0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #400 -: Септември 05, 2012, 08:54:43 am »
Благодаря Ви на всички и специално на Вас Докторе!  :D
« Последна редакция: Септември 05, 2012, 09:03:50 am от Maxi »


*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #401 -: Септември 05, 2012, 12:09:39 pm »
Докторе на моя синковец пак му се възпали чурката. Буквално за един час се зачерви, поду и изтече гной(измих го и стоя без памперс през този период, че нямаше нищо уж като поотворих да видя). Започнах да мажа с гентамицин и има съществено подобрение, но ми се струва, че го боли като пиша(прави странни стойки и пищи), педиатъра препоръча да пуснем стерилна урина, но чак в понеделник(тук са почивни дни от утре).  Не е ли много късно? Предполагам, че заради гентамицина, а и него до кога да го мажа? 5 дни каза предния път уролога, сега педиатъра настоя да не ходим?
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #402 -: Септември 06, 2012, 00:39:12 am »
Да кажа и аз за гърча като преминала през това наскоро. ЕЕГ се прави задължително 40 дни след гърча, защото всеки гърч може да отключи епилепсия или да предизвика промени, те трябва да бъдат следени. Това е мнението на д-р Димитрина Христова, невролог в Токуда, препоръчвам я, беше много внимателна, мнението и се покри с това на двама други лекари във Франция и Испания.

Диазепам ректал или производни у нас няма, защото не е пререгистриран при последното пререгистриране на лекарства. Твърде евтин е и нямат сметка. Диазепам ректал има в Испания и Англия със сигурност, в други страни, както и у нас се работи с ампули диазепам, спринцовки и тн, нещо което и самата невроложка каза, че е абсурдно и не може да гарантира, че ще работи. До 6 годишна възраст е важно да се следи температурата и своевременно да се дават антипиретици, за да не се стига до гърч. Сестрата в детската градина можете да инструктирате и да и оставите диазепам ректал ако намерите, другия на ампули няма право да го вземе, защото е нужна специална каса за съхранение на подобни лекарства отпускани със зелена рецепта.

Правенето на ЕЕГ след първи епизод на обикновен температурен гърч, не е масова практика днес! Макар и въпросът да е все още дискутабилен, все повече мнения се концентрират около това, да не се прави ЕЕГ след първи епизод неусложнен, обикновен температурен гърч.
Никакво "отключване на епилепсия" няма след температурни гърчове. Просто няма такава тема.
Терминът "отключвания" е руска глупост с 30 годишна давност, и термин празен от съдържание.

Ректален диазепам има в почти всяка страна от ЕС с изключение на Бг. Просто лекарството навсякъде е под специален контрол и е трудно да се закупи отвън. Следователно- "натискайте" да започнат легален внос в Бг- немския "Диазепам Деситин" е много добър ректален диазепам.

Във Франция няма ректален диазепам, има ампули и спринцовки, малко по- пригодени от тези у нас, но лично аз не си представям как бих могла да чупя ампула и да изтеглям със спринцовка, докато детето ми не диша. А да натискаме за внос на ректален диазепам не знам как е възможно, въпросът тук е да се премахне пререгистрацията на лекарства на всеки 5 години, особено за толкова елементарни и евтини. Иначе не е никакъв проблем да се купи Диазепам ректал в Испания, например, нужна е рецепта от общ лекар или педиатър, не е нужно нещо по- специално. Никой не ме е спирал и да го внеса у нас, имам и ампули от Франция. Те не се водят специални лекарства, защото не могат да се използват за друго, например възрастни да се дрогират с тях.

За ЕЕГ, вероятно "отключи" не е точната дума, но не е ясно дали пристъпа не е епилептичен, особено ако първия е на по- късна възраст, т.е. над 2- 3 години. Това ми обясниха. Никой никога не е твърдял пред мен, че ЕЕГ изследването помага да се предвиди следващ гърч, а само се констатира какво е състоянието на мозъка(простете ако отново има неточности в изказа). Лично аз не виждам проблем в това ЕЕГ, не боли, не е скъпо, не е вредно и по- добре да се направи вместо да се гадае и трепери, а и то е свързано и с консултация с невролог, която е нужна ако не на детето, поне на родителите за информация що е гърч и как се процедира в такава ситуация. Мое мнение, разбира се без да съм лекар. И не пиша това, за да споря с Вас в никакъв случай, от години чета тук и съветите и мненията Ви винаги са ми били от голяма полза и мога само да Ви благодаря за тях. За мен ситуацията с гърча също е нова и искрено се надявам да не се повтаря, беше кошмарно.
*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #403 -: Септември 06, 2012, 09:01:24 am »
Криси който беше с гнойна ангина и изпи два АБ-Ксимебак и Клацид за 10 дни преди месец,сега пак е на АБ само,че Оспамокс.Т 37,2-3 и силно зачервено гърло.

Какво да го му давам не това детенце,нещо за подсилване на имунитета ли какво?Та то за 1м. това е 3-ти АБ
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #404 -: Септември 06, 2012, 12:36:18 pm »
Криси който беше с гнойна ангина и изпи два АБ-Ксимебак и Клацид за 10 дни преди месец,сега пак е на АБ само,че Оспамокс.Т 37,2-3 и силно зачервено гърло.

Какво да го му давам не това детенце,нещо за подсилване на имунитета ли какво?Та то за 1м. това е 3-ти АБ
А антибиотика как го изписват? Правите ли гърлен секрет и антибограма или поне кръвни изследвания, ЦРП?
Иначе на твое място бих го държала малко изолиран у дома или по самотни разходки, да се храни добре и да укрепне, иначе става серия от боледувания.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #405 -: Септември 06, 2012, 13:06:28 pm »
бина,аз цял живот съм с ангини-гнойни.Сга синът ми също,личната ни изписа Тонзилотрен и ангин-хил.Давам винаги когато усетя че започва да кашля или някаква промяна.Може да се дават по цял месец.По принцип не разбрах на 1месец ли е детето?Защото ако е толкова мъничко то така или иначе не се среща с други деца ,ако давате Ам го топлете ,вода също леко затоплена ,всичко да е идеално чисто защото е възможно и да ги прави от бактерии или вируси.Успех.
*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #406 -: Септември 06, 2012, 14:51:28 pm »
Нито антибиограма е правена нито гърлен секрет,Кръвните са добре,Аз това се чудя какво мога да направя аз за да спра тази серия от заболявания.
На 1г.и 2м. е не кашля,днес и Т няма.
За Тонзилотрена не е ли малък,иначе съм чувала че помага
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #407 -: Септември 06, 2012, 15:25:50 pm »
Тонзилотрена е наистина много добър и помага ,поне при нас ,а сливиците на синът ми са огромни и почти винаги когато го погледнат зачервени.Ние го ползваме от 10м възраст с рецепта от педиатъра.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #408 -: Септември 06, 2012, 15:49:49 pm »
Нито антибиограма е правена нито гърлен секрет,Кръвните са добре,Аз това се чудя какво мога да направя аз за да спра тази серия от заболявания.
На 1г.и 2м. е не кашля,днес и Т няма.
За Тонзилотрена не е ли малък,иначе съм чувала че помага
Тогава по каква причина изписват антибиотик, има усложнения, влачи дълго болестта или друго? нашият педиатър винаги пуска поне кръвна картина с ЦРП и секрет ако има показания. По кръвната картина се ориентира дали е вирусно и колко тежка инфекцията. Така на око антибиотици не ми се струва много професионално и добро за детето, знам, че често го правят, но не мога да го приема. дано някой ден да разполагаме и с бързите стреп тестове, за които Бърди тук говори от години. Такива има в страните от ЕС, с които имам по- чест досег и наистина за 5- 10 минути си наясно антибиотик или не.
 
Иначе с толкова антибиотици е нормално защитните сили да паднат още повече, според мен, но аз не съм лекар. Децата правят такива серии, предполагам, че задържането по- дълго далеч от зарази и добрата храна ще спрат серията. Бързо укрепване пожелавам!
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #409 -: Септември 06, 2012, 23:04:03 pm »
Аз ,ще ме извинявате, ама нещо не разбрах. Този ректален диазепам се използва при висока температура, темп.гърч, или нещо друго?


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #410 -: Септември 06, 2012, 23:06:57 pm »
Аз ,ще ме извинявате, ама нещо не разбрах. Този ректален диазепам се използва при висока температура, темп.гърч, или нещо друго?
при гърч, понеже не можеш да му дадеш нещо в устата, а не сте в болница да има система във вената, в която да се сложи венозно.


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #411 -: Септември 09, 2012, 05:17:09 am »
Бих искала да попитам Доктора, кога е нормално да се затвори фонтанелата напълно? Питам, защото моето момче е на почти 14 месеца, фонтанелата му е колкото върха на показалеца ми и имам чувството, че е така от доста време. Да допълня, че той се роди с много голяма фонтанела, но си мисля, че трябва да се затваря вече. БГ педиатърката ми каза, че се затваря до 18-20 месеца, ама аз и нямам вяра и затова пак питам. Дали има връзка, че детето още не е проходило?
Ще се радвам, ако и другите мами споделят мнение.
Благодаря
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #412 -: Септември 09, 2012, 06:35:28 am »
БГ педиатърката ми каза, че се затваря до 18-20 месеца, ама аз и нямам вяра и затова пак питам.
Правилно ти е казала, а и сама можеш да си откриеш отговора по интернета, че да не позлваме доктора като енциклопедия :-).

 Извини ме, ама защо си водиш детето там, ако дори и нямаш вяра, че знае кога се затварят фонтанелите? Тук непрекъснато чета подобни изказвания. Аз разбирмам човек да не вярва на това дали всично необходимо е направено, но непрекъснато има хора, които не вярват на лекарите си за елементарни неща, но си ходят при тях. Ми аз не мога да си представя, че ще си водя детето при педиатър, който не мисля, че знае дори как протича развитието на децата. Фонтанелите си се затварят еднакво от как свят светува, та предполагам, че сигурно още първите медици са ги знаели тези факти ;-)
« Последна редакция: Септември 09, 2012, 06:38:03 am от Bobbie »


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #413 -: Септември 09, 2012, 14:56:53 pm »
Аз ,ще ме извинявате, ама нещо не разбрах. Този ректален диазепам се използва при висока температура, темп.гърч, или нещо друго?
при гърч, понеже не можеш да му дадеш нещо в устата, а не сте в болница да има система във вената, в която да се сложи венозно.
Значи Боби, ако мога да си го закупя от някъде и не дай си Боже детето получи темп.гърч мога да му го поставя. Ако се продава свободно бих могла да ми го донесат от Англия или Гърция


Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #414 -: Септември 09, 2012, 16:58:47 pm »
Иванита, не съм запозната с ректалния диазепам, защото не сме ползвали. На нас от болницата ни дадоха ампула с много точни указания какво да се прави. По моему ти трябва съвет и назначение от лекар, дори от някъде да ти го доставят.
И дори да се случи гърч, диазепама се прилага при продължителен такъв. Изрично ми го казаха, ако продължи над 3 мин - тогава.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #415 -: Септември 09, 2012, 18:46:22 pm »
БГ педиатърката ми каза, че се затваря до 18-20 месеца, ама аз и нямам вяра и затова пак питам.
Правилно ти е казала, а и сама можеш да си откриеш отговора по интернета, че да не позлваме доктора като енциклопедия :-).

 Извини ме, ама защо си водиш детето там, ако дори и нямаш вяра, че знае кога се затварят фонтанелите? Тук непрекъснато чета подобни изказвания. Аз разбирмам човек да не вярва на това дали всично необходимо е направено, но непрекъснато има хора, които не вярват на лекарите си за елементарни неща, но си ходят при тях. Ми аз не мога да си представя, че ще си водя детето при педиатър, който не мисля, че знае дори как протича развитието на децата. Фонтанелите си се затварят еднакво от как свят светува, та предполагам, че сигурно още първите медици са ги знаели тези факти ;-)

Bobbie, вече не водя детето си при тази педиатърка. Сигурно си запозната със ситуацията в БГ, колко трудно се намира свестен педиатър и след като първата и втората си "оставиха ръцетете", след като известен детски хирург искаше да оперира сина ми без причина, само за пари и след като един много известен невролог остави баща ми почти да умре, НЯМАМ вяра на никакъв БГ доктор, дори за такова просто нещо като фонтанелата.
Останала съм с впечатление, че Дорктора отговаря на всякакви въпроси на разтревожени родители, ако все пак това е форум само за температури, гърчове, инфекции и антибиотици - просто кажете.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #416 -: Септември 09, 2012, 19:24:07 pm »
ivanita, остави я тази работа с диазепама. Не става току-така да се слага диазепам. Има си строги индикации при които се поставя и това със сигурност не е първи температурен гърч.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #417 -: Септември 09, 2012, 21:40:54 pm »
.
« Последна редакция: Септември 09, 2012, 21:44:04 pm от elle22 »
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #418 -: Септември 09, 2012, 21:43:35 pm »
ivanita, остави я тази работа с диазепама. Не става току-така да се слага диазепам.

Напълно подкрепям. Неслучайно се изисква специална рецепта за него.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VI
« Отговор #419 -: Септември 09, 2012, 21:45:23 pm »
Да, бе аз само попитах. Като се знам каква съм паника, то аз ще съм припаднала преди да направя каквото и да е. :-)
Дано не се случва на никой