0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #20 -: Май 27, 2014, 07:00:09 am »
А, да, Мими ме подсети  :) старите батерии ги изхвърлям в специален контейнер в Билла /най-близо и удобно ми е/. Иначе мисля, че има в магазините за мобилни телефони.

Аз ги нося в Метро. В Билата много го крият мястото за батериите или поне в тази до нас  :lol:
В Метро, а от повече от година насам и във всеки магазин за техника, са длъжни да имат място за събиране на стара техника (дребна). В Метро въпросното място е един мръсен контейнер в края на паркинга, пълен с фасове и чашки за кафе - там нося крушките. Веднъж носих в Техномаркет стари дистанционни, едва ги приеха, а са длъжни.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #21 -: Май 27, 2014, 08:32:10 am »
Мими, обади се в някоя от общините и попитай къде да предадеш лекарствата. Би трябвало да имат пунктове. Преди години можеше да предадеш лекарствата с изтекъл срок на годност в аптеките. В София съм питала на няколко места, но ми отказаха.
Питала съм в аптеки, но там казват, че за да предадат стари лекарства, трябва да плащат някакви такси и затова не ги взимат.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #22 -: Май 27, 2014, 09:28:16 am »
Я кажете къде предавате стари и непотребни мобилни телефони, зарядни и електроуреди.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #23 -: Май 27, 2014, 10:17:53 am »
Е там, Меци, в магазините за техника.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #24 -: Май 27, 2014, 12:55:48 pm »
Я кажете къде предавате стари и непотребни мобилни телефони, зарядни и електроуреди.
Във всеки офис на Глобул (а предполагам и на другите опаратори) има кутия за мобилни телефони и зарядни.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #25 -: Май 27, 2014, 13:18:14 pm »
Днес видях, че в ДМ имат кош за батерии и кош за стари крушки  :D

Ники, виждала съм едни малки камиончета да събират боклука от цветните кофи. Големите камиони събират само тези металните. Поне при нас е така.

Мецо, като каза за Ню Йорк и чувалите и се сетих за един много интересен филм - Идиокрация  :lol: http://www.imdb.com/title/tt0387808/.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #26 -: Май 27, 2014, 20:13:45 pm »
В магазина ме знаят - теглят, слагат ми зеленчуците в една торбичка и лепят етикетите за всички върху нея - така минавам през касата за маркиране. Пазарувам със зачатската торба, естествено  :D

Смачквам задължително пластмасовите бутилки, преди да изхвърля - това не знам колко е еко, но така поне обемът на боклука намалява.

В нашата община още не събираме разделно, което е малко странно, като се има предвид, че сме сравнително добре уредена такава.

Някъде четох, че в по-старите тоалетни казанчета, които нямат копчета за различен обем вода, се слага пълна бутилка, за да пускат по-малко вода.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #27 -: Май 27, 2014, 21:03:17 pm »
Зайо, Нелка, благодаря  :)
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #28 -: Май 27, 2014, 22:24:47 pm »
Каква хубава тема! Толкова ми е мъчно като виждам боклуци по улицата. Аз редовно почиствам около нашата къща, защото живеем близо до училище и боклуците са безброй. Изхвърлям всичко разделно, не използвам найлонови торбички, а картонени, многократно за пазаруване. Избягвам найлонови торбички за каквото и да е. Не оставям лампите включени в стаи, в които не влизам в момента. Не обичам да се разхищава вода, така че и там съм доста стриктна. Общо взето смятам, че Земята трябва да я оставим на децата, толкова хубава и плодородна, колкото на нас са я оставили, ако не можем и повече!
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #29 -: Май 27, 2014, 22:56:04 pm »
Едно от нещата, които ме дразнят, но не знам какво да правя е, като ида да пазарувам в някоя от големите вериги и като тръгна да си меря картофи, краставици, домати и т.н. в хиляди малки торбички, и като се прибера у нас всеки път имам поне по 5 такива торбички.
Тия миниторбички употребявам втори път. Имам миникошче в кухнята за малки битови отпадъци (клечки за уши, обелки от краставици, обелки от картофи и т.н.) Та слагам малката торбичка в миникошчето и като се напълни прехвърлям в по-големия кош за боклук, който е в банята.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #30 -: Май 27, 2014, 23:00:58 pm »
Едно от нещата, които ме дразнят, но не знам какво да правя е, като ида да пазарувам в някоя от големите вериги и като тръгна да си меря картофи, краставици, домати и т.н. в хиляди малки торбички, и като се прибера у нас всеки път имам поне по 5 такива торбички.
Тия миниторбички употребявам втори път. Имам миникошче в кухнята за малки битови отпадъци (клечки за уши, обелки от краставици, обелки от картофи и т.н.) Та слагам малката торбичка в миникошчето и като се напълни прехвърлям в по-големия кош за боклук, който е в банята.
И аз така правя.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #31 -: Май 29, 2014, 11:03:50 am »
В наше село няма мобилни групи за лекарства, а в аптеката ми обясниха как да  и изхвърля хапченцата и сиропите в тоалетната. Не е еко, но го правя, поне да запазя някой клошар или дете да не ги намери.
Сложиха преди време близо до нас разноцветни контейнери и аз започнах да разделям. Веднъж виждам колата на сметосъбиране изсипва всички контейнери един след друг. После изчезна и единият контейнер.
Само батериите нося в магазини, които имат кошчета за батерии.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #32 -: Юни 14, 2014, 14:29:02 pm »
Алия, поради същата причина майка ми и брат ми отказват да разделят вече боклука. Като видят как всичко се изсипва на едно място и казват, че няма смисъл.  :(

Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #33 -: Юни 14, 2014, 16:17:13 pm »
Момичета, не се отказвайте да събирате боклука разделно.
Дори камионът да събере боклука общо, после се прави сортиране (ръчно) и се отделят пластмасата и хартията, които са годни.
Просто понякога излиза по-евтино да "разходиш" сметосъбирщият камион веднъж, вместо 3 пъти. И при двете ситуации се прави последващо сортиране, защото в кофите за пластмаса например, хората за съжаление не хвърлят само пластмаса. Освен това пластмасата се разделя на няколко вида пластмаса.
Повярвайте ми, ИМА смисъл от разделното събиране. Мога да ви покажа и снимки, които лично съм правила на процеса по сортиране и на балите с разделно събран боклук.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #34 -: Юни 14, 2014, 21:53:25 pm »
И аз това обяснявам. В Германия също се прави допълнително сортиране на ръка.

*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #35 -: Юни 16, 2014, 11:57:34 am »
На сайта на Екопак има интересни неща и детски песнички за сваляне.
http://ecopack.bg/kids/
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #36 -: Юни 25, 2014, 10:00:17 am »
Много хубава тема.
Боклука събирам разделно от години. Наскоро една съседка ме видя да изхвърлям три торби- пластмаса,  хартия и микс. Беше ужасена, как ми се занимавало, това било глупост за нея. Казах й да го обясни на бъдещите си внуци и правнуци. Нямам сили вече да се занимавам с прост народ.
Батериите събирам и изхвърлям на определените за това места.
Лекарствата винаги в канализацията, опасявам се някой да не ги намери в контейнера и да не си навреди. Сега разбирам, че има мобилни групи. В наше село сигурно няма, ще попитам в общината.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #37 -: Юни 25, 2014, 12:16:25 pm »
Много съм доволна. В нашия квартал подмениха контейнерите за разделно събиране с нови.
Старите бяха тип "ракла", винаги бяха широко отворени и всички си изсипваха битовия отпадък там. Сега новите са тип "иглу" - имат само малък отвор и се надявам, че събирането ще е по-ефективно. Доколкото знам Столична община е задължила всички фирми да подменят контейнерите тип "ракла", което е супер.

И една зелена идея от снощи. С водата, в която къпем бебето, после мия терасата и така спестявам 2 кофи вода :)
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #38 -: Юни 25, 2014, 13:05:41 pm »
в тези с малкия отвор обаче е много трудно да се натъпче кашон, например.
сложили са отвор педя на две и нищо не влиза.
тия дни купувахме доста мебели, обикалях го тоя контейнер, за да натъпча празните кашони, не успях никак, накрая ги оставих до него, надявам се да са ги взели.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #39 -: Юни 25, 2014, 13:19:44 pm »
в тези с малкия отвор обаче е много трудно да се натъпче кашон, например.
сложили са отвор педя на две и нищо не влиза.
тия дни купувахме доста мебели, обикалях го тоя контейнер, за да натъпча празните кашони, не успях никак, накрая ги оставих до него, надявам се да са ги взели.
Така е, по-трудно се пъхат, но това е направено, за да не се хвърлят торбите с битовия отпадък вътре. И аз вадя хартийките и ги пъхам на части докато торбата стане достатъчно тънка, за да влезне цялата през процепа.
Не се притеснявай клошарите или ромите са ти прибрали кашоните и са ги занесли вече в някой пункт  :lol: