0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Въпроси от всеки и за всичко
« -: Януари 14, 2014, 10:04:16 am »
И веднага на темата:
Има ли право бащата на болничен за дете, при положение, че нямат сключен брак с майката? Племенникът ми е болен от варицела и все още е под карантина, но МО отказват болничен на бащата /и двамата работят/. :ask:
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #1 -: Януари 14, 2014, 10:28:52 am »
Това дали имат или не сключен брак с майката не променя по никакъв правната връзка на бащата с детето (освен ако не е припознато, разбира се). Майка и бащата имат еднакво право да ползват болнични за да гледат детето.
Чл. 162. (1) (Доп. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) Работникът или служителят има право на отпуск при временна неработоспособност поради общо заболяване или професионална болест, трудова злополука, за санаторно-курортно лечение и при належащ медицински преглед или изследване, карантина, отстраняване от работа по предписание на здравните органи, гледане на болен или на карантиниран член от семейството, належащо придружаване на болен член от семейството за медицински преглед, изследване или лечение, както и за гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина в заведението или на детето.
Това от КТ, в КСО има също разпоредби във връзка с болничните като тъм също няма подобно ограничение.



Препятствията са тези ужасни неща, които виждаш, когато не гледаш към целта си


*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #2 -: Януари 14, 2014, 10:40:49 am »
Благодаря ти мила, аз също така мислех, но не знам на какво основание му отказват болничен на бащата 8O Мисля, че са се хванали от следното:

Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на наредбата:
1. "Лекуващ лекар (стоматолог)" е лекарят (стоматологът), който в момента е установил заболяването и е поел наблюдението и лечението на болния в амбулаторни, домашни или болнични условия.
2. "Членове на семейството" са съпругът, съпругата и техните възходящи и низходящи роднини по права линия.
3. "Осигурено лице" е лице, което е осигурено за всички осигурени социални рискове; за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест, и безработица; за всички осигурени социални рискове без безработица; за инвалидност, старост и смърт и за трудова злополука и професионална болест.
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #3 -: Януари 14, 2014, 10:43:34 am »
Бубулина, ако бащата е военизиран (ако правилно разбирам МО), искат бележка, че другия родител не можа да излезе в болничен. имаме приятели военни и при тях е така, някаква вътрешна разпоредба им е.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #4 -: Януари 14, 2014, 10:47:04 am »
Бубулина, ако бащата е военизиран (ако правилно разбирам МО), искат бележка, че другия родител не можа да излезе в болничен. имаме приятели военни и при тях е така, някаква вътрешна разпоредба им е.
Да и двамата са военни :wink: И майката и бащата. Та явно за тая "вътрешна разпоредба" иде реч, макар да не ми е много ясно, защо ИМА значение кой от двамата е в болничен... 8O
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #5 -: Януари 14, 2014, 11:41:54 am »
е при двамата военни не зная как е  :lol: вероятно единия ще трябва да вземе бележка, че не може да излезе, която да предвижи през 100тина служители, за да се върне при този, който я е издал и той да разреши болничния.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #6 -: Януари 14, 2014, 13:09:31 pm »
е при двамата военни не зная как е  :lol: вероятно единия ще трябва да вземе бележка, че не може да излезе, която да предвижи през 100тина служители, за да се върне при този, който я е издал и той да разреши болничния.
Виждам, че ги разбираш нещата :D Но в случая, според мен нямат право да му отказват, защото едва ли в разпоредбата изрично е упоменато "майка" или "баща" /ако не се лъжа, преди години имаше спечелено дело от един баща с отказан болничен/, а в този случай тя важи и за двамата, т.е. няма значение кой ще предостави бележката. При всички случаи, смятат да си потърсят правата...
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #7 -: Януари 17, 2014, 19:05:13 pm »
Има ли тук счетоводители?


Регистрирана фирма сега, като основната дейност ще е посредничество с германска фирма за намиране на работа в Германия, та трябва ли да се регистрира по ДДС, защото ще извършва услуги в ЕС?
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #8 -: Януари 27, 2014, 20:29:32 pm »
И аз с въпрос. Знам, че много от вас са наясно със стойностите на TSH. Моята свекърва е с операция „от гуша“, както казва тя. Редовно си пие елтироксина или заместител някакъв, изследва се на 6 м. В събота ѝ взехме резултатите от профилактичните изследвания - TSH при референтни стойности до 4,20 тя има 57,3 8O.
То ясно, че я спеших днес да ходи на лекар, но все пак се чудя възможно ли е и какво значи такава стойност.
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #9 -: Януари 30, 2014, 21:14:38 pm »
Ако на някой се налага да търси детегледачка, познавам една пенсионерка, страхотна жена, много възпитана и търпелива, гледаше детето на нашите приятели от 1 г. до тръгването му на градина, и сега се нуждае от работа.
Доста време е работила е в софийско одз, лично я познавам, има карта за градски транспорт, така че района не я притеснява, пък и не взима скъпо.

Ако ви е нужна жена за почистване, обадете се.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #10 -: Януари 31, 2014, 10:10:20 am »
И аз с въпрос. Знам, че много от вас са наясно със стойностите на TSH. Моята свекърва е с операция „от гуша“, както казва тя. Редовно си пие елтироксина или заместител някакъв, изследва се на 6 м. В събота ѝ взехме резултатите от профилактичните изследвания - TSH при референтни стойности до 4,20 тя има 57,3 8O.
То ясно, че я спеших днес да ходи на лекар, но все пак се чудя възможно ли е и какво значи такава стойност.
Хората, които пият по-големи дози имат нужда от увеличаване през зимните месеци. Не се умира от това, просто се натоварва организма. Предполагам, че ще и( увеличат лекарството, контрола след 45 дни и така докато нацелят подходящата доза.
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #11 -: Февруари 20, 2014, 18:43:58 pm »
Момичета, които сте в Америка,
моля ви кажете ми ако знаете, какъв вариант има да се изпрати багаж от Америка до България и много ли е скъпо?

По въздух, вода...всеки вариант който знаете ще ми е от полза.
става въпрос за лични вещи. И може би между 30 и 50 кг?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #12 -: Февруари 20, 2014, 19:09:44 pm »
Лиско, скъпо ще е. По моя преценка, няколкостотин долара.
Мой приятел действаше като "посредник закупчик" в Щатите и пращаше стоките на хора в България - от бельо през китари до фарове и гуми. Той ползваше американската пощенска служба. Дори със солените цени за пратката, явно си струваше. Но от него зная, че е нужна експресната, по-скъпа услуга, за да пристигне изобщо артикулът в България, иначе се краде.

Моят опит е лош. Последните ми две малки пратки с детски дрехи до Блгария така и не пристигнаха. Дори писмата ми не стигат.  :x  Платих нещо от рода на $25 за половин-един килограм. Вече нищо не пращам и нямам никакво съмнение, че праките се "губят" в България.

Ако аз трябваше да търся и сравнявам цени, бих проверила тук:

Американска пощенска служба: http://postcalc.usps.com/
UPS https://www.ups.com/one-to-one/login?returnto=https%3a//www.ups.com/uis/create%3floc%3den_US%26WT.svl%3dPNRO_L1&reasonCode=-1&appid=UIS
FedEx https://www.fedex.com/ratefinder/home

UPS и FedEx предлагат и услуги за товари, но зная дали 30-50 килограма попадат в тази категория.
Би могла да се обадиш на офис в България и оттам да ти дадат информация. Късмет!
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #13 -: Февруари 21, 2014, 04:08:37 am »
Цигу, много ти благодаря.

Ще проверя и линковете, които си ми дала.

UPS вече ги питахме и наистина цената не е никак малка.

Ще търсим варианти:)

Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #14 -: Февруари 25, 2014, 10:48:50 am »
Здравейте! Моля ви, който е запознат, да ме ориентира какви са средните цени за гледане на дете почасово в Сф. Става въпрос за около 5-6 часа три пъти седмично.
Опитвам се да си направя сметката дали си струва да започна втора работа на граждански договор или като тегля чертата ще трябва да доплащам.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #15 -: Февруари 25, 2014, 11:24:59 am »
Между 3 и 6 лв. на час, според мен.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #16 -: Февруари 25, 2014, 12:11:00 pm »
Наехме детегледачка чрез агенция миналата година. От агенцията ни казаха, че заплащането е между 5 и 10 лв. на час.



   La vita è bella
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #17 -: Февруари 25, 2014, 12:45:31 pm »
Благодаря ви! За съжаление май не ми излизат сметките. Работата е за 500 лв. за 3 х 4 часа седмично, да водя документацията по системата им за безопасност на храните. До там отиване и връщане го смятам грубо 2 часа, тъй като е извън Сф. И разходите за бензин. Накрая може да се наложи и да доплащам. А и доходите от гражданския договор се декларират в края на годината, нали? 
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #18 -: Февруари 25, 2014, 12:49:46 pm »
В началото на следващата се декларират, Врабчо. Отгоре на това не ти удържат ДОД за последното тримесечие и ти после го внасяш.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #19 -: Февруари 25, 2014, 12:56:37 pm »
Благодаря, Зайко!