0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    power

  • *
  • 1116
  • трябва да сме силни !
Въпроси и отговори по храненето-5
« -: Юни 13, 2011, 16:10:19 pm »


Тема 1
Тема 2
Тема 3
Тема 4

Магазин Па-па
 /информационен портал за асортимент на стоки за хранене и обслужване на бебето/


Нека и тук да си задам въпроса от предната тема - към зеленчуковото пюре прибавяте ли АМ? Защото четох,че за да е пълноценно храненето трябвало да бъде с млечно-зеленчуково пюре,та сега съм в чуденка?И след хранене задължително вода ли се дава или може и АМ?
07.10.2009
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1 -: Юни 13, 2011, 16:40:18 pm »
power, лично аз не слагам АМ в зеленчуковото пюре. Когато е само зеленчуково слагам понякога жълтък, а откакто го въведох - и малко масло. Течности (по препоръка на д-р Бърди, някъде бях чела из темите) - минимум 30 минути след хранене, иначе се случва да върне, като се заиграе. Вода се опитвам да му предлагам, но не желае и да помирише. Постигнали сме консенсус за сок разреден 2:1 с вода - по-разреден отказва.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #2 -: Юни 13, 2011, 18:40:35 pm »
Аз сок не предлагам. Вода - чиста, не пие и 1 капка. Предполагам, че тази която си набавя с АМ й е достатъчна.  :ask:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #3 -: Юни 13, 2011, 20:09:39 pm »
В пюретата слагах кърма/АМ може би до около годинка (не помня вече, но мога да проверя в таблицата). Сок ги черпих за първи път на първия им рожден ден, чудиха се какво е и отказаха. И сега много рядко давам. Пият основно вода, огромни количества. Може би след като захраних тогава да започнаха по-сериозно да пият вода, но предпочитаха мляко. Не съм ги насилвала, колкото-толкова.
Въобще не е задължително да се дават течности след хранене, дори е по-добре да се изчака, защото се разреждат стомашните киселини и се затруднява обработката на храната.
« Последна редакция: Юни 13, 2011, 20:11:38 pm от mimi26 »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #4 -: Юни 13, 2011, 20:28:50 pm »
ileini  и моята не пиеше на тази възраст.
Аз започнах със сок чак след 8-9 месеца като го  разреждах  50:50 с вода, че да привикна Ивана към различни течности, освен АМ. То идеята беше да пие вода, ама като отказа и започнах да прибавям ябълков сок. Пак отне доста време, че да започне да го пие и от няколко седмици дори и вода започна да пие по малко повече( което ми беше целта), но все оше предпочита да си пие АМто.

Ние сега пак се учим на мляко - от 2 дена пие по 60мл със сутрешното и 60мл с вечерното АМ и за сега няма проблеми. После ни остава да се захраним с риба и с портокали ( цитрусови плодове) и ще сме приключили със захранването ( поне за което мога да се сетя - заешко примерно не съм давала въобще). Ядки не бързам да давам, макар да излезнаха тестовете за алегия и не е алергична към фъстъци. Тук нали все им дават фъстъчено масло, та все ме е страх някой да не и даде в детската градина преди аз да съм захранила с тях.

А след 2 дена става на годинка - не мога да повярвам как лети времето.


Боби
« Последна редакция: Юни 13, 2011, 20:42:42 pm от Bobbie »


  
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #5 -: Юни 13, 2011, 22:13:23 pm »
Само запис :D
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #6 -: Юни 14, 2011, 02:21:16 am »
И аз запис  :D

В зеленчуковото не слагам АМ. Само първия път като въведох картоф...много гъсто е пюрето на ХИП чист картоф. Вода Дара не пие. Само по изключение и по-скоро се улива, дъвче шишето и така...
Сок не давам.  :)

Боби, скоро ще имаш мома за женене  :D
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #7 -: Юни 14, 2011, 08:44:23 am »
По мои наблюдения децата пропиват по-големи количества вода след захранването,но пак не е гаранция.Дъщеря ми не пиеше вода до 6 месечна възраст,но после си навакса.Сега пие такива количества(което изключително ме радва),че не мога да сваря на памперси.Бебето също не пие вода,въпреки че всяка сутрин му приготвям шишето с вода,вечер си я изхвърлям.Сокове не давам.

*

    power

  • *
  • 1116
  • трябва да сме силни !
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #8 -: Юни 14, 2011, 14:20:44 pm »
Кога се спира млякото на обяд?Като почне да се дава по цяла пюре ли?И какъв грамаж трябва да е пюрето,за да не се дава АМ?
07.10.2009
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #9 -: Юни 14, 2011, 17:02:55 pm »
горе-долу колкото количеството АМ.
Дара пие 180 - 200 мл АМ на хранене, а на обяд изяжда едно голямо бурканче ( 190 гр )
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #10 -: Юни 15, 2011, 11:28:37 am »
Аз добавях кърма в зеленчуковото пюре само в началото, за да и е по-познато. Сега го правя рядко, само ако е гъсто пюрето и се усещат много картофите(Йоана не харесва картофи).
Вода не искаше изобщо допреди 2 седмици. На 9,5 м. изпи за първи път 120 мл. Не разреждам със сок, за да не свикне само така да я пие. Вече 2 седмици пие всеки ден между 100 и 150 мл. Може би и топлината оказа влияние, и твърдата храна.
Момичета, помагайте със съвет! Как да науча това дете да дъвче? Видях се в чудо. И още един въпрос - какво да давам за закуска като не иска попара? От 3 дни сутрин пробвам, но тя е готова да повърне щом опита 1 лъжичка само. Досега закувасаше плодово пюре с 2 бисквитки Плазмон вътре.
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #11 -: Юни 15, 2011, 15:03:34 pm »
Kremkaramel, за дъвкането - не знам. Бобо още няма ни един зъб, но дъвче супер професионално. Даваш ли й хляб, коричка?

За закуска вчера се изложих, като се опитах да му пробутам звездички на плазмон със сирене и масло (звездичките са като макарони). Иначе може да опиташ млечна каша с плод или плодово пюре, намачкан банан... Такива работи.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #12 -: Юни 15, 2011, 22:21:11 pm »
Аз съм чувала за кус-кус (като звездичките...) и кисело мляко с бисквити/плод.

На една позната детето е на 11 м, от скоро му дава филия с масло и настърган кашкавал . Но не знам кога се дава кашкавал...

За дъвченето не знам. И Дара дъвче от преди да има зъби ( е, не професионално  :), но прави нещо подобно - дъвче/примлясква... ) Сега има 2 зъба долу, но аз не виждам някаква разлика в начина й на "дъвчене". Сега като се замислих то и не е много логично да има разлика. Предните са резци, за отхапване/късане, но не са за дъвчене. Тоест, нормално е бебетата да дъвчат доста преди да им пораснат дъвкателните зъби .
А даваш ли по-едри парченца ? Ако да - какво прави ?
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #13 -: Юни 16, 2011, 10:28:11 am »
Давам и бисквитки Плазмон и отхапва и дъвче без проблем. Но дам ли по-едро пюре - направо гълта и се дави. Започва да плаче и не иска да яде едра храна. Вече е на 10 м., не бива да пасирам всичко. Днес пробвах попара с бял хляб(досега давах със сухар), сложих дори захар. Ами същото - само не повърна. Повече няма да и давам, ще купя тези звездички на Плазмон, пък да я видим.
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #14 -: Юни 16, 2011, 14:44:08 pm »
Кремче, Бобо ми направи веднъж същия номер - бях купила пюре на Хипп с пиле, домати и картофи за над 8 месеца. Картофите бяха на по-едри парченца и се почна едно плюене, рев, пълен отказ да яде. Притесних се, че ще иска всичко да му се пасира, и купих подобно пюре, но на Бебивита. То беше с малко по-малки парченца и Бобо си го изяде. След това му дадох пак такова на Хипп - нямаше проблем. Продължих да му правя зеленчукови пюрета домашни, за да мога да ги намачквам на по-едри парченца и всичко беше ок. Е, на изхода се вижда, че не е като да е дъвкал супер старателно (тая Раиска как ми се подиграва за "професионалното" дъвчене  :lol: :lol: :lol:), ама си ги хапва. Примерно морковите създават проблем, защото са малко по-твърди, но иначе картоф, тиквичка са ок.

Давай й по-често коричка, за да се научи да дъвче - бисквитките на Плазмон се разтварят от слюнката и всъщност не се налага да ги дъвче детето.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #15 -: Юни 16, 2011, 21:25:49 pm »
Не се подигравам, забавно ми стана  :lol:
Дара яде доста на едро...и не мога да кажа, че раздъвква...май направо гълта  :?
Вчера бяхме на гости на по-голямо бебе и ни почерпиха детска кухня. Беше за деца над 10 м, погледнах какво има и видях че супата мога да дам - беше зеленчукова....тичквички основно, морков, лук...нещо подобно. Дара я хапна за отрицателно време, а плуваха бая големи парчета тиквичка.

Може би трябва време...първия път, в който дадох на бебето нещо по-едро беше ориз със зеленчуци - намачках с вилица. Да, но ясно, понамачкаха се зеленчуците, ориза не мръдна. Първите две лъжици плюеше и се давеше, от третата къжица потръгнаха нещата. Сега хапва без проблем.
Пак казвам, според мен проблема не е в липсата на зъби, а че не е свикнала...
Успех Кремче  :)
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #16 -: Юни 17, 2011, 14:41:31 pm »
Здравейте! От известно време следя това, което пишете, но нямам много време да изчета всички теми.  Имам бебче на 4 месеца и много скоро ще се сблъскаме със захранването. Искам от сега да се запася със сезонни плодове и зеленчуци, за да ми е по - лесно после когато искам да правя по разнообразни пюрета за малкото човече. Въпроса ми е свързан с това как замразявате пресните плодове? И също така ме интересува, ако е възможно да ми споделите ( понеже не можах да открия постовете ) как замразявате във формички за лед сварените зеленчуци и месо, колко време издържат и как да не сбъркам с реда на въвеждане на плодове и зеленчуци ( в смисъл да не предложа по - рано нещо което не е подходящо )! osi_1 osi_1 osi_1 Благодаря ви много предварително!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #17 -: Юни 17, 2011, 23:35:52 pm »
Значи плодовете ги нарязвах на кубчета и пъхах в стерилни контейнерчета за урина по 100 мл. 0.50 ст. от аптеката.
Месо не съм замразявала. Зеленчуци - сварявам, пасирам, наливам във форми за лед, като замразят изсипвам ледчетата в торбички за сандвичи, завивам, надписвам датата и така.
За реда на въвеждане се води по таблицата на СЗО. Напиши в търсачка таблица за захранване и ще ти излезе поста на Кроки с таблиците.
[/url][/url]
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #18 -: Юни 18, 2011, 08:09:59 am »
Благодаря ви много :)
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #19 -: Юни 20, 2011, 14:35:41 pm »
Когато има заместено хранене без кърма/АМ е добре до една годинка да се слага мляко в пюрето. Ако детето си суче и след това яде или обратното, това не е необходимо. Месо , ако си набавиш домашно можеш да го свариш и пасираш, във формичките за лед и после в пликчета за фризер. Иначе няма смисъл, ако ще купуваш от магазина, по добре да е купено на момента.