0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #240 -: Октомври 12, 2010, 10:14:02 am »
На мен пък точно УНГ ми е казвал, че не бива да се слагат такива капки в носа, защото се алергизирала лигавицата :?
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #241 -: Октомври 12, 2010, 10:45:53 am »
Те УНГ докторите са абсолютно разнородни в мненията си. Няма двама еднакви. Но няма логика.Няма нищо различно в очните капки. воден разтвор на някое лекарство.А всяко лекарство може да алергизира,разбира се някои повече.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #242 -: Октомври 12, 2010, 11:10:45 am »
И аз знам от УНГ лекар, при това онколог, че не се използват капки за очи върху нос, защото се унищожава лигавицата.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #243 -: Октомври 12, 2010, 11:13:05 am »
И на Андрея са изписвали очни капки да слагам в носа, както и Зиртек. Това беше при един вирус със зачервено гърло и хрема.

Миналата седмица педиатърът и изписа Ериус имахме само хрема и кашлица. Факт е че сополите тоя път не бяха толкова обилни като предния път в който и слагах само олинт и стеримар.

От д-р Бърди знам че такива неща не се дават. Обаче е факт, че май помагат е вече съм доста объркана какво да давам ...
« Последна редакция: Октомври 12, 2010, 11:14:56 am от Малина »


*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #244 -: Октомври 12, 2010, 22:39:46 pm »
И на Андрея са изписвали очни капки да слагам в носа, както и Зиртек. Това беше при един вирус със зачервено гърло и хрема.

Миналата седмица педиатърът и изписа Ериус имахме само хрема и кашлица. Факт е че сополите тоя път не бяха толкова обилни като предния път в който и слагах само олинт и стеримар.

От д-р Бърди знам че такива неща не се дават. Обаче е факт, че май помагат е вече съм доста объркана какво да давам ...
То ния вече сме на орален Клацид, вярно съпроводен с Ериус. Но все пак да си кажа: От моето скромно мнение, българския лекар /не само педиатър/ лекува симптоматиката, не болеста. Бълграският лекар препдипсва нещо, което "помага" в конкретната ситуация, без да се интересува за последствията в дългосрочен план на предписаното. Според мен да се "чака" при продължаваща вирусна инфекция с пет дневна давност с надежда в локален АБ , започнала като зачервено гърло и ринит /въпреки чистата от първия ден МБ/ до "зачервяване" на ушния канал си е чиста загуба на време и евентуална печалба от втора визита на съответния лекар. По въпроса за "зачервяване" на ушния канал - така и не се научих кога детето има отит или няма. В случая на Вики от неделя - единият канал е по-зачервен от дугия. При въпрос дали детето има отит или не, отговор не получих.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #245 -: Октомври 13, 2010, 08:05:17 am »
Ха, ха Лейди и аз никога не получавам отговор, зачервеният ушен канал, отит ли е или не. На специалиста УНГ му беше "писнало" с все една и съща диагноза да се влачим от миналият октомври, до май включително.
Какво правя ако няма температура и има зачервен ушен канал /специализирала съм се/ имам едно приспособление, с което гледам аз самата.Започвам Отипакс 5 дни -2 или 3 пъти дневно. Отделно слагам капки за нос, Олинт, Виброцил или Еуфорбиум спрей /тоест каквото имам под ръка/. Ако е нещо по сериозно до 3 -тият ден ще става ясно, ако е вирус за 5 дни е ОК.УНГ специалиста ми е препоръчвал и Нурофен за 5 дни, като противовъзпалително, но аз се въздържам от него. Давам го само при температура и болка. Нещо не вярвам на другото предписано му качество.
Обикновено като тръгнат сополите и гърлото се зачервява, давам Тонзилотрен след консултация с УНГ. Доволна съм, но само коато има лек катар.
Вече гледам колкото мога да си спестявам ходенето и висенето по доктори, защото за 4 години, знам какво изписват за нос, за кашлица и ... имам усещането, че скоро ще започнат да ксерокопират и рецептите  :?
« Последна редакция: Октомври 13, 2010, 08:08:00 am от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #246 -: Октомври 13, 2010, 12:10:06 pm »
 И от мен въпрос за антибиотиците...
Оперираха Константин от херния. След операцията в болницата му слагаха венозно амикин, 2 дни. Не предписаха продължаване на антибиотик. Той беше със сополи и кашлица още преди това. Обадих се на педиатърката , която каза "как само два дни антибиотик?" И препоръча суметролим за 7-10 дни.
Кой всъщност е прав? Дали суметролима е правилният избор в момента?



*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #247 -: Октомври 13, 2010, 12:15:42 pm »
Направете посявки- носен и фарингеален секрет. Лекувайте според резултатите.
НЕ Бисептол!
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #248 -: Октомври 13, 2010, 13:39:46 pm »
Ох, д-ре, ако можеше да си лекуваме децата по интернет...
Вчера, преди да дам суметролима, освен с нашата лекарка, направихме още две консултации с педиатри. Едната е в детското отделение на "Пирогов", другата ни е съседка и работи в известна столична частна детска клиника. Всички прегледаха детето и потвърдиха назначения бисептол. Никой не спомена за посявки.
И понеже вчера нямах достъп до нета - дадох суметролим-а.
Днес детето е добре, няма сополи, нито кашлица.
Мога ли да го спра, или трябва да довършим назначеният курс?



Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #249 -: Октомври 13, 2010, 15:07:56 pm »
Бърди, радвам се да ви видя тук.
Много се чудя какво да правя. След зверска кашлица цяла нощ на сутринта сме при педиатъра ни. Ден преди това ми вдигна 37,7.Преслуша детето- няма хрипове. Изписа някакви хомеопатични, сироп за кашлица и каза, ако до два дни не се повлияе на другата страна на рецептата- Азатрил. Хич не съм чакала. Вечерта дадох АБ. -пихме го 6 дни( за толкова стигна опаковката).Като го изпи веднага на контролен преглед, защото детето продължава да кашля. Мислех, че ще го продължи поне още 4 дни, но каза, че това е остатъчна кашлица, няма хрипове и да давам сироп за кашлица и аериус. Два дни вече сме така и той си покашля. Докато пиехме АБ нямаше температура, като спряхме се кротна на 37,2. След малкия сега аз съм със същата кашлица- ужасна е.
Отново ви моля за съвет.
« Последна редакция: Октомври 13, 2010, 15:12:58 pm от sonnenschein »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #250 -: Октомври 13, 2010, 18:33:35 pm »
Ох, д-ре, ако можеше да си лекуваме децата по интернет...
Вчера, преди да дам суметролима, освен с нашата лекарка, направихме още две консултации с педиатри. Едната е в детското отделение на "Пирогов", другата ни е съседка и работи в известна столична частна детска клиника. Всички прегледаха детето и потвърдиха назначения бисептол. Никой не спомена за посявки.
И понеже вчера нямах достъп до нета - дадох суметролим-а.
Днес детето е добре, няма сополи, нито кашлица.
Мога ли да го спра, или трябва да довършим назначеният курс?

*нямаме друг избор освен да го продължите.
*само с една, две дози абсолютно изчистване на симптомите? нужен ли е бил наистина АБ? може би е вирусно заболяването?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #251 -: Октомври 13, 2010, 18:35:02 pm »
Бърди, радвам се да ви видя тук.
Много се чудя какво да правя. След зверска кашлица цяла нощ на сутринта сме при педиатъра ни. Ден преди това ми вдигна 37,7.Преслуша детето- няма хрипове. Изписа някакви хомеопатични, сироп за кашлица и каза, ако до два дни не се повлияе на другата страна на рецептата- Азатрил. Хич не съм чакала. Вечерта дадох АБ. -пихме го 6 дни( за толкова стигна опаковката).Като го изпи веднага на контролен преглед, защото детето продължава да кашля. Мислех, че ще го продължи поне още 4 дни, но каза, че това е остатъчна кашлица, няма хрипове и да давам сироп за кашлица и аериус. Два дни вече сме така и той си покашля. Докато пиехме АБ нямаше температура, като спряхме се кротна на 37,2. След малкия сега аз съм със същата кашлица- ужасна е.
Отново ви моля за съвет.
Бронхиолит? реална нужда от АБ има?
Защо пак да има т-ра след привършване на АБ курс? не е логично... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #252 -: Октомври 13, 2010, 22:19:27 pm »
Ох, д-ре, ако можеше да си лекуваме децата по интернет...
Вчера, преди да дам суметролима, освен с нашата лекарка, направихме още две консултации с педиатри. Едната е в детското отделение на "Пирогов", другата ни е съседка и работи в известна столична частна детска клиника. Всички прегледаха детето и потвърдиха назначения бисептол. Никой не спомена за посявки.
И понеже вчера нямах достъп до нета - дадох суметролим-а.
Днес детето е добре, няма сополи, нито кашлица.
Мога ли да го спра, или трябва да довършим назначеният курс?

*нямаме друг избор освен да го продължите.
*само с една, две дози абсолютно изчистване на симптомите? нужен ли е бил наистина АБ? може би е вирусно заболяването?

И моето вътрешно усещане беше, че няма нужда от АБ (имам предвид сополите и лекото покашляне). Но успяха да ме убедят, че е нужен за след операцията. И аз, нали имам няколко операции зад гърба си, си спомням, че след всяка от тях ми е бил назначен АБ. А сега на детето му вливаха само 2 дни. И затова повярвах, че наистина трябва.
Както и да е.
Д-р Бърди благодаря ви отново за отделеното внимание.



Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #253 -: Октомври 14, 2010, 04:29:21 am »
Докторе, позволих си да ви притесня с лично съобщение, но не получих отговор. Позволявам си да го постна и тук и да уточня някои неща:

"Детето ми е на 2 годинки и 9 месеца (10 кг.). Направи почти последователно 2 бронхиолита, 1 остър отит на средното ухо, установиха алергичен ринит, а от 2 седмици само пиртъпяваме (без да лекуваме)  силни коремни болки, които първоначално не бяха придружени с други симптоми. От 2 дена обаче вече сме температура, почти 39,5 градуса, сериозна диярия, но пък болките в коремчето спряха. При последното заболяване приемахме последователно черен въглен, капки Ентерокинд, Дуспаталин. В момента приема Дуспаталин (при болка - 1/2 хапче от 135 мг.), Ентерол (3х1/2 саше), Хидрасек (3х1 саше от 10 мг.), Суметролим (2х7мл.), Електролит на Хумана - 1 саше, разтворено в 250 мл. вода..

Тъй като 4-ма доктори не можаха да поставят диагноза на детето, включително бяха правени прегледи в Пирогов за остър корем и вмъкнати черва (б.о.) на своя глава аз дадох за изследване носен секрет, гърлен секрет, изпражнения за микробиология, стерилна урина, кръв. Не можахме да се справим със скоча (защото ака много често и често я мием), за ротавирус не съм давала материал, защото не повръщаме..
Днес станаха готови първите резултати от изследването на носен и гърлен секрет - изолираха пневмококи в носа, но доктора, назначил изследването е забравил да ни даде направление за антибиограма и тепърва предстои да се прави. Останалите изследвания ще станат готови следващата седмица. Кръвната картина показа леко завишени левкоцити в размер на 12, утайка - 12.

Като цяло въпросът ми е следния: Може ли да поставим Преванар на детето в момента или трябва първо да излекуваме пневмококите с АБ (доколкото съм запозната, ваксините се прилагат на здрави деца), според вас има ли връзка наличието на пневмокока с направените вече бронхиолити, отити и пр. и относно последното боледуване какво бихте ме посъветвали. Клиничната картина беше - 10 дни почти нетърпими болки в корема, без диярия, без температура, без повръщане. 3-4 дни видимо подобрение, наличие на апетит и липса на коремни болки и изведнъж 40 градуса температура и жестока диярия. Сега се сещам и, че по време на коремните болки един лимфен възел (шиен) се поду почти с размери  2х4 см. (понастоящем спадна).

Много съм притеснена да няма някакво вътрешно възпаление (възпалени лимфни възли) или нещо по-лошо (даже не смея да си помислям за лимфом) и притеснението ми се дължи на липсата на яснота в диагнозата, още повече, както споменах след многото прегледи от джипи-то, УНГ в Исул, скенер в Пирогов и раздуване на червата, ехо на коремни органи и пр. Диагноза няма!
Лекуваме коремни болки, в момента вече диярия и температура. Всъщност нищо не лекуваме, защото не знаем причината - само притъпяваме резултатите.
Какво ще ме посъветвате?   :( "

Към днешна дата детето е с изолирани пневмококи и салмонела. По стечнение на обстоятелствата се оказа, че антибиограмата на салмонелозата е позволила приема на бисептол и както се вижда по-горе, детето ми приема Суметролим вече 9 дни.
В понеделник следва да дадем материал за изследване всички, които сме имали контакт с хигиената на дъщря ми.

Искам да ви попитам каквомислите за назначеното лечение (Суметролим 2х7мл.), необходимо ли е да се пие втора опаковка и да се продължава още това лечение, каква диета да спазваме и изобщо какво да правим с тези две изолирании бактерии в носа и в изпражненията!?

Много съм притеснена!  :(
Диагнозата е ясна- има Салмонела. И въз основа на клиничната картина- би трябвало да се лекува.
Пневмококите- също, и затова един общ за двете АБ би бил по-добър избор. И то венозен, за предпочитане. Бисептол добре покрива вероятно Салмонела, но дали е ефективен срещу Пневмококите?

Вероятно изначално е било Салмонела с генерализирана симптоматика. Затова е и правилото- диария повече от 3 дена при деца = посявка на изпражнения.
А първите оплаквания с отит и "бронхиолит" са били Пневмококова инфекция. И когато сте давали лекарствата за тези състояния, детето вероятно тогава се е заразило със Салмонела.

Докторе, обръщам се отново към вас, защото не съм сигурна, че назначеното ни лечение е най-правилното. Да не говорим, че аз лично имам резерви спрямо някои от изписаните медикаменти. Ако може отново да ми помогнете със съвет.

Ето резултатите на детето:

Относно изолираните пневмококи в носа - количество десет на четвърта към дата 24.09.2010г.
Антибиограмата показа чувствителност към Ампицилин, Аугментин, Цефалотин, Цефуроксим, Ципрофлоксацин, Хлорамфеникол и Оксацилин.

Относно салмонелата, изолирана на 29.09.2010г. (но вече с една отрицателна проба от миналата седмица) - чувствителност според антибиограмата към - Ампицилин, Хлорамфеникол, Налидикс, Бисептол (който ние приемахме във вид на Суметролим 13 дни), Цефуроксим, Аугментин, Цефиксим.

Преди два дни ни е назначено следното лечение на базата на старите изследвания (не сме правили нова посявка на носен и гърлен секрет, а както споменах по-горе за салмонелата имаме първи отрицателен резултат) - Хлорамфеникол - 2х2,5 мл. на 12 часа - 10 дни, Максинтрол - 4х2 капки - 10 дни, Ериус - 1х2,5 мл. - 10 дни, Бронховаксом - по схема 3 месеца по 10 дни през 20 дена, 1 капсула сутрин на гладно. След Ериуса щяла да ни даде Сингюлер.

Вие кажете какво мислите за назначеното лечение (дадено успоредно за пневмокока и салмонелата, предвид чувствителността към определените по-горе антибиотици), пък аз после ще задам въпросите си ако го одобрите, но искам да вметна, че съм против даването на този Бронховаксом, защото мненията за него са разнопосочни и почти 50% от децата, които го приемат се разболяват след спирането му било от ангина, било от нещо с подобна сериозност. Лично аз съм склонна да ваксинирам с Превенар, но мисля, че това трябва да стане след лечението на пневмокока.

Какво бихте ни посъветвали?
п.п. Следва ли щом е изписан антибиотик да се капят антибиотични капки в носа? Принципно смятам, че не е правилно!?
« Последна редакция: Октомври 14, 2010, 04:31:49 am от scorpia »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #254 -: Октомври 14, 2010, 13:05:06 pm »
Ако нямаше Пневмокок, а само изолирана Салмонела ( и детето е без симптоми от Салмонелата), не би трябвало да давате АБ за Салмонела. За съжаление тук обаче трябва да лекувате Пневмокок-а ( ако посявката е коректна като резултат). Цефуроксим е добър избор. Ако решите да дадете Цефуроксим, не  е нужно НИЩО друго да давате (капки, Бронховаксом и т.н.).

На 3-4 ден направете посявки- ако пак са положителни, може да обсъдите:

* да сложите за два, три дена квинолонови капки в нослето ( Ципрофлоксацин, или аналог) паралелно с АБ лечение.
* да направите посявки на ВСИЧКИ роднини в близкото обкръжение на детето.

Може пак да повторите посявките 2- 3 дена след приключване на лечението. Ако са негативни- веднага да поставите "Превенар".
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #255 -: Октомври 14, 2010, 14:30:25 pm »
Бърди, радвам се да ви видя тук.
Много се чудя какво да правя. След зверска кашлица цяла нощ на сутринта сме при педиатъра ни. Ден преди това ми вдигна 37,7.Преслуша детето- няма хрипове. Изписа някакви хомеопатични, сироп за кашлица и каза, ако до два дни не се повлияе на другата страна на рецептата- Азатрил. Хич не съм чакала. Вечерта дадох АБ. -пихме го 6 дни( за толкова стигна опаковката).Като го изпи веднага на контролен преглед, защото детето продължава да кашля. Мислех, че ще го продължи поне още 4 дни, но каза, че това е остатъчна кашлица, няма хрипове и да давам сироп за кашлица и аериус. Два дни вече сме така и той си покашля. Докато пиехме АБ нямаше температура, като спряхме се кротна на 37,2. След малкия сега аз съм със същата кашлица- ужасна е.
Отново ви моля за съвет.
Бронхиолит? реална нужда от АБ има?
Защо пак да има т-ра след привършване на АБ курс? не е логично... .

Педиатърката нищо не ми каза за бронхиолит. Съжалявам, че не го заведох в началото още на пулмолог, важно е сега какво мога да предприема. Днес почти няма кашлица, но е със субфебрилитет. Дали трябва да поискам рентгенова снимка? Той и преди си поддържаше тази температура, аз съм я коментирала с вас и благодарение на вашия съвет открихме CMV. На контрола след терапия с Изопринозин IgM бяха пак положителни, а IgG не бяха мръднали- отриц. От месец давам по 1/2 Изопринозин дневно.
За антибиотика не знам в случая дали е бил необходим, но аз настоях, ако ще има АБ то да е такъв, който ще повлияе евентуална хламидиаза, тъй като IgM от изследването му за хламидии беше в гранични стойности 9AE- <9.0 отицателен;(9-12 гран);(>12.0 пол.), IgG 3AE.
Със сигурност ще му пусна изследване за CMV- да видим какво се случва там, за хламидии, носен, гърлен секрет, чудя се какво още мога да направя...
Докторе, благодаря, че ми помагате. Няма друг лекар, на който да вярвам.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #256 -: Октомври 14, 2010, 18:03:55 pm »
Спря да има температура, и сега отново "е със субфебрилитет.", или не е спирал изобщо да има температура?
Отит? уроинфекция?
Може да пуснете назален и фарингеален секрет, но има смисъл само ако лабораторията е свястна.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #257 -: Октомври 14, 2010, 18:20:54 pm »
Само докато пиехме АБ нямаше субфебрилитет. Отит няма, но гърлото и след АБ беше зачервено според педиатърката, затова си мислех за фарингеален секрет. От август не съм пускала урокултура, тогава беше чиста. Ще пусна и това.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #258 -: Октомври 14, 2010, 18:43:10 pm »
"Само докато пиехме АБ нямаше субфебрилитет."

>Хм, това за инфекция говори.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #259 -: Октомври 14, 2010, 22:07:20 pm »
"Само докато пиехме АБ нямаше субфебрилитет."

>Хм, това за инфекция говори.

Вече повече от година и половина търсим причината и нищо. И ние си мислим, че е инфекция предадена или пренатално, или при раждането, или от дома, където е живял през първите 4 месеца от живота си, защото от тогава е с тази температура. За съжаление само можем да гадаем. Интересна част от пъзела е, че само от Азатрила я свали, макар и за кратко докато го пиеше. До сега е пил Цефзил и Аугментин и през цялото време на приема си е имал.
Ако се сетите още нещо моля ви да пишете.
« Последна редакция: Октомври 14, 2010, 22:59:59 pm от sonnenschein »