0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Въпроси от всеки и за всичко
« -: Януари 14, 2014, 10:04:16 am »
И веднага на темата:
Има ли право бащата на болничен за дете, при положение, че нямат сключен брак с майката? Племенникът ми е болен от варицела и все още е под карантина, но МО отказват болничен на бащата /и двамата работят/. :ask:
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #1 -: Януари 14, 2014, 10:28:52 am »
Това дали имат или не сключен брак с майката не променя по никакъв правната връзка на бащата с детето (освен ако не е припознато, разбира се). Майка и бащата имат еднакво право да ползват болнични за да гледат детето.
Чл. 162. (1) (Доп. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) Работникът или служителят има право на отпуск при временна неработоспособност поради общо заболяване или професионална болест, трудова злополука, за санаторно-курортно лечение и при належащ медицински преглед или изследване, карантина, отстраняване от работа по предписание на здравните органи, гледане на болен или на карантиниран член от семейството, належащо придружаване на болен член от семейството за медицински преглед, изследване или лечение, както и за гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина в заведението или на детето.
Това от КТ, в КСО има също разпоредби във връзка с болничните като тъм също няма подобно ограничение.



Препятствията са тези ужасни неща, които виждаш, когато не гледаш към целта си


*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #2 -: Януари 14, 2014, 10:40:49 am »
Благодаря ти мила, аз също така мислех, но не знам на какво основание му отказват болничен на бащата 8O Мисля, че са се хванали от следното:

Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на наредбата:
1. "Лекуващ лекар (стоматолог)" е лекарят (стоматологът), който в момента е установил заболяването и е поел наблюдението и лечението на болния в амбулаторни, домашни или болнични условия.
2. "Членове на семейството" са съпругът, съпругата и техните възходящи и низходящи роднини по права линия.
3. "Осигурено лице" е лице, което е осигурено за всички осигурени социални рискове; за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест, и безработица; за всички осигурени социални рискове без безработица; за инвалидност, старост и смърт и за трудова злополука и професионална болест.
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #3 -: Януари 14, 2014, 10:43:34 am »
Бубулина, ако бащата е военизиран (ако правилно разбирам МО), искат бележка, че другия родител не можа да излезе в болничен. имаме приятели военни и при тях е така, някаква вътрешна разпоредба им е.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #4 -: Януари 14, 2014, 10:47:04 am »
Бубулина, ако бащата е военизиран (ако правилно разбирам МО), искат бележка, че другия родител не можа да излезе в болничен. имаме приятели военни и при тях е така, някаква вътрешна разпоредба им е.
Да и двамата са военни :wink: И майката и бащата. Та явно за тая "вътрешна разпоредба" иде реч, макар да не ми е много ясно, защо ИМА значение кой от двамата е в болничен... 8O
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #5 -: Януари 14, 2014, 11:41:54 am »
е при двамата военни не зная как е  :lol: вероятно единия ще трябва да вземе бележка, че не може да излезе, която да предвижи през 100тина служители, за да се върне при този, който я е издал и той да разреши болничния.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #6 -: Януари 14, 2014, 13:09:31 pm »
е при двамата военни не зная как е  :lol: вероятно единия ще трябва да вземе бележка, че не може да излезе, която да предвижи през 100тина служители, за да се върне при този, който я е издал и той да разреши болничния.
Виждам, че ги разбираш нещата :D Но в случая, според мен нямат право да му отказват, защото едва ли в разпоредбата изрично е упоменато "майка" или "баща" /ако не се лъжа, преди години имаше спечелено дело от един баща с отказан болничен/, а в този случай тя важи и за двамата, т.е. няма значение кой ще предостави бележката. При всички случаи, смятат да си потърсят правата...
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #7 -: Януари 17, 2014, 19:05:13 pm »
Има ли тук счетоводители?


Регистрирана фирма сега, като основната дейност ще е посредничество с германска фирма за намиране на работа в Германия, та трябва ли да се регистрира по ДДС, защото ще извършва услуги в ЕС?
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #8 -: Януари 27, 2014, 20:29:32 pm »
И аз с въпрос. Знам, че много от вас са наясно със стойностите на TSH. Моята свекърва е с операция „от гуша“, както казва тя. Редовно си пие елтироксина или заместител някакъв, изследва се на 6 м. В събота ѝ взехме резултатите от профилактичните изследвания - TSH при референтни стойности до 4,20 тя има 57,3 8O.
То ясно, че я спеших днес да ходи на лекар, но все пак се чудя възможно ли е и какво значи такава стойност.
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #9 -: Януари 30, 2014, 21:14:38 pm »
Ако на някой се налага да търси детегледачка, познавам една пенсионерка, страхотна жена, много възпитана и търпелива, гледаше детето на нашите приятели от 1 г. до тръгването му на градина, и сега се нуждае от работа.
Доста време е работила е в софийско одз, лично я познавам, има карта за градски транспорт, така че района не я притеснява, пък и не взима скъпо.

Ако ви е нужна жена за почистване, обадете се.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #10 -: Януари 31, 2014, 10:10:20 am »
И аз с въпрос. Знам, че много от вас са наясно със стойностите на TSH. Моята свекърва е с операция „от гуша“, както казва тя. Редовно си пие елтироксина или заместител някакъв, изследва се на 6 м. В събота ѝ взехме резултатите от профилактичните изследвания - TSH при референтни стойности до 4,20 тя има 57,3 8O.
То ясно, че я спеших днес да ходи на лекар, но все пак се чудя възможно ли е и какво значи такава стойност.
Хората, които пият по-големи дози имат нужда от увеличаване през зимните месеци. Не се умира от това, просто се натоварва организма. Предполагам, че ще и( увеличат лекарството, контрола след 45 дни и така докато нацелят подходящата доза.
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #11 -: Февруари 20, 2014, 18:43:58 pm »
Момичета, които сте в Америка,
моля ви кажете ми ако знаете, какъв вариант има да се изпрати багаж от Америка до България и много ли е скъпо?

По въздух, вода...всеки вариант който знаете ще ми е от полза.
става въпрос за лични вещи. И може би между 30 и 50 кг?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #12 -: Февруари 20, 2014, 19:09:44 pm »
Лиско, скъпо ще е. По моя преценка, няколкостотин долара.
Мой приятел действаше като "посредник закупчик" в Щатите и пращаше стоките на хора в България - от бельо през китари до фарове и гуми. Той ползваше американската пощенска служба. Дори със солените цени за пратката, явно си струваше. Но от него зная, че е нужна експресната, по-скъпа услуга, за да пристигне изобщо артикулът в България, иначе се краде.

Моят опит е лош. Последните ми две малки пратки с детски дрехи до Блгария така и не пристигнаха. Дори писмата ми не стигат.  :x  Платих нещо от рода на $25 за половин-един килограм. Вече нищо не пращам и нямам никакво съмнение, че праките се "губят" в България.

Ако аз трябваше да търся и сравнявам цени, бих проверила тук:

Американска пощенска служба: http://postcalc.usps.com/
UPS https://www.ups.com/one-to-one/login?returnto=https%3a//www.ups.com/uis/create%3floc%3den_US%26WT.svl%3dPNRO_L1&reasonCode=-1&appid=UIS
FedEx https://www.fedex.com/ratefinder/home

UPS и FedEx предлагат и услуги за товари, но зная дали 30-50 килограма попадат в тази категория.
Би могла да се обадиш на офис в България и оттам да ти дадат информация. Късмет!
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #13 -: Февруари 21, 2014, 04:08:37 am »
Цигу, много ти благодаря.

Ще проверя и линковете, които си ми дала.

UPS вече ги питахме и наистина цената не е никак малка.

Ще търсим варианти:)

Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #14 -: Февруари 25, 2014, 10:48:50 am »
Здравейте! Моля ви, който е запознат, да ме ориентира какви са средните цени за гледане на дете почасово в Сф. Става въпрос за около 5-6 часа три пъти седмично.
Опитвам се да си направя сметката дали си струва да започна втора работа на граждански договор или като тегля чертата ще трябва да доплащам.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #15 -: Февруари 25, 2014, 11:24:59 am »
Между 3 и 6 лв. на час, според мен.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #16 -: Февруари 25, 2014, 12:11:00 pm »
Наехме детегледачка чрез агенция миналата година. От агенцията ни казаха, че заплащането е между 5 и 10 лв. на час.



   La vita è bella
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #17 -: Февруари 25, 2014, 12:45:31 pm »
Благодаря ви! За съжаление май не ми излизат сметките. Работата е за 500 лв. за 3 х 4 часа седмично, да водя документацията по системата им за безопасност на храните. До там отиване и връщане го смятам грубо 2 часа, тъй като е извън Сф. И разходите за бензин. Накрая може да се наложи и да доплащам. А и доходите от гражданския договор се декларират в края на годината, нали? 
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #18 -: Февруари 25, 2014, 12:49:46 pm »
В началото на следващата се декларират, Врабчо. Отгоре на това не ти удържат ДОД за последното тримесечие и ти после го внасяш.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #19 -: Февруари 25, 2014, 12:56:37 pm »
Благодаря, Зайко!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #20 -: Февруари 27, 2014, 11:43:50 am »
Отпадна ли минаването през нотариус при покупка на кола?През 2008г си купих кола,преди брака,нова,от София ауто.Обаче направих една врътка-имаше отстъпка от близо 7000лв за лекари и адвокати :wink: И така,колата я "купи" приятелка зъболекарка,разбира се,аз си преведох парите от банката,с моето име.Реших вече да си прехвърлям колата и ме интересува сега какво трябва да направя.И още нещо-мога ли да я регистрирам само на мое име или трябва и съпругът ми да присъства?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #21 -: Февруари 27, 2014, 11:48:56 am »
минава се през нотариус, поне миналата година беше така като продавах моята.
можеш да я регистрираш само на теб, но имай предвид, че щом имате брак се приема за семейна собственост и при последваща евентуална продажда и той трябва да присъства :)
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #22 -: Февруари 27, 2014, 11:58:15 am »
Нали се говореше,че няма да се минава вече през нотариус?Пропуснала съм момента,дали го приеха или си е останало само с говоренето.Какви са нотариалните такси?Сигурно доста пари ще трябва да се дадат.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #23 -: Февруари 27, 2014, 13:26:03 pm »
Да, необходимо е при прехвърляне на автомобил нотариална заверка. Таксата е в зависимост от стойността на автомобила обявена в договора. След придобиването, мисля има и еднократен данък в общината, който се плаща на база данъчна/застрахователна оценка.
Препятствията са тези ужасни неща, които виждаш, когато не гледаш към целта си


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #24 -: Февруари 27, 2014, 23:08:34 pm »
Прехвърляхме кола преди три месеца. Прави се при нотариус, трябва да присъстват бившият и настоящ собственик, но в бланката има графа: семейно положение и име на съпруга(та). Както и Роситка е писала, таксата е на база стойността на колата. Оценката (доволно занижена, защото колата беше доста стара) предварително беше направена в Застрахователна фирма. Има данък, но не се наложи да ходим в общината, защото тази общинска такса беше начислена към платената при нотариуса сума и трябваше само след седмица да си вземем допълнително от нотариалната кантора тази бележка.
« Последна редакция: Февруари 27, 2014, 23:50:08 pm от marsi »

Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #25 -: Февруари 28, 2014, 09:52:34 am »
Благодаря за информацията,момичета.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #26 -: Март 13, 2014, 14:20:08 pm »
Момичета, препоръчайте ми добър уролог по ЗК за бременна жена (моя милост). На феталната ми откриха някакво образувание от евентуален такъв произход и трябва да се открие какво е и да се елиминира влиянието му върху мен и беб. Докторът на феталната много се зачуди и каза, че за пръв път вижда такова нещо. Важно ми е да е добър, за да предотвратим по-нататъшна инфекция и преждевременно раждане... хич не ми се стреля в тъмното. Предварително благодаря!
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #27 -: Март 14, 2014, 14:36:13 pm »
Лили, в Пирогов има добри уролози. За съжаление не мога да помогна с конктретно име.
Стискам палци всичко да се развие позитивно и да двете ви с бебка.

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #28 -: Март 14, 2014, 14:57:23 pm »
Лили,

Преди съм ходила при д-р Мирчов в Токуда, който обаче сега гледам се е преместил във Вита. Не знам там има ли по ЗК такава пътека, но лекаря го препоръчвам горещо :) Много е внимателен и подробен, не спестява и не пропуска нищо и помага!

Успех :)
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #29 -: Март 14, 2014, 15:37:49 pm »
Благодаря ви, момичета!  :bighug:
Още предиобяд успях да посетя две клиники и пуснах изследвания. Другата седмица ще продължа с още две, дано ми се разминат мрачните прогнози!
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #30 -: Март 23, 2014, 18:41:06 pm »
Момичета в голяма дилема съм, много ще се радвам ако може някой да ми помогне. Ситуацията е следната.
Живея със семейството си в Холандия.
Предстои ми да пътувам с  дъщеря ми за България.
Разбрах че на летището в България ще ми искат декларация съдържаща съгласието на съпруга ми да изведа детето от страната тоест от България.
 Съпругът ми е холандец, детето е записано тук в Холандия и във Варна в общината. Въпроса ми е дали ще ми е нужна тази декларация и откъде мога да я извадя.
Също четох че трябва да е нотариално заверена и написана на български. Ако някой се е сблъсквал с това моля нека да ми отговори. Смятам да взема и акта за раждане, може би ще трябва  да го преведа на английски или български.

Много ще съм благодарна ако Гането се включи, четох че тя наскоро е имала някакви затруднения със извеждането на децата си.
« Последна редакция: Март 23, 2014, 18:43:10 pm от Melody01 »
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #31 -: Март 23, 2014, 19:00:19 pm »
Българските граждани, които живеят в чужбина си правят такава декларация в българското посолство или консулска служба. Те там имат готови бланки, в които се нанасят данните на детето и родителите и се заверяват нотариално там на място. Но за вашия случай не знам как се процедира, защото предполагам детето е с двойно гражданство и дали има значение ако пътува с холандски задграничен паспорт. Най-добре се обади в най-близкото ви посолство или консулска служба и те там ще ти дадат отговор. А може и някоя мама, която е във вашата ситуация и тук да се включи.
« Последна редакция: Март 23, 2014, 19:02:02 pm от ra4ko75 »


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #32 -: Март 23, 2014, 19:40:56 pm »
Melody,

Не знам дали си видяла това:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=50186.msg1043979#msg1043979
Има ли детето български документи? Защото ако правилно го разбирам това указание най-лесният вариант е с двата комплекта документи (въпреки, че не намирам логиката в това, но така пише...).
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #33 -: Март 23, 2014, 21:21:59 pm »
И аз не намирам никаква логика.
 Детето има холандски паспорт, миналата година записах дъщеря си във Варненската Община.
 Затова си мислех че могат да ми направят проблем.
 Сетих се че Гането беше писала че са й искали постоянния адрес. Постоянния ни адрес е тук в Холандия, но няма как да го докажа - в паспорта не е вписан, а в личната ми карта е записан адреса ми във Варна.
 Mousyt,  ra4ko 75 много ви благодаря за отговорите. :)
 Май ще се наложи до ходя до българското посолство в Хага, но първо смятам да им се обадя и да питам подробности.
« Последна редакция: Март 23, 2014, 21:28:40 pm от Melody01 »
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #34 -: Март 23, 2014, 22:04:12 pm »
Логика няма и според мен. На мен досега не са ми правили проблеми, когато съм пътувала сама с децата (имат немско гражданство, големият има и бг акт за раждане, на нея предстои да й направя, нямат бг паспорти).
Ето ти извадка от закона:
http://www.nsgp.mvr.bg/NR/rdonlyres/8509CE3A-7E08-4D04-BD1A-3083D572715F/0/INFO_patuvane_deca.doc

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #35 -: Март 23, 2014, 22:49:57 pm »
Дъщеря ми също има български акт за раждане, но се питам дали той може да замести бг. паспорт? Според извадката от закона на МВР пише, че ако детето притежава паспорти издадени от двете страни на които е гражданин няма нужда от изготвянето на декларация .

Ето и цитата:

"2.1 Когато при напускане на Република България детето притежава и представи на граничните полицаи валиден български паспорт или лична карта И валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, чиито гражданин е, декларация за съгласие от отсъстващия родител/родители няма да бъде изисквана."

Мисля че в България не издават паспорти на толкова малки деца - дъщеря ми е на 2 години и 7 месеца. Много се надявам бг акта за  раждане да свърши работа.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #36 -: Март 24, 2014, 01:06:49 am »
Паспорти се издават и на новородените, те няма как да излязат извън България (лични карти мисля се издават от 16 г.). Ние имаме издаден паспорт от новородени от българското посолство в Австрия, но аз и приятелят ми сме български граждани и за нас важат изискванията като за български граждани. Ти като имаш вече български акт за раждане спокойно може да извадиш на детето си български паспор. Но най-добре се обади в посолството и попитай подробно как стоят нещата във вашата ситуация.


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #37 -: Март 24, 2014, 02:35:45 am »
Да, ама за паспорта се иска и двамата родители да се подпишат, което си е излишно разкарване, когато детето си има друг паспорт. После пък трябва и да отиде да се вземе.  :x А колко време ще отнеме, докато стане готов и се получи в посолството, това е друг въпрос. Така моя бременна приятелка роди с моминското си име, докато й дойдат новите документи.
Немските поне ги правят веднага.

Нищо лично, просто за мен това е пълна глупост при положение, че детето е регистрирано като бг гражданин и в системата може да се види кои са родителите му и на кой адрес пребивават. Недомислици в системата.
« Последна редакция: Март 24, 2014, 02:37:53 am от blue_sky »

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #38 -: Март 24, 2014, 21:21:16 pm »
Привет, момичета!Много отдавна не съм писала, но то при мен само неприятности напоследък.....

Та въпроса ми е следният:Днес ми се наложи отново да се регистрирам с Бюрото по труда-бях регистрирана няколко месеца, преди 10 дена започнах работа, приключих си всичко и в БТ и в НОИ.На 7- ми ден работодателите ми решиха че не се спрявам с работата- аз дето 15 години само това съм правила.При днешната регистрация незнайно къде съм си загубила картончето за подпис за БТ.Без него няма как да отида другият месец.Дали може да ми се издаде ново или да обикалям институциите по които ходих днес и да го търся?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #39 -: Март 24, 2014, 21:39:34 pm »
Момичета много благодаря за отговорите .
 Реших да отида до общината и да помоля да сложат стикер с постоянния адрес  в паспорта на дъщеря ми.
 И аз ще си извадя документ с постоянния ми адрес.
 В сайта пише, че в случай че е упоменат постоянния адрес на детето в паспорта или в официален документ, декларация не се изисква. Това ми се струва най-лесния вариант.
Още веднъж благодаря за включванията.

Пими много неприятно! Би трябвало да ти издадат ново картонче, човешко е да се изгуби. Плюс това ти си започнала работа и си приключила в БТ, логично е да не пазиш повече картончето. Обясни им, ще те разберат. Успех !

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #40 -: Март 24, 2014, 22:05:38 pm »
Те предното картонче ми го взеха, но днес ми издадоха ново и аз него загубих.
Имам съмнения, че в НИО като вадих всички документи е изпаднало.Ако ще ми извадят ново хич да не се занимавам да ходя да го търся.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #41 -: Март 24, 2014, 22:18:27 pm »
Не можеш ли да питаш по телефона в НИО дали не е там картончето, предполагам, че са ти дали телефон за да се обадиш и да разбереш кога да идеш пак? То и в социалните може по телефона да питаш за ново де :)
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #42 -: Март 25, 2014, 08:13:37 am »
pimi, би трябвало без проблем да ти издадат ново. Аз съм губила такова. По-точно го бях „подредила“ някъде из къщи. И съм закъснявала с 1 ден, и без ЛК съм ходила веднъж .... Май зависи от служителите, дали ще проявят разбиране.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #43 -: Март 25, 2014, 11:43:55 am »
Намерих го.Както и предполагах съм го забравила в НОИ.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #44 -: Април 28, 2014, 10:40:57 am »
Момичета, имам едно банално питане, ама дано тук се включи някой с практически опит да даде идеи. Става въпрос за шумни съседи. От както сме се нанесли в блока цари ред и спокойствие. Всички си плащат, всичко се поддържа и въобще доста добро място за живеене. В началото на тази година обаче се нанесе едно младо момиче (20-ина годишно) и пропищяхме. Като цяло в блока има и други младежи, дето вдигат луди купони, но е от време на време и съседите са доста толерантни, стига да не им се качваш на главата. Тази обаче слуша музика по цяла нощ, дори и да е сама вкъщи, чува се през два етажа и е 7 дни в седмицата! Апартамента е на майка й, която живее в чужбина и и го е дала да си живее сама тук. Започна се с добронамерени забележки към нея, като тя каза "Добре, извинявайте"....но на вечерта същото. Последваха опити да и се звъни на вратата, но тя не отваря, спира музиката за 10мин и продължава. Викаха полиция, тя и на полицията не отваря и те си тръгват и тя пак си пуска музиката. Спираха и тока няколко пъти, като и ограничиха и достъпа до таблото за да си го пусне и стана страхотен скандал - наложи се да и отключа, за да не разбие насила вратата и да изпотроши цялото табло на целия вход (не е много уравновесена май....). Пуснах и тока и тя се качи и наду музиката.... Съседът, който е най-потърпевш отиде посред нощ и аха да влезне с вратата у тях и на другия ден подаде писмена жалба в полицията (той също е полицай) и я глобиха....плати си глобата и пак нищо. Вдигна се страшен скандал с доста съседи, с майка и (собственичката), която застана на наша страна и и каза да не прави така и тя обеща, че повече няма да си пуска музиката.....3 дни!!! Тази събота пак цяла нощ вой, викове, купон... Пак полиция, пак не отваря, пак нищо... Сега искаме да се съберем и да предприемем като вход нещо. Изчела съм всички форуми, закони, наредби,.... Единственото, което намирам като допълнителен опит е да се подпишем за принудително изселване. За това обаче трябват 75% от общите части на сградата да се подпишат, а аз имам силни съмнения, че ще ги съберем. Просто повечето са наематели има и няколко празни апартамента и все някой няма да подпише... Отделно, че не сме регистрирани с домоуправител и т.н. и не съм сигурна как ще се получи. Та като цяло ако някой има някакви идеи, различни от изброените, ще съм страшно благодарна  :)
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #45 -: Април 28, 2014, 11:47:23 am »
Аз не съм никак запозната, да не казвам, че от години имам проблем с едни съседи и просто ми писна да се занимавам.
Ако има втора глоба от полицията не е ли по-висока? Може би консулт с адвокат ще ти даде повече яснота или варианти.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #46 -: Април 28, 2014, 14:27:47 pm »
Дори повечето да са с наематели или празни, тези апартаменти си имат по нотариален акт собственици. Да ги издири домоуправителя, за да ги накара да подпишат и така.

Съберете пари за адвокат - спокойствието ви не струва хонорара му.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #47 -: Април 28, 2014, 14:44:53 pm »
Елфи,

така е.... само че, казвам че не ми се вярва, не защото съм песимист, а защото си знам отделните хора и съм реалист ;) Със сигурност ако всички съседи подкрепят идеята проблема не е в парите - във входа пари се събират лесно и събираме доста голяма такса :) Домоуправител официален и легално избран нямаме пак по същата причина - хората дават пари, само не ги занимавай с нищо, вкл. и събрания... Неофициално аз съм домоуправител и ще се опитам да мина някак по схемата, ама не знам в кой момент ще искат цялата документация и протоколи дето просто ги нямаме.... знам, че винаги има начин, за жалост не ми е силната страна тази дейност, върша я защото друг желаещ няма, а аз искам да ни е хубаво, та е по-добре от нищо ;)
По тази алтернатива ще се работи, но ми се искаше и други да чуя :)
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #48 -: Април 28, 2014, 16:53:09 pm »
В нашия вход имаше подобен случай. Проблемът не беше шум, а проституираща госпожица, живееща на квартира в един от апартаментите. Съмнителни субекти, най-често мургави, сновяха по стълбите денонощно  :?. Хазайката не искаше да вземе отношение, тъй като получаваше почти тройна сума за наем. Взехме решение за подписка, но съсед полицай говори със собственичката на жилището и проблема беше решен, махна се госпожицата. Опитайте отново да говорите с майката, но си подгответе и подписката.
     
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #49 -: Април 28, 2014, 16:58:32 pm »
dani_ j,

майката не живее в БГ и и нямаме телефона. Сещай се госпожицата как ще ни го даде. Но докато ти четях поста у мен се прокрадна надежда и ще разпитам съседите дали някой случайно го няма :)
Мерси!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #50 -: Май 08, 2014, 11:43:28 am »
Привет момичета! Чета из форума, но явно не се справям, защото не намирам отговор на въпроса, който ме интересува. 
А той е- какво направление трябва да взема при първо посещение при гинеколог за установяване на бременност?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #51 -: Май 08, 2014, 11:47:43 am »
Направление за гинеколог може би  :D
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #52 -: Май 08, 2014, 12:07:26 pm »
С най-обикновено направление за гинеколог около шеста-осма седмица се установява бременност. Преди това няма да се види нищо. Около 12-та се записва женска консултация с друг вид направление. Успех, Зизи!
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #53 -: Май 08, 2014, 14:10:54 pm »
Ако имаш установена бременност направо се издава направление от Личния лекар за записване в програма "Майчино здравеопазване" - ЖК. Не е обикновенно за гинеколог, а си е ако мога така да се изразя с "диагноза" бременност  :lol:
Иначе чувала съм, че и по-рано се записват - в общи линии личния лекар го дава без проблем, то не е под бройка като другите, най-много да поиска доказателство за бременност....
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #54 -: Май 08, 2014, 15:19:09 pm »
Нямам още установена и вчера ходих до Л. Л  и тя направо ми даде за Женска консултация, но аз мисля, че е рано още за нея понеже съм едва с 12-дневно закъснение на М. Ц. На 12. 05 имам час при АГ и се съмнявам, че ще ме върне с това направление. Та затова и питам.....
Само да спомена ,че в направлението за диагноза е написано- бременност неустановена.
« Последна редакция: Май 08, 2014, 15:22:59 pm от zizy13 »
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #55 -: Май 08, 2014, 15:31:34 pm »
Само да спомена ,че в направлението за диагноза е написано- бременност неустановена.
Щом това е написано, няма да те върнат. Отиваш да установят бременността.

Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #56 -: Май 08, 2014, 15:42:59 pm »
Благодаря за бързите отговори!
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #57 -: Май 18, 2014, 18:15:09 pm »
Mousyt, след като нямате проблем със събирането на пари, помислете за професионален домоуправител.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #58 -: Май 18, 2014, 18:29:54 pm »
rtfrtf,

мерси за включването. Аз много искам да си вземем такъв, защото блока има страхотен потенциал и би било чудесно да се поддържа малко по-добре (сега е добре, но нали знаеш - винаги може и повече ;) ). Съседите обаче категорично отхвърлиха тази опция, защото са имали май вече два пъти някакъв външен преди ние да дойдем (колко е бил професионален и част от фирма не знам) и сега не щат и да чуят.... Иначе ние направихме извънредно събрание по темата и госпожицата казала, че няма да вдига повече шум, и че няма да я има и без това в следващите месеци. Сега не знам в момента дали е тиха или я няма, но да чукна на дърво оттогава се укротиха нещата. Да се надяваме, че на всички във входа ще им е за урок и ще мирясаме малко ;)
*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #59 -: Ноември 28, 2014, 15:45:54 pm »
Момичета, приятелка с дете на няколко месеца е записала магистратура задочно и се надява да получи помощта от 2880 лв., която държавата отпуска в такива случаи.
Поствам един цитат, в който обаче пише, че това се отнася само за редовно обучаващите се студентки.
Вие каква информация имате?
          "Заради злоупотреби социалното министерство ще се опита да затегне контрола за получаване на еднократната парична помощ, която се полага от Агенцията за социално подпомагане на майки студентки. За тази година помощта е в размер на 2880 лв., които се дават накуп на майка, записана в редовна форма на обучение в университет."
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #60 -: Ноември 28, 2014, 15:58:11 pm »
wild cat, от това, което аз съм проучвала трябва да е редовно обучение и да е редовен студент (изисква се уверение от университета). Също така наскоро гледах по ТВ социалния министър, че много майки се записват само за да вземат помощта и не продължават и че обмислят някакви промени в закона за да ги накарат да върнат помощта след това както направиха преди години с втората година майчинство...
*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #61 -: Ноември 30, 2014, 19:13:31 pm »
Mousyt, благодаря ти!  :)
Явно помощта е въведена с идеята да се помогне на майките, които учат редовно и нямат възможност да натрупат нужните месеци осигурителен стаж, за да получават майчинство.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #62 -: Януари 06, 2015, 13:23:22 pm »
Честито Богоявление–Йорданов ден!
Честит имен ден на всички празнуващи днес!
Имам въпросче: коя е по-добра платформа за работа на онлайн-магазини-  OpenCart 2.0 или Summer Cart ? Кой се оптимизира по-добре?
Търся фирма или човек за изработване на онлайн-магазин....сетих се,че и тук има програмисти и то добри :)
Можете и на лични да ми пишете.
Лек ден на всички!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #63 -: Януари 08, 2015, 11:11:00 am »
никой ли не знае ? :(
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #64 -: Януари 14, 2015, 14:48:45 pm »
Здравейте, от известно време си "блъскам" главата по следния казус: как става самоосигуряването на лице имащо желание да упражнява свободна професия (в случая зъботехник). Търся, търся и все удрям на камък. Моля, ако някой има някаква идея или ако има по-подходяща тема във форума да ми пише! Предварително блягодаря за отделеното време!
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #65 -: Януари 14, 2015, 15:17:31 pm »
ето подробно обяснение  -  мисля , че и към момента е актуално


http://consultbg.weebly.com/1055108610831077107910851086/-freelancer


http://www.nssi.bg/benefits/insurance/1913-singlel


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #66 -: Януари 14, 2015, 15:28:54 pm »
nimika, много ти благодаря! Аз също четох тези материали, но пак ми е малко "каша" в главата.  :D Като се регистрираш в Агенцията по вписванията какво следва? Ще трябва ли да се търсят услугите на счетоводител на края на годината? И изобщо какви ангажименти (освен месечните вноски) произлизат от тази регистрация? Да не стане "вместо да изпишем вежди, да избодем очи" така да се каже. Иначе ми се изясни, че регистрацията в Агенцията по вписванията няма как да я избегнем (а някои "специалисти" ме убеждаваха, че може...).
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #67 -: Януари 14, 2015, 20:48:20 pm »
Мириам, не че е невъзможно да се справи сам човек, но от сегашният си опит, аз бих поне се консултирала със счетоводител още в началото. Линкът, който nimika е дала е доста подробен, какви въпроси ти остават?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #68 -: Януари 14, 2015, 22:37:50 pm »
За да си по-спокойна можеш да си направиш предварителен консулт със счетоводител, който да ти обясни задълженията, произхождащи от самоосигуряването. Не са много нещата (осигуровки, придружаващите ги декларации, както и годишната данъчна декларация), човек може и сам да се оправи, но си е нужно време за тях. Ние на този етап се справяме и без счетоводител.
При всички положения по-лесно е със счетоводител - няма нужда да следиш промени в осигуровки, данъци, закони и т.н., но пък това удоволствие си струва пари, разбира се.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #69 -: Януари 15, 2015, 09:53:36 am »
м-и, twin, благодаря ви за отговорите!
м-и, линкът на нимика наистина е подробен и като цяло ми се изясниха стъпките, но проблемът идва точно от консултирането ми със счетоводители. Вчера счетоводителката (от работата ми) ходи до ТД на НАП и там са и казали, че се подава само въпросната бланка към тях, не била нужна регистрация в Агенцията по вписванията!!!
Притесняват ме тези противоречиви мнения, а най-вече се притеснявам да не се окаже, че пропускаме нещо, което после ще ни струва допълнително пари.
Днес ще се чуя с още "вещи" лица - и да видим.  :D
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #70 -: Януари 15, 2015, 10:17:13 am »
В ТД на НАП не винаги са компетентни по техните си въпроси, кво остава за чужди. Аз мисля, че няма как да минеш без регистрация в Агенцията по вписване (питай на място за най-сигурно), а и да се регистрираш там, ти нямаш много ангажименти после, няма някакви финансови задължение, които да произлизат от това (ако се публикуват годишни отчети, не е толкова скъпо) кое точно те притеснява в тази регистрация?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #71 -: Януари 15, 2015, 10:30:17 am »
По моему трябва да се регистрирате в Агенцията по вписвания, за да получите единен идентификационен номер (БУЛСТАТ), с който вече ще се регистрирате в НАП. Доколкото знам земеделските производители не се регистрират по БУЛСТАТ, а само с ЕГН, но при вас случая е друг.
В статията по-долу е описано подробно кой подлежи на регистрация в Агенцията по вписвания. Вие, предполагам, попадате в графата "медицински специалисти", така че ви е нужен код по ЕИК. А ако не, то тогава изцяло отговаряте едновременно на трите изброени условия.
Ето още малко полезна информация. :)

П.П. А нямате ли ваш колега, с който да се консултирате той как практикува?
« Последна редакция: Януари 15, 2015, 10:38:23 am от twin »
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #72 -: Януари 15, 2015, 20:01:11 pm »
twin, земеделците също се регистрират в Агенцията, просто техните Булстат номера са= на ЕГН.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #73 -: Януари 16, 2015, 13:01:08 pm »
Привет, отново благодаря на м-и и twin за отговорите! Вчера говорих с друга служителка на ТД на НАП, която каза, че трябва да се направи въпросната регистрация в агенцията по вписванията и както м-и е писала (в случая за земеделците) така и мъжът ми ще се регистрира с булстат=егн-то му. Сега чакам и още една счетоводителка да се произнесе по въпроса (ако пропускаме нещо) и ще действаме. Дадоха ми и телефон на НАП за въпроси (0700 18 700). Аз лично смятам да се обадя да попитам дали при такава регистрация (на свободна професия, с булстат=ЕГН) е необходим касов апарат и т.н.
twin, повечето познати на мъжа ми са с регистрирани дружества (ЕТ, ООД, ЕООД), самоосигуряващи няма от близкото обкръжение иначе естествено това е най-лесния вариант.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #74 -: Януари 16, 2015, 19:47:07 pm »
Мириам, говорете със счетоводител, който има такива клиенти, нека специалист да ви каже как е по-удачно да се регистрирате - това от към данъци и други. Касовият апарат мисля е задължителен, освен плащанията да пристигат само по банка (не съм напълно сигурна, но мисля, че няма как ).
Тия от НАП ти препоръчвам да ги питаш само за неща, които работят. Примерно за подаване на декларация - само служителят, който ги приема. Другото, което е, ако някой некомпетентен ти е дал грешна информация и дойдат да те глобяват, ти няма как да кажеш "Ваш служител така ми каза". На тия им вярвам само като ми издават документ и си слагат подписа под него. Случи ми се скоро юрист от НАП най-нагло да ме излъже, на конкретен въпрос с възможни отговори "Да" и "Не", но като направих това, което мислих за правилно и трябваше да получа отговора на документ, той беше, този който аз предполагах, не който ми даде.
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #75 -: Януари 16, 2015, 21:16:23 pm »
nimika, много ти благодаря! Аз също четох тези материали, но пак ми е малко "каша" в главата.  :D Като се регистрираш в Агенцията по вписванията какво следва? Ще трябва ли да се търсят услугите на счетоводител на края на годината? И изобщо какви ангажименти (освен месечните вноски) произлизат от тази регистрация? Да не стане "вместо да изпишем вежди, да избодем очи" така да се каже. Иначе ми се изясни, че регистрацията в Агенцията по вписванията няма как да я избегнем (а някои "специалисти" ме убеждаваха, че може...).

Miriam
2-рия линк дава отговор на твоите въпроси, там изрично е упоменато, кои лица могат да бъдат самоосигуряващи  :lol:
Иначе, не всички такива лица имат нужда от счетоводители и от воденето на съответно счетоводство, така че един консулт, няма да ти навреди  :wink:
Ако ще имаш регистриран касов апарат, то в такъв случай, той се връзва към НАП, май вече е задължително, следва обслужване на същия и воденето на някакви счетоводни дневници за него, та, при всички случаи, там без счетоводно обслужване, ми се струва, че не  е възможно да се мине.


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #76 -: Януари 16, 2015, 21:47:31 pm »
Няма нищо сложно при касовият апарат, обслужването е от фирма, не от НАП, но ако за сравнително малка сума ( предвид обема работа) може да се намери счетоводител е по-добре.
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #77 -: Януари 20, 2015, 21:15:16 pm »
Няма нищо сложно при касовият апарат, обслужването е от фирма, не от НАП, но ако за сравнително малка сума ( предвид обема работа) може да се намери счетоводител е по-добре.
Е аз не съм писала, че се обслужва от НАП-а,  а само че е свързан с тях, то е ясно, че ф-ма го обслужва :lol:


*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #78 -: Януари 20, 2015, 21:39:04 pm »
Тия от НАП ти препоръчвам да ги питаш само за неща, които работят. Примерно за подаване на декларация - само служителят, който ги приема. Другото, което е, ако някой некомпетентен ти е дал грешна информация и дойдат да те глобяват, ти няма как да кажеш "Ваш служител така ми каза". На тия им вярвам само като ми издават документ и си слагат подписа под него.
:balk_50: много , много точно  !!!


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #79 -: Януари 21, 2015, 13:04:47 pm »
благодаря ви! :bighug:  :D
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #80 -: Януари 21, 2015, 13:34:59 pm »
Може ли и аз да питам, в случай че някой вече си е вадил персонален идентификационен код (или както там се казва) към НАП.
Как става?
Искам да си подам тази година данъчната декларация електронно.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #81 -: Януари 21, 2015, 14:42:07 pm »
Аз имам от преди няколко години. Надявам се да важи и за подаване на декларация, иначе си гледам задълженията и осигуровките с него.
Става лесно - отиваш с лична карта, казваш какво искаш, май нещо се попълваше и ти го дават. Не помня дали веднага го дават или идваш след няколко дни.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #82 -: Януари 21, 2015, 15:08:33 pm »
В Бургас го дават веднага,но не знам дали сега няма да има опашки от желаещи.
/www.mamaibebe.com][/url]
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #83 -: Януари 21, 2015, 16:23:08 pm »
В Бургас го дават веднага,но не знам дали сега няма да има опашки от желаещи.

И във Варна веднага го издават, но незнам, за данъчната декларация, дали няма да е необходим и електронен подпис :wink:


Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #84 -: Януари 21, 2015, 16:25:04 pm »
Благодаря ви  :D
Аз дори не знам до кое данъчно трябва да отида, че в нашия район май са разделни местните данъци и такси от останалите. Но ще гледам да проуча, за да не се разхождам напразно  :lol:

Дес, от тази година е без електронен подпис само с този персонален код. Това е новото. И само он-лайн ако подадеш получаваш 5% отстъпка. За хартия няма отстъпки дори и по-рано да подадеш.
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #85 -: Януари 21, 2015, 17:50:42 pm »
Лелеее, колко съм изостанала с матриАла :oops: :oops: :x Смайлче :) :) незнаех, благодаря :lol: :lol:
Но то може и в последния ден да се подаде и по пощата, важно е датата на пощенското клеймо, за да се приеме, че е изпратена в срок :lol: :lol:


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #86 -: Януари 21, 2015, 18:01:48 pm »
И в София го издават на мига - попълва се заявление и ти го отпечатват.
Надявам се и аз да успея да си я подам електронно, ама да видим ще се справя ли да я попълня коректно, че не съм подавала предната година а те нали смениха някакви щуротии за авансовия данък, сега пък ги връщат :(
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #87 -: Януари 21, 2015, 21:39:10 pm »
Dess, аз досега все по пощата съм я пращала, защото нямах електронен подпис, но сега мисля да се възползвам и да подам он-лайн.

Mousyt, за кой авансов данък става въпрос? Май и аз не съм в час. На мен ми се налага да подавам декларация, защото имам доходи от наеми. Иначе съм на трудов договор и други специфики нямам. И от 2013 г. декларациите се подават на всяко тримесечие в моя случай. Но за други промени не знам :ask:
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #88 -: Януари 21, 2015, 21:52:29 pm »
Моя мъж е самоосигуряващ се - свободна професия, подавам му както тримесечните декларации, декларация 1 и 6, както и годишната декларация. Няма нищо сложно. Даже за тази година вече съм я пуснала. След последните промени доста са опростени нещата, декларациите се подават с ПИК или с електронен подпис - зависи какво имате. Mousyt ако имаш някакви проблеми, ще помагам с каквото мога.


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #89 -: Януари 21, 2015, 22:09:46 pm »
Mousyt, за кой авансов данък става въпрос? Май и аз не съм в час. На мен ми се налага да подавам декларация, защото имам доходи от наеми. Иначе съм на трудов договор и други специфики нямам. И от 2013 г. декларациите се подават на всяко тримесечие в моя случай. Но за други промени не знам :ask:

Не съм много наясно... Счетоводителката ми обясни, че за 2014 (те го промениха в началото на 2014 и сега от 2015 пак връщат старото положение, щото видяха че е простотия...) данък върху доходите не се удържал авансово (ама не разбрах по принцип или само за последния месец, защото мен само той ме засяга) за да те стимулират да си подадеш данъчната декларация и да си го платиш. Защото иначе те като ти го удържат и реално подаването на декларация е само формалност - не се дължат пари... Ама сега като си взема бележките за доходите и тръгна да подавам ще го разбера...

lilibell, аз предишните години съм подавала и нямаше нещо страшно. Просто сега с това плащане не знам как ще стане, а и преди си бях спокойна, че като отида на място те преглеждат всичко ли е наред, а сега не знам електронно дали проверява нещата :)
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #90 -: Януари 21, 2015, 22:16:26 pm »
електронно даже е по-добре защото има контроли и като не попълниш всичко или като има разминаване, веднага ти изписва, че има проблем. А като подаваш на хартия, някоя лелка я види грешката, я не. Ти щом си подавала предишни години ще се справиш и сега, декларацията е доста опростена и се подава същата инфо както и предишните години. Просто вместо НАП да си вършат работата, сега са я прехвърлили на нас  :wink:
« Последна редакция: Януари 21, 2015, 22:32:28 pm от lilibell »


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #91 -: Януари 22, 2015, 06:24:20 am »
Електронната декларация е много удобна, но има неща, които не ги хваща като грешки. Аз нямам електронен подпис, но от години насам попълвам електронната декларация, разпечатвам я и я нося в НАП. Сега просто ще им я подпъхна електронно с ПИК-а  :lol:
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #92 -: Януари 22, 2015, 07:04:17 am »
Смайли, ПИК се вади от териториална дирекция на НАП :lol: :lol:!! Няма нищо общо с местните данъци и такси,които са към общината.Да не се разхождаш напразно!!! :wink:
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #93 -: Януари 22, 2015, 07:29:05 am »
Електронната декларация е много удобна, но има неща, които не ги хваща като грешки. Аз нямам електронен подпис, но от години насам попълвам електронната декларация, разпечатвам я и я нося в НАП. Сега просто ще им я подпъхна електронно с ПИК-а  :lol:
На мен единственото, което не ми хвана като грешка беше когато попълних една цифра в друго поле. Обаче това няма как да бъде хванато защото системата не знае кое точно е правилното. Аз затова първо си смятам нещата, след това само за проверка си правя декларацията и като има разлика търся причината. Изобщо от опита ми с НАП съм стигнала до извода, че е по-добре човек да разчита на себе си и собствените си знания, затова се радвам, че те няма да имат достъп до декларацията ми  :D


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #94 -: Януари 22, 2015, 13:57:20 pm »
Успях да си извадя ПИК  :P
Много лесно беше наистина. Нямаше и никакви хора. За 2 минути стана всичко. Дори и пари не се плащат.

Смайли, ПИК се вади от териториална дирекция на НАП :lol: :lol:!! Няма нищо общо с местните данъци и такси,които са към общината.Да не се разхождаш напразно!!! :wink:
Ра4о, абсолютно прав си, много съм заблеяна .... ахахах... Обърках се, защото в нашия район преди бяха на едно й също място, в две съседни сгради. Сега вече са и на отделни места.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #95 -: Януари 30, 2015, 09:29:53 am »
Момичета, моля някой с компютърни познания да ми помогне. Спря да работи клавиатурата вкъщи. Странното е, че включихме друга клавиатура, която си работи безпроблемно на другия компютър, но и тя не работи. Само функционалните бутончета действат. Някаква идея? Очевидно не е проблема в самата клавиатура, след акто пробвахме и втора и тя не сработи. Евентуално някое от децата да е изключило или натиснало нещо и да е блокирана, но идея си нямам какво.
<br />[link=http:
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #96 -: Февруари 02, 2015, 11:37:03 am »
Момичета и момчета,
Не ми платиха по един граждански договор, а аз изпълних това, което беше записано като мои ангажименти по договора. Трябва ми адвокат, с чиято помощ да ги осъдя. Идеи къде да търся такъв човек?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #97 -: Февруари 02, 2015, 14:19:24 pm »
Зайче, имаш ли доказателства, че си изпълнила твоята част по договора, и че работата е приета (прим. приемо-предавателен протокол)? Ако не, е желателно да се снабдиш с каквото можеш, защото това е важно с оглед доказването в един евентуален съдебен процес.
По слънчевата страна на улицата
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #98 -: Февруари 05, 2015, 10:02:39 am »
И аз да попитам, ако на някого му се е случвало.
Когато се омъжих си запазих моминската фамилия (поради един куп мои си причини). Да, ама сега искам цялото семейство да сме си с една фамилия.  :lol:
Знаете ли какво трябва да направя, за да си сменя фамилията с тази на мъжа ми?
Дело ли трябва да заведа или има по-опростена процедура?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #99 -: Февруари 05, 2015, 13:50:42 pm »
Осъди го  :x и му вземи фамилията!!! :lol: :lol:
/www.mamaibebe.com][/url]
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #100 -: Февруари 05, 2015, 13:54:22 pm »
Осъди го  :x и му вземи фамилията!!! :lol: :lol:
Ахахах :)
Ходих до общината да питам. Не можело само със заявление. Трябва по съдебен път.  :( Разбирам да съм решила да си сменям малкото име, ама то за една фамилия, която така или иначе можеше вече да съм взела.

Поне ходих да питам и за шофьорската книжка, че ми е изтекла преди 3 години.  :oops: Трябва да си вадя пак медицинско. Да знаете при личния лекар ли става това?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #101 -: Февруари 05, 2015, 14:02:01 pm »
Става!!! Нали си категория Б? миналия месец  минахме по тоя път,защото пък точно се реши да си смени фамилията :lol: ама когато си му е времето :wink:, а ти сега виждаш ли какви проблеми си създаваш..... :? :lol:
/www.mamaibebe.com][/url]
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #102 -: Февруари 05, 2015, 14:23:51 pm »
Еее, честито Ра4о, ако правилно те разбирам  :P

Да, категория Б съм. Утре значи и до ЛЛ ще се ходи. Поне малкият не протестира на тези разходки.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #103 -: Февруари 05, 2015, 16:09:11 pm »
Хехе, Рачо, честито!
Аз се бях запънала за фамилията, ама мъжът настоя, че не може да се с различни фамилии с детето.
Май добре съм направила.
За медицинско не се ли минаваше през доста кабинети?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #104 -: Февруари 05, 2015, 21:11:42 pm »
За фамилията навсякъде е така, мили хора.
Делото е бързо и повече формалност, но няма как да се мине без него. Една съученичка така си смени фамилията (бяха й дали производна от собственото име на дядо й, а тя просто искаше да се казва като майка си и баща си). На 18 г. беше тогава.

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #105 -: Февруари 07, 2015, 01:19:11 am »
Хехе, Рачо, честито!
Аз се бях запънала за фамилията, ама мъжът настоя, че не може да се с различни фамилии с детето.
Май добре съм направила.
За медицинско не се ли минаваше през доста кабинети?

Аз последно само през ЛЛ, но и моята изтече, та ще чакам Смайл да каже  :lol:

Рачо честито и от мен!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #106 -: Февруари 10, 2015, 21:39:40 pm »
Зайче, имаш ли доказателства, че си изпълнила твоята част по договора, и че работата е приета (прим. приемо-предавателен протокол)? Ако не, е желателно да се снабдиш с каквото можеш, защото това е важно с оглед доказването в един евентуален съдебен процес.

Оправиха този проблем, платиха ми.
БЛагодаря ти за включването  :bighug:
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #107 -: Февруари 10, 2015, 21:46:20 pm »
М-и, аз оше няма да вадя медицинско.
Първо ще сменям името (утре завеждаме делото с адвоката) и после чак ще сменям личните документи и ще подновявам шофьорската книжка, но дотогава могат да минат 4-5 месеца  :(
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #108 -: Февруари 10, 2015, 22:25:34 pm »
Аз пък първо ще правя една сделка, после ще си сменям адреса  :lol: сделката я отлагам близо 2г  :lol: та може и да те дочакам  :D
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #109 -: Февруари 11, 2015, 00:24:03 am »
Някой летял със самолет и по-специално с Уиз Еър дали може а ми разтълкува:
"Деца до 2 год. нямат право на никакъв багаж освен детска спортна количка / сгъваема бебешка количка / бебешка седалка за кола (превозват се безплатно)." Аз като google-на и ми излизат всякакви колички, та е доста трудно...моята се сгъва по мое мнение до доста компактно, но все пак си е голяма. Едни приятели летят редовно по това направление с Hauck Malibu и не са имали проблеми, освен че са ги карали да свалят гумите за да мине през скенера. Нашата е такава:
http://media.bebeconfort.com/~/media/mc-bbc/products-bbc/bbchigh-trek/main/bebeconfort_stroller_travelsystem_hightrek_2015_beige_digitalrain_3qrt.ashx?w=310&h=350&bc=transparent&trp=1
http://img4.st.klumba.com/img/strollers/bebe_confort/m/bebe-confort-high_trek_color8.jpg
А сгъната изглежда ето така:
https://www.youtube.com/watch?v=p1WuC4L2vAE
Мислите ли, че може да е проблем? 8O
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #110 -: Февруари 11, 2015, 07:35:17 am »
Здравей,няма как да ти забранят бебешка количка.тя не се таксува като багаж,но всичко друго се тегли до лимита на съответната компания.За Уиз мисля ,че беше до 15 кг на човек,възрастен/не съм сигурен,защото често си сменят изискванията/.ако сте двама със съпруга си е добре да си разпределите багажа на две.че понякога се правят на интересни и го таксуват като свръхбагаж на единия ,а това си е доста скъпичко. В зависимост от възрастта на бебето,можеш да го предвижиш до стълбата на самолета с количка,с лятна сгъваема количка или с кошчето,но после всичко това отива в багажното,а детето на ръце в кабината.На борда колички и кошчета няма.Това е.Надявам се да съм ти отговорил на въпроса.
/www.mamaibebe.com][/url]
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #111 -: Февруари 11, 2015, 08:57:56 am »
Маусче, Рачо е прав - не могат да ти забранят бебешка количка.
Проблемът с Уизеър идва при багажа - за ръчния има строги изисквания
- т.нар. малък салонен, който е безплатен, е с размери до 42/32/20 см и трябва да не излиза нито милиметър от тези мерки
- т.нар. голям салонен се заплаща и е 55/40/25, също не трябва да мърда изобщо
- единственото хубаво е, че ако платиш за чекиран багаж, той е с тегло до 30 кг, което е доста удобно, както и с прилични размери. Но пък трябва да е една бройка (или ако платиш за повече)

Ръчните багажи ги мерят в едни "касетки", като тази. Бебетата нямат право на ръчен багаж, а необходимите им храни стоят в този на придружаващите ги лица.

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #112 -: Февруари 11, 2015, 09:25:31 am »
Благодаря ви :bighug:
Наясно съм с багажа на Уиз, дори имаме куфари за ръчен багаж, купувани специално за тях :lol:
За количка, те изрично са си написали, че качват, но ме тревожеше може ли да имат претенции към вида е - например да е от тези най-дребните сгъваеми, летни :ask: , но от четене и интересуване дотук си мисля, че не би трябвало да има проблем 8)
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #113 -: Февруари 11, 2015, 09:29:54 am »
Работя лятото на летище Бургас :)не обслужваме Уиз,но никъде не е имало проблем с бебешките колички. :D няма такъв вид,който да не се допуска. Е,говоря за стандартните,закупени от магазин,не разработени от някой татко-инженер изпитател  :wink:.
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #114 -: Февруари 11, 2015, 09:32:56 am »
Работя лятото на летище Бургас :)не обслужваме Уиз,но никъде не е имало проблем с бебешките колички. :D няма такъв вид,който да не се допуска. Е,говоря за стандартните,закупени от магазин,не разработени от някой татко-инженер изпитател  :wink:.

Рачо, мерси :bighug:
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #115 -: Февруари 11, 2015, 09:48:11 am »
Рачо, направо букет от смесени чувства изригна в мен като те прочетох. Наистина ли бебетата пътуват на ръце? Толкова драми и претенции за сухоземните пътувания и никакви при въздущните?!?!?! Аз се чудя зашо половинката не иска никъде да летим докато беба не порасне! Сега всичко ми стана ясно и съм напълно съгласна!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #116 -: Февруари 11, 2015, 09:51:27 am »
Лили, на бебетата им се слага един специален колан в самолетите, който се прикрепя към колана на родителя. Не ми изглежда много надежден, но това е положението.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #117 -: Февруари 11, 2015, 09:53:30 am »
Ами,предполага се,че в ръце са най- обезопасени в случай на авария/недай си боже :)/.Ами такива са правилата и сигурно някой умен ги е мислил :lol:.
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #118 -: Февруари 11, 2015, 10:10:45 am »
А до каква възраст пътуват по този начин - гушнати в родителите? Дете на 3-4 г. и високо 100-110 см. пак ли така се вози?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #119 -: Февруари 11, 2015, 10:17:24 am »
Тук малко ще те подлъжа,но различните компании имат малка разлика в приетата възраст за бебета  и съответно -деца. По спомен,до 8 месеца са бебета,след това деца.Пътуването в родител е до 1-1.5 години/пак не съм абсолютно сигурен.забравил съм ,а и с тези работи се занимават колежките на чекирането./След това се налага самостоятелно място.Ако искате,мога да попитам е ще ви дам точен отговор.
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #120 -: Февруари 11, 2015, 10:24:18 am »
Благодаря Рачо, но за сега няма нужда. Имаме идея за пътуване с детето, но още не сме избистрили концепцията и съответно авиокомпанията. :) Като дойде време ще проверявам в детайли, че явно всеки си има различни изисквания.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #121 -: Февруари 11, 2015, 11:35:11 am »
Додич, твоето дете е голямо, то пътува с цял билет и на седалка. Това е за всички авиокомпании.
Иначе бебета са в родител, но се дава допълнителен колан, който се връзва за колана на родителя и с него бебето.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #122 -: Февруари 11, 2015, 12:02:58 pm »
Благодаря, Стефи. :)
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #123 -: Февруари 11, 2015, 12:55:55 pm »
Аз ще кажа за Уизз, че снощи ги изчетох от-до. При тях до 2години е бебе, пътува без билет срещу такса бебе и се вози в скута. Дори детето да е на 1г и 11м и да е доста едро няма да ви позволят да платите за отделна седалка - това е положението!
Над 2 години си има място и се плаща половин билет....
На Еър Франс е знам точно какви са им правилата, но трябва да се има едно наум. Детето се "прикрепя" към билета на родител и редовно на чек-ина има някакви драми с това, дори да е резервирано през телефонен оператор....
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #124 -: Февруари 13, 2015, 21:02:56 pm »
Здравейте, малко ме е срам да питам, ама...  :oops:
Има ли сред вас пазарували от АлиЕкспрес? Сега ми се отвори и го разгледах, има бански, които си харесах, но досега не съм поръчвала извън България по Интернет и не знам как става  :oops: В смисъл как и откъде си получавам стоката?
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #125 -: Февруари 13, 2015, 21:15:01 pm »
Bonbolini, на сайта на Али Експрес на всяка стока пише начина на доставка. Обичайно е чрез Китайските пощи и пристига като колет в най-близкия пощенски офис. Внимавай като поръчваш. Първо подбирай си доставчиците и стоките да са с добри отизиви и добър рейтинг (виж дали вече има коментари и поръчки за този бански от други потребители). Второ, ако поръчаш нещо, което струва повече от 15 евро може да дойде на митница, а осбовождаването освен че е играчка е свързано с допълнителни разходи (минимум ДДС + една такса). Някои, като поръчват, пишат на доставчика да обяви по-ниска стойност (до 15 евро), за да са сигурни, че няма да отиде на митница.

Иначе ето тук имаме тема за пазаруване от чужди сайтове,
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=50589.0
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #126 -: Февруари 13, 2015, 22:45:15 pm »
Мерси много , Смайли :)
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #127 -: Февруари 14, 2015, 08:35:07 am »
Бонбонлинскиии,'Али"-то ни е един от любимите  :lol: :lol:. Чети внимателно и ако имаш въпроси ,питай по-навреме. В началото изглежда сложно,но бързи се свиква. :wink:
/www.mamaibebe.com][/url]
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #128 -: Февруари 14, 2015, 19:03:03 pm »
 :D :D :DЩе чета :D Даже мъжът ми си хареса разни неща ....:)
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #129 -: Февруари 15, 2015, 01:20:46 am »
За съжаление, децата над 2 г., които заемат място в самолета, не плащат половин билет, а цял. Колкото съм се возила с моите деца, не съм попадала на някакво кой знае какво намаление за това, че са деца (май най-много 20 евро от 200 евро билет примерно). Така че, ако искате да летите с тях, подгответе се да купувате цял билет. Друго нещо. Разрешено е да носите в ръчния багаж пюрета, както и термос с гореща вода за АМ. Случвало се е да ме карат да отпия от водата.  :lol: добре, че е била само топла, а не вряла.   :lol:
Аз си имам търсачка, в която си търся евтини билети (е, ако пътувате с уиз, не ви е нужна). Flug.idealo.de. Не забравяйте, че вероятно има такси, ако плащате с кредитна карта или пейпал.

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #130 -: Февруари 15, 2015, 10:14:58 am »
Хи,хи,то при тях такси много  :lol:,а и са безкомпромисни... :(направо им се чудя как оцеляват,но щом ги има и вършат работа- ползвайте ги. :wink:
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #131 -: Февруари 15, 2015, 15:45:28 pm »
Рачо, то винаги има такси. Въпросът е дали винаги са видими и кой ги плаща.

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #132 -: Февруари 16, 2015, 08:54:04 am »
При Уиз обикновено са "невидими". Другите компании ясно ги посочват/поне ,по-ясно/ , а при Уиз редовно те "сюрпризират" на летището,когато нямаш избор.И въпреки това,ако все пак внимаваш,наистина имат много евтини билети,но не очаквайте чудеса на борда. :wink:
/www.mamaibebe.com][/url]
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #133 -: Февруари 16, 2015, 10:01:41 am »
Повече от 20 полета с wizzair имам и никога не съм имала "изненади" на летището. Единственото условие, на което държат много, е да се качиш на борда с една единица ръчен багаж/малък или голям/ отговарящ на съответния размер. При закупуване на билета веднага ти калкулират всяка нова опция, която си избрал, няма скрити такси. Не харесвам това, че там не се спазват индивидуални места, а кой където иска сяда, което е съпроводено с едно бутане и чакане. Разбира се, винаги можеш да закупиш място с повече пространство за краката или привилегия за качване на борда. Направено е така, че да платиш за всичко. Иначе цените им са добри, особено, ако планираш по-рано пътуването си. И като се започне едно ядене и пиене по време на полета. :?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #134 -: Февруари 16, 2015, 13:52:17 pm »
Аз с Уизз досега съм имала един проблем, който ме вкисна за доста време напред, надявам се този път да не е така, защото вече купихме билети за тях :) Имам куфар за ръчен багаж, който е мерен по техните мерки, пътувала съм с него на отиване и на връщане на летището в Париж (Бове) го мериха пак в една от онези касети техните и той не влезна на дебелина за около половин сантиметър и ми направиха проблем. Според мен им беше сбъркана мерката... Е куфара за щастие беше от меките и не беше пълен, та го "смачках" навътре и тогава ме пуснаха да мина с него, но беше адски дразнещо. А и двата ми куфара за ръчен багаж са мерени от стандартните налични да са максимално близко до размера, за да се използва... сега се чудя кой да вземем- този същия дето ми стана проблема с него или един друг, пластмасов на 4 колелца, който е по-удобен, но премерен на височина дръжката излиза с половин или един сантиметър извън размера :ask:
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #135 -: Февруари 16, 2015, 14:28:04 pm »
Задължително мек - раница, сак, за да може да се "напасва". Важна е клетката им, не мерките.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #136 -: Февруари 16, 2015, 16:47:04 pm »
Ryanair са същите педанти за размер на ръчен багаж.
 И аз съм "за" меката чанта.

П.П. Една идея от мен - често пътуваме само с ръчен багаж/пък и с голям багаж да е/ и вакумирам дрехите в пликове. Събира се двойно багаж.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #137 -: Февруари 16, 2015, 18:05:42 pm »
Как ги вакумираш като се прибираш? На отиване е ясно, пък и те се смачкват, ще трябва и време за гладене, то зависи и къде отиваш де, може да имаш такава възможност :)
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #138 -: Февруари 16, 2015, 18:50:34 pm »
Не се ли получават едни твърди и с неправилна форма като се вакумират? Не се сещам как ще ги наглася в нормална чанта?  :ask:
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #139 -: Февруари 16, 2015, 21:43:21 pm »
Смайл, стават като палачинки  :lol:
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #140 -: Февруари 17, 2015, 00:51:56 am »
И в двете посоки си отивам вкъщи :wink: там си имам прахосмукачки. Случвало се е да спим на хотел инцидентно и трябва да вадя неща от пликовете, но после затварям и изстисквам въздуха с натискане, стъпвам отгоре, сядам. Не става лесно и хубаво като с прахосмукачката, но пак е нещо. За голям багаж - слагам плика в куфара и редя вътре за да спазя размера, а за малка чанта - купувам от най-малкия размер/който горе-долу отговаря на размера за малък салонен багаж/ и пълня колкото може, затварям, вакумирам и после като стане твърдо кубче го понатисвам където е нужно да го докарам на исканите размери, пъхам в чантата и готово. Намачкват се, някои неща доста даже, но после с парочистачката или в пералнята за освежаване на пара/имам такава програма/. 
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #141 -: Февруари 17, 2015, 09:36:07 am »
Аз от Уиз съм много доволна. Всички такси са ми били известни още докато резервирам, не съм имала проблеми с багажа. Пътувала съм доволно и с други компании, не намирам съществена разлика, но аз не съм претенциозна откъм детайли. Искам да излетим, да кацнем, да няма големи закъснения.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #142 -: Февруари 17, 2015, 11:14:02 am »
индивидуални места, а кой където иска сяда, което е съпроводено с едно бутане и чакане. Разбира се, винаги можеш да закупиш място с повече пространство за краката или привилегия за качване на борда.

Дали! Местата с повече пространство са за аварийния изход, където не могат да сядат лица с наднормено тегло, бременни, възрастни, неговорещи английски и т.н. Спокойно можеш да си платиш такова място и да не те настанят там, трябва да се чете и дребния шрифт. Аз имам принципен проблем с мизерниците от Уиз. Хем на авариен изход трябва да се слагат здрави, прави и що-годе членоразделни хора, хем в Уиз трябва да си платиш за удоволствието. Представям си как някой си плаща такъв билет и на летището му казват, че е твърде дебел за там, а и очилат, примерно   :x  И да, бутането за места е безумно.


Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #143 -: Февруари 17, 2015, 16:22:55 pm »
Далеч съм от идеята да правя реклама на уиз, но за цените им понякога си струва, ако можеш да надмогнеш изискванията си. Пътуваме често и цените им понякога са ми изгодни. Плащам си членство в клубът им и срещу 30лв годишно получавам отстъпка от 10 евро на всеки билет, както и за до 9 човека, които могат да пътуват с мен. Изгодно си е и още на първото отиване и връщане се е изплатило, ако пък пътувате семейно, с деца, повече хора си струва и можем да преглътнем някои неудобства.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #144 -: Февруари 17, 2015, 20:56:26 pm »
Ех, изискванията :) Не съм дорасла за големи претенции, возя се на Уиз при добра цена, естествено. Желая им много нови полети и дестинации, да има конкуренция, че помня как се летеше до Европа за около три средни наши заплати преди има-няма 10 години.


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #145 -: Февруари 18, 2015, 19:26:54 pm »
С места, без места, бутането за мен е еднакво. Който се бута се бута и това е. Обаче пък Уиз имаха доскоро убтйствени цени до Израел!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #146 -: Февруари 19, 2015, 10:54:53 am »
Какво е "консултант по личностно развитие"?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #147 -: Февруари 19, 2015, 11:03:05 am »
Какво е "консултант по личностно развитие"?
Сигурно някой, който ти вдига самочувствието  :lol: :lol: :lol:
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #148 -: Февруари 19, 2015, 23:14:12 pm »
Дори нискотарифните са по-читави от Бг ер.  :? А за момента само те ми остават като директен полет. (Другите ги спряха, не знам защо). Ами, ще се прекачваме. Нямам нерви да се разправям с тях. Най-редовно правят разни простотии. Купувам билет на майка ми преди 3-4 месеца. Евтин, нямаше и сто евро. А тя само с тях иска да лети, защото не знае език. Дотук добре. Часовете на полетите - удобни. Нагласям си и аз така полетите, че да пристигнем горе-долу по едно и също време и всичко изглежда наред. Ама само изглежда, де. Три седмици преди полета ми пращат мейл, че били сменили часовете на полета. Излитане от София в шест сутринта (като пътува човек с деца, просто е немислимо). И пристига в 7,30. Хубаво, ама мен ме няма. Мъжът ми трябва да излезе в 8, за да отиде на работа и да заведе децата на градина. От познатите ми никой не може. "Добре", че щерката беше болна. Мъжът ми закара големия на градина и мина да прибере бабата от летището. И това е само една случка. Преди 6 г. ме побъркаха с техните зимни полети и оттогава им показвам червен картон.
Както и да е. Спирам дотук.

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #149 -: Февруари 20, 2015, 07:28:03 am »
Хи хи, един приятел им яде попарата по същия начин на БГто :lol: :lol: Полет в 6ч сутринта ,а той трябва да пътува от Бургас с дете  на 2,5 години и тъщата. Много псуване отнесоха :lol: :lol:
Дес,ти кога ще се прибираш??? Харесал съм си един ван от Германия,да ти пратя парите да го купиш и с фамилията ще ми го докарате  :lol: :lol: Чудесно и лесно  :wink:
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #150 -: Февруари 20, 2015, 15:13:49 pm »
Ако това ще ви успокои, не само България ер си сменят часовете на полетите.
Работата ми е свързана с чести пътувания с големи групи и купуваме билетите доста по-рано. Докато стане време наистина да летим, часовете се променят многократно, и то на различни авиокомпании.
А случки много имам за разказване. Миналата година пътувах бременна в седми месец. Качвам се в самолета, отивам на мястото, което ми е по бордна карта и какво се оказва - заето е от една госпожа с куче. Много любезно обясних, че това е моето място и държа да си го ползвам, защото съм бременна, ноооо дамата доста грубо ми каза, че е заплатила по- голяма сума, заради кучето си и няма да ми освободи мястото. Не успях да се справя с простотията, а и очевидно беше по-важен комфорта на кучето, отколкото комфорта на моя милост  :wink:


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #151 -: Февруари 20, 2015, 21:59:11 pm »
Рачо, ако не го гепят в Румъния, че на мъжа ми му е паднала тухла на главата и иска да ходи с колата до Бг. Аз смятам да летя с децата. Казах му да гледа да не потроши колата в румънските дупки и да не му я свият (не е Кайен все пак, ама отде да знам, може и на нашия прост опел някой да му хвърли око).
Ще ти пратя лс къде да търсиш кой да ти докара ван-а.

Мгстра, а стюардесата защо не я накара да стане?
И аз летя често (дори твърде често), но ползвам основно 3-4 компании и не ми се е случвало така радикално да ми сменят часа на полета. Половин час, ако не гониш връзка, е приемливо. Ама да си купиш билет за два следобяд и да го преместят в шест сутринта, направо е върхът.  :x
« Последна редакция: Февруари 20, 2015, 22:02:06 pm от blue_sky »

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #152 -: Февруари 20, 2015, 22:16:55 pm »
Блу, румънските дупки са много по-гладки от българските такива :) Последно като пътувахме пътищата им бяха идеални.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #153 -: Февруари 20, 2015, 22:20:45 pm »
Може. Българите избягват Румъния. Всички минават през Сърбия. Сигурно и заради липсата на магистрали. Доколкото помня май имат само една - от Букурещ до Констанца.

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #154 -: Февруари 21, 2015, 08:56:59 am »
Благодаря,Блу. То си беше шега,ама не се знае..... :wink: В последно време и аз чувам хубави неща за Румъния.Сега и с новия мост на Дунав също е удобно. някой ми каза скоро,че не си заключвали колите вече  8O. Кога ще стане и при нас  :? ?
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #155 -: Февруари 21, 2015, 09:25:41 am »
Познавам доста хора, които се прибират с коли през Румъния, може би за София е по-удобно през Сърбия. Аз съм ходила само да Букурещ, пътищата бяха нови.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #156 -: Февруари 21, 2015, 15:44:19 pm »
Blue, и стюардесата беше на страната на кучето  :lol: Аз бях само бременна, какво толкова ...

Преди две години минавахме през Румъния, околовръстното беше кошмарно - дупка до дупка. На връщане минахме през града, пътя си беше идеален и стигнахме по-бързо. Сега не знам как е.


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #157 -: Февруари 22, 2015, 09:08:01 am »
Имаш предвид околовръстното на Букурещ,предполагам  :lol: Щото по "околовръстното " на Румъния ще си е голямо обикаляне  :wink:.
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #158 -: Февруари 22, 2015, 12:05:08 pm »
Рачо, будуването се отразява отлично на чувството ти за хумор, хаха!
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #159 -: Февруари 22, 2015, 12:30:39 pm »
Рачо, много уместно вмъкване  :D точно Букурещ имах предвид.


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #160 -: Февруари 27, 2015, 20:11:33 pm »
Здравейте момичета, искам да попитам има ли някой работещ в системата на нои. Имам един специфичен въпрос и ми трябва малко вътрешна инфо ако може някой да ми помогне  :help:


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #161 -: Март 04, 2015, 10:35:12 am »
Някой има ли опит със здравна застраховка в Уника?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #162 -: Март 04, 2015, 14:02:47 pm »
Някой има ли опит със здравна застраховка в Уника?
Интересен въпрос...аз нямам, но трябва да направя на бебето за пътуване в чужбина, та дано се включи някой :)
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #163 -: Март 26, 2015, 19:27:13 pm »
Знаете ли дали НАП има връзка/достъп до регистрите със сделки за недвижими имоти? Т.е. дали, ако някое физическо лице продаде имот и не декларира печалбата от продажбата, данъчните могат да го хванат лесно /не става въпрос за мен, но съм засегната косвено от цялата ситуация/.
То е ясно, че при проверка биха го хванали веднага, но дали има нещо, което да им подскаже да направят подобна проверка точно на това лице?


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #164 -: Март 26, 2015, 20:29:50 pm »
Смайл, не съм правила покупка, но нали придобитите имоти се регистрират и може би го виждат това. Дали има кой да ги следи и да глобява не знам. Те реално и доходите от ренти се декларират ама аз не познавам никой, който да го прави или пък да е глобен...
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #165 -: Март 26, 2015, 21:15:02 pm »
Те реално и доходите от ренти се декларират ама аз не познавам никой, който да го прави ...
Вече познаваш, макар и виртуално  8)  :lol:
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #166 -: Март 27, 2015, 08:07:19 am »
Някой ден на живо  :lol:
Основната ми идея беше, че доста хора не спазват закона, не се знае кой ще е първият "късметлия" де.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #167 -: Март 27, 2015, 08:25:11 am »
Много е смотана ситуацията.  :? Продавачът на имота не иска да изповядаме сделката по действителна цена, защото трябва да плати данък. А ние имаме сериозни аргументи да не искаме да е по по-ниска цена. Аман от тарикати... Да се оправя и това е  :lol:
Оказа се, че да купим едно парченце земя е в пъти по-сложно, отколкото един апартамент. Хиляди проверки и щуротии в продължение на повече от месец, пазарене и накрая това  8O

Някой ден на живо  :lol:
А, дано  :P
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #168 -: Март 27, 2015, 10:02:13 am »
Ами,обикновено,сделките се изповядват на цената от данъчната оценка.Друго се договаря предварително.Трябваше да го решите това преди нотариус. :oops:
/www.mamaibebe.com][/url]
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #169 -: Март 27, 2015, 10:14:30 am »
Ра4о, ние не сме стигнали още до нотариус.
Но не можем да отстъпим от това сделката да се изповяда по реална цена, защото, както писах, имаме сериозни аргументи (цели 3  :lol:).
Това продавачът го знае от самото начало, но до преди един ден не се беше сетил, че ще трябва да плаща данък.
Той ще реши дали това го устройва или не, и ако не, просто няма да има сделка и това е.
« Последна редакция: Март 27, 2015, 10:18:18 am от 47 Smiles »
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #170 -: Март 27, 2015, 10:17:58 am »
47 Smiles,

На въпроса ти дали данъчните виждат сделки - да, да не говорим че цената на която е минала сделката се вижда в имотния регистър. Ако купувачът е на публична длъжност и трябва да си декларира доходите и имотите пред сметната палата, ще трябва и там да обяви и се вижда ясно какъв е случая, въпреки че реално нарушението е трудно доказуемо.

Тази статия не е точно по темата, но може да ти е интересна:
http://www.capital.bg/biznes/moiat_kapital/2015/03/06/2485965_vinagi_gotov_za_danuchnite/

Практиката е да се плаща в брой сумата над цената на изповядването, иначе продавачът при ревизия няма да може да обясни какъв е този приход по сметката му. Ама познай ти как ще доказваш че си платила тези пари ако се окаже че има проблем с имота.. това предполагам си го знаете де. Брокери и нотариуси и нас ни увещаваха как в договора ще пишем голяяяямо обезщетение в случай на провал на сделката заради продавача, но на мен ми се струва прах в очите - накрая съда може да реши друго.







Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #171 -: Март 27, 2015, 12:07:18 pm »
Алексче, мерси  :P
Имотът не е чист като сълза и това е един от аргументите да искаме всичко да е чисто. Недай си боже да се стигне до евикция.
Тази практика, да се изповядват сделки по по-ниска стойност, изобщо не ми се коментира  :?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #172 -: Април 03, 2015, 11:25:34 am »
Пред дома ми има спукана тръба.
Аварията е след водомера.
От ВиК разкопаха и намериха проблема и сега си имам езерце в двора.
Тръбата е вече ръждясала и върви към съседния двор /условно казано, тук инфраструктурата е особена и нямаме огради/. Както и да е, трябва да се сменят тръбите.  ВиК техника, появил се на аварията го усуква и не може /не иска, явно/ да ми отговори на въпроса защо дружеството няма да поеме ремонта.
Търсих в гугъл, а от ВиК Бургас не отговарят на телефона за клиенти /някаква техническа авария, аман/.
Някой има ли опит с такъв проблем?
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #173 -: Април 03, 2015, 13:01:24 pm »
Елфи, може би имаш предвид преди водомера?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #174 -: Април 03, 2015, 13:51:00 pm »
ако тръбата е след водомера не са длъжни да извършват ремонт, ако го направят в работно време и вземат пари, може да бъдат обвинени, че работят частно през работно време
ремонта е за сметка на собственика на имота т.е. с пазарене за услугата
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #175 -: Април 03, 2015, 13:53:55 pm »
Елфи, може би имаш предвид преди водомера?
Да, съжалявам, че подведох - зле съм с посоките.
Водата, която тече, не се отчита на моя водомер - т.е. тя е отговорност на дружеството /по моята логика/
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #176 -: Април 03, 2015, 15:47:33 pm »
Звъни им сутринта, хващай номерата и наред до началника. Тук звъннеш ли на шефа майсторите работят и в неделя иначе от петък вечер почват да дават на заето.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #177 -: Април 03, 2015, 17:05:59 pm »
В и К поддържа водопроводната мрежа до главния водомер т.е. аварията преди водомера трябва да се оправи от ВиК (мисля че беше Наредба N4). Водата, която изтича по време на аварията си е за сметка на дружеството. В зависимост от аварията се отремонтира (слага се скоба) или се подменя определен участък. Всички В и К-та са длъжни да имат аварийни екипи, които работят денонощно. В Бургас знам, че имат и денонощни диспечери, които регистрират аварията и я дават на тези екипи. За малките населени места там обаче незнам как стои въпроса.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #178 -: Април 04, 2015, 08:30:07 am »
Елфи,обади ли се на братя Диневи :lol:? То предполагам в този район и ВиК-то ще минава през тях??? :wink:
По принцип,не може да не изпратят екип по сигнал за авария,защото часът и дата на сигнала се записват и имат определен срок за отстраняване.Ама знаеш ли....
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #179 -: Април 04, 2015, 10:00:15 am »
Благодаря ви :D
Не е на Диневи водопровода, не и в този район  :wink:
Авариен екип дойде веднага, но слагането на скоби се оказа безполезно.
Трябва да се подменят доста тръби, защото са корозирали.
И това си е задължение на дружеството. Ама местните нещо го увъртат.
Аз си подадох сигналите, където трябва.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #180 -: Април 25, 2015, 23:30:20 pm »
Последно съм попълвала данъчна декларация преди три години и явно нещата са се променили, а аз традиционно го правя в последния момент :? Силно се надявам някой да помогне,а  ето и ситуацията:
1. Имам си доходи от трудови правоотношения, бележка, всичко е внесено - тук драма няма...
2. Имам доходи за един месец от граждански договор (работодателя е същия), имам си бележка и всичко... само че дохода е за последното тримесечие и не е удържан данък върху него, само здравни и социални.
Въпросът е сега кои приложения на Данъчната декларация по чл. 50 трябва да попълня и трябва ли някакви други декларации/документи да попълвам? Доходът ми като какъв код се вписва и после как/къде се плаща данъкът? Много ми е объркано, опитвам се да я попълня поредна нощ (през деня нямам време заради дребния) и съм отчаяна...
Пробвах да я попълня и подам електронно (с ПИК), с основната форма няма проблем, но ако правилно съм разбрала Приложение 3 много ме затруднява, а не намирам никъде указания кое къде се попълва :(
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #181 -: Април 26, 2015, 06:50:29 am »
Маусче, Приложение 3 се попълва за гражданските договори. На бележката от работодателя по граждански договор трябва да пише кода на дохода. Ако не пише - искаш нова бележка. Трябва да е издадена през тази година, миналогодишните не важат. Други документи не ти трябват, а данъка се внася по банков път на сметката на НАП или в самия НАП по местоживеене, ако има клон на СИ банк (там е без такса). Ето сметките: http://nap.bg/page?id=21 ( в дясно на екрана - списък на банковите сметки на НАП).
Сега погледнах моите граждански договори - всички са с код 307. Направили са го по-разбираемо и просто в декларацията, миналата година беше някакъв ужас. Но пък си права, че няма указания. Обаче системата би трябвало да ти каже, ако някъде грешиш.

Едит: опитай да попълниш тази с баркода - първия линк от списъка: http://www.nap.bg/page?sId236fsL=30&sId236dsA=2015&id=384&textMode=0

Никога не съм можела да се оправям с тъпия им сайт, много е анти-юзър-френдли  :lol:
« Последна редакция: Април 26, 2015, 07:06:17 am от little_rabbit »
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #182 -: Април 26, 2015, 08:37:38 am »
Охооо,за доходи си говорите вие тука  8O! Щастливки!  :lol: :lol: :lol:
Jam, преди месец беше попитала за здравни застраховки в Уника,но не видях някой да ти е отговорил. Сега съм на ден два ,да направя една на малкия в Уника/ сториха ми се много приемливи предложенията им/ и ще те помоля да споделиш мнение,ако все пак си получила някакво инфо. Каквото и да е то! :wink:
/www.mamaibebe.com][/url]
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #183 -: Април 26, 2015, 09:03:11 am »
Mousyt, и аз си подадох декларацията с ПИК. Имах два технически проблема. Едни полета, които трябваше да се изчислят автоматично не ми се изчисляваха. Звънях на телефона за помощ, но там въобще не успяха да ми съдействат по техническата част. Компетентни са какво и как трябва да попълниш, но технически не. Т.е. можеш да им звъниш, ако имаш проблем по съдържанието на декларацията. Много са любезни.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #184 -: Април 26, 2015, 09:36:42 am »
Боже, за какви неща си говорите тук! За мен кореспонденцията ви относно данъчните истории е като джунгла, ама от ония, неоткритите още :lol:. Досега никога не ми се е налагало да попълвам подобен ребус, но ако някой ден стигна то там, ще ползвам жокер "обади се на приятел" :D
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #185 -: Април 26, 2015, 21:58:27 pm »
Благодаря на всички за отговорите. Мисля че се оправих или поне сумата излиза точно колкото очаквах :lol:
Пробвах и с баркод, ама то все тази - на мен драмата ми беше във формата, а той е един и същ. Сега съм попълнила с ПИК, остава да сканирам бележките да прикача и да я пусна тези дни :) Надявам се всичко да е наред ;)
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #186 -: Април 26, 2015, 22:26:02 pm »
Съвсем я бях забравила тази декларация :(
Добре, че поне бележките ги имам. В какъв срок трябваше да се внесе данъка? Че тази година основно през последното тримесчие работих по разбираеми причини.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #187 -: Април 26, 2015, 23:03:55 pm »
В какъв срок трябваше да се внесе данъка?

Интересен въпрос, това го порпуснах :lol:
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #188 -: Април 27, 2015, 04:13:57 am »
Съвсем я бях забравила тази декларация :(
Добре, че поне бележките ги имам. В какъв срок трябваше да се внесе данъка? Че тази година основно през последното тримесчие работих по разбираеми причини.

До края на април.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #189 -: Април 27, 2015, 09:44:36 am »
Деклариране и внасяне на данък - до 30.04. Малко късно се включвам, но най-удобно е да си свалите pdf - версията на декларацията с баркод от сайта на НАП (това, което Зайчето е качила). Доходите от граждански договори са в приложение три - доходи от друга стоп.дейност. Ръководете се от бележките, които са ви дали и сътветните кодове за доход. Попълних декларациите на родата, та ако има някой питанки да ми пише, ще помагам, има и кой да питам ако е нещо специфично. :)
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #190 -: Април 27, 2015, 13:04:39 pm »
Попълних я, доста по облекчено е от предишни години. Малко време ми трябваше да се светна че ми трябва дс маркирам освен 1 и 3 и прил.10 за данъчните облекчения. Преди в основната декларация се попълваше вноските за доброволното осигуряване. Но в 2 през нощта трудно мислех. Добре, че сте вие да се сетя че април свършва.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #191 -: Май 27, 2015, 18:13:04 pm »
Имам спечелена консултация с финансов консултант в началото на другата седмица. Аз съм наемник и идея си нямам какво да го питам, пък не е коректно да откажа консултацията. Та ако може да ме ориентирате какво да прочета, за да имам ясни въпроси.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #192 -: Май 27, 2015, 19:46:54 pm »
Имам спечелена консултация с финансов консултант в началото на другата седмица. Аз съм наемник и идея си нямам какво да го питам, пък не е коректно да откажа консултацията. Та ако може да ме ориентирате какво да прочета, за да имам ясни въпроси.
Rtfrtf, кажи нещо повече - по какъв повод е спечелена консултацията, в коя област консултира (че то финанси е доста широко понятие)?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #193 -: Май 27, 2015, 20:02:57 pm »
Ако разбирам правилно, консултацията е лична, не служебна.

Ако идеята е да разгледа твоите конкретни доходи и житейска ситуация, на твое място бих го питала струва ли си да се заделят пари за частен пенсионен фонд предвид последните промени, колко пари, как точно да се избере конкретен фонд и как после да се следи портфолиото, нараства ли сумата или я инвестират зле и ще получиш по-малко, отколкото си внесла, възможно ли е да се местят парите в друг фонд и при какви условия. Това е много важно и ако повече хора ги е грижа, държавата може и да регулира тоя сектор както е редно.

Друг въпрос за такъв човек е дали да се купи жилище с ипотечен кредит при настоящите условия или да се живее под наем. Но това в случай че те касае подобна дилема.

Моето лично мнение е, че всичко спира до консултацията и такива хора не са нужни човек да си разпредели парите. Но пък е начин да си свериш часовника, че не пропускаш нещо полезно.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #194 -: Май 27, 2015, 21:50:05 pm »
rtfrtf, не трябва (и не следва) да си професионалист в областта, та дори и да имаш понятие от финанси, за да си задаваш въпросите. Все пак - идеята на финансовата консултация за граждани е да може един професионалист - да разбере и да посъветва един лаик, как да управлява оптимално добре финансите си. Мисълта ми е, че да се подготвяш със специални въпроси - не е нужно.

Ако сте уредили всички главни неща - имате собствено жилище, надлежно сте осигурени, имате някакви пари настрани по влогове... Можеш да попиташ за спестяванията си, дали има по-добър начин да ги управляваш от избрания сега. Ако имаш имоти, които "само си стоят" - може да попиташ как да започнат да ти носят доход.
Лично аз бих се поинтересувала за детските "спестовни фондове". Непрекъснато се предлагат нови финансови продукти такива и предвид, че говорим за нещо в което вкарваш 10-20 години пари - добре си е някой , който е тесен специалист да ти каже това, това и това са добри решения, защото така и така - накрая детето ви ще получи толкова, ако по някаква причина не можете да правите вноските - ще вземете толкова и няма да имате загуба, или тя ще бъде еди каква си. Такава сметка (при различни условия) можеш да направиш на детето си във всяка държава в ЕС - и съответно условията и гаранциите са различни от тези у нас. Навремето като се роди Дани - много подробно бях проучила опциите налични тогава, но вече информацията не е актуална. Та, ако имам възможност за консултация с такъв специалист - определено бих го разпитала по тези въпроси.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #195 -: Май 27, 2015, 22:52:32 pm »
Смайли, ама и аз съм разсеяна. Консултацията ще е от NN Пенсионно осигуряване и Животозастраховане (старо име ING).
Цигу и Жибрул, благодаря ви за насоките.  :) Тенкю пипъл.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #196 -: Май 28, 2015, 06:33:04 am »
Чудесно,ами аз бих попитал,освен всички други горепосочени  :lol:въпроси,какъв е варианта някакъв тип застраховка да ми се приеме като разход в края на годината? Или кой точно вид застраховки се признават по принцип? И ,общо взето ,в този смисъл!
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #197 -: Май 28, 2015, 07:59:07 am »
Рачо, доброволното осигуряване (не второто задължително) се признава за разход и аз всяка година го декларирам за да ми върне държавата пари.Едното е УПФ, другото ДПФ. За животозастраховането е същото.
Леле така го обясних, а осигурителен посредник съм, освен основната ми работа.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #198 -: Май 28, 2015, 08:23:10 am »
Животозастраховането как го декларираш,че да ти го признаят и даже да ти върнат? Ако си го правил като физическо лице,минава ли? Смисъл,не е от фирмата? Ето,това са добри въпроси :wink:! какво стана с акумулатора? Виж си личните :?
/www.mamaibebe.com][/url]
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #199 -: Май 28, 2015, 09:05:11 am »
Ох, то целта им ще е да те убедят да си купиш някой от техните продукти според мен. Така че и да нямаш въпроси, те ще има какво да ти кажат/предложат.
Иначе аз бих им разгледала сайта и ако имам въпроси по инфо-то вътре бих ги задала: https://www.nnbulgaria.com/

Ра4о, самата сума, която плащаш за лични вноски за доброволно осигуряване и застраховане не ти се връща....  Връща ти се платеният данък върху нея (и то при изпълнението на определени условия). Т.е. в общия случай ще ти възстановят 10% от направените вноски.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #200 -: Май 28, 2015, 09:18:51 am »
Хи,това
Цитат
(и то при изпълнението на определени условия)
ми звучи като "внимавайте в дребния шрифт"  :lol:
/www.mamaibebe.com][/url]
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #201 -: Май 28, 2015, 09:24:45 am »
Хи,това
Цитат
(и то при изпълнението на определени условия)
ми звучи като "внимавайте в дребния шрифт"  :lol:
:lol: Те, за това не биха те метнали де. Биха обяснили. Има изисквания за максимален размер на месечните вноски (т.е. само до определена сума са освободени). Общата платена сума в годишен аспект пък трябва да е до определен процент от годишния ти доход. И разни такива. И аз не съм много навътре, защото не правя такива.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #202 -: Май 28, 2015, 09:57:06 am »
Смайли, добре е обяснила. Но нямам време сега да пиша. Мария от сутринта е сърдита.
Рачо, ще ти пиша малко по късно, само да заспи сърдитото зверче. Така ме упаха, сега....
*

    sianie1

  • **
  • 86
  • Нема начин да нема начин
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #203 -: Юни 07, 2015, 21:08:30 pm »
Момичета, някоя от вас била ли е във  вила Кипарис,
Неа Врасна http://www.oasis-a.com/img/kiparis.jpg? Споделете впечатления, моля! Искам да подаря една скромна почивчица на родителите си. Благодаря ви предварително за отзивите!
Нема начин да нема начин!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #204 -: Юли 15, 2015, 15:32:18 pm »
търся семеен терапевт/психолог безплатно

Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #205 -: Юли 17, 2015, 13:24:21 pm »
търся семеен терапевт/психолог безплатно
моля спешно, за софия  :?

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #206 -: Юли 17, 2015, 21:24:39 pm »
mecinka,  "безплатно" в смисъл към някоя организация, учреждение или?... :oops:
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #207 -: Юли 17, 2015, 22:38:43 pm »
 osi_10 да, нещо като фондация ли, знам ли
не мога да плащам, а имам нужда
нали има такива свързани с насилието, моят случай не е такъв, но трябва да взема някакви мерки

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #208 -: Юли 17, 2015, 23:55:07 pm »
mecinka, Анимус са фондация, която предоставя психологическо консултиране основно насочено към деца и семейства. Ние сме ги ползвали, за овладяване на кризи при детето. Не сме заплащали - в нашия случай беше необходимо направление от социален работник. Свържи се с тях и попитай дали биха се заели с твоя проблем или поне да те насочат към друга подходяща организация.

http://www.animusassociation.org/
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #209 -: Юли 18, 2015, 07:53:24 am »
mecinka, и аз като Dodich за "Анимус" се сетих. Мога да питам моя близка психоложка и за друга алтернатива. Тя работи в "Солидарност", но те се занимават главно със зависимости (алкохол, наркотици и т.н.). Ще пиша, ако разбера нещо полезно.
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #210 -: Юли 18, 2015, 08:06:24 am »
Аз мога да те посъветвам да се ориентираш къде наблизо до вас има Център за обществена подкрепа ( ЦОП), там има психолози, които консултират и работят с деца безплатно. Поне така е в провинцията. Не знам как стоят нещата в София, но предполагам няма да е много по-различно.
П.П. Немерих линк към един ЦОП в София http://www.sapibg.org/regional-centers/cop-sofia/presentation-cop-sofia
« Последна редакция: Юли 18, 2015, 08:14:13 am от Синеочка »


Всеки миг е още един шанс...
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #211 -: Юли 18, 2015, 11:35:38 am »
mecinka, писах ти на лични.
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #212 -: Юли 18, 2015, 14:28:46 pm »
Мецинка, виж тук: http://www.srzi.bg/Pages/prophylaxis/30/default.aspx
Стискам палци всичко да се оправи!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #213 -: Юли 21, 2015, 23:51:55 pm »
 :bighug: благодаря ви момичета, другата седмица ще проуча
 :? проблемите са ми с мецан, и по-точно новата му роля на татко мечок
понеже проблемите са циклични, и се чудех от известно време  :?

Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #214 -: Юли 27, 2015, 13:05:05 pm »
Някой ползвал ли е тапицерски услуги?
Диванът, който толкова много си харесваме, взе че се нацепи след 4-5 години ползване.... От изкуствена кожа е.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #215 -: Юли 27, 2015, 19:09:26 pm »
Е, аз ама в Пловдив, та едва ли ще ти е удобно. Все пак мога да ти дам съвет - поискай на подлакътниците да ти направят допълнителен калъф, който да сваляш и переш лесно. Сега аз поисках и самата тапицерия да е с велкро, за по-лесно пране, но моят диван го позволяваше това.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #216 -: Юли 28, 2015, 12:34:37 pm »
Смайли , и  при нас така  стана  -на 5та година от раз взе да се  лющи кожата  и да се бели .Предполагам и честото му забърсване с мокри кърпи  след малкия е спомогнало .
Попадна ми дамаска -хубава и на изгодна цена .
Претапицирахме го  , че беше качествен модел на добра фирма , макар аз да не съм много доволна от резултата  , че ни го върнаха вмирисан на цигари  8O . Работил си човека и си пушил ....
За София не мога да дам препоръка.

Но ако самия диван е амортизиран или  е нещо "ала Виденов" , направо не си заслужава -сметни колко дамаска ще трябва  и труда на услугата - отива като да купи човек един  нов по-евтин диван  .

Варианта с подвижни подлакътници  и свалящи калъфи , където модела позволява ,  е добро решение.Тогава си струва да си вземеш  и хубава дамаска.


Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #217 -: Юли 28, 2015, 12:45:34 pm »
Мерси, момичета!
Диванът не е от евтините. Немски е и уж трябваше да бъде качествен. Струваше към 2000 лв. навремето. Ние много си го харесваме от гледна точка на това, че хем е по-малък, а хем е за 5 души. И облегалката много ни пасва като удобство.
Не ми изглежда никак лесен за претапициране обаче. Нищо не му се маха/сваля. Само едната част е разтегателна.
Прилагам снимки (след малко от телефона).
А на вас колко ви излезна претапицирането горе-долу и с какъв материал?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #218 -: Юли 28, 2015, 13:12:12 pm »
Целият ли се е нацепил и целият ли искаш да се претапицира? Пак кожа ли искаш или може да е различна дамаска? Според мен потърси тапицер, който да го огледа и да решите как да стане. Аз смятам да поръчам само калъфи, че да ги свалям и пера, но нашият диван го позволява това.
Според мен не е важна цената на дивана, щом не е мръднал и не е за смяна си заслужава претапицирането.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #219 -: Юли 28, 2015, 13:13:59 pm »
Хубав  е дивана   !
И нашия беше  с  нищо не свалящо /махащо се  . Нашия е с ъглова лежанка ,имаше ракла и  механизъм за спане .
Човека си го разкачи целия, развиха някакви болтове с мъжа ми  и го разглобиха . Той го взе и работи в ателието си . Подлакътниците изглеждат като при вас , не знам как се разкачват , но всичко  бе претапицирано .
Дамаска ти си  избираш  каквато желаеш , но е  хубаво първо все пак на място  тапицер да види модела-да ти каже  колко метра плат ще ти трябва , препоръки за вид на дамаската според модела  , и дали и как  ще стане претапицирането , може ли със свалящи се части нещо да измисли .

На мен ми попадна тогава една дамаска  цял топ на изгодна цена  и имам и за завеси даже от нея или второ покривало щях да шия  - нещо като мек плюш /кадифе  .
В магазините има различни модели  , материи  - хубавите не са евтини да ти кажа.
Цената на  услугата  - нашия бе по -малък  диван -- нещо  около 130 или 150 , забравила съм , за София  цените  не знам .
Ако знаех , че ще се   решим да се местим , нямаше  да се занимавам тогава   :lol:

Препоръка - оставете си кожата  отдолу  -така ако нещо все пак се  разлее , ще съхне по-лесно   ,а не през дамаската да  попива в дунапрена. А  и формата  ще се запази  по-добре .

м-и , казвайки  , че евтин диван не си заслужава гимнастиката имам впредвид , че  те обикновено са с пълнеж , които се сплесква , самия дунапрен там е по-некачествен и деформиращ се  ; летвите и корпуса са тънка дървесина  или пресован картон , ламелите се огъват ...използваните материали са  по-нетрайни и не си заслужава инвестицията  .Виждала съм такъв - по корпуса пресован картон и разни парцали за уплътняване  и тежест .
« Последна редакция: Юли 28, 2015, 13:19:59 pm от nimika »


*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #220 -: Август 24, 2015, 20:50:56 pm »
Калъфа за диванчето на Стефи роди нова ТЕМА - Добри идеи в сръчни ръце ТУК.
Отделих публикациите свързани с тази реализирана идея в новата тема и
ще се радвам в нея да споделяме новия живот на старите ни вещи!

А тук дискусията по всичкология нека продължи в същия разнороден тон!
Приятна вечер :)
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #221 -: Май 19, 2016, 12:38:41 pm »
Здравейте, имам следния казус и ще се радвам ако някой ми помогне.Абонат съм на БЛизу от 3 години някъде.Последно подписах договор с тях миналата година лятото за 18 месеца(най-краткия възможен).В момента искам да се откажа от тях.Ходих до техния офис единствения вариант е ако платя неустойки за 6 месеца.Мисля че бях чела някъде, че мога 6 месеца преди края на договора да го прекратя без неустойки, но не го намирам, а и не съм сигурна, че помня вярно  :oops:

Въпроса ми е мога ли да прекратя договор, и ако да при какви условия.Знам че в Близу ще гледат нещата да са в тяхна полза, за това питам вас ако сте имали подобен казус.

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #222 -: Май 19, 2016, 13:23:06 pm »
Маги, точно по Коледа го играхме този филм - прехвърлих ТВ и нет и у нас и на майка ми от БлизУ на Виваком. За жалост обаче, както ги описваш нещата - от БлизУ не те пускат по пързалката, в правото са си. Моят договор с тях го подписах през 2012. Те ми звъняха после няколко пъти да съм идела да преподпиша (щото изтече първоначалния срок от 2 години), имали оферта за мен, по-добра от тази на която първоначално подписах и пр. Но в този случай - мързелът ми беше в моя полза.  :lol: Ай ся ще се разкарвам до офис, че ще подписвам наново, щото за някакви 5 лв. по-малко ще ми предложат същото...и просто не отидох. Услугата си вървеше, аз си плащах чинно, но черно на бяло - подпис за още 2 години, 18 месеца и каквото и да било - така и не сложих.
И когато Виваком пуснаха бруталната коледна промоция (-75% за 6 месеца) - сключих договор с тях и за у нас и за майкини. Отидох в БлизУ, казах че искам да се откажа от услугата им, попълних един формуляр и толкова. Нямаше какво да направят, понеже нямат преподписан договор с мен. Върнах им оборудването и токова. Обаче не знаех, че майка ми е преподписала договора си с БлизУ (тя щото все е много съвестна) и към онзи момент - оставаха 6 месеца до изтичането му. Няма мърдане. Или им плащаш накуп за оставащия период, или оставаш на тях докато изтече договора.  :?
На мама й разкачиха джаджите на БлизУ, включиха Виваком и си ползва техните услуги (аз ги предплатих като коледен подарък за тях). Но всеки месец чинно си плаща и на БлизУ таксата, ако и да не ползва вече техните услуги. Доколкото схващам - при теб положението е каквото и при нея и поне по закон и както е в договора - няма къде да мърдаш. Опита и тя "човешки" да се разбере с тях, ако може нали по-рано да се прекрати, без неустойки - категорично отказаха. Шансът е само да докажеш, че не получаваш, или получаваш платената услуга с много лошо качество, при това редовно, да си подала няколко сигнала, да са опитали да отстранят проблема, ама той все пак да си остава, че тогава вече - би имала право, да прекратиш предсрочно, без неустойки, понеже те са неизправната страна по договора. Само, че реално - не виждам как ще го направиш, ако услугата все пак си е ОК, а и като време и гимнастика - ще ти отнеме повече, откокото да изчакаш да изтече пустия договор.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #223 -: Май 19, 2016, 22:17:59 pm »
няма вече близу, мтел ги купиха

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #224 -: Май 19, 2016, 23:48:09 pm »
Да, така е като описва Jbrul.  Аз също съм абонат на Близу, но по съвет на приятел, така и не съм предподписала и мога да се иткажа всеки момент. Стоя си на стария план, е с 4.50 по скъп, но съм си ОК.
Относно закупуването им от Мтел, аз като чух, реших да пусна и нет и кабелна на Инцараки,  Св. Влас-  отказаха ми, не навсякъде са лод шапката на Мтел.  Така и аз станах абонат на Виваком с коледната промоция и съм супер доволна.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #225 -: Май 27, 2016, 13:06:42 pm »
Знам, че МТЕЛ ги купиха, но все още фирмата снабдяваща с кабелна телевизия се казва Близу.

Аз ако знаех, че моя мъж ще почне работа в друг кабелен оператор хич и нямаше да преподписвам, ама на.Сега ще правя като Джбрул, нета ми на едни, кабелната на други.

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #226 -: Май 28, 2016, 10:37:02 am »
Ей затова нищо не преподписвам вече. Единият ми телефон е на името на брат ми, звънят ми имали специална оферта за мен, казвам "Не се интересувам" и ме питат "А той дали се интересува" хахаха, ми дали иска да плаща нещо, което аз не искам да ползвам  :lol:
Преди години Виваком ме цакнаха с някаква промоция, пуснаха ми нещо за безплатна проба 6м и след около 2-3 преподписах договора по тяхна инициатива, ми включило се нещото щото било активно налЕ и съответно разбрах след 6-тия месец като започнах да го плащам, съответно не мога вече да го откажа(15дни ли колко е срока),че съм била преподписала за 2г и до тогава си го плащах.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #227 -: Май 28, 2016, 16:53:29 pm »
Ами оказа се и за тази и за други услуги, че ние като потребители - имаме интерес да не преподписваме договори за това и онова, ако въпреки този факт - продължаваме да си получаваме услугата. Кабелна, нет, мобилен телефон... Да, вярно че като ти звъннат да напомнят, че е време да преподписвате - излизат винаги с "оферта" от вида - за същото сега ще плащате 3-4 лв. по-малко, ама заради тези 3-4 лв. - се обуваш за още 18 - 24 месеца и когато ти излезе нещо къде по-изгодно, качествено, или и двете - сумата "да се откупиш" предсрочно, надвишава в пъти "отстъпката", която са ти дали, за да подпишеш пак с тях. Пък когато не си преподписал - получаваш си услугата, на стойността на която е договорена при първия договор и можеш във всеки един момент да им кажеш "чао".

Аз с Близу - за два телевизора, от които само единият с цифров сигнал, а на другия вървеше аналогов (те искат допълнителна такса за повече от един приемник за цифрова програма) и уж най-мощният им интеренет - плащах по 32 лв. на месец 3 години. Интернетът ми беше толкова, ама толкова зле, че дори скайп с видео ми увисваше редовно...смятайте. Естествено при всяко мое оплакване, ми се обясняваше как "грешката си е при мен", рутера ми не бил ок, н'ам коя настройка, порт и пр. А не, че те нещо ме цакат с умрял нет.  :x Първо им вързвах на тези неща, понеже не разбирам, после няколко пъти виках Иван да види дали техниката си е ОК, настройки и пр. - всичко при мен перфектно. Та дори самите джаджи за интеренета - ги купувахме навремето, някакви маркови, не техните служебни китайски и...при мен та при мен бил проблема. Друг път! Представям си пък, ако тръгна да прекратявам предсрочно договор, опитвайки да докажа лошо качество на услугата (т.е. да е по тяхна вина), кога и как ще успея да го докажа... Точно никога. При всичките ми оплаквания за интернета - следваше 2-3 дни подобрение и после - пак същото. Което доказва, че проблемът никога не е бил при мен де. Страшни шмекери!

Сега на Ввиваком, пак е оптика, два телевизора с цифров сигнал са ми в пакетната цена, интернета е нечовешки - гледам си филми онлайн направо, че ме мързи да свалям - хвърчи. Относно прословутата техника, която според хората на Близу ми била скапана и проблемна, та затова бера ядове с нет-а - тези от Виваком, като идвали да монтират - са оставили нея, защото е къде по-добра, устройствата които ми се полагат по договор от тях - ми ги бяха оставили неразпечатани в кутийките им.;) И както казах - интернет "песен".
Като цена, за изброеното, което получавам от Виваком сега, с това качество - редовната цена на пакета е 24лв. (срещу предишните 32лв.). Пък понеже хванах и промоцията на Коледа - за първите 6 месеца, вместо 24лв. на месец - плащам някъде към 5 лв. на месец.

И факт, че успях да се възползвам от офертата, без да се набутам с другия оператор, само защото не бях преподписала. Може и да не е най-коректното клиентско отношение това, ама те пък продавачите на такива услуги щото се счупват от коректност към нас. Та хич нямам гузна съвест по въпроса. А и преподписала, не преподписала - аз за услугата, която ползвам си плащам чинно и докрай. Но да ме глобяват с някакви безумни неустойки, ако реша да ги сменям предсрочно - гледам да не им давам шанс.  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #228 -: Юни 27, 2016, 11:20:15 am »
Маги, можеш да прекратиш договора без неустойка в 30дневен срок от влизане в сила на нови Общи условия, ако има промяна на условията на някоя услуга, която ползваш и не си съгласна.
Сега гледам, че влизат нови общи условия от 10.07.2016г. Прочети ги, може да намериш нещо.
http://www.blizoo.bg/gt.html
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #229 -: Декември 02, 2018, 13:00:47 pm »
Здравейте,

Имам нужда от помощ и предварително благодаря !

Купих база за кола -макси кози, имам стол - пебъл плюс, пак на макси. Уж всичко е точно, но не мога да ги фиксирам едно за друго...
Аз ли нещо не правя като хората, не са съвместими ли...нещо се маха/добавя ?
За жалост не мога да добавя снимки от телефона :( .
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #230 -: Декември 02, 2018, 16:07:55 pm »
Привет,

Аз позвах база и столче на Макси Кози. Каква е базата? При мен Фемили Фикс база беше ОК с Пебъл (моето беше само Пебъл, не Пебъл Плюс) столче. Сега има нова база 2wayFix, която е за Пебъл плюс...



   La vita è bella
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #231 -: Декември 02, 2018, 20:10:44 pm »
Благодаря !

Сега се разрових...Фемили базата пасва за пебъл стол, а аз имам база easy fix, която е за друг стол.
Сега или трябва някак да се преправи или да подарявам базата и да търся нова...
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #232 -: Декември 02, 2018, 20:14:32 pm »
С адаптери не става ли?
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #233 -: Декември 03, 2018, 08:58:18 am »
Не знам ... затова пиша тук :)
Надявам се да има някакво решение, ако не - подарявам база :)
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #234 -: Декември 03, 2018, 11:23:01 am »
 :D  ти точно това пита.
Май не става, а и се губи сигурността ако се 'оправи' по някакъв начин.