0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Августовски ваканционни страсти
« -: Август 01, 2013, 08:32:21 am »
Привет!
Позволявам си да пусна нова тема, изпълнена с много усмивки. За сега при нас само като пожелание, защото малкия е болен. Прави температура и дриска-красота. Дано се оправи бързо, че сме отпуска, а си боледуваме в къщи.
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #1 -: Август 01, 2013, 09:18:42 am »
Привет и от мен!
Усмихнат и слънчев август ви пожелавам.
Ние се завърнахме от ваканция и от днес момата е на ясла. Тя изкара страхотен юли. На село при баба, ходихме и до Банско за малко и няколко дни на море в Гърция.

Шаноар, бързо оздравяване на младежа!

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #2 -: Август 01, 2013, 10:08:36 am »
Весел, здрав и отпускарски месец август пожелавам на всички ви!
Ние утре отлитаме по селата на почивка  :lol:
На Злато не съм казала още, че ще иска веднага да тръгваме! Та му пазя изненадата за довечера  :wink:

Здраве на всички ви!
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #3 -: Август 01, 2013, 10:18:56 am »
Весел отпускарски месец пожелавам!!!
Ние днес започнахме купона в 6 часа. Кога порастна не знам!  :oops: Хареса си подаръка, надявам се да е доволна и от купона!

Днес е родена и .... нашата умна, красива и добра председателка!!!!
Стефи, бъди все така усмихната, силна и много щастлива. Много да те слушат и обичат всички!!!
Весел празник!!!
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #4 -: Август 01, 2013, 10:23:02 am »
Хубав и слънчев август месец ви пожелавам.
След малко селски истории през изминалите седмици най-после дойде ред и за посещение на зоологическа градина. Започваме с малка, че ни е близо - Пазарджик. Дано да ни хареса. Да взимат да я оправят вече тая до нас, че е срамота - на 5 минути пеша ми е зоологическата градина, а не работи. Щели били да правят големи ремонти и бла бла бла, ами а дано.


п.п. Ако някой има път или му се вижда близо - в събота на Острова в Пазарджик.

п.п.2 Стефи, честит рожден ден! Много послушни деца и домочадие, и послушни членове. :wink:
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #5 -: Август 01, 2013, 10:25:59 am »
Яна, да ти е живо и здраво порасналото момиче! Весел празник ви пожелавам!

Стефи, Честит Рожден Ден! Здраве, щастие и късмет!
« Последна редакция: Август 01, 2013, 10:52:42 am от Ники »

*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #6 -: Август 01, 2013, 10:50:43 am »
Честит рожден ден, Стефи.
Здраве, обич и щастливи деца.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #7 -: Август 01, 2013, 11:42:52 am »
Благодаря ви момичета, да сме здрави, другото е лесно :D

Яна, честит рожден ден и на твоята рожденичка, да е много, много здрава, умна, палава и добра :wink:
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #8 -: Август 01, 2013, 12:35:11 pm »
Честит рожден ден на рожденичките! Да сте здрави и много щастливи , а на Стефи - мнооого любов ;)
Ние сме малко домашен лазарет, но вече овладях положението. Много са гадни тез летни вируси.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #9 -: Август 01, 2013, 20:01:29 pm »
Стефи, честит рожден ден, здраве, щастие и късмет!
И да споделя, че днес Лили стана мама на Невена :D Още не мога да повярвам, много съм щастлива!
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #10 -: Август 01, 2013, 20:37:25 pm »
Честит рожден ден на рожденниците! Да са живи и здрави и много късметливи!
Весел празник!

Злато вече знае за почивката и е супер щастлив! Дано да заспи навреме все пак  :wink:
Само ходи и дослагва още багаж по чантите  :wink:  :lol:
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #11 -: Август 01, 2013, 20:49:22 pm »
Честито на рожденичките!
Да е жива и здрава малката Невена да расте много щастливо дете!
« Последна редакция: Август 01, 2013, 21:20:01 pm от sia »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #12 -: Август 01, 2013, 21:16:34 pm »
Честит рожден ден, Стефи!


  
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #13 -: Август 02, 2013, 08:22:18 am »
Благодаря момичета :D
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #14 -: Август 02, 2013, 08:40:59 am »
Благодаря и аз за пожеланията! Дано да е здрава, както казва и Стефи, другото все ще го наредим!

Мими, съжалявам да прочета че къдрокосите момчета са болни! Ти си почти доктор, сигурна съм че вече са оздравели!

Още един борбен лъв, роден на тази дата!!!  :D
Честито на Лили! Много здрава и щастлива да расте Невена!!!
« Последна редакция: Август 02, 2013, 08:43:34 am от yana-v »
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #15 -: Август 02, 2013, 15:09:34 pm »
Стефи, честит рожден ден! Пожелавам здраве и ........прекрасно лято!
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #16 -: Август 03, 2013, 07:37:23 am »
Стефи, и от мен на патерица Честит рожден ден! Здраве и сбъднати мечти ти пожелавам!
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #17 -: Август 04, 2013, 23:16:53 pm »
Мами, кои са хубавите пюрета в БГ? Имам предвид тези в бурканчетата, на които има точно това, което пише и на етикета. Да знам дали да си пълня багажа с подаръци или с пюрета :wink:




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #18 -: Август 04, 2013, 23:35:14 pm »
Засега купих Ганчев и Бебевита.
Малчо си ги хапва с кеф.

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #19 -: Август 05, 2013, 00:14:50 am »
Оливче, има пюрета всякакви - Хип, Бебевита, Бейбилов, Гербер и още много други марки. Няма смисъл да си пълниш куфарите с бурканчета.

Ние се завърнахме от море. Бях приятно изненадана от Албена. Много сме доволни от всичко.
Жорко се раздаде максимално. Не знам какво има в морския въздух, но това дете беше като на пружина  :lol: Не се спря 1 седмица, докато ние с баща му каталясахме. Научи, че освен гули( гълъби) има и гуси( гларуси). Голямо гонене падна на гуситата  :lol:

Ники, сега като сме се прибрали всички, викам да се видим с децата.
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #20 -: Август 05, 2013, 00:52:29 am »
В пюретата на Ганчев има захар. Пише си го на етикета.

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #21 -: Август 05, 2013, 08:20:47 am »
Тия пюрета на Ганчев, моите ги плюеха, не искаха да ги ядат. Че и селските котки и те ги не искаха :? Иначе аз тук си купувах на хип и гербер. А в един момент почнах да използвам частна детска кухня.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #22 -: Август 05, 2013, 08:39:21 am »
В пюретата на Ганчев има захар. Пише си го на етикета.
Имало е вероятно преди, защото тук го имахаме вече този разговор и други хора го твърдяха, та може би да е било така отдавна.  Сега няма, видяхме етикетите и  изрично пише, че са без добавена захар.


  
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #23 -: Август 05, 2013, 10:45:04 am »
Имаше май и едни „Овко“. Плодови съм купувала някакви.
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #24 -: Август 05, 2013, 11:23:41 am »
Благодаря! Щом има Гербер, ще купуваме тях.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #25 -: Август 05, 2013, 15:48:55 pm »
Имахме малко гости и повече четох, по-малко писах. Бяхме с две бебета у дома с 9 месеца разлика и определено не съм навита за второ с такава разлика. То не че съм готова изобщо за друга бременност и раждане, като тази.
Пюренцата, като му дойде времето, ми се иска да са български - хем да подкрепяме родното, хем нали казат, че местната храна действа най-добре на местните хора. Ама и аз как го писах, не знам дали се разбира.
Да ви се оплача - имаме нещо като разстройство. Бебе ака на често - 5-6 пъти от 2 през нощта до сега. Видя го докторът - разхлабен е, но няма температура, спинка си тука до мене, като от време на време се присвива, като при колики и приплаква тихичко. Продължаваме с кърменето, но ако не спре акането, ще трябвало да минем на лечебно АМ. Дано не се налага, че той от шише не иска да пие. Аз ям компот от дренки, ама най-много аз да се запека :oops: Иначе ми се усмихва като е буден и му говоря. Продължавам да броя :(


*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #26 -: Август 05, 2013, 16:35:33 pm »
Бебе, внимавайте с разстройството, че при малките деца обезводняването става много бързо. Малчо пипна стомашен вирус в последния ден от морето и поправяхме щетите 7-8 дни. Дано не стигате до там, но има лечебно мляко на Нестле AL110, което мисля се продава само в аптеките и лечебна храна на Хумана (продават я и в големите вериги), която може да се дава и като каша и по-разредена с шише. Много полезна при разстройство е билката подъбиче, също и чай от шипка и джоджен. Не знам дали на такова малко детенце може да се дава директно отвара, но би могла да се посъветваш ако то си правиш чайове дали биха помогнали. Желая ти много успех и стискам палци да се оправите бързо.
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #27 -: Август 05, 2013, 19:05:19 pm »
В пюретата на Ганчев има захар. Пише си го на етикета.
Имало е вероятно преди, защото тук го имахаме вече този разговор и други хора го твърдяха, та може би да е било така отдавна.  Сега няма, видяхме етикетите и  изрично пише, че са без добавена захар.

Приемам забележката. Преди три години, като купувах за сина ми, така пишеше на етикета.

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #28 -: Август 05, 2013, 22:36:58 pm »
Имаше май и едни „Овко“. Плодови съм купувала някакви.
Не знам за "Ганчев", но в "Овко"-то слагат захар /от личен опит говоря/ .  yahoo_33
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #29 -: Август 06, 2013, 07:06:26 am »
За мен и Овко , и Ганчев са една и съща пумия. Имаше и едни други - Ам-Ам...

Бебе, за толкова малко дете на 2 месеца , моя съвет е да не правиш самосиндикални опити за затягане с лечебни каши и храни, камо ли с чайове.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #30 -: Август 06, 2013, 08:58:28 am »
Сигурно сте прави за „Овкото“. На мен само името ми се върти в главата, даже не помня купувала ли съм, може и да съм. Но тя Николета я е изяла 20 купени пюрета, я не, та не съм особено компетентна по въпроса.
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #31 -: Август 06, 2013, 11:57:14 am »
Меци, къде ги намираш Гербер-а? Да не се мотам излишно по магазините.
Време за готвене няма да пилея, каквито плодове и зеленчуци има свежи и им знам произхода - ще давам сурови, тя много обича. Останалото на пюрета, но предпочитам да взема доказано качество.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #32 -: Август 06, 2013, 12:38:16 pm »
Аз Гербер не съм виждала.Засега купих няколко бурканчета,отскоро се захранваме,но гледам и да направя.

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #33 -: Август 06, 2013, 13:49:10 pm »
Оливче, купувала съм Гербер от Карфур и по-големите аптеки. Мисля имаше и във Вис Виталис.

Ние официално сме болни. В събота тръгването от Албена стартира със сополи, в неделя се появи кашлица, а от вчера Жорко е и с температура и то супер упорита. Мразя ги тия температури.
Аз се разминавам с температурата за сега, но другите екстри си ги имам.

Я кажете какво беше за белтъка на яйцето и температурата. Спомням си, че се мажеха крачетата, но трябваше ли да е разбит на сняг или директно го мажа? Иначе редувам панадол, свещички ефералган, нурофен( като видя много зор). Надявам се да не стигам до Хексалгина.
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #34 -: Август 06, 2013, 14:33:46 pm »
Мисля, че белтъка съвсем леко се разбиваше, да не е на сняг не, много леко и се маже по сгъвките, там където минават кръвоносните съдове.Но нека и другите кажат.

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #35 -: Август 06, 2013, 14:51:07 pm »
Меци, къде ги намираш Гербер-а? Да не се мотам излишно по магазините.
Време за готвене няма да пилея, каквито плодове и зеленчуци има свежи и им знам произхода - ще давам сурови, тя много обича. Останалото на пюрета, но предпочитам да взема доказано качество.
Била, Кауфланд и др.по-големи супермаркети  :wink:
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #36 -: Август 06, 2013, 14:57:57 pm »
Мерси, Маги :)
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #37 -: Август 06, 2013, 15:18:37 pm »
чувала съм и за стъпалата, не съм прилагала, но едва ли ще навреди ако не помогне :wink:
юе се оправи детето, спокойно :)
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #38 -: Август 06, 2013, 15:24:25 pm »
Мецани, аз знам за леко разбит белтък с малко оцет, който се маже на дланите и стъпалата. Като алтернатива напоени чорапки с оцет се слагат на крачетата и ръчичките. Белтъка съм го пробвала веднъж, но понеже в паниката (при 40 гр.) правихме и 100 други неща, та не мога да кажа кое подейства най-добре. Не прекалявай със свещичките, защото от тях може да се получи обрив. Той минава за ден-два, но не е приятно. Казвам го от опит, а и личната лекарка ни предупреди. Ако се появи разстройство също не се препоръчват свещички за сваляне на температура. Успех и бързо оздравяване на детенце!
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #39 -: Август 06, 2013, 15:31:11 pm »
Меци, да му минава на сладура, аз им правя ваната над 39 като е Т.
Вода с нормална температура действа безотказно при мишоците,
а сега е лято, аз и зимата не съм се разколебавала, хем играят във водата, хем Т спада!
Компреси слагам на 38 и малко, постилам едно олекотено и слагам мокри чорапчета
на краката и на ръцете като ръкавички, а ги топя в сапунена вода.
Ако с тях и нурофена не сваля, вана и хексалгин!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #40 -: Август 06, 2013, 17:58:57 pm »
Благодаря на всички за съветите :)
Мокри чорапки слагам, компреси на сгъвките също.

Додич, аз 1 свещичка съм слагала до сега и няма да слагам повече, че Жорко вече има разстройство.

Мише, снощи си мислех да му напълня легена с вода, но го обтрих с влажна пелена и определено го облекчих.

Абе ще мине, но ми е толкова гадно като си гледам детенцето болно, както  и на всяка майка де.

*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #41 -: Август 06, 2013, 18:46:46 pm »
Меци, това което описваш много ми прилича на стомашния вирус, който нашето диване лепна в последния ден на морето - температура, разстройство и малко повръщане. Консултирай се с педиатър за терапия и хранене. Колкото и да се дърпа давай възможно повече течности, че малките дечица се обезводняват много бързо. Ако не иска да се храни не се притеснявай и не го насилвай, важното е да приема достатъчно течности.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #42 -: Август 06, 2013, 18:50:51 pm »
Меци, разбиваш белтъка и така мажеш, чак на сняг няма нужда, просто да е добре разбит. Иначе не е задължително оцет да има в кърпата, просто слагай влажна кърпа. Можеш кубчета лед, увити в някаква кърпа да обтриваш с тях телцето му - по сгъвките на ръцете и крачетата. И най-вече вана с по-хладка вода. Дано се оправите бързо, явно има някакъв летен вирус, аз в момента съм с цистит и разстройство, много ми е отпаднало някакво, добре поне, че децата са ок.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #43 -: Август 07, 2013, 07:56:50 am »
Меци, аз на белтъка през зимата, когато Теди беше с мононуклеоза, му хванах цаката  :). Леко разбит и преди да намажеш стъпалата и гръбчето го задържай в ръцете си, за да се стопли малко, да не е леден от хладилника. Дано бързо се оправя Жорко.
     
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #44 -: Август 07, 2013, 12:16:06 pm »
Меци, благодаря ти за инфото!
Как изкарахте нощта с Жорко?




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #45 -: Август 07, 2013, 13:18:10 pm »
Ааа самосиндикално бебенце не лекувам аз  :balk_77: И мен ме е страх от всичко и само ги тормозя докторите. Гледа го и джипи-то, и педиатър. И двамата не са обезпокоени - няма температура; гърло, носле, уши - всичко ОК; пишка си нормално. Явно е някой стомашен гад. Предписаха ни био баланс бебе - пише, че и при колики помага, че дано има файда и за тях. Вчера акането намаля; днес - два пъти само. Обаче каквото е хванало него, се появи и при мен - е в по-лека форма и аз съм на пробиотици. Иначе и двамата сме в кондиция. Дано до утре да сме забравили.
Меци, как е Жорко милото?


*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #46 -: Август 07, 2013, 21:11:34 pm »
Бебе, моите докато ги захраня си пълнеха памперсите на всяко хранене и не съм мислела, че има проблем. Ако няма слуз, кървави нишки или лоша миризма - значи всичко е наред и няма нужда от баланси и т.н. Само ти внимавай какво ядеш.
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #47 -: Август 08, 2013, 00:04:48 am »
Благодаря на всички! Безценни сте със съветите си :)
Днес вече и двамата сме добре :)
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #48 -: Август 08, 2013, 13:53:59 pm »
Летните  вируси  да минават бързо и само здарви дечица да има!

Случайно вижте какво ми попадна в списък на сайта на Комисията за защита на потребителите , при опaсни стоки в ЕС  :
http://www.kzp.bg/index.php?mode=viewd&group_id=41&document_id=5617
Защо  пък кошницата Макси кози да  е  опасна ,  следва че и на  останалите марки трябва да са ?

Всъщност останах  учудена  колко  стоки  ,влизат в списъка   ,поради опасност от задушаване или нараняване -ами то важи едва ли не за всяка дреха и играчка.
« Последна редакция: Август 08, 2013, 14:49:24 pm от nimika »


*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #49 -: Август 09, 2013, 18:46:15 pm »
Летните  вируси  да минават бързо и само здарви дечица да има!

Случайно вижте какво ми попадна в списък на сайта на Комисията за защита на потребителите , при опaсни стоки в ЕС  :
http://www.kzp.bg/index.php?mode=viewd&group_id=41&document_id=5617
Защо  пък кошницата Макси кози да  е  опасна ,  следва че и на  останалите марки трябва да са ?

Всъщност останах  учудена  колко  стоки  ,влизат в списъка   ,поради опасност от задушаване или нараняване -ами то важи едва ли не за всяка дреха и играчка.
Може да има нещо на конкретната кошница, не следва за всички  :wink: но жалко, че не е обяснено, наистина..
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #50 -: Август 09, 2013, 22:37:45 pm »
А видяхте ли, че и колата Мазерати също е сред опасните стоки - поради опасност от нараняване  :lol:


*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #51 -: Август 09, 2013, 22:51:53 pm »
А видяхте ли, че и колата Мазерати също е сред опасните стоки - поради опасност от нараняване  :lol:
Така ли, не съм забелязала  :lol: :lol: Че аз и с Ламборджини мога хубУ да са нараня  8)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #52 -: Август 10, 2013, 16:07:27 pm »
Ще разберете вие, че Поршето е най-добро, ма айде :lol:

Ние почти оздравяхме от поредния вирус със сополи, това лято само две-три седмици да е било, да не е олепил вирус. кво е тва чудо тази година, никва идея. За сравнение - зимата два-три пъти е боледувал и нослето беше доста по-чисто.
[/url][/url]
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #53 -: Август 13, 2013, 16:46:40 pm »
Оф не ми се мисли за зимата. Ние де лепнахме тоя летен вирус с разстройство - не разбрах. Мислехме септември да идем малко до морето, че да подишаме морски въздух, но сега направо ме е страх да не се разхлаби бебенце там. Аз го изкарах за 1 ден, ама то милото откара една седмица. Дано вече да сме се преборили и да е здраво момчето. Направо като видех пълен с рядко памперс и сърцето ми се свиваше. Хем виждам, че лекарят е спокоен, следи го през ден как е, ама пусто не мога да съм спокойна. Вчера беше един кротък, вечерта заспа докато суче, без 1 час гушкане и люшкане - направо се стреснах и цяла нощ не спах да го проверявам. Забравих поне падащите звезди да гледам - така и така не спах  :balk_71:


*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #54 -: Август 13, 2013, 16:53:57 pm »
И аз забравих да гледам падащите звезди, но пък ги сънувах  :lol: "Видях" 3 падащи звезди, че и желания си намислих в съня си. Ненормална работа  :lol:

Бебе, всичко ще е наред  :)
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #55 -: Август 14, 2013, 00:24:11 am »
ма бре еци, туй да не значи бъдещи тризнаци :lol:
[/url][/url]
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #56 -: Август 14, 2013, 00:39:38 am »
Хахаха, Вени, разсмя ме. Желанията за тризнаци все в морска посока отиват  :D
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #57 -: Август 14, 2013, 00:43:40 am »
Мецани, преди години и аз имах такъв сън, всичко ми се сбъдна  :wink:.

Снощи и аз ентусиазирано излязох на терасата да зяпам падащи звезди, ама явно наште вече бяха изпопадали, тъй като на небето се виждаха само 1-2  :lol:.

Стискайте ми палци, че имам нужда.
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #58 -: Август 14, 2013, 00:54:55 am »
elle22, а дано и моите желания да се сбъднат  :)

За стиснатите палци - имаш ги! Успех!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #59 -: Август 14, 2013, 21:57:37 pm »
Пък ако имаш тризнаци шЪ мЪ черпиш бира :) :wink:
[/url][/url]
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #60 -: Август 15, 2013, 02:55:58 am »
elle22, а дано и моите желания да се сбъднат  :)

За стиснатите палци - имаш ги! Успех!

Благодаря! Свършиха чудесна работа!
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #61 -: Август 15, 2013, 11:03:04 am »
К'ви тризнаци :) Аз не знам дали изобщо за нова бременност ще се навия и то, ако е рекъл Господ, да може пък и да стане.

Честит празник на именниците! Живи и здрави да са :)


*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #62 -: Август 15, 2013, 14:26:09 pm »
Като сте още на вълна ваканционна да ви питам - моята шамандура мисля да я водя на Велинград, ноември, но от сега да питам - кога ги къпахте на басейн бебетата за пръв път?
Тя /бебето/ ще е на около 5-6 м.
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #63 -: Август 15, 2013, 15:06:50 pm »
нашите ги къпем долу горе от тогава, не си спомням точно вече, ама 3-4-5 м. да са били :)
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #64 -: Август 15, 2013, 15:13:46 pm »
Ясно. Благодаря, StefiZ  :D
Чудех се, Кристина като родена в края на юли направо я заведохме на море на 11 месеца и не знам по-малко бебе как. Ама там на онази станция на Велинград и водицата е топла. Само дано не я е страх, че хем е голяма като пехливанин, хем е много плашлива.
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #65 -: Август 15, 2013, 16:52:13 pm »
Честит празник на всички!
Моля се Богородица да дари всички с дечица!
Много късмет и щастливи дни на всички именици! Много са и малки и големи да им е весел празника!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #66 -: Август 19, 2013, 08:06:07 am »
Тази тема не е ли по-редно да е в друг раздел - примерно в „На чашка кафе...“ ?  Вероятно много момичета, които нямат деца още, не влизат тук изобщо. Аз например години наред не знаех за съществуването на обща ( тогава беше седмична) тема.


  
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #67 -: Август 19, 2013, 08:11:39 am »
В кафето има друга тема, в която не се говори за деца, точно за да се включват момичета без деца. Тази си е за ежедневните болки и радости с децата.
Ето например ние сега сме с "болки" - и двамата са с бронхит, ама ако темата е в кафето няма как там "да помрънкам" за това.
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #68 -: Август 19, 2013, 08:25:30 am »
Мими, съжалявам да прочета рано сутринта такива новини!  :( Посред лято къде се подредихте???
Инхалации правите ли? Бързо да се оправят къдравелковците!!! :bighug:
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #69 -: Август 19, 2013, 09:14:25 am »
Ами направиха ми мин.седмица по 2 по-сериозни пристъпа от влажния въздух и премина във кашлица, която слезе в дробовете. Не успяхме само с инхалации да овладеем и сега са на АБ. Ще се оправят :)
*

    Crystal

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #70 -: Август 19, 2013, 10:11:22 am »
От известно време треска ме тресе. Нашата кака наесен ще тръгва на детска градина и много се притеснявам как ще се справяме с болестите  :( Бебето тогава ще е на 8 месеца, ще опитвам да го изолирам, но не знам доколко ще се получи. Кърмя го, но все пак ме е страх. Каката ходи миналата година на ясла точно 3 дни и се разболя, разболя и нас, аз бях бременна и толкова зле отдавна не се бях чуствала (да не кажа никога  :?) А на нея и мина за седмица, но я спряхме от ясла, защото аз едва се оправих. Но бебенцето-то е още толкова мъничко, не искам да му причинявам това, от друга страна каката вече трябва да ходи на градина, да общува с деца, да свиква. Моля мамите с бебе и кака/батко да споделят как се справят.
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #71 -: Август 19, 2013, 12:46:17 pm »
Ами аз още не се справям, ама не знам как точно да ги изолирам. Бебето ще е на 4 месеца, когато Кристина тръгне на градина. Тя вече е на 6 и се надявам да е  преболедувал повечето неща, но все ще има по нещо. Но наистина не смятам да ги изолирам, не мисля, че ще е добре за психиката на каката. Няма да гушка бебето ако е болна и това е. Ами ако аз се разболея? Някои хора пък като няма изобщо на кого да дават децата? От друга страна е кофти да се разболяват бебенца, ама не знам решение.  :?
Скоро при нас едно на 3 месеца изкара варицела, прихваната от каката, която е на 5 :)
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #72 -: Август 19, 2013, 13:10:40 pm »
Мими, бързо да оздравяват момчетата! То това лято май не остана някой, който да не се е разболявал.

Crystal,  Nina, ако вие се разболеете покрай каките - слагате маски, когато сте в контакт с бебетата. Жорко беше на 10 дни, когато се разболях. През цялото време бях с маска, дори когато спях. Бяха ужасни юлски жеги и с тая маска ми се взе акъла, но няма как.

На мен ми почна супер куцо седмицата. Отивайки да пазарувам във Фантастико и от зор да спра на едно сенчесто и тясно място, издрах колата. Много ме я яд на глупостта ми. Имам застраховка, но само като си помисля за разправията със застрахователи и майстори и ми става лошо.

Хубава седмица на всички!

*

    Crystal

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #73 -: Август 19, 2013, 13:20:24 pm »
Светлето беше на 3 седмици, когато каката, а после и ние се разболяхме. Спяха отделно и през деня бяха в различни стаи, ние с мъжа ходехме с маски, стриктно миене на ръце, преобличане. Е, опазихме бебето, слава Богу, макар че на мен ми костваше огромни усилия, но мисля, че си струваха. Така че аз ако се разболея е най-лесно пазенето, маска и хигиена, а и като я кърмя и предавам антитела. Но на каката маска не можем да сложим. Преди 2 седмици каката прихвана някакъв вирус само с температура, но каква-за малко да ударим 40 градуса :(  Едва свалихме температурата с хексалгин, бях на ръба да викам бърза помощ. Пак ги държах в отделни стаи през деня, само заедно спяха, но бебето беше оградено с обиколници. Слава Богу, пак го опазихме, а на каката обяснявах защо я държим далече от бебето. На мен пак ми се разказа играта, но не ми се мисли какво ще стане ако бебенцето вдигне такава температура. Та само като си помисля за ДГ ме избива на рев...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #74 -: Август 19, 2013, 14:48:57 pm »
Здравейте момичета! И при нас е на дневен ред проблема с вирусите, донесени от каката. Докато бях бременна зимата почти не ходеше на детска градина, точно за да не ни докара някой вирус. Накрая я пуснахме за тържеството в ДГ и в резултат - скарлатина  8O Но от септември ще е вече в предучилищна група и няма как да не ходи. Освен това ще е в училище, с нови деца, което означава и несподелени вирусчета. И аз се сещам само за отделни стаи и маска, но дай боже да не се налага.
Ние заведохме Вики на басейн с минерална вода. Бях ви споделила за комплекс Варвара край Пазарджик. Много сме доволни, имаше общо 7 басейна, а водата особено в детския беше много топла.  Много зеленина, достатъчно шезлонги и чадъри. Иначе къщичките са тип бунгала, не е супер лукс, но поне беше чисто. А и ние не сме отишли там да стоим в бунгалото :) Каката се накъпа и наигра на воля, а бебето беше по цял ден навън, спинка си супер под сенките. Иначе не посмях да го изкъпя в басейна, само крачетата намокряхме.


*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #75 -: Август 19, 2013, 15:21:20 pm »
Да се чудиш и маеш, нашите родители как са ни отглеждали по две, па и по три наведнъж...набухани в ясли и градини ... :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #76 -: Август 19, 2013, 16:13:43 pm »
Аз миналата зима спрях каката от градина точно с презумпция да не носи много вируси в къщи, че бебето е родено октомври. Е, познайте - каката изкара едни леки сополи с лека кашлица, след седмица бебето направи пневмония, незнайно как - резултат болница 9 дни с дребното. Така че и стоенето в къщи на по-голямото дете не е гаранция за предпазване от болести. Сега ще е предучилищна група в градината и няма как да я спирам, та само се моля малкото да изкарва каквото има в по-лека форма.
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #77 -: Август 19, 2013, 16:17:02 pm »
Мими, бързо да оздравяват момчетата! То това лято май не остана някой, който да не се е разболявал.

Crystal,  Nina, ако вие се разболеете покрай каките - слагате маски, когато сте в контакт с бебетата. Жорко беше на 10 дни, когато се разболях. През цялото време бях с маска, дори когато спях. Бяха ужасни юлски жеги и с тая маска ми се взе акъла, но няма как.

На мен ми почна супер куцо седмицата. Отивайки да пазарувам във Фантастико и от зор да спра на едно сенчесто и тясно място, издрах колата. Много ме я яд на глупостта ми. Имам застраховка, но само като си помисля за разправията със застрахователи и майстори и ми става лошо.

Хубава седмица на всички!

Мимс, съжалявам за случката ако мога да те успокоя като, че ли нещата са сведени до по-малко бюрокрация тия дни. Преди 3 седмици шофьора на  камион ударил нашата колата при маневра, Ваньо направи ремонта  за наша сметка, защото му е необходима но след седмица ни извикаха от застрахователната компания и изплатиха сума по-висока от тази, която ние платихме за ремонт.

Дано бързо се оправите с колата!

Бързо оздравяване на всички и хубави летни почивки!

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #78 -: Август 19, 2013, 16:19:06 pm »
Да се чудиш и маеш, нашите родители как са ни отглеждали по две, па и по три наведнъж...набухани в ясли и градини ... :)

абе и аз това се чудя, пък и нашите деца бяха на по 3 дни и имахме "големи" каки и батковци, ходещи на градина пък оцеляхме :lol:
момичета, много пресилвате нещата, все пак не е задължително да боледуват децата през седмица като ходят на градина. Аз пак повтарям, калявайте децата, хранете ги с правилните неща дори с цената на скъсани нерви от ваша страна, защото се е наложило да обясните 10 пъти защо няма да му дадете вафлата... не ги дръжте в къщи, защото е мноооого трудно да се излезе с бебе и по-голямо дете, както една позната ми обясняваше на скоро и т.н. и т.н.
да, всичко е за наша сметка, много е по-лесно да се пусне филмче на голямото и да стои хипнотизирано 1 час, вместо да съберете целия антураж на бебето и да прекарате 1 час навън, например, но така е, никой не ни е обещавал да е лесно. :)
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #79 -: Август 19, 2013, 16:20:26 pm »
Тва за "едно време" не ме грее много  :D
Съвременната медицина познава ваксини, добрата грижа - повече разходки и чист въздух, спорт /от както ходи на плуване, по-добре ги виждам нещата. Не е спирала вече година, най-малко по два пъти седмично/, въпреки протестите мързи ме, повече плодове, въпреки мрънкането - не ми се яде. Общо взето в тази насока мисля, ама да видим. То едно го мисли човек, друго става.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #80 -: Август 19, 2013, 17:02:52 pm »
Аз от туй "онова време" доста ядове си нося и до днес  :lol:. Точно вчера се наложи да припомня на майка ми, когато се възмути, че децата  не бива да бъдат оставяни сами вкъщи до 12 г. възраст, как брат ми направи пожар не един, а 2 пъти... Как тръгна да слиза от балкона на втория етаж и се заклещи между етажите... и много още колоритни незабравими истории, от които ми настръхват косите  :D.

Цитат
Аз пак повтарям, калявайте децата, хранете ги с правилните неща дори с цената на скъсани нерви от ваша страна, защото се е наложило да обясните 10 пъти защо няма да му дадете вафлата... не ги дръжте в къщи, защото е мноооого трудно да се излезе с бебе и по-голямо дете, както една позната ми обясняваше на скоро и т.н. и т.н.
да, всичко е за наша сметка, много е по-лесно да се пусне филмче на голямото и да стои хипнотизирано 1 час, вместо да съберете целия антураж на бебето и да прекарате 1 час навън, например, но така е, никой не ни е обещавал да е лесно. :)

Напълно съм съгласна със Стефи.


Аз утре изпращам четвъртокласник. През последните 2 месеца учех усилено за изпит и не успях да му разнообразя ваканцията качествено, та затова няма търпение да тръгне на училище  :lol:.

Живи и здрави, успешна седмица!
*

    Crystal

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #81 -: Август 19, 2013, 17:46:06 pm »
Да ви кажа, вместо да се успокоя, още повече се притесних. Естествено че излизаме с бебето и каката. И кърмя именно за да е по-здраво бебето. А по мое време такива вируси и чудеса в ДГ нямаше-и аз съм ходила, но нито съм била болна непрекъснато, нито съм влизала в болница. Както и да е, извинете че попитах...
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #82 -: Август 19, 2013, 18:07:33 pm »
Тази тема не е ли по-редно да е в друг раздел - примерно в „На чашка кафе...“ ?  Вероятно много момичета, които нямат деца още, не влизат тук изобщо. Аз например години наред не знаех за съществуването на обща ( тогава беше седмична) тема.

ами тази тема е т.н. "мамешката тема" - периодичната тема с продължение за текущи разговори, въпроси, споделяния и прочие на майките. мястото й си е точно тук.

има аналогична такава тема на бременните, има и обща тема за клю-клю (чит-чат) в Кафето.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #83 -: Август 19, 2013, 18:15:15 pm »
Кристал, не се извинявай, всеки има страхове и ги споделя, нормално е.Аз мога да споделя от миналото как всеки месец бях на инжекции, директно гнойна ангина, за разлика от мен сестра ми има боледуване от шарка само и някоя лека настинка, всичко е до дете и наистина до каляване.Аз съм по-гледаната, глезената, нали съм първото, сакън косъм да не падне от главата ми, и си нося последиците до ден днешен.Аз няма да забравя пък, по мое време колко много въшки имаше в ДГ.Мине не мине и всички бяхме с въшки  :lol:

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #84 -: Август 19, 2013, 18:22:17 pm »
Стефи, тамън това ми идва наум...Игрите на стражари и апаши, дама, "пиян морков" и пр...

Crystal по твое може и да е нямало, по мое са си били същите  :D Гледам си детският картон - гнойна ангина, след гнойна ангина...отит до отита ..  :) Как е издържала майка ми, при положение, че със сестра ми разликата ни е точно 3,5г...идея си нямам...Да, съвременната медицина дава някои предимства с ваксините, но дали децата играят повече навън, в сравнение с нас...хъмммм :wink: Кърмата, естествено е най-полезната храна за бебето, няма кой да спори по въпроса..Особено, като ядете краставиците и доматите от градините на бабите си, домашните яйца и мляко.. :)
Дали децата на АМ са по-кекави от тези, на кърма, имам особено мнение по въпроса, не ми се ще да повдигам вечната тема, обаче... :wink: Според мен, нещата зависят в голяма степен и от самото дете и вроденият му имунитет...
Както и да е...
elle22 и аз подобни истории мога да разкажа, но в това отношение, някои от нещата бяха други "по онова време". Оставала съм сама...и то колко пъти... :D
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #85 -: Август 19, 2013, 19:04:18 pm »
Аз няма да забравя пък, по мое време колко много въшки имаше в ДГ.Мине не мине и всички бяхме с въшки  :lol:

Ох, говори ми  :lol:... Съседката идваше да пощи мама /учителка/, тя пощеше мен, а аз - брат ми. Едновременно, стъпаловидно разположени  :lol:.

Разбира се, че имаше хубави работи. Храната, например    :(.
« Последна редакция: Август 19, 2013, 19:08:44 pm от elle22 »
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #86 -: Август 19, 2013, 19:22:05 pm »
Еле, най-весело беше като сестрата от поликлиниката извика цялото семейство да ни проверява, а баща ми е плешив  :lol: и той вика айде, проверявайте :)

*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #87 -: Август 19, 2013, 22:27:30 pm »
Аз няма да забравя пък, по мое време колко много въшки имаше в ДГ.Мине не мине и всички бяхме с въшки  :lol:

Ох, говори ми  :lol:... Съседката идваше да пощи мама /учителка/, тя пощеше мен, а аз - брат ми. Едновременно, стъпаловидно разположени  :lol:.

Поне са те пощили, мама нямаше време за това и ме подстригваше  :?

*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #88 -: Август 19, 2013, 22:48:58 pm »
Дари, съжалявам за вашия инцидент.
Жоро като се прибра от работа, му показах колата. Успокои ме, че всичко ще излезе с полир паста  :)

Като сте заговорили за въшки...   Аз бях абонирана за тях  :lol: Мине се, не мине и хоп Мимчето ( както ме нарича баба) въшлясала  :lol: Не ме подстригваха, ами ме мажеха с нещо,  не си спомням с какво, обаче миришеше ужасно.

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #89 -: Август 19, 2013, 22:56:32 pm »
Дари, съжалявам за вашия инцидент.
Жоро като се прибра от работа, му показах колата. Успокои ме, че всичко ще излезе с полир паста  :)

Като сте заговорили за въшки...   Аз бях абонирана за тях  :lol: Мине се, не мине и хоп Мимчето ( както ме нарича баба) въшлясала  :lol: Не ме подстригваха, ами ме мажеха с нещо,  не си спомням с какво, обаче миришеше ужасно.
Газ, мас и оцет или Купрол...нЕма какво друго да е  8) Питай мене, с косата до кръста и въшките през месец  :lol: Ма те нали ходели по чисто, та.... :lol:
« Последна редакция: Август 19, 2013, 23:32:22 pm от Бубулина »
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #90 -: Август 19, 2013, 23:12:54 pm »
Дааааа, с купрол съм мазана. Браво, Бубе  :D
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #91 -: Август 19, 2013, 23:43:07 pm »
Ники, до дъно ли бе, душко? Помня, че в корените снасяха гадините.
Спомних си колко ме беше страх да не ме налазят преди лагер, че винаги имаше по някое върнато дете.

Мецани, браво за колата!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #92 -: Август 19, 2013, 23:50:21 pm »
Аз съм ходила и на ясла, и на градина, но въшки хванах за първи път в 6-ти клас . После съм имала пак още един път в гимназията.


  
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #93 -: Август 20, 2013, 00:57:20 am »
А аз един-единствен път като студентка. Кой знае къде са ме налазили в някой рейс?!

Синът ми не е спирал да ходи на градина. Два пъти боледува сериозно откакто е родена сестра ми. Казваме му да стои далече от нея, докато е болен. Тя веднъж се беше разсополивила и то дълго време отне да й мине, но тогава той беше здрав. След първата година в яслата, когато боледуваше на всеки 6-8 седмици, педиатърката каза, че най-лошото е отминало. И още, че може да носи вируси без самият той да боледува. Да чукна на дърво, не мога да се оплача за момента. Ще видим как ще е след година, когато тя почне ясла.
Иначе през втората бременност се скъсах да боледувам. Изпих и три АБ.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #94 -: Август 20, 2013, 04:43:49 am »
Това подстригване пък хич не го разбирам. Те като умрат гнидите падат лесно с гребен с памук ( май оцет се слагаше на него, не помня). А дядо ми пък, който имаше няколко косъма в кръгче и останалото беше плещиво теме, на 60г за първи път хвана въшки от сестра ми. А тя пък беше много доволна от факта, че има въшки и се хвалеше ня всички наред :-).


  
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #95 -: Август 20, 2013, 09:13:22 am »
Ники, до дъно ли бе, душко? Помня, че в корените снасяха гадините.
Не до дъно, оставяха ми 2-3 санта коса и после с гребен падаха :D
В интерес на истината не съм хващала въшки в градина или училище, винаги се случваше лятната ваканция на село. И не всички деца от бандата имаха, а по цял ден бяхме глава до глава  :P
Като заговорихте за мазането. Брат ми хванал въшки, което е изключение за него и баба ще го маже. Обаче забравила да сложи мас и оцет и го наплескала само с газ. горкия беше му се олющила кожата на главата. А баба го преживя много тежко.

*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #96 -: Август 20, 2013, 09:17:17 am »
ааа говорете ми, и мен въшките много ме обичаха и редовно бях въшлясала. с брат ми спяхме глава до глава, на ъглови легла, той нито веднъж не хвана въшки, но Стефка все беше пълна :lol:
баба ми все напираше да ме маже с мас, газ и оцет, но баща ми казваше - няма да ми тормозиш детенцето и бам в една кофа с ниговон (препарат за обезпаразитяване на животни) и ме хващаше за краката и ме потапя на долу с главата, мама гледа да не ми влезе в ушите, завива ме с кърпа и воалла, всичко падаше мъртво :lol: :lol:

а иначе белите с надзор без надзор все ги вършехме, баба си беше по 24 часа в къщи, никога не сме оставали сами, но ако започна да ви описвам какви щуротии правех няма да ми стигне един час :lol:

а иначе съм съгласна, че до някъде имунитета си е вроден, но никога не е късно и да се доизгради :wink:
« Последна редакция: Август 20, 2013, 10:08:54 am от StefiZ »
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #97 -: Август 20, 2013, 09:26:54 am »
Аааа, не си мислете, че сега няма въшки - пуснати са отново, има нови лосиони и шампоани за продаване  :wink:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #98 -: Август 20, 2013, 11:38:28 am »
статия за заблудите относно ползата от синтетичните витамини:
http://www.segabg.com/article.php?id=662165
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #99 -: Август 20, 2013, 11:47:50 am »
Въшлясвала съм като дете, но вече съм забравила подробности.

Помня, обаче, на дърти години как въшлясах на работа  :lol: /голям персонал - кой ги донесе, така и не се разбра/. Като виден хипохондрик, обрах де що имаше в аптеката - мазило за изтребване на дребната гад, мазило за отлепването й от косъма и спрей за отблъскване.  Много бързо се разделих с пришълците, но и с половината си скалп  :lol:

Относно боледуването на децата, да се изкажа аз, нищо, че данните ми са от миналия век.
Брат ми е по-голям, златното яйце в семейството, треперено му е косъмче да не падне от къдриците му, навличан, претоплян и прочее лудости от загрижени баби и неопитна млада майка. Резултат - гнойни ангини, гърч от висока температура, нон стоп по болници, отстранени сливици, хроничен фарингит и т.н.

При моето раждане, майка ми е дала червени картони на всички баби и ме е гледала, без много да ми се претриса - някои майки днес биха били възмутени, но резултатът е здрав имунитет, прием на антибиотици - почти нулев. Моята дъщеря съм я гледала по нейния метод - да чукна на дърво, също не сме имали кой знае какви проблеми.

Не казвам, че това гарантира здраво дете - в някои случаи си зависи от детето, но и до ден ден смятам, че на едно дете не трябва да се трепери чак толкова. Да го отглеждаш в почти стерилна среда за мен не е правилно.

Да не говорим, че изпадам в ужас, като видя бебе с чорапи в жегите.
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #100 -: Август 20, 2013, 12:04:11 pm »
статия за заблудите относно ползата от синтетичните витамини:
http://www.segabg.com/article.php?id=662165
Тия добавки са огромен бизнес, ама огромен.
Има една книга на Артър Хейли, ако не се лъжа "Опасно лекарство" се казва. Не е кой знае колко сериозна, но сега за почивките става. Хейли обича да пише за индустриите, тази е за фармацевтичната - за печалбите, за разрешителните режими на лекарствата, за грешките, които костват животи, също и за огромния дял в печалбата точно от добавки, за които ни е внушено, че едва ли не не можем да живеем без тях, и най-вече за горките майки, на които се внушава чрез реклами колко са грижовни, закупувайки всички възможни полезни новоизмислени сиропчета, витамини и мазила за децата си.
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #101 -: Август 20, 2013, 12:04:22 pm »
Цитат
Аааа, не си мислете, че сега няма въшки - пуснати са отново, има нови лосиони и шампоани за продаване
Има ги и как още  :D Преди няколко месеца ми повериха племенничките за двудневно отглеждане, като малката калпазанка (първокласничка) се почесваше странно. И понеже съм с дългогодишен опит във въшконамирането - като ученичка редовно се сдобивах с тях през лятото - много бързо я разконспирирах. Та всички се намазахме с шампоан, пощих девойката и в никакъв случай не съм махнала всичко. На следващия ден ги проверявали и в училище и нищо не са й намерили. Само си представям колко "старателно" са ги преглеждали.  :D
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #102 -: Август 20, 2013, 12:28:12 pm »
статия за заблудите относно ползата от синтетичните витамини:
http://www.segabg.com/article.php?id=662165

Таман мислех от кумова срама, е така, за собствена заблуда да давам нещо допълнително, че поне последната година на предучилищна да е редовна и да свиква с режима. Не, че до сега е боледувала, но понеже можехме - поглезвахме си я и си стоеше у дома, тя детска градина да е ходила, да е ходила, колко да е ходила.
:)
*

    Crystal

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #103 -: Август 20, 2013, 12:39:58 pm »
Едно е да говориш от гледната точка на детето, което си бил, друго-като майка на две деца. Как да не трепериш, като маса народ покрай мен обяснява как бебето му прави бронхоспазми покрай батковци и каки, които носят вируси от ДГ.  Майка почина от астма и знам какъв ужас е това, така че не искам да позволя нещо подобно да се случи на децата ми. Та въпросът ми беше към майките с две кърмени деца ( или поне бебето да е кърмено). Най-общо казано-боледуват ли, колко често,тежко ли, нещо давате ли превантивно? На мен ми казаха да давам на каката имунобор кидс 3 месеца и после 3 месеца биозин кидс, на бебето също мога да давам биозин кидс профилактично.
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #104 -: Август 20, 2013, 12:44:10 pm »
Момичета някъде бяхте обсъждали техники за слагането на гърне, помните ли в коя тема беше да се разровя малко? Благодаря.

Иначе нашия ден започна прекрасно. Отивам бързо до тоалетна като оставям малката в леглото....връщам се, а тя хванала 1,5л минерална вода от съседния шкаф и си я изляла в леглото.....дори незнаех, че може да отваря шишета..... osi_13 osi_12


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #105 -: Август 20, 2013, 13:09:40 pm »
Едно е да говориш от гледната точка на детето, което си бил, друго-като майка на две деца. Как да не трепериш, като маса народ покрай мен обяснява как бебето му прави бронхоспазми покрай батковци и каки, които носят вируси от ДГ.  Майка почина от астма и знам какъв ужас е това, така че не искам да позволя нещо подобно да се случи на децата ми. Та въпросът ми беше към майките с две кърмени деца ( или поне бебето да е кърмено). Най-общо казано-боледуват ли, колко често,тежко ли, нещо давате ли превантивно? На мен ми казаха да давам на каката имунобор кидс 3 месеца и после 3 месеца биозин кидс, на бебето също мога да давам биозин кидс профилактично.

едно дете, две деца, три деца - всички майки им треперим! няма значение бройката, дори ще ти кажа, че като ти е едничко, на мен лично ми се струва, че повече му треперя...

разбирам, че си имала трагичен случай в миналото, но това не е повод да тъпчеш децата с глупости с напълно недоказан ефект, защото някога на някой се случило нещо. не се знае от тия химии дали не се засилват отключванията на алергични реакции. ами аз, като и двамата ми родители са починали от рак, какво да правя? за астмата айде лесно - давай биозин кидс или каквото там, ами за другото..... иронизирам, разбира се.

абе давайте каквото искате, в крайна сметка, душевното спокойствие е най-важно за доброто здраве. и аз съм се лашкала насам-натам, но като че ли хората със здрав разум и ограничен достъп до интернет се справят най-добре.

и не може да има никакво деление на кърмени и некърмени деца по отношение на здравето, разберете го и това! няма такава обща класификация - кърмените са здрави и умни, боледуват в 5% от случаите, а некърмените са болнави и глупави, боледуват в 26.89% от случаите.

чиста храна, чист въздух, режим, редовно движение, спокойна околна среда - това е единственото, което можеш да направиш като майка за децата си.
« Последна редакция: Август 20, 2013, 13:12:16 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #106 -: Август 20, 2013, 13:16:20 pm »
Та въпросът ми беше към майките с две кърмени деца ( или поне бебето да е кърмено). Най-общо казано-боледуват ли, колко често,тежко ли, нещо давате ли превантивно? На мен ми казаха да давам на каката имунобор кидс 3 месеца и после 3 месеца биозин кидс, на бебето също мога да давам биозин кидс профилактично.

Криста, изписахме две страници да се обясняваме. Искаш статистика, ето ти статистика:
- майка съм на две кърмени деца, голямото 10м., малкото 1.2г., разликата между децата ми е 2.4г., голямата я спрях от градина месец преди да родя и 2 след това, основно заради това, че бебето имаше вроден проблем и предстояха десетки консултации и изследвания, а логистиката по водене и взимане на каката от градина щеше да ми е по-трудна.
- след това голямата не е спирала да ходи на градина, сега е почти на 7г., пила е 2 пъти АБ през живота си на 1.1г. и 2г., от тогава до сега е вдигала точно 2-3 пъти Т, кашлица, хрема и всичко отшумява за 2-3 дни. Пак казвам не е спирала да годи на ДГ, сега ще е първи клас.
- малката беше на 2.2 г. като я пуснах на ДГ, пила е веднъж до сега АБ миналата пролет заради гнойна ангина, не е кашляла през живота си, имала леки хреми 2-3 пъти и последните 13м. не беше боледувала въобще, като юни месец изкара някакъв много лек вирус за ден и половина.
Но, много важно, моите деца освен шоколад от който хапват 2 пъти седмични примерно по 2-3 блокчета друго сладко не ядат. Плодове се ядат по 2-3-4 пъти на ден, други боклуци от рода на чипс, зрънчо и тем подобни да са яли 10 за всичките години. Всяка свободна минута сме на вън, зимата вечер след работа ходим да се пързаляме със шейни в парка, лятото се стои до 9-10 часа на вън. Никога, ама никога не съм си навличала децата, макар и момичета чорапогащник под панталон не слагам, той се обува само с рокли и поли, когато е много студено зимата децата са с 3/4 чорапи и скиорски панталон/гащеризон. никога не съм им давала синтетични витамини, веднъж преди 6г. бях купила за голямата един саностол, тогава това се предлагаше, дадох 2 пъти и другото замина в коша. Децата когато не са на градина ядат домашно приготвена храна и домашен хляб, задължително се закусва в къщи. Това е най-важното хранене от деня, за това искам да знам какво и колко са изяли, а не да разчитам, че ще закусват в ДГ.
При всяка възможност водим децата на планина или море, събота и неделя на Витоша или някъде другаде из околността на пикник........
Не знам какво повече искаш да чуеш, това което изписах го казах в предишен пост с едно изречение, ето сега и подробно :) С притеснения не става, става с мислене и труд, кърменето само по себе си изобщо не е гаранция, че детето няма да боледува, ама изобщо, тази мантра за мен е голяма измислица... :wink:

а джам бързите пръсти ме изпреварила :lol:
« Последна редакция: Август 20, 2013, 13:20:07 pm от StefiZ »
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #107 -: Август 20, 2013, 13:31:24 pm »
друго-като майка на две деца.
Ох, като вземете да пишете така...
Ние с по едно нямаме деца, значи. А пък тези без, изобщо да не се обаждат.
Не ми стига, дето ме е смачкал неуспеха да имам второ...
Рядко си позволявам да показвам слабост, ама понякога мярката ви убягва.
*

    Crystal

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #108 -: Август 20, 2013, 14:01:36 pm »
Елфи, не съм го казала за да обиждам някого, а защото като са две е много по-сложно с боледуването. И аз не съм се сдобила с деца лесно-6 години борба, 3 спонтанни аборта и един аборт по медицински показания. Здраве и живот като имаш второ дете, което ти пожелавам, ще разбереш какво съм имала предвид.
Стефи, благодаря ти много за подробната информация  :D За кърменето нямам намерение да споря, никой не е казал че не боледуват кърмените деца, въпросът е колко тежко боледуват и има ли усложнения. С първото дете кърменето не се получи, с второто съм щастлива, че успях-сега ще мога да сравнявам кое колко боледува. Каката е била болна общо 4 пъти до сега, антибиотик не е пила.
Бебето, да чукам на дърво, не е боледувало до сега.
За добавките, които давам (те са за укрепване на имунитета), препоръча ми ги д-р Масларска, шеф на неонатологията в Токуда. Вярвам и безкрайно много!
« Последна редакция: Август 20, 2013, 14:04:55 pm от Crystal »
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #109 -: Август 20, 2013, 14:20:13 pm »
Оф и аз се бях омагьосала, че щом се кърмим, бацил не може да ни хване. Ама ни хвана и то при положение, че контактуваме с малко хора, живеем на село, аз ям домашни яйца, мляко, зарзавати; чист въздух и т.н. Гаранция за нищо няма, а че ще треперим на децата е ясно :) Нали са нашите слънчица. Аз и за мъжо си треперя нищо че е 2 метра и 120 кила.
Някои родители са по-спокойни, други се шашкаме (и аз от тях). Пресен пример - Божидар е голямо живаче и не се спира по цял ден, обаче онзи ден цял ден спи. Буди се да яде и заспива. Вчерта заспива докато се кърмим и без носене на ръце  8O Чудо! Цяла нощ не спах да го проверявам диша ли, побутвам го горкото да мръдне. Не ми се смейте много :) На другия ден звъня на снаха ми, да я питам те имали ли са такъв случай. Малкият пък, за да ме успокои, цял ден не спа - играхме, смяхме се, ревахме. Днес пак спи като къпан - ходихме на консултация да ни теглят и т.н. Не мога го събудя да го прегледа педиатърът, спи докато го преслушват и му гледат нослето и ушичките, чак езичето като му гледаха се събуди. Качили сме само 650 гр и 5 см и аз пак - ама нормално ли е, да не би да не му стига кърмата. Убу че ми търпят докторите въпросите.

А въшките са ми фобия направо - брат ми все ги носеше (4г по-малък е). А тинейджър с гадже и въшлясала. Всяка пролет-лято няколко години подред. Та и с мъжа ми бяхме хванали пък като студенти :) От ужас бях почнала профилактично да се мия с шампоан против въшки от време на време. Още се подмята у дома един сигурно с отдаааавна изтекъл срок на годност.

Елфи, мен ме успокояваха, че що веднъж съм забременяла, пък било то и инвитро, пак ще забременея и ще имам по-лека бременностт. Е за забременяването познаха, ама за бременността - тц. От сърце ти пожелавам успех в опитите  :heartbeat:


*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #110 -: Август 20, 2013, 14:30:52 pm »
Елфи, не съм го казала за да обиждам някого, а защото като са две е много по-сложно с боледуването. И аз не съм се сдобила с деца лесно-6 години борба, 3 спонтанни аборта и един аборт по медицински показания. Здраве и живот като имаш второ дете, което ти пожелавам, ще разбереш какво съм имала предвид.
Стефи, благодаря ти много за подробната информация  :D За кърменето нямам намерение да споря, никой не е казал че не боледуват кърмените деца, въпросът е колко тежко боледуват и има ли усложнения. С първото дете кърменето не се получи, с второто съм щастлива, че успях-сега ще мога да сравнявам кое колко боледува. Каката е била болна общо 4 пъти до сега, антибиотик не е пила.
Бебето, да чукам на дърво, не е боледувало до сега.
За добавките, които давам (те са за укрепване на имунитета), препоръча ми ги д-р Масларска, шеф на неонатологията в Токуда. Вярвам и безкрайно много!
Колкото и тези на АМ  :) Божа работа, дето се казва... Тези неща, както по напред се опитаха да ти обяснят, не зависят от това с какво е хранено кърмачето, а от общия му режим...Напълно съм съгласна, апропо, с "гледането под похлупак" и прекаленото втренчване...Да се приучи към лична хигиена, да се калява, да не се храни с джънкове /непрекъснато!/ да не се извежда с чорапи на 40С../Елфи, при нас по градинките виждам и завити с одеалце деца по количките.../ Кърмата дава антитела, намалява риска от алергии...но не е панацея.  :) Джам, обичайно е подробно изчерпателна по въпроса...Не казвам с този си пост "не си кърмете децата", не ме разбирайте грешно...Казвам, че имунитета е малка част генетично обусловен и голяма- родителско... :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #111 -: Август 20, 2013, 14:32:20 pm »
.

Елфи, мен ме успокояваха, че що веднъж съм забременяла, пък било то и инвитро, пак ще забременея

Ха-ха, мен продължават да ме успокояват дори да знаят, че нямам тръби. 8O
На времето еди-коя си като си осиновила и след няколко месеца забременяла.
Както се пее - а дано, ама надали....


*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #112 -: Август 20, 2013, 14:59:27 pm »
Кристал, знам че искаш да чуеш "Щом кърмиш, няма да се разболявате". Аз ще ти кажа - със фамилна обремененост Астма, се надявай да не сте я наследили. Кърмата тука не играе роля. Стефи беше подробна и аз ще съм подробна, то няма значение дали са кака/батко и бебе или на една възраст (дори мога да кажа, че второто е по-болесторазпространително):
кърмени са до годинката, първи бронхеолит и пристъп на 7 месеца - няма контакт с болни и т.н., в яслата кръговрат - 4 дни здрави, 2 седмици болни, вече в градината посвикнаха с вирусите и разредиха на 2 месеца разболяванията, дори зимата изкараха цели 4 месеца здрави, като пристъпите и алергиите не ги включвам в това число. Изключително внимателни и стриктни сме какво ядат, още не са опитвали зрънчо и производни, шоколад и вафли също не ядат. Плодове и зеленчуци всеки ден има на масата, успявам да купя домашни. Купени сокове много рядко пият. Денят им започва с чаша прясно мляко, в повечето случаи домашно. Киселото мляко, кашкавала и сиренето също в повечето пъти са домашни.
Та ето ти и доказателство, че кърменето не е чак толкова вълшебно. Като се притесняваш от градинските вируси, не си пускай голямото дете на градина, но това пак не е гаранция, че няма да се разболявате.
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #113 -: Август 20, 2013, 15:01:50 pm »
А и това съм го чувала нееднократно. Ама ми звучи гадно - сякаш трябва да осиновя, само за да забременея след това.


*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #114 -: Август 20, 2013, 15:32:23 pm »
А и това съм го чувала нееднократно. Ама ми звучи гадно - сякаш трябва да осиновя, само за да забременея след това.
Да бе, да се чудиш и маеш....всяка позната има поне по една приятелка, забременяла след осиновяване и друга, чието дете е развило аутизъм в следствие на ваксините.... 8O
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #115 -: Август 20, 2013, 15:34:44 pm »
А и това съм го чувала нееднократно. Ама ми звучи гадно - сякаш трябва да осиновя, само за да забременея след това.

Репликите, за които казваш са ми "любими". Все едно като съм осиновила и съм забременяла на следващия ден. Някак чудотворно ДНК-то и имунитета ще се оправят без да взимам никакви мерки. Не че няма да направим още един опит за биологично дете, но да ме успокояват с такива неща ... айде нема нужда.
*

    Crystal

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #116 -: Август 20, 2013, 15:46:06 pm »
Кристал, знам че искаш да чуеш "Щом кърмиш, няма да се разболявате". Аз ще ти кажа - със фамилна обремененост Астма, се надявай да не сте я наследили. Кърмата тука не играе роля. Стефи беше подробна и аз ще съм подробна, то няма значение дали са кака/батко и бебе или на една възраст (дори мога да кажа, че второто е по-болесторазпространително):
кърмени са до годинката, първи бронхеолит и пристъп на 7 месеца - няма контакт с болни и т.н., в яслата кръговрат - 4 дни здрави, 2 седмици болни, вече в градината посвикнаха с вирусите и разредиха на 2 месеца разболяванията, дори зимата изкараха цели 4 месеца здрави, като пристъпите и алергиите не ги включвам в това число. Изключително внимателни и стриктни сме какво ядат, още не са опитвали зрънчо и производни, шоколад и вафли също не ядат. Плодове и зеленчуци всеки ден има на масата, успявам да купя домашни. Купени сокове много рядко пият. Денят им започва с чаша прясно мляко, в повечето случаи домашно. Киселото мляко, кашкавала и сиренето също в повечето пъти са домашни.
Та ето ти и доказателство, че кърменето не е чак толкова вълшебно. Като се притесняваш от градинските вируси, не си пускай голямото дете на градина, но това пак не е гаранция, че няма да се разболявате.
Голямото дете има своите нужди-да общува с деца на своята възраст. Не искам да я лишавам от това. Ще я пусна на градина и според това как се развият нещата ще преценявам какво да правя. Дано успея да опазя бебето.
Съжалявам за вашите проблеми с алергиите. Чела съм, че се израстват, дано се преборите. С мама не беше такъв случаят-тя като дете не е имала проблеми. След като ме е родила е получила сенна хрема, а около 10 години по-късно един недоизлекуван бронхит прерастна в астма.
Между другото, наскоро четох, че отглеждането на куче заедно с бебето намалява риска от алергии. Аз имам куче, пък да видим  :wink: До тук каката не е показала алергия към нещо, а на бебето нещо памперсите не му понесоха, но друго до сега не е имало. Минахме на Либеро и няма проблеми вече.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #117 -: Август 20, 2013, 15:50:48 pm »
Здраве и живот като имаш второ дете, което ти пожелавам, ще разбереш какво съм имала предвид.

аз съм се научила такива изказвания да не раздавам с лека ръка.... на тоя свят не всичко е постижимо.

и за да не съм офф-топик, една история от мен по повод взаимното заразяване между членовете на едно семейство и колко това всичко е без значение...

през февруари тази година имаше доста силна епидемия от грип около нас (нищо, че не я обявиха официално). от групата на детето ми се разболяха 80% от децата, някои стигнаха до болница. толкова тежко и дълго не е боледувал досега. имало е случаи да ни кашля по половин час право в лицата, защото сме го гушкали да го успокояваме от силните пристъпи. нито аз, нито мъжът ми се заразихме, а треперех от ужас какво ли ще стане, като ни събори един след друг този очевидно много силен и заразен вирус...

два месеца по-късно, едно невинно наглед вирусче разболя за седмица първо мъжа ми, след него прихванах и аз, не тежко, но досадно и доказано се заразихме един от друг. този път - детето остана здраво и не пипна нищо от нас!

та такива ми ти работи. същото е и с две деца в семейството. да, ако е варицела - почти сигурна гаранция, че ще я пипнат едно от друго. но за останалите детски болести не е така.
« Последна редакция: Август 20, 2013, 15:58:02 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #118 -: Август 20, 2013, 16:51:06 pm »

едно дете, две деца, три деца - всички майки им треперим! няма значение бройката, дори ще ти кажа, че като ти е едничко, на мен лично ми се струва, че повече му треперя...



И на мен лично така ми се струва :)

Ела да видиш сега как е. И да ти кажа, питам се понякога къде ми е бил акълът. Не, че не си го гледам и второто, но за първото и сълзи, и сополи леех. Капнала й на Кристина капка физиологичен разтвор в очето, разрева се и аз рева, един час.
Хич сега не треперя.
*

    Crystal

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #119 -: Август 20, 2013, 17:04:28 pm »

едно дете, две деца, три деца - всички майки им треперим! няма значение бройката, дори ще ти кажа, че като ти е едничко, на мен лично ми се струва, че повече му треперя...



И на мен лично така ми се струва :)

Ела да видиш сега как е. И да ти кажа, питам се понякога къде ми е бил акълът. Не, че не си го гледам и второто, но за първото и сълзи, и сополи леех. Капнала й на Кристина капка физиологичен разтвор в очето, разрева се и аз рева, един час.
Хич сега не треперя.
Аз пък не им треперя по-малко като са две. И не съм казвала, че като е едно му трепериш по-малко. За друго ставаше въпрос.
Като се разболя Теодора когато Светла беше на 2 седмици, такъв рев му ударих, кърмата ми спря от нерви. Беше преждевременно родена, 2200 и само вирус и липсваше. Добре, че Господ я опази. И аз мислех, че с второто ще съм по-спокойна, ама не се оказа така.
А децата са си деца-колкото и да са.
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #120 -: Август 20, 2013, 17:38:36 pm »
Не ми се карай, де, говорим си. Всеки полага добра грижа за децата си, едно, две или шест. Моето пък преносено се роди 2400 ;)
Споделям личните си наблюдения и то спрямо мен - второто е песен, хич не му треперя, ама хич.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #121 -: Август 20, 2013, 17:43:30 pm »
Сходен е случаят ни с Джам. Зимата, Ивайло нямаше и 4 месеца и ме пипна някакъв грип, ужасно нещо, казвам ви! Такова чудо, отдавна не ми се беше случвало! Точно 11 дни ме държа, температури, сополи, кашлици...Хем 6-7 години преди това не бях боледувала, но с бебе, що ли пък не, за разкош...Какъв ужас преживях, да не го пипне и Ивайло,трудно е да опиша...Поразмина ми, точно ми просветля пред очите и се тръшна мъжа ми  8O Айде и той близо две седмици...Вярно, ходехме с маски, но нямаше как да огранича детето, няма кой да го гледа...
За щастие, той не пипна вируса...Как стана тоя номер, при цялото кихокашляне, още не мога да си обясня, но съм благодарна... :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Crystal

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #122 -: Август 20, 2013, 17:58:10 pm »
Сходен е случаят ни с Джам. Зимата, Ивайло нямаше и 4 месеца и ме пипна някакъв грип, ужасно нещо, казвам ви! Такова чудо, отдавна не ми се беше случвало! Точно 11 дни ме държа, температури, сополи, кашлици...Хем 6-7 години преди това не бях боледувала, но с бебе, що ли пък не, за разкош...Какъв ужас преживях, да не го пипне и Ивайло,трудно е да опиша...Поразмина ми, точно ми просветля пред очите и се тръшна мъжа ми  8O Айде и той близо две седмици...Вярно, ходехме с маски, но нямаше как да огранича детето, няма кой да го гледа...
За щастие, той не пипна вируса...Как стана тоя номер, при цялото кихокашляне, още не мога да си обясня, но съм благодарна... :)
За мен маските вършат чудеса. Въпреки че един д-р ми обясняваше, че нямало смисъл от тях. С маски опазих Теодора 3-4 пъти.
*

    Crystal

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #123 -: Август 20, 2013, 18:02:08 pm »
Не ми се карай, де, говорим си. Всеки полага добра грижа за децата си, едно, две или шест. Моето пък преносено се роди 2400 ;)
Споделям личните си наблюдения и то спрямо мен - второто е песен, хич не му треперя, ама хич.
Къде видя да ти се карам  8O И аз си споделям лични преживявания.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #124 -: Август 20, 2013, 19:26:03 pm »
Най-общо казано-боледуват ли, колко често,тежко ли, нещо давате ли превантивно? На мен ми казаха да давам на каката имунобор кидс 3 месеца и после 3 месеца биозин кидс, на бебето също мога да давам биозин кидс профилактично.
Кърменото ми 6 месеца дете се скъса от боледуване и имаше и астма ( слава богу май не е алергична), докато развие имунитет. Сега да чукам на дърво е здрава като камъче. Малката, която е кърмена само 2 месеца и то не изключително, е много по-здрава. Така че има 2 фактора- първо че генетично децата са различни и някои имат по-добра имунна система и второ изграждането на имунитет много помага и компенсира донякъде, ако по рождение е по-болнаво детето. Малката е на ясла от  8 седмична.
Кърменето има 2 основни предимства, като говорим за болести ( има и други хранителни, но не е това темата). Първо -предпазва от стомашно чревни инфекции, които при новородени бебета може да са много опасни. Второ,  „захранва‟ бебето от новородено с алергени от храната, която майката приема, което всъщност е добре за него
Това, което пази много малките бебета от настинките е че те имат имунната система на майката, след като се родят. Това им държи около 6 месеца и после изчезва и трябва да си направят техен имунитет.
« Последна редакция: Август 20, 2013, 19:30:50 pm от Bobbie »


  
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #125 -: Август 20, 2013, 22:33:42 pm »
статия за заблудите относно ползата от синтетичните витамини:
http://www.segabg.com/article.php?id=662165
успях и аз да прочета статията и особено ме впечатли:
"тези, които приемат като добавки мултивитамини, магнезий, цинк, мед и желязо, умират по-често от тези, които не са."  8O

Иначе са прави хората - едно е с храната да поемаш "живи" витамини, друго е - химията. Аз по тая логика и за Колиеф се пънех - ми как са я извлекли или синтезирали тази лактаза? И, ако я давам наготово на бебе, то как ще започне само да си я произвежда? Ама сега давам, че след разстройството се развивала временна лактозна непоносимост и по-трудно се възстановявали чревцата на бебе. Дано му помага.


*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #126 -: Август 20, 2013, 23:24:43 pm »
Да не говорим, че изпадам в ужас, като видя бебе с чорапи в жегите. [/size]

Онзи ден седим на детската площадка и аз съм извадила малката от количката. По тънко боди с ръкавче, по голи крака, но с чорапки. Аз излизам късно, около 20.00 часа, че малката до 19.00 спи. И вечер в Драгалевци си е доста хладно. Няма как да седи човек без да се наметне, особено мине ли средата на Август. Обаче на една пейка имаше една доста възрастна жена. Много деликатно се приближи и набързо каза - извинете, аз съм педиатър, не обувайте на детето чорапи, то август ако не е босо - кога? :) И си тръгна. Аз се впечатлих, че обикновено бабите /по-възрастните/ все дуднат - обличай, обличай. Е, вечер е немислимо да е без чорапи, разбира се, но през деня през август ще си знам - без чорапи, че кога друг път  :) Права си е жената.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #127 -: Август 21, 2013, 01:16:32 am »
Чорапи не слагам от Април до Октомври. Тук разбира се е много по-топло, но вътре бумтят климатиците.  Индийците пък въобще чорапи не носят, ако ще кучи студ да е, а щъкат по джапанки и са си ок.  Това мисля е по-полезно.


  
*

    Crystal

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #128 -: Август 21, 2013, 07:49:13 am »
изграждането на имунитет много помага и компенсира донякъде, ако по рождение е по-болнаво детето.
Боби, какво имаш предвид с това? Болнавото дете не е ли именно това с нисък имунитет и това, което трудно си изгражда имунитет?
Моето бебе скоро ще стане на 7 месеца и не мисля скоро да спирам с кърменето. Докато има желание да суче, ще я кърмя. А аз си мисля, че ефекта от кърменето върху имунитета е докато се кърми  :D (макар че тезите на повечето от вас са, че няма такъв ефект). Дори си мисля, че ако аз се разболея от това, от което е болна каката, ще предпазя и бебето чрез кърмата или поне ще боледува по-леко. Нали изграждам антитела срещу конкретния вирус и те преминават в кърмата. Ще видя какво ще се получи на практика, за сега е факт, че каката изкара един вирус преди 2 седмици, който бебето не прихвана.  Иначе и аз, и таткото сме боледували много като деца, та генетичният фактор май не е много добър  :? Но пък не сме били кърмени  :lol:
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #129 -: Август 21, 2013, 08:16:21 am »
изграждането на имунитет много помага и компенсира донякъде, ако по рождение е по-болнаво детето.
Боби, какво имаш предвид с това? Болнавото дете не е ли именно това с нисък имунитет и това, което трудно си изгражда имунитет?
Моето бебе скоро ще стане на 7 месеца и не мисля скоро да спирам с кърменето. Докато има желание да суче, ще я кърмя. А аз си мисля, че ефекта от кърменето върху имунитета е докато се кърми  :D (макар че тезите на повечето от вас са, че няма такъв ефект). Дори си мисля, че ако аз се разболея от това, от което е болна каката, ще предпазя и бебето чрез кърмата или поне ще боледува по-леко. Нали изграждам антитела срещу конкретния вирус и те преминават в кърмата. Ще видя какво ще се получи на практика, за сега е факт, че каката изкара един вирус преди 2 седмици, който бебето не прихвана.  Иначе и аз, и таткото сме боледували много като деца, та генетичният фактор май не е много добър  :? Но пък не сме били кърмени  :lol:

Имам предвид, че има 2 вида имунитет, единият е по рождение и е генетично заложен какъв ще е , а  другият е придобит от „срещи“ с болести.  За някои хора тези срещи са свързани с по-тежко боледуване от колкото за други, които може дори и да не разберат. Но това си им е в гените, различно реагират на тези неща, може дори различна да им е нормалната флора( която е това, което евентуално те разболява), дори различна е анатомията, понеже от наклона на ушният канал зависи дали някой ще прави повече ушни инфекции. Тези неща не можеш да ги промениш, но закаляването и придобиването на имунитет можеш. Тези непроменимите неща имам предвид под болнаво по рождение дете.

И аз си го мислех това с антителата, но не съм била права. Първо, за да изградиш антитела към нещо, ако за първи път го боледуваш, отнема някъде към 2 седмици.  Ако си наистина сериозно болна значи е нещо, към което не си имала преди това антитела ( ианче нямаше така яко да се разболееш) та тези 2 седмици няма как да стигне до бебето навреме. Другото, което научих в последствие е, че антителата в кърмата помагат против стомашно-чревните инфекции, но те не могат да преминат през червата на 7 месечно бебе и да му отидат в кръвта. Не знаех, че при хората въобще никога не преминавали антителата, докато при други животни до някаква възаст преминават. При всяко положение говорим за 7 месечно бебе.  То антителата  си ги храносмила както всеки друг протеин. Щото то ако беше толкова лесно, отдавна са за почнали да заразяват кравите и овцете с човешки болести ( които може) и да им пием млякото с антителата срещу тях. Така се правят имуноглобулините, които инжектират. Инжектират болестта на коне ( мисля, може и други животни да са) и чакат да направят антитела( имуноглобулини) и после ги взимат от кръвта им , пречисват ги и ги дават на хора венозно. Ако можеше, щяха да ги дават на хапче, ама не може, понеже се храносмилат.  Това е така наречента пасивна ваксинация ( както и след раждането)- директно получаваш антитела, действат бързо, но не правиш твой си имунитет като при ваксините или боледуване.
« Последна редакция: Август 21, 2013, 08:26:31 am от Bobbie »


  
*

    Crystal

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #130 -: Август 21, 2013, 08:26:18 am »
Ясно. Благодаря ти! Но освен антитела, кърмата съдържа и други съставки, които подпомагат имунитета (интерферон, лизозим, левкоцити). И те ли не преминават през червата? Не знам дали има връзка с кърменето, но моето кърмено бебе понесе много по-леко имунизациите със Синфлорикс и Пентаксим, в сравнение със сестра си.
« Последна редакция: Август 21, 2013, 08:33:46 am от Crystal »
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #131 -: Август 21, 2013, 10:38:45 am »
Ясно. Благодаря ти! Но освен антитела, кърмата съдържа и други съставки, които подпомагат имунитета (интерферон, лизозим, левкоцити). И те ли не преминават през червата? Не знам дали има връзка с кърменето, но моето кърмено бебе понесе много по-леко имунизациите със Синфлорикс и Пентаксим, в сравнение със сестра си.
Реакцията след ваксина /особено, ако говориш за температура/, не означава, че бебето я "понася тежко" или леко, а показва отговорът на имунната система. В този смисъл, умерената температура е за предпочитане, пред пълната липса на такава, защото означава, че имунната система реагира на външния дразнител, работи и изгражда антитела... :wink:
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #132 -: Август 21, 2013, 11:14:56 am »
Ясно. Благодаря ти! Но освен антитела, кърмата съдържа и други съставки, които подпомагат имунитета (интерферон, лизозим, левкоцити). И те ли не преминават през червата? Не знам дали има връзка с кърменето, но моето кърмено бебе понесе много по-леко имунизациите със Синфлорикс и Пентаксим, в сравнение със сестра си.
Реакцията след ваксина /особено, ако говориш за температура/, не означава, че бебето я "понася тежко" или леко, а показва отговорът на имунната система. В този смисъл, умерената температура е за предпочитане, пред пълната липса на такава, защото означава, че имунната система реагира на външния дразнител, работи и изгражда антитела... :wink:

Какво значи "умерена температура"? И тази информация от къде е? Да, знам, да прочета повече, щото нито Кристина някога изобщо е имала температура от ваксини, нито за сега Карина. Взех да се притеснявам дали им работи имунната система.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #133 -: Август 21, 2013, 13:37:42 pm »
Какво значи "умерена температура"? И тази информация от къде е? Да, знам, да прочета повече, щото нито Кристина някога изобщо е имала температура от ваксини, нито за сега Карина. Взех да се притеснявам дали им работи имунната система.
Е хайде сега, не им работела  :) Не съм казала такова нещо...Казвам, че според педиатърката ни, различните реакции показват отговора на имунната система. Кашляне, кихане, повишена температура...всички тези неща са части на имунитета за справяне с различни дразнители...Конкретно за ваксината - температура до 38С се смята за умерена и "не се пипа". Разни превантивни Панадол-и са крайно излишни /потиска се отговора на организма/  ...Хората сме различни, имунните ни системи, тоже..Някои реагират, други не, това не означава, че първите не изграждат имунитет, това означава, че имунната  система реагира различно...Има деца, които болестите ги "удрят в ушите", други правят ларингити, трети се сополявят...Кърмени, некърмени, няма общовалидни правила.
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Crystal

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #134 -: Август 21, 2013, 13:54:14 pm »
Говоря за това, че не беше кисела като цяло. Температурата не съм я мерила. Иначе крачетата доста се надуха, но не изглеждаше това да и създава дискомфорт. Иначе, ако трябва да сме точни, ти си написала, че "умерената температура е за предпочитане, пред пълната липса на такава, защото означава, че имунната система реагира на външния дразнител, работи и изгражда антитела...". Това на мен ми звучи като "липсата на температура означава, че имунната система може и да не изгражда антитела" :wink:
Иначе в листовката на Синфлорикс пише, че употребата на Панадол заедно с ваксината МОЖЕ да отслаби ефекта и, само че педиатрите това никога не го съобщават на родителите  :twisted:
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #135 -: Август 21, 2013, 14:48:46 pm »
Ела да видиш сега как е. И да ти кажа, питам се понякога къде ми е бил акълът. Не, че не си го гледам и второто, но за първото и сълзи, и сополи леех. Капнала й на Кристина капка физиологичен разтвор в очето, разрева се и аз рева, един час.
Хич сега не треперя.
[/quote]

И аз сега от дистанцията на времето се питам същото: къде ми е бил акълът??? Като беше на 2 месеца му биха първата доза Пентаксим и няколко часа след това както си бяхме в парка детето вдигна температура - веднага му пролича, че му е дискомфортно. Веднага вкъщи на пожар, мерим температура - около 38 градуса май беше (за първи път вдига темп.). Ревна бебо и аз заедно с него му пригласям. Мъжът ми вика: ех, защо нямам една камера сега да те снимам да се смееш един ден. Аз тогава се възмутих много на коментара му, но сега и аз съжалявам, че е нямало камера под ръка. :)
И за приготвянето на АМ и на домашната храна изпадах в някакви ежедневни дилеми на живот и смърт едва ли не. Сега като си мисля направо се чудя защо съм си го причинявала??? Ако е рекъл Господ да имаме и второ дете, мисля си ще я карам по-спокойно, ноооо няма гаранция.  :D
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #136 -: Август 21, 2013, 14:49:26 pm »
Я да попитам мамите на бъдещите първолаци - фенове ли сте на "бенто" кутиите / https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1186350_10201089297547222_1317473552_n.jpg /, ще приготвяте ли на децата си някакви неща или ще разчитате на храна в стол, ако има към училището или на тях да си купят нещо?
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #137 -: Август 21, 2013, 14:50:28 pm »

Я да попитам мамите на бъдещите първолаци - фенове ли сте на "бенто" кутиите / https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1186350_10201089297547222_1317473552_n.jpg /, ще приготвяте ли на децата си някакви неща или ще разчитате на храна в стол, ако има към училището или на тях да си купят нещо?


Miriam  :D Пожелавам ти!
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #138 -: Август 21, 2013, 15:33:02 pm »
Ела да видиш сега как е. И да ти кажа, питам се понякога къде ми е бил акълът. Не, че не си го гледам и второто, но за първото и сълзи, и сополи леех. Капнала й на Кристина капка физиологичен разтвор в очето, разрева се и аз рева, един час.
Хич сега не треперя.

И аз сега от дистанцията на времето се питам същото: къде ми е бил акълът??? Като беше на 2 месеца му биха първата доза Пентаксим и няколко часа след това както си бяхме в парка детето вдигна температура - веднага му пролича, че му е дискомфортно. Веднага вкъщи на пожар, мерим температура - около 38 градуса май беше (за първи път вдига темп.). Ревна бебо и аз заедно с него му пригласям. Мъжът ми вика: ех, защо нямам една камера сега да те снимам да се смееш един ден. Аз тогава се възмутих много на коментара му, но сега и аз съжалявам, че е нямало камера под ръка. :)
И за приготвянето на АМ и на домашната храна изпадах в някакви ежедневни дилеми на живот и смърт едва ли не. Сега като си мисля направо се чудя защо съм си го причинявала??? Ако е рекъл Господ да имаме и второ дете, мисля си ще я карам по-спокойно, ноооо няма гаранция.  :D
[/quote]

Това все едно аз съм го писала :-) Голям стрес беше първите 3-4 месеца докато се освестя.
Сега с второто съм много по-спокойна. Обаче мъжът ми ме беше предупредил, че изпадна ли пак в същото състояние (имай предвид следродилна депресия) ще ме ошамароса едно хубаво докато се осъзная :-D


*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #139 -: Август 21, 2013, 16:36:53 pm »
нина, много са хубави тези кутии, но ние имаме кутия с раницата, която е с размера на подплатения за целта джоб, така че ще позлвам нея, ако не е удобна тогава ще му мисля :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #140 -: Август 21, 2013, 16:45:45 pm »
Обаче мъжът ми ме беше предупредил, че изпадна ли пак в същото състояние (имай предвид следродилна депресия) ще ме ошамароса едно хубаво докато се осъзная :-D

надявам се, че се шегувате. депресията е сериозно нещо (ако е било наистина това) и със шамари определено не се лекува. всъщност, нищо не се лекува с шамари.

Nina, сефте чувам за тия кутии, но според мен това не е удачно за българските условия, а за такива условия, в които всяко дете си носи храна от дома и просто ги събират някъде да ядат заедно кой каквото му е приготвила мама. в нашенско обикновено не е такъв случаят - един запрашва на държавна занималня, предшествана от стол, друг - на частна занималня, децата се разотиват всеки по своя път. решението дали да има кутия с обяд от дома или да се ползва стол зависи от конкретните условия и маршрут на детето.

аз лично ще ползвам частен стол, който готви за децата от частната занималня, която ще посещава детето. там ще има супа, второ (манджа) и десерт, което не мога да му осигуря пълноценно в никоя кутия.

махни тез американски работи :)

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #141 -: Август 21, 2013, 16:51:41 pm »
Стефи, и на мен много ми харесват. У нас няма все още, не, че други няма да свършат работа, ама тия са добри. От друга страна вече може да се поръчат.
Май най-си е удобно да е в комплект с раницата, да е измислено някак, за да няма много багаж.
Много съм навита аз на такива неща, дано все повече деца да бъдат приучени и да си носят така храна, домашна и плодове или зеленчуци.

http://www.planetbox.com/

:)

Джаме, аз също бих ползвала стол, но не училищен. Ако е на занималня, бих и слагала такава кутия или както ходи на плуване.
Няколко майки около мен споделят тези идеи, също и тази, с  чието дете ще записваме /ако е рекъл Господ, че то накрая на него се молим за места/. Та може да пробвам таз Хамериканска джаджа ;)
Ще проучим и какви са настроенията в школото.
« Последна редакция: Август 21, 2013, 16:54:22 pm от Nina »
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #142 -: Август 21, 2013, 17:04:00 pm »
оф, аз всъщност не знам дали сме класирани на държавна занималня, ще се разбере чак на 10.09 и ако не е, те тогава ще падне голямото търсене на частна в района :(
а иначе има стол в нашето училище, мисля да го пробва, а ако не й хареса вече ще го мислим. в кутията ще й слагам плодове или сандвич.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #143 -: Август 21, 2013, 17:27:38 pm »
мисълта ми беше, че яденето от собствена кутия при малки деца според мен ще работи успешно само, ако всички правят така (както е по хамериканско и английско).
но ако една трета отива да яде на стол, една трета се реди на лавката, а една трета вади кутия да яде (къде, апропо?) - едва ли ще се получи. децата са склонни да искат да правят онова, което прави групата... и няма да изяде чудесния рататуй на мама, а ще отиде с гошко да си купят кифла от лавката.

не знам дали се изразих разбираемо.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #144 -: Август 21, 2013, 17:31:48 pm »

аз лично ще ползвам частен стол, който готви за децата от частната занималня, която ще посещава детето. там ще има супа, второ (манджа) и десерт, което не мога да му осигуря пълноценно в никоя кутия.

махни тез американски работи :)

По-добро от това няма. Отрано, у дома и навън, детето да свикне да яде старателно приготвена храна на маса с прибори. Това са важни навици. Училищен или друг стол, сготвена храна е.

В Щатите това го няма, оттам и кутиите. Все си мисля, че първоначално децата ще ядат каквото им се сложи, но тъй като не им се сервира едно и също, почват да сравняват и да искат обичайните глупости.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #145 -: Август 21, 2013, 17:39:13 pm »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #146 -: Август 21, 2013, 17:39:58 pm »
мисълта ми беше, че яденето от собствена кутия при малки деца според мен ще работи успешно само, ако всички правят така (както е по хамериканско и английско).
но ако една трета отива да яде на стол, една трета се реди на лавката, а една трета вади кутия да яде (къде, апропо?) - едва ли ще се получи. децата са склонни да искат да правят онова, което прави групата... и няма да изяде чудесния рататуй на мама, а ще отиде с гошко да си купят кифла от лавката.

не знам дали се изразих разбираемо.

Много добре се изрази, аз съвсем те разбирам. Една майка дори изказа опасения, че може да се подиграват на нейното ако иде с кутия.  :?
Но аз лично нямам нищо против ако храната в училищния стол не и допада и няма алтернатива, да опитаме със сандвич домашен, някаква друга храна тип домашна - баница, нещо по-компактно, с картофи да речем, от колкото кроасан от лавката. Къде ще го изяде - добър въпрос, предполагам, че няма обособени места, но тепърва ще разгледам училището и ще видим настроенията. Иначе - на крак, където ядат и сандвич от лавката. Предпочитам да е домашен.
:)

Аз не знам, ама още си му викам село, пък!
Сега ще прочета.  :D

"В 3 ч. сл. пл. те бяха вече на пло­щада в с. Драгалевци, гдето гражданите, начело с досегашния си кмет, г. Александър Тризлинцев, бяха излезли масово да ги посрещнат. Бяха излезли на срещата също така и учениците от Драгалевската прогимназия."


Село, ама с граждани, а? Па и прогимназия ;)

Ох, много мило ми стана, благодаря!!!
« Последна редакция: Август 21, 2013, 17:47:46 pm от Nina »
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #147 -: Август 21, 2013, 17:49:30 pm »
оф, аз всъщност не знам дали сме класирани на държавна занималня, ще се разбере чак на 10.09 и ако не е, те тогава ще падне голямото търсене на частна в района :(
а иначе има стол в нашето училище, мисля да го пробва, а ако не й хареса вече ще го мислим. в кутията ще й слагам плодове или сандвич.
Тогава ли е класирането, Стефи?  :ask:
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #148 -: Август 21, 2013, 20:03:52 pm »
Jam, със сигурност нямаше да го направи, въпреки че го каза с най-сериозния си тон :-D  Пък дали е било депресия, не знам, но много си поревах. Да ме питаш сега защо- и аз не знам. Хормони предполагам


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #149 -: Август 21, 2013, 20:52:25 pm »

В Щатите това го няма, оттам и кутиите.
Има стол,ама до колкото знам има боклуци там. Може да кажеш определени неща да не му дават, но като цяло не била хубава храната, така чувам.


  
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #150 -: Август 21, 2013, 20:58:23 pm »
Ясно. Благодаря ти! Но освен антитела, кърмата съдържа и други съставки, които подпомагат имунитета (интерферон, лизозим, левкоцити). И те ли не преминават през червата? Не знам дали има връзка с кърменето, но моето кърмено бебе понесе много по-леко имунизациите със Синфлорикс и Пентаксим, в сравнение със сестра си.
Интерферон същоне случайно няма на хапчета, а е само на инжекция. Лизозима би убил бактерии  вътре в самата кърма. Левкоцитите, ако минаваха, то какво щеще да стане като ядеш месо? Щеше да имаш свински левкоцити в кръвта ли?


  
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #151 -: Август 21, 2013, 21:44:30 pm »

В Щатите това го няма, оттам и кутиите.
Има стол,ама до колкото знам има боклуци там. Може да кажеш определени неща да не му дават, но като цяло не била хубава храната, така чувам.

През първата година в държавното училище се ужасихме от менюто, което се предлага за 5 годишни деца и решихме да приготвяме домашен обяд, който Тони си го връщаше непокътнат. Вместо да яде, той си играеше,  пееше и им разваляше дисциплината. След месец разговори и увещания да използва времето по предназначение и многократни обаждания от училището, склонихме да го запишем на стол. Оказа се, че е единственото незаписано дете.
В частното училище, което посещава сега, храната е значително по- добра. Менюто се изпраща на родителите предварително и те решават в кой ден да пратят детето с домашен обяд.
*

    Crystal

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #152 -: Август 22, 2013, 09:10:38 am »
Ясно. Благодаря ти! Но освен антитела, кърмата съдържа и други съставки, които подпомагат имунитета (интерферон, лизозим, левкоцити). И те ли не преминават през червата? Не знам дали има връзка с кърменето, но моето кърмено бебе понесе много по-леко имунизациите със Синфлорикс и Пентаксим, в сравнение със сестра си.
Интерферон същоне случайно няма на хапчета, а е само на инжекция. Лизозима би убил бактерии  вътре в самата кърма. Левкоцитите, ако минаваха, то какво щеще да стане като ядеш месо? Щеше да имаш свински левкоцити в кръвта ли?
Аз мисля, че щом природата е създала кърмата по този начин, има защо. Може да не разбираме как точно действа, но за мен нищо,което е в нея не е случайно. А и като я пие бебето, действа в устата, в гърлото. Нищо изкуствено на този свят не е по-добро от естественото.
« Последна редакция: Август 22, 2013, 09:13:46 am от Crystal »
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #153 -: Август 22, 2013, 09:26:33 am »
Пък аз да се похваля - вчера вече поръчахме новите легла за децата, до края на другия месец ще са готови. само, че малките искали да са червени, защото са от ЦСКА  :lol: :lol: :lol:
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #154 -: Август 22, 2013, 09:46:13 am »
оф, аз всъщност не знам дали сме класирани на държавна занималня, ще се разбере чак на 10.09 и ако не е, те тогава ще падне голямото търсене на частна в района :(
а иначе има стол в нашето училище, мисля да го пробва, а ако не й хареса вече ще го мислим. в кутията ще й слагам плодове или сандвич.
Тогава ли е класирането, Стефи?  :ask:

Ами знам ли и аз кога е, но на първата родителска среща през юни месец правеха списъците със желаещи, няма до момента изнесени, за това мисля, че на 10.09 когато е втората ни родителска среща ще кажат кой ще ходи на занималня.
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #155 -: Август 22, 2013, 09:55:43 am »
Мими, купуваш чаршафи на Цска и си готова  :D
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #156 -: Август 22, 2013, 09:56:39 am »
Стефи, в кое училище ще ходите? На мен въобще пък не ми е минала през ума мисълта, че може да не я вземат на занималня :o. Уфф, сега ще трябва да мисля и още варианти -то не стига, че мисля кой и как ще я взима, после живот и здраве кой да гледа бебето догодина, а сега и това. Получава се ребус със страшно много неизвестни....
<br />[link=http:
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #157 -: Август 22, 2013, 09:58:32 am »
Мими, купуваш чаршафи на Цска и си готова  :D
Натам върви. Вече има от Дядо Коледа с Макуин за новите легла - пак със син фон обаче  :lol:
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #158 -: Август 22, 2013, 10:15:04 am »
Пък аз да се похваля - вчера вече поръчахме новите легла за децата, до края на другия месец ще са готови. само, че малките искали да са червени, защото са от ЦСКА  :lol: :lol: :lol:
Освен хубави и интелигентни тия близнаци бе... 8)

"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #159 -: Август 22, 2013, 10:20:20 am »
мешко, в 129-то сме, обаче за 100 деца има само за 60 занималня и ако има повече желаещи ги класират, а критериите са първо за самотни родители и след това по доход. познай, всички без брак имат предимство, а и аз няма как да си скрия доходите нито баща й, защото от 13 г. ме осигуряват на реалната ми заплата и него също, така че и тук не вървим... :(
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #160 -: Август 22, 2013, 10:25:44 am »
Това със самотното родителство е пълно безумие! Не само в тази сфера.
И изобщо, докато сме в омагьосания кръг - ние мамим държавата и тя нас, нема да се оправим.
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #161 -: Август 22, 2013, 13:10:38 pm »
Аз нямам брак, но не съм самотен родител и нямам предимство никъде за нищо. Детето е признато от баща си и те така.  С признато дете, нема самотни майки  :wink:
Може би под самотен родител имат предвид наистина такива, дано не са много такива във вашето училище.

*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #162 -: Август 22, 2013, 13:11:27 pm »
абе много мога да пиша аз по този въпрос и относно това за плащнето на осигуровки върху изискуемия минимум, а реално тези родители може да получават и 2 пъти повече от мен....
ама няма смисъл, че само се ядосвам.
*

    Crystal

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #163 -: Август 22, 2013, 13:12:47 pm »
мешко, в 129-то сме, обаче за 100 деца има само за 60 занималня и ако има повече желаещи ги класират, а критериите са първо за самотни родители и след това по доход. познай, всички без брак имат предимство, а и аз няма как да си скрия доходите нито баща й, защото от 13 г. ме осигуряват на реалната ми заплата и него също, така че и тук не вървим... :(
Оказва се, че няма законова дефиниция на "самотен родител"
http://www.novini.bg/news/149826-%D1%89%D0%BE-%D0%B5-%D1%82%D0%BE-%D0%B4%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB.html

Според мен родителите, които нямат сключен брак не са "самотни" ако бащата е припознал детето. Но явно всяка институция си измисля свои правила, а това е крайно несправедливо  :( Пак излиза, че в държавата ни няма нито закони, нито ред.
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #164 -: Август 22, 2013, 14:35:36 pm »
За осигуровките си права, Стефи. За съжаление осигуряват масово на малко, а се взима много.
Аз също съм осигурена на реалната ми заплата.
А за хората без брак просто споделих моята ситуация  :P  Не ми се вярва, че като кажа, че нямам брак и автоматично влизам в графа самотен родител и имам предимство. Би трябвало да искат доказателство за това, че някой е самотен родител. Ако в Акта за раждане пише - баща-неизвестен, ок, но ако не пише, значи си има двама родители детето.
Би трябвало да признават някой за самотен родител ако е разведен или докаже не знам и аз как, че отглежда сам детето си. Аре, като си разведен имаш доказателство, ама другото как се доказва не знам.
Ми то в 21-ви век 2/3 от населението няма брак  8)

*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #165 -: Август 22, 2013, 14:44:32 pm »
Ники, точно това правят според мен, казват, че живеят и отглеждат сами детето, т.е. по лична карта бащата се води на друго място, нямат брак, ходи ги хвани и доказвай, че са си заедно :(
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #166 -: Август 22, 2013, 15:05:45 pm »
Е щом има кой да им вярва като кажат. Това е тъпо, трябва да се разбере наистина дали някой е сам или се прави на такъв  :x
Както и да е, ние тук няма да оправим света. Дано приемат Деси на занималня  :crossfingers:

*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #167 -: Август 22, 2013, 15:59:59 pm »
а не ми е толкоз зор, има частни занимални, нищо че плащам стотици левове данъци, до сега и всичко друго си плащам като поп, но най-важното е да са живи и здрави децата :)
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #168 -: Август 22, 2013, 16:22:11 pm »
абе много мога да пиша аз по този въпрос и относно това за плащнето на осигуровки върху изискуемия минимум, а реално тези родители може да получават и 2 пъти повече от мен....
ама няма смисъл, че само се ядосвам.

Не се ядосвай, сигурна съм, че в дългосрочен план ще ти се отблагодари. И така е правилното. И аз съм така 16 години вече.
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #169 -: Август 23, 2013, 13:24:53 pm »
Аз нямам брак, но не съм самотен родител и нямам предимство никъде за нищо. Детето е признато от баща си и те така.  С признато дете, нема самотни майки  :wink:
Може би под самотен родител имат предвид наистина такива, дано не са много такива във вашето училище.
В нашата градина, точно родителите без брак, плащат 50% от редовната такса, щото видиш ли се водят самотни родители... То като гледам по-на далавера ще сме ако се разведем - ще плащаме наполовина, децата ще са с предимство при класирания и те така...
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #170 -: Август 23, 2013, 14:10:18 pm »
Някъде го бях чела лафа „ тука декларацията за половин такса на жената да подам, щото нали е самотен родител“. Какво да говорим повече.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #171 -: Август 23, 2013, 14:52:40 pm »
ами според мен, ние, гражданите, трябва да сме по-активни срещу такива несправедливости, защото те ощетяват и общината, тоест - косвено ощетяват всички нас. това е останало от социализма, когато всички, живеещи с партньор, имаха брак и самотен родител наистина беше самотен родител.

на много места и за много неща вече отпадна това широко тълкуване на самотен родител като родител без брак и искат акт за раждане, където да се види дали има баща на детето или искат документ за развод. но това не е навсякъде.

трябва да възразяваме срещу тези несправедливи тълкувания и дискриминационни мерки. ако общините и комисията за защита от дискриминация бъдат заринати с жалби, нещата може и да се променят. но иначе със сигурност няма да се променят.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #172 -: Август 23, 2013, 15:22:11 pm »
Някъде го бях чела лафа „ тука декларацията за половин такса на жената да подам, щото нали е самотен родител“. Какво да говорим повече.

Аз пък съм съгласна и две такси да плащам,ама няма къде :D :D
Щото не съм социален случай


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #173 -: Август 23, 2013, 19:07:43 pm »
Споко,другият месец ще я записвам.Още събирам инфо и избираме.Защо спряхте да пишете?


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #174 -: Август 23, 2013, 20:46:33 pm »
Кисела, днес е петък, удариха го на уволнение и затова не пишат  :D

От къде ще отписваш детето, от ясла  ли?
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #175 -: Август 23, 2013, 20:50:05 pm »
Tя още не ходи.Трябва да я записвам,че от октомври тръгвам на работа.За съжаление трябва да се работи...


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #176 -: Август 23, 2013, 21:03:22 pm »
Ох, аз съм прочела отписваш, пък ти ще я записваш...  :lol: Май повечко ме е понапекло слънцето днес  :lol:
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #177 -: Август 23, 2013, 23:03:25 pm »
А бе то и аз щях записвам баткото, ама окъснях с всички възможни срокове. Ма то така като се туткам, а и не бях на 100% сигурна дали да го пускам. Но пък може и да е за добро. :-)


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #178 -: Август 24, 2013, 15:37:17 pm »

В Щатите това го няма, оттам и кутиите.
Има стол,ама до колкото знам има боклуци там. Може да кажеш определени неща да не му дават, но като цяло не била хубава храната, така чувам.

През първата година в държавното училище се ужасихме от менюто, което се предлага за 5 годишни деца и решихме да приготвяме домашен обяд, който Тони си го връщаше непокътнат. Вместо да яде, той си играеше,  пееше и им разваляше дисциплината. След месец разговори и увещания да използва времето по предназначение и многократни обаждания от училището, склонихме да го запишем на стол. Оказа се, че е единственото незаписано дете.
В частното училище, което посещава сега, храната е значително по- добра. Менюто се изпраща на родителите предварително и те решават в кой ден да пратят детето с домашен обяд.
намерих какво ги хранят в нашето квартално училище http://cms.springbranchisd.com/LinkClick.aspx?fileticket=y0Ua8iyogLE%3d&tabid=9818

П.П. Ха ха ха, не мога да спра да се смея. В страницата, на която пише какво да носиш, най-отдолу има преводач на всякакви езици и има на български. Понеже превода е директен, явно с машина и освен че трудно се разбира, излиза, че им искат пирони да носят :-) :-) :-) http://soe.springbranchisd.com/AboutUs/ForParentsStudents/SchoolSupplies/tabid/9678/Default.aspx Отдолу има за смяна и се вижда какво е на английски Горките родители ако разчита на това да разберат какво да занесат на децата си ха ха ха. Но пък съм очарована, че са си направили труда да сложат дори и български превод.
« Последна редакция: Август 24, 2013, 16:02:41 pm от Bobbie »


  
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #179 -: Август 24, 2013, 16:00:23 pm »
А бе то и аз щях записвам баткото, ама окъснях с всички възможни срокове. Ма то така като се туткам, а и не бях на 100% сигурна дали да го пускам. Но пък може и да е за добро. :-)

зА частна ясла няма срокове.Понеже ще я пускам другият месец,някъде средата или краят,за това не бързам :D


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #180 -: Август 24, 2013, 17:30:45 pm »
Е, то във Велинград частни ясли и детски градини няма.


*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #181 -: Август 25, 2013, 18:56:52 pm »
Е, то във Велинград частни ясли и детски градини няма.
А места в държавните има ли?
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #182 -: Август 26, 2013, 09:49:47 am »
мешко, в 129-то сме, обаче за 100 деца има само за 60 занималня и ако има повече желаещи ги класират, а критериите са първо за самотни родители и след това по доход. познай, всички без брак имат предимство, а и аз няма как да си скрия доходите нито баща й, защото от 13 г. ме осигуряват на реалната ми заплата и него също, така че и тук не вървим... :(
Браво, че сте успели да се класирате там. Много ми хареса това училище на пръв поглед, но нас не ни класираха естествено -не сме се водили в района им, не е посещавала тяхна предучилищна и няма никакви други предимства. Освен всичко друго нямат нито логопед, нито психолог или ресурсен учител, а Мия ще има нужда от допълнителни занимания, а и въобще не ни е на път, така че всяко зло за добро. Що се касе до самотното родителство, едва наскоро научих за подобни врътки, с които записвали децата в градините. Нали сега прекарвам повечко време по паркове и градинки, та научавам всякакви подобни неща. Никога не съм си представяла, че само различен адрес на двамата родители те класира в графа: самотен родител..., както и че диагноза "хроничен ринит" може да вкара детето ти в най-хубавата градина. Та всяко второ дете, тръгвайки на детска градина се сдобива с постоянни сополи, ама така ставали нещата. Що се касе до осигуровките, и мен ме осигуряват на реална заплата и затова сега нямаме никакъв шанс да получим еднократна помощ за първокласник. Независимо, че заплатата ми не е висока и децата вече са 2, пак сме над минимума, който всъщност е нереален и не е променян доколкото знам от поне 8 години..., а ти взимат брутната заплата, което винаги ме вбесява, но да сме живи и здрави.
<br />[link=http:
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #183 -: Август 26, 2013, 09:55:11 am »
При социалните са ми искали доход и на двамата за 12 месеца назад,направи справка и не се отказвай преждевременно.Ти сега нали си по майчинство?
Средно аритметично за 12 месеца(тоест-доходът ви за година назад трябва да е под16788лв.)
« Последна редакция: Август 26, 2013, 09:57:45 am от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #184 -: Август 26, 2013, 10:11:22 am »
мешко, точно това знам и аз относно самотното родителство, а именно с различни адресни регистрации, а не че в акта за раждане пише баща - неизвестен.
сега не ме разбирайте погрешно, аз съм изключително либерален човек и не казвам, че всеки трябва да сключва брак, напротив, нека всеки живее така както прецени, но да има морал, съвест и отговорно гражданско поведение, все пак всички живеем и плащаме данъци и осигуровки в една държава....

Иначе за училището, да ти кажа, че всички деца от нашата група които кандидатстваха, а те са около 10-15 са приети. Повечето от децата живеят в редута, не знам защо така се е получило при вас. А ти къде я записа Мия?
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #185 -: Август 26, 2013, 10:23:31 am »
Аз нямам брак, но не съм самотен родител и нямам предимство никъде за нищо. Детето е признато от баща си и те така.  С признато дете, нема самотни майки  :wink:
Може би под самотен родител имат предвид наистина такива, дано не са много такива във вашето училище.
В нашата градина, точно родителите без брак, плащат 50% от редовната такса, щото видиш ли се водят самотни родители... То като гледам по-на далавера ще сме ако се разведем - ще плащаме наполовина, децата ще са с предимство при класирания и те така...
Плащам си пълна такса, нямам брак с бащата на София, на различни адреси се водим и те така.

*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #186 -: Август 26, 2013, 11:16:54 am »
но да има морал, съвест и отговорно гражданско поведение, все пак всички живеем и плащаме данъци и осигуровки в една държава....

Аз тази година сключих брак, но честно казано никога е бих си позволила да твърдя, че съм самотен родител. Как? Би било и срамно, и обидно, поне аз така ги чувствам нещата. Освен неправилно.
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #187 -: Август 26, 2013, 15:01:24 pm »
Е, то във Велинград частни ясли и детски градини няма.
А места в държавните има ли?
Не особено. Но пък тук почти винаги може да се намери някоя стара баба да го гледа.


Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #188 -: Август 27, 2013, 14:26:12 pm »
мешко, точно това знам и аз относно самотното родителство, а именно с различни адресни регистрации, а не че в акта за раждане пише баща - неизвестен.
сега не ме разбирайте погрешно, аз съм изключително либерален човек и не казвам, че всеки трябва да сключва брак, напротив, нека всеки живее така както прецени, но да има морал, съвест и отговорно гражданско поведение, все пак всички живеем и плащаме данъци и осигуровки в една държава....


Ок, обаче в системата за детските градини допълнителните точки ги дава опцията: баща неизвестен или с отнети родителски права и т.н., което автоматично е обвързано с документ. В този случай няма как в акта за раждане да не пише -баща неизвестен. Ние също нямаме брак и когато кандидатствахме с Мия бяхме с различни адресни регистрации, но това не ни даде нито стотна повече, камо ли няколко точки, а и аз никога не съм си мислила да се представям за самотна майка. И понеже ще ни предстои същия кошмар с кандидатстване за ясла, живот и здраве, та ми е интересно как ги правят тези неща. Иначе Мия я записах в 23 СОУ. Това беше и първото ни желание, но и тук не стана лесно.  Според логопедката ни то е най-доброто за Мия, защото имат страхотен екип от логопеди, психолози, ресурсни учители, а е и с разширено изучаване на италиански.
<br />[link=http:
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #189 -: Август 27, 2013, 15:04:33 pm »
Е защо не стана лесно, ние бяхме приети и там, то си ни е кварталното все пак, но аз се обадих да кажа, че няма да я записваме, защото сме избрали друго.
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #190 -: Август 27, 2013, 17:46:59 pm »
За да не повтарям грешките с детската градина, реших да отида да говоря с директорката още през януари. Обясних всичко и ме увериха, че няма да има проблем да я приемат в тяхното училище. Тъй като им казах, че детето ще има известни затруднения, поискаха да я видят и нея. На въпросната среща имаше някаква госпожа, която не се представи, но се държа доста неприятно. Попита ме дали това е най-близкото училище за нас и аз нали съм си откровена,   им отговорих, че реално 31 ни е по-близко, но ние не се водим в района му и изначално сме с минус 15 точки, та няма смисъл. Как така? Сякаш аз съм определила кои улици са в района му и кои не. Но дори да беше в района ни, не искахме Мия да учи там. Логопедката ни и една друга учителка, които работеха с Мия, работеха в 31 училище и ни казаха, че показната амбициозност няма да е добра среда за дете с по-скромни възможности. Мина тази среща и като излезе класирането Мия я няма в списъка на класираните деца. Обадих им се и им заявих много ясно, че ако не ми дадат адекватна причина защо не е класирана, при положение, че имаше деца с по-малко точки от нас и бяха класирани, а ние не сме, ще подам жалба в инспектората и т.н. След няколко часа се обадиха и казаха, че документите й били останали при някого и затова е станала грешка и мога да отида да я запиша, та така. Кандидатствахме в 4 училища и само в едно я класираха -93 реално.
<br />[link=http:
*
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #191 -: Август 29, 2013, 15:35:31 pm »
да, много е неприятно това и за съжаление вече ни е ежедневие :?
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #192 -: Август 30, 2013, 10:23:27 am »
Аз нямам брак, но не съм самотен родител и нямам предимство никъде за нищо. Детето е признато от баща си и те така.  С признато дете, нема самотни майки  :wink:
Може би под самотен родител имат предвид наистина такива, дано не са много такива във вашето училище.
В нашата градина, точно родителите без брак, плащат 50% от редовната такса, щото видиш ли се водят самотни родители... То като гледам по-на далавера ще сме ако се разведем - ще плащаме наполовина, децата ще са с предимство при класирания и те така...
Плащам си пълна такса, нямам брак с бащата на София, на различни адреси се водим и те така.
Въпрос на съвест, имам лични познати, които си живеят заедно, дефакто са си семейство, ама си ползват всички привилегии на самотен родител, не веднъж е ставало въпрос, че не е нормално да се води самотен - отговора - така ми изнася!  Пълно безумие!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #193 -: Август 30, 2013, 16:20:23 pm »
Навремето комунистите като не позволяваха да имаш повече от един апартамент на семейство, имах позната, чиито родители се разведоха, за да си задържат апартамента, който имаха в същият блок. Сега не е по-различно. Недомислена работа е това да се водиш не по това кой къде живее, а по това дали имат брак. Някъде четох, че в последните години 50% от децата в България се раждат без брак. Някаква друга система трябва да измислят.


  
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #194 -: Август 31, 2013, 07:50:12 am »
ако детето е припознато от бащата според мен не е редно майката да се води самотен родител
да не говорим за обратния вариант- родителите се водят, че са семейство, а дефакто са разделени :) тогава как да докажеш наистина, че си самотен родител :)
абе с две думи, който иска да цака системата, ще го прави ;)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #195 -: Август 31, 2013, 20:19:57 pm »
Въпрос на възпитание и мироглед, според мен.
Ако са те учили, че с врътка-две ще прецакаш системата и ще вземеш 5 лв. ...ще го направиш. Ако са те учили, че с 5лв. няма да постигнеш кой знае какво, а трябва да имаш знания и умения за да спечелиш много пъти по 5лв....ще учиш и бачкаш здравата.
[/url][/url]
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Августовски ваканционни страсти
« Отговор #196 -: Септември 01, 2013, 16:01:59 pm »
мешко, точно това знам и аз относно самотното родителство, а именно с различни адресни регистрации, а не че в акта за раждане пише баща - неизвестен.
сега не ме разбирайте погрешно, аз съм изключително либерален човек и не казвам, че всеки трябва да сключва брак, напротив, нека всеки живее така както прецени, но да има морал, съвест и отговорно гражданско поведение, все пак всички живеем и плащаме данъци и осигуровки в една държава....
Ми да ти кажа с мъжа ми имаме различни адресни регистрации, нямаме брак, но детето при кандидатстване в ДГ не се ползваше от привилегията "самотен родител".