0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #100 -: Февруари 09, 2009, 22:20:41 pm »
Искам да попитам дали е дискутиран въпроса за евентуално финансиране на процедури извършвани в момента /стартирани през февруари и януари/ или иначе казано дали ако някой в момента е запазил час за стартиране на ин витро процедура е подходящо да я отложи, за да има шанс да бъде сред одобрените?
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #101 -: Февруари 10, 2009, 01:37:35 am »
Искам да знам определената граница като cut-off за FSH на трети ден (12,5) в настоящият правилник в съответствие с кой стандарт е определна - по 2nd IRP-HMG standard или по 2nd IRP 78/549 standard на СЗО? Защото за да се приведе стойност от единия към другия стандарт трябва да се умножи по 0,67 или обратно по 1,49. Това мисля, че е доста важно!
« Последна редакция: Февруари 10, 2009, 01:39:25 am от cygnus »
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #102 -: Февруари 10, 2009, 09:48:20 am »
Искам да знам определената граница като cut-off за FSH на трети ден (12,5) в настоящият правилник в съответствие с кой стандарт е определна - по 2nd IRP-HMG standard или по 2nd IRP 78/549 standard на СЗО? Защото за да се приведе стойност от единия към другия стандарт трябва да се умножи по 0,67 или обратно по 1,49. Това мисля, че е доста важно!
Да. Гледах си изследанията и има разлики в референтните стойности на различни лаборатории, които трябва да се съгласуват.
*

    kiara

  • *****
  • 1449
  • Това, което не ни убива, ни прави по-силни!!!
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #103 -: Февруари 10, 2009, 11:41:02 am »
 Погледнах си моите изследвания, в кандиларов референтните са за фоликулярната фаза на фсх(3.5-12.5), а в малинов (4-13)!!!


*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #104 -: Февруари 10, 2009, 17:31:23 pm »
В крайна сметка това вече одобрено ли е ?
Това което е новото е че за FSH 12 става 12,5 а АМХ отпада.
А не знам дали е приет и с кои промени. Това е, което е обсъждано на петъчната среща на работната група и което Ани ми диктува. И ние чакаме с нетърпение новини.
Не съм съгласна и с това ограничение, все едно е, резерва като е изчерпан пак няма ФСХ да е до 12.5. При високо ФСХ лекарстата са повече и опита излиза доста повече от 5000, явно е , че всеки ще си доплаща. Освен това защо да не се финансира опита и на ЕЦ, там пък парите са много по-малко
Не мога да разбера защо идва това ограничение и защо пак няма да има подпомагане за донорска програма до 5000 лева ( то е ясно, че опита ще е много повече ). Поне 1 опит!
Каква е разликата дали нямаш тръби, сперматозоиди или яйцеклетки? Да ме прощавате момичета, но някакси не е честно...
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #105 -: Февруари 10, 2009, 17:39:33 pm »
В крайна сметка това вече одобрено ли е ?
Това което е новото е че за FSH 12 става 12,5 а АМХ отпада.
А не знам дали е приет и с кои промени. Това е, което е обсъждано на петъчната среща на работната група и което Ани ми диктува. И ние чакаме с нетърпение новини.
Не съм съгласна и с това ограничение, все едно е, резерва като е изчерпан пак няма ФСХ да е до 12.5. При високо ФСХ лекарстата са повече и опита излиза доста повече от 5000, явно е , че всеки ще си доплаща. Освен това защо да не се финансира опита и на ЕЦ, там пък парите са много по-малко
Не мога да разбера защо идва това ограничение и защо пак няма да има подпомагане за донорска програма до 5000 лева ( то е ясно, че опита ще е много повече ). Поне 1 опит!
Каква е разликата дали нямаш тръби, сперматозоиди или яйцеклетки? Да ме прощавате момичета, но някакси не е честно...
Абсолютно съм съгласна! Мисля, че трябва да няма такова ограничение! Да се отпускат по 5 000 лв на двойка, а ако излезе повече - ще си доплащаме, а ако е по-малко - парите ще се върнат във фонда!
Аз н-р смятам да продължа на ЕЦ, което озночово, че ще са ми необходими далеч по-малко средства, може би около 3 000лв.
Но с тези ограничения, за жалост отпадам, както и много други момичета... :( :( :(

*

    kiara

  • *****
  • 1449
  • Това, което не ни убива, ни прави по-силни!!!
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #106 -: Февруари 10, 2009, 17:50:18 pm »
 И аз съм съгласна с вас, Танче и Душе, но какво от това? Такова е положението, на никой не му пука, че в нашите случаи също е репродуктивен проблем!!! Смятам, че фонда трябва да е за всички с репродуктивни проблеми, но явно ние не сме!!! :?


Re: има ли нещо ново?
« Отговор #107 -: Февруари 10, 2009, 18:40:40 pm »
Пак горчиво ще се съглася , че има недомислици , но мен най ме дразни възрастовото ограничение. На кой му хрумна ,че до 43 си годна за майка , а на 43 и 1 ден вече не си....Имам приятелка , която прави 2 ин-витра при д-р Табакова От второто на 43г роди близнаци - момченца . 1г по-късно естествено си забременя и роди още 1 момченце - да са им живи и здрави . На 50г имаше първокласници и 1аборт , вече хващаше от въздуха. Поради някаква природна смешка нейните репродуктивни възможности бяха в пик след 43г . Какво дава основание на лекарите да зачеркнат жините след 43г ... недоумявам и много се гневя ...
« Последна редакция: Февруари 10, 2009, 18:42:23 pm от Депрес_ия »
Преди да си създадено, аз те исках!
Преди да си родено - те обикнах!
В съня си видях лицето ти и знаех , че съм влюбена!
Преди да си заченато, аз знаех , че ще умра за теб!
Това е чудото на неосъществената майчина любов!
Моята любов!


Дневникът на New Love
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=45823.msg827306#msg827306
*

    slantze37

  • ***
  • 159
  • Това ,което не ме убива ме прави по силна!
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #108 -: Февруари 10, 2009, 19:05:46 pm »
Да и аз ще се сьглася защото познавам момиче на 28 с почти ИЯР и друго 43 което е шестица от всякьде.
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #109 -: Февруари 10, 2009, 19:35:26 pm »
Защо въобще го има това условие за ФСХ да е по-малко от 12,5? Много е нечестно...пак!
Но въпреки това искам да изкажа безкрайната си човешка благодарност и признание към всички, които след пет години денонощна борба успяха да стигнат до Фонда-това е същинска революция в областта на стерилитета! Дано много момичета имат късмет!
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #110 -: Февруари 10, 2009, 19:47:53 pm »
Пак горчиво ще се съглася , че има недомислици , но мен най ме дразни възрастовото ограничение. На кой му хрумна ,че до 43 си годна за майка , а на 43 и 1 ден вече не си....Имам приятелка , която прави 2 ин-витра при д-р Табакова От второто на 43г роди близнаци - момченца . 1г по-късно естествено си забременя и роди още 1 момченце - да са им живи и здрави . На 50г имаше първокласници и 1аборт , вече хващаше от въздуха. Поради някаква природна смешка нейните репродуктивни възможности бяха в пик след 43г . Какво дава основание на лекарите да зачеркнат жините след 43г ... недоумявам и много се гневя ...

Аз също мисля, че най дразнещото е възрастовото ограничение. Жалко е че лекарите са тези които са предпочели то да остане.
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #111 -: Февруари 10, 2009, 21:17:43 pm »
момичета от това което аз разбрах от правилника е че за безплатните опити се класират само момичетата с една или две тръби,частино или изцяло запушени,и с ендометриоза или пластика на тръбите.само това ли са условията.ако е така,това е безобразие!!!
Щастие за всички даром и нека никой да не бъде пренебрегнат
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #112 -: Февруари 10, 2009, 22:29:53 pm »
Момичета, много, ама много ви моля, успокойте малко топката - бива ли. Знам че това е важно за вас. Знам че на всеки неговия проблем е най-голям. Но влезте в положение на хората които правят всичко по силите си че и от горе да го има изобщо този фонд. Добре е да се коментира кои от точките са недомислени или откровено глупави. Но коментирайте точно и обосновано коя точка не ви харесва, защо и ако може дайте предложение за промяна - конструктивна критика. Защото иначе става едно размиване и мрънкане. И хората които трябва да изчетат и систематизират нашите претнции и да ги представят на срещите ще бъдат още по-затруднени. Нали за нас го правят - хайде да не им усложняваме работата, моля.
Благодаря!
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #113 -: Февруари 11, 2009, 09:38:57 am »
Пеше,поправи ме ако греша,но не виждам в правилникът точка в която се споменава за имунологичните причини за забременяване,които не са неизястнени.Това което разбирам аз,ако те удобрят за инвитро,при мен проблемът е и тубарен,за да е ушпешно,аз трябва да си платя вливанията,така ли? :ask:
Дано поскоро го уточнят,така че поголямата част от нас да могат да се възползват и да гушнат своите бебета.
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #114 -: Февруари 11, 2009, 09:44:16 am »
Peshek, оформя се една група момичета с малко по-дълъг стаж в репродуктивните проблеми и по-висока възраст. През годините сме тъпкани с какви ли не стимулиращи лекарства. Не ние сме си изписвали лечението. Тези стимулации по една или друга причина не са довели до бременност и/или раждане. Обаче, стимулациите са се отразили върху нашите хормонални нива. И ФСХ във фоликуларна фаза е над 12.5.
Плащали сме си лечението, инжекциите и т.н.
Правили сме това което зависи от нас, за да успеем да имаме деца.  И не сме виновни, че нашите усилия са довели до синдром на изчерпан яйчников резерв (диагноза, при която бременност се получава чрез прецизен избор на стимулация).
Сега е нормално да се чувстваме обидени и ощетени.
Беше уточнено коя точка не ни харесва, и искаме да отпадне. И какво стана- от 12 на 12.5.
И да, благодарни сме на всички, които правят това, да го има този Фонд.
Но мисля, че мненията ни са конструктивни, а не мрънкания.
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #115 -: Февруари 11, 2009, 10:06:51 am »
аз също съм за отпадането на fsh .аз съм със ендометроиза ,един яйчник и висико фсх и какво не се класирам за безплатно инвитро ли  :ask: чудно ми е какво ще правим всички ние които имаме кредити и не можем да теглим повече кредити , за си направим инвитро какво да продаваме вече,нима пак сме отритнати:balk_146:
наистина поклон :balk_81: на тези които направиха възможен този фонд ,но помислете и за другите
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #116 -: Февруари 11, 2009, 11:16:06 am »
Здравейте, аз отдавна не съм се включвала след неуспешното си икси края на октомври. НО сега не мога да се въздръжа като чета какво се случва. При мен например фсх беше 15 но може би е било случайно, защото след това направих цели 20 яйциклетки и не смятам че това е показател който може да е решаващ. Все пак има вариране всеки месец.Моето мнение е, че фсх трябва да отпадне, освен това 12.5 е твърде ниско.
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #117 -: Февруари 11, 2009, 12:07:24 pm »
Не зная дали не е късно, но след поредния прочит на правилника при мен изникнаха още въпроси и неясноти.
[b]Чл. 9. Директорът на фонда се атестира на всеки три години срок до 3 месеца след изтичане на срока от предходното атестиране[/b]
Не е ли това твърде дълъг срок ?
Чл. 12.(1) Атестацията се провежда от комисия, определена от министъра на здравеопазването.
Ще има ли представители на обществения съвет в тази комисия ?
Чл. 25. (3) Фондът не извършва финансиране извън ал. 1 и 2, включително
2. изследванията, необходими като минимум съгласно Наредба № 28 от 2007 г. за дейности по асистирана репродукция (обн. ДВ. бр.55 от 2007г.)

А ще иска ли фонда при кандидатстване за отпускане на помощ тези минимум изследвания? На практика ще се получи неколкократно безмислено правене на изследвания, както беше със здравната каса.

Чл. 27. Не се извършва финансиране по реда на този правилник, независимо от наличие на индикациите по чл. 26 в следните случаи:
1. съществуват кoнтраиндикации съгласно Наредба № 28 от 2007 г. за дейности по асистирана репродукция
2. лицата са извън репродуктивна възраст.
3. наличие на яйчников резерв:ФСХ не повече от 12.0 mIU/l или АМХ по-малко от 1.0 ng/ml.

Прословутия и толкова много коментиран член.27. Само , че тук аз имам въпроси по т.1. Някакъв специален документ ли ще се представя , как ще става доказването ,че няма контраиндикации. И кой ще издава този документ , ако ще става с документ? Преди около половин година , когато община Варна реши да финансира инвитро процедури , също искаше такъв документ. На практика се оказа, че няма кой да го издаде. Лекаря специалист инвитро казва да ти си за инвитро , но аз не мога да ти издам такъв документ защото  може да имаш някакво заболявание , за което аз не зная. Личния лекар казва аз не съм инвитро специалист , за да преценя дали има контраиндикации за инвитро. А по наредба 28 контаиндикациите са страшно много , само като пример -  наличие на противопоказания за зачеване, износване и родоразрешение на бременност- тук могат да се включат куп заболявания като диабет,епилепсия, хипертония и т.н.
Чл. 29. (1) За сключване на договор по чл. 28 лечебните заведения подават заявление до директора на фонда в десет дневен срок от влизането в сила на Правилника.
А ако лечебното заведение не подаде документи в този срок , какво става? Или нови лечебни заведения? По скоро би трябвало да няма срок според мен.
Чл. 31. (1) За организационно и финансово подпомагане за извършване на дейности по асистирана репродукция жената, която желае да се подложи на ин витро процедура подава заявление по образец съгласно приложение № 2, към което прилага
2. Медицинска документация, удостоверяваща липса на контраиндикации съгласно Наредба  № 28 от 2007 г. за дейности по асистирана репродукция.

Какво точно ще включва тази документация ???
Чл. 34. Лицата по чл. 33 разглеждат документите и изготвят доклад по всяко постъпило заявление, който съдържа
4. предложение за размера на отпусканата парична сума

Нали сумата е до 5000 лева. Означава ли това, че на едни ще се отпусне една сума , а на друг друга ?
Чл. 36. (1) Общественият съвет провежда заседания не по-малко от веднъж месечно. При насрочване на заседанията се вземат предвид сроковете за произнасяне Веднъж месечно е твърде малко, като за начало докато заработи фонда трябва да доста по-често.
Чл. 40. Паричната сума, определена със заповед на директора, се отпуска на лечебното заведение, избрано от заявителя и се изплаща на лечебното заведение по банков път в срок до 14 дни след представяне на:
1. медицинска и финансова документация за извършените дейности по чл. 25, ал.1.
2. декларация от заявителката, че лечебното заведение и е предоставило информация за всички дейности и цени преди извършване на дейностите по асистирана репродукция.
3. протокол, подписан от заявителката и лечебното заведение, в който са описани всички извършени дейности и приложени лекарствени продукти

На практика това означава , че процедурите ще се финансират от инвитро центровете, а след това ще си чакат парите от фонда. Дали разполагат центровете с този ресурс и въобще какво е мнението на центровете по този въпрос?

Стана доста дълго , но дано не е късно и съм полезна по няккаъв начин.
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #118 -: Февруари 11, 2009, 12:49:58 pm »
Напълно съм солидарна с вас момичета,че чл.27 трябва или да отпадне или да се промени.И аз съм вече 36 годдишна с ИЯР,с премахнати тръби.Няколко опита имам на ЕЦ и то неуспешни.Според мен донорската програма трябва да се включи в тия три безплатни опита.В крайна сметка цената за инвитро и донорска е една и съща.Знам,че не са малко жените с проблеми като моите.Нека и ние имаме някакви шансове,ако не за три то поне за един безплате опит.Ако имах тръби може би все още щях да се надявам на някакво чудо,но сега какво..........Искам някой да ми обясни,защо донорството не се включи.Къде е проблема? Аз също разбирам ,че този фонд е голяма крачка напред,но нека всичко се изпипапа както трябва ,така че да няма ощетени.
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #119 -: Февруари 11, 2009, 13:04:34 pm »
Ани, моля те да пледираш в комисията да отпадне този прословут 27 член. Какви са им доводите на комисията, дали ще можем да ги оборим? И всъщност кой го измисли това с ФСХ, лекарите ли, това е свързано с % успеваемост ли? Ето един довод, предполагам, че ако се напънем можем да съберем още доста...
При мен например фсх беше 15 но може би е било случайно, защото след това направих цели 20 яйциклетки и не смятам че това е показател който може да е решаващ. Все пак има вариране всеки месец.

Толкова много жени са с високо ФСХ и забременяват...Да не говорим колко много жени вече в критическата забременяват защото спират да се пазят ( имам предвид нормално забременяващите ).Не е ли по-резонно това да го преценяват самите доктори в зависимост от всеки конкретен случай, а не от този ковнат в правилника лимит на ФСХ?