0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Преди около един месец за пръв път отидох и предадох събираните сигурно 2 и повече години стари лекарства, в специален мобилен пункт. Преди това, признавам си, съм ги изхвърляла на боклука или в канализацията :oops:

Ето информация за този мобилен пункт за София и околностите, ако някой го интересува:
http://www.balbok.com/upload/document/20140110-GrafikMobilenPunkt_2014.pdf
Освен лекарства, занесох и разни стари препарати с изтекъл срок на годност.

Иска ми се в тази тема да споделяме какво правим, за да пазим природата около нас.

Хвърляте ли боклука си разделно? Пестите ли торбички?

Всякакви идеи ще бъдат полезни  :D
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #1 -: Май 26, 2014, 15:24:22 pm »
Врабе, благодаря за темичката! Много полезен линк за лекарствата. Не знаех къде да хвърлям моите.

За боклука - у нас се събира разделно от много години. Радвам се, когато видя ровещи в кофите за разделно събиране, защото от това следва, че събрания от мен боклук наистина се рециклира. Не се радвам обаче за хората, защото знам, че го правят от нямане...
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #2 -: Май 26, 2014, 15:30:38 pm »
Тази фирма ходи и на адреси, но само за големи количества химически препарати. Само за няколко стари опаковки лекарства - не.

При нас няма синя кофа. Има една зелена на една от преките и една жълта на следващата пряка. Имате ли идея къде трябва да се обадя, за да сложат? В общината или на специализирана фирма?
Аз все още не изхвърлям разделно, точно заради това, че кофите са пръснати, а едната липсва. Което не е оправдание  :oops: Затова сега съм решила, че и с това ще се заема сериозно.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #3 -: Май 26, 2014, 15:36:10 pm »
На фирмата, но трябва да проучиш коя точно е при вас (защото много се засягат, ако ги питаш за друг район  :lol: )
При вас да не е двуцветна система, в жълтата кофа ад е и пластмаса, и хартия?
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #4 -: Май 26, 2014, 16:16:25 pm »
Може ли така, не знаех  :oops: Най-вероятно е така. Значи пластмаса и хартия на едно, странна работа.
Зай, и аз благодаря за споделеното  :D

Едно от нещата, които ме дразнят, но не знам какво да правя е, като ида да пазарувам в някоя от големите вериги и като тръгна да си меря картофи, краставици, домати и т.н. в хиляди малки торбички, и като се прибера у нас всеки път имам поне по 5 такива торбички. Но иначе няма как да си измеря нещата. Голяма торба си нося, но тези малките ме побъркват.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #5 -: Май 26, 2014, 16:18:12 pm »
Врабе, благодаря за темичката! Много полезен линк за лекарствата. Не знаех къде да хвърлям моите.

и аз така. мерси!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #6 -: Май 26, 2014, 16:26:31 pm »
прекрасна тема, мислех, че само аз се вманиачила :lol:
но ти ме водиш, това за лекарствата е новост за мен. иначе и аз ги изхвърлях в канализацията или в контейнера.

иначе събирам разделно боклука, от около година събирам и пластмасовите капачки и ги изхвърлям на местата където се събират и предават за благотворителност. ходя на пазар с платнени торби. не изхвърлям храна, никаква, колкото и странно да ви звучи. пазарувам разумно и докато не се изяде дадена гозба, друга не им готвя :lol:
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #7 -: Май 26, 2014, 16:36:33 pm »
Стефи, това за капачките съм го чувала. Къде ги събират и какво правят с тях?
Това за храната също го споделям. Преди доста изхвърляхме, сега се старая и се случва много, много рядко.

Сетих се и за още нещо полезно, за тези, които не знаят. Магазините Н&М имат много хубава кампания за рециклиране на стари дрехи. Занасяш една средно голяма торба със стари дрехи и получаваш талонче за 15% отстъпка. Дрехите може да са с петна, скъсано. Само без бельо, чорапи и т.н. На ден имаш право на 2 торби. Аз бая торби занесох с дрехи, които не стават повече за носене и не мога на никой да ги дам.
« Последна редакция: Май 26, 2014, 16:54:05 pm от Врабчо »
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #8 -: Май 26, 2014, 17:09:28 pm »
о да, това за дрешките го забравих. практикувам го от началото на кампанията им, дори сега я удължиха до 30.06. и вчера занесох пак 2 торби. :)

за кампанията с капачките четох някаква статия, но в нея нямаше пунктовете за събиране, доста се порових, но не намерих и така си ги събирах в една торба. деси като тръгна на училище видях, че до входа на училището са сложени големи бутилки от минерална вода, в които се събират и така, давах ги на детето и тя ги пускаше :)
сега от скоро и на работа имаме :)
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #9 -: Май 26, 2014, 18:43:22 pm »
Включвам се и аз в тази хубава тема. Мога да се похваля, че от около година и аз се научих да пазарувам така, че да не изхвърляме храна. В краен случай отива за кучето в офиса. Махнаха ни обаче кофите за разделно пред къщи, и сега разделно изхвърляме само офисния боклук. Иначе и аз пазарувам в платнени торби и събирам капачки. Фитнеса е истинско находище на такива  :D :oops: даже малко странно ме гледаха едни жени като ги помолих за капачките от празните им бутилки.



След бури - мир и тишина,
След нощ - безбрежна светлина.  

*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #10 -: Май 26, 2014, 19:02:42 pm »
И аз лекарствата искам да ги дам някъде, но понеже все още не съм намерила къде, си ги стискам.
Иначе у нас всичко се събира разделно - пластмасата в един голям чувал и после в контейнера за пластмаса. Понякога не успяваме и до там да го занесем, взимат ни го в движение. Батерии, капачки и хартии носим в градината - директорката почти всеки месец прави акции и предават после хартията, купуват разни неща за градината или даряват суми за благотворителност.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #11 -: Май 26, 2014, 19:28:59 pm »
А, да, Мими ме подсети  :) старите батерии ги изхвърлям в специален контейнер в Билла /най-близо и удобно ми е/. Иначе мисля, че има в магазините за мобилни телефони.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #12 -: Май 26, 2014, 20:26:52 pm »
Събрала съм голяма торба батерии и не знам какво да ги правя. В България никога не съм ги изхвърляла в коша, а в специалните контейнери за рециклиране, та ми е останало като навик. Уви, още не съм намерила къде да ги предам  :(.

При нас големите вериги имат специално място на входа, където да си занесеш непотребните найлонови торбички. Рециклират ги, но само тях. Стъклен амбалаж, пластмаса и хартия не съм виждала и чувала да се предават някъде.

В някои квартали има разделно събиране на боклук, но е по - скоро рядкост.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #13 -: Май 26, 2014, 21:47:01 pm »
Събрала съм голяма торба батерии и не знам какво да ги правя.
Някой ми каза, че ги приемат в офисите на мобилните оператори.
И аз съм събрала доста.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #14 -: Май 26, 2014, 21:48:41 pm »
Врабчо, много хубава тема  :P

От 2 години насам събирам лекарствата и после ги предавам на мобилна група. От Столична община организират такива групи няколко пъти годишно. Даже казвам на съседите ако имат стари лекарства да ми ги дадат, за да ги предам заедно с моите.

Боклука го изхвърлям разделно. Вече и в нашия квартал има кофи за разделно изхвърляне  :) Батериите ги събирам и предавам във Фантастико ( там има отделено място за рециклиране на батерии).

elle22, в Ню Йорк не видях никъде да има кофи за разделно изхвърляне на боклука. За първи път в живота си видях купища чували с боклук изнесени по тротоарите.

Мими, обади се в някоя от общините и попитай къде да предадеш лекарствата. Би трябвало да имат пунктове. Преди години можеше да предадеш лекарствата с изтекъл срок на годност в аптеките. В София съм питала на няколко места, но ми отказаха.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #15 -: Май 26, 2014, 22:23:20 pm »
Елфи, благодаря за идеята, не съм проверявала там.

Мецани, никак не съм изненадана...
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #16 -: Май 26, 2014, 23:10:19 pm »
Събрала съм голяма торба батерии и не знам какво да ги правя.
Някой ми каза, че ги приемат в офисите на мобилните оператори.

Ако има магазин на веригата Whole Foods във ваше село, и там ги приемат. Имат специален контейнер.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #17 -: Май 26, 2014, 23:19:12 pm »
Нямаме наблизо, но ако знаех вчера, тъкмо съм била на същата улица  :lol:. Ще си ги сложа в колата. Благодаря!
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #18 -: Май 27, 2014, 00:46:51 am »
А като събирате боклука разделно, после като го прибират камионите на чистота, пак разделно ли прибират?
При нас няма кофи за раделно събиране.
В Италия братовчедите ми разказват, че всеки ден от седмицата се събира отделен боклук и така наистина всичко е разделно.
Иначе батериите изхвърлям в определените за това места, в магазина до нас, в поликлиниката също има такава кофа.
Пазарувам с платнена торба на Зачатие  :D

*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #19 -: Май 27, 2014, 01:42:55 am »
Разделно се събира при нас, Ники. Което не значи, че после не го сортират отново на ръка, ако е нужно (в Герм.). В Люкс. оставят торбата с опаковките на тротоара и върху нея лепенка, ако са забелязали нещо, на което не му е там мястото. Като цяло, не е било проблем, защото там в чувала с опаковките попадат много по-малко неща отколкото в Немско. Иначе ти дават брошура да се образоваш.

Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #20 -: Май 27, 2014, 07:00:09 am »
А, да, Мими ме подсети  :) старите батерии ги изхвърлям в специален контейнер в Билла /най-близо и удобно ми е/. Иначе мисля, че има в магазините за мобилни телефони.

Аз ги нося в Метро. В Билата много го крият мястото за батериите или поне в тази до нас  :lol:
В Метро, а от повече от година насам и във всеки магазин за техника, са длъжни да имат място за събиране на стара техника (дребна). В Метро въпросното място е един мръсен контейнер в края на паркинга, пълен с фасове и чашки за кафе - там нося крушките. Веднъж носих в Техномаркет стари дистанционни, едва ги приеха, а са длъжни.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #21 -: Май 27, 2014, 08:32:10 am »
Мими, обади се в някоя от общините и попитай къде да предадеш лекарствата. Би трябвало да имат пунктове. Преди години можеше да предадеш лекарствата с изтекъл срок на годност в аптеките. В София съм питала на няколко места, но ми отказаха.
Питала съм в аптеки, но там казват, че за да предадат стари лекарства, трябва да плащат някакви такси и затова не ги взимат.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #22 -: Май 27, 2014, 09:28:16 am »
Я кажете къде предавате стари и непотребни мобилни телефони, зарядни и електроуреди.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #23 -: Май 27, 2014, 10:17:53 am »
Е там, Меци, в магазините за техника.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #24 -: Май 27, 2014, 12:55:48 pm »
Я кажете къде предавате стари и непотребни мобилни телефони, зарядни и електроуреди.
Във всеки офис на Глобул (а предполагам и на другите опаратори) има кутия за мобилни телефони и зарядни.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #25 -: Май 27, 2014, 13:18:14 pm »
Днес видях, че в ДМ имат кош за батерии и кош за стари крушки  :D

Ники, виждала съм едни малки камиончета да събират боклука от цветните кофи. Големите камиони събират само тези металните. Поне при нас е така.

Мецо, като каза за Ню Йорк и чувалите и се сетих за един много интересен филм - Идиокрация  :lol: http://www.imdb.com/title/tt0387808/.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #26 -: Май 27, 2014, 20:13:45 pm »
В магазина ме знаят - теглят, слагат ми зеленчуците в една торбичка и лепят етикетите за всички върху нея - така минавам през касата за маркиране. Пазарувам със зачатската торба, естествено  :D

Смачквам задължително пластмасовите бутилки, преди да изхвърля - това не знам колко е еко, но така поне обемът на боклука намалява.

В нашата община още не събираме разделно, което е малко странно, като се има предвид, че сме сравнително добре уредена такава.

Някъде четох, че в по-старите тоалетни казанчета, които нямат копчета за различен обем вода, се слага пълна бутилка, за да пускат по-малко вода.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #27 -: Май 27, 2014, 21:03:17 pm »
Зайо, Нелка, благодаря  :)
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #28 -: Май 27, 2014, 22:24:47 pm »
Каква хубава тема! Толкова ми е мъчно като виждам боклуци по улицата. Аз редовно почиствам около нашата къща, защото живеем близо до училище и боклуците са безброй. Изхвърлям всичко разделно, не използвам найлонови торбички, а картонени, многократно за пазаруване. Избягвам найлонови торбички за каквото и да е. Не оставям лампите включени в стаи, в които не влизам в момента. Не обичам да се разхищава вода, така че и там съм доста стриктна. Общо взето смятам, че Земята трябва да я оставим на децата, толкова хубава и плодородна, колкото на нас са я оставили, ако не можем и повече!
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #29 -: Май 27, 2014, 22:56:04 pm »
Едно от нещата, които ме дразнят, но не знам какво да правя е, като ида да пазарувам в някоя от големите вериги и като тръгна да си меря картофи, краставици, домати и т.н. в хиляди малки торбички, и като се прибера у нас всеки път имам поне по 5 такива торбички.
Тия миниторбички употребявам втори път. Имам миникошче в кухнята за малки битови отпадъци (клечки за уши, обелки от краставици, обелки от картофи и т.н.) Та слагам малката торбичка в миникошчето и като се напълни прехвърлям в по-големия кош за боклук, който е в банята.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #30 -: Май 27, 2014, 23:00:58 pm »
Едно от нещата, които ме дразнят, но не знам какво да правя е, като ида да пазарувам в някоя от големите вериги и като тръгна да си меря картофи, краставици, домати и т.н. в хиляди малки торбички, и като се прибера у нас всеки път имам поне по 5 такива торбички.
Тия миниторбички употребявам втори път. Имам миникошче в кухнята за малки битови отпадъци (клечки за уши, обелки от краставици, обелки от картофи и т.н.) Та слагам малката торбичка в миникошчето и като се напълни прехвърлям в по-големия кош за боклук, който е в банята.
И аз така правя.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #31 -: Май 29, 2014, 11:03:50 am »
В наше село няма мобилни групи за лекарства, а в аптеката ми обясниха как да  и изхвърля хапченцата и сиропите в тоалетната. Не е еко, но го правя, поне да запазя някой клошар или дете да не ги намери.
Сложиха преди време близо до нас разноцветни контейнери и аз започнах да разделям. Веднъж виждам колата на сметосъбиране изсипва всички контейнери един след друг. После изчезна и единият контейнер.
Само батериите нося в магазини, които имат кошчета за батерии.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #32 -: Юни 14, 2014, 14:29:02 pm »
Алия, поради същата причина майка ми и брат ми отказват да разделят вече боклука. Като видят как всичко се изсипва на едно място и казват, че няма смисъл.  :(

Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #33 -: Юни 14, 2014, 16:17:13 pm »
Момичета, не се отказвайте да събирате боклука разделно.
Дори камионът да събере боклука общо, после се прави сортиране (ръчно) и се отделят пластмасата и хартията, които са годни.
Просто понякога излиза по-евтино да "разходиш" сметосъбирщият камион веднъж, вместо 3 пъти. И при двете ситуации се прави последващо сортиране, защото в кофите за пластмаса например, хората за съжаление не хвърлят само пластмаса. Освен това пластмасата се разделя на няколко вида пластмаса.
Повярвайте ми, ИМА смисъл от разделното събиране. Мога да ви покажа и снимки, които лично съм правила на процеса по сортиране и на балите с разделно събран боклук.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #34 -: Юни 14, 2014, 21:53:25 pm »
И аз това обяснявам. В Германия също се прави допълнително сортиране на ръка.

*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #35 -: Юни 16, 2014, 11:57:34 am »
На сайта на Екопак има интересни неща и детски песнички за сваляне.
http://ecopack.bg/kids/
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #36 -: Юни 25, 2014, 10:00:17 am »
Много хубава тема.
Боклука събирам разделно от години. Наскоро една съседка ме видя да изхвърлям три торби- пластмаса,  хартия и микс. Беше ужасена, как ми се занимавало, това било глупост за нея. Казах й да го обясни на бъдещите си внуци и правнуци. Нямам сили вече да се занимавам с прост народ.
Батериите събирам и изхвърлям на определените за това места.
Лекарствата винаги в канализацията, опасявам се някой да не ги намери в контейнера и да не си навреди. Сега разбирам, че има мобилни групи. В наше село сигурно няма, ще попитам в общината.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #37 -: Юни 25, 2014, 12:16:25 pm »
Много съм доволна. В нашия квартал подмениха контейнерите за разделно събиране с нови.
Старите бяха тип "ракла", винаги бяха широко отворени и всички си изсипваха битовия отпадък там. Сега новите са тип "иглу" - имат само малък отвор и се надявам, че събирането ще е по-ефективно. Доколкото знам Столична община е задължила всички фирми да подменят контейнерите тип "ракла", което е супер.

И една зелена идея от снощи. С водата, в която къпем бебето, после мия терасата и така спестявам 2 кофи вода :)
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #38 -: Юни 25, 2014, 13:05:41 pm »
в тези с малкия отвор обаче е много трудно да се натъпче кашон, например.
сложили са отвор педя на две и нищо не влиза.
тия дни купувахме доста мебели, обикалях го тоя контейнер, за да натъпча празните кашони, не успях никак, накрая ги оставих до него, надявам се да са ги взели.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #39 -: Юни 25, 2014, 13:19:44 pm »
в тези с малкия отвор обаче е много трудно да се натъпче кашон, например.
сложили са отвор педя на две и нищо не влиза.
тия дни купувахме доста мебели, обикалях го тоя контейнер, за да натъпча празните кашони, не успях никак, накрая ги оставих до него, надявам се да са ги взели.
Така е, по-трудно се пъхат, но това е направено, за да не се хвърлят торбите с битовия отпадък вътре. И аз вадя хартийките и ги пъхам на части докато торбата стане достатъчно тънка, за да влезне цялата през процепа.
Не се притеснявай клошарите или ромите са ти прибрали кашоните и са ги занесли вече в някой пункт  :lol:
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #40 -: Юни 28, 2014, 00:01:58 am »
последната придобивка в нашата еко къщичка е миялна, която ползва 6 литра вода на цикъл! 8O Аз немога да измия чиниите с толкова малко вода  :lol:




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #41 -: Юни 28, 2014, 09:19:45 am »
Олив, това е чудесна покупка. Аз като взема да мия тенджери и тигани, които не слагам в миялната и хабя доста вода.

От вече почти месец хвърлям боклука разделно и се чудя защо до сега не съм го правила. Не ми представлява никаква трудност. Много ме е яд, че чак сега се организирах.

*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #42 -: Юни 29, 2014, 14:41:44 pm »
Е много се радвам, че най накрая се разбра, че миялните всъщност спестяват вода :wink:
аз се опитвах на времето да го обяснявам, но хората ме гледаха странно. Нашата не е най еко, защото е на 9г., но все пак такова количество чинии с 12 л. вода и аз не мога да измия, така че пак съм доволна :)
« Последна редакция: Юни 29, 2014, 20:26:51 pm от StefiZ »
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #43 -: Юни 29, 2014, 14:58:19 pm »
Стеф, същия проблем имам от години с обясненията за съдомиялната  :lol: Като кажа, че има разход около 5-7 литра (зависи от програмата) и ме гледат ей така:  8O 8O 8O Не можело да бъде. Моята е от по-малките, за 6 комплекта. Но за това, което мия с нея на едно пускане - на ръка ще бастардисам поне 30 литра вода. И няма да го измия по-добре, защото не мога да пусна вода с температура 70 градуса върху ръцете си. Освен по-екологично, по-евтино ми е така, защото в Стара Загора водата е доста скъпа. За 8 кубика на месец - плащам около 30 лв. Ако миех на ръка - щеше да ми е двойна сметката.

И понеже съм мързел, мия и тенджери и тигани вътре. Ако има нещо запечено и загоряло, накисвам, тръквам с малко гланц да падне и хайде в машината и те. Излизат си перфектно чисти ;)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #44 -: Юли 13, 2014, 15:35:40 pm »
Бях обещала снимка на контейнера за непотребна техника в Метро. В това на Цариградско шосе. Намира се в дясно от входа (ако човек е с лице към магазина). Пликчето вътре е с моите крушки от автомобил.
« Последна редакция: Юли 13, 2014, 15:38:40 pm от little_rabbit »
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #45 -: Юли 13, 2014, 19:42:42 pm »
mgstra, Jbrul, преместих мненията ви тук: http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=42224.msg980210#msg980210  :D
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #46 -: Юли 13, 2014, 19:45:40 pm »
Благодаря, Врабчо  :)


*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #47 -: Септември 15, 2014, 17:12:07 pm »
http://cowspiracy.com/ ...ей това филмче, показва точно колко е права Донка за промиването на мозъци по темата. Апропо - това промиване ПРОДАВА доста стоки, вкл. и спряганите в една друга тема многократни пелени. ;) Изложените във филма факти са отдавна известни апропо, не са тайна някаква - няма някаква мстерия и конспирация в самия филм. Таман напротив.
Казва се ясно и точно кое аджеба, колко и защо съсипва околната среда, има пряка отговорност за обезлесяването и изчезването на животински видове и... "ой не моЕ да бъде", не били колите и самолетите, АЕЦ и найлоновите торбички, ами "световното плюскане" и свързаният с него бизнес за неназовими и трудни за изписване суми. Някой тук да не го знаеше това? Съмнявам се. Демек - говеда, прасета и пр. животни развъждани (във все по-големи количества), за да може човечеството да плюска и да нараства с неестествени и опасни темпове - нанасят такива щети на природата, разходват такъв ресурс, генерират толкова парникови газове, че ако в този момент спе целият световен трафик - няма да има файда. Не съм се объркала с последното - няма да има, замърсяването ще е пак стотици пъти над приемливата норма.

Не намирам филма преведен, ако го намеря все пак - ще дам линк. Подробно резюме в 3 части гледах пo Bulgaria on air (може и да го повторят). Освен изложените факти и любопитни данни, още по-интересно е как "зелените миячи на мозъци" т.е. шефове на големи и влиятелни еко организации - до един отказват интервю по "кравешката тема". ;) Разбирам ги де - не малко пари лапат за да ни разправят за торбички, памперси и как да си мием тоалетните с чашки за кафе, как ако си купуваме нереално скъпите (засега) хибридни автомобили - ще спасим света и пр.

"Кравешката мор" - няма да секне разбира се, става дума за пари. Безумно много пари и само по-голям ще става този проблем в бъдеще. Става въпрос и за плюскане, а хомо сапиенс обича да плюска и оттам насетне - не му дреме особено за нищо. Всъщност - решението не е в това да опитваме да компенсираме такъв гигантски проблем, с някакви нелепи, единични "еко-действия". Просто трябва масово да спрем да плюскаме мръвки с нужда и без нужда и да разхищаваме невероятни количества от тези мръвки същите. Както и да решаваме "проблемът със световния глад" като изнасяме храни в страни, в които населението няма поминък, а ние ги храним баш като прасета на копаня, поради което пък те се размножават и раждат още и още гладни, също без поминък и трябва и за тях да правим храна после и пр. Та въпросът има и финансов и политически и демографски и морален аспект, ако щете, но той е обикновено смитан под килима. Заради това го има и този филм де.

Та що се отнася до мен лично - аз просто гледам да не ДОзамърсявам, когато това не ми коства някакви сериозни неудобства в битов аспект, разходи, или снижаване качеството ми на живот, че било "по-еко" така. Тцъ. Това са баш "упражнения за луди" (извинявам се, ако обиждам неволно някой пишещ и четящ в темата с това), целта ми е да ви замисля просто какво и защо правите. Има ли смисъл, струва ли си неудобството за вас, не е ли просто "приспана бдителност" и самозалъгване колко точно сме "зелени"? За мен е второто, затова и не го правя. Не казвам И вие да не си усложнявате живота с глупости и излишни хамалогии за едно-друго, ако така пък се чувствате по-добре. Не вредите така на никого, освен на себе си самите, ядете своето време, създавате си излишна играчка за разни неща и това е. Не помагате обаче да се реши истинският проблем. Демек - преливане от пусто в празно и обороти за всяко компания която си лепне зелено стикерче с надпис "еко" на изделията (все тая какви са). Друго от "диванно-магазинната екология", която практикува 99% от населението твърдящо, че е "зелено" - не следва.

Нищо друго да не направим "еко", само няколкото милиарда дето купуваме месо - да спрем да го купуваме и...ей го решението на голяяяяма част от дертовете ни по тази тема. Но това разбра се - няма да се случи. Трябва милиардно население да си промени тотално хранителните навици, да фалират световни корпорации, да се избълват милиони безработни, да бъдат оставени други млиони  хора да умират от глад, че тогава евентуално - ще отпочнат да се решават (мнооого бавно при това) някои от най-наболелите проблеми на планетата ни. И ще се решават, ако устискаме да не захванем свинстването си наново. Пък ние дори нямаме намерение да го понамалим, да спираме пък хич.

Та така с екологията и "зелените почини"...от моята си гледна точка де.  :D

НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #48 -: Септември 23, 2014, 10:46:56 am »
Бях обещала снимка на контейнера за непотребна техника в Метро. В това на Цариградско шосе. Намира се в дясно от входа (ако човек е с лице към магазина). Пликчето вътре е с моите крушки от автомобил.

Закачам се за това мнение.
Имате ли идея къде да оставя старите си телефони? Събрала съм един куп стари, стари, стари Нокии (едно време не давах и дума да се издума друг телефон да се купи) и сега се чудя какво да ги правя. Няма да ги хвърля в кофата, но не знам какво да ги правя. Някакви идеи?
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #49 -: Септември 23, 2014, 10:54:13 am »
Badeshtamama,
Самите мобилни оператори ги събират и предават за рециклиране.
Принципът е, че който продава, той и събира отпадъка после.
Глобул, дори преди време имаха някаква промоция "върни стария си телефон и вземи нов с 50 лв. отстъпка", но вече я няма.
Ето каква информация имат обаче на сайта:
http://globulgreen.bg/bg/mobiles-recycling/

Аз например старата техника я нося или в Техномаркет или в Технополис. Някои служители не са запознати, но обичайно управителят е информиран и винаги взимат това, което нося като отпадък. Последно занесах един неработещ рутер.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #50 -: Септември 23, 2014, 15:53:21 pm »
Аз пък откакто се заговорихме - позагледах по-внимателно някои реклами от "зелените". В момента, на база "бъди зелен" - една компания иска да ми продава тоалетна хартия, в биоразградима опаковка, друга ми предлага минерална вода в "еко-пластмасово" шУше... Обаче одеве вече ми висна чейнето, когато една банка ми предлага кредит, защото била "зелена банка".  8O ЪЪЪЪЪ? КО РечИ?  :lol: (Българо-американска кредитна банка). Това не е "миене на мозъци" просто, амиии...не знам как да го определя даже.

П.П. Смайли, сега друга компания има подобна кампания. ОбачИ да те питам, кое точно е "зеленото" в такава кампания и политика? Връщам един, но взимам ДРУГ на негово място. Даже още повече пластмаса има в него, че новите са доста по-големи. Зелено е да си занеса стария за рециклиране, БЕЗ да съм длъжна да си купя нов и да ми дадат 50лв. Това дето го правят е просто търговия ;)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #51 -: Септември 23, 2014, 16:10:51 pm »
ОбачИ да те питам, кое точно е "зеленото" в такава кампания и политика? Връщам един, но взимам ДРУГ на негово място. Даже още повече пластмаса има в него, че новите са доста по-големи. Зелено е да си занеса стария за рециклиране, БЕЗ да съм длъжна да си купя нов и да ми дадат 50лв. Това дето го правят е просто търговия ;)
Не съм съгласна. Ти, за да си хвърляш телефона, значи си го счупила и ти трябва нов. Едва ли ще останеш без телефон. Малко, ще са тези дето просто ще добавят още един в колекцията.
На тях им трябват старите телефони, защото имат да изпълняват "квоти" за рециклиране. Малко опростено го казвам. Иначе системата е доста сложна и няма да навлизам в подробности.
Те естествено, че имат далавера в цялата работа (да си изпълнят задълженията, свързани с рециклирането по закон, иначе има санкции). Но не мога да се съглася, че инициативата не е "зелена".

Аз си нося старите уреди и батерии за рециклиране, без да очаквам някой да ме възнагради за това. Чувствам си го като мое задължение.
« Последна редакция: Септември 23, 2014, 16:12:57 pm от 47 Smiles »
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #52 -: Септември 23, 2014, 16:46:59 pm »
Аз имам поне 5 стари апарата, работещи Смайли. Сменила съм ги с по-нови, защото са ми трябвали функции, които старите ми нямат. И к'во, като ми седят в едно чекмедже нещо замърсявам ли? Ако ми дадат 20-50 лв. на телефон обаче, ще ги занеса за рециклиране и тях, нищо че си работят все още. Но да занеса тези 5 и да си купя на тяхно място други 5 за безумни суми...ми нито ми е нужно, нито ми е изгодно.

Батериите - и аз ги събирам и нося. Стари уреди - подарявам на някой, дето му трябва такъв уред, щото моите не се скапват просто, а ги сменям с по-нови. Май последната ми съдомиялна само ще попадне в контейнерите на Метро.  :lol:

Не очаквам да ме възнаградят, а да бъда стимулирана след като уж "имат зелена кампания" - да си дам 5 работещи телефона за рециклиране бе. Те имат квоти и сметка да им ги дам - като са зелени - що пък аз да нямам сметка от тяхната далавера? ;) Ако нямам стимул - значи не е зелена кампания, т.е. изобщо не е никаква кампания. Просто е "зелен номер" (пореден) , да ми продадат нов телефон за 1000лв., който на тях им излиза не повече от 500, а от тия 1000 ми приспадат 50лв. от стария ми апарат и ми го прибират, уж за рециклиране. Аре холан.  :lol:  Пък ако работи - не го и рециклират, маи отива в магазин секънд хенд. Мои приятели в С.З държат от време оно един от най-вървежните магазини за мобилни апарати. Ти сигурно ги знаеш де, близнаци са (Станимир и Красимир), малко по-големи са от нас, до МГ точно им беше блока. Е, при тях повечето употребявани телефони, оставени за продажба - ги мъкнат управителите на магазините на мобилните оператори, дето някой ги е дал уж за рециклиране. ;) На ей такива промоции - "дайте стария и вземете нов 50лв. по-евтинко". Пардон, "зелени кампании"  :lol:  Дори и развалени да ги дадат, ако не е много леш - поправя се и пак се продава. Бизнес е това, проумей го. Ти какви мотиви имаш - ясно, ама онези - нямат ниииищо общо с твоите мотиви.

Нещо за "зелената банка" можеш ли да ми обясниш? Те какви квоти покриват и какво "зелено" има в една банка? Освен някои зелени банкноти разбира се...

НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #53 -: Септември 23, 2014, 17:24:52 pm »
Jbrul, аз не съм против това, търговците да печелят от подобни иницативи.
Търговските дружества не са създадени с "идеална цел", както е напр. Зачатие.
Аз, ако съм търговец, и аз ще искам да печеля.
Ако това е съчетано и с нещо "зелено", защо да го осъждаме, а да не го приветстваме.

Факт е, че много хора, които така или иначе са щели да си купят смартфон, са извадили стария телефон от килера и те са спечелили от "зеления номер".
Не мисля, че някой би си купил смартфон само, защото има стар телефон за предаване и иска да се възползва от това намаление.

Ти с твоите 5 телефона в шкафа, явно не си им в таргет групата  :lol:
Най-добре или да ги подариш/продадеш на старо, ако работят или да ги дадеш безвъзмездно за рециклиране, ако не работят.
Докато не отидат в коша нищо не замърсяваш, но все ще им дойде времето   :lol:

Като си носиш миялната в коша на Метро ще очакваш ли някой да ти плати?

Дай някой линк към "зелената банка", моля  :lol:

p.s. Писането с една ръка е мъка голяма  :lol: Иде ми да изоставя препинателните знаци и главните букви  :lol:
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #54 -: Септември 23, 2014, 20:27:18 pm »
Да, в случая на БАКБ, зеленото им банкиране е малко "смешно".
Доколкото разбирам състои се в това, че дават кредити за реализиране на проекти, свързани с енергоспестяване и др.подобни. Освен това имали виртуална банка (не че останалите банки нямат).
https://www.bacb.bg/page/default.aspx?user_id=&session_id=&xml_id=/bg-BG/04greenbank/01philosophy/

По принцип за "зелени" се водят дружесвата, които инвестират в опазващи околната среда технологии, т.е. тяхната зелена политика не е насочена пряко към клиентите и те няма как да го почувстват. Това е свързано обичайно с голяма инвестиция в началото, която обаче се възвръща и изплаща с времето. Най-разпространено е при производствените предприятия, защото те са големи консуматори на енергия и замърсители. Среща се и при търговците. Например осветлението в сградата се включва автоматично при влизане и се изключва само при излизане на човек в стаята. Светлината се регулира сама според това дали навън е малко тъмно или много тъмно. Тези "удоволствия" струват много скъпо, но се изплащат според зависи чрез по-ниския разход на енергия.
Дружествата "рекламират" тази си политика, за да добият като бонус и положителен образ сред обществото.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #55 -: Септември 23, 2014, 20:50:36 pm »
Демек Смайли - реално нищо зелено не правят, а е просто още един начин да си продават продуктите на хора залитащи по тези идеи. Т.е. чиста проба маркетинг, според доминираща вълна в обществото в даден момент.

Светлината се регулира, посредством евтини и елементарни датчици "по левче - килото". И такива осветителни тела има във всеки квартален магазин. Няма нищо скъпо, като инвестиция в тях ;) Има само спадане на сметките ти с малко и ник'ва екология на фона на сериозните замърсители. Не са лоши практики - да, но файда от тях особена няма за природата, това първо. Второ, че същите "зелени джаджи" се произвеждат в едни толкова енергоемки и замърсяващи заводи, от едни толкова НЕзелени материали, че да си говорим к'ва полза и "зеленина" имало от цялата работа е просто нелепо. Трето - никога битовите абонати не правят яката консумация на ток, а индустриалните потребители. Та ти, аз и милион други колко и какви крушки ползваме у дома си, ако ще да не ги гасим 24/7 - все тая.

Та както казах - "маркетинг за шарани". Но и аз да виждам, че това продава и моята фирма ще "позеленее", ако ще да е за производство на обеднен уран същата - ще кажа, че баш моя е по-еко от оня на колегата и готоУ . :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #56 -: Септември 23, 2014, 21:44:49 pm »
Jbrul, примерът ми е точно за индустриални, а не за битови потребители.
Имам вземане даване с едно дружество, което с подобни инвестиции успя да си намали разхода за енергия за 1 г. от 1.2 млн. лв. на 0.8 млн. лв. (това е пряко свързано със замърсяването разбира се). Осветлението е само една от многото инвестиции, които направи. Дадох го за пример, защото е лесно за обяснение. Системата е доста по-сложна и включва и интелигентно управление и на отоплението в помещенията. Другите инвестиции са специфични и са свързани с процеса на производство. Вложи може би около 1 млн.лв. Ще му се възвърнат доста бързо, а освен това получи и награда за "зелено дружество".
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #57 -: Септември 23, 2014, 22:01:35 pm »
Смайли, не съм естествено руса все пак.  :lol: Примерът ти е за промишлен потребител, който инвестира с цел да си сваля разходите, не щото му дреме за екологията. Както и ние сме строили и оборудвали по този начин, с цел да ни е по-нисък разхода, не щото да сме "зелени". Не е драстично по-нисък, ама...колкото падне - все файда.

Само, че моята дума е за съвсем друго. А именно, че нито такива производители са реално зелени. Нито пък редовите граждани, прилагайки подобни пинизи са "зелени". Това, че и двете категории са убедени в обратното си е тяхно право. Но реалността е такава, че и нищо от посоченото да не направят (и двете категории) - екологията ще си е все така зле, но сметките им по-височки, заради по-голямата загуба на ресурс. Т.е. няма никаква екология в тия неща, има правене на сметки само.

Няколко поста по-напред - бях изчерпателна по темата кое е наистина екологичен проблем, при това с жестоки, многопосочни проявления. Крушки, капачки, шишета...вятър работа - с тях и без тях. Но понеже истинският проблем е нерешим всъщност, типично се почва с : "Ма дайте сега торбичките, лампичките, батерийките...". Ми хубаво, нЕма лошо и с тях да се справяме по-добре, разбира се. Но да си въобразявам, че така нещо решавам като проблем и съм егати еколога - ами не мога, честно Аз, за себе си лично. Това е просто нелепо от моя гледна точка, предвид какво представлява този проблем, какви са главните причини за него... Де да бяха торбички и батерийки и кой колко точец харчи за осветление и отопление. То ако беше това - с мед да го намажеш както се казва.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #58 -: Септември 23, 2014, 22:16:28 pm »
Ами, ако е така, тогава защо е тази тема?
За да казваме колко е безмислено да се опитваш да си "зелен".
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #59 -: Септември 24, 2014, 09:13:15 am »
Оспамихте темата. Идеята беше тук да споделяме дребни ежедневни неща, които правим, за да опазваме природата. Както всяко голямо нещо започва с една малка стъпка, образно казано, нали не очаквате, че примерно на протест срещу фракинга в Добруджаили или срещу парниковите газове ще отидат хора, които не са чували за разделно събиране на боклук, хора, които масово изсичат горите и т.н.

Промиването на мозъци не само с думата "зелен", ами с всичко останало по рекламите е съвсем различна тема и ако искате да я продължите, отворете моля ви нова тема, за да не продължава спама тук. Ако искате даже дайте идея за име и ще преместя всички мнения, които не са за тук.

И, за да върна темата, нека да питам има ли някой тук, който е правил компост в двора си? Да разкаже повече, че ми е много интересно.
« Последна редакция: Септември 24, 2014, 09:24:54 am от Врабчо »
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #60 -: Септември 24, 2014, 09:21:44 am »
Врабчо, не сме оспамили темата  :D
Баш по темата са си коментарите. Аз, ако избера да съм клиент на т.нар. зелена компания, косвено допринасям за опазването на околната среда. Макар и с милимунка, но то така е и с другите малки инициативи. Това си е моето мнение, разбира се.

Майка ми има компост. Мога да я питам и да пиша после. Само знам, че не е лесна работа.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #61 -: Септември 24, 2014, 09:29:31 am »
Не ме разбра, имах предвид, че сте я оспамили с това, че започнахте да залитате в посока промиване на мозъци. Аз не отричам, че го има, но е за друга тема, защото тук ще се размие основаната информация. Тук да споделяме идеи, как ги прилагаме в ежедневието си и т.н.

Непременно питай майка си и чакам да пишеш.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #62 -: Септември 24, 2014, 10:10:50 am »
Компоста и мен ме вълнува. Чудех се дали да не си купя един от готовите компостери, които продават, някак по-прибрано и уредено ми изглежда, сипваш отгоре, вадиш отдолу  :D
 "Зелените" реклами ме дразнят и не бих избрала търговец или банка баш по тая причина.
Глобул ги гледах имат все още "зелени" инициативи и телефоните им са с отстъпка до 250лв., което на някой може да му се стори привлекателно при смяна на телефон, сигурна съм, че всички имаме по няколко стари и работещи и може би и няколко НЕработещи  :lol:
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #63 -: Септември 24, 2014, 11:34:36 am »
Ами, ако е така, тогава защо е тази тема?
За да казваме колко е безмислено да се опитваш да си "зелен".

Смайли, всъщност като се замислих и зачетох подробно по тези въпроси - установих за себе си, че изобщо не си заслужава някакъв "по-як напън" с цел да бъда "зелена". Говоря за действия, които биха ме затруднили в битов план, или биха ми коствали някаква крупна инвестиция. Да, безсмислено е за мен лично. Иначе, да не дозамърсявам - винаги, но то е въпрос на възпитание това за мен, не на "зеленост" точно. Да избера компания, само щото се самоопределя като "зелена" - също не бих, понеже това баш си е "мижи да те лАжем".

Врабчо, обещавам, че това е последен спам от мен в темата. Няма повече да пиша. Понеже за "миенето на мозъци" захванахме в темата на Смайли за пелените, в някакъв момент тя каза, че това е за тази тема разговор, че го пренесох тук... Но всъщност и за тук не е - права си. Нова тема, за мен - не е нужна всъщност. Понеже това е въпрос на убеждения и вид "вяра" дали ще го правиш, или не и доколко има смисъл. В частта - затруднения и разходи говорим, не някакви дребни неща, които нищо не ти костват да ги направиш. Та никой никого няма да убеди в "своето", а и няма смисъл.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #64 -: Септември 24, 2014, 12:06:35 pm »
За компостера се разбрах с майка ми да ми напише мейл и ще ви постна съдържанието тук по-късно  :D Тя има няколко в двора.
Спомена и за тези готовите, че струват много скъпо, но имало програми, по които се финансира закупуването им.

Последен "спам"  :lol:

Да избера компания, само щото се самоопределя като "зелена" - също не бих, понеже това баш си е "мижи да те лАжем".
Jbrul, при мен изборът не е основан на това, че тя се самоопределя като такава, а защото аз я определям като такава въз основа на прочетеното за нея. В случая с БАКБ не видях нищо толкова "зелено" например.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #65 -: Септември 24, 2014, 13:51:52 pm »
http://ecocompost.bg/index.php?p=41&l=1&id=60
Смайл, такъв съм виждала в Кауфланд за 40-50лв., съответно може и да не е точно такъв и размера да е по-малък  :D ама щом пък им финансират закупуването, кво повече да искаме  :D Ще чакам пълна информация!
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #66 -: Септември 24, 2014, 15:34:54 pm »
Майма ми тръгнала да пише, но накрая ми изпрати този линк и каза, че вътре е обяснено много добре всичко за комспостирането.
http://www.moew.government.bg/files/file/Waste/Biowaste/Home_composting_manual_BG.pdf
От нея каза да добавя само това, че за да не се разрива с вила, тя слага на всеки 10-15 см. клечки (някакви по-твърди от цветя).
Също, че докато обработва градинката, ако попадне на червей го хваща и го слага в компоста.

М-и, а на теб за какво ще ти трябва компостера? Тези малките май били само да си ториш саксиите с цветя. Ако имаш градина, трябвало компостер с по-голям обем.

Иначе безплатните компостери се раздавали от общините от екологичен отдел. Не всяка община предлагала (зависи дали е участвала в тази програма). Трябва да се провери за съответната община като звъннеш на въпросния екологичен отдел.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #67 -: Септември 24, 2014, 15:49:32 pm »
Благодаря, наистина е много добре обяснено. На мен ми се вижда доста сложно. Какво казва майка ти? Сложно ли е? Изисква ли много време?
Това за общините също е полезна информация, аз не знаех, че има такава програма.

Малко и аз да оспамя. Гледам сега по БНТ Диспути за изборите и в студиото има три зелени партии - Левицата и зелените, Зелената партия и Зелените  :lol: :lol: :lol: Страшна работа.
« Последна редакция: Септември 24, 2014, 16:59:53 pm от Врабчо »
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #68 -: Септември 24, 2014, 17:48:18 pm »
Смайл, искам всичко, което може, да минава през него, не ми е точно целта да си торя с резултата. Видях го тоя, че е малък, но просто като пример го пуснах, аз наистина ще прекарвам доста повече неща като обелки от зеленчуци, клони, косения райграс. Сега ми се налага да ги струпвам на купчина, да се товарят и изхвърлят. Ще питам в Общината дали са имат от програмата, но май не са участвали.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #69 -: Септември 24, 2014, 20:38:58 pm »
Ако някой наистина милее за природата и иска да направи нещо много повече от разделното събиране. Става дума за рискови технологии, невъзможност за рекултивиране и риск от необратимо замърсяване на подводното езеро Малм Валанж в Добруджа (единствен водоизточник за цяла североизточна България).

http://nakratko.bg/category/58/61728/

Най-скъпото нещо в недалечно бъдеще се говори, че ще е питейната вода.
« Последна редакция: Септември 24, 2014, 20:47:36 pm от cygnus »
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #70 -: Септември 24, 2014, 20:55:06 pm »
Сега дочетох темата, маркетинговите трикове в екологията също мисля, че са промивка. Изобщо зелените технологии просто трябва да са задължителни, а не плюс при избора на стока. Нормалното е независими институции и контролни органи и институти от експерти, които да правят оценка на всяка технология и в зависимост от въздействието върху околната среда тя да се прилага или не. Като става дума за телефона, преди имаше сервизи за техника - сега няма - замисляте ли се? Няма да сме консуматори иначе. Защо да си ремонтираме телефона, като по-лесно е да го хвърлим и да купим нов. Свръхконсумацията най-много вреди на природата. Колкото и да не ни се иска всички сме консуматори и потребяваме много повече отколкото ни е нужно.
« Последна редакция: Септември 24, 2014, 21:01:43 pm от cygnus »
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #71 -: Септември 24, 2014, 21:44:11 pm »
Еее има си сервизи, отдилен е въпроса, че както работят аз лично предпочитам да ги няма.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #72 -: Септември 24, 2014, 22:18:27 pm »
Защо да си ремонтираме телефона, като по-лесно е да го хвърлим и да купим нов. Свръхконсумацията най-много вреди на природата.

Това е тенденция в проектирането на нови уреди: да не подлежат на ремонт, защото са направени от такива материали и по такъв начин, че цената им да е ниска и да се подменят, вместо да се ремонтират. Мен това ме ядосва неимоверно.

Когато си купувах блендер научих това от първа ръка. В Амазон имаше километрична дискусия от потребители, недоволни от маркови блендери за по $25-35, работещи само година-две. Тогава реших да дам 6 пъти по толкова и да си купя швейцарски блендер, който от 30 години има репутация, че е вечен и се предава от поколение на поколение.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #73 -: Септември 25, 2014, 00:34:20 am »
Защо да си ремонтираме телефона, като по-лесно е да го хвърлим и да купим нов. Свръхконсумацията най-много вреди на природата.

Това е тенденция в проектирането на нови уреди: да не подлежат на ремонт, защото са направени от такива материали и по такъв начин, че цената им да е ниска и да се подменят, вместо да се ремонтират. Мен това ме ядосва неимоверно.

Ти остави за по-евтините уреди/изделия, дето не подлежат на ремонт, или не може да им се подмени амортизирана вече част, като например батерия. Това е положението и с безумно скъпите "ай фон-и", чиято батерия - не подлежи на подмяна. Колкото изкара - изкара и после трябва да смениш телефона направо. Зарядните им са различни за всяка от версиите им също така.  Да кажеш, че са "без пари" - тцъ, от най-скъпите възможни са. Аксесоарите им - също. Убий ме, не мога да разбера защо има мераклии да си го втъкнат с покупка на въпросните телефони, които в БГ специално бачкат калпаво откъм обхват (сравнено с апарати на други фирми, от същия клас), качество на връзка (в САЩ може и да е различно), всичките им приложения са хем платени, хем обикновено несъвместими с другите устройства които у нас се ползват по-масово (те бачкат с Андроид)... Аз един плюс не им намирам на тях и ей Богу - на кредит ги купуват за по 1000 и кусур лева, ама това да бъдело баш  8O

Чакай ти от потребители с подобно неадекватно поведение при шопинг, да седнат дори боклука да си събират разделно... :? Лично мнение естествено.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #74 -: Септември 25, 2014, 05:52:29 am »
цигу, не само, че не подлежат на ремонт, а са така проектирани. Вложено е мисъл да спрат да работят след точно определен брой цикли употреба. Това се казва планирано остаряване и дори една стока ако продължи да работи повече, отколкото е планирано се води дефектна. По това се работи на проектно ниво, започнало е още в началото на 90-те и е срещнало отпор сред старото поколение инженери, възпитани и учени да проектират надеждно и дълготрайно, но тук вече залагат икономически принцпипи в производството. Ако нещо не се повреди 20 години какво става с производителите.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #75 -: Септември 25, 2014, 09:03:39 am »
Момичета, България пак не е чак толкова консуматорска държава, защото тук яко е развит пазара на втората (до петата  :lol:) употреба. Имаме много добри майстори дето оправят всякакви уреди. Е, да има и такива, дето не подлежат на оправяне.
Аз лично съм си носила стария телефон на сервиз. На свекър ми му оправиха преди няколко дни HTC-то.

Много уважавам olx-а и bazar-а.
Стари и работещи неща продавам там. Не обичам да ми се застояват по шкафовете. Имам фобия от задръстване с вещи.

Дрехите на Дани, които му умаляха или си ги пазя за евентуално следващо дете, ако са много хубави и качествени или ги раздавам на клошарите/циганите.
Онзи ден дадох пак една торба на една циганка с малко бебе.

Най ме е яд, че въведоха пластмасовите бутилки. Трябва да ги забранят със закон и да си ползваме стъклото. Така направиха в един щат в САЩ (не си спомням кой беше точно). Аз също купувам в пластмасови бутилки понякога, защото е по-лесно, но ако нямаме избор и има само стъкло, ще е най-добре.

М-и, Врабчо, чакам майка да ми пише, за да ви донапиша още са компостерите.

Jbrul, защо си толкова против Ай-фоните  :lol: :lol: :lol: Имам от две години 5-цата. Изтърван е над 10 пъти на твърда повърхност, нито се разглобява, нито се чупи. Племенникът ми играе на него непрекъснато. Не съм от хората, които си пазят вещите. Не е мръднал. Предишните телефони (Samsung, Sony Ericsson) са ми издържали по 2 години макс. Е, и аз имам принос в развалянето им. Няколко съм изтървала във вода. Само най-старата ми Нокиа 3310 беше желязна, хем и нея съм изпускала във вода :) Ама както казахте и вие, такива здрави май вече не произвеждат.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #76 -: Септември 25, 2014, 09:21:44 am »
Смайл, чакам за компостера, доста неща са писани в този сайт и употребата направо сложна си изглежда, от друго място съм останала с впечатление, че не е чак висш пилотаж, ще видим при употребата.

За Ай фоните познавам няколко човека които ползват тия които не са в България много ги хвалят, тия тук са или недоволни или признават наличните недостатъци и вероятно ще ги ползват докато се строшат и ще ги заменят. Разглеждах и тях преди да си купя телефон, обмислях да го поръчвам от вън съответно, на тия  цени тук, не бих го купила. В крайна сметка реших да си заложа на сигурното и да си се върна към Самсунг.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #77 -: Септември 25, 2014, 09:31:05 am »
аз пък си сменям телефона тогава, когато нищо не става от него, както се казва. в момента съм с нокия, която ползвам от 7г., нищо смартско няма в нея, но ми върши перфектна работа и нямам никакво намерение да я сменям заради едната мода :wink:
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #78 -: Септември 25, 2014, 15:35:32 pm »
... Тогава реших да дам 6 пъти по толкова и да си купя швейцарски блендер, който от 30 години има репутация, че е вечен и се предава от поколение на поколение.

Силве, моля те драсни ми на лично марката, че и аз съм на тази вълна. Да ми спестиш малко от времето за проучване :wink: много консуматорско от моя страна :lol: но хич нямам време напоследък.

Търся си и добра кафе машина - от зърно на течност, както им викат. Спестявам маса опаковки по пътя и пия това, което искам. Приемам предложения :)




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #79 -: Септември 25, 2014, 15:36:14 pm »
За компостирането - не било толкова сложно.
Сложно е само в началото да се направи. Тя препоръчва да вземете стар варел или бидон (или ако нямате да купите), който да се надупчи отдолу и отстрани.
Много е важно да се сложи на сянка.
Добре е да има два компоста - като се напълни единият, да се ползва другия.
Не било задължително вътре да се слагат хартия и клони (както пишело). Макар да имало някои, които си купували специални уреди дори (по за 400 лв.), с които да режат клоните на малки парченца. Според нея е достатъчно на всяка педя да се слагат стеблата на изсъхнали цветя например (по около 30-40 см. дълги).
За влажността също не е задължително да е постоянна. Тя каза, че като полива градината открива компоста и с маркуча го напоява, т.е. става 100% влажен. После като изсъхне пак така.
Каза, че вътре хвърля и кокоша тор и суха трева.

Обеща, ако имате още въпроси да се регестрира и тя да ви отговаря  :lol:
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #80 -: Септември 25, 2014, 16:32:53 pm »
Смайли, не съм "против". Как да бъда "против" някакво изделие, което се предлага на пазара?  :lol:  Споделям своите аргументи, защо не ги харесвам и го казвам на база ползване на всякакви телефони. Първият ми мобилен беше още на Мобиком" Нокиа) и му се вадеше антената - смятай.  :lol: Най-любимият ми беше Нокиа 6110 (хамелиона) с монохромен дисплей разбира се... :lol: Сравнявам просто в момента един "ай фон, като опции и цена на апарäта - със същия клас апарати на други фирми. Петицата -  с Галакси и HTC one. Изброените са минали през нашата къща, само за последната няма и година т.е. сравнявам на база ползване, не на къде какво съм чела за тях. При сходна цена, "ай фон-а" духа здраво супата спрямо другите два по който параметър се сетиш, пък цената им еднаква. Еми ако ще ги давам тия пари - няма да ги дам за "ай фон-а" естествено. В 90% от случаите - тези апарати са ни подарък от оператора всъщност, понеже ни е такъв договора с тях и колко струват - не ми играе при избора кой ще си избера да ми дадат. По тая схема ми подариха S4. Много ми хареса всичко в него, обачИ за моя вкус - просто беше твърде голям. Да, по-голям дисплей е по-удобен като цъкаш в нетЯ и пишеш с тъч, но дотам. Та като не му свикнах за 10-ина дни на габаритите - "отиде по веригата" той и си купих кеш S2, (напомпаната на макс софтуерно версия де) и си ползвам него. Даже ме е шубе да не му спрат производство и да не мога да си купя пак такъв, когато тоя сега сдаде багажеца.  :lol:

Извинявам се, че това вече е тотален спам на темата. Но исках да си аргументирам мнението за тоя телефон просто. Лично за мен, при положение, че все таблети и други устройства ми бачкат с Андроид и да нямаше други забележки - просто нещо с IOS не ми е удобно, щото е несъвместимо с другите първо, второ, че почти всичко тяхно се плаща. Ако не искам да го плащам - трябва да карам Иван да се занимава (той умее да ги "присвоява" техните приложения  :lol:) и за всяко там нещо дето ми дотрябва, ако не ща да го плащам - завися от него. Естествено, че предпочитам да мога да цъкна и да си сваля фри всичко което ми щукне андроидско без пари, вместо да си правя "гимнастики" с "ябълковите продукти". Аз ползвам всички налични опции на устройствата си обаче. За човек дето ще ползва смарта основно за телефония и чат-пат за игрички да кажем...може би не са важни толкова нещата, които изброих, но за мен - са. Ако не си ползвам смарт-а, като смарт в "пълния му блясък" - веднага бих си взела една Нокиа с копченца за 50лв. дето забравям кога съм я зареждала последно. Не като сега да не смея да мръдна без зарядно в чантата и колата.  :?

П.П. Донка е напълно права за проектирането и, че е заложено да е такова, че да не ползваме нещо "до гроб" по икономически съображения. Все още японци и корейци, с цел завземане на повече пазари - "бягат по тъча" от тази схема, но в Европа се прилага 20-ина години вече, ударно и резултатът от това е видим в две други теми, баш в нашия форум в момента. Още една причина за мен е това, като потребител - да се ориентирам все повече и повече към стоки, произведени от хора с дръпнати очета (изключвам китайците де). :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #81 -: Септември 25, 2014, 21:05:48 pm »
тук Лео много ми хареса с тази реч
http://www.youtube.com/watch?v=vTyLSr_VCcg
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #82 -: Септември 25, 2014, 22:23:25 pm »
Кога ще ги стигнем шведите?  :lol: :lol: :lol:
http://gorichka.bg/shvetsiya-e-na-pt-da-stane-prvata-strana-bez-nikakv-bokluk/
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #83 -: Септември 26, 2014, 06:40:07 am »
изгарянето на боклука замърсява въздуха обаче, доста нечестно от тяхна страна.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #84 -: Септември 26, 2014, 09:08:26 am »
изгарянето на боклука замърсява въздуха обаче, доста нечестно от тяхна страна.
Cygnus, това е казано наистина и в самата статия.
Вероятно обаче, сложени на кантар нещата, за да се избере по-малкото зло, изгарянето на боклука с цел добив на енергия е по-щадящият вариант.
При нас хем се изгарят въглища, за да се добива енергия, което си е голям замърсител, хем боклукът се складира и сам по себе си замърсява. Отделно  добивът на въглища уврежда земята за сума ти години напред.

Много съм доволна. Вчера попаднах случайно на събирането на контейнерите със стъкло. Събираха се само зелените контейнери в един камион с ремарке. Камионът беше порядъчно пълен.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #85 -: Септември 26, 2014, 09:14:50 am »
Това стъкло едно време го изкупуваха. В някой държави има в магазините автомати, където вкарваш бутилките и получаваш монети срещу тях. Чудно ми е защо тук нямаме, сигурна съм, че ще стимулира.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #86 -: Септември 26, 2014, 10:59:11 am »
Това стъкло едно време го изкупуваха. В някой държави има в магазините автомати, където вкарваш бутилките и получаваш монети срещу тях. Чудно ми е защо тук нямаме, сигурна съм, че ще стимулира.
М-и и сега депозитният амбалаж се изкупува. В Кауфланд има отделно гише например. Получаваш за бутилка 10 ст. (цената е малко несправедлива, но туй е положението).
Повечето малки квартални магазинчета продават бира срещу амбалаж. Плащаш само съдържанието.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #87 -: Септември 26, 2014, 17:24:21 pm »
Изкупуват бирените бутилки, ок, ми тези от сокове, ами бурканите?! Реално всички могат да се ползват повторно или да се преработят.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #88 -: Септември 26, 2014, 20:20:38 pm »
Изкупуват бирените бутилки, ок, ми тези от сокове, ами бурканите?!

М-и, стъклените бутилки са 2 вида - едните, които могат да се използват многократно (RGB бутилки) и другите, които са за еднократна употреба (one-way бутилки). Качеството на стъклото е тотално различно. Първите, самите производители си ги търсят да си ги вземат обратно от пазара, за да ги използват отново. Вторите са отпадък.
Повечето бири (без например тези по 0.33 л.) са в RGB бутилки. Малките бутилки Кока Кола, Фанта и т.н. също.
Соковете и виното напр. обаче са в one-way бутилки. Т.е. единственият вариант е да ги изхвърлиш в зелените контейнери. Няма кой да ги изкупува.
За бурканите, идея си нямам, но доколкото на пазара вече има n на брой разновидности, вероятно и тях никой не ги търси обратно.
Стъклото в зелените контейнери се сортира и измива, натрошава се и се влага в производството на нови бутилки (до 30% трошки от старо стъкло могат да се вложат в производството на една нова бутилка).

Реално всички могат да се ползват повторно или да се преработят.
Всички могат да се преработят. Не всички могат да се ползват повторно.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #89 -: Септември 26, 2014, 21:47:06 pm »
Кока кола си събират амбалажа също.
 Аз като цяло имах предвид, че стъклото си е стъкло и като е платено гаранция ще  се събере.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #90 -: Септември 26, 2014, 22:12:06 pm »
М-и, и в Германия се изкупува от стъклото само бирените бутилки (може би и Кока-кола, но не помня дали съм виждала стъклени или само пластмасови, не купувам и не пия). Всичкото друго стъкло заминава в контейнера.
Немците са шампиони по амбалаж. Какво значи това ли?! Ами, плащат се пластмасовите бутилки за вода, някои за сок, метални кутийки от бира, ред бул и прочие. И нарочно ги направиха платени преди няколко години, за да ги връщат после, разбира се. Има и хора, които след някой концерт, футболен мач или дори в кофите търсят такива "платени" шишета, които връщат.

А аз съм при майка ми и се опитвам да обуча двама пенсионери поне малко да намалят употребата на торбички и как да събират разделно боклука. Знам, че не става веднага, но по малко ще се научат.

*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #91 -: Септември 26, 2014, 23:08:50 pm »
Немците са шампиони по амбалаж. Има и хора, които след някой концерт, футболен мач или дори в кофите търсят такива "платени" шишета, които връщат.

Значи това била причината спретнати хора в привидно добро психично здраве да ровят в кошчетата за боклук из пешеходната зона на Мюнхен... Чудех се аз това лято за какво ровичкат.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #92 -: Април 24, 2015, 07:53:53 am »
Тази неделя в Парка Заимов ще има представление за деца:
http://www.az-jenata.bg/a/8-svobodno-vreme/28511-bezplatno-kukleno-shou-na-kolela-tragva-v-parkove-v-sofiia-pleven-i-vraca/

След това геройчетата на Екопак ще посетят Плевен – на 9 май, Враца – на 24 май и ще се завърнат отново в София на 6 юни.


"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #93 -: Април 24, 2015, 09:31:48 am »
стъклените бутилки са 2 вида - едните, които могат да се използват многократно (RGB бутилки) и другите, които са за еднократна употреба (one-way бутилки). Качеството на стъклото е тотално различно. Първите, самите производители си ги търсят да си ги вземат обратно от пазара, за да ги използват отново. Вторите са отпадък.

Смайли, би ли дала повече информация? Какво е различно в качеството? На нас, лаиците, ни изглежда все стъкло. И още: проблем ли е, опасно ли е, ако се използват въпросните one-way бутилки многократно в домакинството, например?
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #94 -: Април 24, 2015, 10:49:02 am »
Зайче, не съм съвсем навътре в темата, но това, което знам е, че еднократните се чупят по-лесно. Освен това стават на сол като се счупят. В домакинството не виждам причина да не може да ги използваш повече от един път. За опасно не е, но просто могат да ти се счупят по-лесно. Например, ако решиш да вариш доматен сок вътре.

Rtfrtf, има много добри отзиви за филмчето с тези три героя. Излъчваха го в 3D автобус на дечицата от училищата. Автобусът обикаляше различни училища в цяла България.
Дано и постановката да е така успешна... Ако ходите с Иво, сподели как е било.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #95 -: Април 24, 2015, 13:12:42 pm »
стъклените бутилки са 2 вида - едните, които могат да се използват многократно (RGB бутилки) и другите, които са за еднократна употреба (one-way бутилки). Качеството на стъклото е тотално различно. Първите, самите производители си ги търсят да си ги вземат обратно от пазара, за да ги използват отново. Вторите са отпадък.

Смайли, би ли дала повече информация? Какво е различно в качеството? На нас, лаиците, ни изглежда все стъкло. И още: проблем ли е, опасно ли е, ако се използват въпросните one-way бутилки многократно в домакинството, например?
Самото стъкло е по-тънко. Не са вредни за употреба, по-скоро един вид "негодни".
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #96 -: Април 24, 2015, 16:59:57 pm »
 :?
« Последна редакция: Април 24, 2015, 17:35:12 pm от bonbolini »
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #97 -: Април 24, 2015, 17:33:36 pm »
Оххх, сега ще се оплача : преди 2 дни времето беше нещо нестабилно и аз реших да обикалям с количката около блока ни... Пред нас има нещо като поляна, абе незастроена още площ, по която основно се разхождат кучета. Въпросната поляна беше засипана с боклуци  и най-вече такива, измъкнати от коша за боклук, който е сложен там. И така, както си кръжах около блока,  ми хрумна да посъбера поне най -големите боклуци ... Оставих детето да    по средата и се хвърлих с ентусиазъм  :) Отне ми около 3 часа и 4 чифта ръкавици и препълнен казан ... И никой не ми помогна! А в блока има неработещи хора, които гледаха през терасите как аз търча до казана и до количката (че и    детето искаше внимание) .Та се замислих имаше големи торби и чували - е, не можаха ли хората с кучетата, докато ги разхождат, поне тях да изхвърлят.Не ме разбирайте погрешно, аз имах куче  и винаги носех с мен торбички за акото му. А катосъм била в парковете, да,  хвърляла съм от поляните чужди боклуци, слагам си торбичката на ръката и така... А тук са едни и същи хора, толкова ли пък е трудно :( Това едно, вчера изхвърлих разни дрехи,  които няма да нося,  отделени в торба, сгънати,  а днес какво виждам - изхвърлени около коша за боклук, на поляната :( повече нищо няма да им оставям на циганите, не заслужават нищо.  И да, знам р че са цигани, защото гледах как ровеха и хвърляха :(  Ни ми се чисти, ни ми се замимава повечес околната среда,  но естествено  поне продължавам с разделното  изхвърляне  на отпадъците. Друг е въпросът, че нямаме отделни контейнери и си нося боклука до други улици... И смятам да подам сигнал в общината ли,  къде ли, да ни сложат такива, чеми писна всеки ден да разнасям пластмаси и хартии... за стъклото няма да коментирам, че като вървим с количката, голямо дрънчене пада ... Ето, оплаках се. Извинявайте за грешките, ама пиша от телефона
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #98 -: Април 25, 2015, 07:44:57 am »
Айде и аз да се запиша тука. :lol: Темата ми е интересна.Някъде мярнах из постовете,че старите лекарства се дават в определени пунктове? Нали уж имаше идея да се предават във всяка аптека,но нещо май не се доразви.. Аз миналата седмица поразчистих аптечката на майка ми доста умувах какво да правя със старите лекарства и накрая ги метнах в контейнера ,с пълното съзнание,че не е редно :( Ама като нищо не ми влезе в главата по въпроса??
Вчера, в предаването на Деси и Сашо по БТВ .забравих му името,че сутришните блокове с еднакви имена  :lol:, последен ден на гости като седмични коментатори бяха Гергана Паси и Христо Мутафчиев. Стана въпрос за разделното хвърляне на отпадъците и Гергана спомена ,че по някаква директива на ЕС,колкото по -добре е организирано това,толкова по-ниски ще са таксите смет в населеното място. не гледах цялото изказване и ако някоя от вас го е гледала,може да сподели, Това е важно и интересни ,и както винаги,неясно за нашите граждани :wink:.
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #99 -: Април 25, 2015, 08:54:10 am »
Айде и аз да се запиша тука. :lol: Темата ми е интересна.Някъде мярнах из постовете,че старите лекарства се дават в определени пунктове? Нали уж имаше идея да се предават във всяка аптека,но нещо май не се доразви.. Аз миналата седмица поразчистих аптечката на майка ми доста умувах какво да правя със старите лекарства и накрая ги метнах в контейнера ,с пълното съзнание,че не е редно :( Ама като нищо не ми влезе в главата по въпроса??
Рачо, аз миналата година бях питала в близка до нас аптека дали бих могла да им върна стари лекарства и те ми казаха, че няма проблем. Не съм се интересувала обаче дали са определени местата, които приемат или не. В началото дори имаше някаква абсурдна идея откъдето си го купил, там да го връщаш, ама явно им дойде мисъл в главата, че едва ли някой пази касови бележки за 5 години назад; да не говорим, ако си ги купил от друг град, държава...или ако въпросната аптека вече не съществува.
Сега като се замисля и аз имам вкъщи стари лекарства. Ще мина през аптеката да питам пак и ще пиша :)
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #100 -: Април 26, 2015, 17:30:07 pm »
Bonbolini, шапка ти свалям за това, че си чистила, че и с бебето в количката.
Ние с мъжа ми също сме чистили няколко пъти, но не мога да си представя, ако и детето е с мен, как точно ще се случи това  :lol:

Относно контейнерите за разделно събиране....ти от София ли беше и във вашия квартал изобщо ли няма или има, но са далеч контейнерите. По принцип по наредбата за опаковките и отпадъците опаковки, би трябвало да има една тройка контейнери за разделно събиране на всеки 800 жителя (това е за градове с над 100,000 жители). Т.е. ако приемем, че един блок има 100 жителя, то на всеки 8 блока се падат един комплект контейнери. Т.е. съвсем нормално е да се намират през 2-3 улици понякога. Понякога фирмите слагат повече контейнери, но това е пожелателно, а не задължително.

В нашия квартал едно време имаше контейнери, които никой не обслужваше и хората си хвърляха там и битовия отпадък. Затова си носих разделно събрания боклук до работата (това, когато съм с кола) и го хвърлях там, защото системата беше по-надеждна. От 1-2 години Столична община доста затегна контрола.
Вече и в квартала имаме хубави контейнери с малки отвори, в които не се изхвърля почти битов отпадък. И се обслужват редовно. Виждам как специализираните камиони идват и събират.  И моите бутилки ги слагам и дрънчат в багажника на количката  :lol:
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #101 -: Април 26, 2015, 19:21:51 pm »
Мерси, Смайли и м-и!

bonbolini, и аз да сваля една шапка как си постигнала това с детето наоколо. Колкото до дрехите, аз ги нося на Дневен център 16+. На когото  и да ги дават после и както и да недоволства, не е пред очите ми  :lol: Малко трудно се стига до тях, в Слатина са: ул. Боян Магесник № 2, (телефони:02/946 13 25 и 02/946 11 56). Това е точно срещу централата на такситата ОК.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #102 -: Април 26, 2015, 19:34:52 pm »
За дрехите и аз забравих да пиша  :wink:
Във ФБ има много инициативи за даряване на дрехи и други вещи и като видя такава се включвам. Също давам стари дрехи на лудницата в гр. Раднево (майка ми живее там, та го съчетаваме с ходенето при нея). Там имало много изоставени и самотни хора, на които няма кой да носи и купува дрехи.
Оставям и до коша, но обичайно една-две дрехи само или ако видя някой да рови и го питам има ли нужда от еди какво си. На една циганка бях дала памперси и малки дрехи на Дани (от тези по-лошите де, хубавите ги пазя).
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #103 -: Април 26, 2015, 20:23:36 pm »
    :D  :D  :D Добре , че малкият спеше, а после като се събуди сигурно много се е чудил защо майка му така търчи из поляната :D Иначе за дрехите и аз намерих приложение - майка ми е учителка и в училището й има доста бедни дечица - по-големи и по-малки, та на тях им даваше преди мои неизползвани тетрадки, моливи и други, които отдавна не ползвам. Каза ми, че е дала и мои малки дрехи, та сега като събрах около 2 чувала дрехи, които няма да нося, каза, че тя ще ги раздаде... Нищо не оставям в контейнерите вече, само в по-редки случаи храна, че като не можем да се справим с нея, поне преди да се развали -нека някой да се нахрани с нея.
Да, в София живея, в Манастирски ливади - Запад и съм забелязала контейнери за разделно събиране само на една улица - аз там и си нося разделения отпадък... Дано поне го събират и разделно де  :wink:
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #104 -: Април 26, 2015, 23:17:31 pm »
Онзи ден се качвам във влака в Германия. Имаш някакъв пиян ли, дрогиран ли, пи някакъв сок от едно шише и взе да пита околните дали имат вода. Много бил жаден. По едно време просто си метна празната бутилка на земята (беше пластмасова) и тя започна да се търкаля напред-назад. Имаше 6-7 монахини, които взеха да недоволстват, опитаха се да му направят забележка. Целокупният немски народ гледа и защо да прибира бутилката, не е негова работа. Да, де, ама на мен пък ми пречеше още час да ми се подмята и станах и я изхвърлих. Не бях длъжна, не беше моя работа, но пък ме дразнеше.

В Германия се плаща такса за изхвърлен общ боклук. За разделения не се плаща. И понеже всичко смятат много внимателно, та като цяло са доста старателни в разделянето.

Тук лекарствата могат да се върнат във всяка аптека. Няма значение къде са купени. Те се унищожават и без това. Единствено ми казаха да махам картонените опаковки преди това.

Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #105 -: Април 27, 2015, 04:12:55 am »
В Германия се плаща такса за изхвърлен общ боклук. За разделения не се плаща. И понеже всичко смятат много внимателно, та като цяло са доста старателни в разделянето.

Дано и тук да въведат това.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #106 -: Април 27, 2015, 07:40:47 am »
Явно,това ще доведе до по-ниска такса смет,а? Аз пък, старите вестници,че ми се събират доста от абонамент и рекламни,ги оставям до контейнера за хартия. :? не знам,дали е правилно,но все си мисля,че на някой беден ще му дадат двадесетина стотинки поне в пункта за изкупуване. не знам дали постъпвам правилно,обаче. МЖ също не е съгласна с мен  :wink:.
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #107 -: Април 27, 2015, 09:14:56 am »
В нашия квартал от може би 2 м. махнаха кошовете за разделно събиране, поради каква причина, така и не разбрах. :? В началото обикалях къде ли не, за да си изхвърля боклука, е писна ми, да ви кажа и сега от седмица събирам всичко на куп.
Много ме дразни това, но наистина нямам възможност всеки ден да ходя до другия край на квартала да изхвърлям боклук.
Имахме си кофи точно пред блока, махнаха ги. Оставиха едни обаче, които бяха на другата пресечка, ок, не е проблем ходех до там, махнаха и тях. Остана един на спирката, махнаха и него, е да ме прощават. :x
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #108 -: Април 27, 2015, 09:27:57 am »
Стефи, не мога да си го обясня по друг начин освен със смяна на контейнерите или смяна на фирмата, която обслужва вашия квартал. Но 2 месеца са си много.

Бонболини, Стефи, Министерството на околната среда и водите е контрольор и може да попитате ето тук какво е положението за вашия квартал с разделното събиране:
http://www.moew.government.bg/?show=webform
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #109 -: Април 27, 2015, 09:59:28 am »
Да, и аз така си мислех, но мина толкова време и не слагат нови. Сега ще звъня в МОСВ, благодаря, Смайли :)
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #110 -: Април 27, 2015, 10:08:26 am »
Мерси, Смайли, писах им аз  8)
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #111 -: Април 27, 2015, 12:32:01 pm »
Да чакаш инфо от институция по мейла или през сайта е мисия невъзможна. Преди доста време питах столична община къде има компостери - е, мълчат, вече н-броя години  :lol:
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #112 -: Април 27, 2015, 13:04:10 pm »
Здравейте и от нас!

Бонболини браво!!!

Ние пред блока в квартала, имаме нещо, като поляна и нещо, като бивша градинка, аз приспах дребните и слязох с бейбифона да поочистя и засадя малко тревички и цветя, няма да ви казвам, как ме обявиха, че не съм у ред :lol:
Ама, не ми дреме! На мен, ми е гот, като погледна от балкона да видя китна градина и зеленина :P После агитирах и ММ, та той домъкна камъни от селото на свеки, та оформихме едни полянки, в които насях цветя, някои са луковици и незнам, дали ще се хванат и поникнат съответно :D :D

В градината ни пък посадихме едно-две дървета, сега редовно ще ходя да ги поглеждам, там ли са и развиват ли се :lol:


*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #113 -: Април 28, 2015, 12:26:38 pm »
Стефи, аз не бих спряла да събирам разделно боклука, дори и изхвърляйки в общия. Ако някъде този боклук се сортира, би било по-лесно.
Рачо, какво иска жена ти да правите с вестниците? Направо да ги слагаш в контейнера ли? Те и в двата случая стигат на едно място мисля  :D
Нашата община няма компостери  :)
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #114 -: Април 28, 2015, 15:11:46 pm »
Ние имаме контейнери за разделно.В това отношения нашата община се справя.Поне ,таками се струва.Аз вестниците ги хоставям пред контейнера за хартия.Ако някой може да извади 20 ст.от това,нека е така. :wink:
/www.mamaibebe.com][/url]
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #115 -: Април 28, 2015, 15:17:48 pm »
Ние имаме контейнери за разделно.В това отношения нашата община се справя.Поне ,таками се струва.Аз вестниците ги хоставям пред контейнера за хартия.Ако някой може да извади 20 ст.от това,нека е така. :wink:
Доколкото знам община Бургас е най-добре с разделното събиране и то основно, защото кметът изисква много от фирмата, която организира разделното събиране.  :wink: Тя е и единствената община, в която има кошове за разделно събиране и на пешеходните зони. Първа си смени стария модел контейнери, с който събирането не беше ефективно, с новия модел.

Стефи, аз не бих спряла да събирам разделно боклука, дори и изхвърляйки в общия. Ако някъде този боклук се сортира, би било по-лесно.
М-и, това щяха да го въвеждат, но вече не следя нещата. Може и да е въведено в някои общини. Идеята беше на бунищата с битови отпадъци да се организира сортиране, т.е. да се отдели годен отпадък от общия събран.
Досега се сортираше само отпадъкът от кошовете с разделно събиране, който отива на съвсем друго място.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #116 -: Април 28, 2015, 17:20:17 pm »
Смайли, точно така е в София, не се сортира от общия, затова е безмислено да делиш и хвърляш в общия.
Поне такава е моята е моята информация.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #117 -: Май 28, 2015, 09:35:56 am »
Напоследък съм изумена от количеството рекламни брошури на разлчини вериги магазини , които  се отпечатват , разпространяват и директно изхвърлят.
Преди живеех в по-малък град - чат пат по някоя брошура  на Лидъл, Кауфланд да пуснат в кутията и това е .
Сега сме в голям блок с много входове   в град с много вериги най-различни магазини.
Ама ежедневно   във всяка кутия се пъхат  поне няколко  брошури.

До вода има кашон и в като гледам се пълни скоростно -повечето направо ги изхвърлят .
Мен ме дразнят , че ми пълнят кутията ,а получавам абонамент  и трябва да я изпразвам , за да има място  . То тук и няма за какво да ги използват  -има някой стават  за разпалка на  печките зимата  :lol:

Та мисълта ми беше , че това е наистина огромно количество хартия , която се хаби , надявам се да отива за рециклиране поне част от нея .


Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #118 -: Май 28, 2015, 09:54:46 am »
Nimika, абсолютно съм съгласна с теб.
При нас как сме "решили" проблемът. Ние сме с обща пощенска кутия (индивидуалните са вътре и тези с брошурите нямат достъп до тях). Така вместо да сложат 34 брошури (колкото апартаменти сме) във всяка кутия слагат около 10 да кажем в общата. Аз ги вадя (само 2-3 души имаме ключ от общата кутия) и ги слагам на една масичка имаме специална за целта във входа. Който иска си взема. Като останат невзети брошури ги хвърляме в разделен кош (имаме два - един за хартия и един за други отпадъци във входа). Чистачката го изхвърля в разделния контейнер.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #119 -: Май 28, 2015, 10:14:36 am »
И ние като при Смайли сме с обща кутия, която аз отварям основно :lol:
Всичките брошури заминават директно в боклука - кофата е точно до пощата :wink:
И аз наскоро се ядосвах каква е ползата от цялото нещо...
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #120 -: Май 28, 2015, 10:25:05 am »
Всичките брошури заминават директно в боклука - кофата е точно до пощата :wink:
А, недей така .. Аз откакто съм по майчинство ги чета и пазаря на прИмоции  :lol:
Конкурирам се с пенсионерите  :lol: Само дето следя за продукти, които по принцип пазарувам, а не просто за "намалени продукти"  :lol:
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #121 -: Май 28, 2015, 13:07:39 pm »
И аз съм доволна от брошурите, по две причини. Първата е като при Смайли - информирам се навреме кога и в коя верига ще пуснат на прИмоция продукти, които обичайно пазарувам, от съответен вид и марка. Примерно капсулите ми за кафе-машината, зехтини, еди какво си масло, прясна риба, ако щете бира, вино, твърд алкохол... Един месец си направих експеримент и чинно си записвах на лист следното. Продукти, които обичайно пазарувам - "редовна цена" и втора графа - "цената, на която съм ги купила на промоция". Накрая на месеца, като дръпнах черата за всичко купено по тази схема - 168лв. си бях "спестила". Което не мисля, че е малко за което и да било домакинство. "Спестила" - условно казано, защото като са били на промоция капсулите за кафе примерно - купила съм 4 кутии, не една, но пък следващият месец - изобщо не съм имала разход "капсули за кафе" и пак съм "спестила" така пари в някакъв смисъл. Или не е точният израз "пестене", ами "оптимизиране на разходите", ама все файда да купиш повече неща, които така и така купуваш за по-малко пари, а тези които си "спестил" - да си ги похарчиш за други цели.
Друго. Миналото лято благодарение на брошурите на разни вериги като Баумакс, Аико и от вида - си поднових доста обзавеждане на селската къща на супер цени. Градинска люлка за 60лв., вместо за 120. Гледам сега - пак е 120 същата. Бамбукови щори за двете спални за няма и 100лв., които на редовна цена биха ми излязли 220лв., смесител за мивката в банята - за 25лв., намален от 125лв.  8O Подчертавам - не съм ги купила тези неща, ей така, че са изгодни просто - реално ми трябваха. Ама , ако трябваше да обиколя магазините на 5 големи вериги и да се мотам с часове вътре и да сравнявам цени на търсения от мен артикул, че да си го купя на най-добра цена - то е 2 дни яко ходене, бензини и размотаване, а с брошурката - лесно. ;)

В моя блок са индивидуални пощенските кутии, аз лично купих едно кошче и го сложих до тях - съседите там си хвърлят всички брошури и хартийки, които са им излишни, аз с една голяма торба минавам и си ги прибирам.  :D После си ги нося на къщата на село, има тук печки с дърва, има даже бойлер на дърва и ги оползотворявам от-до за подпалки. Май ще се окажа еколог неволно... :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #122 -: Май 28, 2015, 13:49:35 pm »
Ами и аз тайно си помислих- ех , да ги има тези брошури при родителите ми -що разпалки за печката и за казана с компоти са , ей   :lol:
Аз също разглеждам брошурите , но ми направи впечатление как кашона до входа  , скоростно се пълни с  тях .
Но предполагам  все пак някой оползотворява кашона , като ползва хартията за  подпалки  и амбалаж за опаковане. 
А  мъжа ми коментираше , че има полза от брошурите  за веригите  -точна рекламна- видиш нещо си , отидеш за него , пък купиш и друго .


*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #123 -: Май 28, 2015, 14:08:15 pm »
nimika, разбра се че има полза за веригите, а и никак не им ляга евтино на тях самите да ги печатат тези брошури, да плащат разнасянето им и пр. Щом го правят обаче - сметнато е, че печалбата им е повече (и то в пъти) от направения за целта разход. Вкл. и поради причината коментирана от мъжа ти - отидеш за едно, а купиш още 5 неща, че "много са изгодни в момента", не че ти трябват спешно ;). По същата причина се прави периодичното разместване на щандовете с групи продукти във веригите, което няма как да не сте забелязали. Зехтините от мястото на което сте свикнали да бъдат, след 3-4 месеца - се оказват там, където са били минералните води, минералните води са на мястото на вафлите и бомбоните, бомбоните на мястото на козметиката... И като ви принудят така да обиколите обекта в търсене на стока Х, докато го правите - тук щандче с нещо на супер промоция, там друго щандче с друго промоция и дръпнете още 4-5 продукта. Няма случайни движения при тях - това е бизнес, не игра на шикалки.

Относно печатните брошури, ако не ги оползотворявате като мен, а ви е дерт че се хаби хартия - има какво да се направи. Ако нямате във входа си кошче/кашонче, в което съседите да ги пускат - сложете едно. Като се напълни - вземете ги и ги занесете, или до контейнера за хартия (ако имате такъв за разделно събиране), или ги сложете в торба, или ги привържете с канап като стекче и ги сложете ДО контейнера за общи отпадъци. Поне 20-ина клошари събиращи хартия и картон ще минат оттам за деня, ще ги вземат и ще ги предадат в пункт за рециклиране. Нито е сложно, нито трудоемко, нито отнема особено много време да се направи, а поне знаете, че така тази хартия - ще се рециклира.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #124 -: Май 28, 2015, 14:13:42 pm »
Jbrul, добра идея ми даваш. И аз ще пробвам да си направя такава калкулация на спестените левчета. И аз кафе купувам само на промоции, прах за пране, ТХ също. Понякога има и подвеждащи "промоции". Например на намаление в Билла нещо струва пак по-скъпо отколкото в Кауфланд.

Относно печатните брошури, ако не ги оползотворявате като мен, а ви е дерт че се хаби хартия - има какво да се направи. Ако нямате във входа си кошче/кашонче, в което съседите да ги пускат - сложете едно. Като се напълни - вземете ги и ги занесете, или до контейнера за хартия (ако имате такъв за разделно събиране), или ги сложете в торба, или ги привържете с канап като стекче и ги сложете ДО контейнера за общи отпадъци. Поне 20-ина клошари събиращи хартия и картон ще минат оттам за деня, ще ги вземат и ще ги предадат в пункт за рециклиране. Нито е сложно, нито трудоемко, нито отнема особено много време да се направи, а поне знаете, че така тази хартия - ще се рециклира.
:good_post:
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #125 -: Май 28, 2015, 14:44:57 pm »
Смайли, сметката която ти цитирах е за "ленив потребител", какъвто съм аз. В добавка, като класически рак - много си държа на някои навици, вкл. при пазаруване за в къщи, не че не осъзнавам как се набутвам с това често. БИЛА е една от най-скъпите вериги - факт. Но още от времето, когато живеех в София (преди 100 години :lol:) свикнала съм да си пазарувам оттам. Имат марките на това и онова, които аз харесвам, не обичам да сменям неща от които съм доволна, да обикалям с часове в друга верига и да се чудя продукт Х от непозната за мен марка, дали е ОК, дали не е. Т.е. въпросните 168лв. "спестени" са от шопинг главно в БИЛА и май една-две забежки в "Карфур" имах въпросния месец, но и двете вериги не са от най-изгодните като цени. Ако бях се разпростряла в подробен рисърч и с ЛИДЛ и Кауфланд - вероятно сумата щеше да е и по-височка. Май трябва да си отделя месец и да направя и това, пък те сметките - не лъжат ;)
То пооспамих темата от "зелена" на "кое е най-изгодно", ама пък - излишни пари няма, та ако на някой му е от полза личният опит, който споделих напред - ще се радвам.
И 100лв. човек да не даде за някакви неща, които обичайно купува, защото е следил промоциите - все файда. Едно кино с вечеря, един ден на аквапарк, нова рокля за мама, колело за детето - ей ги къде са, вместо да хвърля брошурите директно и да не видя кое къде в момента ми е на сметка.

И за мен лично - такова потребителско поведение - не опира до имане, или нямане на "пари в изобилие". Няма да се лиша от нищо, ако си пазарувам и без да следя промоции, ама не виждам що пък да дам едни пари, като спокойно мога да не ги давам за това, ами за нещо друго, с 5 мин. оглед на 5 брошурки, които така и така са ми в пощата.

П.П. В апартамента - също си държа 10-ина от тях винаги - ползвам ги за белене на нещо си. Разстилам една на плота и беля картофи, краставици, каквото там, после сгъвам на топка и в кофата - вместо да мокря, мажа, бърша... ;)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #126 -: Септември 02, 2015, 17:46:11 pm »
Стара хартия за нова книга.
В Пловдив - на 05.09.2015, в Русе - на 12.09.2015 и в София - на 13.09.2015.
http://ruse.actualno.com/Stara-hartija-za-nova-kniga-gostuva-v-Ruse-news_492807.html
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #127 -: Септември 03, 2015, 13:06:16 pm »
Ееееее,в Бургас няма ли  :(?
/www.mamaibebe.com][/url]
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #128 -: Септември 03, 2015, 15:35:22 pm »
очевидно не , Рачо.Инициативата си е на Екопак и са си определили тези три града сега .
В Бургас през месец май  имаше  инициатива книга срещу пластмаса.


*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #129 -: Септември 04, 2015, 18:15:53 pm »
За пластмасата помня аз :lol: ама беше до 14 ч и нещо много закъснях та се наложи после да изхвърлям няколко връзки с ПВЦ бутилки  :lol:. Голямо пиене падна преди това  :wink:! Ама и хартия ни се събира доста,та за това питам.... :lol:
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #130 -: Март 09, 2016, 16:07:42 pm »
Мобилен пункт събира опасни отпадъци в ”Красно село” на 12.03.2016 г.

http://sofia.dir.bg/news/-21936570
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #131 -: Март 23, 2016, 11:27:59 am »
http://www.peika.bg/Knigi_za_smet_kniga_za_kilogram_plastmasovi_otpadatsi_l.e_i.89171.html
И тази година ще има върни килограм пластмаса - вземи книга.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #132 -: Март 23, 2016, 13:35:50 pm »
Да ви похваля едната фирма, която организира разделното събиране.
В понеделник отидох да изхвърлям отпадъци в жълтия контейнер, а той пълен до горе.
После, защото имах работа и в други части на квартала, видях че има и други препълнени контейнери. Звъннах на телефона, оставен за връзка да подам сигнал. Записаха си.
На обяд ми се обадиха да кажат, че са направили проверка. А следобяд подизпълнителят вече ги беше вдигнал.
И такива хубави неща се случвали в България  :P
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #133 -: Октомври 12, 2016, 08:25:39 am »
На 13, 14, и 15.10 според графика на мобилния събирателен пункт за София ще се събират опасни отпадъци:
13.10. - 08:30-14:30 на входа на парка Заимов,
14.10. - 08:30-14:30 в Младост 4
15.10. - 08:30-14:30 - в Слатина.
Прикачам и файла с графика.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #134 -: Октомври 13, 2016, 07:03:56 am »
Има ли фирми, които унищожават хартия и прихващат стойността на унищожаването от стойността, която ще получат за рециклирането на хартията? В работата имаме много хартия с информация, която трябва да се унищожи (а нямаме професионални шредери), а после да се рециклира.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #135 -: Април 10, 2017, 18:18:39 pm »
"5 години КНИГИ ЗА СМЕТ"
Засега са потвърдени шест спирки на тазгодишната кампания. Това са: София (22 април - пред Паметника на Съветската армия от 10:00 до 13:00 часа), Велико Търново (13 май), Кюстендил (20 май), Благоевград (21 май), Стара Загора (27 май) и Бургас (28 май -Пантеона).

За да участвате в „Книги за смет” е нужно да съберете и предадете 1 килограм пластмасови отпадъци. В замяна ще получите талон за безплатна книга от щанда с предварително подбрани заглавия в деня на събитието. Всеки, предал 2 или повече от 2 килограма, ще получи и втори талон. Това е максималният брой книги, които един участник ще може да вземе, независимо от обема на предадените отпадъци.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг