0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #60 -: Септември 24, 2014, 09:21:44 am »
Врабчо, не сме оспамили темата  :D
Баш по темата са си коментарите. Аз, ако избера да съм клиент на т.нар. зелена компания, косвено допринасям за опазването на околната среда. Макар и с милимунка, но то така е и с другите малки инициативи. Това си е моето мнение, разбира се.

Майка ми има компост. Мога да я питам и да пиша после. Само знам, че не е лесна работа.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #61 -: Септември 24, 2014, 09:29:31 am »
Не ме разбра, имах предвид, че сте я оспамили с това, че започнахте да залитате в посока промиване на мозъци. Аз не отричам, че го има, но е за друга тема, защото тук ще се размие основаната информация. Тук да споделяме идеи, как ги прилагаме в ежедневието си и т.н.

Непременно питай майка си и чакам да пишеш.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #62 -: Септември 24, 2014, 10:10:50 am »
Компоста и мен ме вълнува. Чудех се дали да не си купя един от готовите компостери, които продават, някак по-прибрано и уредено ми изглежда, сипваш отгоре, вадиш отдолу  :D
 "Зелените" реклами ме дразнят и не бих избрала търговец или банка баш по тая причина.
Глобул ги гледах имат все още "зелени" инициативи и телефоните им са с отстъпка до 250лв., което на някой може да му се стори привлекателно при смяна на телефон, сигурна съм, че всички имаме по няколко стари и работещи и може би и няколко НЕработещи  :lol:
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #63 -: Септември 24, 2014, 11:34:36 am »
Ами, ако е така, тогава защо е тази тема?
За да казваме колко е безмислено да се опитваш да си "зелен".

Смайли, всъщност като се замислих и зачетох подробно по тези въпроси - установих за себе си, че изобщо не си заслужава някакъв "по-як напън" с цел да бъда "зелена". Говоря за действия, които биха ме затруднили в битов план, или биха ми коствали някаква крупна инвестиция. Да, безсмислено е за мен лично. Иначе, да не дозамърсявам - винаги, но то е въпрос на възпитание това за мен, не на "зеленост" точно. Да избера компания, само щото се самоопределя като "зелена" - също не бих, понеже това баш си е "мижи да те лАжем".

Врабчо, обещавам, че това е последен спам от мен в темата. Няма повече да пиша. Понеже за "миенето на мозъци" захванахме в темата на Смайли за пелените, в някакъв момент тя каза, че това е за тази тема разговор, че го пренесох тук... Но всъщност и за тук не е - права си. Нова тема, за мен - не е нужна всъщност. Понеже това е въпрос на убеждения и вид "вяра" дали ще го правиш, или не и доколко има смисъл. В частта - затруднения и разходи говорим, не някакви дребни неща, които нищо не ти костват да ги направиш. Та никой никого няма да убеди в "своето", а и няма смисъл.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #64 -: Септември 24, 2014, 12:06:35 pm »
За компостера се разбрах с майка ми да ми напише мейл и ще ви постна съдържанието тук по-късно  :D Тя има няколко в двора.
Спомена и за тези готовите, че струват много скъпо, но имало програми, по които се финансира закупуването им.

Последен "спам"  :lol:

Да избера компания, само щото се самоопределя като "зелена" - също не бих, понеже това баш си е "мижи да те лАжем".
Jbrul, при мен изборът не е основан на това, че тя се самоопределя като такава, а защото аз я определям като такава въз основа на прочетеното за нея. В случая с БАКБ не видях нищо толкова "зелено" например.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #65 -: Септември 24, 2014, 13:51:52 pm »
http://ecocompost.bg/index.php?p=41&l=1&id=60
Смайл, такъв съм виждала в Кауфланд за 40-50лв., съответно може и да не е точно такъв и размера да е по-малък  :D ама щом пък им финансират закупуването, кво повече да искаме  :D Ще чакам пълна информация!
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #66 -: Септември 24, 2014, 15:34:54 pm »
Майма ми тръгнала да пише, но накрая ми изпрати този линк и каза, че вътре е обяснено много добре всичко за комспостирането.
http://www.moew.government.bg/files/file/Waste/Biowaste/Home_composting_manual_BG.pdf
От нея каза да добавя само това, че за да не се разрива с вила, тя слага на всеки 10-15 см. клечки (някакви по-твърди от цветя).
Също, че докато обработва градинката, ако попадне на червей го хваща и го слага в компоста.

М-и, а на теб за какво ще ти трябва компостера? Тези малките май били само да си ториш саксиите с цветя. Ако имаш градина, трябвало компостер с по-голям обем.

Иначе безплатните компостери се раздавали от общините от екологичен отдел. Не всяка община предлагала (зависи дали е участвала в тази програма). Трябва да се провери за съответната община като звъннеш на въпросния екологичен отдел.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #67 -: Септември 24, 2014, 15:49:32 pm »
Благодаря, наистина е много добре обяснено. На мен ми се вижда доста сложно. Какво казва майка ти? Сложно ли е? Изисква ли много време?
Това за общините също е полезна информация, аз не знаех, че има такава програма.

Малко и аз да оспамя. Гледам сега по БНТ Диспути за изборите и в студиото има три зелени партии - Левицата и зелените, Зелената партия и Зелените  :lol: :lol: :lol: Страшна работа.
« Последна редакция: Септември 24, 2014, 16:59:53 pm от Врабчо »
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #68 -: Септември 24, 2014, 17:48:18 pm »
Смайл, искам всичко, което може, да минава през него, не ми е точно целта да си торя с резултата. Видях го тоя, че е малък, но просто като пример го пуснах, аз наистина ще прекарвам доста повече неща като обелки от зеленчуци, клони, косения райграс. Сега ми се налага да ги струпвам на купчина, да се товарят и изхвърлят. Ще питам в Общината дали са имат от програмата, но май не са участвали.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #69 -: Септември 24, 2014, 20:38:58 pm »
Ако някой наистина милее за природата и иска да направи нещо много повече от разделното събиране. Става дума за рискови технологии, невъзможност за рекултивиране и риск от необратимо замърсяване на подводното езеро Малм Валанж в Добруджа (единствен водоизточник за цяла североизточна България).

http://nakratko.bg/category/58/61728/

Най-скъпото нещо в недалечно бъдеще се говори, че ще е питейната вода.
« Последна редакция: Септември 24, 2014, 20:47:36 pm от cygnus »
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #70 -: Септември 24, 2014, 20:55:06 pm »
Сега дочетох темата, маркетинговите трикове в екологията също мисля, че са промивка. Изобщо зелените технологии просто трябва да са задължителни, а не плюс при избора на стока. Нормалното е независими институции и контролни органи и институти от експерти, които да правят оценка на всяка технология и в зависимост от въздействието върху околната среда тя да се прилага или не. Като става дума за телефона, преди имаше сервизи за техника - сега няма - замисляте ли се? Няма да сме консуматори иначе. Защо да си ремонтираме телефона, като по-лесно е да го хвърлим и да купим нов. Свръхконсумацията най-много вреди на природата. Колкото и да не ни се иска всички сме консуматори и потребяваме много повече отколкото ни е нужно.
« Последна редакция: Септември 24, 2014, 21:01:43 pm от cygnus »
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #71 -: Септември 24, 2014, 21:44:11 pm »
Еее има си сервизи, отдилен е въпроса, че както работят аз лично предпочитам да ги няма.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #72 -: Септември 24, 2014, 22:18:27 pm »
Защо да си ремонтираме телефона, като по-лесно е да го хвърлим и да купим нов. Свръхконсумацията най-много вреди на природата.

Това е тенденция в проектирането на нови уреди: да не подлежат на ремонт, защото са направени от такива материали и по такъв начин, че цената им да е ниска и да се подменят, вместо да се ремонтират. Мен това ме ядосва неимоверно.

Когато си купувах блендер научих това от първа ръка. В Амазон имаше километрична дискусия от потребители, недоволни от маркови блендери за по $25-35, работещи само година-две. Тогава реших да дам 6 пъти по толкова и да си купя швейцарски блендер, който от 30 години има репутация, че е вечен и се предава от поколение на поколение.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #73 -: Септември 25, 2014, 00:34:20 am »
Защо да си ремонтираме телефона, като по-лесно е да го хвърлим и да купим нов. Свръхконсумацията най-много вреди на природата.

Това е тенденция в проектирането на нови уреди: да не подлежат на ремонт, защото са направени от такива материали и по такъв начин, че цената им да е ниска и да се подменят, вместо да се ремонтират. Мен това ме ядосва неимоверно.

Ти остави за по-евтините уреди/изделия, дето не подлежат на ремонт, или не може да им се подмени амортизирана вече част, като например батерия. Това е положението и с безумно скъпите "ай фон-и", чиято батерия - не подлежи на подмяна. Колкото изкара - изкара и после трябва да смениш телефона направо. Зарядните им са различни за всяка от версиите им също така.  Да кажеш, че са "без пари" - тцъ, от най-скъпите възможни са. Аксесоарите им - също. Убий ме, не мога да разбера защо има мераклии да си го втъкнат с покупка на въпросните телефони, които в БГ специално бачкат калпаво откъм обхват (сравнено с апарати на други фирми, от същия клас), качество на връзка (в САЩ може и да е различно), всичките им приложения са хем платени, хем обикновено несъвместими с другите устройства които у нас се ползват по-масово (те бачкат с Андроид)... Аз един плюс не им намирам на тях и ей Богу - на кредит ги купуват за по 1000 и кусур лева, ама това да бъдело баш  8O

Чакай ти от потребители с подобно неадекватно поведение при шопинг, да седнат дори боклука да си събират разделно... :? Лично мнение естествено.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #74 -: Септември 25, 2014, 05:52:29 am »
цигу, не само, че не подлежат на ремонт, а са така проектирани. Вложено е мисъл да спрат да работят след точно определен брой цикли употреба. Това се казва планирано остаряване и дори една стока ако продължи да работи повече, отколкото е планирано се води дефектна. По това се работи на проектно ниво, започнало е още в началото на 90-те и е срещнало отпор сред старото поколение инженери, възпитани и учени да проектират надеждно и дълготрайно, но тук вече залагат икономически принцпипи в производството. Ако нещо не се повреди 20 години какво става с производителите.
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #75 -: Септември 25, 2014, 09:03:39 am »
Момичета, България пак не е чак толкова консуматорска държава, защото тук яко е развит пазара на втората (до петата  :lol:) употреба. Имаме много добри майстори дето оправят всякакви уреди. Е, да има и такива, дето не подлежат на оправяне.
Аз лично съм си носила стария телефон на сервиз. На свекър ми му оправиха преди няколко дни HTC-то.

Много уважавам olx-а и bazar-а.
Стари и работещи неща продавам там. Не обичам да ми се застояват по шкафовете. Имам фобия от задръстване с вещи.

Дрехите на Дани, които му умаляха или си ги пазя за евентуално следващо дете, ако са много хубави и качествени или ги раздавам на клошарите/циганите.
Онзи ден дадох пак една торба на една циганка с малко бебе.

Най ме е яд, че въведоха пластмасовите бутилки. Трябва да ги забранят със закон и да си ползваме стъклото. Така направиха в един щат в САЩ (не си спомням кой беше точно). Аз също купувам в пластмасови бутилки понякога, защото е по-лесно, но ако нямаме избор и има само стъкло, ще е най-добре.

М-и, Врабчо, чакам майка да ми пише, за да ви донапиша още са компостерите.

Jbrul, защо си толкова против Ай-фоните  :lol: :lol: :lol: Имам от две години 5-цата. Изтърван е над 10 пъти на твърда повърхност, нито се разглобява, нито се чупи. Племенникът ми играе на него непрекъснато. Не съм от хората, които си пазят вещите. Не е мръднал. Предишните телефони (Samsung, Sony Ericsson) са ми издържали по 2 години макс. Е, и аз имам принос в развалянето им. Няколко съм изтървала във вода. Само най-старата ми Нокиа 3310 беше желязна, хем и нея съм изпускала във вода :) Ама както казахте и вие, такива здрави май вече не произвеждат.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #76 -: Септември 25, 2014, 09:21:44 am »
Смайл, чакам за компостера, доста неща са писани в този сайт и употребата направо сложна си изглежда, от друго място съм останала с впечатление, че не е чак висш пилотаж, ще видим при употребата.

За Ай фоните познавам няколко човека които ползват тия които не са в България много ги хвалят, тия тук са или недоволни или признават наличните недостатъци и вероятно ще ги ползват докато се строшат и ще ги заменят. Разглеждах и тях преди да си купя телефон, обмислях да го поръчвам от вън съответно, на тия  цени тук, не бих го купила. В крайна сметка реших да си заложа на сигурното и да си се върна към Самсунг.
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #77 -: Септември 25, 2014, 09:31:05 am »
аз пък си сменям телефона тогава, когато нищо не става от него, както се казва. в момента съм с нокия, която ползвам от 7г., нищо смартско няма в нея, но ми върши перфектна работа и нямам никакво намерение да я сменям заради едната мода :wink:
*
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #78 -: Септември 25, 2014, 15:35:32 pm »
... Тогава реших да дам 6 пъти по толкова и да си купя швейцарски блендер, който от 30 години има репутация, че е вечен и се предава от поколение на поколение.

Силве, моля те драсни ми на лично марката, че и аз съм на тази вълна. Да ми спестиш малко от времето за проучване :wink: много консуматорско от моя страна :lol: но хич нямам време напоследък.

Търся си и добра кафе машина - от зърно на течност, както им викат. Спестявам маса опаковки по пътя и пия това, което искам. Приемам предложения :)




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
Re: Зелена тема - да опазим природата около нас
« Отговор #79 -: Септември 25, 2014, 15:36:14 pm »
За компостирането - не било толкова сложно.
Сложно е само в началото да се направи. Тя препоръчва да вземете стар варел или бидон (или ако нямате да купите), който да се надупчи отдолу и отстрани.
Много е важно да се сложи на сянка.
Добре е да има два компоста - като се напълни единият, да се ползва другия.
Не било задължително вътре да се слагат хартия и клони (както пишело). Макар да имало някои, които си купували специални уреди дори (по за 400 лв.), с които да режат клоните на малки парченца. Според нея е достатъчно на всяка педя да се слагат стеблата на изсъхнали цветя например (по около 30-40 см. дълги).
За влажността също не е задължително да е постоянна. Тя каза, че като полива градината открива компоста и с маркуча го напоява, т.е. става 100% влажен. После като изсъхне пак така.
Каза, че вътре хвърля и кокоша тор и суха трева.

Обеща, ако имате още въпроси да се регестрира и тя да ви отговаря  :lol: