0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #220 -: Март 17, 2011, 12:32:21 pm »
Продуктите за 1 доза (1 козунак) са:
1 кг брашно (винаги имайте резервно количество под ръка!)
25 гр. мая (не суха!)
300 гр. захар
250 гр. масло
250 гр. мляко
8 яйца
кора от 1 лимон, настъргана
1 ванилия
1 суп. лъжица ром или коняк (не есенция!)

Приготовление:
Работи се в добре затоплено помещение, като е важно температурата да не спада (гледайте да няма много влизане и излизане от кухнята).

Маята се размесва с 1 ч.л. захар и щипка сол, добавя се топло (но не горещо!) прясно мляко (не цялото количество) и малко брашно до получаване на кашичка. Покрива се с кърпа и се оставя да втасва. Като втаса веднъж (горе-долу трябва тройно да увеличи обема си), се разбръква и се оставя да втаса още веднъж.
Брашното се пресява в затоплена тавичка. Млякото се затопля със захарта (без да завира), докато захарта напълно се разтвори в него. Разбиват се яйцата с рома, добавя се и ванилията. Маслото се разтапя в съд (следи се да не се запържва!).

В пресятото брашно се прави кладенче и при постоянно разбъркване се добавят първо разбитите яйца, после млякото, маслото и най-накрая маята. Сместа се меси докато напълно се хомогенизира и поеме брашното. Тестото трябва да е меко, топло, но да не лепне. повърхността на масата се намазва с малко олио или топено масло и тестото се бие със силни удари в нея, докато цялото стане на мехурчета. Вижда се лесно - има ги и по повърхността, а можете и да отрежете с нож парченце от тестото и ще ги видите в разреза.
Когато излязат мехурчетата, омазвате тестото с олио или топено масло и го оставяте да втасва в леко затоплена фурна, покрито с кърпа. Когато тройно увлечи обема си, го размесвате отново с малко олио. Разделя се на три равни части, от които с размесване оформяте три дълги по около 50-60 см рула. Сълрита ги в единия край и ги съединявате добре с притискане. Ако искате, набучкайте ги с предварително измити и подсушени стафиди. Сплитате ги на плитка и поставяте в намазана тава. Оставяте да втаса пак, намазвате с жълтък, поръсвате обилно със захар, ако искате, набучкайте по сплитките и бадеми и печете в предварително загрята умерена фурна. Тези, които имат вентилатор във фурната, да го използват! Ако видите, че отгоре се е зачервил много, а отвътре не е готов, покрийте го с хартия (и внимавайте да не се подпалите!), но не намалявайте температурата! А е готов, когато, като го бучнете с клечка от метлата, по нея не остават тестени следи. НО не го бучкайте твърде често!

Тази рецепта я взех от бг мама ,но е същата като моята ,аз смесвам всички течни съставки и тогава прибавям към брашното в машината за хляб пускам я да го измеси поне 2 пъти и после както е описано.
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #221 -: Март 17, 2011, 12:48:12 pm »
Ооо.. аз съм си харесала няколко рецепти  :D

Козуначено руло

Козунак

И този ми харесва.

Иначе аз обикновено правя кулич или бриоши  :P
............................Тайната на нашата вечеря............................
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #222 -: Март 17, 2011, 12:56:00 pm »
Момичета, наближава Велик Ден! Споделете вашите сполучливи рецепти за козунак! Също така разкажете как се справяте с месенето....уффф това ми е най-кошмарната част!  :)
Справя се машината за хляб и то доста добре!  :wink: :lol:
По-голямата част от козунаците, обаче печем в печката, а само месим в хлебопекарната. Пекла съм и в нея, но изваждам тестото, преди да започне печенето, отделям част от него, навивам на плетеница и добавям стафиди, бадеми и каквото друго искате. В бгмама имаше цяла тема с продължение и един специалист по козунаците, чийто съвети съм спазвала.

*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #223 -: Март 17, 2011, 15:39:07 pm »
Валерия, много благодаря за рецептата.И сега кажи за това биене в масата колко време отнема! Май това ми е основния проблем!
du6ka почти всички момичета май ползвате машина за хляб, започвам да се замислям дали да не посетя някой ТЕХНо магазин и да си закупя една!Май това е изхода, за да се избегне месенето! :D
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #224 -: Март 17, 2011, 16:30:22 pm »
Валерия, много благодаря за рецептата.И сега кажи за това биене в масата колко време отнема! Май това ми е основния проблем!
du6ka почти всички момичета май ползвате машина за хляб, започвам да се замислям дали да не посетя някой ТЕХНо магазин и да си закупя една!Май това е изхода, за да се избегне месенето! :D
Това е изхода! yahoo_33 Гласувам с две ръце, момичетата ще ме подкрепят!  osi_9 Може да надникнеш и в темата за хлебопекарните. Аз имам хубава, с две бъркалки, но и малките, а в момента и евтини вършат работа. Айде, да не спамя темата.
За това ще напиша една рецепта, която бях обещала отдавна. Тортата е лесна и ефектна, а е и много шарена и по тази причина редовно я правя и на Великден. До сега не съм я написала, защото се надявах да сложа и снимка. За сега това се отлага, но силно се надявам да стане някога.

И така - прословутата "Китайска джапанка" (специално за plumeria)

Продукти за блата:
1 чаена чаша брашно
1 чаена чаша захар
1 чаена чаша кисело мляко + 1 чаена лъжичка хлебна сода
От тези продукти се прави блат, който се изпича в предварително намазана тава.

Продукти за крема:
Правят се два крема.
Първи крем: 5 белтъка се разбиват добре с 1,5 ч.ч. захар + щипка лимонтозу (белтъчен крем)
Втори крем: 5 жълтъка + 1 ч.ч. прясно мляко + 10 суп. лъж. брашно се разбиват добре.
Останалата част от 1 литър прясно мляко, се разтваря на водна баня с 200 грама захар. Като се затопли и стопи захарта се прибавя жълтъчната смес. Бърка се докато се сгъсти. След това се прибавят 1 пак. масло(125 грама) + 3 суп. л. желатин (предварително разтворен в малко вода). Прибавяме 2 ванилии, отстраняваме от котлона и добавяме белтъчния крем, леко с помощта на шпатула. Разделяме крема в купички. Приготвяме си безвредни бои и оцветяваме кремчетата. Върху изпечения блат, така както е в тавата, изсипваме в средата по малко от първия цвят, върху него втория, третия и така докато свършат всички цветове. После се изреждат отново всички цветове докато свършат. С мокър нож се прави украсата, като се започва от средата и се издърпва навън и леко, все едно, че ще се режат парчета от тортата. Разбира се, може да украсите и по друг начин. После тортата се слага в хладилник или фризер, за да се стегне. Дано ви хареса, лека е на правене и на кусване! Приятен апетит!

Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #225 -: Март 17, 2011, 19:03:39 pm »
Справя се машината за хляб и то доста добре!  :wink: :lol:
По-голямата част от козунаците, обаче печем в печката, а само месим в хлебопекарната.
Потвърждавам, това е решението :D

Тортата е лесна и ефектна, а е и много шарена и по тази причина редовно я правя и на Великден.
Е, ти сега ме хвърли в размисъл :D  Бях си наумила за Великден да пробвам вита торта, но тази звучи доста подходящо за случая... Има време да си помисля, но при всички случаи ще я пробвам. Само малко уточнения:
- блата на 2 части ли го разрязваш?
- обикновено по колко цвята правиш от крема? Имам предвид, при разнасянето на пластовете един в/у друг, ако са повече от два да не дойдат много тънки или да се омесят и да разваля ефекта. Защото, като пишеш "шарена", си я представям с много цветове :D

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #226 -: Март 17, 2011, 21:05:08 pm »
Е, ти сега ме хвърли в размисъл :D  Бях си наумила за Великден да пробвам вита торта, но тази звучи доста подходящо за случая... Има време да си помисля, но при всички случаи ще я пробвам. Само малко уточнения:
- блата на 2 части ли го разрязваш?
- обикновено по колко цвята правиш от крема? Имам предвид, при разнасянето на пластовете един в/у друг, ако са повече от два да не дойдат много тънки или да се омесят и да разваля ефекта. Защото, като пишеш "шарена", си я представям с много цветове :D
Блатът е само един и е доста тънък, като за парфе, в зависимост от тавата най-много пръст-два ширина. Кремът обикновено ми е от 7 цвята, защото толкова са ми купичките.  :lol: Сега сериозно - основните 4 - червен, жълт, зелен и син. После от тях смесвам по малко и каквото стане - оранжевото е хубаво и задължително гледам да направя розово и лилаво. Обичам по-светлите цветове. Така стават 7. Аз ползвам боите за прах, с които боядисваме яйцата. Те са по 4 цвята в опаковка. Миналата година попаднах на една боя в капсули с 6 хубави цвята и така е добре. Та, идеята е по-тънък блат и повече крем. Сега си прибирам единствената грозна снимка от преди 100 години с тази торта и се надявам утре да успея да я сканирам, поне да добиеш малко представа. А за Великден едва ли ще направиш само една торта - давай смело и двете!  :lol: В тази торта поне продуктите не са много, за разлика от цапането! :wink: :lol: Кремчетата не са гъсти и се сипва по малко в средата. Всяка следваща  излята доза крем избутва предишната и тя се придвижва към края на тавата. По подобен начин се прави и мраморната торта, само че там може и така, а може и шахматно. Дано съм обяснила добре.

Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #227 -: Март 18, 2011, 21:46:01 pm »
Да попитам някой от по опитните майсторки да напише рецепта за меденки които наистина да стават меки4ки преди време правих по една рецепта и станаха като камък изобщо не омекнаха а самото тесто стана едно такова трошливо и се цепеше  :oops:
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #228 -: Март 18, 2011, 22:18:37 pm »
http://stirianowa.blogspot.com/2009/12/blog-post_07.html

многократно изпробвана- лесна, приятна и бързо се правят
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #229 -: Март 18, 2011, 22:35:31 pm »
лелеееееееее тия от кадемлия не познават цените бе, че от ибей да пазаря от различни селъри ще ми доде в пъти по евтино бе. направо онемях като им видях цените
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #230 -: Март 19, 2011, 00:03:45 am »
Хайде да покажа над какво се трудих последните няколко дни  :D
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #231 -: Март 19, 2011, 08:24:18 am »
:flower: Валерия, балагодаря ти, че сподели тази прелест тук!
Деня ми ще бъде по-хубав!Страхотно изпълнение, финес и красота!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #232 -: Март 19, 2011, 08:47:49 am »
Валерия, много свежи тортички, рецепти можеш ли да споделиш
аз замислям днес торта Орео, ще споделя ако се получи
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #233 -: Март 19, 2011, 09:23:10 am »
Валерия, разкошни тортички!
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #234 -: Март 19, 2011, 09:36:42 am »
Благодаря ви момичета за оценката,Мини вътре са със платки за които по напред съм дала рецепта 2 яйца  ,4 лъж.захар, 2 лъж.брашно и малко бакпулвер,крема е със карамелизирано кондензирано мляко и аз прибавих малко натрошени бадеми.
« Последна редакция: Март 19, 2011, 09:38:22 am от валерия »
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #235 -: Март 19, 2011, 09:45:13 am »
http://stirianowa.blogspot.com/2009/12/blog-post_07.html

многократно изпробвана- лесна, приятна и бързо се правят

Mini колко брашно горе долу отива ?имам чувство 4е прекалявам с брашното но и може да е от рецептите които съм правила до сега! :(
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #236 -: Март 19, 2011, 10:09:55 am »
Валерия, чудни са  :D А пеперудите ми харесват особено много! Браво  :P
............................Тайната на нашата вечеря............................
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #237 -: Март 19, 2011, 14:18:15 pm »
Валерия, страхотни са тортите! Пеперудите и калинките са супер :)

Аз нали ми е забранено сега да правя торти, но пък за сметка на това нямам забрана за кремчета и ето какво кремче правя последните дни и в последствие мисля да го ползвам за някоя торта. Много е леко и децата много го харесват. Аз добавях банани единия път другия път го направих ментово и слагам 150 захар, че и по малко. Ето рецептата (от интернет е изровена, надявам се, ако някой си я познае да не ми се сърди, че не помня име  :oops: ):

Желиран млечен крем

1 кофичка кисело мляко;
1 пакетче желатин;
150-200 гр. захар (може и пудра);
1 ванилия;
1 с.л. лимонов сок(може от готовите или малко лимонена киселина - 4-5 кристалчета);

Разбиват се захарта, млякото, ванилията и лимоновият сок.

Желатина се разтваря в 1 кафена чашка студена вода и се оставя да набъбне, след което се подгрява, без да завира, докато стане на прозрачен сироп. Прибавя се към млечната смес. Разбърква се добре - може и с миксер. Разсипва се по купички или чаши и се слага в камерата за около 15-20мин. за да стегне по-бързо. После се прехвърля в хладилника.

По-желание може да се прибавят плодове при разбиването на млякото и захарта. Може плода да е на парчета или да се пасира. От горе може да се сложат ядки, какао (в половината смес примерно), бисквитка, пуричка, шоколадови или кокосови пръчици.



Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #238 -: Март 19, 2011, 14:48:30 pm »
Големи красоти майсториш Валерия наистина поите адмирации! :D
Искам да благодаря за рецептата за меденки на Мини ,станаха направо страхотни който не е пробвал рецептата да я пробва препоръ4вам я наистина като се има напредвид 4е аз не съм от най големите сладкарки тази 4аст не ми се отдава но с тези меденки се справих ето и снимка  :wink:
« Последна редакция: Март 19, 2011, 14:57:42 pm от Виктория »
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #239 -: Март 19, 2011, 16:09:46 pm »
gery_k77, аз  редовно си правя  такова "кремче". Много го обичам  .Наричам го плодово -желирано домашно мляко    , или домашно Данонче :lol:  .Слагам  по  -малко захар , понякога мед , плодове според наличността  / даже и от сладко  или сега  замразени / , но обикновенно добавям и малко заквасена сметана  .С нея става много по -вкусно.Може да опитате  .