0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Практически съвети
« Отговор #400 -: Октомври 13, 2012, 19:54:20 pm »
Извинявам се за кирилицата!Искам да попитам препоръката трябва ли да има подпис?
Всъщност ще питам за цялото заявление...
В Осиновяващ пишем имената на мен и съпругата ми!
Граждански статус... какво се пише?
Питат за хронично заболяване...диабета дали ще ни създаде спънки?
Регионални дирекции за социално подпомагане...какво да пиша?Само нашата или...
Ако впиша други трябва да посещавам дирекцийте които съм вписал?!
Извинявам се може би въпросите ми са глупави но...
Благодаря Ви!
« Последна редакция: Октомври 13, 2012, 20:25:10 pm от zaiko7 »
Re: Практически съвети
« Отговор #401 -: Октомври 13, 2012, 22:31:11 pm »
Извинявам се за кирилицата!Искам да попитам препоръката трябва ли да има подпис?
Всъщност ще питам за цялото заявление...
В Осиновяващ пишем имената на мен и съпругата ми!
Граждански статус... какво се пише?
Питат за хронично заболяване...диабета дали ще ни създаде спънки?
Регионални дирекции за социално подпомагане...какво да пиша?Само нашата или...
Ако впиша други трябва да посещавам дирекцийте които съм вписал?!
Извинявам се може би въпросите ми са глупави но...
Благодаря Ви!
Зайко успех и от мен!
Отговарям на въпросите, които мога: Препоръката трябва да е подписана /поне нашите бяха/; Граждански статус - женен/омъжена?; Диабета няма да е спънка, съпруга ми е с ТЕЛК 97% с чужда помощ и диабета му е едно от заболяванията :) - най-невинното; РДСП-тата, които посочите ще ви впишат в регистрите си за кандидат-осиновители. Тях няма да ги посещавате, но е добре да си направите сметка, ако ви предложат детенце от най-отдалеченото РДСП колко пъти ще имате възможност да посетите детето в рамките на единия месец за опознаване, после още докато дойде делото , самото дело и накрая да си приберете детето. Ако посочите само вашата област помисли дали има Дом за деца от възрастовата група, която предпоитате. Обсъдете със соц. работник, той също има инфо за Домовете от близките области. За срещите със соц. работник - не им се притеснявай, просто бъдете искрени и всичко ще е наред! Ние имахме една среща заедно, после двамата поотделно и по една среща с поръчителите ни, на която ние не сме присъствали. Не си спомням да ни е питала нещо, което да ни притесни .

Успех и дано бързо минат дните до срещата ви с вашето детенце!

Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
Re: Практически съвети
« Отговор #402 -: Октомври 13, 2012, 23:04:42 pm »
cofee lungo благодаря за отговора!Само че на нас в социално подпомагане ни казаха че на базата на документите които подаваме ще ни определят социален работник!Значи аз вече трябва да съм написал центровете и на следващ етап ще знам кой е социалния работник!
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Практически съвети
« Отговор #403 -: Октомври 14, 2012, 10:36:06 am »
Само че на нас в социално подпомагане ни казаха че на базата на документите които подаваме ще ни определят социален работник!Значи аз вече трябва да съм написал центровете и на следващ етап ще знам кой е социалния работник!

Зайко, според мене е най-добре просто да зададете всичките РДСП (т.е., в заявлението да запишете: "Желаем да получаваме предложения от всичките 28 РДСП в страната"). Това съветват в повечето случаи и социалните, тъй като ако кандидатствате само за някои РДСП, така също поставяте сериозно ограничение, което може да ви удължи времето на чакане. Всъщност, повечето кандидат-осиновители посочват всички РДСП. В крайна сметка ако вашето детенце ви ви чака в другия край на страната, ще се наложи да се разходите един-два пъти до там, но не бихте ли го сторили за да се срещнете с бъдещия член на семейството си ? :)

Успех!:)
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Практически съвети
« Отговор #404 -: Октомври 14, 2012, 12:41:55 pm »
"Желаем да получаваме предложения от всичките 28 РДСП в страната"
За съжаление не мога да коригирам вече. :oops: а исках да поправя, че всъщност се пишеше:
"Желаем да бъдем вписани в регистрите на всичките 28 РДСП в страната"

Мислех си... Нали уж регъстъра трябвало да стане един...  Не знаех, че все още я има тази точка...

"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: Практически съвети
« Отговор #405 -: Октомври 14, 2012, 13:44:56 pm »
При нас социалната работничка първо посети дома ни, но само го огледа без да провеждаме разговори.След това имахме две срещи - една с мен и една със съпруга ми.
Социалната се е срещала и с поръчителите ни. Ние бяхме писали всички 28 РДСП, така шанса е по-голям.
Re: Практически съвети
« Отговор #406 -: Октомври 14, 2012, 14:37:51 pm »
И ние бяхме вписали всички РДСП. Стана така, че ни предложиха дете от най-близкия Дом /по въздуха е на 300-400 метра от нас/ и имах възможност да го посещавам всеки ден. Ако ни бяха предложили дете от по-далече нямаше да е така и сигурно по цял ден щях да ходя като блъснат самолет :)  Когато посещавах Мартин в Дома се запознах с друго семейство-осиновители от Варна бяха идвали точно 3 пъти до Плевен. Сега ако трябваше да подавам документи пак щях да впиша всички РДСП.
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
Re: Практически съвети
« Отговор #407 -: Октомври 16, 2012, 13:25:15 pm »
За какво време са ви вадили документа дали сте лишавани от родителски права?!В прокуратура,съд ни вадеха документите за часове а се оказа че въпросния документ трябва да го чакам в рамките на 7 дни!
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Практически съвети
« Отговор #408 -: Октомври 16, 2012, 14:06:59 pm »
За какво време са ви вадили документа дали сте лишавани от родителски права?!В прокуратура,съд ни вадеха документите за часове а се оказа че въпросния документ трябва да го чакам в рамките на 7 дни!

В различните градове е различно. На нас първоначално също ни казаха, че издаването на въпросното удостоверение трае 7 дни, но като разбраха, че ни трябва за осиновяване, ни го издадоха за един ден...  :)
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: Практически съвети
« Отговор #409 -: Октомври 16, 2012, 15:23:34 pm »
За какво време са ви вадили документа дали сте лишавани от родителски права?!В прокуратура,съд ни вадеха документите за часове а се оказа че въпросния документ трябва да го чакам в рамките на 7 дни!

В различните градове е различно. На нас първоначално също ни казаха, че издаването на въпросното удостоверение трае 7 дни, но като разбраха, че ни трябва за осиновяване, ни го издадоха за един ден...  :)
Тази госпожа беше доста дръпната!Едва ли щеше да се трогне! :?
Re: Практически съвети
« Отговор #410 -: Октомври 16, 2012, 15:54:18 pm »
Спомням си, че и аз чаках седмица или повече за този документ, но ми бяха обяснили, че трябва да поискат и получат информация от друга община, където преди това съм била адресно регистрирана. И поне си разменят писма - отнема време. Все пак, и в моя случай проявиха разбиране и се разбързаха, така че съкратиха първоначално обявения срок.
Re: Практически съвети
« Отговор #411 -: Октомври 16, 2012, 18:04:51 pm »
Утре правя седмица и мисля да отида!Казаха че ще ми се обадят но нещо не ме устройва този вариант!Иска ми се нещата да се случват по-бързо!
Re: Практически съвети
« Отговор #412 -: Октомври 17, 2012, 13:01:03 pm »
Днес подадохме документите! :D В понеделник ще се видим със социалния работник който ни е определен!Малко се притеснявам от тази среща!В четвъртък сме на двудневно обучение!Било задължително!Не знам какво включва то!
Знам че ще ни чака доста чакане за напред но днес съм щастлив!Стъпихме на някаква основа!
Re: Практически съвети
« Отговор #413 -: Октомври 17, 2012, 19:21:06 pm »
Между другото във въпросника отностно желанието ни за дете нямаше графа в която да упоменаваме че не желаем да осиновим ромче!Как мога да включа това в желанията?Или е невъзможно?!
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Практически съвети
« Отговор #414 -: Октомври 17, 2012, 21:54:43 pm »
Между другото във въпросника отностно желанието ни за дете нямаше графа в която да упоменаваме че не желаем да осиновим ромче!Как мога да включа това в желанията?Или е невъзможно?!

Ами да, защото този критерий, отпечатан официално като графа във формуляр, би се приел като нескрита расова/етническа дискриминация. Затова тези неща просто се отбелязват в социалния доклад. Не се притеснявай, темата ще е една от първите при разговорите със социалния ви работник. Има вариант да запишете тези изисквания и в заявлението, но трябва да говорите със социалните работници за това при подаването.
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: Практически съвети
« Отговор #415 -: Октомври 17, 2012, 22:31:14 pm »
Между другото във въпросника отностно желанието ни за дете нямаше графа в която да упоменаваме че не желаем да осиновим ромче!Как мога да включа това в желанията?Или е невъзможно?!

Ами да, защото този критерий, отпечатан официално като графа във формуляр, би се приел като нескрита расова/етническа дискриминация. Затова тези неща просто се отбелязват в социалния доклад. Не се притеснявай, темата ще е една от първите при разговорите със социалния ви работник. Има вариант да запишете тези изисквания и в заявлението, но трябва да говорите със социалните работници за това при подаването.
Chandra благодаря много за информацията
*
Re: Практически съвети
« Отговор #416 -: Октомври 19, 2012, 03:40:07 am »
Zaiko, желая ти много успех! Видях, че се интересуваш от изискванията за етнос на детенцето. Както е писала Чандра това не се посочва в заявлението, а се обсъжда със социалния работник. Препоръката ми е като стигнете до изготвяне на социалния доклад в края на проучването да поискаш да се запознаеш с него. Така ще си по-спокоен, че соц. работник коректно е отразил желанието ви, а и цялата информация, свързана с вас.
Re: Практически съвети
« Отговор #417 -: Октомври 22, 2012, 10:09:54 am »
В четвъртък и петък сме на задължителен курс на обучение!Някой може ли да каже какво представлява въпросния курс?
*
Re: Практически съвети
« Отговор #418 -: Октомври 22, 2012, 10:44:31 am »
Запознават ви с проблемите при отглеждането и адаптацията на осиновените деца, дефицитите, които са натрупали в институциите. Дискутира се тайната на осиновяването и кога и как е подходящо да се разкрие на детето; приемането на детето от разширеното семейство; дали да се променя името. Не се притеснявай да питаш социалните работници и психолозите за всичко, което те вълнува. Хората са добронамерени и приятелски настроени. За участието в курса изготвят доклад, който се прилага към окончателния доклад от проучването. На мен курсът ми беше полезен, нищо че предварително бях изчела доста материали по темата. Желая ти успех!  :wink: 
Re: Практически съвети
« Отговор #419 -: Октомври 22, 2012, 11:17:08 am »
Аха!Признавам че сме леко неподготвени по темата!Имаме обаче голямо желание!Винаги съм мислил че нещата най-добре се научават в практиката!Всъщност в този курс има ли някакъв изпит накрая?