0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #200 -: Септември 16, 2010, 15:56:01 pm »
Здравейте! Имам нужда от съвет и напътствия и ако др. Бърди се включи ще съм изключително благодарна.
Синът ми на 2г. и 1мес. от средата на м. юли започна да прави бронхити /според педиатъра/. Всичко започва с кихне, хрема и след ден-два кашлица. Температура не е повишавал. Лечението, предписано от педиатъра е Flavamed, Ventolin, и антибиотик. При първия бронхит пи Цефзил, при втория - Клацид /тук имаше и възпалени уши, гърлото се възпали два дена след започване на лечението и секрета от носа беше жълтав и ни предписа правени капки за нос, които съдържат мукосептонекс и дексторбин/, при третия - беше предписан Панцеф. Изпрати ни на пулмонолог. Той направи снимка, преслуша гърдите, погледна гърлото и заключи, че това е астматичен бронхит. Предписа Вентолин, Амброксол, Бромхексин, Новфелин, капки за нос хидрокортизон и нагревки. Аз съм озадачена - това ли е диагнозата, на какво се дължи този астматичен бронхит - алергия? Досега не е правил реакция към нищо. Правилно ли е предписаното лечение, може ли нещо да направим за да избегнем следващото разболяване след 10-тина дни - профилактика?
Стана дълго, за което се извинявам. Ще се радвам на коментари и насоки за необходими изследвания, профилактика и лечение. Благодаря!
Това вероятно е неизлекувана инфекция. Или микоплазмена такава.
Или детето кашля от хроничен, неизлекуван синузит.
Може да има алергична съставка, но това в случая не е първата мисъл.

По-скоро гледайте на ставащото като "хронична кашлица" за уточняване, отколкото като на астма. Поне на този етап.

Според моето скромно мнение, лечението е претоварено, излишно така и излишно толкова много неща.
Първо, Бромхексин при деца ИЗОБЩО се избягва да се изписва.
Амброксол и Вентолин? за какво? Ако е астма, има нужда само от инхалаторен КС на първи етап. Ако е инфекция- само от антибиотик.
Простете, но хидрокортизон в нослето не се слага- първо нямате диагноза, и второ, ако наистина има нужда от назален КС препарат, има много по-подходящи за това неща.
« Последна редакция: Септември 16, 2010, 16:00:04 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #201 -: Септември 16, 2010, 21:31:15 pm »
Здравейте д-р Бърди,
днес бяхме на консултация. Педиатърката намери детето много бледо с бледи лигавици и ни пусна кръвни изследвания. Моля, кажете има ли нещо притеснително в изследванията? 88 см. е висока, 13 кг.
Благодаря Ви и спокойна вечер.

Име на теста (изследването)Резултат  Единици  Референтни граници
WBC (левкоцити)    11.10x10^9/L    4.0 - 11.0
LY% (лимфоцоти - %)    52.40%    20.0 - 50.0
MO% (моноцити - %)    1.00%    2.0 - 10.0
GR% (гранулоцити - %)    46.20%    30.0 - 70.0
Ba % (базофили - %)    0.32%    0.0 - 2.0
Eo % (еозинофили - %)    0.14%    0.0 - 6.0
LY# (лимфоцити - бр.)    5.82x10^9/L    0.9 - 5.3
MO# (моноцити - бр.)    0.11x10^9/L    0.1 - 1.1
GR# (гранулоцити - бр.) 5.13x10^9/L    1.3 - 7.4
Eo # (еозинофили - бр.) 0.02x 10^9 / L    0.0 - 0.5
Ba # (базофили - бр.)    0.04x 10^9 / L    0.00 - 0.14
RBC (еритроцити - бр.)    4.90x10^12/L    M(4.6 - 6.2) Ж(4.0 -5.5)
Hgb (хемоглобин)    125g/L    М(140 - 180) Ж(120 - 160)
Hct (хематокрит)    0.389L/L    0.35 - 0.55
MCV (ср. обем на еритроцита)    79.2fL    82.0 - 98.0
MCH (ср. Hbg съдърж. в еритр. ) 25.5pg    28.0 - 33.0
MCHC (ср. Hgb конц. в еритр.)    322g/ L 330 - 350
RDW (девиация на ерит. р-ие)    15.10%    11.6 - 13.7
Plt (тромбоцити)       487x10^9/L    140 - 440
MPV (ср обем на тромбоцита) 9.6fL    7.5 - 11.0

[/url]
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #202 -: Септември 17, 2010, 21:04:49 pm »
ЕVIQ като цяло няма нищо притеснително по кръвната картина. :P
Левкоцитите и лимфоцитите са малко над нормата, но се приема, че те са завишени по пинцип при деца до 4 годишна възраст. А в случая това завишение е в рамките на нормалното. Но може да има лек възпалителен процес. Също и храненето, емоции, физически напрежения, показват и денонощни колебания в левкоцитите.
Също девиацията на еритроцитите е повишена RDW, а тя по принцип се повишава при анемии, но пък хемоглобина и хематокрита са в норма.  Тук може евентуално да се проследи как е желязото в кръвта.
Повишени са и тромбоцитите, а това може да е следствие от възпалителен процес или скорошно лечение със силен антибиотик.
Важно е и каква е утайката - СУЕ , а в някой лаборатории се означава и като RUE.
Ами това е. Дано да съм ти била полезна. :nurse_1:

 
« Последна редакция: Септември 17, 2010, 21:07:42 pm от kartiche »
Re: Оцветяване на зъбките след лекарства?!
« Отговор #203 -: Септември 17, 2010, 21:22:03 pm »
В конкретният случай в Хексалгина има Хлорхексидин и от там идва пожълтяването,
Това не е вярно. В Хексалгина има само Метамизол, т.е най-обикновен Аналгин.


Да прав сте. osi_9
 osi_13 Просто си мислех за Hexisept-табл. за смучене. А за тях оцветяването на зъбите е характерно, тъй като те съдържат Хлорхексидин.
Извинявам се ако съм подвела някого. :oops:
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #204 -: Септември 18, 2010, 10:26:30 am »
Картиче, благодаря и скоро да се наредят и при теб нещата. :bighug: От вчера Калина е със сополи, без температура и кашлица.

[/url]
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #205 -: Септември 18, 2010, 15:29:48 pm »
Здравейте! Имам нужда от съвет и напътствия и ако др. Бърди се включи ще съм изключително благодарна.
Синът ми на 2г. и 1мес. от средата на м. юли започна да прави бронхити /според педиатъра/. Всичко започва с кихне, хрема и след ден-два кашлица. Температура не е повишавал. Лечението, предписано от педиатъра е Flavamed, Ventolin, и антибиотик. При първия бронхит пи Цефзил, при втория - Клацид /тук имаше и възпалени уши, гърлото се възпали два дена след започване на лечението и секрета от носа беше жълтав и ни предписа правени капки за нос, които съдържат мукосептонекс и дексторбин/, при третия - беше предписан Панцеф. Изпрати ни на пулмонолог. Той направи снимка, преслуша гърдите, погледна гърлото и заключи, че това е астматичен бронхит. Предписа Вентолин, Амброксол, Бромхексин, Новфелин, капки за нос хидрокортизон и нагревки. Аз съм озадачена - това ли е диагнозата, на какво се дължи този астматичен бронхит - алергия? Досега не е правил реакция към нищо. Правилно ли е предписаното лечение, може ли нещо да направим за да избегнем следващото разболяване след 10-тина дни - профилактика?
Стана дълго, за което се извинявам. Ще се радвам на коментари и насоки за необходими изследвания, профилактика и лечение. Благодаря!
Това вероятно е неизлекувана инфекция. Или микоплазмена такава.
Или детето кашля от хроничен, неизлекуван синузит.
Може да има алергична съставка, но това в случая не е първата мисъл.

По-скоро гледайте на ставащото като "хронична кашлица" за уточняване, отколкото като на астма. Поне на този етап.

Според моето скромно мнение, лечението е претоварено, излишно така и излишно толкова много неща.
Първо, Бромхексин при деца ИЗОБЩО се избягва да се изписва.
Амброксол и Вентолин? за какво? Ако е астма, има нужда само от инхалаторен КС на първи етап. Ако е инфекция- само от антибиотик.
Простете, но хидрокортизон в нослето не се слага- първо нямате диагноза, и второ, ако наистина има нужда от назален КС препарат, има много по-подходящи за това неща.

Благодаря на всички, които се включиха по нашия проблем.
Да, прав сте, др. Бърди - нямаме диагноза. При прегледа при пулмонолога той каза астматичен бронхит, а в амбулаторният лист е записано бронхит и съмнение за синузит. Тогава снимка на синуси не успяхме да направим защото детето изпадна в истерия от рентгена, но ще я направим. Ще пуснем и изследване на носен и гърлен секрет.  Има ли нещо друго, което да се направи, за да се постави точна диагноза на детето и да се лекува адекватно?
Към днешна дата всички лекарства са спрени. Детето все още закашля при ставане от сън и няколко пъти през деня особено като тича, диша през носа, макар чу се случва и да похърква.  При прегледа вчера  доктора се изрази, че имал само "грубо дишане" без хрипове. На контролен преглед сме след около 10 дни.   Бихте ли ме насочили какви изследвания да поискам и как да продължим нататък. Благодаря!
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #206 -: Септември 19, 2010, 20:22:29 pm »
Д-р Birdie, Виктория изкара вирус с повръщане много тежко, накрая повръщаше зеленикава течност, обезводни се, беше на система и нямаше да преживее всичко това, ако имаше наистина лекари тук, а не само лекари на думи и хартия. Много ми е огорчено и отчаяно.  Правихме  ПКК и урина. Единствените отклонения от нормата беше ацетона в урината /но при това обезводняване е нормална находка/ и хемоглобин 107. Чух различни мнения за този нисък хемоглобин. Искам да Ви помоля да ми обясните, възможно ли е обезводняването  и вирусът да окажат влияние на ниските стойности на хемоглобина и въобще много нисък ли е за нейната възраст? Решили сме след около седмица да повторим изследването в друга лаборатория, защото и такъв съвет получихме, машините в лабораторията в болницата били мн.стари, на около 30г. и можело да дават отклонения.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #207 -: Септември 19, 2010, 22:29:21 pm »
Искам да отбележа,че според БГ педиатрите диагноза "астматичен бронхит" не съществува. Това е начин да се смекчи за пред родителите диагнозата астма,за да не се стресират,но мисля че казването на нещата директно водят до по-добри резултати. Не казвам , Боболина, че синът Ви е с астма,защото трудно се постява дистанционно и от кратко описание такава диагноза, но възможността е голяма.По определение астмата е "повтарящи се епизоди на обратима бронхиална обструкция" ,т.е . това което ви се случило. Другия важен критерии е как реагира детето на приложено бронходилататорно и противовъзпалетилно лечение. Най-добре да се консултирате в центъра за алергии и астма на Медицинска академия. Предполагам сте чули името на д-р Тихомир Мустаков ,той само с това се занимава - детска астма и алергии. В Токуда добър детски пулмолог - д-р Галина Стойчева. Ако решите - имам им координатите.
Глупости, диагноза астматичен бронхит има. Поне аз съм с такава от деството си. Има разлика между астма и астматичен бронхит.
Незнам какъв център за астма и алергии има в МА, но там има Детска пулмология. Доколкото знам един от най-добрите специалисти оттам работи вече в V градска.

Доктор Бърди, не мога да изляза на глава с личната за противогрипната ваксина. Моля посочете препарат, че нещо не можем да се разберем. И всяка ли противогрипна ваксина трябва да се постави два пъти, независимо какво пише в упътването, ако детето не е имунизирано преди това с такава?
Понеже имам "илачески уклон", продиктуван от целия хал на БГ и социума, моля мнението Ви за това: http://admedicine-bg.com/products-for-kids.html. Макар че, щом доктор Слънчева го препоръчва, значи не е за моето дете, но все пак моля за мнението Ви.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #208 -: Септември 22, 2010, 11:30:20 am »
Здравейте,
Искам да попитам  лекуваме  трихомони вече година и резултат нулев.Пихме Тиберал, Флажил, Фасижин, венозно метронидазол и пак са си там!!!какво можем да направим повече?
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #209 -: Септември 22, 2010, 16:10:00 pm »
Здравейте,

В понеделник сутринта сложихме втората доза Превенар в крачето на малката 1г9м. Още същия ден следобяд стана адски раздразнителна, това ок нормално е .. Вчера почна да киха доста често и имаше еднократно изтичане на воднист секрет от едната ноздра. И вчера беше доста раздразнителна, снощи не спа много добре, дадох и доза панадол преди сън... реших, че нещо я боли, но нямаше ефект. Буди се няколко пъти, доста и плака. В крайна сметка днес сме с хрема за момента пак от тази ноздра. Пръскам Стеримар и преди сън капки Олинт. Т не е вдигала, само има оток и зачервяване в мястото на убождането.

Възможно ли е тази хрема да е от ваксината или да търся друга причина  :?


Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #210 -: Септември 22, 2010, 16:11:16 pm »
Здравейте! Синът ми е на 6г. и 10м. В петък започна да киха, появи се бистра водниста хрема и се оплака, че го боли гърло. Заведохме го на лекар- диагнозата беше вирусна инфекция със силно зачервено гърло. Температура повиши еднократно на следващия ден- 37.8 измерена в устата. Спадна сама. Същевременно гласът му спадна, очаквах кашлица, защото обикновено така протичат при него нещата, но такава не се появи. Днес е шести ден от появата на симптомите. Гърлото е спокойно вече, секретите в носа се сгъстиха. Гласът не е спаднал, но е леко гъгнив от все още съществуващите секрети. Вчера еднократно измерих Т от 37.5 в устата. След 5 минути Т беше 37.1 пак в устата. Повод ли е за притеснение според вас или вече търся "под вола теле". Докога е нормално да продължава да е гъгнив гласа? Да отбележа, че се налага да си духа носа може би 5-6 пъти на ден и след това гласът му е нормален. Мога да го заведа на преглед, но личната му лекарка е в отпуск и се притеснявам, защото всеки преглед при друг лекар води до необоснавано с никакви изследвания изписване на АБ. Благодаря предварително!
« Последна редакция: Септември 22, 2010, 17:07:26 pm от fjeliazkova »
*

    iv_pif

  • **
  • 55
  • Бог да пази България
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #211 -: Септември 22, 2010, 22:10:54 pm »

 Доктор Бърди, не мога да изляза на глава с личната за противогрипната ваксина. Моля посочете препарат, че нещо не можем да се разберем. И всяка ли противогрипна ваксина трябва да се постави два пъти, независимо какво пише в упътването, ако детето не е имунизирано преди това с такава?
Понеже имам "илачески уклон", продиктуван от целия хал на БГ и социума, моля мнението Ви за това: http://admedicine-bg.com/products-for-kids.html. Макар че, щом доктор Слънчева го препоръчва, значи не е за моето дете, но все пак моля за мнението Ви.

[/quote]
Lady, погледнах "илача" на Слънчевата докторка...чакам коментара на Бърди с нетърпение.Гледам тоя илач съдържа любимото му - котешкия нокът...хихихи.Дълго търсих един коментар от преди години на Бърди за тва чудо "котешки нокът", че беше много смешно...но дано той ни го каже отново.
И като гледам Показанията му са и за "при алергични реакции"...много странно - с ехинацея в съдържанието.Напоследък все повече съветват децата с алергии да спрат веднага да пият чай, мед и всякакви билкови добавки /ехинацея, на първо място/при започване на инфекция...
А иначе при първото поставяне на Инфлексал - го направихме на два пъти, както ни посъветва Бърди и така си пишеше и на листовката.Чакам съвета на Бърди за ваксината за този сезон,че вече сме почти в края на септември!!!А Лейди ти на каква си се спряла?!
Моята Вселена се казва Дани

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #212 -: Септември 23, 2010, 10:27:43 am »
Този "илач" /ЕДЛикуид ™ ФОР КИДС/ преди 4-5 години беше много на мода. Много скъп и много препоръчван, едва ли не върши чудеса. Понеже и аз тогава се бях замислила, д-р Бърди каза, "не вярвам, че тези неща работят... не давам." Не мисля, че си е променил мнението.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #213 -: Септември 23, 2010, 10:47:59 am »
Извинете ме,стана грешка!Без да искам писах тук.
« Последна редакция: Септември 23, 2010, 10:52:10 am от miai »
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #214 -: Септември 23, 2010, 15:28:52 pm »
Нуждая се от помощ, напоследък много се притеснявам за сина си. Той е на година и четири (почти) месеца. Всичко в развитието до тук изглежда наред, проходил е ,дори се опитва да тича сам. Но не може да се изправи сам, когато е на пода, трябва да му подам ръка и да го вдигна. Преди месец,два се изправяше сам като се подпираше по мебелите,но сега и това не иска да направи, подава ми ръка и докато не го изправя,не престава да се сърди. Изправянето от легнало в седнало положение също му е трудно,но го е правел няколко пъти. Педиатърката каза, че е странно за тази възраст,но нищо повече не добави. Чудя се дали трябва да го заведа на ортопед.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #215 -: Септември 23, 2010, 22:43:21 pm »
Lady, погледнах "илача" на Слънчевата докторка...чакам коментара на Бърди с нетърпение.Гледам тоя илач съдържа любимото му - котешкия нокът...хихихи.Дълго търсих един коментар от преди години на Бърди за тва чудо "котешки нокът", че беше много смешно...но дано той ни го каже отново.
И като гледам Показанията му са и за "при алергични реакции"...много странно - с ехинацея в съдържанието.Напоследък все повече съветват децата с алергии да спрат веднага да пият чай, мед и всякакви билкови добавки /ехинацея, на първо място/при започване на инфекция...
А иначе при първото поставяне на Инфлексал - го направихме на два пъти, както ни посъветва Бърди и така си пишеше и на листовката.Чакам съвета на Бърди за ваксината за този сезон,че вече сме почти в края на септември!!!А Лейди ти на каква си се спряла?!
[/quote]За този еляч ЕДЛикуид - по-скоро няма да го купя. Въобще не мога да се спра на който и да е имуностимулиращ/моделиращ препарат - коластри, зелена еленгия, клеева тинктура, изопринозин, пчелно млечице. Имам чувството, че тези препарати са създадени на база плацебо ефекта. За противогрипната ваксина - ами незнам, в аптеките, в които попитах, дори не доставят Инфлексал, а останалите , които ми предложиха съдържат  H1C1. Имало и някаква нова без да ми споменат име в аптеката ваксина - ултра модерна, ултра ефикасна и двойно по-скъпа, но вършела идеална работа, нотрабва да е с поръчка. При искане от моя страна да ми предоставят листовка - мъц, ма ваксината била много добра. Така че докато не си изясня въпроса с подходяща противогрипна ваксина се въздържам от поставянето на която и да била. Не че синът ми в момента не е спрян от ДГ поради вирусен ринит.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #216 -: Септември 24, 2010, 08:00:13 am »
Лейди ами напиши я тази ултра модерна и скъпа противогрипна ваксина.
Пък листовка ще се изнамери из интернет. Нека и д-р Бърди я види и коментира също.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #217 -: Септември 24, 2010, 12:36:09 pm »
Намерих я, IDFLU е новата противогрипна ваксина, но не се препоръчва за деца под 18 год. така или иначе. Всички ваксини съдържат щама H1N1, всъщност в това е проблема. Има данни за доста обезпокоителни странични реакции и д-р Бърди не препоръчва за момента ваксиниране.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #218 -: Септември 24, 2010, 13:02:30 pm »
Намерих я, IDFLU е новата противогрипна ваксина, но не се препоръчва за деца под 18 год. така или иначе. Всички ваксини съдържат щама H1N1, всъщност в това е проблема. Има данни за доста обезпокоителни странични реакции и д-р Бърди не препоръчва за момента ваксиниране.
За същата става въпрос. И инфлексал ли съдържа свинския грип?
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #219 -: Септември 24, 2010, 13:20:10 pm »
Намерих я, IDFLU е новата противогрипна ваксина, но не се препоръчва за деца под 18 год. така или иначе. Всички ваксини съдържат щама H1N1, всъщност в това е проблема. Има данни за доста обезпокоителни странични реакции и д-р Бърди не препоръчва за момента ваксиниране.
За същата става въпрос. И инфлексал ли съдържа свинския грип?

Всички ваксини съдържат щама H1N1, обсъждахме го с д-р Бърди преди месец. Мисля обаче в другата тема с ваксините, не тук, но може и да греша. Беше пуснал линкове даже.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!