0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #60 -: Ноември 28, 2014, 15:58:11 pm »
wild cat, от това, което аз съм проучвала трябва да е редовно обучение и да е редовен студент (изисква се уверение от университета). Също така наскоро гледах по ТВ социалния министър, че много майки се записват само за да вземат помощта и не продължават и че обмислят някакви промени в закона за да ги накарат да върнат помощта след това както направиха преди години с втората година майчинство...
*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #61 -: Ноември 30, 2014, 19:13:31 pm »
Mousyt, благодаря ти!  :)
Явно помощта е въведена с идеята да се помогне на майките, които учат редовно и нямат възможност да натрупат нужните месеци осигурителен стаж, за да получават майчинство.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #62 -: Януари 06, 2015, 13:23:22 pm »
Честито Богоявление–Йорданов ден!
Честит имен ден на всички празнуващи днес!
Имам въпросче: коя е по-добра платформа за работа на онлайн-магазини-  OpenCart 2.0 или Summer Cart ? Кой се оптимизира по-добре?
Търся фирма или човек за изработване на онлайн-магазин....сетих се,че и тук има програмисти и то добри :)
Можете и на лични да ми пишете.
Лек ден на всички!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #63 -: Януари 08, 2015, 11:11:00 am »
никой ли не знае ? :(
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #64 -: Януари 14, 2015, 14:48:45 pm »
Здравейте, от известно време си "блъскам" главата по следния казус: как става самоосигуряването на лице имащо желание да упражнява свободна професия (в случая зъботехник). Търся, търся и все удрям на камък. Моля, ако някой има някаква идея или ако има по-подходяща тема във форума да ми пише! Предварително блягодаря за отделеното време!
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #65 -: Януари 14, 2015, 15:17:31 pm »
ето подробно обяснение  -  мисля , че и към момента е актуално


http://consultbg.weebly.com/1055108610831077107910851086/-freelancer


http://www.nssi.bg/benefits/insurance/1913-singlel


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #66 -: Януари 14, 2015, 15:28:54 pm »
nimika, много ти благодаря! Аз също четох тези материали, но пак ми е малко "каша" в главата.  :D Като се регистрираш в Агенцията по вписванията какво следва? Ще трябва ли да се търсят услугите на счетоводител на края на годината? И изобщо какви ангажименти (освен месечните вноски) произлизат от тази регистрация? Да не стане "вместо да изпишем вежди, да избодем очи" така да се каже. Иначе ми се изясни, че регистрацията в Агенцията по вписванията няма как да я избегнем (а някои "специалисти" ме убеждаваха, че може...).
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #67 -: Януари 14, 2015, 20:48:20 pm »
Мириам, не че е невъзможно да се справи сам човек, но от сегашният си опит, аз бих поне се консултирала със счетоводител още в началото. Линкът, който nimika е дала е доста подробен, какви въпроси ти остават?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #68 -: Януари 14, 2015, 22:37:50 pm »
За да си по-спокойна можеш да си направиш предварителен консулт със счетоводител, който да ти обясни задълженията, произхождащи от самоосигуряването. Не са много нещата (осигуровки, придружаващите ги декларации, както и годишната данъчна декларация), човек може и сам да се оправи, но си е нужно време за тях. Ние на този етап се справяме и без счетоводител.
При всички положения по-лесно е със счетоводител - няма нужда да следиш промени в осигуровки, данъци, закони и т.н., но пък това удоволствие си струва пари, разбира се.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #69 -: Януари 15, 2015, 09:53:36 am »
м-и, twin, благодаря ви за отговорите!
м-и, линкът на нимика наистина е подробен и като цяло ми се изясниха стъпките, но проблемът идва точно от консултирането ми със счетоводители. Вчера счетоводителката (от работата ми) ходи до ТД на НАП и там са и казали, че се подава само въпросната бланка към тях, не била нужна регистрация в Агенцията по вписванията!!!
Притесняват ме тези противоречиви мнения, а най-вече се притеснявам да не се окаже, че пропускаме нещо, което после ще ни струва допълнително пари.
Днес ще се чуя с още "вещи" лица - и да видим.  :D
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #70 -: Януари 15, 2015, 10:17:13 am »
В ТД на НАП не винаги са компетентни по техните си въпроси, кво остава за чужди. Аз мисля, че няма как да минеш без регистрация в Агенцията по вписване (питай на място за най-сигурно), а и да се регистрираш там, ти нямаш много ангажименти после, няма някакви финансови задължение, които да произлизат от това (ако се публикуват годишни отчети, не е толкова скъпо) кое точно те притеснява в тази регистрация?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #71 -: Януари 15, 2015, 10:30:17 am »
По моему трябва да се регистрирате в Агенцията по вписвания, за да получите единен идентификационен номер (БУЛСТАТ), с който вече ще се регистрирате в НАП. Доколкото знам земеделските производители не се регистрират по БУЛСТАТ, а само с ЕГН, но при вас случая е друг.
В статията по-долу е описано подробно кой подлежи на регистрация в Агенцията по вписвания. Вие, предполагам, попадате в графата "медицински специалисти", така че ви е нужен код по ЕИК. А ако не, то тогава изцяло отговаряте едновременно на трите изброени условия.
Ето още малко полезна информация. :)

П.П. А нямате ли ваш колега, с който да се консултирате той как практикува?
« Последна редакция: Януари 15, 2015, 10:38:23 am от twin »
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #72 -: Януари 15, 2015, 20:01:11 pm »
twin, земеделците също се регистрират в Агенцията, просто техните Булстат номера са= на ЕГН.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #73 -: Януари 16, 2015, 13:01:08 pm »
Привет, отново благодаря на м-и и twin за отговорите! Вчера говорих с друга служителка на ТД на НАП, която каза, че трябва да се направи въпросната регистрация в агенцията по вписванията и както м-и е писала (в случая за земеделците) така и мъжът ми ще се регистрира с булстат=егн-то му. Сега чакам и още една счетоводителка да се произнесе по въпроса (ако пропускаме нещо) и ще действаме. Дадоха ми и телефон на НАП за въпроси (0700 18 700). Аз лично смятам да се обадя да попитам дали при такава регистрация (на свободна професия, с булстат=ЕГН) е необходим касов апарат и т.н.
twin, повечето познати на мъжа ми са с регистрирани дружества (ЕТ, ООД, ЕООД), самоосигуряващи няма от близкото обкръжение иначе естествено това е най-лесния вариант.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #74 -: Януари 16, 2015, 19:47:07 pm »
Мириам, говорете със счетоводител, който има такива клиенти, нека специалист да ви каже как е по-удачно да се регистрирате - това от към данъци и други. Касовият апарат мисля е задължителен, освен плащанията да пристигат само по банка (не съм напълно сигурна, но мисля, че няма как ).
Тия от НАП ти препоръчвам да ги питаш само за неща, които работят. Примерно за подаване на декларация - само служителят, който ги приема. Другото, което е, ако някой некомпетентен ти е дал грешна информация и дойдат да те глобяват, ти няма как да кажеш "Ваш служител така ми каза". На тия им вярвам само като ми издават документ и си слагат подписа под него. Случи ми се скоро юрист от НАП най-нагло да ме излъже, на конкретен въпрос с възможни отговори "Да" и "Не", но като направих това, което мислих за правилно и трябваше да получа отговора на документ, той беше, този който аз предполагах, не който ми даде.
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #75 -: Януари 16, 2015, 21:16:23 pm »
nimika, много ти благодаря! Аз също четох тези материали, но пак ми е малко "каша" в главата.  :D Като се регистрираш в Агенцията по вписванията какво следва? Ще трябва ли да се търсят услугите на счетоводител на края на годината? И изобщо какви ангажименти (освен месечните вноски) произлизат от тази регистрация? Да не стане "вместо да изпишем вежди, да избодем очи" така да се каже. Иначе ми се изясни, че регистрацията в Агенцията по вписванията няма как да я избегнем (а някои "специалисти" ме убеждаваха, че може...).

Miriam
2-рия линк дава отговор на твоите въпроси, там изрично е упоменато, кои лица могат да бъдат самоосигуряващи  :lol:
Иначе, не всички такива лица имат нужда от счетоводители и от воденето на съответно счетоводство, така че един консулт, няма да ти навреди  :wink:
Ако ще имаш регистриран касов апарат, то в такъв случай, той се връзва към НАП, май вече е задължително, следва обслужване на същия и воденето на някакви счетоводни дневници за него, та, при всички случаи, там без счетоводно обслужване, ми се струва, че не  е възможно да се мине.


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #76 -: Януари 16, 2015, 21:47:31 pm »
Няма нищо сложно при касовият апарат, обслужването е от фирма, не от НАП, но ако за сравнително малка сума ( предвид обема работа) може да се намери счетоводител е по-добре.
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #77 -: Януари 20, 2015, 21:15:16 pm »
Няма нищо сложно при касовият апарат, обслужването е от фирма, не от НАП, но ако за сравнително малка сума ( предвид обема работа) може да се намери счетоводител е по-добре.
Е аз не съм писала, че се обслужва от НАП-а,  а само че е свързан с тях, то е ясно, че ф-ма го обслужва :lol:


*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #78 -: Януари 20, 2015, 21:39:04 pm »
Тия от НАП ти препоръчвам да ги питаш само за неща, които работят. Примерно за подаване на декларация - само служителят, който ги приема. Другото, което е, ако някой некомпетентен ти е дал грешна информация и дойдат да те глобяват, ти няма как да кажеш "Ваш служител така ми каза". На тия им вярвам само като ми издават документ и си слагат подписа под него.
:balk_50: много , много точно  !!!


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #79 -: Януари 21, 2015, 13:04:47 pm »
благодаря ви! :bighug:  :D