0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Преди около един месец за пръв път отидох и предадох събираните сигурно 2 и повече години стари лекарства, в специален мобилен пункт. Преди това, признавам си, съм ги изхвърляла на боклука или в канализацията :oops:

Ето информация за този мобилен пункт за София и околностите, ако някой го интересува:
http://www.balbok.com/upload/document/20140110-GrafikMobilenPunkt_2014.pdf
Освен лекарства, занесох и разни стари препарати с изтекъл срок на годност.

Иска ми се в тази тема да споделяме какво правим, за да пазим природата около нас.

Хвърляте ли боклука си разделно? Пестите ли торбички?

Всякакви идеи ще бъдат полезни  :D
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #1 -: Май 26, 2014, 15:24:22 pm »
Врабе, благодаря за темичката! Много полезен линк за лекарствата. Не знаех къде да хвърлям моите.

За боклука - у нас се събира разделно от много години. Радвам се, когато видя ровещи в кофите за разделно събиране, защото от това следва, че събрания от мен боклук наистина се рециклира. Не се радвам обаче за хората, защото знам, че го правят от нямане...
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #2 -: Май 26, 2014, 15:30:38 pm »
Тази фирма ходи и на адреси, но само за големи количества химически препарати. Само за няколко стари опаковки лекарства - не.

При нас няма синя кофа. Има една зелена на една от преките и една жълта на следващата пряка. Имате ли идея къде трябва да се обадя, за да сложат? В общината или на специализирана фирма?
Аз все още не изхвърлям разделно, точно заради това, че кофите са пръснати, а едната липсва. Което не е оправдание  :oops: Затова сега съм решила, че и с това ще се заема сериозно.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #3 -: Май 26, 2014, 15:36:10 pm »
На фирмата, но трябва да проучиш коя точно е при вас (защото много се засягат, ако ги питаш за друг район  :lol: )
При вас да не е двуцветна система, в жълтата кофа ад е и пластмаса, и хартия?
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #4 -: Май 26, 2014, 16:16:25 pm »
Може ли така, не знаех  :oops: Най-вероятно е така. Значи пластмаса и хартия на едно, странна работа.
Зай, и аз благодаря за споделеното  :D

Едно от нещата, които ме дразнят, но не знам какво да правя е, като ида да пазарувам в някоя от големите вериги и като тръгна да си меря картофи, краставици, домати и т.н. в хиляди малки торбички, и като се прибера у нас всеки път имам поне по 5 такива торбички. Но иначе няма как да си измеря нещата. Голяма торба си нося, но тези малките ме побъркват.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #5 -: Май 26, 2014, 16:18:12 pm »
Врабе, благодаря за темичката! Много полезен линк за лекарствата. Не знаех къде да хвърлям моите.

и аз така. мерси!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #6 -: Май 26, 2014, 16:26:31 pm »
прекрасна тема, мислех, че само аз се вманиачила :lol:
но ти ме водиш, това за лекарствата е новост за мен. иначе и аз ги изхвърлях в канализацията или в контейнера.

иначе събирам разделно боклука, от около година събирам и пластмасовите капачки и ги изхвърлям на местата където се събират и предават за благотворителност. ходя на пазар с платнени торби. не изхвърлям храна, никаква, колкото и странно да ви звучи. пазарувам разумно и докато не се изяде дадена гозба, друга не им готвя :lol:
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #7 -: Май 26, 2014, 16:36:33 pm »
Стефи, това за капачките съм го чувала. Къде ги събират и какво правят с тях?
Това за храната също го споделям. Преди доста изхвърляхме, сега се старая и се случва много, много рядко.

Сетих се и за още нещо полезно, за тези, които не знаят. Магазините Н&М имат много хубава кампания за рециклиране на стари дрехи. Занасяш една средно голяма торба със стари дрехи и получаваш талонче за 15% отстъпка. Дрехите може да са с петна, скъсано. Само без бельо, чорапи и т.н. На ден имаш право на 2 торби. Аз бая торби занесох с дрехи, които не стават повече за носене и не мога на никой да ги дам.
« Последна редакция: Май 26, 2014, 16:54:05 pm от Врабчо »
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #8 -: Май 26, 2014, 17:09:28 pm »
о да, това за дрешките го забравих. практикувам го от началото на кампанията им, дори сега я удължиха до 30.06. и вчера занесох пак 2 торби. :)

за кампанията с капачките четох някаква статия, но в нея нямаше пунктовете за събиране, доста се порових, но не намерих и така си ги събирах в една торба. деси като тръгна на училище видях, че до входа на училището са сложени големи бутилки от минерална вода, в които се събират и така, давах ги на детето и тя ги пускаше :)
сега от скоро и на работа имаме :)
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #9 -: Май 26, 2014, 18:43:22 pm »
Включвам се и аз в тази хубава тема. Мога да се похваля, че от около година и аз се научих да пазарувам така, че да не изхвърляме храна. В краен случай отива за кучето в офиса. Махнаха ни обаче кофите за разделно пред къщи, и сега разделно изхвърляме само офисния боклук. Иначе и аз пазарувам в платнени торби и събирам капачки. Фитнеса е истинско находище на такива  :D :oops: даже малко странно ме гледаха едни жени като ги помолих за капачките от празните им бутилки.



След бури - мир и тишина,
След нощ - безбрежна светлина.  

*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #10 -: Май 26, 2014, 19:02:42 pm »
И аз лекарствата искам да ги дам някъде, но понеже все още не съм намерила къде, си ги стискам.
Иначе у нас всичко се събира разделно - пластмасата в един голям чувал и после в контейнера за пластмаса. Понякога не успяваме и до там да го занесем, взимат ни го в движение. Батерии, капачки и хартии носим в градината - директорката почти всеки месец прави акции и предават после хартията, купуват разни неща за градината или даряват суми за благотворителност.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #11 -: Май 26, 2014, 19:28:59 pm »
А, да, Мими ме подсети  :) старите батерии ги изхвърлям в специален контейнер в Билла /най-близо и удобно ми е/. Иначе мисля, че има в магазините за мобилни телефони.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #12 -: Май 26, 2014, 20:26:52 pm »
Събрала съм голяма торба батерии и не знам какво да ги правя. В България никога не съм ги изхвърляла в коша, а в специалните контейнери за рециклиране, та ми е останало като навик. Уви, още не съм намерила къде да ги предам  :(.

При нас големите вериги имат специално място на входа, където да си занесеш непотребните найлонови торбички. Рециклират ги, но само тях. Стъклен амбалаж, пластмаса и хартия не съм виждала и чувала да се предават някъде.

В някои квартали има разделно събиране на боклук, но е по - скоро рядкост.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #13 -: Май 26, 2014, 21:47:01 pm »
Събрала съм голяма торба батерии и не знам какво да ги правя.
Някой ми каза, че ги приемат в офисите на мобилните оператори.
И аз съм събрала доста.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #14 -: Май 26, 2014, 21:48:41 pm »
Врабчо, много хубава тема  :P

От 2 години насам събирам лекарствата и после ги предавам на мобилна група. От Столична община организират такива групи няколко пъти годишно. Даже казвам на съседите ако имат стари лекарства да ми ги дадат, за да ги предам заедно с моите.

Боклука го изхвърлям разделно. Вече и в нашия квартал има кофи за разделно изхвърляне  :) Батериите ги събирам и предавам във Фантастико ( там има отделено място за рециклиране на батерии).

elle22, в Ню Йорк не видях никъде да има кофи за разделно изхвърляне на боклука. За първи път в живота си видях купища чували с боклук изнесени по тротоарите.

Мими, обади се в някоя от общините и попитай къде да предадеш лекарствата. Би трябвало да имат пунктове. Преди години можеше да предадеш лекарствата с изтекъл срок на годност в аптеките. В София съм питала на няколко места, но ми отказаха.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #15 -: Май 26, 2014, 22:23:20 pm »
Елфи, благодаря за идеята, не съм проверявала там.

Мецани, никак не съм изненадана...
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #16 -: Май 26, 2014, 23:10:19 pm »
Събрала съм голяма торба батерии и не знам какво да ги правя.
Някой ми каза, че ги приемат в офисите на мобилните оператори.

Ако има магазин на веригата Whole Foods във ваше село, и там ги приемат. Имат специален контейнер.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #17 -: Май 26, 2014, 23:19:12 pm »
Нямаме наблизо, но ако знаех вчера, тъкмо съм била на същата улица  :lol:. Ще си ги сложа в колата. Благодаря!
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #18 -: Май 27, 2014, 00:46:51 am »
А като събирате боклука разделно, после като го прибират камионите на чистота, пак разделно ли прибират?
При нас няма кофи за раделно събиране.
В Италия братовчедите ми разказват, че всеки ден от седмицата се събира отделен боклук и така наистина всичко е разделно.
Иначе батериите изхвърлям в определените за това места, в магазина до нас, в поликлиниката също има такава кофа.
Пазарувам с платнена торба на Зачатие  :D

*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #19 -: Май 27, 2014, 01:42:55 am »
Разделно се събира при нас, Ники. Което не значи, че после не го сортират отново на ръка, ако е нужно (в Герм.). В Люкс. оставят торбата с опаковките на тротоара и върху нея лепенка, ако са забелязали нещо, на което не му е там мястото. Като цяло, не е било проблем, защото там в чувала с опаковките попадат много по-малко неща отколкото в Немско. Иначе ти дават брошура да се образоваш.