0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #120 -: Август 20, 2013, 17:38:36 pm »
Не ми се карай, де, говорим си. Всеки полага добра грижа за децата си, едно, две или шест. Моето пък преносено се роди 2400 ;)
Споделям личните си наблюдения и то спрямо мен - второто е песен, хич не му треперя, ама хич.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #121 -: Август 20, 2013, 17:43:30 pm »
Сходен е случаят ни с Джам. Зимата, Ивайло нямаше и 4 месеца и ме пипна някакъв грип, ужасно нещо, казвам ви! Такова чудо, отдавна не ми се беше случвало! Точно 11 дни ме държа, температури, сополи, кашлици...Хем 6-7 години преди това не бях боледувала, но с бебе, що ли пък не, за разкош...Какъв ужас преживях, да не го пипне и Ивайло,трудно е да опиша...Поразмина ми, точно ми просветля пред очите и се тръшна мъжа ми  8O Айде и той близо две седмици...Вярно, ходехме с маски, но нямаше как да огранича детето, няма кой да го гледа...
За щастие, той не пипна вируса...Как стана тоя номер, при цялото кихокашляне, още не мога да си обясня, но съм благодарна... :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Crystal

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #122 -: Август 20, 2013, 17:58:10 pm »
Сходен е случаят ни с Джам. Зимата, Ивайло нямаше и 4 месеца и ме пипна някакъв грип, ужасно нещо, казвам ви! Такова чудо, отдавна не ми се беше случвало! Точно 11 дни ме държа, температури, сополи, кашлици...Хем 6-7 години преди това не бях боледувала, но с бебе, що ли пък не, за разкош...Какъв ужас преживях, да не го пипне и Ивайло,трудно е да опиша...Поразмина ми, точно ми просветля пред очите и се тръшна мъжа ми  8O Айде и той близо две седмици...Вярно, ходехме с маски, но нямаше как да огранича детето, няма кой да го гледа...
За щастие, той не пипна вируса...Как стана тоя номер, при цялото кихокашляне, още не мога да си обясня, но съм благодарна... :)
За мен маските вършат чудеса. Въпреки че един д-р ми обясняваше, че нямало смисъл от тях. С маски опазих Теодора 3-4 пъти.
*

    Crystal

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #123 -: Август 20, 2013, 18:02:08 pm »
Не ми се карай, де, говорим си. Всеки полага добра грижа за децата си, едно, две или шест. Моето пък преносено се роди 2400 ;)
Споделям личните си наблюдения и то спрямо мен - второто е песен, хич не му треперя, ама хич.
Къде видя да ти се карам  8O И аз си споделям лични преживявания.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #124 -: Август 20, 2013, 19:26:03 pm »
Най-общо казано-боледуват ли, колко често,тежко ли, нещо давате ли превантивно? На мен ми казаха да давам на каката имунобор кидс 3 месеца и после 3 месеца биозин кидс, на бебето също мога да давам биозин кидс профилактично.
Кърменото ми 6 месеца дете се скъса от боледуване и имаше и астма ( слава богу май не е алергична), докато развие имунитет. Сега да чукам на дърво е здрава като камъче. Малката, която е кърмена само 2 месеца и то не изключително, е много по-здрава. Така че има 2 фактора- първо че генетично децата са различни и някои имат по-добра имунна система и второ изграждането на имунитет много помага и компенсира донякъде, ако по рождение е по-болнаво детето. Малката е на ясла от  8 седмична.
Кърменето има 2 основни предимства, като говорим за болести ( има и други хранителни, но не е това темата). Първо -предпазва от стомашно чревни инфекции, които при новородени бебета може да са много опасни. Второ,  „захранва‟ бебето от новородено с алергени от храната, която майката приема, което всъщност е добре за него
Това, което пази много малките бебета от настинките е че те имат имунната система на майката, след като се родят. Това им държи около 6 месеца и после изчезва и трябва да си направят техен имунитет.
« Последна редакция: Август 20, 2013, 19:30:50 pm от Bobbie »


  
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #125 -: Август 20, 2013, 22:33:42 pm »
статия за заблудите относно ползата от синтетичните витамини:
http://www.segabg.com/article.php?id=662165
успях и аз да прочета статията и особено ме впечатли:
"тези, които приемат като добавки мултивитамини, магнезий, цинк, мед и желязо, умират по-често от тези, които не са."  8O

Иначе са прави хората - едно е с храната да поемаш "живи" витамини, друго е - химията. Аз по тая логика и за Колиеф се пънех - ми как са я извлекли или синтезирали тази лактаза? И, ако я давам наготово на бебе, то как ще започне само да си я произвежда? Ама сега давам, че след разстройството се развивала временна лактозна непоносимост и по-трудно се възстановявали чревцата на бебе. Дано му помага.


*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #126 -: Август 20, 2013, 23:24:43 pm »
Да не говорим, че изпадам в ужас, като видя бебе с чорапи в жегите. [/size]

Онзи ден седим на детската площадка и аз съм извадила малката от количката. По тънко боди с ръкавче, по голи крака, но с чорапки. Аз излизам късно, около 20.00 часа, че малката до 19.00 спи. И вечер в Драгалевци си е доста хладно. Няма как да седи човек без да се наметне, особено мине ли средата на Август. Обаче на една пейка имаше една доста възрастна жена. Много деликатно се приближи и набързо каза - извинете, аз съм педиатър, не обувайте на детето чорапи, то август ако не е босо - кога? :) И си тръгна. Аз се впечатлих, че обикновено бабите /по-възрастните/ все дуднат - обличай, обличай. Е, вечер е немислимо да е без чорапи, разбира се, но през деня през август ще си знам - без чорапи, че кога друг път  :) Права си е жената.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #127 -: Август 21, 2013, 01:16:32 am »
Чорапи не слагам от Април до Октомври. Тук разбира се е много по-топло, но вътре бумтят климатиците.  Индийците пък въобще чорапи не носят, ако ще кучи студ да е, а щъкат по джапанки и са си ок.  Това мисля е по-полезно.


  
*

    Crystal

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #128 -: Август 21, 2013, 07:49:13 am »
изграждането на имунитет много помага и компенсира донякъде, ако по рождение е по-болнаво детето.
Боби, какво имаш предвид с това? Болнавото дете не е ли именно това с нисък имунитет и това, което трудно си изгражда имунитет?
Моето бебе скоро ще стане на 7 месеца и не мисля скоро да спирам с кърменето. Докато има желание да суче, ще я кърмя. А аз си мисля, че ефекта от кърменето върху имунитета е докато се кърми  :D (макар че тезите на повечето от вас са, че няма такъв ефект). Дори си мисля, че ако аз се разболея от това, от което е болна каката, ще предпазя и бебето чрез кърмата или поне ще боледува по-леко. Нали изграждам антитела срещу конкретния вирус и те преминават в кърмата. Ще видя какво ще се получи на практика, за сега е факт, че каката изкара един вирус преди 2 седмици, който бебето не прихвана.  Иначе и аз, и таткото сме боледували много като деца, та генетичният фактор май не е много добър  :? Но пък не сме били кърмени  :lol:
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #129 -: Август 21, 2013, 08:16:21 am »
изграждането на имунитет много помага и компенсира донякъде, ако по рождение е по-болнаво детето.
Боби, какво имаш предвид с това? Болнавото дете не е ли именно това с нисък имунитет и това, което трудно си изгражда имунитет?
Моето бебе скоро ще стане на 7 месеца и не мисля скоро да спирам с кърменето. Докато има желание да суче, ще я кърмя. А аз си мисля, че ефекта от кърменето върху имунитета е докато се кърми  :D (макар че тезите на повечето от вас са, че няма такъв ефект). Дори си мисля, че ако аз се разболея от това, от което е болна каката, ще предпазя и бебето чрез кърмата или поне ще боледува по-леко. Нали изграждам антитела срещу конкретния вирус и те преминават в кърмата. Ще видя какво ще се получи на практика, за сега е факт, че каката изкара един вирус преди 2 седмици, който бебето не прихвана.  Иначе и аз, и таткото сме боледували много като деца, та генетичният фактор май не е много добър  :? Но пък не сме били кърмени  :lol:

Имам предвид, че има 2 вида имунитет, единият е по рождение и е генетично заложен какъв ще е , а  другият е придобит от „срещи“ с болести.  За някои хора тези срещи са свързани с по-тежко боледуване от колкото за други, които може дори и да не разберат. Но това си им е в гените, различно реагират на тези неща, може дори различна да им е нормалната флора( която е това, което евентуално те разболява), дори различна е анатомията, понеже от наклона на ушният канал зависи дали някой ще прави повече ушни инфекции. Тези неща не можеш да ги промениш, но закаляването и придобиването на имунитет можеш. Тези непроменимите неща имам предвид под болнаво по рождение дете.

И аз си го мислех това с антителата, но не съм била права. Първо, за да изградиш антитела към нещо, ако за първи път го боледуваш, отнема някъде към 2 седмици.  Ако си наистина сериозно болна значи е нещо, към което не си имала преди това антитела ( ианче нямаше така яко да се разболееш) та тези 2 седмици няма как да стигне до бебето навреме. Другото, което научих в последствие е, че антителата в кърмата помагат против стомашно-чревните инфекции, но те не могат да преминат през червата на 7 месечно бебе и да му отидат в кръвта. Не знаех, че при хората въобще никога не преминавали антителата, докато при други животни до някаква възаст преминават. При всяко положение говорим за 7 месечно бебе.  То антителата  си ги храносмила както всеки друг протеин. Щото то ако беше толкова лесно, отдавна са за почнали да заразяват кравите и овцете с човешки болести ( които може) и да им пием млякото с антителата срещу тях. Така се правят имуноглобулините, които инжектират. Инжектират болестта на коне ( мисля, може и други животни да са) и чакат да направят антитела( имуноглобулини) и после ги взимат от кръвта им , пречисват ги и ги дават на хора венозно. Ако можеше, щяха да ги дават на хапче, ама не може, понеже се храносмилат.  Това е така наречента пасивна ваксинация ( както и след раждането)- директно получаваш антитела, действат бързо, но не правиш твой си имунитет като при ваксините или боледуване.
« Последна редакция: Август 21, 2013, 08:26:31 am от Bobbie »


  
*

    Crystal

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #130 -: Август 21, 2013, 08:26:18 am »
Ясно. Благодаря ти! Но освен антитела, кърмата съдържа и други съставки, които подпомагат имунитета (интерферон, лизозим, левкоцити). И те ли не преминават през червата? Не знам дали има връзка с кърменето, но моето кърмено бебе понесе много по-леко имунизациите със Синфлорикс и Пентаксим, в сравнение със сестра си.
« Последна редакция: Август 21, 2013, 08:33:46 am от Crystal »
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #131 -: Август 21, 2013, 10:38:45 am »
Ясно. Благодаря ти! Но освен антитела, кърмата съдържа и други съставки, които подпомагат имунитета (интерферон, лизозим, левкоцити). И те ли не преминават през червата? Не знам дали има връзка с кърменето, но моето кърмено бебе понесе много по-леко имунизациите със Синфлорикс и Пентаксим, в сравнение със сестра си.
Реакцията след ваксина /особено, ако говориш за температура/, не означава, че бебето я "понася тежко" или леко, а показва отговорът на имунната система. В този смисъл, умерената температура е за предпочитане, пред пълната липса на такава, защото означава, че имунната система реагира на външния дразнител, работи и изгражда антитела... :wink:
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #132 -: Август 21, 2013, 11:14:56 am »
Ясно. Благодаря ти! Но освен антитела, кърмата съдържа и други съставки, които подпомагат имунитета (интерферон, лизозим, левкоцити). И те ли не преминават през червата? Не знам дали има връзка с кърменето, но моето кърмено бебе понесе много по-леко имунизациите със Синфлорикс и Пентаксим, в сравнение със сестра си.
Реакцията след ваксина /особено, ако говориш за температура/, не означава, че бебето я "понася тежко" или леко, а показва отговорът на имунната система. В този смисъл, умерената температура е за предпочитане, пред пълната липса на такава, защото означава, че имунната система реагира на външния дразнител, работи и изгражда антитела... :wink:

Какво значи "умерена температура"? И тази информация от къде е? Да, знам, да прочета повече, щото нито Кристина някога изобщо е имала температура от ваксини, нито за сега Карина. Взех да се притеснявам дали им работи имунната система.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #133 -: Август 21, 2013, 13:37:42 pm »
Какво значи "умерена температура"? И тази информация от къде е? Да, знам, да прочета повече, щото нито Кристина някога изобщо е имала температура от ваксини, нито за сега Карина. Взех да се притеснявам дали им работи имунната система.
Е хайде сега, не им работела  :) Не съм казала такова нещо...Казвам, че според педиатърката ни, различните реакции показват отговора на имунната система. Кашляне, кихане, повишена температура...всички тези неща са части на имунитета за справяне с различни дразнители...Конкретно за ваксината - температура до 38С се смята за умерена и "не се пипа". Разни превантивни Панадол-и са крайно излишни /потиска се отговора на организма/  ...Хората сме различни, имунните ни системи, тоже..Някои реагират, други не, това не означава, че първите не изграждат имунитет, това означава, че имунната  система реагира различно...Има деца, които болестите ги "удрят в ушите", други правят ларингити, трети се сополявят...Кърмени, некърмени, няма общовалидни правила.
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Crystal

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #134 -: Август 21, 2013, 13:54:14 pm »
Говоря за това, че не беше кисела като цяло. Температурата не съм я мерила. Иначе крачетата доста се надуха, но не изглеждаше това да и създава дискомфорт. Иначе, ако трябва да сме точни, ти си написала, че "умерената температура е за предпочитане, пред пълната липса на такава, защото означава, че имунната система реагира на външния дразнител, работи и изгражда антитела...". Това на мен ми звучи като "липсата на температура означава, че имунната система може и да не изгражда антитела" :wink:
Иначе в листовката на Синфлорикс пише, че употребата на Панадол заедно с ваксината МОЖЕ да отслаби ефекта и, само че педиатрите това никога не го съобщават на родителите  :twisted:
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #135 -: Август 21, 2013, 14:48:46 pm »
Ела да видиш сега как е. И да ти кажа, питам се понякога къде ми е бил акълът. Не, че не си го гледам и второто, но за първото и сълзи, и сополи леех. Капнала й на Кристина капка физиологичен разтвор в очето, разрева се и аз рева, един час.
Хич сега не треперя.
[/quote]

И аз сега от дистанцията на времето се питам същото: къде ми е бил акълът??? Като беше на 2 месеца му биха първата доза Пентаксим и няколко часа след това както си бяхме в парка детето вдигна температура - веднага му пролича, че му е дискомфортно. Веднага вкъщи на пожар, мерим температура - около 38 градуса май беше (за първи път вдига темп.). Ревна бебо и аз заедно с него му пригласям. Мъжът ми вика: ех, защо нямам една камера сега да те снимам да се смееш един ден. Аз тогава се възмутих много на коментара му, но сега и аз съжалявам, че е нямало камера под ръка. :)
И за приготвянето на АМ и на домашната храна изпадах в някакви ежедневни дилеми на живот и смърт едва ли не. Сега като си мисля направо се чудя защо съм си го причинявала??? Ако е рекъл Господ да имаме и второ дете, мисля си ще я карам по-спокойно, ноооо няма гаранция.  :D
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #136 -: Август 21, 2013, 14:49:26 pm »
Я да попитам мамите на бъдещите първолаци - фенове ли сте на "бенто" кутиите / https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1186350_10201089297547222_1317473552_n.jpg /, ще приготвяте ли на децата си някакви неща или ще разчитате на храна в стол, ако има към училището или на тях да си купят нещо?
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #137 -: Август 21, 2013, 14:50:28 pm »

Я да попитам мамите на бъдещите първолаци - фенове ли сте на "бенто" кутиите / https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1186350_10201089297547222_1317473552_n.jpg /, ще приготвяте ли на децата си някакви неща или ще разчитате на храна в стол, ако има към училището или на тях да си купят нещо?


Miriam  :D Пожелавам ти!
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #138 -: Август 21, 2013, 15:33:02 pm »
Ела да видиш сега как е. И да ти кажа, питам се понякога къде ми е бил акълът. Не, че не си го гледам и второто, но за първото и сълзи, и сополи леех. Капнала й на Кристина капка физиологичен разтвор в очето, разрева се и аз рева, един час.
Хич сега не треперя.

И аз сега от дистанцията на времето се питам същото: къде ми е бил акълът??? Като беше на 2 месеца му биха първата доза Пентаксим и няколко часа след това както си бяхме в парка детето вдигна температура - веднага му пролича, че му е дискомфортно. Веднага вкъщи на пожар, мерим температура - около 38 градуса май беше (за първи път вдига темп.). Ревна бебо и аз заедно с него му пригласям. Мъжът ми вика: ех, защо нямам една камера сега да те снимам да се смееш един ден. Аз тогава се възмутих много на коментара му, но сега и аз съжалявам, че е нямало камера под ръка. :)
И за приготвянето на АМ и на домашната храна изпадах в някакви ежедневни дилеми на живот и смърт едва ли не. Сега като си мисля направо се чудя защо съм си го причинявала??? Ако е рекъл Господ да имаме и второ дете, мисля си ще я карам по-спокойно, ноооо няма гаранция.  :D
[/quote]

Това все едно аз съм го писала :-) Голям стрес беше първите 3-4 месеца докато се освестя.
Сега с второто съм много по-спокойна. Обаче мъжът ми ме беше предупредил, че изпадна ли пак в същото състояние (имай предвид следродилна депресия) ще ме ошамароса едно хубаво докато се осъзная :-D


*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #139 -: Август 21, 2013, 16:36:53 pm »
нина, много са хубави тези кутии, но ние имаме кутия с раницата, която е с размера на подплатения за целта джоб, така че ще позлвам нея, ако не е удобна тогава ще му мисля :)