0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #440 -: Юни 19, 2012, 13:50:38 pm »
Благодаря ти, предавам сега :)
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #441 -: Юни 19, 2012, 14:32:27 pm »
Момичета и аз имам едно питане, което не е много за тук, но да не отварям нова тема ще използвам тази:
След 2 месеца ми изтича 2 години майчинство, не смятам да ползвам неплатен отпуск и трябва да се върна на работа. Имам натрупан платен отпуск, който искам да ползвам след изтичането на майчинството. Въпроса ми е следния-трябва или не трябва да  се върна на работа за няколко дни, за да ми бъде платен отпуска върху заплатата, която вземам, а не на минимума. Един казва трябва, друг не трябва и тотално се обърках.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #442 -: Юни 19, 2012, 14:58:59 pm »
Ако през тези две години заплатите са индексирани и ти искаш да вземеш по-голямата заплата ще трябва да се върнеш на работа, защото тя се актуализира от първия ден, в който лицето  се е върнало на работа.
В другия случай можеш да си ползваш отпуска веднага след изтичане на майчинството.
Но и в двата случая това става с разрешението на работодателя.


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #443 -: Юни 19, 2012, 17:00:30 pm »
Благодаря ти, заплатата не е актуализирана, но нямах представа че може да ми откаже.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #444 -: Юни 19, 2012, 18:11:51 pm »
чл.21 (2) (Нова - ДВ, бр. 83 от 2007 г., в сила от 01.07.2007 г.) Когато по силата на нормативен акт на Министерския съвет, колективен трудов договор или вътрешен акт на работодателя от определена дата са увеличени работните заплати, но работникът или служителят към тази дата или след нея е бил в платен отпуск, поради което увеличението не се е отразило в базата, от която се изчислява възнаграждението за платен отпуск по реда на чл. 177 от Кодекса на труда, към възнаграждението за отпуска се заплаща добавка, изчислена с процента на увеличение на новото и предишното брутно трудово възнаграждение, определени по трудовото правоотношение.

А това дали важи и за платения отпуск по майчинство?


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #445 -: Юни 19, 2012, 20:12:45 pm »
Майчинството по принцип не е платен отпуск,а обезщетение,също като болничния.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #446 -: Юни 20, 2012, 11:27:37 am »
Момичета дайте съвет.Бременна съм,но от излизането по майчинство с първото ми дете повече не се върнах на работа.Първия път ми даваха майчинство.Сега баткото е почти на 5години.Майчинството ми свърши на 15.03.2010год.и от тогава се самоосигурявам внасям само здравни осигуровки.Сега като разбрах че съм бременна ме писаха в една фирма на договор :oops:за да мога пак да взимам майчинство,но те гледат 24месеца назад,нали така.Аз като не съм работила преди това сега като изляза по майчинство колко време и колко пари ще получавам като ме осигуряват на минимална заплата?Имам ли право сега да ползвам болнични като имам повече от 3 години трудов стаж?Той ще ми се изплаща ли?Дано правилно да съм си задала въпросите и да ме разберете какво ме притеснява.Благодаря ви предварително за отговорите.Прочетох в страницата на НОЙ,но да си кажа честно много много не разбрах,а пък не мога да отида до там и да им кажа:Знаете ли писаха ме фиктивно и сега какво да правя??? :oops: :oops: :oops: :lol: :lol:
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #447 -: Юни 20, 2012, 11:52:02 am »
Валя, доколкото разбрах от разясненията на vesta, за да получаваш майчинство трябва да имаш 12 месеца трудов стаж изобщо. Щом го имаш, но последните 24 месеца не са ти пълни, за липсващите месеци до 24 месеца назад ще ти се смята минималната работна заплата за този период. (т.е. ако последните 7 се осигуряваш на 800, за останалите 17 ще ти пишат минималната). Нека vesta ме поправи ако греша.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #448 -: Юни 20, 2012, 16:19:11 pm »
3мимка съвсем правилно е обяснила,точно така е.Щом те осигуряват в момента имаш право на болнични - имаш нужния трудов стаж,там заплащането е по същия начин,но се гледа дохода 18 месеца назад,съответно за месеците ,през които не си била осигурявана се взема за база минималната заплата за периода.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #449 -: Юни 20, 2012, 16:21:42 pm »
3мимка съвсем правилно е обяснила,точно така е.Щом те осигуряват в момента имаш право на болнични - имаш нужния трудов стаж,там заплащането е по същия начин,но се гледа дохода 18 месеца назад,съответно за месеците ,през които не си била осигурявана се взема за база минималната заплата за периода.
От 01,01,2012 се гледа дохода 24 месеца назад  :wink:
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #450 -: Юни 20, 2012, 16:33:19 pm »
3мимка съвсем правилно е обяснила,точно така е.Щом те осигуряват в момента имаш право на болнични - имаш нужния трудов стаж,там заплащането е по същия начин,но се гледа дохода 18 месеца назад,съответно за месеците ,през които не си била осигурявана се взема за база минималната заплата за периода.
От 01,01,2012 се гледа дохода 24 месеца назад  :wink:

24 месеца е доходът за майчинство, а 18 месеца е доходът за болнични- преди болничния за 45 дни.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #451 -: Юни 20, 2012, 16:48:13 pm »


24 месеца е доходът за майчинство, а 18 месеца е доходът за болнични- преди болничния за 45 дни.
Потвърждавам!
Мимка да правилно си ме разбрала.


*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #452 -: Юни 20, 2012, 17:00:23 pm »
24 месеца е доходът за майчинство, а 18 месеца е доходът за болнични- преди болничния за 45 дни.
Съжалявам мила, не съм те прочела правилно в бързината, права си  :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #453 -: Юни 20, 2012, 17:41:48 pm »
24 месеца е доходът за майчинство, а 18 месеца е доходът за болнични- преди болничния за 45 дни.
Съжалявам мила, не съм те прочела правилно в бързината, права си  :)

Случва се на всеки :bighug:
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #454 -: Юни 21, 2012, 14:17:47 pm »
Момичета и аз имам едно питане, което не е много за тук, но да не отварям нова тема ще използвам тази:
След 2 месеца ми изтича 2 години майчинство, не смятам да ползвам неплатен отпуск и трябва да се върна на работа. Имам натрупан платен отпуск, който искам да ползвам след изтичането на майчинството. Въпроса ми е следния-трябва или не трябва да  се върна на работа за няколко дни, за да ми бъде платен отпуска върху заплатата, която вземам, а не на минимума. Един казва трябва, друг не трябва и тотално се обърках.
Според новия закон за отпуските, натрупаните отпуски през годините на майчинството се ползват веднага след приключване на майчинството (деня следващ последния ден майчинство) като се изплащат на база заплата от последния изработен месец. Ако има увеличение на заплатите, трябва да се върнеш на работа до края на календарния месец, за да може следващия месец като си отпуск да ти се плати на база на предходния (с коригираната заплата). Естествено трябва да си пуснеш молба за отпуск и работодателя може да откаже, но това не означава че я губиш, остава си за ползване. Ако обаче се върнеш на работа без да си пуснала молба за отпуск и резолюция "Не", губиш отпуска за текущата година.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #455 -: Юни 21, 2012, 14:41:57 pm »
Момичета, имам нужда от вас. До 25-ти юни, вкл., съм в платен отпуск, а от 26-ти съм в болнични по мое желание. Получавам заплата на 2-ро число на месеца със задна дата, т.е. на 2-ри ще взема заплата за юни, но за дните, в които ще съм в болнини до 31.06 или 6 дни, кога ще се преведат парите? Питах различни хора кога и как ги превеждат сумите и всеки ми казва различно. На една майка й ги превеждат на 2 пъти (моя колежка) в началото и в края на месеца. Дали и при мен ще е така?
През месец юли ще получали обещетение или едва през август? Питам, защото трябва да организирам приходите и най-вече разходите. Благодаря ви!
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #456 -: Юни 21, 2012, 15:12:46 pm »
Питай, кога вашето счетоводство носи в НОИ уведомленията за юни и до 2 седмици от тази дата трябва да ти преведат парите.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #457 -: Юни 21, 2012, 16:13:51 pm »
Питай, кога вашето счетоводство носи в НОИ уведомленията за юни и до 2 седмици от тази дата трябва да ти преведат парите.
Благодаря ти за отговора! Питах ги преди време и ми отговориха, че превеждат по принцип около 20-то число. Това означава ли, че около 20-то число ще ми преведат парите за дните от юни месец? Извинете за неразбирането от моя страна, но от счетоводство не разбирам въобще  :oops:
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #458 -: Юни 21, 2012, 16:30:31 pm »
Щом те превеждат към 20-то число /най-вероятно осигуровките/, след около 2 дни подават информацията в НОИ. И след окло 2 седмици както ти е писала Мими трябва да ти преведат болничните т.е. началото на август ще си получиш парите от НОИ. Имай предвид обаче, че първите 3 дни са от работодател, от НОИ са останалите 2 дни /защото юни е 30дни , а не 31  и в такъв случай имаш 5 дни болнични, а не 6/. Но в твоя случай 30 юни е събота, така че очаквай превод за 1 ден от НОИ.


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #459 -: Юни 22, 2012, 15:10:43 pm »
Момичета и аз имам едно питане, което не е много за тук, но да не отварям нова тема ще използвам тази:
След 2 месеца ми изтича 2 години майчинство, не смятам да ползвам неплатен отпуск и трябва да се върна на работа. Имам натрупан платен отпуск, който искам да ползвам след изтичането на майчинството. Въпроса ми е следния-трябва или не трябва да  се върна на работа за няколко дни, за да ми бъде платен отпуска върху заплатата, която вземам, а не на минимума. Един казва трябва, друг не трябва и тотално се обърках.
Ако обаче се върнеш на работа без да си пуснала молба за отпуск и резолюция "Не", губиш отпуска за текущата година.

Това последното не го разбрах. :oops:
Моето обещетение за раждане до 410 ден изтича на 26-ти декември, питам се мога ли ползвам отпуската си за 2012г. от 27-ми? Ако реша да напусна длъжен ли е работодателят да ми изплати натрупаният отпуск?