0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #760 -: Август 21, 2013, 10:56:26 am »
Искам да попитам и аз нещо....На срочен трудов договор съм,октомври трябва да изляза 45 дни преди раждане .Та питането ми е ,ще ползвам ли майчинството ако ми се прекрати договора след като съм излязла болнични за раждане?Четох ,че дори и да се прекрати договора ще взимам първата година майчинство ,а втората не.Така ли е?

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #761 -: Август 21, 2013, 12:12:16 pm »
Четох ,че дори и да се прекрати договора ще взимам първата година майчинство ,а втората не.Така ли е?

Да,ако договорът на срока изтече след като ти започне 45 дневния.Втората година,за да взимаш майчинство ще си намериш фирма,която да те назначи след като ти изтекат 410 те дни обезщетение за бр и раждане.
За времето,през което взимаш обезщетение за бр и раждане и си безработна трябва сама да си внасяш здравните осигуровки.Всички декларации документи през първата година ще ти ги движи последния работодател,при който те е сварил 45 дневния
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #762 -: Август 21, 2013, 16:23:50 pm »
Много ти благодаря!Значи аз трябва само да си внасям осигуровките след като ми прекратят договора!
« Последна редакция: Август 21, 2013, 16:25:26 pm от moniks_s »

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #763 -: Август 21, 2013, 16:49:57 pm »
Много ти благодаря!Значи аз трябва само да си внасям осигуровките след като ми прекратят договора!

Да,внасяш си сама здравните-16.80 лв до 25 число на месеца.Този месец се внасят за юли
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #764 -: Август 21, 2013, 17:19:33 pm »
И аз пак с въпросче :) Има ли точна дата за внасяне на документите в НОИ или всеки работодател си избира на коя дата всеки месец да носи документи в НОИ?
Аз си подписах документите за първата година на майчинството и ги изпратих в УЧР на 14.08.2013г., но все още в НОИ нямам постъпили документи /или при проверка с ПИК-а не се виждат/.
И нещо, което ме изненада: в УЧР ми изчислиха края на първата година майчинство 02.05.2014 вкл., което всъщност ми е датата на термина. А аз си мислех, че първата година изтича на датата на раждането на детето, което при мен е 9 дни по-рано. Наистина ли е така, както ми казват в УЧР?


*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #765 -: Август 21, 2013, 17:33:29 pm »
И аз пак с въпросче :) Има ли точна дата за внасяне на документите в НОИ или всеки работодател си избира на коя дата всеки месец да носи документи в НОИ?
Аз си подписах документите за първата година на майчинството и ги изпратих в УЧР на 14.08.2013г., но все още в НОИ нямам постъпили документи /или при проверка с ПИК-а не се виждат/.
И нещо, което ме изненада: в УЧР ми изчислиха края на първата година майчинство 02.05.2014 вкл., което всъщност ми е датата на термина. А аз си мислех, че първата година изтича на датата на раждането на детето, което при мен е 9 дни по-рано. Наистина ли е така, както ми казват в УЧР?
Ако не бъркам, болнични и декларации се внасят до 15-то число на месеца, следващ получаването им. А майчинството е до термин, не зависимо кога си родила... :wink:
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #766 -: Август 21, 2013, 21:12:50 pm »
И аз пак с въпросче :) Има ли точна дата за внасяне на документите в НОИ или всеки работодател си избира на коя дата всеки месец да носи документи в НОИ? Във всеки един ден в периода 1-15 ти септември
Аз си подписах документите за първата година на майчинството и ги изпратих в УЧР на 14.08.2013г., но все още в НОИ нямам постъпили документи /или при проверка с ПИК-а не се виждат/.
И нещо, което ме изненада: в УЧР ми изчислиха края на първата година майчинство 02.05.2014 вкл., което всъщност ми е датата на термина. А аз си мислех, че първата година изтича на датата на раждането на детето Не винаги.Сметни си сама кога ти изтичат 410 те дни-броиш 410 календарни дни от първия ден на 45 дневния болничен, което при мен е 9 дни по-рано. Наистина ли е така, както ми казват в УЧР?
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #767 -: Август 22, 2013, 09:29:09 am »
На термина изтича първата година, при мен беше месец след като родих. Ако си преносила, изтича на рд на детето.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #768 -: Август 22, 2013, 10:16:53 am »
На термина изтича първата година, при мен беше месец след като родих. Ако си преносила, изтича на рд на детето.
Благодаря и на двете ви за уточнението, все забравям, че хората И преносват.... :oops: :D
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #769 -: Август 22, 2013, 13:16:29 pm »
Благодаря ви за отговорите момичета, златни сте  :D
Лошото е, че явно не са успели да ми занесат документите до 15.08. и сега ще чакам чак другия месец, а пари скоро няма да видя  :( Ама аз съм си виновна  :?


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #770 -: Август 22, 2013, 14:23:21 pm »
Ама аз съм си виновна  :?

Защо ти да си виновна.На коя дата ти изтече третия болничен?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #771 -: Август 22, 2013, 14:46:56 pm »
Ама аз съм си виновна  :?

Защо ти да си виновна.На коя дата ти изтече третия болничен?
Последният болничен ми изтече на 01.08.2013 и аз две седмици се чудех трябва или не да подавам някакви документи. Всъщност си мислех, че ако трябва нещо да се подава ще ми се обадят от работата, както направиха с една декларация преди това.
И когато с ПИК-а си видях, че в НОИ няма никакво движение и се консултирах с вас в темата, се обадих в УЧР и се оказа, че трябвало да попълня набор от документи още преди да ми изтече болничния :( И така в чуденки изпуснах срока.


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #772 -: Август 22, 2013, 14:50:06 pm »
Последният болничен ми изтече на 01.08.2013

Задължително щяха да ги подадат пак през септември.Но ти си закъсняла,да.Принципно по-рано трябва да ги занесеш във фирмата.Но не се е случило нищо фатално.Пак щеше да е същото
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #773 -: Август 22, 2013, 14:56:30 pm »
Разбира се, че не е фатално, яд ме е, че сега ще ми забавят парите. Но не е болка за умиране.
А на коя дата превеждат майчинството?


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #774 -: Август 22, 2013, 14:58:58 pm »
яд ме е, че сега ще ми забавят парите.

Как да го напиша,за да разбереш,че няма да ти забавят парите.И 2 м по-рано да беше занесла документите от фирмата пак щяха да ги представят през септември.
Края на септември ще получиш парите за август
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #775 -: Август 22, 2013, 15:07:28 pm »
Аааа, чак сега загрях  :oops: Те изплащат за предходен месец... ама нали все трябва да намеря за какво да се втрисам и ядосвам.
Лилита, много ти благодаря...сега с кеф ще си покарам един час колело  :lol:


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #776 -: Септември 05, 2013, 17:45:19 pm »
Здравейте, момичета.

Може и да има зададен следният въпрос, но нещо не можах да го открия. Чуденката ми е следната:
Почти от началото на бременността ми съм в болничен. След изтичането на 180 дни, които нямам право да превишавам, ми остават 12 дни преди издаване на 45 дневния болничен за раждане. Мислех да си пусна отпуска за тези 12 дни, но от нашите "Човешки ресурси" ме стреснаха, че това щяло да намали обезщетенията за майчинство. Моля за вашето мнение толкова ли са фатални тези 12 дни. И с колко биха могли да бъде намалено обезщетението за майчинство, ако вземем за база брутна заплата 1000 лв. например? Смятах го със следния калкулатор http://www.kik-info.com/calculators/maichinstvo.php, но не съм сигурна, че го смятам правилно.
Малко ми стана дълго и объркано питането. Надявам се да сте ме разбрали :)
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #777 -: Септември 05, 2013, 18:39:45 pm »
За платен отпуск ли говориш? Ако е така си вземи спокойно дните-изобщо не се намалява обезщетението, защото това се води като нормални работни дни. Или са те заблудили умишлено, или не си разбрала нещо от обясненията им. А ако е неплатен отпуска-пак няма да е кой знае какъв проблем. На фона на двете години от които се изчислява размера на обезщетенията, тези 12 дни са нищо.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #778 -: Септември 05, 2013, 19:04:34 pm »
За платен отпуск ли говориш? Ако е така си вземи спокойно дните-изобщо не се намалява обезщетението, защото това се води като нормални работни дни. Или са те заблудили умишлено, или не си разбрала нещо от обясненията им. А ако е неплатен отпуска-пак няма да е кой знае какъв проблем. На фона на двете години от които се изчислява размера на обезщетенията, тези 12 дни са нищо.
lioni1985, много благодаря за бързия отговор. Да, става въпрос за платен отпуск. Даже от УЧР ме посъветваха да не си взимам отпуска, а да мина през ТЕЛК, за да ми дадат те 12 дни, но моята лекарка не е съгласна да ме изпраща на тази комисия, а и на мен не ми се занимава с това.
И на мен логиката ми беше подобна на твоята - че няма начин да е чак толкова страшна разликата в обезщетенията, заради тези 12 дни, на фона на 24 месеца. И, от друга страна, че не би трябвало да има значение и разлика дали сега или в началото на бременността (преди болничните от 180 дни) бях взела отпуска (или работила) още 12 дни.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #779 -: Септември 24, 2013, 19:24:20 pm »
Здравейте, момичета! Искам да ви попитам от къде в София може да се вземе ПИК, с който да проверявам болничните? Имам чувството, че нещо не е наред с моите болнични, защото имам един, преди 45 дневния, който е издаден на 30.08.2013 г до 11.09., дала съм го веднага в ЧР, но до момента нямам никакъв превод по него. Нормално ли е? С какъв темп горе-долу се придвижва плащанията по болничните и колко горе-долу минава от предоставянето на декларациите след последния болничен и паричните постъпления?