0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #340 -: Юли 26, 2011, 13:16:00 pm »
Благодаря, Докторе!

Ще пробвам да снимам обрива по-късно и ще проследя изхожданията му.
Стерилна урина вече пуснах и утре пак ще повторя.
А ако има салмонела заразен ли е - детето има брат-близнак и по-голяма сестра?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #341 -: Юли 26, 2011, 13:33:13 pm »
Да, заразен е.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #342 -: Юли 26, 2011, 18:34:14 pm »
Здравейте д-р Бърди,
Обръщам се към вас с молба за помощ. Синът ми  (на 2 години) е с разстройство от 2 седмици. Бяхме на морето, когато започна – вечерта с температура 39.6 и воднисти изхождания, които до сутринта бяха 6. По съвет на педиатъра ни започнахме да даваме панадол за температурата и хирдасек (до изчезване на водата от изпражненията) и линекс за диарията, включително и диета. Температурата я поддържаше 3 дни. Единственото, което се промени е консистенцията – от воднисти в кашести, но броя изхождания остана – 5, 6 - обилни. На прегледа (7 ден) доктора установи увеличени лимфни възли и каза „вирусна инфенкция”. Замени хидрасека със смекта и до днес (14 ден от началото) сме на ½ саше смекта + 1 саше линекс сутрин и вечер. Назначи ни микробиологично изследване –резултата е отрицателен за Shigella, Salmonella и патогенни E. coli.  Вече не сме на строга диета, да не приема сурови плодове и зленчуци, да избягвам млечните. Въпреки всичко изхожданията продължават – 5,6 обилни, от воднисти до кашести веднага след хранене. Иначе детето е жизнено.... и гладно... Моля ви, ако прецените, че има какво още да се направи, изследвания, някакви насоки, ще съм ви благодарна.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #343 -: Юли 26, 2011, 18:41:56 pm »
Възстановете нормалното хранене на детето.
Не правете "диети". Тоест- спрете всякакви диети, без разбира се да се почва даване на така или иначе неподходящи за детето неща ( солети, запръжки, пържено, тежки подправки). Супички, фрикасе, готвено, печено, пиле, макаронки, юфка... все подходящи неща. Стъргана ябълка, банан... .

Сменете млякото му с Хумана HN, или с друго безлактозно.
В Западните страни не се дават лекарства за обикновени диарии- даването на Линекс не е общо прието, и не почива на аргументирани данни че е от полза.
« Последна редакция: Юли 26, 2011, 18:43:34 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #344 -: Юли 26, 2011, 19:17:13 pm »
Благодаря за бързия отговор, докторе. Успокоихте ме, какви ли не неща ми минаха през главата. Има една подходяща поговорка "Да не ти се случва това, което майка ти си мисли". От изброените неподходящи неща единствено солети съм му давала, а последните две седмици доста изяде :(, а другите изброени така или иначе не съм предлагала до сега. От първия ден на разстройството сме на Хумана HN - минимум веднъж на ден. Относно лекарствата, да разбирам ли, че вие бихте ги спряли? През дните, които чаках резултата от посявките потърсих ваши мнения на сходни на нашите проблеми. Прочетох за мнението ви относно диетите, както и че смекта не се дава ако детето е заразено със салмонела. И тъй като от това се притеснявах най-много - спрях смектата моментално. Резултат - изпражненията станаха воднисти. Колко дълго може да трае ена обикновена диария, две седмици? Радвам се че може "добълка" (ябълка:D), отивам да зарадвам и детето! Благодаря ви!   
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #345 -: Юли 26, 2011, 19:21:43 pm »
Може да дадете Хидрасек за два дена, но в три дози дневно. От про ( пре) биотици полза едва ли ще има. Не ги ползваме, не е практика това.
Смекта или Хидрасек? Може да му дадете Смекта, ако от нея има повече ефект. Но само едното- не двете заедно. И то докато почне да хапва добре.
Мисля, ако му възстановите нормалното хранене, за 4-5 дена ще се оправи.

Течно и воднисто изхождане веднага след нахранване не е диария.
Минава след 4-5 дена на нормално хранене.

Това не е обикновена диария- това е резултат от обикновена диария + "диети". Не се правят "диети" при обикновени детски диарии- само се пролонгира и утежнява диарията.
« Последна редакция: Юли 26, 2011, 19:25:34 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #346 -: Юли 27, 2011, 09:36:45 am »
http://www.album.bg/gretta/images/28139456/
http://www.album.bg/gretta/images/28139457/

Фотоапарата ми не прави хубави снимки и не знам дали ще придобиете яснота, относно произхода на обрива.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #347 -: Юли 27, 2011, 10:16:10 am »
Обривът се появи след окончателното спадане на т-та?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #348 -: Юли 27, 2011, 13:34:06 pm »
Обривът се появи след окончателното спадане на т-та?

Да. Но днес забелязах, че са избили нови обриви - в началото само гръбчето беше обринато, а днес вече и гърдите и зад ушите. Питах педиатъра - няма идея от какво са.

Посявката от гърления секрет е чиста, чакам резултата от стерилната урина.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #349 -: Юли 27, 2011, 13:43:09 pm »
Спря ли температурата окончателно??
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #350 -: Юли 27, 2011, 14:32:26 pm »
Спря ли температурата окончателно??

От вчера сутрин до сега не е повишил температура - детето изглежда по-добре, по-спокойно е, само апетита му и намален /предполагам от Аугументина/.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #351 -: Юли 27, 2011, 14:50:40 pm »
Това е:

* розеола инфантум
* или ЕХО вирусна/ Ентеровирусна инфекция
* или реакция към Аугментин ( ако обрива изключително се е появил след започване на Аугментин-а!). Обрив зад ушите е много съмнителен за реакция към Аугментин, но все пак зависи как са се развивали нещата във времето.

Има и две други възможности (от по-малко вероятния "списък", който е дълъг), но е по-малко вероятно:

* рикетсия инфекция
* сепсис ( Псевдомонас?)

Не е зле да обсъдите, ако има показания, да направите потен тест. Ако разбира се има показания за това!
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #352 -: Юли 27, 2011, 15:08:13 pm »
Благодаря ви за отделеното време и внимание, д-р Бърди!

Утре сутрин ще водя детето пак при педиатъра, тогава и резултата от стерилната урина ще излезе. Само се надявам да има понятие какво е това "потен тест" :?.

п.п Порових се из нет-а и определено обрива на сина ми много прилича на обрива на болни от розеола деца. Разбира се, аз не съм специалист и ще се доверя на лекарската диагноза утре.
« Последна редакция: Юли 27, 2011, 15:22:09 pm от Gretta »
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #353 -: Юли 30, 2011, 15:06:18 pm »
От известно време забелязвам, че синът ми сякаш не стъпва правилно на стъпалата си. Някак си криви петичките навътре. Мога да приложа и снимка, стига да върши това работа...
Изчетох доста относно плоскостъпието, но честно казано имаше много противоречиви мнения по въпроса. Ценя мнението на д-р Бърди и бих се радвала, ако може да ми даде някакви насоки. Въпросите които ме вълнуват са:
1. Наистина ли не може да се постави диагноза плоскосъпие преди навършване на 3 годинки на детето?
2. Излишна ли ще бъде консултация с ортопед преди това?
3. Задължително ли е да е детски ортопед?
Може би все пак не е излишна консултацията, тъй като поне може да даде някакви насоки за превенция предполагам...
И ако може някой да ме насочи към добър специалист в тази област, ще съм много благодарна. От Димитровград съм, но не е проблем ако се наложи да се отиде и до София примерно....


*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #354 -: Август 03, 2011, 20:03:06 pm »
Мисля, ако му възстановите нормалното хранене, за 4-5 дена ще се оправи.

Течно и воднисто изхождане веднага след нахранване не е диария.
Минава след 4-5 дена на нормално хранене.

Това не е обикновена диария- това е резултат от обикновена диария + "диети". Не се правят "диети" при обикновени детски диарии- само се пролонгира и утежнява диарията.
Здравейте д-р Бърди,
Спазих съветите ви, мисля положението значително се подобри. Изпражненията са все още повече на брой (от 2 до 5), но вече са с нормална консистенция. Не давам никакви лекарства, ограничавам единствено разхлабващи храни. Благодаря ви, останете със здраве. 
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #355 -: Август 03, 2011, 20:21:46 pm »
Чудесни новини.
Давайте често настъргана ( или обикновена) ябълка.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #356 -: Август 05, 2011, 19:20:51 pm »
Докторе, нуждая се от вашата помощ!
Преди седмица след плажа малките се сдобиха с хрема. После тръгна и кашлица. По съвет на педиатърката промивахме носа, пръсках олинт и от 3 дни правихме инхалации с Вентолин 2 пъти дневно. Хремата почти изчезна, кашлицата стана отхрачваща и рядко. Уж се подобряваха. Тази сутрин в 5 Криси вдигна температура около 39 градуса, втрисаше го. Дадох Нурофен 5млл спадна за около час. В 11 отново започна да вдига - Панадол 9млл. Около 14часа пак започна - Нурофен отново. Ходихме на лекар, съмнение за пневмония, направиха му снимка, заключение Pulmo et cer(не мога да разчета какво точно пише) б.о. Преснимах я с телефона, качвам я. Педиатърката заключи, че е начало на бронхит изписа  Зинат от 250гр/5млл 2х2,5млл на ден и продължаваме инхалациите. По 14,5кг са.
Сега в 18.30 стана от сън, измерих 39,4 - не можах да се свържа с личната, сестрата каза да дам 10 капки Хексалгин.
Дайте ми съвет, моля, какво да правя? Плаши ме това вдигане на висока температура толкова често след лекарството.
Благодаря Ви предварително!
П.С. Сега - 21ч температурата е 38,1, не може да спадне повече.
« Последна редакция: Август 05, 2011, 21:01:13 pm от mimi26 »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #357 -: Август 05, 2011, 19:26:15 pm »
Снимката сте я обърнали, или?
Болки в коремчето?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #358 -: Август 05, 2011, 21:45:10 pm »
Може и да съм я обърнала, не разбирам  :oops:
Не го боли корема, но сега ака рядко. Вдигна 39 отново преди 15мин за много крактко време.
Много съм притеснена...
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #359 -: Август 06, 2011, 00:17:18 am »
Трябва да се прецени дали има нужда от Аб, вирусно ли е това? Но с оглед прекараното - по вероятно е това да е дихателна инфекция за АБ лечение. Или ангина?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.