


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу

Спад в Чгх след 48часа означава ли 100% аборт?
« -: Днес в 12:38:24 »
Здравейте, правих два теата за бременост при първия ден на закъснение и имаше втора черта, но бледа. На другия ден си направих кръвен тест и показа 29,67 Чгх, след два дни отново си направих кръвен тест и показа 15,67 Чгх. Това автоматично ли означава 100%  аборт или това което е в мен може да има шанс все още. На генеколог съм след седмица чак. Имам нужда от вашето мнение защото никъде в интернет не успявам да намеря информация за това. Благодарна ще съм от вашата помощ.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes

Спад в Чгх след 48часа означава ли 100% аборт?
« -: Днес в 12:38:24 »
Здравейте, правих два теата за бременост при първия ден на закъснение и имаше втора черта, но бледа. На другия ден си направих кръвен тест и показа 29,67 Чгх, след два дни отново си направих кръвен тест и показа 15,67 Чгх. Това автоматично ли означава 100%  аборт или това което е в мен може да има шанс все още. На генеколог съм след седмица чак. Имам нужда от вашето мнение защото никъде в интернет не успявам да намеря информация за това. Благодарна ще съм от вашата помощ.

Здравей, green0!

За съжаление, при толкова ниски и намаляващи нива на ЧХГ прогнозите не са оптимистични. Ако не е лабораторна грешка и ако са правени в една и съща лаборатория, а също така ако не си след ембриотрансфер на повече от 1 ембрион ... затова какво е положението най-добре ще ти каже твоят лекар.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #31 -: Август 23, 2018, 17:15:17 pm »
Здравейте, в момента съм в 29 г.с. в началото на бременността без да знам, че съм бременна приемах 5 дни Далацин Ц изписан от зъболекар. До момента всичко изглежда наред но мисълта, че може да съм овредила бебето не ми дава покой. Моля за вашето мнение
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #32 -: Септември 14, 2018, 23:52:05 pm »
Здравейте, в момента съм в 29 г.с. в началото на бременността без да знам, че съм бременна приемах 5 дни Далацин Ц изписан от зъболекар. До момента всичко изглежда наред но мисълта, че може да съм овредила бебето не ми дава покой. Моля за вашето мнение

Здравей, Яни!

Ако е имало някакви негативни последици от приема на лекарството, те досега щяха да се видят при прегледите. По принцип клиндамицин (активното вещество в лекарството далацин) е в група В според класификацията на FDA (Американската администрация за контрол върху храните и лекарствата), което означава, че контролираните проучвания, извършени върху животни при тяхната репродукцията, не показват риск за плода, но не са провеждани адекватни и добре контролирани проучвания върху бременни жени.

Успешна бременност! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #33 -: Септември 16, 2018, 11:43:28 am »
За тези, които имат фейсбук профил, направих си страница, в която ще публикувам информация на здравни теми, ще споделям събития и т.н. Можете да сложите по един лайк - https://www.facebook.com/drdaskalova/ :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #34 -: Октомври 04, 2018, 15:26:13 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
Имам хомозиготна мутация на HLA-G, но обсъждането на резултата тепърва предстои. Коментарът от геника гласи, че тази мутация се свързва със ранни загуби на бременността и повишен риск от прееклампсия. Може ли някой да ми обясни как точно действа тази мутация, тъй като чета че това HLA-G всъщност се произвежда от ембриона, и ми е трудно да си обясня как моята мутация може да окаже влияние? Или логиката е че ембрито наследява същата мутация от мене?
      Не съм имала регистрирана загуба на бременност до сега, тъй като при вече 4 години опити изобщо не забременявам и може би всичко приключва прекалено рано за да се установи.
       Установи се че съм носител и на тромбофилия- хетерозигот по мутантен алел на PAI-1, ACE, F13, MTRR. Както и дефицит на Д3, В9 и В12 с който се занимавам в момента. Но доколкото разбрах тромбофилиите се свързват с по-късни загуби на бременност, или греша?

Здравей, с уговорката, че най-точна и ясна консултация ще получиш от лекаря, който ти е назначил това изследване, мога да ти кажа най-общо следното:

HLA-G се произвежда от цитотрофобласта, а не директно от ембрионалните структури.
HLA-G принципно имат имунорегулаторни ефекти, като допринасят за имунния толеранс на матката по време на бременност и на  плацентата чрез насочване на различни субпопулации на хематопоетични клетки с имунологични функции, както и насочване на целеви клетки към имуносупресивни режими. Смята се, че клетъчно свързани изоформи на HLA-G програмират маточните NK клетки в посока към толерантност, като потискат цитотоксичната им активност, инхибират миграцията и индуцират апоптозата (програмираната клетъчна смърт). Разтворимите протеини на HLA-G повлияват производството на цитокини от кръвните мононуклеарни клетки и силно потискат цитотоксичните Т лимфоцити, програмират Т-хелпърите в пътища, свързани с толерантността и т.н.
Предразположението към тромбофилия може да рефлектира и като ранни загуби на плода, но при тебе, ако няма промяна във фактор V и фактор II, положението не е чак толкова тежко. Дефицитът на В12 е заради мутацията в MTRR, като този недостиг на витамини като цяло се преодолява лесно с прием на повечко витамини.

Успех!
Относно това изследване искам и аз да питам.Аз също съм с такъв резултат и имам вече доста загуби въпроса ми е терапия с аспирин и фраксипарин ще бъде ли достатъчна за преодоляването на проблема.Нужно ли е и прием на нещо друго.След няколко дена ще го обсъдя и с доктора ми но искам да съм подготвена и да задавам адекватни въпроси.

Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #35 -: Октомври 07, 2018, 21:36:21 pm »
Здравейте д-р Даскалова. Бременна съм след ин витро, икси с близнаци, разнояйчни с две плаценти. С мъжки фактор сме, имам заченато естествено и родено детенце на почти 5 години. С първото дете, след около 15-20та седмица от бременността имах повишено кръвно налягане, до тогава приемах профилактично АП, а след установяване на завишеното кръвно налягане, Фракси. Износих почти до термин, доносено и с добри показатели дете. Родис със спешно секцио, защото лекарят прецени, че рискът след 37-8 седмица от кръвното ми, надвишава ползите.

Сега имам кръвно налягане 130, 140/90 от самото зачеване. Пия АП и Допегит/1/2 таблетка сутрин и вечер/. До преди 1 седмица, когато ми прилоша и се оказах с кръвно 100/60. Спрях допегита и до сега не надвишава кръвното от 120/80. Точно преди 1 седмица направих и скрининга, който излезе с добри показатели, според лекарите, за синдромите. Но днес ме загложди дали стойността на плацентарнияр протеин не е нисък за близнаци и може ли това да индикира бъдещи проблеми, предвид и историята ми до тук. Какви други изследвания мога да направя на този етап или по-късно, чета че навлиза някакъв тест за риск от преекламсия и се чудя, дали и най-вече кога да го направя. Другото , което ме гложди и не мога да разбера е , тези стойности на плацентарният протеийн и чхг-то общо за двеата ембриона ли са и не са ли ниски стойностите?Благодаря предварително за коментарът!






*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #36 -: Октомври 07, 2018, 21:51:23 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
Имам хомозиготна мутация на HLA-G, но обсъждането на резултата тепърва предстои. Коментарът от геника гласи, че тази мутация се свързва със ранни загуби на бременността и повишен риск от прееклампсия. Може ли някой да ми обясни как точно действа тази мутация, тъй като чета че това HLA-G всъщност се произвежда от ембриона, и ми е трудно да си обясня как моята мутация може да окаже влияние? Или логиката е че ембрито наследява същата мутация от мене?
      Не съм имала регистрирана загуба на бременност до сега, тъй като при вече 4 години опити изобщо не забременявам и може би всичко приключва прекалено рано за да се установи.
       Установи се че съм носител и на тромбофилия- хетерозигот по мутантен алел на PAI-1, ACE, F13, MTRR. Както и дефицит на Д3, В9 и В12 с който се занимавам в момента. Но доколкото разбрах тромбофилиите се свързват с по-късни загуби на бременност, или греша?

Здравей, с уговорката, че най-точна и ясна консултация ще получиш от лекаря, който ти е назначил това изследване, мога да ти кажа най-общо следното:

HLA-G се произвежда от цитотрофобласта, а не директно от ембрионалните структури.
HLA-G принципно имат имунорегулаторни ефекти, като допринасят за имунния толеранс на матката по време на бременност и на  плацентата чрез насочване на различни субпопулации на хематопоетични клетки с имунологични функции, както и насочване на целеви клетки към имуносупресивни режими. Смята се, че клетъчно свързани изоформи на HLA-G програмират маточните NK клетки в посока към толерантност, като потискат цитотоксичната им активност, инхибират миграцията и индуцират апоптозата (програмираната клетъчна смърт). Разтворимите протеини на HLA-G повлияват производството на цитокини от кръвните мононуклеарни клетки и силно потискат цитотоксичните Т лимфоцити, програмират Т-хелпърите в пътища, свързани с толерантността и т.н.
Предразположението към тромбофилия може да рефлектира и като ранни загуби на плода, но при тебе, ако няма промяна във фактор V и фактор II, положението не е чак толкова тежко. Дефицитът на В12 е заради мутацията в MTRR, като този недостиг на витамини като цяло се преодолява лесно с прием на повечко витамини.

Успех!
Относно това изследване искам и аз да питам.Аз също съм с такъв резултат и имам вече доста загуби въпроса ми е терапия с аспирин и фраксипарин ще бъде ли достатъчна за преодоляването на проблема.Нужно ли е и прием на нещо друго.След няколко дена ще го обсъдя и с доктора ми но искам да съм подготвена и да задавам адекватни въпроси.

Здравей, kremch!

Би ли уточнила за кое точно изследване (резултат) става въпрос, за да ти отговоря конкретно?

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #37 -: Октомври 07, 2018, 22:04:09 pm »
Здравейте д-р Даскалова. Бременна съм след ин витро, икси с близнаци, разнояйчни с две плаценти. С мъжки фактор сме, имам заченато естествено и родено детенце на почти 5 години. С първото дете, след около 15-20та седмица от бременността имах повишено кръвно налягане, до тогава приемах профилактично АП, а след установяване на завишеното кръвно налягане, Фракси. Износих почти до термин, доносено и с добри показатели дете. Родис със спешно секцио, защото лекарят прецени, че рискът след 37-8 седмица от кръвното ми, надвишава ползите.

Сега имам кръвно налягане 130, 140/90 от самото зачеване. Пия АП и Допегит/1/2 таблетка сутрин и вечер/. До преди 1 седмица, когато ми прилоша и се оказах с кръвно 100/60. Спрях допегита и до сега не надвишава кръвното от 120/80. Точно преди 1 седмица направих и скрининга, който излезе с добри показатели, според лекарите, за синдромите. Но днес ме загложди дали стойността на плацентарнияр протеин не е нисък за близнаци и може ли това да индикира бъдещи проблеми, предвид и историята ми до тук. Какви други изследвания мога да направя на този етап или по-късно, чета че навлиза някакъв тест за риск от преекламсия и се чудя, дали и най-вече кога да го направя. Другото , което ме гложди и не мога да разбера е , тези стойности на плацентарният протеийн и чхг-то общо за двеата ембриона ли са и не са ли ниски стойностите?Благодаря предварително за коментарът!

Здравей, Pufpafka!

При многоплодните бременности нивата на биохимичните маркери са еднакви за всечки плодове, тъй като това са маркери, които изследваме от майчината кръв. Няма как да отдиференцираме коя плацента какво количество плацентарен протеин произвежда. При настоящия скрининг нивото на плацентарния протеин (PAPP-A) е добро, за ниско се смята когато е под 0.5 от МоМ и за много ниско - когато е под 0.3 МоМ, а при тебе е 0.656 МоМ.

Ние в такава ситуация препоръчваме да се направи, ако не е направен, скрининг за маркери за трофобластна инвазия (може да се направи през цялата бременност, както и извън бременност), скрининг за прееклампсия също (за който може би си пропуснала срока), както и останалите мерки при многоплодна бременност, както и тези за бременност, постигната след ин витро оплождане.

Какво е АП (аспирин протект може би)? Къде е правен този скрининг? Явно не е в НГЛ, която е оторизираната структура за този вид изследвания?

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #38 -: Октомври 08, 2018, 08:01:26 am »
Здравейте Д-р Даскалова,извинявам се че съм пропуснала да уточня.
Става въпрос за HAL-G хетерозиготен носител на мутантен алел съм.
Достатъчна ли ще бъде превенцията само с аспирин и фраксипарин?
Благодаря!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #39 -: Октомври 17, 2018, 12:41:45 pm »
Здравейте Д-р Даскалова,извинявам се че съм пропуснала да уточня.
Става въпрос за HAL-G хетерозиготен носител на мутантен алел съм.
Достатъчна ли ще бъде превенцията само с аспирин и фраксипарин?
Благодаря!

Не мисля, че това е необходимата терапия, но не искам да влизам в задочен спор и затова ти предлагам да слушаш указанията на акушер-гинеколога, който те следи.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу