0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #20 -: Февруари 27, 2014, 11:43:50 am »
Отпадна ли минаването през нотариус при покупка на кола?През 2008г си купих кола,преди брака,нова,от София ауто.Обаче направих една врътка-имаше отстъпка от близо 7000лв за лекари и адвокати :wink: И така,колата я "купи" приятелка зъболекарка,разбира се,аз си преведох парите от банката,с моето име.Реших вече да си прехвърлям колата и ме интересува сега какво трябва да направя.И още нещо-мога ли да я регистрирам само на мое име или трябва и съпругът ми да присъства?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #21 -: Февруари 27, 2014, 11:48:56 am »
минава се през нотариус, поне миналата година беше така като продавах моята.
можеш да я регистрираш само на теб, но имай предвид, че щом имате брак се приема за семейна собственост и при последваща евентуална продажда и той трябва да присъства :)
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #22 -: Февруари 27, 2014, 11:58:15 am »
Нали се говореше,че няма да се минава вече през нотариус?Пропуснала съм момента,дали го приеха или си е останало само с говоренето.Какви са нотариалните такси?Сигурно доста пари ще трябва да се дадат.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #23 -: Февруари 27, 2014, 13:26:03 pm »
Да, необходимо е при прехвърляне на автомобил нотариална заверка. Таксата е в зависимост от стойността на автомобила обявена в договора. След придобиването, мисля има и еднократен данък в общината, който се плаща на база данъчна/застрахователна оценка.
Препятствията са тези ужасни неща, които виждаш, когато не гледаш към целта си


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #24 -: Февруари 27, 2014, 23:08:34 pm »
Прехвърляхме кола преди три месеца. Прави се при нотариус, трябва да присъстват бившият и настоящ собственик, но в бланката има графа: семейно положение и име на съпруга(та). Както и Роситка е писала, таксата е на база стойността на колата. Оценката (доволно занижена, защото колата беше доста стара) предварително беше направена в Застрахователна фирма. Има данък, но не се наложи да ходим в общината, защото тази общинска такса беше начислена към платената при нотариуса сума и трябваше само след седмица да си вземем допълнително от нотариалната кантора тази бележка.
« Последна редакция: Февруари 27, 2014, 23:50:08 pm от marsi »

Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #25 -: Февруари 28, 2014, 09:52:34 am »
Благодаря за информацията,момичета.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #26 -: Март 13, 2014, 14:20:08 pm »
Момичета, препоръчайте ми добър уролог по ЗК за бременна жена (моя милост). На феталната ми откриха някакво образувание от евентуален такъв произход и трябва да се открие какво е и да се елиминира влиянието му върху мен и беб. Докторът на феталната много се зачуди и каза, че за пръв път вижда такова нещо. Важно ми е да е добър, за да предотвратим по-нататъшна инфекция и преждевременно раждане... хич не ми се стреля в тъмното. Предварително благодаря!
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #27 -: Март 14, 2014, 14:36:13 pm »
Лили, в Пирогов има добри уролози. За съжаление не мога да помогна с конктретно име.
Стискам палци всичко да се развие позитивно и да двете ви с бебка.

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #28 -: Март 14, 2014, 14:57:23 pm »
Лили,

Преди съм ходила при д-р Мирчов в Токуда, който обаче сега гледам се е преместил във Вита. Не знам там има ли по ЗК такава пътека, но лекаря го препоръчвам горещо :) Много е внимателен и подробен, не спестява и не пропуска нищо и помага!

Успех :)
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #29 -: Март 14, 2014, 15:37:49 pm »
Благодаря ви, момичета!  :bighug:
Още предиобяд успях да посетя две клиники и пуснах изследвания. Другата седмица ще продължа с още две, дано ми се разминат мрачните прогнози!
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #30 -: Март 23, 2014, 18:41:06 pm »
Момичета в голяма дилема съм, много ще се радвам ако може някой да ми помогне. Ситуацията е следната.
Живея със семейството си в Холандия.
Предстои ми да пътувам с  дъщеря ми за България.
Разбрах че на летището в България ще ми искат декларация съдържаща съгласието на съпруга ми да изведа детето от страната тоест от България.
 Съпругът ми е холандец, детето е записано тук в Холандия и във Варна в общината. Въпроса ми е дали ще ми е нужна тази декларация и откъде мога да я извадя.
Също четох че трябва да е нотариално заверена и написана на български. Ако някой се е сблъсквал с това моля нека да ми отговори. Смятам да взема и акта за раждане, може би ще трябва  да го преведа на английски или български.

Много ще съм благодарна ако Гането се включи, четох че тя наскоро е имала някакви затруднения със извеждането на децата си.
« Последна редакция: Март 23, 2014, 18:43:10 pm от Melody01 »
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #31 -: Март 23, 2014, 19:00:19 pm »
Българските граждани, които живеят в чужбина си правят такава декларация в българското посолство или консулска служба. Те там имат готови бланки, в които се нанасят данните на детето и родителите и се заверяват нотариално там на място. Но за вашия случай не знам как се процедира, защото предполагам детето е с двойно гражданство и дали има значение ако пътува с холандски задграничен паспорт. Най-добре се обади в най-близкото ви посолство или консулска служба и те там ще ти дадат отговор. А може и някоя мама, която е във вашата ситуация и тук да се включи.
« Последна редакция: Март 23, 2014, 19:02:02 pm от ra4ko75 »


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #32 -: Март 23, 2014, 19:40:56 pm »
Melody,

Не знам дали си видяла това:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=50186.msg1043979#msg1043979
Има ли детето български документи? Защото ако правилно го разбирам това указание най-лесният вариант е с двата комплекта документи (въпреки, че не намирам логиката в това, но така пише...).
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #33 -: Март 23, 2014, 21:21:59 pm »
И аз не намирам никаква логика.
 Детето има холандски паспорт, миналата година записах дъщеря си във Варненската Община.
 Затова си мислех че могат да ми направят проблем.
 Сетих се че Гането беше писала че са й искали постоянния адрес. Постоянния ни адрес е тук в Холандия, но няма как да го докажа - в паспорта не е вписан, а в личната ми карта е записан адреса ми във Варна.
 Mousyt,  ra4ko 75 много ви благодаря за отговорите. :)
 Май ще се наложи до ходя до българското посолство в Хага, но първо смятам да им се обадя и да питам подробности.
« Последна редакция: Март 23, 2014, 21:28:40 pm от Melody01 »
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #34 -: Март 23, 2014, 22:04:12 pm »
Логика няма и според мен. На мен досега не са ми правили проблеми, когато съм пътувала сама с децата (имат немско гражданство, големият има и бг акт за раждане, на нея предстои да й направя, нямат бг паспорти).
Ето ти извадка от закона:
http://www.nsgp.mvr.bg/NR/rdonlyres/8509CE3A-7E08-4D04-BD1A-3083D572715F/0/INFO_patuvane_deca.doc

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #35 -: Март 23, 2014, 22:49:57 pm »
Дъщеря ми също има български акт за раждане, но се питам дали той може да замести бг. паспорт? Според извадката от закона на МВР пише, че ако детето притежава паспорти издадени от двете страни на които е гражданин няма нужда от изготвянето на декларация .

Ето и цитата:

"2.1 Когато при напускане на Република България детето притежава и представи на граничните полицаи валиден български паспорт или лична карта И валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, чиито гражданин е, декларация за съгласие от отсъстващия родител/родители няма да бъде изисквана."

Мисля че в България не издават паспорти на толкова малки деца - дъщеря ми е на 2 години и 7 месеца. Много се надявам бг акта за  раждане да свърши работа.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #36 -: Март 24, 2014, 01:06:49 am »
Паспорти се издават и на новородените, те няма как да излязат извън България (лични карти мисля се издават от 16 г.). Ние имаме издаден паспорт от новородени от българското посолство в Австрия, но аз и приятелят ми сме български граждани и за нас важат изискванията като за български граждани. Ти като имаш вече български акт за раждане спокойно може да извадиш на детето си български паспор. Но най-добре се обади в посолството и попитай подробно как стоят нещата във вашата ситуация.


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #37 -: Март 24, 2014, 02:35:45 am »
Да, ама за паспорта се иска и двамата родители да се подпишат, което си е излишно разкарване, когато детето си има друг паспорт. После пък трябва и да отиде да се вземе.  :x А колко време ще отнеме, докато стане готов и се получи в посолството, това е друг въпрос. Така моя бременна приятелка роди с моминското си име, докато й дойдат новите документи.
Немските поне ги правят веднага.

Нищо лично, просто за мен това е пълна глупост при положение, че детето е регистрирано като бг гражданин и в системата може да се види кои са родителите му и на кой адрес пребивават. Недомислици в системата.
« Последна редакция: Март 24, 2014, 02:37:53 am от blue_sky »

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #38 -: Март 24, 2014, 21:21:16 pm »
Привет, момичета!Много отдавна не съм писала, но то при мен само неприятности напоследък.....

Та въпроса ми е следният:Днес ми се наложи отново да се регистрирам с Бюрото по труда-бях регистрирана няколко месеца, преди 10 дена започнах работа, приключих си всичко и в БТ и в НОИ.На 7- ми ден работодателите ми решиха че не се спрявам с работата- аз дето 15 години само това съм правила.При днешната регистрация незнайно къде съм си загубила картончето за подпис за БТ.Без него няма как да отида другият месец.Дали може да ми се издаде ново или да обикалям институциите по които ходих днес и да го търся?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #39 -: Март 24, 2014, 21:39:34 pm »
Момичета много благодаря за отговорите .
 Реших да отида до общината и да помоля да сложат стикер с постоянния адрес  в паспорта на дъщеря ми.
 И аз ще си извадя документ с постоянния ми адрес.
 В сайта пише, че в случай че е упоменат постоянния адрес на детето в паспорта или в официален документ, декларация не се изисква. Това ми се струва най-лесния вариант.
Още веднъж благодаря за включванията.

Пими много неприятно! Би трябвало да ти издадат ново картонче, човешко е да се изгуби. Плюс това ти си започнала работа и си приключила в БТ, логично е да не пазиш повече картончето. Обясни им, ще те разберат. Успех !