0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Практически съвети
« Отговор #300 -: Юли 19, 2010, 20:49:44 pm »
Ех Гале, много се радвам за вас  мила, честита ви госпожица първо!
Второ , опитай се някак си по дискретен начин да загатнеш на работодоателя, да видиш как ще реагира, дано да те разбере, все пак това е важно събитие за вас.
Желая ти много успех и да се похвалиш като си я приберете вкъщи.
*
Re: Практически съвети
« Отговор #301 -: Юли 19, 2010, 22:11:31 pm »
Честито!!!
Много се радвам за вас и детенцето.

Ето на - самодоволно ще отбележа аз  :D


В очакване ....
Re: Практически съвети
« Отговор #302 -: Октомври 04, 2010, 17:35:37 pm »
Здравейте на всички.
Много четох по темата за осиновяване ,защото съм нова тук. Много и неща разбрах и с риск да съм досадна пак ще питам. Т.е ще кажа какво смятам да направя и надявам се Ви е ми кажете правилно ли е .
Сега си сменям л.к . С приятеля ми сме на различни адреси, пък живеем съвсем на друго място. Та до като си чакам личната карта ,мисля да звънна в Социални служби по район и искам среща с някой от тях ,за да ми кажат какви документи да подготвяме.
Притеснението ми идва ,че нямаме брак и съм чувала ,че такива хора ги бават адски много. Кажете ми ,моля ви така ли е , и ако трябва да се заемаме и с това ,защото за нас е формалност ,но ....
И не на последно място , след всичко изчетено бих се радвала ,ако ми пишете и успокоите ,че за си осиновя детенце не е задължително да даваме рушвети.
Стана малко дълго ,но искрено се надявам да ми пишете.
Re: Практически съвети
« Отговор #303 -: Октомври 10, 2010, 14:39:33 pm »
... И не на последно място , след всичко изчетено бих се радвала ,ако ми пишете и успокоите ,че за си осиновя детенце не е задължително да даваме рушвети ...

Дидомира, дали някъде не искат рушвети не мога да гарантирам, но до мен спи 7 месечната ми дъщеря за която не сме дали нито стотинка. Единственото, което всички осиновители заплащат със сигурност са съдебна такса за делото и такса при нотариус за 2 декларации (евентуално може да се наложи ако са с изтекъл срок да се подновят и някой от документите, които ще представите сега при кандидатстването). След влизане в сила на новия СК знам за още няколко семейства освен нас, които бързо си осиновиха дечица, но основното според мен е какво ще пишеш като изисквания за детето - пол, възраст и т.н. При нас си мисля, че помогна и факта че към документите за част от 28-те РДСП бяхме предоставили по съвет на социалната работничка обща снимка със съпруга ми.
Обещах на Ganka:)
Re: Практически съвети
« Отговор #304 -: Октомври 10, 2010, 15:32:21 pm »
... И не на последно място , след всичко изчетено бих се радвала ,ако ми пишете и успокоите ,че за си осиновя детенце не е задължително да даваме рушвети ...

Дидомира, дали някъде не искат рушвети не мога да гарантирам, но до мен спи 7 месечната ми дъщеря за която не сме дали нито стотинка. Единственото, което всички осиновители заплащат със сигурност са съдебна такса за делото и такса при нотариус за 2 декларации (евентуално може да се наложи ако са с изтекъл срок да се подновят и някой от документите, които ще представите сега при кандидатстването). След влизане в сила на новия СК знам за още няколко семейства освен нас, които бързо си осиновиха дечица, но основното според мен е какво ще пишеш като изисквания за детето - пол, възраст и т.н. При нас си мисля, че помогна и факта че към документите за част от 28-те РДСП бяхме предоставили по съвет на социалната работничка обща снимка със съпруга ми.
Благодаря ти !
*
Re: Практически съвети
« Отговор #305 -: Октомври 10, 2010, 18:25:43 pm »
Здравей,Дидомира!Като подготвяхме документите за осиновяване,социалната ни посъветва,че е по-добре да имаме сключен граждански брак!Иначе elma_gb може би е права-чаканено зависи от изискванията ви за пол,възраст и етнически произход,който ще посочите.При нас проучването мина за три месеца(аз съм от Пловдив).Най-добре е да идете до районната соц.служба,където ще ви дадат лист с това какви документи да подготвите.Около месец ни отне събирането им.При нас мина вече една година откакто сме вписани в регистрите за осиновяване(във всички 28 РДПС-та),но не сме получили нито едно обаждане.За снимка не са ни казвали,че трябва да приложим-явно е различно.Ако наистина сте готови за тази стъпка смело напред и успех!
Re: Практически съвети
« Отговор #306 -: Октомври 11, 2010, 14:48:08 pm »
Здравей,Дидомира!Като подготвяхме документите за осиновяване,социалната ни посъветва,че е по-добре да имаме сключен граждански брак!Иначе elma_gb може би е права-чаканено зависи от изискванията ви за пол,възраст и етнически произход,който ще посочите.При нас проучването мина за три месеца(аз съм от Пловдив).Най-добре е да идете до районната соц.служба,където ще ви дадат лист с това какви документи да подготвите.Около месец ни отне събирането им.При нас мина вече една година откакто сме вписани в регистрите за осиновяване(във всички 28 РДПС-та),но не сме получили нито едно обаждане.За снимка не са ни казвали,че трябва да приложим-явно е различно.Ако наистина сте готови за тази стъпка смело напред и успех!
:bighug:
Re: Практически съвети
« Отговор #307 -: Декември 28, 2010, 17:22:55 pm »
Може би някъде назад в темата има отговор на въпроса ми, но ми писна от соц. работнички в Закрила на детето и направо да питам: На какъв период от време след като детето е вкъщи те трябва да идват у дома? Вече идваха на 4 ден след като малката беше вкъщи в началото на септември, после дойдоха в началото на декември почти без предупреждение, звъня ли ми на GSM, а аз не съм го чула и те направо у дома прекъснаха  храненето на малката :x трябвало да пишат годишен доклад :?. Вчера ми звъняха по телефона за доуточняващи въпроси, говорили са с педиатърката ни относно храненето на малката, непрекъснато дават ъкъл да я записвам на детска кухня, а аз я храня с готови пюрета и едва ли те са по-лоши от градската детска кухня :? пък и детето се оказа от по-злоядите. Обяснявам им, че все още не може да седи добре седнало, те ме питат седи ли на гърне  8O С две думи нещо ми лазят по нервите и за капак казаха, че другия месец пак щели да дойдат :x Моля каже това в рамките на нормалното ли е и аз ли им се впрягам излишно или нещо ме тормозят (наскоро бях в болница още се възстановявам и за сега допълнителен стрес не ми е трябва)?
Обещах на Ganka:)
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Практически съвети
« Отговор #308 -: Декември 28, 2010, 17:27:24 pm »
8O 8O 8O Цвети, потресена съм
как може такова нещо
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Практически съвети
« Отговор #309 -: Декември 28, 2010, 17:34:13 pm »
8O 8O 8O Цвети, потресена съм
как може такова нещо


Може, mini може. Интересното е, че не ме питаха кой е гледал детето докато бях в болница. Дано Фани се включи или някой друг, който е по в час с отношенията между соц. работници и осиновителите.
Обещах на Ganka:)
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Практически съвети
« Отговор #310 -: Декември 28, 2010, 20:29:47 pm »
Много работливи соц. работници, брех...
Това, че си била в болница може да се случи на всеки, дори и на тях.
Елма мила, много се радвам, че вече си имате звездичка!
Дано Фани се включи, а на вас  :bighug:
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Практически съвети
« Отговор #311 -: Декември 29, 2010, 07:29:48 am »
Нали си разписала декларация за сътрудничество(така мисля,че беше).
Наблюдението е 2 год.като проверките им са на 6мес.
Не ме учудва нищо-мен ме питаха защо е още с памперс,когато беше на 10мес.
Но имам още 2 срещи,ще ги преживея и аз някакси.
elma_gb,честито мамо!
Много здраве и щастие!
*
Re: Практически съвети
« Отговор #312 -: Декември 29, 2010, 12:21:04 pm »
ниe осиновихме през февруари и първото им посещение беше през юли. точно както
elma_gb е писала и у нас дойдоха в 11.30 без предупреждение. ние живеем в къща с двор и имаме куче, което не е вързано, а си живее свободно. и дамите от соц.служба тръгнали да влизат направо в двора и за малко кучето да ги изяде!?!? представяте ли си?!?! та ги видяла една съседка, която ми се обади, че имам посетители. добре, че беше дъждовно и си бяхме вкъщи. ами ако съм на разходка с детето както по това време най-често съм? посещението се водело внезапно и изненадващо. объркаха ми приготвянето на обяда за детето. стояха един час и двете дами си водеха даписки за неща, които съм ги обсъждала преди това и ги има в доклада. питаха защо в нейната стая няма телевизор??? ами тя нямаше 2г тогава??? според мен дори не е полезно в детската стая да има!!! та тя до преди да дойде вкъщи не беше виждала телевизор, не беше чувала музика и радио. с две думи не беше приятно.
Re: Практически съвети
« Отговор #313 -: Декември 29, 2010, 16:19:17 pm »
Нали си разписала декларация за сътрудничество(така мисля,че беше).
Наблюдението е 2 год.като проверките им са на 6мес.

wjara, и аз така си мисля, че беше за 2 години на 6 месеца. А реално излиза, че идват когато им скимне, което за мен си е психически тормоз. Айде за сега малката не разбира, ами после как ще й се обяснявам тяхното посещение ако е толкова на често :x Ако е вярно написаното от теб излиза, че след като сме я взели в края на август, следващото им посещение не е през декември а февруари или аз нещо не мога да смятам :oops: Благодаря за пожеланията.

... и дамите от соц.служба тръгнали да влизат направо в двора и за малко кучето да ги изяде!?!? ...

Luiza ми да беше ги захапало да ги питам къде са тръгнали :x Незнам какво да мисля но според мен някой соц. работници си превишават правата и се пзанимават повече с бюрокращина от колкото със социална дейност, а за съжаление нищо не можем да направим все пак живеем в Българистан :?
« Последна редакция: Декември 29, 2010, 17:33:48 pm от elma_gb »
Обещах на Ganka:)
Re: Практически съвети
« Отговор #314 -: Декември 29, 2010, 16:42:49 pm »
Да,посещенията са на 6мес.,първото е наистина внезапно след вземането на детето(въпреки,че ако не се обадиш няма как да знаят поне 1 мес.след осиновяването).
Докладите се пишат за периода от тия 6мес.,края на годината се изготвя и годишен.
Ние днес си проведохме срещата по тел.,защото социалната прецени,чее мн.студено и има вируси,така,че оставане ни още една последна среща.
Това го правят в провинцията,в големите градове има дори и без среща.
Превишават си правомощията,говори с шефа на РДСПто или пусни жалба.
И най-важното не се ядасвай,аз така потруших мн.нерви за еднократната помощ,но това е друга тема.
Re: Практически съвети
« Отговор #315 -: Февруари 11, 2011, 09:37:37 am »
Не мога да повярвам, че ви тормозят така. От кой град сте? Оплачете се на началниците им. Първото посещение действиетлно трябва да е изненадващо и при нас беше така. Но после са през 6 месеца до навършване на две години от момента на осиновяването. Винаги ни се обаждаха предварително и избирахме подходящо за нас време. Някога сме се отбивали ние при тях с детето, друг път-идваха у нас. Задаваха някакави рутинни въпроси, не са ме притеснявали излишно. Повече набюдаваха и гледаха да общуват със самото дете, което отстрани за мене е дори приятно. Един вид - вижте ни колко е пораснал и какъв е умен и забавен   :lol:Но какщвото и да пряват не им се впрягай. Просто едни чиновници, които се престарават и явно нямят никакъв подход за "социално" общуване, камо ли за някакав дейност в полза на хората... 
*
Re: Практически съвети
« Отговор #316 -: Февруари 11, 2011, 12:29:49 pm »
Дидомира, дали някъде не искат рушвети не мога да гарантирам, но до мен спи 7 месечната ми дъщеря за която не сме дали нито стотинка. Единственото, което всички осиновители заплащат със сигурност са съдебна такса за делото и такса при нотариус за 2 декларации (евентуално може да се наложи ако са с изтекъл срок да се подновят и някой от документите, които ще представите сега при кандидатстването). След влизане в сила на новия СК знам за още няколко семейства освен нас, които бързо си осиновиха дечица, но основното според мен е какво ще пишеш като изисквания за детето - пол, възраст и т.н. При нас си мисля, че помогна и факта че към документите за част от 28-те РДСП бяхме предоставили по съвет на социалната работничка обща снимка със съпруга ми.
Чета и не мога да повярвам! Да разбирам ли, че снимката ви elma, е помогнала да сте сред щастливците! Ние също сме подали заявления във всички рег дирекции и сме дали и снимка но до ден днешен (от Дек 2009 сме в регистрите) не ни е продложено детенце, което бихме осиновили!
Да не говоря за бебе! 100% невъзможно според всяка соц работничка, с която сме говорили... Веднъж се направихме на ударени и попитахме "какво трябва да се направи за да предпочетете нас пред друго семейство?" а социалната като скочи - "Да не сте посмели да правите намеци за подкуп!" Мога само да кажа, че е много жалко ние да си пропиляваме времето, а някоя бедна душичка да страда в някой дом заради немърливостта и мудната работа на шепа администратори...
Never forget where you're coming from...
*
Re: Практически съвети
« Отговор #317 -: Февруари 11, 2011, 12:46:41 pm »
Да,посещенията са на 6мес.,първото е наистина внезапно след вземането на детето(въпреки,че ако не се обадиш няма как да знаят поне 1 мес.след осиновяването).
Докладите се пишат за периода от тия 6мес.,края на годината се изготвя и годишен.
Ние днес си проведохме срещата по тел.,защото социалната прецени,чее мн.студено и има вируси,така,че оставане ни още една последна среща.
Това го правят в провинцията,в големите градове има дори и без среща.
Превишават си правомощията,говори с шефа на РДСПто или пусни жалба.
И най-важното не се ядасвай,аз така потруших мн.нерви за еднократната помощ,но това е друга тема.

Имам чувството, че според социалните е по-добре децата да си стоят по домовете - там могат да си ги наблюдават без проблеми! Каква е тая идиотщина и как така ще ми идват в къщата без покана? Във всяка една нормална държава това се води "trespassing" и се стреля без предупреждение!
Друго нещо, което ме интересува - длъжна ли съм да живея в една къща като затворник с детето си, докато родните деца на моите приятели са в басейна на морето или в увеселителния парк и пр... само за да съм на разположение на служителките от РДСП? Интересно ми е как това детенце ща се развива след като не му е позволено да води нормален живот като всяко друго, а трябва да стои денонощно в една стая с телевизор!?! Няма ли да искат да му бутна и PlayStation- а в ръцете и да го заключа! Все ми се струва, че е по-здравословно и полезно за физическото и емоционално развитие на детето ако играе на плажа с връстниците си или тича в парка с кучето - съжалявам, уважаеми соц работнички, но не ми пука за вашите доклади! Ако имам късмета да си осиновя дете първата ми работа ще е да се качим на самолета за Тенерифе!!!!!!!!! Много ви здраве и успех с докладите - детето ми ще има нужда от слънце и игри :)))
« Последна редакция: Февруари 11, 2011, 12:49:00 pm от Valex »
Never forget where you're coming from...
*
Re: Практически съвети
« Отговор #318 -: Февруари 11, 2011, 15:29:33 pm »
Valex,
относно посещенията на соц.работници - изобщо не си длъжна да живееш в една къща като затворник с детето си, за да си на разположение. Няма такова нещо.
Те си отиват на адреса и поемат риска и дане те намерят - много е вероятно. Най-малко може да си на разходка, гости, пазар и пр.

Ето какво стана при нас преди две седмици:
обаждат ми се по мобилния телефон към 15.30ч, че искат да ни посетят на другия ден. Аз казвам, че вече ходя на работа и детето е на градина и не мога така от днес за утре да си взема почивен ден и дали може да се обадя когато си уговоря отпуска с шефа /егаси все пак в тази криза трябва да си пазя работата/. Дамата ми настоява, че поради ред причини утре трябва да е срещата. Уговорих съпруга ми да не ходи на работа съответно да поеме и детето за цял ден защото няма да ходи на градина...обаждам се на соц.работничка и й казвам, че няма проблем да ни посетят утре, но 1. аз няма да си бъда вкъщи и 2. детето спи от 13 до 16ч и да съобразят часа на срещата ако искат да я видят /предполагам, че е задължително/. Представете си тя малко се нацупи, че аз няма да съм вкъщи и каза, че ще се постарае да съобрази часа за почивка на детето. После ме хвана яд, че не я отрязах с обяснението, че в момента имаше грипна епидемия в София и не се аргументирах с това като причина за отлагане на срещата. Иначе дошла е към 11ч, стояла е половин час и е задавала мн въпроси за това как така сме дали детето на градина, как се адаптира там, какво яде, само ли яде, ходи ли на гърне...ей такива неща. Все пак изтърпява се - това им е работата.
*
Re: Практически съвети
« Отговор #319 -: Февруари 12, 2011, 12:29:49 pm »
Valex,
относно посещенията на соц.работници - изобщо не си длъжна да живееш в една къща като затворник с детето си, за да си на разположение. Няма такова нещо.
Те си отиват на адреса и поемат риска и дане те намерят - много е вероятно. Най-малко може да си на разходка, гости, пазар и пр.

Правилно! Всъщност каква е целта на тия посещения (естествено на книга ни е ясно каква е)? Това ми изглежда като че ли имат съмнения в собствения си избор на родители - проучват ни месеци наред, губят ценно време на децата, прекарват ни през иглени уши че и на съд ни пращат а на това от горе после ще ми досаждат в дома. Имам пълното право да не ги допусна - все пак би трябвало да имат някакъв повод или да ме подозират за някакво нарушение за да нахълтват така! Да не говоря са стреса, който биха причинили на детето - някакви непознати ми се изтърсват и започват да ни оглеждат като стока! Това ми граничи с полицейщина! Те не си вършат работата, когато хората им подават сигнали за пияни бащи, пребиващи децата си, а ще идват да  до-оценяват нас след всичко, което са ми причинили - и на мен и детето. Освен това и съд е решил, че ние ще сме отговорни за нашето си дете, а не социалните. Изобщо не разбирам и не подкрепям тая практика и никога няма да се съглася на подобно нещо.
« Последна редакция: Февруари 12, 2011, 12:43:52 pm от Valex »
Never forget where you're coming from...