0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #180 -: Август 24, 2013, 17:30:45 pm »
Е, то във Велинград частни ясли и детски градини няма.


*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #181 -: Август 25, 2013, 18:56:52 pm »
Е, то във Велинград частни ясли и детски градини няма.
А места в държавните има ли?
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #182 -: Август 26, 2013, 09:49:47 am »
мешко, в 129-то сме, обаче за 100 деца има само за 60 занималня и ако има повече желаещи ги класират, а критериите са първо за самотни родители и след това по доход. познай, всички без брак имат предимство, а и аз няма как да си скрия доходите нито баща й, защото от 13 г. ме осигуряват на реалната ми заплата и него също, така че и тук не вървим... :(
Браво, че сте успели да се класирате там. Много ми хареса това училище на пръв поглед, но нас не ни класираха естествено -не сме се водили в района им, не е посещавала тяхна предучилищна и няма никакви други предимства. Освен всичко друго нямат нито логопед, нито психолог или ресурсен учител, а Мия ще има нужда от допълнителни занимания, а и въобще не ни е на път, така че всяко зло за добро. Що се касе до самотното родителство, едва наскоро научих за подобни врътки, с които записвали децата в градините. Нали сега прекарвам повечко време по паркове и градинки, та научавам всякакви подобни неща. Никога не съм си представяла, че само различен адрес на двамата родители те класира в графа: самотен родител..., както и че диагноза "хроничен ринит" може да вкара детето ти в най-хубавата градина. Та всяко второ дете, тръгвайки на детска градина се сдобива с постоянни сополи, ама така ставали нещата. Що се касе до осигуровките, и мен ме осигуряват на реална заплата и затова сега нямаме никакъв шанс да получим еднократна помощ за първокласник. Независимо, че заплатата ми не е висока и децата вече са 2, пак сме над минимума, който всъщност е нереален и не е променян доколкото знам от поне 8 години..., а ти взимат брутната заплата, което винаги ме вбесява, но да сме живи и здрави.
<br />[link=http:
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #183 -: Август 26, 2013, 09:55:11 am »
При социалните са ми искали доход и на двамата за 12 месеца назад,направи справка и не се отказвай преждевременно.Ти сега нали си по майчинство?
Средно аритметично за 12 месеца(тоест-доходът ви за година назад трябва да е под16788лв.)
« Последна редакция: Август 26, 2013, 09:57:45 am от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #184 -: Август 26, 2013, 10:11:22 am »
мешко, точно това знам и аз относно самотното родителство, а именно с различни адресни регистрации, а не че в акта за раждане пише баща - неизвестен.
сега не ме разбирайте погрешно, аз съм изключително либерален човек и не казвам, че всеки трябва да сключва брак, напротив, нека всеки живее така както прецени, но да има морал, съвест и отговорно гражданско поведение, все пак всички живеем и плащаме данъци и осигуровки в една държава....

Иначе за училището, да ти кажа, че всички деца от нашата група които кандидатстваха, а те са около 10-15 са приети. Повечето от децата живеят в редута, не знам защо така се е получило при вас. А ти къде я записа Мия?
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #185 -: Август 26, 2013, 10:23:31 am »
Аз нямам брак, но не съм самотен родител и нямам предимство никъде за нищо. Детето е признато от баща си и те така.  С признато дете, нема самотни майки  :wink:
Може би под самотен родител имат предвид наистина такива, дано не са много такива във вашето училище.
В нашата градина, точно родителите без брак, плащат 50% от редовната такса, щото видиш ли се водят самотни родители... То като гледам по-на далавера ще сме ако се разведем - ще плащаме наполовина, децата ще са с предимство при класирания и те така...
Плащам си пълна такса, нямам брак с бащата на София, на различни адреси се водим и те така.

*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #186 -: Август 26, 2013, 11:16:54 am »
но да има морал, съвест и отговорно гражданско поведение, все пак всички живеем и плащаме данъци и осигуровки в една държава....

Аз тази година сключих брак, но честно казано никога е бих си позволила да твърдя, че съм самотен родител. Как? Би било и срамно, и обидно, поне аз така ги чувствам нещата. Освен неправилно.
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #187 -: Август 26, 2013, 15:01:24 pm »
Е, то във Велинград частни ясли и детски градини няма.
А места в държавните има ли?
Не особено. Но пък тук почти винаги може да се намери някоя стара баба да го гледа.


Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #188 -: Август 27, 2013, 14:26:12 pm »
мешко, точно това знам и аз относно самотното родителство, а именно с различни адресни регистрации, а не че в акта за раждане пише баща - неизвестен.
сега не ме разбирайте погрешно, аз съм изключително либерален човек и не казвам, че всеки трябва да сключва брак, напротив, нека всеки живее така както прецени, но да има морал, съвест и отговорно гражданско поведение, все пак всички живеем и плащаме данъци и осигуровки в една държава....


Ок, обаче в системата за детските градини допълнителните точки ги дава опцията: баща неизвестен или с отнети родителски права и т.н., което автоматично е обвързано с документ. В този случай няма как в акта за раждане да не пише -баща неизвестен. Ние също нямаме брак и когато кандидатствахме с Мия бяхме с различни адресни регистрации, но това не ни даде нито стотна повече, камо ли няколко точки, а и аз никога не съм си мислила да се представям за самотна майка. И понеже ще ни предстои същия кошмар с кандидатстване за ясла, живот и здраве, та ми е интересно как ги правят тези неща. Иначе Мия я записах в 23 СОУ. Това беше и първото ни желание, но и тук не стана лесно.  Според логопедката ни то е най-доброто за Мия, защото имат страхотен екип от логопеди, психолози, ресурсни учители, а е и с разширено изучаване на италиански.
<br />[link=http:
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #189 -: Август 27, 2013, 15:04:33 pm »
Е защо не стана лесно, ние бяхме приети и там, то си ни е кварталното все пак, но аз се обадих да кажа, че няма да я записваме, защото сме избрали друго.
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #190 -: Август 27, 2013, 17:46:59 pm »
За да не повтарям грешките с детската градина, реших да отида да говоря с директорката още през януари. Обясних всичко и ме увериха, че няма да има проблем да я приемат в тяхното училище. Тъй като им казах, че детето ще има известни затруднения, поискаха да я видят и нея. На въпросната среща имаше някаква госпожа, която не се представи, но се държа доста неприятно. Попита ме дали това е най-близкото училище за нас и аз нали съм си откровена,   им отговорих, че реално 31 ни е по-близко, но ние не се водим в района му и изначално сме с минус 15 точки, та няма смисъл. Как така? Сякаш аз съм определила кои улици са в района му и кои не. Но дори да беше в района ни, не искахме Мия да учи там. Логопедката ни и една друга учителка, които работеха с Мия, работеха в 31 училище и ни казаха, че показната амбициозност няма да е добра среда за дете с по-скромни възможности. Мина тази среща и като излезе класирането Мия я няма в списъка на класираните деца. Обадих им се и им заявих много ясно, че ако не ми дадат адекватна причина защо не е класирана, при положение, че имаше деца с по-малко точки от нас и бяха класирани, а ние не сме, ще подам жалба в инспектората и т.н. След няколко часа се обадиха и казаха, че документите й били останали при някого и затова е станала грешка и мога да отида да я запиша, та така. Кандидатствахме в 4 училища и само в едно я класираха -93 реално.
<br />[link=http:
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #191 -: Август 29, 2013, 15:35:31 pm »
да, много е неприятно това и за съжаление вече ни е ежедневие :?
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #192 -: Август 30, 2013, 10:23:27 am »
Аз нямам брак, но не съм самотен родител и нямам предимство никъде за нищо. Детето е признато от баща си и те така.  С признато дете, нема самотни майки  :wink:
Може би под самотен родител имат предвид наистина такива, дано не са много такива във вашето училище.
В нашата градина, точно родителите без брак, плащат 50% от редовната такса, щото видиш ли се водят самотни родители... То като гледам по-на далавера ще сме ако се разведем - ще плащаме наполовина, децата ще са с предимство при класирания и те така...
Плащам си пълна такса, нямам брак с бащата на София, на различни адреси се водим и те така.
Въпрос на съвест, имам лични познати, които си живеят заедно, дефакто са си семейство, ама си ползват всички привилегии на самотен родител, не веднъж е ставало въпрос, че не е нормално да се води самотен - отговора - така ми изнася!  Пълно безумие!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #193 -: Август 30, 2013, 16:20:23 pm »
Навремето комунистите като не позволяваха да имаш повече от един апартамент на семейство, имах позната, чиито родители се разведоха, за да си задържат апартамента, който имаха в същият блок. Сега не е по-различно. Недомислена работа е това да се водиш не по това кой къде живее, а по това дали имат брак. Някъде четох, че в последните години 50% от децата в България се раждат без брак. Някаква друга система трябва да измислят.


  
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #194 -: Август 31, 2013, 07:50:12 am »
ако детето е припознато от бащата според мен не е редно майката да се води самотен родител
да не говорим за обратния вариант- родителите се водят, че са семейство, а дефакто са разделени :) тогава как да докажеш наистина, че си самотен родител :)
абе с две думи, който иска да цака системата, ще го прави ;)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #195 -: Август 31, 2013, 20:19:57 pm »
Въпрос на възпитание и мироглед, според мен.
Ако са те учили, че с врътка-две ще прецакаш системата и ще вземеш 5 лв. ...ще го направиш. Ако са те учили, че с 5лв. няма да постигнеш кой знае какво, а трябва да имаш знания и умения за да спечелиш много пъти по 5лв....ще учиш и бачкаш здравата.
[/url][/url]
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #196 -: Септември 01, 2013, 16:01:59 pm »
мешко, точно това знам и аз относно самотното родителство, а именно с различни адресни регистрации, а не че в акта за раждане пише баща - неизвестен.
сега не ме разбирайте погрешно, аз съм изключително либерален човек и не казвам, че всеки трябва да сключва брак, напротив, нека всеки живее така както прецени, но да има морал, съвест и отговорно гражданско поведение, все пак всички живеем и плащаме данъци и осигуровки в една държава....
Ми да ти кажа с мъжа ми имаме различни адресни регистрации, нямаме брак, но детето при кандидатстване в ДГ не се ползваше от привилегията "самотен родител".