0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #100 -: Април 26, 2015, 17:30:07 pm »
Bonbolini, шапка ти свалям за това, че си чистила, че и с бебето в количката.
Ние с мъжа ми също сме чистили няколко пъти, но не мога да си представя, ако и детето е с мен, как точно ще се случи това  :lol:

Относно контейнерите за разделно събиране....ти от София ли беше и във вашия квартал изобщо ли няма или има, но са далеч контейнерите. По принцип по наредбата за опаковките и отпадъците опаковки, би трябвало да има една тройка контейнери за разделно събиране на всеки 800 жителя (това е за градове с над 100,000 жители). Т.е. ако приемем, че един блок има 100 жителя, то на всеки 8 блока се падат един комплект контейнери. Т.е. съвсем нормално е да се намират през 2-3 улици понякога. Понякога фирмите слагат повече контейнери, но това е пожелателно, а не задължително.

В нашия квартал едно време имаше контейнери, които никой не обслужваше и хората си хвърляха там и битовия отпадък. Затова си носих разделно събрания боклук до работата (това, когато съм с кола) и го хвърлях там, защото системата беше по-надеждна. От 1-2 години Столична община доста затегна контрола.
Вече и в квартала имаме хубави контейнери с малки отвори, в които не се изхвърля почти битов отпадък. И се обслужват редовно. Виждам как специализираните камиони идват и събират.  И моите бутилки ги слагам и дрънчат в багажника на количката  :lol:
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #101 -: Април 26, 2015, 19:21:51 pm »
Мерси, Смайли и м-и!

bonbolini, и аз да сваля една шапка как си постигнала това с детето наоколо. Колкото до дрехите, аз ги нося на Дневен център 16+. На когото  и да ги дават после и както и да недоволства, не е пред очите ми  :lol: Малко трудно се стига до тях, в Слатина са: ул. Боян Магесник № 2, (телефони:02/946 13 25 и 02/946 11 56). Това е точно срещу централата на такситата ОК.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #102 -: Април 26, 2015, 19:34:52 pm »
За дрехите и аз забравих да пиша  :wink:
Във ФБ има много инициативи за даряване на дрехи и други вещи и като видя такава се включвам. Също давам стари дрехи на лудницата в гр. Раднево (майка ми живее там, та го съчетаваме с ходенето при нея). Там имало много изоставени и самотни хора, на които няма кой да носи и купува дрехи.
Оставям и до коша, но обичайно една-две дрехи само или ако видя някой да рови и го питам има ли нужда от еди какво си. На една циганка бях дала памперси и малки дрехи на Дани (от тези по-лошите де, хубавите ги пазя).
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #103 -: Април 26, 2015, 20:23:36 pm »
    :D  :D  :D Добре , че малкият спеше, а после като се събуди сигурно много се е чудил защо майка му така търчи из поляната :D Иначе за дрехите и аз намерих приложение - майка ми е учителка и в училището й има доста бедни дечица - по-големи и по-малки, та на тях им даваше преди мои неизползвани тетрадки, моливи и други, които отдавна не ползвам. Каза ми, че е дала и мои малки дрехи, та сега като събрах около 2 чувала дрехи, които няма да нося, каза, че тя ще ги раздаде... Нищо не оставям в контейнерите вече, само в по-редки случаи храна, че като не можем да се справим с нея, поне преди да се развали -нека някой да се нахрани с нея.
Да, в София живея, в Манастирски ливади - Запад и съм забелязала контейнери за разделно събиране само на една улица - аз там и си нося разделения отпадък... Дано поне го събират и разделно де  :wink:
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #104 -: Април 26, 2015, 23:17:31 pm »
Онзи ден се качвам във влака в Германия. Имаш някакъв пиян ли, дрогиран ли, пи някакъв сок от едно шише и взе да пита околните дали имат вода. Много бил жаден. По едно време просто си метна празната бутилка на земята (беше пластмасова) и тя започна да се търкаля напред-назад. Имаше 6-7 монахини, които взеха да недоволстват, опитаха се да му направят забележка. Целокупният немски народ гледа и защо да прибира бутилката, не е негова работа. Да, де, ама на мен пък ми пречеше още час да ми се подмята и станах и я изхвърлих. Не бях длъжна, не беше моя работа, но пък ме дразнеше.

В Германия се плаща такса за изхвърлен общ боклук. За разделения не се плаща. И понеже всичко смятат много внимателно, та като цяло са доста старателни в разделянето.

Тук лекарствата могат да се върнат във всяка аптека. Няма значение къде са купени. Те се унищожават и без това. Единствено ми казаха да махам картонените опаковки преди това.

Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #105 -: Април 27, 2015, 04:12:55 am »
В Германия се плаща такса за изхвърлен общ боклук. За разделения не се плаща. И понеже всичко смятат много внимателно, та като цяло са доста старателни в разделянето.

Дано и тук да въведат това.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #106 -: Април 27, 2015, 07:40:47 am »
Явно,това ще доведе до по-ниска такса смет,а? Аз пък, старите вестници,че ми се събират доста от абонамент и рекламни,ги оставям до контейнера за хартия. :? не знам,дали е правилно,но все си мисля,че на някой беден ще му дадат двадесетина стотинки поне в пункта за изкупуване. не знам дали постъпвам правилно,обаче. МЖ също не е съгласна с мен  :wink:.
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #107 -: Април 27, 2015, 09:14:56 am »
В нашия квартал от може би 2 м. махнаха кошовете за разделно събиране, поради каква причина, така и не разбрах. :? В началото обикалях къде ли не, за да си изхвърля боклука, е писна ми, да ви кажа и сега от седмица събирам всичко на куп.
Много ме дразни това, но наистина нямам възможност всеки ден да ходя до другия край на квартала да изхвърлям боклук.
Имахме си кофи точно пред блока, махнаха ги. Оставиха едни обаче, които бяха на другата пресечка, ок, не е проблем ходех до там, махнаха и тях. Остана един на спирката, махнаха и него, е да ме прощават. :x
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #108 -: Април 27, 2015, 09:27:57 am »
Стефи, не мога да си го обясня по друг начин освен със смяна на контейнерите или смяна на фирмата, която обслужва вашия квартал. Но 2 месеца са си много.

Бонболини, Стефи, Министерството на околната среда и водите е контрольор и може да попитате ето тук какво е положението за вашия квартал с разделното събиране:
http://www.moew.government.bg/?show=webform
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #109 -: Април 27, 2015, 09:59:28 am »
Да, и аз така си мислех, но мина толкова време и не слагат нови. Сега ще звъня в МОСВ, благодаря, Смайли :)
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #110 -: Април 27, 2015, 10:08:26 am »
Мерси, Смайли, писах им аз  8)
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #111 -: Април 27, 2015, 12:32:01 pm »
Да чакаш инфо от институция по мейла или през сайта е мисия невъзможна. Преди доста време питах столична община къде има компостери - е, мълчат, вече н-броя години  :lol:
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #112 -: Април 27, 2015, 13:04:10 pm »
Здравейте и от нас!

Бонболини браво!!!

Ние пред блока в квартала, имаме нещо, като поляна и нещо, като бивша градинка, аз приспах дребните и слязох с бейбифона да поочистя и засадя малко тревички и цветя, няма да ви казвам, как ме обявиха, че не съм у ред :lol:
Ама, не ми дреме! На мен, ми е гот, като погледна от балкона да видя китна градина и зеленина :P После агитирах и ММ, та той домъкна камъни от селото на свеки, та оформихме едни полянки, в които насях цветя, някои са луковици и незнам, дали ще се хванат и поникнат съответно :D :D

В градината ни пък посадихме едно-две дървета, сега редовно ще ходя да ги поглеждам, там ли са и развиват ли се :lol:


*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #113 -: Април 28, 2015, 12:26:38 pm »
Стефи, аз не бих спряла да събирам разделно боклука, дори и изхвърляйки в общия. Ако някъде този боклук се сортира, би било по-лесно.
Рачо, какво иска жена ти да правите с вестниците? Направо да ги слагаш в контейнера ли? Те и в двата случая стигат на едно място мисля  :D
Нашата община няма компостери  :)
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #114 -: Април 28, 2015, 15:11:46 pm »
Ние имаме контейнери за разделно.В това отношения нашата община се справя.Поне ,таками се струва.Аз вестниците ги хоставям пред контейнера за хартия.Ако някой може да извади 20 ст.от това,нека е така. :wink:
/www.mamaibebe.com][/url]
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #115 -: Април 28, 2015, 15:17:48 pm »
Ние имаме контейнери за разделно.В това отношения нашата община се справя.Поне ,таками се струва.Аз вестниците ги хоставям пред контейнера за хартия.Ако някой може да извади 20 ст.от това,нека е така. :wink:
Доколкото знам община Бургас е най-добре с разделното събиране и то основно, защото кметът изисква много от фирмата, която организира разделното събиране.  :wink: Тя е и единствената община, в която има кошове за разделно събиране и на пешеходните зони. Първа си смени стария модел контейнери, с който събирането не беше ефективно, с новия модел.

Стефи, аз не бих спряла да събирам разделно боклука, дори и изхвърляйки в общия. Ако някъде този боклук се сортира, би било по-лесно.
М-и, това щяха да го въвеждат, но вече не следя нещата. Може и да е въведено в някои общини. Идеята беше на бунищата с битови отпадъци да се организира сортиране, т.е. да се отдели годен отпадък от общия събран.
Досега се сортираше само отпадъкът от кошовете с разделно събиране, който отива на съвсем друго място.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #116 -: Април 28, 2015, 17:20:17 pm »
Смайли, точно така е в София, не се сортира от общия, затова е безмислено да делиш и хвърляш в общия.
Поне такава е моята е моята информация.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #117 -: Май 28, 2015, 09:35:56 am »
Напоследък съм изумена от количеството рекламни брошури на разлчини вериги магазини , които  се отпечатват , разпространяват и директно изхвърлят.
Преди живеех в по-малък град - чат пат по някоя брошура  на Лидъл, Кауфланд да пуснат в кутията и това е .
Сега сме в голям блок с много входове   в град с много вериги най-различни магазини.
Ама ежедневно   във всяка кутия се пъхат  поне няколко  брошури.

До вода има кашон и в като гледам се пълни скоростно -повечето направо ги изхвърлят .
Мен ме дразнят , че ми пълнят кутията ,а получавам абонамент  и трябва да я изпразвам , за да има място  . То тук и няма за какво да ги използват  -има някой стават  за разпалка на  печките зимата  :lol:

Та мисълта ми беше , че това е наистина огромно количество хартия , която се хаби , надявам се да отива за рециклиране поне част от нея .


Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #118 -: Май 28, 2015, 09:54:46 am »
Nimika, абсолютно съм съгласна с теб.
При нас как сме "решили" проблемът. Ние сме с обща пощенска кутия (индивидуалните са вътре и тези с брошурите нямат достъп до тях). Така вместо да сложат 34 брошури (колкото апартаменти сме) във всяка кутия слагат около 10 да кажем в общата. Аз ги вадя (само 2-3 души имаме ключ от общата кутия) и ги слагам на една масичка имаме специална за целта във входа. Който иска си взема. Като останат невзети брошури ги хвърляме в разделен кош (имаме два - един за хартия и един за други отпадъци във входа). Чистачката го изхвърля в разделния контейнер.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #119 -: Май 28, 2015, 10:14:36 am »
И ние като при Смайли сме с обща кутия, която аз отварям основно :lol:
Всичките брошури заминават директно в боклука - кофата е точно до пощата :wink:
И аз наскоро се ядосвах каква е ползата от цялото нещо...