0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Практически съвети
« -: Септември 26, 2006, 10:10:02 am »
Честито на всички мамчета!
Бих искала да направим една темичка, в която да дадете някои съвети към тези които тепърва тръгват по пътя на осиновяването.
Ще е полезно!
 :)
*
Времето
« Отговор #1 -: Септември 26, 2006, 10:11:17 am »
Колко време мина от подаването на документите до получаване на одобрението и до самото осиновяването?
Re: Практически съвети
« Отговор #2 -: Септември 26, 2006, 15:13:54 pm »
Края на септември-2005г., подадохме документите. Края на януари-2006г., бяхме вписани в регистъра на осиновителите. На 02.08.2006г., получихме писмо, че сме определени като подходящи осиновители и на 24.08.2006г. си прибрахме у дома момченцето.

Що се отнася до съветите, добре е да се посочат всички РДСП. Колкото повече са изискванията на които искате да отговаря детето, толкова повече се удължава и времето.
« Последна редакция: Септември 26, 2006, 15:22:06 pm от cheryy »

*

    borovinka

  • *
  • 1118
  • таЙалеЩ на кълГо...
Re: Практически съвети
« Отговор #3 -: Септември 27, 2006, 09:02:05 am »
Подготвихме документите за 20 дни, на 25/01 ги подадохме, на 06/04 ни вписаха в регистъра на осиновителите. На 14/07 са ни изпратили първото писмо-покана за среща с детенце. За съжаление натрупахме много горчив опит при срещата, тъй като никой не се беше съобразил с изискването ни за произход.

Практическия съвет, който научих от Фуси и от личната ни инспекторка  - преди среща винаги да изискваме максимална информация за детето.

*
Re: Практически съвети
« Отговор #4 -: Септември 27, 2006, 10:48:04 am »
Подадохме документи и след три месеца плюс един  :D  ни вписаха в регистъра, защото социалната ни работничка излезе в отпуска.
Иначе какви практически съвети да дам с целускоряване на процедурата, - не се сещам, освен:
1. Впишете, че кандидатствате за регистрите в цялата страна
2. Впишете по-висока възраст - ние писахме до две години.
3. Впишете, че искате детето да бъде от български или турски произход
4.  :lol: Не чакайте да ви се обадят много скоро. Аз хем знаех, че не става много бързо, хем явно съм се надявала да ми звъннат след една, две седмици. И като не стана, голям рев му дръпнах  :lol: :lol: :lol:
5. Важно! Когато получите обаждане или писмо-покана за детенце, звъннете преди това по телефона и подробно разпитайте, дали детенцето отговаря на вашите изисквания. Не се срамувайте да питате. Ако детето не отговаря на изискванията ви - въобще не ходете. Травмата е много голяма


НАЙ-ВАЖНО:
Не изпитвайте чувство на вина, че имате претенции да осиновите здраво детенце, с определен произход и на определена възраст. Най-малкото, ще е във вреда на самото детенце, ако имате резерви спрямо него.
« Последна редакция: Септември 27, 2006, 10:55:28 am от Fussii »
В очакване ....
*
Re: Практически съвети
« Отговор #5 -: Октомври 01, 2006, 00:52:41 am »
когато аз бях подала документи за осиновяване директора ме посъветва да направя колкото се може по навреме, така наречения -  предварителен отказ от циганче. и така, когато излезеше подходящо бебе , но циганче не ме викаха. Беше минала 1 г и нямах резултат , и тъкмо се канех  пролетта да ходя до дома забременях.Пожелавам на всички момичета успех.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
Re: Практически съвети
« Отговор #6 -: Октомври 06, 2006, 09:40:55 am »
А как стои въпросът с отпуската за отглеждане на дете - във взръзка с новото положение за отпуск до 9-мес. възраст на детето?
Благодаря ти, Бени!







Re: Практически съвети
« Отговор #7 -: Октомври 13, 2006, 13:18:42 pm »
9 месеца са болничните, иначе платеният отпуск е до 2 години + още 6 месеца неплатен.
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*
Re: Практически съвети
« Отговор #8 -: Ноември 06, 2006, 11:57:43 am »
къде се намира дирекция "Социално подпомагане", отдел "Закрила на детето"? Чета, че трябва да отида там, да се срешна със социален работник, но неразбрах къде е тази служба.
*
Re: Практически съвети
« Отговор #9 -: Ноември 06, 2006, 14:38:18 pm »
Кафенце, кажи в кой град си, ще ти изпратя адреса
В очакване ....
*
Re: Практически съвети
« Отговор #10 -: Ноември 06, 2006, 15:08:17 pm »
Fussii, от София съм! :bighug:
*
Re: Практически съвети
« Отговор #11 -: Ноември 06, 2006, 15:38:33 pm »
София е разделена на няколко района, които са различни от общините. Документи се подават в зависимост от това, къде живееш. Ще ти дам телефоните на всички районни дирекции, отдел Закрила на детето. Обади се в някоя от тях, кажи къде живееш и те ще те насочат към твоята си дирекция. Звънни им, говорете, те ще ти обяснят всичко. А знаеш, че иаз съм на линия, ако мога да ти съдействам с каквото и да е

район “Сердика” - Бул.”Кн .Мария Луиза”№88
Веселин Кожухаров   Н-к отдел”Закрила на детето”   

 02/ 936-05-47


район “Връбница” -
Кв.”Надежда3”, бул.”Хан Кубрат” бл328,ет.2.;
Денка Спирова   Н-к отдел”Закрила на детето”
934-66-07, 934-66-87


район “Лозенец”
Кв.”Лозенец " ул.Димитър Хаджикоцев” №80;
 Лидия Александрова
Н-к отдел”Закрила на детето”
865-46-56


район “Възраждане”
Бул.”Ал.Стамболийски”№173;
Иван Павлов Н-к отдел”Закрила на детето”

 02/    920-15-87; 929-26-53


район “Красно село”
Ул.”Ами Буе”№79;
Ели КиринаН-к отдел”Закрила на детето”
952-06-18, в. 26; 953-16-47

“Оборище”
Кв.”Х.Димитър”ул.”Васил Петлешков”№41
Мария ЦветковаН-к отдел”Закрила на детето”
945-53-13, 945-53-14

“Слатина”
Ж.к.”Слатина”ул.”Кривина" бл. 73
Биляна Койчева   Н-к отдел”Закрила на детето”
971-32-71


“Младост”
жк" Младост2"; бивше 39-то ОДЗ
974-41-78

“Люлин”
Ж.к.”Люлин”ул.309,бивше 23-то ОДЗ
телефон 927-27-69, 927-25-84
В очакване ....
Re: Практически съвети
« Отговор #12 -: Ноември 06, 2006, 16:24:50 pm »
А как стои въпросът с отпуската за отглеждане на дете - във взръзка с новото положение за отпуск до 9-мес. възраст на детето?

Мацки, до навършване на 9-месечна възраст на детенцето или 9 месеца след осиновяването може да се ползва болничен?
Благодаря ти, Бени!







*
Re: Практически съвети
« Отговор #13 -: Ноември 06, 2006, 16:32:38 pm »
 :balk_21: :balk_7:
*
Re: Практически съвети
« Отговор #14 -: Ноември 06, 2006, 16:48:29 pm »
до навършване 9 месечна възраст на бебенцето  :P
В очакване ....
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Практически съвети
« Отговор #15 -: Ноември 09, 2006, 15:34:37 pm »
Момичета,
Тъй като тепърва ни предстои да тръгнем по пътя на подготовка на документите за осиновяване, бихте ли ми казали трябва ли да имам предварително уговорена среща с някой социален работник, когато за първи път посетя Регионалната дирекция Социално подпомагане?
Искам някой на спокойствие да ни обясни цялата процедура, необходимите документи, а имам и няколко уточняващи въпроса, които искам да задам.
Благодаря ви предварително :D.
Намерихме нашето синче.
*
Re: Практически съвети
« Отговор #16 -: Ноември 09, 2006, 16:46:04 pm »
Най-добре, ако си от София, звънни на някой от горните телефони, и си уговори час.
Ако не си, кажи ми от кой град си, ще ти пратя телефон и адрес  :lol:

А иначе виж тук:
http://forum.zachatie.org/index.php?topic=2522.0

Това съм го писала аз (пуста скромност ееееей!), ама не знам що излиза като анонимно
« Последна редакция: Ноември 09, 2006, 16:53:00 pm от Fussii »
В очакване ....
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Практически съвети
« Отговор #17 -: Ноември 09, 2006, 17:17:04 pm »
Благодаря ти мила Fussi :kiss:,

Темичката я знам на изуст :D, както съм изровила и всички качени в сайта документи, имащи връзка с осиновяването.
Само не бях сигурна как да отпочнем :D :D. Имам конкретни въпроси относно доказването на имуществено състояние, както и за медицинските прегледи, та затова ме интересуваше дали просто да се изтърсим в работно време в Социалното или да се обадим за час преди това.
Иначе съм от София и благодарение на теб, вече съм ориентирана към коя Регионална дирекция да се насоча.
Още веднъж благодаря :D.
Намерихме нашето синче.
Re: Практически съвети
« Отговор #18 -: Ноември 13, 2006, 13:09:34 pm »
Имам няколко въпроса и ще бъда много благодарна, ако ми отговори човек, който е запознат.
1. Ние не сме женени - съжителстваме от 8 - 9 години, но по лични карти се водим на различни адреси. Преди подаване на документите ще се оженим, но дали това няма да бъде пречка (поради малкия срок на брака). Имаме акт за раждане на момиченце от 2000 г., в което сме вписани като родители, дали това няма да помогне? (за съжаление имаме и смъртен акт).
2. Аз се водя по адресна регистрация в Лозенец, като наскоро купихме апартамент в Дианабад и планираме да се пренесем там преди да подадем документи. Дали е по-добре да си сменим адресната регистрация и/или личните карти или няма никакво значение?
3. Може ли препоръките да бъдат от роднини, или не трябва да има никаква родствена връзка (някакси това ми е най-трудната част, може би защото не сам споделяла с приятелите си проблемите, които имаме и не ми се иска да ги споделям сега)?
4. Ха - имаме домашен любимец (куче - глезльо) - това проблем ли е?
Предварително благодаря.
Баткото - 11.12.2004 г., по-малката сестра - 07.01.2008 г.
*
Re: Практически съвети
« Отговор #19 -: Ноември 13, 2006, 14:53:39 pm »
Ти да не си другото ми аз  :lol: :lol: :lol:
При нас ситуацията беше почти съвсем същата. Сега едно по едно:
1. Документи ще подадете в дирекцията на района, в който живеете или планирате да живеете - т.е в Дианабад. Няма проблеми, или поне при нас нямаше, с това, че се водите на различни адреси.
2. Няма проблеми с брака ви. Ние подадохме документи през февруари, а се оженихме през април. Просто, кажете на социалния работник, че планирате да се ожените. Дори и да нямата брак, а и да не планирате такъв, пак можете да кандидатствате заедно. Просто при самото осиновяване, единият от вас ще осинови детенцето пълно, а другия непълно.
Препоръките. По-добре е да не са от роднини, макар че няма пречка и за това. Сестри, братя .... каквото решите.
Куче имаме и ние, не е проблем

Питай още каквото се сетиш и успех
В очакване ....