0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #180 -: Април 25, 2015, 23:30:20 pm »
Последно съм попълвала данъчна декларация преди три години и явно нещата са се променили, а аз традиционно го правя в последния момент :? Силно се надявам някой да помогне,а  ето и ситуацията:
1. Имам си доходи от трудови правоотношения, бележка, всичко е внесено - тук драма няма...
2. Имам доходи за един месец от граждански договор (работодателя е същия), имам си бележка и всичко... само че дохода е за последното тримесечие и не е удържан данък върху него, само здравни и социални.
Въпросът е сега кои приложения на Данъчната декларация по чл. 50 трябва да попълня и трябва ли някакви други декларации/документи да попълвам? Доходът ми като какъв код се вписва и после как/къде се плаща данъкът? Много ми е объркано, опитвам се да я попълня поредна нощ (през деня нямам време заради дребния) и съм отчаяна...
Пробвах да я попълня и подам електронно (с ПИК), с основната форма няма проблем, но ако правилно съм разбрала Приложение 3 много ме затруднява, а не намирам никъде указания кое къде се попълва :(
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #181 -: Април 26, 2015, 06:50:29 am »
Маусче, Приложение 3 се попълва за гражданските договори. На бележката от работодателя по граждански договор трябва да пише кода на дохода. Ако не пише - искаш нова бележка. Трябва да е издадена през тази година, миналогодишните не важат. Други документи не ти трябват, а данъка се внася по банков път на сметката на НАП или в самия НАП по местоживеене, ако има клон на СИ банк (там е без такса). Ето сметките: http://nap.bg/page?id=21 ( в дясно на екрана - списък на банковите сметки на НАП).
Сега погледнах моите граждански договори - всички са с код 307. Направили са го по-разбираемо и просто в декларацията, миналата година беше някакъв ужас. Но пък си права, че няма указания. Обаче системата би трябвало да ти каже, ако някъде грешиш.

Едит: опитай да попълниш тази с баркода - първия линк от списъка: http://www.nap.bg/page?sId236fsL=30&sId236dsA=2015&id=384&textMode=0

Никога не съм можела да се оправям с тъпия им сайт, много е анти-юзър-френдли  :lol:
« Последна редакция: Април 26, 2015, 07:06:17 am от little_rabbit »
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #182 -: Април 26, 2015, 08:37:38 am »
Охооо,за доходи си говорите вие тука  8O! Щастливки!  :lol: :lol: :lol:
Jam, преди месец беше попитала за здравни застраховки в Уника,но не видях някой да ти е отговорил. Сега съм на ден два ,да направя една на малкия в Уника/ сториха ми се много приемливи предложенията им/ и ще те помоля да споделиш мнение,ако все пак си получила някакво инфо. Каквото и да е то! :wink:
/www.mamaibebe.com][/url]
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #183 -: Април 26, 2015, 09:03:11 am »
Mousyt, и аз си подадох декларацията с ПИК. Имах два технически проблема. Едни полета, които трябваше да се изчислят автоматично не ми се изчисляваха. Звънях на телефона за помощ, но там въобще не успяха да ми съдействат по техническата част. Компетентни са какво и как трябва да попълниш, но технически не. Т.е. можеш да им звъниш, ако имаш проблем по съдържанието на декларацията. Много са любезни.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #184 -: Април 26, 2015, 09:36:42 am »
Боже, за какви неща си говорите тук! За мен кореспонденцията ви относно данъчните истории е като джунгла, ама от ония, неоткритите още :lol:. Досега никога не ми се е налагало да попълвам подобен ребус, но ако някой ден стигна то там, ще ползвам жокер "обади се на приятел" :D
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #185 -: Април 26, 2015, 21:58:27 pm »
Благодаря на всички за отговорите. Мисля че се оправих или поне сумата излиза точно колкото очаквах :lol:
Пробвах и с баркод, ама то все тази - на мен драмата ми беше във формата, а той е един и същ. Сега съм попълнила с ПИК, остава да сканирам бележките да прикача и да я пусна тези дни :) Надявам се всичко да е наред ;)
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #186 -: Април 26, 2015, 22:26:02 pm »
Съвсем я бях забравила тази декларация :(
Добре, че поне бележките ги имам. В какъв срок трябваше да се внесе данъка? Че тази година основно през последното тримесчие работих по разбираеми причини.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #187 -: Април 26, 2015, 23:03:55 pm »
В какъв срок трябваше да се внесе данъка?

Интересен въпрос, това го порпуснах :lol:
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #188 -: Април 27, 2015, 04:13:57 am »
Съвсем я бях забравила тази декларация :(
Добре, че поне бележките ги имам. В какъв срок трябваше да се внесе данъка? Че тази година основно през последното тримесчие работих по разбираеми причини.

До края на април.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #189 -: Април 27, 2015, 09:44:36 am »
Деклариране и внасяне на данък - до 30.04. Малко късно се включвам, но най-удобно е да си свалите pdf - версията на декларацията с баркод от сайта на НАП (това, което Зайчето е качила). Доходите от граждански договори са в приложение три - доходи от друга стоп.дейност. Ръководете се от бележките, които са ви дали и сътветните кодове за доход. Попълних декларациите на родата, та ако има някой питанки да ми пише, ще помагам, има и кой да питам ако е нещо специфично. :)
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #190 -: Април 27, 2015, 13:04:39 pm »
Попълних я, доста по облекчено е от предишни години. Малко време ми трябваше да се светна че ми трябва дс маркирам освен 1 и 3 и прил.10 за данъчните облекчения. Преди в основната декларация се попълваше вноските за доброволното осигуряване. Но в 2 през нощта трудно мислех. Добре, че сте вие да се сетя че април свършва.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #191 -: Май 27, 2015, 18:13:04 pm »
Имам спечелена консултация с финансов консултант в началото на другата седмица. Аз съм наемник и идея си нямам какво да го питам, пък не е коректно да откажа консултацията. Та ако може да ме ориентирате какво да прочета, за да имам ясни въпроси.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #192 -: Май 27, 2015, 19:46:54 pm »
Имам спечелена консултация с финансов консултант в началото на другата седмица. Аз съм наемник и идея си нямам какво да го питам, пък не е коректно да откажа консултацията. Та ако може да ме ориентирате какво да прочета, за да имам ясни въпроси.
Rtfrtf, кажи нещо повече - по какъв повод е спечелена консултацията, в коя област консултира (че то финанси е доста широко понятие)?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #193 -: Май 27, 2015, 20:02:57 pm »
Ако разбирам правилно, консултацията е лична, не служебна.

Ако идеята е да разгледа твоите конкретни доходи и житейска ситуация, на твое място бих го питала струва ли си да се заделят пари за частен пенсионен фонд предвид последните промени, колко пари, как точно да се избере конкретен фонд и как после да се следи портфолиото, нараства ли сумата или я инвестират зле и ще получиш по-малко, отколкото си внесла, възможно ли е да се местят парите в друг фонд и при какви условия. Това е много важно и ако повече хора ги е грижа, държавата може и да регулира тоя сектор както е редно.

Друг въпрос за такъв човек е дали да се купи жилище с ипотечен кредит при настоящите условия или да се живее под наем. Но това в случай че те касае подобна дилема.

Моето лично мнение е, че всичко спира до консултацията и такива хора не са нужни човек да си разпредели парите. Но пък е начин да си свериш часовника, че не пропускаш нещо полезно.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #194 -: Май 27, 2015, 21:50:05 pm »
rtfrtf, не трябва (и не следва) да си професионалист в областта, та дори и да имаш понятие от финанси, за да си задаваш въпросите. Все пак - идеята на финансовата консултация за граждани е да може един професионалист - да разбере и да посъветва един лаик, как да управлява оптимално добре финансите си. Мисълта ми е, че да се подготвяш със специални въпроси - не е нужно.

Ако сте уредили всички главни неща - имате собствено жилище, надлежно сте осигурени, имате някакви пари настрани по влогове... Можеш да попиташ за спестяванията си, дали има по-добър начин да ги управляваш от избрания сега. Ако имаш имоти, които "само си стоят" - може да попиташ как да започнат да ти носят доход.
Лично аз бих се поинтересувала за детските "спестовни фондове". Непрекъснато се предлагат нови финансови продукти такива и предвид, че говорим за нещо в което вкарваш 10-20 години пари - добре си е някой , който е тесен специалист да ти каже това, това и това са добри решения, защото така и така - накрая детето ви ще получи толкова, ако по някаква причина не можете да правите вноските - ще вземете толкова и няма да имате загуба, или тя ще бъде еди каква си. Такава сметка (при различни условия) можеш да направиш на детето си във всяка държава в ЕС - и съответно условията и гаранциите са различни от тези у нас. Навремето като се роди Дани - много подробно бях проучила опциите налични тогава, но вече информацията не е актуална. Та, ако имам възможност за консултация с такъв специалист - определено бих го разпитала по тези въпроси.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #195 -: Май 27, 2015, 22:52:32 pm »
Смайли, ама и аз съм разсеяна. Консултацията ще е от NN Пенсионно осигуряване и Животозастраховане (старо име ING).
Цигу и Жибрул, благодаря ви за насоките.  :) Тенкю пипъл.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #196 -: Май 28, 2015, 06:33:04 am »
Чудесно,ами аз бих попитал,освен всички други горепосочени  :lol:въпроси,какъв е варианта някакъв тип застраховка да ми се приеме като разход в края на годината? Или кой точно вид застраховки се признават по принцип? И ,общо взето ,в този смисъл!
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #197 -: Май 28, 2015, 07:59:07 am »
Рачо, доброволното осигуряване (не второто задължително) се признава за разход и аз всяка година го декларирам за да ми върне държавата пари.Едното е УПФ, другото ДПФ. За животозастраховането е същото.
Леле така го обясних, а осигурителен посредник съм, освен основната ми работа.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #198 -: Май 28, 2015, 08:23:10 am »
Животозастраховането как го декларираш,че да ти го признаят и даже да ти върнат? Ако си го правил като физическо лице,минава ли? Смисъл,не е от фирмата? Ето,това са добри въпроси :wink:! какво стана с акумулатора? Виж си личните :?
/www.mamaibebe.com][/url]
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #199 -: Май 28, 2015, 09:05:11 am »
Ох, то целта им ще е да те убедят да си купиш някой от техните продукти според мен. Така че и да нямаш въпроси, те ще има какво да ти кажат/предложат.
Иначе аз бих им разгледала сайта и ако имам въпроси по инфо-то вътре бих ги задала: https://www.nnbulgaria.com/

Ра4о, самата сума, която плащаш за лични вноски за доброволно осигуряване и застраховане не ти се връща....  Връща ти се платеният данък върху нея (и то при изпълнението на определени условия). Т.е. в общия случай ще ти възстановят 10% от направените вноски.