0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #40 -: Ноември 09, 2011, 09:40:41 am »
jam, Perdeto, к(Р)оки, имах надежда, че ще намеря някакво решение, преди да ви прочета, но явно няма аз да открия топлата вода. Същите схеми - проверки от ХЕИ, разговори с персонала - ми се въртяха, но явно няма да сработи нищо от това  :(
*
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #41 -: Ноември 09, 2011, 14:24:32 pm »
На мен пак ми изниква въпрос...
Рових и търсих, но никъде не намерих отговор...
Хората, носители на подобни бактерии постоянно ли са "заразни" или само в периодите когато боледуват от нея?

Според мен са си заразни. Нали си я носят бактерията, тя си се отделя, сее се наоколо, хоризонтално предаване е. Затова се препоръчва при изолиране на дадена бактерия да се изследват контактните на детето за носителство и, ако се изолира се лекува.

Джиджи, какво стане с крачето след ваксината? След МПР ли се получи усложнението? Сори за офф-а, сега изведнъж се сетих за вас.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #42 -: Ноември 09, 2011, 14:57:37 pm »
..
Джиджи, какво стане с крачето след ваксината? След МПР ли се получи усложнението? Сори за офф-а, сега изведнъж се сетих за вас.

Дъъълга история. Изобщо не се е дължало на ваксината, съвсем друг беше проблема. Слава Богу, че вече сме добре! Благодаря че попита!


Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #43 -: Ноември 10, 2011, 23:00:53 pm »
Изключително актуална тема за мен!
Дъщеря ми тръгна на часна градина преди месец, на половин ден, уверяват ме че ги преглежда редовно лекар каквото и да значи това. Хубавото е, че ги извеждат всеки ден и няма много време да си обменят 'полезности' на закрито, но ще видим дали е достатъчно.
Не исках да и причинявам съзнателно боледувания преди 3 години и на ясла не е ходила, винаги съм ограничавала контактите със съмнително здрави дори и най-близки роднини и децата. Общо взето всички до сега са разбирали защо го правя, още повече че като бебе  имахме много сериозни проблеми..

Синтезираната на информация на др. Бърди ми е много полезна. Явно още утре ще пускам секрети..

Плашат ме историите ви за 3-4-5-7 пъти АБ на сезон и лекуване на едни и същи бактерии многократно.. изобщо не се изненадвам.. :(

А да - и около мен има 'здрави деца' с хрема от миналата година..

*
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #44 -: Ноември 10, 2011, 23:17:36 pm »
Диндин, добре, че ги извеждат всеки ден. При нас не го правят и хич не съм доволна от този факт. Обмислям да работя малко по-кратко, за да можем всеки ден да правим по една разходка. Струва ми се важно за имунитета.

Мимози, дори и да го държа вкъщи, когато има хрема, никой друг няма да го направи в нашата ясла. Така че, всичко се обезсмисля. С конюктивит, температура и диария не ги приемат, но с кашлица и сополи - да.

*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: Инфекции на дихателните пътища при децат&
« Отговор #45 -: Ноември 17, 2011, 23:49:24 pm »
На мен пак ми изниква въпрос...
Рових и търсих, но никъде не намерих отговор...
Хората, носители на подобни бактерии постоянно ли са "заразни" или само в периодите когато боледуват от нея?
От мои лични впечатления хората носители на мораксела са с непрекъсната хрема и оправдания от сорта тоя сопол е бистър и няма температура, т.е. не е болно детето са безотговорни от страна на родителите. Миналата зима поради тая причина Кате изкара 5 гнойни ангини, след като въпросното дете пи АБ за Моракселата всичко се прекрати. За мое съжаление сега тя е носителка от месец и половина насам и за мое най-голямо съжаление никой лекар, който я е виждал и гледал микробиологията не реагира с изписване на АБ, най-накрая джи пито видя зачервено гърло и реши, че е гнойна ангина, което съвсем не е така, защото аз лично не знам гнойна ангина да протича без температура, но. Та тя изписа АБ. Да видим до кога ще е чисто нослето и гърлото съответно.
P.s. Не съм привърженик на АБ и то даже никак, но ако се налага ще пие и ушите ще й пукат. Затова и не можах да си обясня как така отказват да изписват АБ при Брахамела(Мораксела) в носа, след като където каквото изчетох точно това се препоръчва - АБ.Оправданието на лекарите беше, че ако сега изпишат АБ и изчисти бактерията след някой ден в градината ще залепи нова :? и затова нямало смисъл.
А иначе и аз смятам, че ако по-малко родители си водят децата болни - ще са по-малко болни дори и техните деца. Колкото и да нямаме избор, все си мисля, че здравето на децата е най-важно.
« Последна редакция: Ноември 17, 2011, 23:51:10 pm от julia_m »
*
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #46 -: Ноември 28, 2011, 19:27:53 pm »
Джиджи, ако може аз да ти отговоря - няма значение кога ще вземеш, само детето да не е приемало АБ поне 3-4 дни преди пробата, включително капки за нос (АБ). Да не е пило/яло нищо сутринта (дори вода) и зъбите да не са мити.
Днес ни взеха носен и гърлен секрет,понеже 2 седмици сме с хрема, но малкия беше ял(АМ) час преди това. Дали резултатите ще са достоверни?


Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #47 -: Ноември 29, 2011, 11:05:23 am »
Благодаря, д-р Бърди, за изнесената информация в отделна тема.
*
Re: Инфекции на дихателните пътища при децат&
« Отговор #48 -: Декември 07, 2011, 23:10:49 pm »
Докторе,здравейте!искам да ви попитам бронхиолит задължително ли се лекува  с АБ ?Синът ми  е на 9 м,преди 10 дни беше с висока Т и червено гърло,за което пи АБ.Само дест дни по-късно  е с бронхиолит.Педиатърката би урбазон,защото вчера беше с обструкция,сега лечението продължава с Вентолин,Фенистил,Флудитек,Изопринозин.Ще бъда благодарна за мнение.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #49 -: Декември 08, 2011, 12:05:34 pm »
Зависи.
И тъй като повечето бронхиолити са вирусни- правят се или само инхалации, или се дава орален КС към инхалациите, ако нуждата го налага.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #50 -: Декември 08, 2011, 12:48:46 pm »
Благодаря ви за отговора!От днес отново започва прием на АБ-Аугментин,защото състоянието му не се подобрява :(,а как не ми се искаше пак АБ!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #51 -: Декември 08, 2011, 12:57:40 pm »
Не знам какво му има на детето... Защо не направите прости изследвания преди да давате АБ?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #52 -: Декември 08, 2011, 15:58:49 pm »
Докторе, а какви изследвания се правят при съмнения за вирусна инфекция? Само ПКК и СУЕ достатъчно ли е? И как се преценя какъв АБ да се даде без антибиограма? По преценка на лекаря ли?
Задавам тези въпроси, за да знам какво да изисквам евентуално от нашия педиатър при нужда....


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #53 -: Декември 08, 2011, 16:15:21 pm »
Общи кръвни, СУЕ, СРП.
Електролити и чернодробни проби.
Венозна кръв!

Рентгенография Бял Дроб- обикновена, фас- по прецека- все пак не може две "пневмонии" през седмица, и значи "снимка" е нужна.
Най-малкото за да изключите нуждата от втори АБ, ако "снимката" е добра и няма данни за втори АБ нужда.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #54 -: Декември 08, 2011, 17:40:00 pm »
Не знам какво му има на детето... Защо не направите прости изследвания преди да давате АБ?
Правена е ПКК и урина-с добри резултати.Според педиатърката на детето е вирусна инфекция.Какви други изследвания да направим?

*
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #55 -: Декември 09, 2011, 09:46:42 am »
Снощи Криси ми направи пристъп - инхалирах вентолин и Флексотид. Тази сутрин отново правих инхалации, кашляше, но кашлицата беше станала отхрачваща. Докторе трябва ли да дам някакъв сироп за кашлица или само с инхалации да продължа? Гърлото е чисто, няма и следа от зачервяване. Гърдите също бяха спокойни сутринта.
Личицето му беше малко подпухнало сутринта, дадох и 2,5млл Ериус. Каква дозировка мога да давам за тази възраст и 16кг? Питам, защото различните лекари ми казват различно - едни 5млл сутрин само, други по 2,5млл сутрин и вечер, трети по 5млл сутрин и вечер (а на мен това ми се вижда много).
Вчера сутринта тук беше мъгливо и пристъпа го отдавам на това.
Мъжа ми и той е с астма и е в същото положение.
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #56 -: Декември 11, 2011, 22:45:28 pm »
Д
Блу, и тук има ограничение - 40 дена на година на ЕГН - т.е. аз и двете деца общо можем да боледуваме 40 дни, мъжа ми с двете деца също 40дни. После се минава ЛКК, ТЕЛК.

40 дена в годината и 10 работи /както е в Германия/ са доста различни неща.

И тук децата са масово сополиви от октомври до май.
Дъщеря ми кашля продължително, според педиатрите, напълно нормално и безобидно, щом няма Т и се чувства добре.....  Никой не прави някакви изследвания, освен преслушване на дробове, поглеждане на уши и гърло:(
Говорим за развита западна държава все пак...

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #57 -: Декември 11, 2011, 23:00:50 pm »
Това е академична тема ( научна) ( за хроничните кашлици). Общо прието е да не се лекуват "обикновените".
Аз лично не съм съгласен с тези тези, но не мога нищо да променя.
Аз лекувам. Винаги.
За хремите е трудно, ако редовно ходят на ДГ, но кашлиците в болшинството от случаите са Астма/варианти/Астматични бронхити. И изискват лечение. Въпросът е, че, под 6-7 годинки, тези диагнози не могат да се потвърдят обективно (спирометрично) и това е основен аргумент с който употребяват "бухалката" по главите на всички несъгласни Педиатри.

Диагнозата е просто клинична, и на база опита на всеки работещ. И на логиката му- кое е "нормално", и кое- не е.
« Последна редакция: Декември 12, 2011, 00:13:10 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #58 -: Декември 11, 2011, 23:08:32 pm »
Зависи.
И тъй като повечето бронхиолити са вирусни- правят се или само инхалации, или се дава орален КС към инхалациите, ако нуждата го налага.

Д-р Бърди, искам и  аз да Ви попитам в тази връзка.
Понеже сина ми вече 2 пъти боледува от вирусен бронхит...
Вирусите обикновено ги носи дъщеря ми. От ДГ.
Обикновено са хреми, кашлици, тя рядко вдига Т. При нея до сега не се е стигало до бронхит. Заразяваме се и ние много често,
Но при сина ми , който според мен прихваща също въпросния вирус, вече 2 път се получава бронхит за 1 година /междувременно да отбележа че цяла зима и пролет беше със сополи, но без кашлици, едва след 1 година се разболя за втори път от бронхит/.

Въпроса ми, според мен, един и същи вирус, дава отражения по различни начини при 4 ма ни, като само при бебето се стига до бронхит. Правилни ли са ми разсъжденията? И ако да, защо така се получава, не мога да си го обясня, а ме гложди.
Или за бронхиолита си има някакъв  по- специален вирус?

Благодаря Ви

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Инфекции на дихателните пътища при децата
« Отговор #59 -: Декември 11, 2011, 23:10:38 pm »
Различни са.
Но честотата е нормална- обикновено, първата година на Дг не се минава с по-малко от 4-6 АБ на сезон.
Въпросът е да няма хронични кашлици с месеци.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.