0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #180 -: Май 23, 2012, 19:33:38 pm »
Отново Ви благодаря, др. Бърди! Дано не ни се налага, но за друг път ще знам!
[/url]
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #181 -: Май 23, 2012, 19:57:56 pm »
Мини, Стефи, доколкото на мен ми е известно в София само на едно място правят уреен дихателен тест. Прави го доц. Боянова, която май е завеждащата Катедра микробиология на Медицинския университет в лабораторията по анаеробни микроорганизми. Намира се точно до болницата на Чирков в една жълта сграда, в която студентите имат занятия. Телефона, на който можете да попитате кога точно да отидете за изследването е 9172 730, ако ви потрябва и мобилен ще ви го напиша на лични.
Да знаете, че изследването е малко неприятно, защото се пие един разтвор с неприятен вкус, който не знам как би го изпил едно дете. След това по определен начин се вдишва в едни станьолени контейнерчета. Отнема около час цялата процедура и струва около 50 лева, а ако те изпрати лекар и те включат в програмата е безплатно.
По щадящ вариант за изследване за наличие на Хеликобактер е с фекална проба. Ако резултата е положителен тогава да се прави другото изследване.
*
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #182 -: Май 28, 2012, 09:32:26 am »
ники, много благодаря, четох аз подробно за този тест, прочетох че и с кръв и фекална проба може да се направи, но не бил толкова достоверен, Но ти си права, че май е по-добре първо с фекална, че да не мъча детето :?
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #183 -: Май 28, 2012, 23:52:46 pm »
И аз да допълня за въпросния дихателен тест, т. к. и аз самата го правих, заради открити ХП на мъжа ми при гастроскопия.

Тук се прави след 12 часа пълно въздържание от храна и течности, дори и зъбите не се мият преди теста. Самия той е много простичък, просто поемаш дълбоко въздух и издишваш шрез сламка е една епроветка. Изпива се нещо, което ми обясниха, че е направено в лабораторията, но разтворено е ябълков сок и изобщо не е гадно на вкус и след половим час се повтаря същото издишване в епруветка :)

На деца не го правеха, защото няма как да накараш детето 12 часа да не пие нищо. На моите деца направиха фекално изсл.

Имайте предвид, че ако има някой в семейството, трябва всички да се изследват. Моето изсл. излезе също положително, въпреки, че никога почти не съм имала стомашни оплаквания. Та по тази причина пих и аз 10 дена два вида АБ.

Поздрави
« Последна редакция: Май 28, 2012, 23:56:59 pm от albenanedelcheva »

*
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #184 -: Май 29, 2012, 10:18:57 am »
Ние от вчера се обзаведохме с обилна бистра хрема   :( Както нищо му нямаше, взе да киха и следобяд при кихането чак секретите излизаха. За сега му слагам физиол.разтвор, чудя се за капки дали да слагам, но ще звънна на личната. Но много се мъчи детето- издърпам секретите и след има няма 5 мин. пак има. :? Снощи едвам спа.
Аз доколкото си спомням при бистра хрема не се дава нищо, но пак да се допитам, че действам правилно.


Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #185 -: Май 29, 2012, 10:30:55 am »
Албена, твоето изследване не е правено в Бг, нали? На твоите деца какъв беше резултата?
Тук нещото за пиене е доста кисело и гадно на вкус, а издишането на въздуха е в тези станьолените пакетчета, които след това се слагат на апарата за изследване. Освен това самият начин на вдишване е трудно изпълним от едно дете - поемаш дълбоко въздух, задържайки дъха си броиш до 5, след това издишаш бавно известна част и едва тогава издишаш останалия въздух, докато контейнерчето се изпълни докрай и му завиваш капачката.

Д-р Бърди, какво е Вашето мнение за лечението на този Хеликобактер? Вие бихте ли лекували едно малко дете ако пробата му е положителна, но няма никакви оплаквания и симптоми? Детската гастроентероложка, при която водя малките ми заяви, че тя няма да изпише тази тежка терапия на малко дете, което няма оплаквания. А и често имало резистентност към най-често изписваната комбинация от лекарства и се налагало повторно лечение след няколко месеца.
За да се избегне подобен сценарий при мен аз се подложих на фиброгастроскопия и след това пих "коктейл" от лекарства според антибиограмата. В интерес на истината аз също нямах симптоми и оплаквания, а имах Хеликобактер, че даже и рефлукс
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #186 -: Май 29, 2012, 22:58:34 pm »
Албена, твоето изследване не е правено в Бг, нали? На твоите деца какъв беше резултата?


Да, в Германия е правено.

На децата им бяха отрицателни резултатите от изследванията.

А ти Ники, по каква причина си прави изследване за ХП, след като не си имала оплаквания?

Мъжа ми, цял живот, от дете още, е с оплаквания от стомах и гастритни кризи. Досега не му бяха правени никакви изследвания.
След гастроскопията и установяване на ХП изпи два вида АБ, наистина тежко лечение, но от тогава /повече от година вече/, не се е оплаквал, да почукам на дърво.

Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #187 -: Май 30, 2012, 16:45:45 pm »
Здравейте,на всички!
За първи път пиша тук,но искам да споделя нашите премеждия и да видя вашето мнение.По специално от вас докторе.
Дъщеря ми е на 2г и 8м от вчера с диагноза астма с алергичен компонент.
Нещата започнаха края на септември 2011,когато започна да посещава детска ясла,беше на 2г тогава. Почти на 2 седмици с остри ларингити,суха дразнеща кашлица и сополки,често сиво зеленикави.Средата на ноември 2011 ,след такъв ларингит направи бронхит пихме тогава Сумамед.Оздравя седмица на ясла и пак с бронхит,пак антибиотик-клацид.Януари бронхиолит с бронхоспазми пак антибиотик.Всичките тези месеци в периода на заболяването + вентолин за инахалиране с небулизатор и ериус,синекод за сухата кашлица и после Еуреспал при влажна.Януари я спрях от ясла,така откара до март.Март месец вирусна инфекция с 40градусова температура която поддържаше за около 5 дни,антибиотик първо аугментин,направи алергична реакция и включиха сумамед.След няколко дни направи уртикария от домат.След 2 седмици я пуснах пак на ясла /през април /, и пак ларингит със спазми,до зачервяване. Пак два антибиотика Клацид,който не подейства и Цедакс.Отново с включени инхалации с вентолин заради бронхоспазми и свиркане.Не минаха и 4 дни и тя пак е на същия хал,заведохме я в трявна уж въздуха е благоприятен за нея.Отидохме с кашлица на инхалации с вентолин,Ериус и Еуреспал беше започнала да отхрачва,Джи пи то мислеше,че ще се размине антибиотика,но за всеки случай ни го написа на рецептата ако вдигне температура.В вторник направихме консултация с детски пулмолог ,назначини кръвни иследвания,които са ОК.И назначи 3 месеца Сингулер и Пулмикорт.
Последните 2 боледувания от април започнаха с температура,с кихане на често и бистър секрет от нослето.Секрета бързо отшумя.
В семейството ми баща ми е с алергия към ужилване от пчели,свекърва ми също плюс нейна алергия и към антибиотик.

Смятате ли,че на тази клинична картина може да се назначи такава диагноза и такова лечение?
Благодаря Ви предварително,за разбирането.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #188 -: Май 31, 2012, 00:12:06 am »
Не, аз лично не смятам.
Това са "класически" заболявания за дете първи път посещаващо ДГ.
Можехте да си спестите много неприятности ако бяхте направили противогрипната ваксина преди да почнете ДГ.
АБ естествено няма да подействат ако няма нужда от тях ( вирусно заболяване).
Да се сменят хаотично ? по-скоро е въпрос на точна диагноза.


Аз лично не бих дал Сингюлер.
Вместо Пулмикорт бих дал Фликсотайд, но след  много размисъл.
« Последна редакция: Май 31, 2012, 00:14:02 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #189 -: Май 31, 2012, 14:28:33 pm »
Г.
Можехте да си спестите много неприятности ако бяхте направили противогрипната ваксина преди да почнете ДГ.


Д-р Бърди, извинявам се, че се намесвам, но искам да попитам.
Какво общо има противогрипната ваксина с останелите вирусни респираторни заболявания?
Доколкото съм чела и знам ПВ покрива Грип А, Б и свинския. Навсякъде пише че тя не предпазва от грипоподобни вирусни заболявания. А и доколкото знам истинския грип протича много тежко.

На дъщеря ми и правя вече 2 години подред през есента, но това не я спаси от вирусни  заболявания с кашлици и хреми.

Благодаря Ви

Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #190 -: Май 31, 2012, 15:00:57 pm »
Относно противогрипната ваксина,на толкова малко дете,никога не бих сложила.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #191 -: Май 31, 2012, 15:04:01 pm »
Относно противогрипната ваксина,на толкова малко дете,никога не бих сложила.
"толкова малко"?
Ваксината има показания над 6м възраст.
И е доста резултатнта, особено що се касае до деца с Астма/бронхити и за тези, за първа година посещаващи ДГ.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #192 -: Юни 01, 2012, 00:03:09 am »
А при положение, че децата тръгват септември на градина, кога препоръчвате да се бие противогрипна ваксина?

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #193 -: Юни 01, 2012, 00:09:04 am »
Среда-край на Септември.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #194 -: Юни 01, 2012, 05:37:38 am »
Д-р Бърди,
позволявам си да Ви поискам мнение за дете болно от астма. Детето е на 3,5 години, от няколко месеца с диагноза астма, причинена от респираторни вируси. Преди да се стигне до диагнозата е лекувано симптоматично с КС инхалатори. От юли до декември 2011 е боледувало 3 пъти от бронхит, 1 отит и 1 пневмония. Има поставени вентилационни тръбички в ушите. След като я спряхме от детска градина през зимата не е кашляла и не е била болна, но през април 2012, след проведен тест за функцията на белите дробове, отново се потвърди диагнозата астма и сега даваме КС инхалатори всеки ден по един път, без видими симптоми. В действителност никога не е имала астматични пристъпи, каквито се описват, както и не е имала свирене на гърдите или задух, само кашлица. Какво мислите за такова лечение, при положение, че детето е асимптоматично? И какви са рисковете ако решим да не провеждаме това дългосрочно лечение? Реално какви вреди нанася астмата на белите дробове ако не се лекува?
Благодаря Ви за отделеното време.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #195 -: Юни 01, 2012, 08:17:50 am »
мен ми е интересен теста, който е проведен за функцията на белите дробове
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #196 -: Юни 01, 2012, 11:12:07 am »
Здравейте! Дъщеря ми е на 4 и половина и преди 4 дни(в понеделник рано сутринта) се оказахме с температура 38.6 и почти изчезнал глас. При прегледа от личния лекар дори не е зачервено гърлото ,хрипове няма. Започнахме Ериус и температуропонижаващи само, защото според лекаря е вирусно. Температурата беше само 1 ден-пак така висока и следобед  , а в следващите 3 дни само прегракналия глас ни остана и на рядко влажна кашлица-добавихме сироп-Флавамед. След трите афебрилни дни снощи пак "цъфнахме" с температура-37.5. Личната отсъства от града , има заместваща...По телефона обсъдихме да започнем АБ-Клацид. Притеснението ми е да го започвам ли веднага или да изчакам дали следобед ще има температура отново детето. Гърлото си е все така незачервено, малката казва само че има храчка , която и дразни и гласчето още е променено.
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #197 -: Юни 01, 2012, 15:15:00 pm »
мен ми е интересен теста, който е проведен за функцията на белите дробове

Най-общо е това http://en.wikipedia.org/wiki/Spirometry

Детето диша през устата в една тръбичка със запушен нос. Правят се измервания. След това се поставя инхалаторно Вентолин и се повтаря теста след 15 минути.
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #198 -: Юни 04, 2012, 17:00:33 pm »
Заради постоянно хъркащото носле на Рая и заради една кашлица, която е от много време (но детето е със спокойно гърло и нищо не се чува на слушалка) пуснахме носен и гърлен секрет.
Изолираха се в
- нослето Staphylococcus epidermidis - което ако правилно съм разбрала прочетеното из стари теми не е нещо притеснително и ще трябва търпеливо да изчакам да мине
- гърлото alfa хемолитичен Streptococcus - за това нищо не намерих
Най-отгоре в резултата пише - "изолатът е резидентна флора" - да разбирам, че нормална флора така ли?
Посочила съм, че искам антибиограма, но няма, което също ме навежда на мисълта, че това са нормални микроорганизми.

Въпроса ми е къде да търся причината за проклетата кашлица. Детето си покашля даже и на сън. Утре съм пак при педиатърката, но ако приемем че МБ е чиста, няма да предприеме нищо за кашлицата.
Може ли да има връзка с рефлукса, някъде май четох нещо такова - просто не ми е спокойно като го слушам детенце да кашля...
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #199 -: Юни 06, 2012, 13:58:41 pm »
Здравейте,
Имам две дечица на 3г.10м. и на 1г.4м. След прекарани по 3 бронхита в рамките на 2 месеца в началото на годината, пулмолога, при който водих децата, препоръча да направим профилактика и на двамата с Flexotide  и Montelukast за два месеца. Личният лекар е на мнение че трябва да направим 6 месечен курс с тези лекарства, за да има ефект от тях. Въпросът ми е практика ли е и нужно ли е да се прилага толкова дълго време това лечение? Действително децата не са правили бронхит от тогава /края на март излекувахме последния/. Голямото ми дете си остана със секрет в носа, който се стича назад и кашля след ставане от сън. Повлиява се донякъде от противоалергични капки и си мисля, че може да има и алергичен компонент тук, но може и да греша. Ще съм изключително благодарна за всяко мнение, коментар и съвет.

Хубав ден на всички!