0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Най-честите инфекции в Амбулаторната Педиатрия при деца са тези на дихателните пътища.
Митът за "вирусните" заболявания, траещи по 1, 2 седмици са мит. Вирусните заболявание на дихателните пътища при деца ( и касаещи обикновената вирусна патология) са с около 2-3 дена продължителност, но те са първата стъпка към истинската инфекция. И са с лека картина по принцип, макар и не задължително.
Диагнозата на дихателните заболявания при деца се базира на клиничните СИМПТОМИ, а не на това, дали има температура, или не.
Много от инфекциите на дихателните пътища при деца са БЕЗ температура, или с такава "неуловима"- малки температури, обикновено следобед или странни смени на хипотермия с температури от порядъка на 37.1-37.4 ( тоест, под 38).

Начина по който се развиват симптомите, упоритостта им, изразеността им, са ключа за диагнозата.

Сиропите за кашлица имат място само в два случая:

* помощ за отхрачване- до 2-3 дена лечение
* за подтискане на кашлица от фарингит/ларингит - до 1-2-3 дена.

Всичко над тези дни като продължителност, е почти винаги за АБ лечение. Или е криза на Астма, или е въпрос за уточняване с подробни изследвания.

Най-честите груби грешки

* игнориране на хроничните хреми като клиничен проблем.
* липса на нюх за това, кое е норма, и кое - не е. Седмица с 39-40 температура НЕ Е вирусно заболяване ( ако изключим мононуклеоза и други редки неща) и не е приемливо да се оставя така.
* оставяне на децата с кашлици по месец, които не само нанасят поражения, но и обуславят кашлица до края на зимата като "екстра" от безгрижието и безразличието.
* не употребата на инхалаторни КС, които позволяват бързо възстановяване на дихателните пътища от пораженията на една инфекция или вирусна патология. Много често АБ лечение е само първа стъпка. Без последващ кратък курс с инхалаторни КС препарати в съвсем минимални дози, НЕ Е възможно да се постигне траен ефект и децата продължават да кашлят с месеци.
* непознаване на "третите сливици" като важен източник на хронична кашлица.
*За Бг- особено груба грешка е игнорирането на хроничното носно носителство на Пневмокок, Мораксела, както и крайно лошите лаборатории, даващи всякакви абсурдни резултати поради липса на съвременно оборудване. Хроничните носни носителства при деца в БГ е ГЛАВНАТА причина за повишената заболеваемост, поради огромното хоризонтално разпространение вследствие не лекуване на носителите. По този начин, една Дг за 3-4 дена може да се "напълни" с Пневмокок, и след това, лекуването на всички заразени, става крайно трудно.

Инфекциите на дихателните пътища при деца, са особено чести. Следователно, употребата на АБ в тези случаи е наложителна не защото искаме да го правим без причина, а защото такава е реалността. И защото без агресивно АБ лечение нещата се "затягат" и настъпват редица усложнения, сумарно удължаващи много възстановяването.
От друга страна, честотата на употреба на АБ в Бг се дължи на:
*ДГ и абсолютно неприемливото им състояние- всяко излекувано дете за ден, два пак ще се зарази, ако всички деца там са Пневмококови носители, защото Бг "Педиатрия" смята Пневмокока за "невинна хрема".
*4-5 дневничните АБ "курсове" при деца са чиста подигравка.
*АБ давани два пъти дневно, или един път дневно, са обикновенно с голям шанс да не успеят.
« Последна редакция: Ноември 06, 2011, 19:39:51 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #1 -: Ноември 06, 2011, 15:17:19 pm »
Докторе, благодаря за написаното! Изключително важно и полезно е за мен.
Потвърждава и моето скромно мнение, вследствие опита ми. Първия ни бронхеолит беше без никаква температура...
Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #2 -: Ноември 06, 2011, 19:27:48 pm »
И аз Ви благодаря за тази информация. Потвърждава това, което предприех, а именно да не чакам да се появи температура, а да се консултирам пак с лекар след продължителна хрема и кашлица.
Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #3 -: Ноември 07, 2011, 10:17:18 am »
А кога е най-добре да се вземе секрет, когато е болно детето или няма значение?

Питам, защото синът ми за трети път в продължение на 3 месеца е с хрема /без температура и други симптоми/, която продължава по около 10 дни и никога до сега не са се сетили да ни пратят за секрет. В момента пак е с хрема, която отшумява и се чудя дали да не го водя в лабораторията на своя глава /отново/.


*
Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #4 -: Ноември 07, 2011, 10:22:32 am »
Джиджи, ако може аз да ти отговоря - няма значение кога ще вземеш, само детето да не е приемало АБ поне 3-4 дни преди пробата, включително капки за нос (АБ). Да не е пило/яло нищо сутринта (дори вода) и зъбите да не са мити.
Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #5 -: Ноември 07, 2011, 10:30:20 am »
Благодаря ти Мими! Това ми беше много полезно да го знам, защото мислех да го водя днес, а е ял и пил...


*
Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #6 -: Ноември 07, 2011, 10:57:20 am »
за секрет от носа само, не е необходимо да е гладно и жадно, ако се взима и от гърлото, тогава да. така знам аз, може и да греша де.
*
Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #7 -: Ноември 07, 2011, 11:02:47 am »
 Явно БГ педиатри, нямат принцип да взимат секрет... Калоянчо е с хрема от три дни. Мисля си, че е от лигите, но изобщо не съм сигурна. Още повече, че и аз съм със запушен нос. Педиатърката не се впечатли и ми каза да пръскам от спрея и да дърпам с аспиратора...

 Колко дни да изчакам да видя дали ще мине, ден два още?
*
Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #8 -: Ноември 07, 2011, 11:11:37 am »
Стефи, според мен е добре взима ли се носен, да се вземе и гърлен секрет - не се знае, ако има нещо докъде е стигнало, все пак секрета се стича от нослето в гърлото, а после да се ходи пак отделно за гърлен, няма смисъл. А и може с едно направление да се пуснат двете.
*
Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #9 -: Ноември 07, 2011, 11:21:51 am »
Не е нужно да не са мити зъбите при взимане на секрет.
Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #10 -: Ноември 07, 2011, 15:14:54 pm »
И само още нещо много важно поред мен. Какво можем да направим, ако се окаже, че детето е носител на някаква бактерия, която се предава по въздушно-капков път. Освен, че лекуваме бактерията разбира се. Познавам поне две деца, с които синът ми контактува почти постоянно и които посещават ДГ и са перманентно сополиви. Майките им ги имат за много здрави деца, защото не пият антибиотици. Едното от седмица се дере като магаре, но според майката "кашлицата била откъртваща и някои дни почти не кашля" и даже не го води да го види лекар. Не мога да спра контактите на моето дете с тях, защото са ни много близки, не мога и да продължавам да убеждавам, че тези деца не са здрави, за да не си развалим отношенията с родителите. Още не съм пуснала секрет на моето дете, но от сега се притеснявам какво ли ще се случи ако се окаже, че е носител на някаква бактерия. Какъв би бил смисълът да го лекувам, ако продължава да контактува с потенциални "заразители"...

П.С: Не ми се мисли като тръгнем на градина пък....като знам там какво гъмжило е :(


*
Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #11 -: Ноември 07, 2011, 15:28:13 pm »
Коки, в лабораторията изрично ме попитаха и двата пъти дали са мити зъбите, пили, яли...
Ами, Джиджи, аз не бих си пускала детето с тях. Заради едната игра, не може да се разболява постоянно. А що са ти близки, кажи си им го направо.
Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #12 -: Ноември 07, 2011, 15:53:12 pm »
Коки, в лабораторията изрично ме попитаха и двата пъти дали са мити зъбите, пили, яли...
Ами, Джиджи, аз не бих си пускала детето с тях. Заради едната игра, не може да се разболява постоянно. А що са ти близки, кажи си им го направо.

Мими, казвала съм много пъти, но те си имат свои теории. Няма как да не се виждат- едното дете е на брат ми/което може да означава да го спра от контакти и с баба му и дядо му, нали може и те да са носители евентуално/, другото е на много близки наши приятели.
Мога да ти разкажа как са протичали споровете по темата, ще бъдеш изумена какви разсъждения могат да имат уж интелигентни хора :) но стига повече спам ;)
« Последна редакция: Ноември 07, 2011, 15:57:14 pm от джиджи »


*
Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #13 -: Ноември 07, 2011, 17:59:30 pm »
Коки, в лабораторията изрично ме попитаха и двата пъти дали са мити зъбите, пили, яли...
Ами, Джиджи, аз не бих си пускала детето с тях. Заради едната игра, не може да се разболява постоянно. А що са ти близки, кажи си им го направо.

Мими, казвала съм много пъти, но те си имат свои теории. Няма как да не се виждат- едното дете е на брат ми/което може да означава да го спра от контакти и с баба му и дядо му, нали може и те да са носители евентуално/, другото е на много близки наши приятели.
Мога да ти разкажа как са протичали споровете по темата, ще бъдеш изумена какви разсъждения могат да имат уж интелигентни хора :) но стига повече спам ;)

 При нас е същото. Племенницата е вечно със сополи. Вечно пие някакви неща и резултата е нулев. Знам, че веднъж и взимаха секрет и тогава откриха някакви бактерии. Водят я доста често в нас и думите са, че е здрава, само сополи имала  8O
*
Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #14 -: Ноември 07, 2011, 18:35:53 pm »
Незнам, момичета... Вие си преценяте. Мен всяка кихавица и сопол ме плаши, защото при нас всичко рефлектира върху астмата и пристъпи. Обзела ме е параноя...
Вярно е, че ходят на градина, но е факт, че всяка сутрин сестрата като цербер проверява всички деца - гърла, очи. Ако има сопол - задължително бележка от педиатъра, дали детето е с алергичен ринит или от сорта. По-рядко боледуват, отколкото в яслата - или има по-голям контрол, или вече малко им се е засилил имунитета.
Моите сега като пуснах посявка, си останаха вкъщи докато бяха на капки. Не бих рискувала да ги пусна, да се прехвърли на друго дете и после пак у нас.
*
Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #15 -: Ноември 07, 2011, 20:27:06 pm »
мими повечето родители не могат да си позволят да отсъстват от работа(имам приятелка която не може да си намери самокато чуят че има 2 деца и не я изслушват даже че има свободна баба интервюто е приключило), а има и такива на които не им пука, но и аз съм за контрола, а и в къщи не ги каня болни.
*
Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #16 -: Ноември 07, 2011, 20:45:26 pm »
Само аз си знам какви схеми правим, за да ги гледаме... ние си нямаме баба под ръка. Никой не може да ме спре да взема болничен, когато имам нужда, особено за децата ми.
*
Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #17 -: Ноември 07, 2011, 22:02:17 pm »
Сори за спама.

Мими, не навсякъде  може да се ползват болнични. Не, че е извинение да си пуснеш болно детето на градина.
За съжаление родната действителност е такава.

*
Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #18 -: Ноември 07, 2011, 22:17:10 pm »
Незнам, Ники, може би защото хората сами позволяват това положение - да не им дават да си ползват болничен.  За мен болно дете, което не си е у дома има и друга страна - как ще стоя спокойно като не е пред очите ми, да видя как се развива болестта?
*
Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #19 -: Ноември 07, 2011, 22:49:44 pm »
Не, Мими, не го позволяват. Не го позволява ШЕФА.
Медала има две страни. Ти си от едната, други са от другата.
А си права, няма майчино сърце, което да е спокойно при болно дете, тя на работа, то на градина.