0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Практически съвети
« Отговор #420 -: Октомври 22, 2012, 11:49:33 am »
Няма изпит. Поне в нашия случай целия курс премина повече като дискусия между водещите и учасниците (ние бяхме група от 10 човека). За социалните работници е важно да разберат какво ви е мнението по обсъжданите въпроси. Ако имаш време потърси информация, свързана с осиновяването и отглеждането на осиновени деца и ако нещо те притеснява или не ти е ясно попитай. Хората наистина са добронамерени и няма място за никакво притеснение. Късмет  yahoo_33
Re: Практически съвети
« Отговор #421 -: Октомври 22, 2012, 17:02:30 pm »
Днес се запознахме със социалния работник!Добро първо впечатление! :)
Re: Практически съвети
« Отговор #422 -: Октомври 26, 2012, 18:43:41 pm »
Здравейте!
В понеделник ще имаме среща със социалния работник!Тогава ще конкретизираме някои детайли около нашите желания!Искам да попитам за един въпрос който живо ме интересува:Разбирам че ромчетата са в определена графа и може да се откажем от тях!Как стои въпроса с българо-мохамеданите?Те в отделна графа ли са?Роми,Българо-мохамедани,българи християни...има ли някаква диференциация?Благодаря предварително!Искам да съм наясно с темата преди да комуникирам със социалния работник!
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Практически съвети
« Отговор #423 -: Октомври 27, 2012, 09:36:12 am »
Зайко, извинявай, не искам да те обиждам, но ми се струва, че действително все още не си съвсем наясно с темата... Децата не са някакви "артикули", които да са вписани в отделни "графи"...

Роми,Българо-мохамедани,българи християни...има ли някаква диференциация?
И ромите и българо-мохамеданите и българите - християни са ВСЕ българи - български граждани, но с различна етническа и религиозна принадлежност. Родителите (биологичните) са тези, които декларират принадлежността си и това е въпрос на САМОопределение. Т.е., ако жена от ромски произход се САМоопредели като българка, детенцето ще се води с български произход и обратно. Да оставим настрана, че ако бащата е неизвестен (което явно е практика в повечето случаи да се ВПИСВА така, защото пак е въпрос на декларация на биологичната майка), тогава кашата става още по-голяма... С две думи трудно може да имаш някаква сигурност относно произхода на детето...
Не знам дали  си чувал, но в България (от български домове) има осиновени и африканчета и виетнамчета и япончета и т.н.... 
Между другото, едно пет месечно бебе едва ли става пет пъти на ден, за да не си изпусне молитвата и държи храната му да е халаал... Както и едва ли всички християни освещават плода в църква 40 дни преди термина...  :wink:

Графи с определени качества на децата, които можете да откажете НЯМА, но ще имате възможност да изявите предпочитания относно:
- възраст
- пол
- здравословно състояние
- произход на родителите
и каквото още се сетите.

Вие сте тези, които ще формулирате ограниченията си относно произхода, готови бланки и графи няма.

Със социалната ще си бъбрите за всичко - за семейството ви, за родителите и роднините ви, за приятелите, за настройките ви към света, към възпитанието и т.н.. Разбира се, ще си говорите и за отношението ви към гените, към тайната на осиновяването и подобни.

"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: Практически съвети
« Отговор #424 -: Октомври 27, 2012, 10:31:02 am »
Zaiko, с риск да те засегна, но децата не са круши на пазара. Детето ви ще бъде такова, каквото го възпитате вие и ще има вашата религия, независимо от информацията, която е дала за себе си биологичната майка. Както сме писали в предишни постове за етническия произход няма графа, поле или точка в някакъв документ или бланка, защото това е дискриминация. Единствено при срещите със социалния работник би могъл да изразиш предпочитанията си, които той да опише в социалния доклад. Също така никой не може да те задължи да осиновиш конкретно дете. В срок от 1 месец от получаването на уведомлението за дете, трябва да потвърдите, че го осиновявате или да направите отказ. Това е личен избор. Добре си помислете какво точно искате и го обсъдете със социалния работник, за да не се стига до неприятни ситуации и емоции при срещата с детето. 
Re: Практически съвети
« Отговор #425 -: Октомври 27, 2012, 12:19:14 pm »
Зайко, извинявай, не искам да те обиждам, но ми се струва, че действително все още не си съвсем наясно с темата... Децата не са някакви "артикули", които да са вписани в отделни "графи"...

Роми,Българо-мохамедани,българи християни...има ли някаква диференциация?
И ромите и българо-мохамеданите и българите - християни са ВСЕ българи - български граждани, но с различна етническа и религиозна принадлежност. Родителите (биологичните) са тези, които декларират принадлежността си и това е въпрос на САМОопределение. Т.е., ако жена от ромски произход се САМоопредели като българка, детенцето ще се води с български произход и обратно. Да оставим настрана, че ако бащата е неизвестен (което явно е практика в повечето случаи да се ВПИСВА така, защото пак е въпрос на декларация на биологичната майка), тогава кашата става още по-голяма... С две думи трудно може да имаш някаква сигурност относно произхода на детето...
Не знам дали  си чувал, но в България (от български домове) има осиновени и африканчета и виетнамчета и япончета и т.н.... 
Между другото, едно пет месечно бебе едва ли става пет пъти на ден, за да не си изпусне молитвата и държи храната му да е халаал... Както и едва ли всички християни освещават плода в църква 40 дни преди термина...  :wink:

Графи с определени качества на децата, които можете да откажете НЯМА, но ще имате възможност да изявите предпочитания относно:
- възраст
- пол
- здравословно състояние
- произход на родителите
и каквото още се сетите.

Вие сте тези, които ще формулирате ограниченията си относно произхода, готови бланки и графи няма.

Със социалната ще си бъбрите за всичко - за семейството ви, за родителите и роднините ви, за приятелите, за настройките ви към света, към възпитанието и т.н.. Разбира се, ще си говорите и за отношението ви към гените, към тайната на осиновяването и подобни.


Vijdam 4e gre6no sum bil razbran!Bqh na kurs a za kandidat-osinoviteli a i ot tova koeto 4eta po forumite razbiram 4ene6tata sa mnogo slojni i optimizmut mi se topi mnogo burzo!Popitah za diferenciaciqt po etnos i se nadqvah da ima takava s nadejdata 4e mnogo hora 6te se otkaja ot edno detence ot mohamedanski etnos!Az s radost bih vzel takova dete!Nadqvah se tova da mi dade nqkakuv 6ans ne6tata da stana po burzo!No qvno 6te trqbva da 4akam po 2 godini!Ne znam dali 6te moga da gi iz4akam!Optimizmut mi e goni nulata!Izvinqvam se 4e pi6a na latinica imam problem s kirilicata na kompa!
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Практически съвети
« Отговор #426 -: Октомври 27, 2012, 14:58:46 pm »
Зайко, повечето кандидати нямат проблем с "мохамеданския етнос", освен това се знае, че българи мохамедани много рядко оставят дете за осиновяване.

По отношение на произхода изискванията на голяма част от кандидатите изглеждат така:

"[...] заявяваме, че желаем да осиновим дете от:
български произход   или
турски произход    или
смесен произход  или
неизвестен произход.
Единственото ни изискване, по отношение на произхода, е че към настоящия момент не сме готови да осиновим дете, което притежава физическите черти, характерни за ромския етнос (напр. тъмна кожа и т.н).
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: Практически съвети
« Отговор #427 -: Октомври 27, 2012, 15:13:18 pm »
Повечето осиновители не чакат по две години. Поне такива са ми впечатленията от хората, пишещи във форума. Ако зададете всякакъв друг произход без ромски, както ми се струва, че е желанието ви, имате шансове нещата да се случат преди да са минали две години. И пак казвам - не съм осиновявала, не казвам от личен опит, а от наблюдения тук.

Успех!

Re: Практически съвети
« Отговор #428 -: Октомври 27, 2012, 17:16:35 pm »
Повечето осиновители не чакат по две години. Поне такива са ми впечатленията от хората, пишещи във форума. Ако зададете всякакъв друг произход без ромски, както ми се струва, че е желанието ви, имате шансове нещата да се случат преди да са минали две години. И пак казвам - не съм осиновявала, не казвам от личен опит, а от наблюдения тук.

Успех!
Бях на задължителен курс за осиновяване!От статистиката която дадоха а и многократното повтаряне на " две години" ме води до тази мисъл!
*
Re: Практически съвети
« Отговор #429 -: Октомври 27, 2012, 19:19:18 pm »
Zaiko, чакането е относително понятие и много зависи от изискванията за детето: пол, възраст, етнос, здравословно състояние, а и от РДСП-тата, които посочите. В почти всички осиновителски форуми има статистика на осиновяванията и ще видиш, че в болшинството случаи това става преди втората година. Не губи надежда!
Re: Практически съвети
« Отговор #430 -: Октомври 28, 2012, 00:12:22 am »
Ще бъда гъвкав в изискванията си!Но се надявах на година!Две ми идват в повече!
*
Re: Практически съвети
« Отговор #431 -: Октомври 28, 2012, 01:02:40 am »
Хубавите работи стават бавно. Но пък дано да имате късмет и не ви се наложи да чакате толкова.

Успех!

Re: Практически съвети
« Отговор #432 -: Октомври 28, 2012, 13:56:53 pm »
Зайко, писмото за нашето момче получихме около 8 месеца след като бяхме вписани в регистрите. Точно година след като бяхме взели вече твърдо решение да подаваме документи. Има двойки, които са чакали много повече, а има и двойки, които са чакали много по-кратко. Сега просто си дайте спокойствие със Зайка и се наслаждавайте на живота - екскурзии, кино, купони! Наистина каквото е трябвало вие да свършите вече сте го направили, сега предстои да добиете една нова черта от характера си - търпение! :)
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
Re: Практически съвети
« Отговор #433 -: Октомври 28, 2012, 18:03:38 pm »
Зайко, писмото за нашето момче получихме около 8 месеца след като бяхме вписани в регистрите. Точно година след като бяхме взели вече твърдо решение да подаваме документи. Има двойки, които са чакали много повече, а има и двойки, които са чакали много по-кратко. Сега просто си дайте спокойствие със Зайка и се наслаждавайте на живота - екскурзии, кино, купони! Наистина каквото е трябвало вие да свършите вече сте го направили, сега предстои да добиете една нова черта от характера си - търпение! :)
Благодаря Кофи!8 години така се борехме със ситуацията!Положителни емоции...обиколихме почти цяла България!Ще продължаваме така!Пък дано и Бог има милост и ни помогне!
Re: Практически съвети
« Отговор #434 -: Ноември 02, 2012, 21:17:21 pm »
Здравейте всички, да ви се похваля, на 31.10.2012г. официално сме включени в регистъра за осиновители. 11 дни след приключване на 3 месечното ни проучване, но е факт. Днес получихме официално писмо от ДСП Сердика и се почерпихме по случая :)
Старт на чакането, ден след ден, рано или късно ще се случи идването на детенце вкъщи. Колко е хубаво :)
*
Re: Практически съвети
« Отговор #435 -: Ноември 02, 2012, 21:36:20 pm »
Честито Криси! Дано вашият щъркел дойде по-бързо!
Re: Практически съвети
« Отговор #436 -: Ноември 02, 2012, 23:52:29 pm »
Зайко, както момичетата са писали - в процеса на проучване просто кажете на социалния работник, че не искате ромче, той ще го отрази в социалния ви доклад. Няма мохомедански етнос, както и няма деление на децата по етнос и религиозни убеждения на биологичните родители в официалните документи, просто във вашия доклад ще бъдат отразени нагласите ви към детето, което искате да осиновите.
Трябва да си давате сметка, че чакането е твърде малка цена за това, което ще получите - дете с искани от вас характеристики. Грубо звучи, но е така. А родителствуването е далеч по-сложна работа от чакането, така че не трябва да губите мотивация заради едни две години. После живота ще пред вас.
Re: Практически съвети
« Отговор #437 -: Ноември 03, 2012, 01:15:12 am »
Зайко, както момичетата са писали - в процеса на проучване просто кажете на социалния работник, че не искате ромче, той ще го отрази в социалния ви доклад. Няма мохомедански етнос, както и няма деление на децата по етнос и религиозни убеждения на биологичните родители в официалните документи, просто във вашия доклад ще бъдат отразени нагласите ви към детето, което искате да осиновите.
Трябва да си давате сметка, че чакането е твърде малка цена за това, което ще получите - дете с искани от вас характеристики. Грубо звучи, но е така. А родителствуването е далеч по-сложна работа от чакането, така че не трябва да губите мотивация заради едни две години. После живота ще пред вас.
Do kolkoto razbrah ot kursa...ako ne namerim na6iq 4ovek za 2 godini...procedurata zapo4va ot na4alo!Novo prou4vane...novi regisstracii!
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Практически съвети
« Отговор #438 -: Ноември 03, 2012, 10:01:12 am »
Do kolkoto razbrah ot kursa...ako ne namerim na6iq 4ovek za 2 godini...procedurata zapo4va ot na4alo!Novo prou4vane...novi regisstracii!

Ново проучване в директния смисъл няма да има. Просто ще се наложи малко ПРЕДИ да изтекат двете години да извадите всички документи наново и да ги подадете - доколкото знам е само това...  Но ако сте гъвкави в изискванията си (както пишеш), вероятно няма да се наложи... :) Пожелавам ви успех и кратко чакане! :)

Честито и от мене на Криси! :)
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: Практически съвети
« Отговор #439 -: Ноември 03, 2012, 15:38:04 pm »
Благодаря момичета :)За да стигна до тук и вие много ми помогнахте, с мненията и съветите си. като изпадна в криза пак ще ви досаждам :)

Зайко, много си пренавит и аз бях така, спокойно, всичко ще си дойде на мястото. Ти и зайка се заредете с много любов и търпение. Успех!