0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #120 -: Май 28, 2015, 10:25:05 am »
Всичките брошури заминават директно в боклука - кофата е точно до пощата :wink:
А, недей така .. Аз откакто съм по майчинство ги чета и пазаря на прИмоции  :lol:
Конкурирам се с пенсионерите  :lol: Само дето следя за продукти, които по принцип пазарувам, а не просто за "намалени продукти"  :lol:
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #121 -: Май 28, 2015, 13:07:39 pm »
И аз съм доволна от брошурите, по две причини. Първата е като при Смайли - информирам се навреме кога и в коя верига ще пуснат на прИмоция продукти, които обичайно пазарувам, от съответен вид и марка. Примерно капсулите ми за кафе-машината, зехтини, еди какво си масло, прясна риба, ако щете бира, вино, твърд алкохол... Един месец си направих експеримент и чинно си записвах на лист следното. Продукти, които обичайно пазарувам - "редовна цена" и втора графа - "цената, на която съм ги купила на промоция". Накрая на месеца, като дръпнах черата за всичко купено по тази схема - 168лв. си бях "спестила". Което не мисля, че е малко за което и да било домакинство. "Спестила" - условно казано, защото като са били на промоция капсулите за кафе примерно - купила съм 4 кутии, не една, но пък следващият месец - изобщо не съм имала разход "капсули за кафе" и пак съм "спестила" така пари в някакъв смисъл. Или не е точният израз "пестене", ами "оптимизиране на разходите", ама все файда да купиш повече неща, които така и така купуваш за по-малко пари, а тези които си "спестил" - да си ги похарчиш за други цели.
Друго. Миналото лято благодарение на брошурите на разни вериги като Баумакс, Аико и от вида - си поднових доста обзавеждане на селската къща на супер цени. Градинска люлка за 60лв., вместо за 120. Гледам сега - пак е 120 същата. Бамбукови щори за двете спални за няма и 100лв., които на редовна цена биха ми излязли 220лв., смесител за мивката в банята - за 25лв., намален от 125лв.  8O Подчертавам - не съм ги купила тези неща, ей така, че са изгодни просто - реално ми трябваха. Ама , ако трябваше да обиколя магазините на 5 големи вериги и да се мотам с часове вътре и да сравнявам цени на търсения от мен артикул, че да си го купя на най-добра цена - то е 2 дни яко ходене, бензини и размотаване, а с брошурката - лесно. ;)

В моя блок са индивидуални пощенските кутии, аз лично купих едно кошче и го сложих до тях - съседите там си хвърлят всички брошури и хартийки, които са им излишни, аз с една голяма торба минавам и си ги прибирам.  :D После си ги нося на къщата на село, има тук печки с дърва, има даже бойлер на дърва и ги оползотворявам от-до за подпалки. Май ще се окажа еколог неволно... :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #122 -: Май 28, 2015, 13:49:35 pm »
Ами и аз тайно си помислих- ех , да ги има тези брошури при родителите ми -що разпалки за печката и за казана с компоти са , ей   :lol:
Аз също разглеждам брошурите , но ми направи впечатление как кашона до входа  , скоростно се пълни с  тях .
Но предполагам  все пак някой оползотворява кашона , като ползва хартията за  подпалки  и амбалаж за опаковане. 
А  мъжа ми коментираше , че има полза от брошурите  за веригите  -точна рекламна- видиш нещо си , отидеш за него , пък купиш и друго .


*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #123 -: Май 28, 2015, 14:08:15 pm »
nimika, разбра се че има полза за веригите, а и никак не им ляга евтино на тях самите да ги печатат тези брошури, да плащат разнасянето им и пр. Щом го правят обаче - сметнато е, че печалбата им е повече (и то в пъти) от направения за целта разход. Вкл. и поради причината коментирана от мъжа ти - отидеш за едно, а купиш още 5 неща, че "много са изгодни в момента", не че ти трябват спешно ;). По същата причина се прави периодичното разместване на щандовете с групи продукти във веригите, което няма как да не сте забелязали. Зехтините от мястото на което сте свикнали да бъдат, след 3-4 месеца - се оказват там, където са били минералните води, минералните води са на мястото на вафлите и бомбоните, бомбоните на мястото на козметиката... И като ви принудят така да обиколите обекта в търсене на стока Х, докато го правите - тук щандче с нещо на супер промоция, там друго щандче с друго промоция и дръпнете още 4-5 продукта. Няма случайни движения при тях - това е бизнес, не игра на шикалки.

Относно печатните брошури, ако не ги оползотворявате като мен, а ви е дерт че се хаби хартия - има какво да се направи. Ако нямате във входа си кошче/кашонче, в което съседите да ги пускат - сложете едно. Като се напълни - вземете ги и ги занесете, или до контейнера за хартия (ако имате такъв за разделно събиране), или ги сложете в торба, или ги привържете с канап като стекче и ги сложете ДО контейнера за общи отпадъци. Поне 20-ина клошари събиращи хартия и картон ще минат оттам за деня, ще ги вземат и ще ги предадат в пункт за рециклиране. Нито е сложно, нито трудоемко, нито отнема особено много време да се направи, а поне знаете, че така тази хартия - ще се рециклира.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #124 -: Май 28, 2015, 14:13:42 pm »
Jbrul, добра идея ми даваш. И аз ще пробвам да си направя такава калкулация на спестените левчета. И аз кафе купувам само на промоции, прах за пране, ТХ също. Понякога има и подвеждащи "промоции". Например на намаление в Билла нещо струва пак по-скъпо отколкото в Кауфланд.

Относно печатните брошури, ако не ги оползотворявате като мен, а ви е дерт че се хаби хартия - има какво да се направи. Ако нямате във входа си кошче/кашонче, в което съседите да ги пускат - сложете едно. Като се напълни - вземете ги и ги занесете, или до контейнера за хартия (ако имате такъв за разделно събиране), или ги сложете в торба, или ги привържете с канап като стекче и ги сложете ДО контейнера за общи отпадъци. Поне 20-ина клошари събиращи хартия и картон ще минат оттам за деня, ще ги вземат и ще ги предадат в пункт за рециклиране. Нито е сложно, нито трудоемко, нито отнема особено много време да се направи, а поне знаете, че така тази хартия - ще се рециклира.
:good_post:
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #125 -: Май 28, 2015, 14:44:57 pm »
Смайли, сметката която ти цитирах е за "ленив потребител", какъвто съм аз. В добавка, като класически рак - много си държа на някои навици, вкл. при пазаруване за в къщи, не че не осъзнавам как се набутвам с това често. БИЛА е една от най-скъпите вериги - факт. Но още от времето, когато живеех в София (преди 100 години :lol:) свикнала съм да си пазарувам оттам. Имат марките на това и онова, които аз харесвам, не обичам да сменям неща от които съм доволна, да обикалям с часове в друга верига и да се чудя продукт Х от непозната за мен марка, дали е ОК, дали не е. Т.е. въпросните 168лв. "спестени" са от шопинг главно в БИЛА и май една-две забежки в "Карфур" имах въпросния месец, но и двете вериги не са от най-изгодните като цени. Ако бях се разпростряла в подробен рисърч и с ЛИДЛ и Кауфланд - вероятно сумата щеше да е и по-височка. Май трябва да си отделя месец и да направя и това, пък те сметките - не лъжат ;)
То пооспамих темата от "зелена" на "кое е най-изгодно", ама пък - излишни пари няма, та ако на някой му е от полза личният опит, който споделих напред - ще се радвам.
И 100лв. човек да не даде за някакви неща, които обичайно купува, защото е следил промоциите - все файда. Едно кино с вечеря, един ден на аквапарк, нова рокля за мама, колело за детето - ей ги къде са, вместо да хвърля брошурите директно и да не видя кое къде в момента ми е на сметка.

И за мен лично - такова потребителско поведение - не опира до имане, или нямане на "пари в изобилие". Няма да се лиша от нищо, ако си пазарувам и без да следя промоции, ама не виждам що пък да дам едни пари, като спокойно мога да не ги давам за това, ами за нещо друго, с 5 мин. оглед на 5 брошурки, които така и така са ми в пощата.

П.П. В апартамента - също си държа 10-ина от тях винаги - ползвам ги за белене на нещо си. Разстилам една на плота и беля картофи, краставици, каквото там, после сгъвам на топка и в кофата - вместо да мокря, мажа, бърша... ;)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #126 -: Септември 02, 2015, 17:46:11 pm »
Стара хартия за нова книга.
В Пловдив - на 05.09.2015, в Русе - на 12.09.2015 и в София - на 13.09.2015.
http://ruse.actualno.com/Stara-hartija-za-nova-kniga-gostuva-v-Ruse-news_492807.html
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #127 -: Септември 03, 2015, 13:06:16 pm »
Ееееее,в Бургас няма ли  :(?
/www.mamaibebe.com][/url]
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #128 -: Септември 03, 2015, 15:35:22 pm »
очевидно не , Рачо.Инициативата си е на Екопак и са си определили тези три града сега .
В Бургас през месец май  имаше  инициатива книга срещу пластмаса.


*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #129 -: Септември 04, 2015, 18:15:53 pm »
За пластмасата помня аз :lol: ама беше до 14 ч и нещо много закъснях та се наложи после да изхвърлям няколко връзки с ПВЦ бутилки  :lol:. Голямо пиене падна преди това  :wink:! Ама и хартия ни се събира доста,та за това питам.... :lol:
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #130 -: Март 09, 2016, 16:07:42 pm »
Мобилен пункт събира опасни отпадъци в ”Красно село” на 12.03.2016 г.

http://sofia.dir.bg/news/-21936570
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #131 -: Март 23, 2016, 11:27:59 am »
http://www.peika.bg/Knigi_za_smet_kniga_za_kilogram_plastmasovi_otpadatsi_l.e_i.89171.html
И тази година ще има върни килограм пластмаса - вземи книга.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #132 -: Март 23, 2016, 13:35:50 pm »
Да ви похваля едната фирма, която организира разделното събиране.
В понеделник отидох да изхвърлям отпадъци в жълтия контейнер, а той пълен до горе.
После, защото имах работа и в други части на квартала, видях че има и други препълнени контейнери. Звъннах на телефона, оставен за връзка да подам сигнал. Записаха си.
На обяд ми се обадиха да кажат, че са направили проверка. А следобяд подизпълнителят вече ги беше вдигнал.
И такива хубави неща се случвали в България  :P
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #133 -: Октомври 12, 2016, 08:25:39 am »
На 13, 14, и 15.10 според графика на мобилния събирателен пункт за София ще се събират опасни отпадъци:
13.10. - 08:30-14:30 на входа на парка Заимов,
14.10. - 08:30-14:30 в Младост 4
15.10. - 08:30-14:30 - в Слатина.
Прикачам и файла с графика.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #134 -: Октомври 13, 2016, 07:03:56 am »
Има ли фирми, които унищожават хартия и прихващат стойността на унищожаването от стойността, която ще получат за рециклирането на хартията? В работата имаме много хартия с информация, която трябва да се унищожи (а нямаме професионални шредери), а после да се рециклира.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #135 -: Април 10, 2017, 18:18:39 pm »
"5 години КНИГИ ЗА СМЕТ"
Засега са потвърдени шест спирки на тазгодишната кампания. Това са: София (22 април - пред Паметника на Съветската армия от 10:00 до 13:00 часа), Велико Търново (13 май), Кюстендил (20 май), Благоевград (21 май), Стара Загора (27 май) и Бургас (28 май -Пантеона).

За да участвате в „Книги за смет” е нужно да съберете и предадете 1 килограм пластмасови отпадъци. В замяна ще получите талон за безплатна книга от щанда с предварително подбрани заглавия в деня на събитието. Всеки, предал 2 или повече от 2 килограма, ще получи и втори талон. Това е максималният брой книги, които един участник ще може да вземе, независимо от обема на предадените отпадъци.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг