0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #440 -: Август 03, 2015, 23:20:15 pm »
Това да се пишат имената на болните деца сигурно не е правилно, но смятам, че е добре да се информират останалите, че някой е болен от еди кво си и то като е заразно да си следят техните деца.
Не сигурно, а абсурдно. Аз вече 15 години всяка година ходя на курс по опресняване на познанията какво е то конфиденционалност на личната информаца, А европейските правила са дори по-строги и американските на тази тема. Нищо не пречи да предупредят като напишат в 1ва а група има едно дете с варицела. Точка. А не Мария Георгиева от 2ра б група има скарлатина ( написана погрешно на латински :-) ).  А те вместо това дори ти се карат, че си дръзнал да им кажеш нещо.


  
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #441 -: Август 05, 2015, 20:11:03 pm »
Боби, глеАм има шанс вече да започнеш да разбираш за какво ние, по-дълго живуркащите тук сме изнервени и недоволни най-редовно.  :lol:
Като чуя само "бележка" - все тая каква и за какво и ставам тъъъмно зелена. В 99% от случаите - бележката е за нещо малоумно, нелогично, излишно направо, коства време, разкарване, чакане и някаква сума - кога дребна, кога не дотам.
Прясно от вчера и оня ден...ще ходя да се записвам вече в МУ. Имам листче с изискванията им как да стане т'ва. ПО-ВАЖНОТО и полезното е - имам приятелка, в същата специалност там, която ползвам за база данни, кое и как. Щото ако разчитам на "информацията" от тяхна страна + безумните им изисквания, работа за 1 един ден - ще я върша поне три. Написали те какви документи да нося, между тах е и диплома за предишно образование - оригинал и копие. Спешъл минах през нас да си принтна копие де. НЯМА не особена, ами никаква логика, щото искаха същото като подавах документи, да бъда допусната изобщо до кандидат-студентски изпити. Т.е. оригинал им показах, копие им оставих, имат го и 20 дни по-късно - аре пак същото. Не, че обеднях с един лист принтнат, въпросът е в безсмислицата, в никаквата организация на базата им данни и пр. Аре дипломата я оставяме. Във връчената ми от тях ЛИЧНО хартийка пише да нося студентска книжка. До вчера - съм имала таман две такива, абсолютно идентични. Нямах никаква идея, че имало разни видове студентски книжки, честно. В листчето дето ми го дадоха пише САМО "студентска книжка", не "студентска книжка на МУ". Добре, че имам "жокер" както казах, който да питам за тези неща, както и, че майка ми беше убедена, че ще ми искат медицинско свидетелство, за да ме запишат... В предишни ВУЗ не са ми искали... Аре и там една бележка, по спешност, по "Еконт" ми я доставиха нали, че вече бях тръгнала и за тази тъпотия (колко ме е преглеждал някой - разбирате и сами) - едни 20-ина кинта (бележка+доставка). Графа "семестриална такса" представлява чинно написана банкова сметка, болдвано чак. КОЛКО е таксата за специалност Х и форма на обучение Х обаче е мега мистерия. Обръщам сайта им с хастара нагоре - не пише. Звъня, питам приятелката, казва ми. Замислям се, че от миналата година, може да има промяна. Дори с 5 лв. - банково плащане, ако не улуча - аре пак ходи по банки нали... Звъня във факултета на три различни телефона. На 3-я час ми вдига някой най-после, питам за размера на таксата - оказва се без промяна. Дотук добре. Почти бях превела парите електронно, когато виждам, че искат боредеро за платена такса. На листчИ. Не моЙ без листчИ, не моЙ такива електронни банкирания и пр. Вдигам си гъзЪ от дивана и отивам до най-близкия банков клон (не на моя банка), че да им преведа сумата като индианец, ама да има листчИ. Щото не е моята банка - 3лв. е листчИто. Като звънях за таксата да питам, питам и за великите им студентски книжки, имат ли ги на място там, да си купя, като дойда, или...? Не, нямало при тях, нито наблизо. Кофтииии. Факултета е в ИСУЛ, книжарницата (с книжките им) срещу "Св. Екатерина"...аре трафик, гориво, нерви, зелена зона и пр., да ида да купя БАШ правилната студентска книжка. Купих. С нея ми дават още куп хартия и ми казват да си попълня и тия неща, че трябвали. Денят свърши (гъзарите в ИСУЛ бачкат до 16ч.), но вече сдобила се с всички бумаги си мисля, че утре минавам, тръсвам им ги за 10-15 мин. и т'ва е. Прибирам се, пиша по хартийките, в една от тях има графа "социален произход"  :lol:, рових в Гугъл , за да схвана какво ме питат, не успях, викам утре на място ще допиша...
"Утре на място" - организирана дезорганизация. Коридор, едни хора като мен и едни други дето не знаят особено защо са там и какво работят. Постоянни питания от "колегите" колко е аджеба семестриалната такса за това и онова (вече приетите). Направих си два извода от тази ситуация: Не, не съм толкова тъпа, че не мога да намеря инфо за това в сайта им, просто го няма там и втори: явно размерът на семестриалните такси в МУ е нещо като държавна тайна, съобщават ги само на вече приетите и то лично. След което ги питат: "А носите ли бордеро за платена семестриална такса?"  :lol: :lol: :lol: Би могло, ако същата беше пожелание на студента... "Колегите" носят и студентски книжки от "неправилните" обачИ. Кофтиии. Връщат ги, за да се снабдят с каквито трябва. И чувам, че ей там на централния вход се продават  8O Преди по-малко от 24 часа не се продаваха там уж, изрично попитах по телефона и се лашках час и нещо из София, заради ТОВА! Дишам дълбоко. Идва ми реда, някакъв шморц ме пита дали съм попълнила всички бумаги, казвам "да" и ги показвам. Шморцът казва: "Ааааа не тези, трябва от нашите". Еми от ВАШАТА книжарница ми ги дадоха казвам, попълних ги, какво сега пак?!! Мне, други щял да ми даде и ги даде де...изгубих си реда и пак писах, писах, писах...безумия разбира се. Какъв ми е семейният статус, колко деца имам и дали имам, в коя фирма работя и на каква позиция...хич не ми е ясно какво го интересува някой ВУЗ, в който ще уча... Написах, пак дочаках ред - сядам пред една кисела и надута леля, която ми говори на "ти". Аз се усмихвам, говоря на "вие" и си повтарям, че няма да е добре за мен да я измлатя с чантата си... Трябва да пише на ръка милата в една дебеееела книга. Пише ми адреса по ЛК, дъъъълъг. Изнервено ми казва: "Е кой е тоя Хаджи Димитър, че и Асенов, та чак улица кръстили на него?!!". Кротко казвам: "Ами това е Хажи Димитър, не сте ли чували за него? Има даже стихотворение...". Отговорът е незадоволителен за мадам, що бил И Асенов е проблемът, цели 6 букви да изпише повече...безобразие! Броя наум до 2358 и се усмихвам, давам си листченцата, дипломката, копието на дипломката... Лелята ми вика: "Не ми трябва тази диплома и копието, нали предишния път сте ги дали!" Тук вече прекъснах броенето и се троснах и аз и й казвам: "Ми да, дала съм ги, ама ето (вадя ТЕХНИЯ лист с изисквания) пишете, че искате това, на първо място, нося го, сега ми се зъбите, че ви го давам!". Тая се сниши, явно съм имала достатъчно яростен вид  :lol: :lol: :lol: Изроди! Пълни. Неграмотни, нагли...
Записах се де аххаах. Видях и една наша мама, с едно русо нахилено бебе и с кака му, ама тя да си каже, да не я предавам така.  :lol:

ТОВА Боби у нас е положението навсякъде, като тип, модел, манталитет, както искаш го наречи. Аз ти разправям подробно, само за илюстрация какво безумие е за такива дреболии. Когато не са дреболии е по 10 000 играта на нерви, разкарване, загуба на време и пр. Днес бях в КАТ...сега нямам сили да ви разправям и за там, по същество - дЪ сейм. Какво можем да направим а? Кои права трябва да си знам, за да не съм длъжна вечно с дебили да се разправям  :? Щото както виждаш - аз моето си съм го свършила в случая изрядно, че и отгоре и пак съм крива и ПАК 2 дни ми отне какво? Да се запиша в някакъв си университет...жива да не бях, ако ми го беше разказал някой - нямаше да повярвам.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #442 -: Август 05, 2015, 22:38:16 pm »
При нас дори не пише от коя група е детето, ами само "скарлатина от ... (датата)". И толкова. Достатъчно е.

Джей, я пийни едно уиски сега! Имаш нужда.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #443 -: Август 05, 2015, 22:43:57 pm »
Абе ти в София ли си? Що не дойде на срещата?

Аз за тези малоумия от доста време пиша, много преди да се върна, не е като сега да го схващам. Ама обикновено като кажех нещо, че е излишно, все се намираше някой от форума да ми обясни подробно защо аджеба не може без това. За липсата на адекватна информация - май проблема е че всеки си казва каквото той си мили и ние приемайки ги за представители на съответната инситтуция, им вярваме. Аз затова вече всичко си проверявам в писмена форма, ама в случая ти си проверила и пак на камък си ударила :-).

Вчера отидох да си декларирам апартамента за данъчни цели. Отивам в общината, сложили някаква машинка която да ти дава номерче и има опции - една, втора, трета - разбираеми, следват подаване ан декларация по чл 14, подаване на декларация по член нам кой си. Идея си  нямам какви са тези членове, не можеше ли просто да напишат за какво е, Като и да е, отивам до стената където са декларациите, намирам съответните членове и виждам, че тази за член 14 била за мен. Изразявам недоволството си от това колко неразбираемо е направено, а охраната ми вика - ама госпожо, как можете да не знаете, то от 70те години си е все член 14. Та така, пределно ясно било според човека. 
Такааа, взимам съответната декларация и вътре се почват въпроси кога е построен апартамент, имал ли тец, телефон, асансьор, колко квадрата е, какъв строеж било ( масивен, ЕПК, нам какви си други технически подробности) та дори  и кога бил правен основен ремонт. Това при положение че те много добре знаят, като го чукнат това на компютъра  (както видях после с очите си), всички подробности за апартамента. Аз естествено идея си нямах кога е построен, ама те веднага го откриха. Да де, ама важното е да ме накарат да изпиша един куп неща, които да им ги предам на листче, които те обаче вече имат. Пълна тъпотия. Това нещо можеше да бъде изпълнено с 5 реда - адрес и собственици. Друго не им трябва. Да не би ако им напиша по-малак квадратура, да ми намалят данъците?


  
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #444 -: Август 05, 2015, 23:59:43 pm »
Предавай ме Jbrul,нямам нищо против :lol: много се радвам,че се видяхме и запознахме...
Аз студентската книжка си я купих от кварталната книжарница,а не от сергията отпред и се различаваше от тези от сергията и по вид и по цена,ама никой нищо не ми каза...
Инак и аз се изнервих с дипломата..кандитатствах с дипломата от колежа и сега съответно пак снимам и нося същата диплома и се чудя защо,ама не,не трябвало сега с тази диплома,а с тази от училище...е познай,казах им,че ще им я изпратя по колежка и че хич нямам намерение с бебето и каката да ходя пак там....прибрах се,преснимах си я и айде до болницата да я нося на колежката,че тя да им я занесе и тя като разбра,че тази диплома искали лошо и стана,защото нейната е в Бургас....та такива тъпотии в нашата мила родина...
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #445 -: Август 06, 2015, 01:25:03 am »
Алексче, как те разконспирирах а?  :lol: :lol: :lol: Сори, че бързах, ама другия път - дано имаме време. За книжката...питах аз дружката. Понякога записвали с "нормални", ама после по изпити- изпитващите бучали, че не е от техните. Идиоти бе!!! И ги питам няма 24 часа по-рано по телефона, има ли при тях такива, или наблизо - викат, че няма. После отивам и каквото казах. Знаете как се паркира край Чирковата болница сред бял ден, дори август - пак е лудница за няква си тъпа книжка и се оказа, че я има и там... Да нацелуваш децата и на Алек сладките крачка, че не съм мачкала бебешки толкова малки ехееее откога  :D

Боби, не дойдох на срещата щото още снощи трябваше да съм се прибрала, останах да спя инцидентно и днес рано-рано - черта. Малко лудница е напоследък графика ;) Аз на Деси обясних де, ама сега и на теб. От есента вече...ще съм за повече време там - ще се видим все.
Това, което разправяш за информационната система...днес в КАТ. Мониторче и пише къде да кликнеш за различните видове услуги (аз съм само за смяна на талон, 10 мин. макс. с плащането). Натискам, натискам - нищо... Поглеждам нагоре най-после - листче лепнато с тиксо "за всякакви услуги натиснете бутон "А". Часът е 13:40, натискам, номер 141, работното време е до 16:00ч., на монитора се влачи още номер 72. Замислих се дали да стоя изобщо в тази ситуация... Свърши ли работното време - не ги интересува кой колко висял - утре - на нова сметка, с ново номерче. Останах все пак, днес бях без дете, кога толкова време свободно иначе, да се пробвам поне. А талонът макс 2 седмици след купуването на колата трябва да го сменя нали... Бързо схващам, че на куп народ му е писнало от чакане и на монитора е номер 72, но най-малкият чакащ е 98. За драгите служители - това е повод за релаксче, не да пуснат следващ на монитора. Седят хората на едни чинове и столчета, ония седят на 6 гишета празни и си бъркат в носа и така. Някоя служителка се провиква номер Х дали е там. Не, не е. Провикват се жертвите, че може ли следващия 20-30 номера "над", щото нали...други няма. И така с тази система. МноУ хубаво, ама реално не се ползва. Имам късмет - намирам аз изоставено номерче - 114, билетчето издадено в 11:26, а минава 14:20 и още не му е дошъл ред на таблото, смятай (моя беше 141 оригиналния). Чакам да излезе на монитора и и цъкам на телефона. ОК, ама щото монитор, самоорганизация на клиентите, в един момент докато кажа, че да има някой преди 115-и номер, тия със 115 се наредиха. Чакам ги. Служителката ми се дзипа, че съм си изпуснала реда, ходила съм някъде... Е, развиках се тука вече, за щастие помогна. Над два часа висене за тия 10 мин. реално работа.

НЯМА разделение на дейността. Абсурдно е! За първа регистрация, за транзитни номера, за спиране от движение, за смяна на талон...всички чакат на едно. За 6 гишета с кисели лелки. А по принцип, системата им както е изписано на дисплея й - следва да разделя тия дейности. Не, не е авария, преди 2 години пак сменях кола - пак беше така. И това не е Каспичан нали, да не е да няма хора и коли. ШЕСТ гишенца и каквото описах. Лудница!!!

В добавка, братята роми... Рано сутрин са първи там - цъкат и принтват номера за ред и после продават по 20-30 кинта. Не мисля, че някой в КАТ не вижда и не знае защо го правят, няма начин да не знаят, ама не се намесват. После пак ми обясни как те милите били неграмотнички и затова правели м'найсе деца. Ми като правят 100лв. и отгоре на ден от натискане на копче в КАТ...що не?  За предишната ми кола - баш от циганим купихме номерче, за да успеем да я регистрираме за един ден. Отидохме в 9 сутринта, изрядни документи, кола, всичко. Но не бяхме ли платили - номерата...аре утре и аре пак същото. Ми да, аз подпомагам схемата така - факт. Ама сори - нямам три дни фри, за да регистрирам една тъпа кола. И не само аз ги нямам. И щом в сърцето на МВР все пак бай МангаУ прави това, аз на кого да се оплача а? На МВР от МВР? Логично...
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #446 -: Август 06, 2015, 11:24:44 am »
Хм, аз ходих в КАТ а ги питам нещо и минах за около 10 минути Нямаше хора много и нямаше и чакане, ПО един човек максимум. Впрочем в Америка е така - ако трябва да отидеш в държавно учереждение за нещо, спукана ти е работата. За да си смениш книжката се чака по 2 часа, че може и повече. А за изпитите за кормуване отиват сутрин да си взимат номера, че после свършват и тогава ги разпределят по часове. При социалните за социален номер ( все едно нашето ЕГН) висяхме не знам колко пъти, майка ми има точно 6 сбъркани ( пише, че нямала право да работи там), на 4ти отиде при шефа им и се разбраха и пак го сбъркаха :-).  Та на това съм свикнала, ама поне инструкциите са им като хората ,няма как ако ги следваш, да объркаш нещо.


  
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #447 -: Август 06, 2015, 12:34:02 pm »
Та на това съм свикнала, ама поне инструкциите са им като хората ,няма как ако ги следваш, да объркаш нещо.

Важен момент!!! Предполагам е излишно да уточня, че никъде няма гише "информация", нито една табела поне, на която да пише къде трябва да отидеш за еди каква си услуга. Иначе нацвъкани едни сградички и моЕ си обикаляш от една в друга и да питаш когото мернеш (служител, някой друг като теб) дали знае къде трябва да се навреш за това, което имаш да правиш. Ако знае - супер, ако не - продължаваш "опознавателната обиколка" на КАТ. Признавам си, че не би ми хрумнало на мен лично, че смяната на талона - става там където се взимат табелите (до канала сградата). Щях да се забия първо там, където се издават шофьорските книжки, щото по моята логика - това е смяна на документи просто, нито техници ще оглеждат колата, нито табели ще подменям...Е, отидох на правилното място, просто защото предварително ми бяха казали кое е то. Не, че сама съм се сетила, или ориентирала. Моята лесна обачИ. И да не бях хванала ред въпросния ден, мога да си карам още 10-ина дни с този талон + договора за продажба. Макар, че и това не е много ОК, щото пък застраховките не са прехвърлени още на мое име...Ама хайде на другия ден, рано сутрин като ида - все ще се оправя. Но едни хорица дето бяха от Варна и дошли да купуват кола оттук, която е за първа регистрация... Чакат за транзитни номера. Става ясно, че до края на работното време - няма начин да им дойде реда. Отиват на едно гише, на което няма никой, служителката безделничи, обясняват й ситуацията... Тая им вика: "Еми утре ще дойдете рано и ще си изчакате реда и ще си ги вземете". Евала на човека, че устиска и не се пресегна да я хване за гушката и да я извлече през дупката на гишенцето й тая мърла!  :x  Видите ли вие, някой от Варна ще бъде поставян зорлен в ситуация, да спи една нощ тука на хотел, щото "техни величества" просто не обслужват приоритетно хора, чакащи за транзитни номера. Всички в салона виждат и чуват за какво става дума, добре, че още има и свестни хора да ви кажа. Един мъж, чиито ред точно беше дошъл и той е висял с часове да чака естествено, каза на хората от Варна да минат на негово място, да си взимат табелите и да тръгват, че много път ги чака, а той ще мине след тях. Ако не беше той - не моА ги мисля, на служителките не им дремело и точка. Варненеца само дето не се разплака от благодарност, извади пари да дава на този човек, да се почерпел поне. Той отказа естествено. На този фон - не мина и без селяндурски прояви де. След като този човек си отстъпи реда, някакъв чиито номер се падаше след неговия скочи, че го бил пререждал. Хем и той видя ситуацията все пак. Запени се, наежи се, чудУ. За негов лош късмет, имаше няколко други чакащи бая яки мъже, които небрежно се изправиха и му казаха да седи мирен и да изчака човекът дето си отстъпи реда да си свърши работата. Оня мърльо увехна набързо хахах. Ама ако го бяха набили и аз щях да ида да му прасна един шут поне. Тъпанар! Обаче всичките тия "драмички", които се случват там поне 100 пъти на ден - са САМО по вина на калпавата организация на дейността в КАТ. Няма никаква друга причина. Хем знаят, че така става, от години става така, в момента пак е така и няма и няма някакво разделение на гишета, вид услуги, за да върви всичко бързо и гладко. Това пък за нещо по интернет да заявиш и да си получиш документа по пощата - дори не си го помислят, щото са много "умни". Ей в моя случай - какъв е проблемът, да си подам заявленията по нет-а, чрез някакви типови бланки техни, да ми пратят по пощата новите талони, да им преведа таксата, чрез електронно банкиране и готоУ. Хем аз няма да се разкарвам, да вися с часове и да се нервя, хем в самия салон - няма да става калабалък от хора, които не са за услуга налагаща все пак, да закараш там лично дадена кола. Пък колко е "логично" да караш на канала автомобил, който е чисто нов, магазински - дума да не отваряме. Ама типично по нашенски нали...що да е лесно, като може и трудно.  :?

Боби, искрено ме разсмя с това, че за смяна на книжка в САЩ се чака "по 2 часа, че може и повече".  :lol: :lol: :lol: Да ти обЕсня сега колко се чака у нас и как става подмяната на книжка (примерно щото ти е изтекъл срока на валидност). Отиваш лично в КАТ, в едно друго такова салонче, като това дето висях вчера аз. Добре е разбира се преди да тръгнеш натам, да попиташ някой познат, който е по-наясно (примерно приятел полицай), в коя точно сграда и на кои гишенца се ходи за тази услуга. Щото иначе - трябва да метнеш един бобец, или да обикаляш КАТ като идиот и да питаш случайни хора. Служителите - трудно да ги питаш, на гишенцата им обичайно има табели "тук не е информация!!!". То хубаво "тук" не е, ама лошото е, че гише "информация" - няма никъде. Няма табели, инструкции, нищо няма. Някак се очаква да знаеш кое, къде и как ей така "по рождение". Отиваш значи на правилното място и разбира се - теглиш номерче. После си чакаш реда. Ако имаш късмет и няма наплив, за 2-3 часа се дореждаш, ако нямаш...Идва ти ред, подаваш куп бумаги за преиздаването на книжката, после ти дават едно листче и отиваш в друга сграда да си платиш услугата (там е банковия клон). После се връщаш в първата сграда, даваш фактурката, те ти дават бележка, с която после да си получиш новата книжка. Подчертавам ПОСЛЕ. ;) Щото минималния срок за преиздаване на шофьорска книжка у нас е: 10 работни дни. Това се води "експресна поръчка", цената е двойна. Стандартният срок е 30 дни. Друга опция за книжките конкретно - няма. Не може за 24 часа, да не говорим пък веднага. Тцъ. Минимум 10 дни. Защо - аз идея нямам. Като мине срока - отиваш за получаване и следва същото. Теглиш номерче, ако има хора - чакаш Х часа ред, за да си получиш просто новата книжка. В превод, един работещ човек - следва да си пусне 2 пъти, поне по половин ден отпуска от работа, само за да подмени шофьорска книжка. Другата опция е да иде при нотариус и да прави пълномощно за целта на друг човек, с повече свободно време, който да свърши това вместо него (поне 20 кинта е таксата). И новата книжка ти ляга едно 70лв. така, просто за разкош. За по-времеемки и технически по-пипкави услуги на КАТ - каквото нагоре разправях. Може и 2-3 дни да ти отнеме първоначална регистрация на автомобил, ако си в някой от големите градове. Имам поне 5-има приятели в София, на които се наложи да спят пред КАТ в колите си, за да хванат ред на другия ден и да си вземат табелите. Не е нещо прецедент. Другата опция, за да свършиш всичко това в рамките на един ден - мисля, че се досещаш каква е и сама. Връзки, рушвети, за да прередиш "простосмъртните". И това е масовка и вчера го гледах ПАК, докато чаках. ;) Отвън паркирани няколко доооста скъпи нови возила - Мазерати, Порше, БМВ 7-ца и собствениците им си седят в тях и пийват кафенце. Не седят като нас вътре с номерчета и на опашката. И виждаш как униформени служители на КАТ - влизат вътре при служителките, дето ние с номерчетата си чакаме реда за тях и те оправят приоритетно документите и табелите на "баровците". И копче не можеш да им кажеш, нищо че виждаш и осъзнаваш какво става. Докато аз чаках за един тъп талон, тоя с "Мазерати"-то дойде, за 30-ина минути му оправиха всичко, завинтиха му номерцата (ест. с еднакви цифрички) и си замина. Преди това разбира се, даде на служителя една папка на фирмата си - подарък бе, рекламен сувенир просто хахаах. Сигурна съм, че в папката нямаше тефтерче, календарче и химикалче на фирмичката му, имаше кеш. А аз висях още 2 часа нали... Ама кЪт нямам и аз "Мазерати" - нека ми.  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #448 -: Август 06, 2015, 17:54:37 pm »
Другата опция е да иде при нотариус и да прави пълномощно за целта на друг човек, с повече свободно време, който да свърши това вместо него (поне 20 кинта е таксата).

Пълномощно казваш? Опитвам да продавам аз един автомобил в България тия дни чрез брат ми. За целта ми трябва пълномощно. Извадих си го в консулството в Ню Йорк. Предварително си попълних документа, после само се подписах пред консула и готово.

Споменавам на майка ми, че документът вече пътува и че срокът е до декември 2016, защото така съм решила. Тя веднага се притесни, че доколкото знае, такива пълномощни се издават само за 6 месеца, после ново. Ако това е вярно, и нотариусите издевателстват и дерат по три кожи от клиенти. Нищо няма да се промени в пълномощното - нито моите лични данни, нито тези на брат ми, нито пък данните на автомобила. Ама такса да се събира на шест месеца, зер, и нотариусите семейства хранят.

И като писах за български консулски служби в чужбина, аз от осемнайсет години периодично наблюдавам еволюцията в обслужването на граждани в две страни. И отбелязвам големи промени. Няма ги вече издевателството и наглостта на писарушките и лелите зад гишета, няма разтакаване и грозно отношение по нашенски. Има добре изложена информация в чакалните, има ред и опашка за различните услуги според спешността им, има адекватни отговори на всякакви въпроси, и най-вече, любезност и отзивчивост. Значи може, но ми е чудно колко хора са възроптали и как се е стигнало до тази промяна.
« Последна редакция: Август 06, 2015, 18:00:37 pm от цигу »
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #449 -: Август 06, 2015, 18:22:55 pm »
Има нов номер сега с пълномощните. На доста места не приемат едновремешните генерални пълномощни, дето си пишеше, че този човек може да те представлява навсякъде, да взема решения и да прави промени. За продажбата на едни бонове свекърва ми ще получава трето пълномощно, в първото трябваше да им е указан серийният номер ли не помня вече за да ги получи друг човек, за банката искат отделно, защото ти създават сметка на името, което е на боновете, в която постъпват тия пари като ги продадеш, ама самата продажба май се води, че някаква фирма я прави и те така :) Всяко пълномощно е пари, всяко ходене до посолството е пари и ден време за да се получи и изпрати, накрая има ли файда не питайте :)
За шофьорските книжки също им попълваш едни неща дето те си ги имат, даже ти дават бланка попълнена на 50%  и за тия ти само чавки слагаш, много ми е интересно що всеки път трябва да им пишеш имена и рождени дати на родителите (имат ги сигурна съм още преди ти да си имал ЛК или какъвто и да е документ, защото при подаване на документи за първият ми паспорт, ми ги писаха на ръка и само ме питаха). Не знам и защо чакаме 30 дни за издаване на книжка, единият път бяха забравили да ми я направят и за минути я пуснаха на машината зад гишето, ако има огромни опашки да кажем ок, ама чак пък 30 дни?!
Още нещо ми се е случвало с нотариусите :) Правя пълномощно, питат ме искам ли копие, казвам ок, набиват му мокрия печат и за него ми вземат същите пари като за оригинала  :lol:
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #450 -: Август 06, 2015, 21:17:47 pm »
Като чета Боби, направо си припомням как точно за 1 ден имахме социални и медицински номера, за ибщо 4 часа с пътуването. как Ники заспа прав на стола при служителката за социалните номера, как преди това ритна едни кабели й разкачи компа, та два пъти жената попълва, но нито се развика, нито нищо. Мъжът ми за 2 часа с кормуването взе книжка, аз още се кумя :lol: Как вместо при нотариус тук в общината за 5 долара подписваш всякакви клетвени декларации.

мда...а навремето в КАТ ходих в 6 сутринта, 6 и само кучетата лаеха. За да мога да си извадя книжката.
[/url][/url]
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #451 -: Август 06, 2015, 22:47:48 pm »
Да се смееш ли, да плачеш ли е положението.... Аз трябва да сменям книжка, която преди няколко месеца изтече и точно заради гореописаната процедура, още се кумя. Аз и не шофирам, де, та не ми е дерт, но бива да я сменя в тоя живот. Сигурно и глоба ще ми шибнат, че й е минал срока отдавна.... Ама нямам толкова свободно време да отделя, отпуската ми е кът, че я паза за чавето, като се разболее. Ей ся 3 дни бях в болнични, щото ПАК се разболя....

Декларацията по чл.14, разбрах за какво е, когато започнах да работя по имотите на един клиент и редовно си я подавам. В тазивръзки, другия абсурд. Отиваш да вадиш данъчна оценка, има 3 тарифи - обикновена за десет дена - 10 лв, бърза за 7 дена - 20 лв мисля беше и експресна - дават я веднага- 36 лв. Разликата в трите услуги е кога служителката ще натисне бутона "принт". Баси усилието ще да е това цъкане с мишката, щом ако е веднага струва 36 лв, евалата!
Друг абсурд - вадиш УВТ /удостоверение за тежести/. По правилник, трябва да занесеш справка от ИКАР по партида на имота/лицето, зависи дали УВТ-то е за имот или лице. В тази справка фигурират всички данни за имота и лицето, предишни нотариални актове, договори за продажби, делби и т.н със съответните им реквизити. Трябвада я носиш, зада посочиш един вид информацията. Отделно същото го вписваш в заявлението, леко съкратено. Но, вадиш за целия период, за който ти трябва документа, от кого е придобит имота - 3 имена и ЕГН/фирма и БУЛСТАТ. Същото това, те го имат при тях те баш в тая сиустема ИКАР отварят и вадят справката. Но не, трябва и ти да го напишеш. Най-краткият срок за УВТ за имот е 3 дни, не може веднага, струва 30 лв. Да ти разпечатат информация от системата просто. Поне има опция да платиш на място с карта, ако не - в банковия клон срещу 3 лв такса. ОбачИ, ако случайно ползваш карта на друго лице, примерно съпруг/а или фирмена карта - не може. Трябва лично лицето. Понеже редовно подавам такива УВТ-та и плащам със служебна карта, падат жестоки обяснения защо картата не е на мое име, дори пълномощното не важи. Ако се падне по-сговорчива служителка, минавам метър.

В АГКК за какво иде реч, да не захващам.... Пък в АВп - сЮвсем. Там всеки съдия има собствени закони и правила. Отивам да заличавам ипотека, отвън има сложен лист с необходимите документи. Пише, че им трябват 2 бр. Нотариално заверени молби за целите на съда, ако искаш да ти върнат копие с печат "заличена", носиш 3. Чудесно. Клиентът има цял юридически отдел, информирани са хората, наясно са със законите и нормативните актове, направили всичко, изпращат по куриер /от София/ пакета документи и кака ви Златинка се нарежда пред съдийката, за да й разгледат документите, преди да ги входирам, такъв е редът. Влизам аз, давам молбите и казвам, че искам едната да ни върнат. Аааааа, не може, трябвало да нодя 4 бр. Е, как така, питамаз, нали 2 бр за съда, една за нас. Нямало такова нещо, на тях им трябвали 3 бр. Ама, г-жо съдия, отвън пише 2 бр, казвам аз. " Ти недей гледа какво пише вън, слушай аз какво ти казвам"  8O ми се отговаря. Как да е, примирих се. Нали се сещате, че тези молби се заверяват нотариално и всяка една е оригинал, демек се цака на Нотариуса. На този клиент в цялата страна годишно заличаваме поне 100- на ипотеки, сещайте се за сумите само за това.
Отивам след няколко дни, ще заличавам друга ипотека и вече горда и наперена нося 4 молби. Аааа, едната да съм си я вземела, те 2 им стигат, 3-тата за нас, 4-тата да си я навра в ....  налЕ. Беше друга съдийка. Е как да кажа на клиента, че са ми върнали едната молба... Дни преди това надълго и нашироко се пенявих, че за Бургас ми трябват 4, щото те пък, клиентите, ми пращаха всеки път произволен брой. И сега чинно си ми пращат по 4, пък колкото ми вземат в съда-толкоз.

И още мога да разказвам, ама станах досадна вече.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #452 -: Август 06, 2015, 23:40:22 pm »
 :lol: :lol: :lol: ВидЕ ли ся свате - трябвало нотариуси да станем. Пусто, когато му беше време да го мислим - не бяха още частни, че да се усетим къде било на хляба мекото... Хич не си досадна ти, ами действителността ни е такава - досадно-малоумна. С въпросните нотариални заверки на всичко се оляха не, ами няма такава дума. Скоро може на ползваната ми тоалетна хартия да постановят да има нотариална заверка, преди да я метна в кошчето, няма и на това да се чудя особено.  :?

Права е Маргото, че и с пълномощните направиха някаква врътка. Сега за всяко конкретно действие, което ще извършва някой от твое име - аре отделно пълномощно. Т.е. за работа Х, която ще ми вършиш ти и тя се състои от 5 отделни действия в различни направления - не моЕ така "по-общичко" пълномощно да ти направя за всичкото накуп, макар и за "цялостно творчество по въпроса Х". За всичко - отделно, защото...така трябвало. Ама "как трябва" е като броя на "твоите" копия  се оказва. ;) Карах си бившата кола с пълномощно (че се водеше на фирмата), което ми позволява да я подпаля пред блока така да се каже, понеже така ми харесвало...Мога да правя с нея всичко, вкл. и да я продам мога. ОбачИ, за да ида с нея на едно море У Гръцко, трябвало ми ново пълномощно баш за тази цел. Евалата! За Турция пък още по-весело се оказа. Хем ново (отделно) хем преведено, хем пък заверено при турския консул. Прелест... Добре, че се оттървах вече от това безумие.

С тази преди нея пък - писахме веднъж пълномощно, че Иван отива да я закупи от мое име, за моя сметка и пр. и да я докара в Стара Загора. Купи я, докара я с транзитните (първа регистрация у нас беше), ами ся нали...КАТ. За да иде и да я регистрира вместо мен - аре ново пълномощно трябвало. Питам го що това не го писахме на първото?!!! Не можело да го пишем му казали. И тръснах детето на баба и от проклетия отвисях един ден в КАТ за целта. От 8:30 докъм 16ч. (монтаж на номерата). Това обаче с мнооого мазни връзки, подкупи в кеш и в торбички беше, че да сколасаме за един ден. Уточнявам - да влезем в рамките на деня корупцията. Номерата, за да са еди какви си - си ги платих съвсем официално, в банката, то им е услуга по ценоразпис - дерт нямаше с това. Плащанките (под масата) бяха САМО, за да не го вършим ей това упражнение барем 2 дни. И тогава имаше хора от други градове, дето чакаха за транзитни и ставаха панаири, като тоя дето ви разказах.

Тя Боби е права принципно и аз съм съгласна принципно и Златина е съгласна принципно и целият форум принципно ще да е съгласен, че... Ако сами подклаждаме корупцията - на дребно, на едро - все тая, не си гоним правата, не изискваме - няма как да стане по-добре. Да, така е. Пита се в задачата, как Златина да ИЗИСКА от съдия Х, да работи по правилата лепнати на вратата му, а не по внезапно щукналите му такива? От Златина се иска НЯКАК да свърши работа Х, за време Х, затова й плащат и никой не го интересува колко е сбъркано всичко в държавата. Как се спори със съдия относно естеството на работата му? Спориш - не ти я върши, "духаш супата", клиентите недоволни, шефовете ти бесни, ПАК се очаква да свършиш задачата "за вчера" нали, при това положение, ако не те уволнят заради "несправяне" де... Ми да, молиш се, пускаш метър, даваш рушвет... Щото, ако за всяко ей такова опира някой до съд в Страсбург - то няма да му стигнат 100 живота само това да прави. От администрацията в ДГ, до дело във Върховния съд - всичкото такова бе! Правилата за нещо, когато са разписани все пак и лесно достъпни (често не е така де) - някой имащ властта да ги ПРИЛАГА само, ти казва, че няма да ги прилага ТЯХ. ми някакви "свои". Ключовият момент е тук. Че овластените да прилагат правила - могат абсолютно безнаказано да не ги, това, че ти знаеш какви са правилата - не те грее изобщо, защото нямаш как да принудиш овластените да бачкат по устав. Няма на кого да се оплачеш от това, освен на тях самите. Или на някоя телевизия. То, ако не е тъжно - би било смешно, но наистина в такива ситуации - само медиите помагат. Понякога де. И за случай Х САМО. Когато отмине шума от него - пак се прави същото поголовно и толкова. В нашенския КАТ конкретно...що снимки, записи, проверки, уволнения, че и арести имаше последните години и к'во? Ами нииииищо. Карат си я както преди Ората  :?
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #453 -: Август 07, 2015, 09:22:47 am »
Да се смееш ли, да плачеш ли е положението.... Аз трябва да сменям книжка, която преди няколко месеца изтече и точно заради гореописаната процедура, още се кумя. Аз и не шофирам, де, та не ми е дерт, но бива да я сменя в тоя живот. Сигурно и глоба ще ми шибнат, че й е минал срока отдавна....
Sixsens, в кой град си? В София процедурата вече е много бърза и няма такова чакане като едно време (говоря за централата на КАТ в Дървеница). Трябва ти да си извадиш предварително едно медицинско при ЛЛ. Отне ми около 15 мин подаването на документи и то, защото има да се попълва и около 10 мин вземането.
Иначе и на моята й беше изтекъл срокът преди 3 години. Не ме глобиха.

Момичета в доста отношения има напредък. Не е това, което трябва да бъде, но аз забелязвам доста подобрения. Самият факт, че вече на повечето места има номерца, а не се редиш на опашки, където никога не е ясно кой пред кого е, говори за това.
Както и това, че много неща можеш да ги направиш вече он-лайн, а не на място. Аз се възползвам на макс в това отношение.
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #454 -: Август 07, 2015, 09:38:09 am »
Момичета в доста отношения има напредък. Не е това, което трябва да бъде, но аз забелязвам доста подобрения. Самият факт, че вече на повечето места има номерца, а не се редиш на опашки, където никога не е ясно кой пред кого е, говори за това.
Както и това, че много неща можеш да ги направиш вече он-лайн, а не на място. Аз се възползвам на макс в това отношение.

Като ходих в здравната каса да си взема трибуквената им дума (идентификационен номер, с който да проверявам онлайн какви здравни услуги съм ползвала), чинно си изтеглих номерче, чаках 20-тина минути и след като всички дошли след мен влязоха, реших да попитам охраната какво стана. "Ама защо не казахте, че сте за това - то не се иска номерче". А защо пише на машината, че трябва?! А охраната къде беше, като го теглих това номерче?!
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #455 -: Август 07, 2015, 12:19:08 pm »
Смайли, разбира се, че на доста места нещата са мръднали към по-добро, сравнено с преди 10 години да кажем. Има и редица "бастиони" на глупостта, корупцията и дезорганизацията обаче, където нищо, ама нищичко не се е променило и да е станало по-читаво. Местния КАТ е едно от тях. Може на други места, КАТ да са взели и да работят по-човешки - не споря изобщо. Казвам за нашите, защото с тях се разправям от няколко години - и на милиметър не се е подобрило нищо от 2009-а насам (оттогава ми е просто "личната статистика" за тях).
За Общината например - съвсееем друго нещо е. Има си и там машина с номерчета, има си разделение по вид услуги, ама детайлно. Охраната веднага идва и пита, ако види, че се колебаеш какво да натиснеш за каква услуга си, казваш и ти казва къде да чукнеш. Последно се бях настроила за ден-два ходене по мъките, за еднократната помощ за раждане на Дани. Реших да я взема дни преди да навърши 3 годинки (тогава й изтича давността). В Общината от взимането на номерчето, до излизането ми с документите - 10 мин. не знам дали имаше. А не е като да нямаше хора. Супер любезно отношение, подробни обяснения сега къде да отида и какво да направя, бях смаяна буквално. Понеже доволно съм се разправяла с общинската администрация и предишни години и като знам какво беше...бетер тия в КАТ дето ви ги разказвах. Ходиш с някакви листове по етажите и гадаеш къде и за какво, троскат ти се, ако попиташ, информация - няма и никой не ти дава...ТОВА обаче сега е каквото е, благодарение на настоящите кмет и общински съвет. А те са избираеми, доста мажоритарно при това ;) Правят разни прекрасни неща за нас - ние после си ги преизбираме с кеф и така всички сме щастливи и доволни.

АКО и в други ведомства, някои от ръководните длъжности не се заемаха, чрез назначения "от горе", а, чрез гласуване от гражданите - хайде да видим, дали и там внезапно няма да заработят като пчелички ;) Защото очевидно - не е въпрос на техническа обезпеченост и в КАТ да работят както в Общината (същата машинка за билетчета имат и те). Не е невъзможно и при тях да се получи, след като на други места се получава нали? Не се получава - защото просто няма желание от тяхна страна, да предоставят на гражданите читава услуга. А няма, защото не те зависят от нас, а ние от тях в момента и могат да си ни правят на маймуни колкото и както пожелаят. И го правят. Мотивация няма за промяна. Защото на ТЯХ така им е по-удобно "да работят", а какви ядове ни отварят на НАС - хич не им пука.
Хайде да си представим сега, че имаме право, чрез гласуване да си изберем шеф на КАТ, на РДВР...ОК, има си изисквания кой изобщо има право да се кандидатира за такъв пост разбира се, не може да е редови гражданин, без опит и познания в съответната система. Хайде 5 души, които искат да заемат този пост (и отговарят на изискванията) - да се явят на избори (като кметските) в съответния регион, област, община. Изобщо не е толкова скъпо да се направи, а и да е - заслужава си. Правят си една кампания кандидатите на местно ниво - не е сложно, има всякакви регионални медии, има куп помещения държавна и общинска собственост, където да се организират срещи с гражданите и кандидатите да ни уведомят, какви са техните планове за управление и реформиране на дейността в КАТ примерно. Ако Петров предлага куп услуги на КАТ да се случват вече по електронен път, а Иванов - не - ще гласувам за Петров. Ако Петров иска и следващия път да гласувам за него - ще се напъне да свърши каквото е обещал. То е просто и отдавна измислено, няма сега ние да открием топлата вода. Или шефа на РДВР - по същия начин. Гражданите в регион Х - имат приоритетно проблем с: едни с цигански набези по къщите им, други с каруци по булевардите (София), трети с определен вид битова престъпност, четвърти с поголовно шофиране на пияни водачи, пети с всичко накуп... И по същата схема. Кампания и поемане на ангажимент от кандидатите за поста, с кое ще се разправят приоритетно, какво обещават да постигнат в рамките на своя мандат и пр.
Този вид длъжности, които спрегнах - не изискват професионални познания от страна на избирателите в област Х, защото те са административно-организационни. Не е нужно шефът на РДВР примерно, да има 20 години стаж в отдел "убийства", че да е добър шеф на РДВР-то. Нужно е само да познава системата, да е наясно как функционира тя, да е наясно къде са проблемите в нея и да има някаква визия как да подобри работата й. За специфичните дейности - има си съветници, назначават се професионалисти "надолу" по веригата, от хора запознати пряко с естеството на работа в едно, или друго звено и пр. За тези неща - редовите граждани - нито разбират, нито следва да се намесват, точно защото не разбират в детайли. НО за този кой е "шапката" - следва да имаме право. Той да каже КАКВО обещава да направи за нас, а КАК точно мисли да го направи - нас не ни интересува. Щом сам се натиска за длъжността - по презумпция се предполага, че има идеите и възможностите и познанията да го направи. И при нас и на други места в страната - баш полицейски началници най-редовно биват спускани и назначавани от София. Ами прощавай нали, ама дори по принцип да е кадърен някой такъв - той поне година след назначението си - още се ориентира къде е попаднал изобщо. Не познава колегите си, региона, проблемите му, тепърва установява кое и какво е главен проблем в тази и онази дейност на повереното му ведомство. Естествено - има и вътрешен отпор срещу него от местните полицаи, защото някой техен кадърен колега не е получил поста в полза на поредния парашутист и вместо всички да работят - започват да си подливат вода "вътрешноведомствено" и вместо да бачкат за нас - се занимават с "кой, кого и как да прецака". В КАТ - също.

Мерси, че сподели, че за преиздаване на шофьорска книжка - ПАК медицинско трябвало да се носи. Поредното, за което не бих се сетила сама де... Не, че не е по-разумно на място да подпиша една декларация, че няма промяна в здравния ми статус от издаването на предишната и толкова, ама..билЯжки да разнасяме и да плащаме явно е найййй-важното в тази държава. Или може би МВР (КАТ) - нямат електронен достъп до досието ми при ЛЛ?  :lol: Може би моя ЛЛ не може да създаде електронна бланка на въпросното медицинско, която с един клик да се появи на монитора на служителката в КАТ? Дали? Щото за ЛК бях супер смаяна последния път (имах видимост към монитора), че в досието ми при тях, има дигитализирана снимка от първия ми паспорт дори. Зеления, черно-бяла снимка, 1996-а е изваден. Тогава помните предполагам, снимките още бяха на лента, с негативче и пр. Т.е. като съм им го върнала, когато правих първата си ЛК - сканиран е, архивирано е инфото в техен електронен масив и те за мен знаят повече и от самата мен. Пак казвам - с един клик излиза това. Но видиш ли ти - ако не им замъкна някаква хартийка хвърчаща, която ест. ми пишат без никакви прегледи и това се знае и давам 10лв. за целта - няма нова книжка. "Логично", "смислено" - дума да няма.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #456 -: Август 07, 2015, 12:42:50 pm »
Смайли, в Бургас съм. Тук схемата в КАТ е като при Сиса - недей си игра... Може би е малко по-добре от тях, но пак е великото чакане. Всички колеги ме предупредиха да си отделя поне един ден, като засменям прословутата книжка :lol:

Свате, подкрепям те на 1000% за избираемите длъжности. Не се надявам вече, че ще се случи някога това в БГ. Баш за МВР, Съда и подобните, НИКОЙ  с власт в тази държава няма интерес да се случи.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #457 -: Август 07, 2015, 12:49:50 pm »
Хе-хе, Зайче, точно обратно при мен беше като си взех ПИК-а. Взех номер, веднага ме извикаха и за 1 мин бях готова.
И обратно на Jbrul ми беше опита в Социални грижи с еднократната помощ за раждане. Там ме изнервиха на макс  :lol:

Между другото евала на охраната.... Нали в нашите учреждения никъде няма гише "информация" и най-голяма помощ получавам точно от охранителите (обичайно дядовци) - да са живи и здрави  :P

Мерси, че сподели, че за преиздаване на шофьорска книжка - ПАК медицинско трябвало да се носи. Поредното, за което не бих се сетила сама де... Не, че не е по-разумно на място да подпиша една декларация, че няма промяна в здравния ми статус от издаването на предишната и толкова, ама..билЯжки да разнасяме и да плащаме явно е найййй-важното в тази държава. Или може би МВР (КАТ) - нямат електронен достъп до досието ми при ЛЛ?  :lol: Може би моя ЛЛ не може да създаде електронна бланка на въпросното медицинско, която с един клик да се появи на монитора на служителката в КАТ? Дали?
Това в близките 10 години не го виждам да се случи, въпреки че е много логично  :lol:
Ама то и самото издаване на медицинско е такава проформа. ЛЛ разпечатва една бланка и удря едни печати. Никакви прегледи, нищо! Спокойно мога и без добро зрение например или с далтонизъм да стана шофьор.
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #458 -: Август 07, 2015, 13:33:45 pm »
Това с мединското не е ли само в случаите когато е изтекла?
Аз отидох да си сменя един месец преди крайния й срок и не са ми искали медицинско.
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #459 -: Август 07, 2015, 13:38:46 pm »
Свате, подкрепям те на 1000% за избираемите длъжности. Не се надявам вече, че ще се случи някога това в БГ. Баш за МВР, Съда и подобните, НИКОЙ  с власт в тази държава няма интерес да се случи.
Да инициираме едно референдумче по темата?   :jump12:

Боби, като се появи, да напомни моля при тях как беше по тези въпроси... Но доколкото помня, от това което е споделяла за САЩ, когато сме обсъждали подобни теми - при тях, ей този тип длъжности са избираеми. Т.е. под пряк граждански контрол и неслучайно е измислено така. Даже се сещам за куп филми и сериали щатски, съдебно-кримита, в които защитата на обвиняемия коментира, че ще видят зор, понеже на прокурора по тяхното дело му предстояли избори и щял да се напъне максимално с обвиненията срещу "техния човек". Другото (пак от филми), което ми е правило впечатление е, че кметът звъни на шефа на полицията и го натиска за бързо и ефективно разрешаване на случай Х т.е. там "местната власт" си е вЕрно местна власт със сериозни правомощия, вкл. да трие сол на шефовете на силовите ведомства. Пък да се обади губернатора налЕ (при нас аналогът май е областния управител) - всички ги втриса. Знам, че доста малоумно звучи да давам примери от филми и сериали, но все пак - там нещата отразяват "живия живот" и случките се базират на реалната функция на тази и онази система в САЩ.

Смайли, за еднократна помощ, след Общината отидох в "Комплекса за социални услуги" тук (тоя за м'найсе-то милиона дето ядоха Масларава за него, ако помниш). И от други майки какво бях чувала - очаквах да отвися часове. За моя изненада - нещата там се случиха както в Общината. Бързо и любезно, хора имаше доволно пак. За около час, с придвижването от едното до другото място, че и по-малко - бях свършила всичко. Което е ОК - ОК е, няма да се изкривя никога аз лично и да плюя където няма защо.

За медицинското...не искам да си спомням. :? 31.07. - на село съм, чакам да стане 12ч., за да залепят на стената на ФОЗ листчето с класирането за МУ. Да знам все пак ще ходя ли да се записвам, няма ли. Разбира се - не може по телефона, по нет-а, вързала съм човек да се разкара дотам да види. Към 13ч. вече знам, че съм приета. За разкош  - същия ден трябва да ми прехвърлят новата кола. Мятам се на старта и карам 30 км. до СЗ, естествено при нотариуса се оказва, че има липсващи документи и се движа вече с час и половина закъснение от плана си. След нотариуса - имам часове за боя, нокти и пр., че бях заприличала на чума вече, не нещо каприз - налага се. Закъснявам за салона с час и нещо, застъпват се моите и часове на други клиентки и там съм вече + 1 час.Хората нямат 100 ръце все пак... Трябва да съм в София същата вечер. Жива - умряла, трябва. Цял ден непоносима жега беше тук - 37-38 градуса, прилошава ми от глад, шофирайки тъпча някакъв гнусен сандвич, само да напълня с нещо стомаха. Минавам през нас и правя копие на дипломата щото УЖ трябвало. Когато подавах документи за кандидатстване в МУ - справочника им беше изчерпан. И тия ми дават едни принтнати листчета, на едно от тях пише какви са нужните документи за записване. Копие на дипломата - фигурира, ама медицинско - тцъ. Записвала съм се веднъж в държавен ВУЗ преди, после в частен ВУЗ - не са ми искали медицинско, няма отде да ми хрумне. Към 19ч. сколасвам да напусна салона и разбира се точно в този ден, точно като тръгвам - мощна лятна буря. Оказва се ест., че по новата ми кола - всичко е изрядно - лети джанти, ксенони, изпрана тапицерия, НО уви - чистачките да сменят - не.  :lol: Сигурно бяха оригиналните от завода - нищо не чистят, стържат брутално, видимост - никаква, карам с 50-60 в един момент. Нищо. Имам план, връщам се до село за багажа си (то е на подбалканския път) и оттам до входа на София, по подбалканския са точно 217 км. Викам си аз, докъм 21ч. ще стигна все. Уморена съм доста, ще карам по-кротко, нали свърших раУтата... Майка ми и Дани са вече на село за уикенда, отивам за саковете си, пускам си едно отровно кафе да ме разсъни и ще потеглям уж. Мама ме пита дали имам медицинско. Нямам естествено, питам за какво ми е? Не го пише в с писъка им (вероятно в справочника го пише, ама аз нали нямам). Мама ми казва, че навремето за МУ точно са искали и доколкото знае и сега искат. Почва да ми призлява, звъня на приятелката дето вече учи там да питам, оказва се разбира се, че трябвало. Призлява ми, вече отива към 20ч., започва се звънене и разпит кой и къде може да го издаде това медицинско, а може ли някой в София, или само ЛЛ. Хем всичките са лекари нали - никой не беше категоричен по темата, майка ми настоява да не рискувам за София, да се върна до СЗ, звъни на колега в частна денонощна клиника, че ще ида, да го напише междувременно и после по магистралата - да карам до София. Мисля си аз, че може би в София мога да ида да платя и да ми напишат, ама ако не може, като си помисля майка ми как ще пили, ако я накарам тук да пишат и да праща по куриер...по-добре да се върна и да карам цяла нощ. ВЕрвайте ми.  :lol: Акостирам обратно в СЗ, вали приятно, часът 21:40, отивам в клиниката - заключена врата и бележка "На визита съм". Ай честито нали  :lol: Чакам 10-ина минути, звъня на майка ми, карам я да звънне на колегата да пита кога мисли, че ще се върне. Отговорът е: "До 30-40 мин". Е, не!!! Звъня на приятелка с молба утре (събота) до обяд да иде да го вземе това медицинско и да ми го прати в София на адреса (да не се мотам по офиси в понеделник), съгласява се да е жива и здрава. В 22ч. благопулучно се качвам на магистралата. Към 12ч. влязох в София, към 12:40 достигнах крайната дестинация. Мъртва, ама уж свършила всичко. Понеделник - малшанс. Чакам куриера на Еконт някъде сутринта, имам всички бумаги за записване, САМО медицинското да дойде...Не идва. 14ч. все още не идва, зъня 20-ина пъти по телефоните да издирвам куриер хора. Някакъв нов служител, който не можел да намери адреса (адресът е на бул. България, до "България" МОЛ  :lol:) жива да не бях, ама...В 14:40 получавам вече пратката. После отивам за прословутата книжка на МУ и...дотам бях. Записват до 16ч., остана за вторник раУтата.

Подробно го разправям, само заради "цветната илюстрация", как една тъпа, съвсем излишна бележчица (без реална стойност, преглед нямаше нали) -  може да отвори куп проблеми, моткане, да яде време и нерви. Добавяме и обичайното за у нас - липса на точни и ясни инструкции, кое как се прави, все трябва да питаш някой който случайно, или не - знае. Отделно, че ФОЗ се намира в сграда на ИСУЛ, еми като им е важно толкова - да ни ги пишат там тия медицински бе! Лекари ли нямат, к'во?. Ама нали да има просто 10лв. тук и там е важното.... :? А, да! При положение, че моята специалност е административна, а не медицинска - за к'во точно ми трябва И медицинско да попитам аз? И на инвалидна количка да бях (да пази Господ!) - пак мога да го уча и работя това все пак, няма да ставам мозъчен хирург зер...

НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!