0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

Идвам да живея на морето и туй то!
Ами хайде де :)
*
Re: Седмицата на астрономическата пролет - 19 - 25 м
« Отговор #101 -: Март 21, 2012, 22:05:44 pm »
Отдавна искам да направя такава къща на Тони, ама пусто няма място у дома, а и нищо обемисто не сме купували на скоро. Стеф, страхотна е ...  :lol:

Ние трета година ги рисуваме мидите и Тони вече иска да ги продава, за да си имал парички да си купи нови играчки. Търговска душа ми е той, ще те купи и продаде като стой та гледай.
« Последна редакция: Март 21, 2012, 22:13:52 pm от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Съседчето е 3та група в градина и на родителската среща са казали на майка й да обърне внимание на изваждане до 20, защото със събирането се справяла, но с изваждането по-трудно.

ако детето е в държавна градина - почти съм сигурна, че това е художествена измислица. вече писах за това - синът ми е в 3-та група, гледала съм подробно тетрадките им по математика - изобщо няма аритметични операции! учат се цифрите и числата от 1 до 10, броене и свързване на брой предмети с цифра, повече, по-малко, но няма никакво събиране и изваждане.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Ако ми се беше случило лично на мен щях да настоявам, че не е измислица, но все пак ми го разказва друг  :wink: Градината е държавна, майката е неамбициозна и девойката смяташе пред мен, пишейки в тетрадка. Разказа беше реакция на учудването ми. Дано не бъркам групата - последна преди задължителната предучилищна, мисля е 3та. Не го разказвам, за да кажа колко е напред това дете, а търся отговор на въпроса какво правят децата още 2 години (предучилищна и първи клас).
*
Точно това си мислех и аз какво щях да й кажа на тази госпожа ако ми беше направила на мен тази забележка, може би щях да я питам кога да се готвим с квадратните уравнения. В нашата група е по-същия начин както при jam. Броене на предмети до 10 и свързване със съответната цифра. Също съм пробвала моите на събиране и изваждане до 5 получава се, но за събиране и изваждане до 20 даже не мога да си го представя. А пък чак толкова глупави да са не ми се вярва. :(
*

синът ми е в 3-та група, гледала съм подробно тетрадките им по математика - изобщо няма аритметични операции! учат се цифрите и числата от 1 до 10, броене и свързване на брой предмети с цифра, повече, по-малко, но няма никакво събиране и изваждане.


аз не съм гледала нашите, но Мончето се справя със събирането и изваждането с числа до 10 (с по-големи числа не, разбира се!:)), освен допълнително госпожата да ги е занимавала, защото няма къде другаде да го научи - в нас не сме се занимавали.
това, с което тя не се справя, е ученето на стихчета. затова и на тържествата винаги е с най-кратичкото стихче - от по една строфичка :) докато дечица с почти година по-малки от нея рицитират по цели стихотворения :) нито песнички, нито стихчета умее да запомня - т.е. помни и казва смисъла им, но никога в правилния ред. аз не й правя забележка и не я поправям, винаги ми се е струвало малко безмислено наизустяването на стихотворения в училище. не знам, може да греша - ученето на думи в определен ред стимулира ли, развива ли някакви конкретни способности на детето?
« Последна редакция: Март 21, 2012, 23:00:22 pm от tzvetenze »
*
цветенце, аз също не намирам голяма полза в наизустяването на стихчета и не съм го стимулирала, знаят само това, което е в градината учено, думички от тържества и само две стихчета по моя инициатива кратки - едно за мама и Аз съм българче. Изобщо не им е интересно.

П.П. като стана дума за стихчетата (за тържеството) се сетих за последното, учим , учим и в един момент ги питам, знаете ли какво цвете е игликата, а синчеца, те дори не знаеха, че това са имена на цветя, като ги нарисувах на един лист (благодарение на google :)))) веднага го научиха :)
« Последна редакция: Март 21, 2012, 23:10:16 pm от cygnus »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Ако ми се беше случило лично на мен щях да настоявам, че не е измислица, но все пак ми го разказва друг  :wink: Градината е държавна, майката е неамбициозна и девойката смяташе пред мен, пишейки в тетрадка. Разказа беше реакция на учудването ми. Дано не бъркам групата - последна преди задължителната предучилищна, мисля е 3та. Не го разказвам, за да кажа колко е напред това дете, а търся отговор на въпроса какво правят децата още 2 години (предучилищна и първи клас).

ами те не пишат още, децата в трета група - не и по програма.

в детските градини има 3 одобрени програми (поне аз за толкова знам) - учителите си избират по коя да работят. това са "Моливко", "Ръка за ръка" и "Приказни пътечки".
в групата на моето дете работят по "Приказни пътечки" - там няма такова обучение по аритметика. също така, не се учи писане на букви и цифри. те не пишат в тетрадки, само рисуват, чертаят, свързват.
сега съм си поръчала "Моливко" - тия дни ще докладвам какво се учи по математика по тая система. не знам само за третата система, но не би трябвало да има такива фрапиращи разлики в обучението. много странно...

колкото до въпроса какво правят в първи клас - и аз си го задавах и наивно мислех, че в първи клас все още по програма се учат да пишат и четат. нямало такова нещо, мили другарки! очаквало се да отидат научени на това - от предучилищната.
една позната ми разказа, как първолачето й правило разбор на частите на изречението (със символи) още в първата седмица на първи клас. по математика имало задачи от рода на: 2 .. 1 = 1 - попълнете празното място с един от следните знаци (+, -, =)
« Последна редакция: Март 21, 2012, 23:04:21 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Имам въпрос за варицелата. Освен че Бърди препоръчва чести къпания с овесен шампоан, мазане с нещо трябва ли или шампоанчето е достатъчно? В детската градина има варицела, а пък Александра след три дена посещение там (този месец само 5 дни е ходила, другото е плътно вируси) пак е с температура, хрема и кашлица, та сега се чудя варицела ли е това, друго ли е, от последния ларингит ли е това? Та едно подсещане къде да попрочета в темите на Бърди ще ми е полза, за да съм подготвена, ако се окаже това.
Сиа, ето : http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=45411.780
Чети след въпроса на Lady_11. Няколко страници натам има също коментирано. Дано се разминете леко!


*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Леле, Джам, ти ме стресира направо 8O А до 12-13-ти клас какво ще учат - ядрена физика 8O
Леле, това образование съвсем го затриха...
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Съседчето е 3та група в градина и на родителската среща са казали на майка й да обърне внимание на изваждане до 20, защото със събирането се справяла, но с изваждането по-трудно.

майката нали  :wink: :lol: :lol: :lol:
В очакване ....
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Jam, има математика в тази програма Моливко. Виж това http://www.bukvara.com/моливко-в-страната-математика-3-4-г-слово-дарина-гълъбова.html.  Много нечестно ми се струва да има такава голяма разлика в програмите. После тези деца са в неравностойно положение спрямо връстниците си, които са били в друга детска градина.


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Jam, има математика в тази програма Моливко. Виж това http://www.bukvara.com/моливко-в-страната-математика-3-4-г-слово-дарина-гълъбова.html.  Много нечестно ми се струва да има такава голяма разлика в програмите. После тези деца са в неравностойно положение спрямо връстниците си, които са били в друга детска градина.

Боби, не ме разбираш. и в "Приказните пътечки" също има математика. само че, в програмата по математика няма включено изучаване на аритметични операции - събиране и изваждане.

математиката не е само аритметика. по "математика" те учат форми, цветове, сравнения, редове, чак сега в трета група почнаха цифри и числа до 10.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Имам въпрос за варицелата. Освен че Бърди препоръчва чести къпания с овесен шампоан, мазане с нещо трябва ли или шампоанчето е достатъчно? В детската градина има варицела, а пък Александра след три дена посещение там (този месец само 5 дни е ходила, другото е плътно вируси) пак е с температура, хрема и кашлица, та сега се чудя варицела ли е това, друго ли е, от последния ларингит ли е това? Та едно подсещане къде да попрочета в темите на Бърди ще ми е полза, за да съм подготвена, ако се окаже това.

не знам варицелата да почва с температура, хрема и кашлица :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Имам въпрос за варицелата. Освен че Бърди препоръчва чести къпания с овесен шампоан, мазане с нещо трябва ли или шампоанчето е достатъчно? В детската градина има варицела, а пък Александра след три дена посещение там (този месец само 5 дни е ходила, другото е плътно вируси) пак е с температура, хрема и кашлица, та сега се чудя варицела ли е това, друго ли е, от последния ларингит ли е това? Та едно подсещане къде да попрочета в темите на Бърди ще ми е полза, за да съм подготвена, ако се окаже това.

не знам варицелата да почва с температура, хрема и кашлица :)

"Заболяването започва с висока температура до 39 гр.,болки в гърлото,хрема,кашлица и типичен обрив който първоначално е представен от леко надигнати червени петна до 5-10 мм. в диаметър, приличат на пъпки или ухапано от насекомо, като за няколко часа след това се появяват и везикули (мехурчета) върху тези петна. "
Източник: http://sharka-bg.com/chickenpox-symptoms.aspx


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
http://emedicine.medscape.com/article/969773-clinical

"The following are the most common presenting symptoms of varicella:

    Low-grade fever preceding skin manifestations by 1-2 days
    Complaints of abdominal pain by some children
    Pleomorphic rash, usually starting on the head and trunk and spreading to the rest of the body
    Typically, complaints of intense pruritus
    Headache
    Malaise
    Anorexia
    Cough and coryza
    Sore throat"

много полезен сайт за ограмотяване.

при моето дете, варицелата започна с обрив, после дойде температурата. други оплаквания не сме имали. доколкото съм чувала, това е и типичното проявление при товечето деца.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Варицелата не е страшна за децата, ама за татковците малиииииии, като си спомня само ме втриса...               
В очакване ....
Да взема и аз становище по въпроса с математиката. Определено НЕ вярвам на думите на приятелката ти за събиране и изваждане до 20. Това е заложено в материала за 1 клас 1 срок. За децата в предучилищна група има няколко издателства, като наистина най-предпочитаните са посочените от Джам, има още "Изкуства" и "Даниела Убенова" ми изникват толкова рано. Всички обаче се съобразяват с ДОИ "Доржавни образователни изисквания" - които са стандарта какво трябва да знае и може едно дете в даден етап от образованието си /който се интересува има ги в сайта на МОМН/. Специално Моливко и Пътечките имат книжки, които са по-олекотени за деца, чийто основен език не е български, може и другите да имат не съм ги срещала просто. Аз за моите ученици ползвам олекотените варианти.
В подготвителна група децата пишат цифри, знаци "По-голямо, по-малко, равно" елементи на букви. Случва се вече да имат диктовки от елементи, за да се ориентират в мрежа, определено се работи повече за финна моторика, отколкото за придобиване на знания /събиране и изваждане/. Друг е въпроса, когато дадено дете си има интерес към някоя наука и започва да чете по-рано или да смята по-рано.
Дони, важно е да се стимулира развитието на паметта като се заучават стихчета от по-малка възраст. Защото в училище още по-малко ще учат наизуст, а дълготрайната памет се тренира още от тази възраст, та не е лощо децата да учат наизуст.
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Боби, не ме разбираш. и в "Приказните пътечки" също има математика. само че, в програмата по математика няма включено изучаване на аритметични операции - събиране и изваждане.

математиката не е само аритметика. по "математика" те учат форми, цветове, сравнения, редове, чак сега в трета група почнаха цифри и числа до 10.
Ясно, сега те разбрах.