0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #720 -: Август 08, 2013, 09:25:01 am »
lili2012,късно се включвам.Ти вече си се успокоила.Човек не избира кога да влезе в болница все пак.А от болницата издават болничен за целия престой.Съвсем логично е да се случи застъпване.За НОИ няма проблем
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #721 -: Август 08, 2013, 11:45:19 am »
Благодаря Лилита, така е.Но въпреки това всички, които питах ми казаха че не можело.Хубав ден на всички !
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #722 -: Август 08, 2013, 12:48:09 pm »
Някой знаели какво се случва с майчинството, когато се върнеш по-рано на работа.
Рая сега е на 1г и 4м, но планувам от септември да се върна на работа на половин работен ден?
Ще ми спрат ли майчинството или ще го получавам в намален размер или друго?
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #723 -: Август 08, 2013, 12:59:09 pm »
Получаваш половината от него.

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #724 -: Август 08, 2013, 22:11:45 pm »
Някой знаели какво се случва с майчинството, когато се върнеш по-рано на работа.
Рая сега е на 1г и 4м, но планувам от септември да се върна на работа на половин работен ден?
Ще ми спрат ли майчинството или ще го получавам в намален размер или друго?

Ако Рая е приета в детска ясла и ти се върнеш на работа преди да си изравнила 410-те дни, получаваш заплата и майчинството, което получаваш до момента.
До навършване на 2 години на детето, получаваш половината от майчинството, което за втората година в момента се равнява на 155 лв., както ти е писала и magi_st.
Така аз миналата година получавах за около 2 месеца двойна заплата - от работодателя ми и от НОИ, но това е само, ако детето е прието в ясла.


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #725 -: Август 08, 2013, 23:41:58 pm »


Ако Рая е приета в детска ясла и ти се върнеш на работа преди да си изравнила 410-те дни, получаваш заплата и майчинството, което получаваш до момента.

Това не е вярно! Ако се върнеш на работа преди изтичането на 410 дни от НОИ не получаваш нищо!
ксо - чл.46
3) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Парично обезщетение за временна неработоспособност и за бременност и раждане не се изплаща на лица, упражняващи трудова дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство през периодите, за които са издадени актове от здравните органи.
Т.е ти си взимала имайчинство и заплата само при два варианта: или не са те водили на работа до изтичане на 410 те дни или си започнала работа по втори трудов договор.
За втората година е както го е написала magi_st


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #726 -: Август 09, 2013, 23:00:57 pm »


Ако Рая е приета в детска ясла и ти се върнеш на работа преди да си изравнила 410-те дни, получаваш заплата и майчинството, което получаваш до момента.

Това не е вярно! Ако се върнеш на работа преди изтичането на 410 дни от НОИ не получаваш нищо!
ксо - чл.46
3) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Парично обезщетение за временна неработоспособност и за бременност и раждане не се изплаща на лица, упражняващи трудова дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство през периодите, за които са издадени актове от здравните органи.
Т.е ти си взимала имайчинство и заплата само при два варианта: или не са те водили на работа до изтичане на 410 те дни или си започнала работа по втори трудов договор.
За втората година е както го е написала magi_st
Няма да го напиша, ако не е вярно.
Аз също мислех, че е така и след като детето ми беше записано на 17-ти септември в детска ясла, аз бях длъжна да уведомя работодателя ми и от 18-ти септември официално се върнах на работа.
След което счетоводителката отиде да подаде документите в НОИ, че ми се прекратява майчинството, защото се връщам на работа. Те ги бяха приели, но в следобедните часове ми се обади служителката от НОИ и ме информира, че до 410-тия ден ще си получавам и от двете места парите, както съм описала и ми се извини, че сутринта е допуснала грешка. Моето притеснение беше да не ме карат след това да ги връщам, но тя ме увери, че няма такава опасност.
Но това е само в случай, че детето е записано в детска ясла.
Не мога да цитирам кодекса, но знам какво съм получавала.
Съжалявам, ако съм те обидила, относно познанията ти в тази област, но ако искаш мога да ти изпратя и месечни извлечения, за да се увериш, че не си измислям.
Не искам да споря с никой. Споделих това, което и аз не знаех, но ми се случи и може да бъде от полза и на друга майка в същата ситуация.
« Последна редакция: Август 09, 2013, 23:06:42 pm от mgstra »


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #727 -: Август 10, 2013, 09:20:21 am »
Аз също се учудвам, че са ти изплатили всичко, което казваш. Дано наистина не се налага да ги връщаш. Чисто счетоводно, всеки месец работодателя подава Декларация образец 1, в която са описани имена, егн, доход и дните за месеца, били те в болничен или реално отработени. На база на тази декларация, в НОИ виждат колко дни имаш в болничен(до 410-дни се води дни в болничен) и тогава изплащат обезщетението. В една и съща декларация няма как да се отбележат хем дни в болничен, хем работни дни, нито пък може да подаваш две различни декларации. В същото време, след третия болничен, се подава декларация за остатъка от 135 до 410 дни, в която като стандартен текст е написано, че майката декларира, че детето не е дадено в детско заведение, т.е. това е едно от условията, за да ти изплащат обезщетението. Много странна работа. За мен и трите неща-болничен, заплата и детска градина се изключват едно друго.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #728 -: Август 10, 2013, 13:11:05 pm »
Аз също се учудвам, че са ти изплатили всичко, което казваш. Дано наистина не се налага да ги връщаш. Чисто счетоводно, всеки месец работодателя подава Декларация образец 1, в която са описани имена, егн, доход и дните за месеца, били те в болничен или реално отработени. На база на тази декларация, в НОИ виждат колко дни имаш в болничен(до 410-дни се води дни в болничен) и тогава изплащат обезщетението. В една и съща декларация няма как да се отбележат хем дни в болничен, хем работни дни, нито пък може да подаваш две различни декларации. В същото време, след третия болничен, се подава декларация за остатъка от 135 до 410 дни, в която като стандартен текст е написано, че майката декларира, че детето не е дадено в детско заведение, т.е. това е едно от условията, за да ти изплащат обезщетението. Много странна работа. За мен и трите неща-болничен, заплата и детска градина се изключват едно друго.
:good_post:


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #729 -: Август 10, 2013, 13:37:23 pm »
mgstra,ти се върна на работа там от където беше излезнала в майчинство ли?
Ако,да,това което ти се случва не е нормално.Яслата няма отношение в случая.До края на 410 те дни детето може да ходи на ясла,а майката да си получава обезщетението,но не трябва да ходи на работа.Като се върне на работа по време на 410 те дни се спира обезщетението и остава само заплатата.Смятам,че на по-късен етап ще връщаш парите.В момента явно НОИ те подвежда,но те парите ще си ги вземат,дори да са виновни.
Като съвет:пиши мейл до НОИ с твоя казус.Сподели отговора с нас и го пази.Така ще имаш доказателство,защото една жена ми каза по телефона няма да мине
« Последна редакция: Август 10, 2013, 13:39:48 pm от Lilita_ »
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #730 -: Август 10, 2013, 15:25:39 pm »
mgstra,ти се върна на работа там от където беше излезнала в майчинство ли?
Ако,да,това което ти се случва не е нормално.Яслата няма отношение в случая.До края на 410 те дни детето може да ходи на ясла,а майката да си получава обезщетението,но не трябва да ходи на работа.Като се върне на работа по време на 410 те дни се спира обезщетението и остава само заплатата.Смятам,че на по-късен етап ще връщаш парите.В момента явно НОИ те подвежда,но те парите ще си ги вземат,дори да са виновни.
Като съвет:пиши мейл до НОИ с твоя казус.Сподели отговора с нас и го пази.Така ще имаш доказателство,защото една жена ми каза по телефона няма да мине
Да, върнах се на същото място на работа. И счетоводителката редовно подаваше декларация 1 с всички данни. Там, където работя, всичко е легално. Нищо не се покрива и се спазва законодателството.
Върнах се на работа по мое желание, не по задължение от работодателя. За около един месец и половина взимах пълното обезщетение, а след това половината от минималното майчинство.
От тогава минаха достатъчно месеци според мен, за да ме карат да връщам пари. Още пове в счетоводството има документи, които са подадени в срокове в НОИ и с тях мога да докажа всичко. След вашите коментари, започвам да се притеснява по малко, но се надявам да е излишно.
« Последна редакция: Август 10, 2013, 15:31:32 pm от mgstra »


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #731 -: Август 10, 2013, 15:48:22 pm »
Аз също се учудвам, че са ти изплатили всичко, което казваш. Дано наистина не се налага да ги връщаш. Чисто счетоводно, всеки месец работодателя подава Декларация образец 1, в която са описани имена, егн, доход и дните за месеца, били те в болничен или реално отработени. На база на тази декларация, в НОИ виждат колко дни имаш в болничен(до 410-дни се води дни в болничен) и тогава изплащат обезщетението. В една и съща декларация няма как да се отбележат хем дни в болничен, хем работни дни, нито пък може да подаваш две различни декларации. В същото време, след третия болничен, се подава декларация за остатъка от 135 до 410 дни, в която като стандартен текст е написано, че майката декларира, че детето не е дадено в детско заведение, т.е. това е едно от условията, за да ти изплащат обезщетението. Много странна работа. За мен и трите неща-болничен, заплата и детска градина се изключват едно друго.
За мен също беше странна работата, но е факт. И не става въпрос за болничен, а за обезщетение за отглеждане на малко дете.

Включвам се пак с редакция, защото ме притеснихте малко и реших да поровя в сайта на НОИ за информация от извора. И ето какво намерих:
http://www.noi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/976-faqbenefits10

« Последна редакция: Август 10, 2013, 16:25:56 pm от mgstra »


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #732 -: Август 10, 2013, 22:20:43 pm »
И ето какво намерих:
http://www.noi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/976-faqbenefits10

Да,написаното си е така.Аз те попитах дали не си започнала при друг работадател,а ти каза,че не си.Щом не си,писаното в линка не важи за теб.Т.е да получаваш обезщетение за бр и раждане+заплатата от другия работодател.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #733 -: Август 10, 2013, 23:20:53 pm »
И ето какво намерих:
http://www.noi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/976-faqbenefits10

Да,написаното си е така.Аз те попитах дали не си започнала при друг работадател,а ти каза,че не си.Щом не си,писаното в линка не важи за теб.Т.е да получаваш обезщетение за бр и раждане+заплатата от другия работодател.
Това, което аз разбирам е, че се прави разлика между обезщетение за бременност и раждане (това са болничните), и обезщетение за отглеждане на дете.
Не е в моята компетенция повече да тълкувам, но ако все пак някой ме потърси за връщане на пари, ще пиша.
А и със сигурност, не аз съм взела това решение някой да ми изплаща обезщетение неправомерно, ако е така.


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #734 -: Август 11, 2013, 22:51:00 pm »
Рая не е приета на ясла, а това че се връщам на работа на половин работен ден оказвали някакво влияние или не? То така излиза, че ще вземам половин заплата и половин майчинство :o. По-добре щеше да е да работя цял ден и да вземам цяла заплата, но като нямахме късмет с яслата :(
Върти ми се в главата, че когато сестра ми започна работа, на половин работен ден в началото втората година от майчинството вземаше цялото обезщетение, но тя смени работодателя. Нещо не го разбирам това със смяната на работодателя (въпреки че и аз прочетох информацията от линка). 
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #735 -: Август 12, 2013, 08:04:22 am »
То така излиза, че ще вземам половин заплата и половин майчинство :o.   

Да,при теб ще е така,защото се връщаш при работодателя,от който си излезнала в майчинство.Ако започваше работа при друг работодател,а от този да си в майчинство,щеше да взимаш заплата+310 лв майчинство.Сега смятам,че хвана разликата
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #736 -: Август 12, 2013, 10:23:19 am »
Лелеее,момичета каква главоблъсканица е при вас.Добре,че ви има и си помагате.Един ден и аз ще разчитам на помощ.
  Желая ви възможно най-бързо да намирате отговорите,които търсите.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #737 -: Август 12, 2013, 10:55:13 am »
Здравейте момичета, и аз съм се зачудила за следното: Изтече ми и последният болничен за раждане и майчинство (беше до 01.08.2013г.). Четох, че сега трябва да се подава декларация за майчинство за остатъка от тези 410 дни. Но никой от счетоводството ни не ме е потърсил или аз трябва да я подавам лично в НОИ  :ask: С ПИК-а си проверявам, но са отразени само сумите, изплатени до последния болничен, т.е. до 01.08.2013г. До коя дата на месеца се подават в НОИ документите и дали да звъня да питам  osi_10
При първата бременност не си спомням да съм ходила да подавам такава декларация.


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #738 -: Август 12, 2013, 11:06:02 am »
Здравейте момичета, и аз съм се зачудила за следното: Изтече ми и последният болничен за раждане и майчинство (беше до 01.08.2013г.)

Трябва да попълниш и представиш набор от документи в работата.Те ги носят в НОИ.Това е трябвало да стане преди 1 ви август.Все пак не си закъсняла безвъзвратно.Обади се в работата и се разберете.
Следващата декларация ще ти е преди да ти изтекат 410 те дни-за втората година,ако я ползваш
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #739 -: Август 12, 2013, 11:25:23 am »
Здравейте,

 искам и аз да попитам нещо :oops:

 От 13 седмица някъде сам в болничен и ще е до края на бременността, НО това ще се отрази ли по някакъв начин върху сумата, която ще получава после след раждането? че навсякъде чета разл неща и се обърках малко :lol:

Благодаря :bighug: