0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #260 -: Октомври 14, 2010, 23:03:57 pm »
Правихте ли изследвания за вроден имунен дефицит? комплемент, имуноглобулини, флуоцитометрия ( Б, Т клетки, НК-клетки и т.н. )?
Вродените имунни дефицити са спектър заболявания протичащи с картина на рецидивиращи инфекции... темата е много голяма.
Или протичащи с картината на затяжна например ЦМВ инфекция, която НЕ Е вродена, а последваща... .
За ЦМВ съществува ПСР проби които са както качествени, така и количествени. Ако вирусният товар е голям, може да се наложи лечение... . Съществува и се ползва и т.нар. CMV pp65 антигенен тест, който е имунофлуоресцентен тест за наличие на този ЦМВ антиген в периферни левкоцити.

Както Ви бях писал, персистиращите температури се уточняват по протокол... и са нужни доста "дълбоки" изследвания понякога- имунологични изследвания, антинуклеарни антитела, ревма-фактор... .
« Последна редакция: Октомври 14, 2010, 23:09:34 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #261 -: Октомври 15, 2010, 10:55:25 am »
Ще напиша за болестите на Александра с молба за съвет.

На 7 септември тръгна на детска градина и три дена по-късно ми се обадиха да си я взема, че трудно диша и имала позиви за повръщане. Вечерта вдигна и температура 39 градуса, появи се и хрема, а на следващия ден и кашлица. Диагноза Бронхит. Овладяхме го с Флудитек, Олинт и инхалации с Вентолин.
На 27 септември отново я пуснах на детска градина напълно здрава. Два дни по-късно направо започна с давене и кашлица през нощта, без други видими следи. На сутринта изкара една храчка и видимо се успокои. При преглед със слушалка се установиха пак хрипове. Направиха й и рентгенова снимка, от която се видяха наченки на инфилтрати и веднага й назначиха Клацид. В последствие го смениха със Сумамед, защото детето го повръщаше. 8 дни пи Сумамед, пак инхалации с Вентолин, Флавамед и Олинт за носа. На контролният преглед гърдите бяха напълно чисти. Педиатърът препоръча да и давам Рибоминул по схема, но разглеждайки листовката му видях, че той почти се припокрива с Превенара и не съм давала. Превенар има два приема на 7 и 9 месеца и една реваксинация година по-късно.
И така, на 12 октомври Александра пак тръгна на детска градина.
До днес сутринта.  :( Спа спокойно, но като се събуди се разкашля  и се появи хрема. За сега няма температура.

Как мислите - дали има нещо неизлекувано, което убягва на педиатъра или да го отдам на вихрещите се в детската градина вируси?
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #262 -: Октомври 15, 2010, 12:27:21 pm »
Ако нямаше Пневмокок, а само изолирана Салмонела ( и детето е без симптоми от Салмонелата), не би трябвало да давате АБ за Салмонела. За съжаление тук обаче трябва да лекувате Пневмокок-а ( ако посявката е коректна като резултат). Цефуроксим е добър избор. Ако решите да дадете Цефуроксим, не  е нужно НИЩО друго да давате (капки, Бронховаксом и т.н.).

На 3-4 ден направете посявки- ако пак са положителни, може да обсъдите:

* да сложите за два, три дена квинолонови капки в нослето ( Ципрофлоксацин, или аналог) паралелно с АБ лечение.
* да направите посявки на ВСИЧКИ роднини в близкото обкръжение на детето.

Може пак да повторите посявките 2- 3 дена след приключване на лечението. Ако са негативни- веднага да поставите "Превенар".

Благодаря за помощта ви във вид на мнение, докторе! Много ми помагате!
Може ли да ми кажете кои антибиотици съдържат Цефуроксим (по смътен спомен май Зината е на тази основа, а детето ми се повлиява много добре от него - бъркам ли?). Четох вчера информация за Хлорамфеникола - та той е забранен в Западна Европа..  :( Да не говорим, че винаги сме били анемични...

п.п. Детето, както споменах вече има една отрицателна проба и няма никакви симптоми на Салмонела към този момент. На мен заради това ми беше странно, защо се опитват да нагодят АБ-то към Салмонелата повече, отколкото към Пневмококовата инфекция...  :?

Ще ви послушам и ще започна лечение с антибиотик на основата на Цефуроксим (само да ми кажете кои са съдържащите го АБ-та) и ще изследвам след това отново носени гърлен секрет. После Превенар! Щом вътрешното ми усещане съвпада с вашата препоръка - не ми трябва друго! yahoo_33
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #263 -: Октомври 15, 2010, 12:36:30 pm »
Cefuroxim >> Zinnat, Zinadol.
Направете контролните посявки, както Ви ги описах!
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #264 -: Октомври 15, 2010, 12:40:03 pm »
Ще напиша за болестите на Александра с молба за съвет.

На 7 септември тръгна на детска градина и три дена по-късно ми се обадиха да си я взема, че трудно диша и имала позиви за повръщане. Вечерта вдигна и температура 39 градуса, появи се и хрема, а на следващия ден и кашлица. Диагноза Бронхит. Овладяхме го с Флудитек, Олинт и инхалации с Вентолин.
На 27 септември отново я пуснах на детска градина напълно здрава. Два дни по-късно направо започна с давене и кашлица през нощта, без други видими следи. На сутринта изкара една храчка и видимо се успокои. При преглед със слушалка се установиха пак хрипове. Направиха й и рентгенова снимка, от която се видяха наченки на инфилтрати и веднага й назначиха Клацид. В последствие го смениха със Сумамед, защото детето го повръщаше. 8 дни пи Сумамед, пак инхалации с Вентолин, Флавамед и Олинт за носа. На контролният преглед гърдите бяха напълно чисти. Педиатърът препоръча да и давам Рибоминул по схема, но разглеждайки листовката му видях, че той почти се припокрива с Превенара и не съм давала. Превенар има два приема на 7 и 9 месеца и една реваксинация година по-късно.
И така, на 12 октомври Александра пак тръгна на детска градина.
До днес сутринта.  :( Спа спокойно, но като се събуди се разкашля  и се появи хрема. За сега няма температура.

Как мислите - дали има нещо неизлекувано, което убягва на педиатъра или да го отдам на вихрещите се в детската градина вируси?
Това вероятно има нужда от кратък курс с Фликсотайд- до седмица.
Или са остатъчни симптоми, или е назофарингеално носителство на микроб ( Пневмокок, Мораксела) или са прояви на "астматичен" бронхит.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #265 -: Октомври 15, 2010, 14:56:19 pm »
Какви изследвания да направим, за да се диагностицира точно какъв е проблема?
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #266 -: Октомври 15, 2010, 15:07:20 pm »
Докторе, сърдечно ви благодаря!
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #267 -: Октомври 15, 2010, 16:51:43 pm »
Докторе дано прочете, в момента се водим с гнойна ангина, но има съмнения за скарлатина. В понеделник ще излязат резултатите, Зинат от 250 мг/5 мл. за 10 дни в доза 5 мл. на 12 часа, покрива ли бета-хемолитичния стрептокок?
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #268 -: Октомври 15, 2010, 17:48:51 pm »
Да, макар че знаете че аз ги дозирам на 8 часа. Същата дневна доза, но на 3 приема.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #269 -: Октомври 15, 2010, 17:50:23 pm »
Какви изследвания да направим, за да се диагностицира точно какъв е проблема?
Не е въпрос до изследвания (само), а до клинична оценка от прегледа ( най-вече).
« Последна редакция: Октомври 15, 2010, 17:52:49 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #270 -: Октомври 15, 2010, 17:53:14 pm »
Тоест трикратно по 3.5 мл. мда знам, трудно ми е в момента да покрия тридневно хранене, за това оставам на двукратната доза. Много благодаря, че се включихте. Дано не се налага по вече да ви питам. Всичко добро от нас докторе.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #271 -: Октомври 15, 2010, 18:20:23 pm »
Какви изследвания да направим, за да се диагностицира точно какъв е проблема?
Не е въпрос до изследвания (само), а до клинична оценка от прегледа ( най-вече).

Благодаря за отделеното време и за отговора. Ще пусна носен секрет и ако излезе нещо оттам пак ще пиша. Ако не, ще я заведа да я види пулмолог.
За съжаление, педиатъра май не иска да търси причината, а само да излекува последствията. А аз искам да я открия. Възможно ли е ацетоновия дъх да е индикация също? Педиатърът го подмина като ирелевантен.  :? или по-точно, заради недостатъчно хранене било.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #272 -: Октомври 15, 2010, 18:23:45 pm »
Може да е симптом на ангина... или инфекция в областта.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #273 -: Октомври 15, 2010, 18:47:12 pm »
д-р Бърди, Калина е болна от варицела. Какво ще ми предложите, за да облекча симптомите. За 8 месеца прекара морбили сега и варицела, притеснително ли е.

[/url]
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #274 -: Октомври 15, 2010, 19:11:01 pm »
Многократно баня дневно с Авеено ( или трици) + Лек антисептичен шампоан ( лактацид или подобен нему).
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #275 -: Октомври 15, 2010, 19:19:28 pm »
Многократно баня дневно с Авеено ( или трици) + Лек антисептичен шампоан ( лактацид или подобен нему).
Мога да къпя, защото личната каза никаква баня докато не завяхне обрива. Та се чудех как ще изтрае детето. Авеено има ли в БГ или да си го поръчвам от Гърция. Трици ли и или шмпоанчи. Благодаря Ви.

[/url]
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #276 -: Октомври 15, 2010, 19:30:11 pm »
Да, може да къпете. И колкото повече- толкова по-добре!
Авеено е най-добрият избор за шампоан с трици.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #277 -: Октомври 15, 2010, 19:46:07 pm »
Да, може да къпете. И колкото повече- толкова по-добре!
Авеено е най-добрият избор за шампоан с трици.
Благодаря, лека вечер Ви желая.

[/url]
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #278 -: Октомври 15, 2010, 20:00:21 pm »
Докторе, момичета, дайте, моля, съвет - кой е най-добрият дезинфектант за рани?
Имаме ударен на врата пръст. Целият нокът почерня, пръстът полилавя и се понаду. Няма счупване. Направиха дренаж и би трябвало да се пооправи (плаче ми се, като го гледам в момента...). Дотук добре, обаче за дезинфекция ни дадоха Amuchina+дестилирана вода - препарат, който е и за дезинфекция на биберони и т.н. и мирише на Белина, т.е. това си е хлор. Никога досега такова нещо не съм ползвала, знам си само традиционните спирт/риванол/кислородна вода. Този разтвор на хлор дали е по-добър?
Иначе мажем пръста с Бакторбан.
Идеи какво още може да се направи?
Благодаря!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #279 -: Октомври 15, 2010, 20:09:24 pm »
Най-добрите са тези на база на йод- Бетадин, например.
Нуждата от орален антибиотик също трябва да се обсъди.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.