0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: има ли нещо ново?
« Отговор #60 -: Февруари 05, 2009, 20:02:22 pm »
Да, същото е. Аз лично мисля, че трябва да отпадне.
Като гледам доста момичета сме на едно и също мнение
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #61 -: Февруари 05, 2009, 20:18:44 pm »
Прочетох предложенията за корекции на д-р Николов. Съгласна съм по повечето въпроси с него. Много професионално, според мен. Единственото, с което не съм съгласна е да остане ограничението за ФСХ, което изхвърля мен и доста други момичета извън фонда. :(

*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #62 -: Февруари 05, 2009, 20:20:54 pm »
 И аз съм на мнение , че чл.27 трябва да отпадне.

И  чл.26, ал. 2   да се промени. 

чл.26 ал 2. Стерилитет при жената поради мъжки фактор (N97.4):
  

  
 Четох предложените промени, но не обърнах внимание, може и да е променено. Пак ще проверя.
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #63 -: Февруари 05, 2009, 20:38:43 pm »
Прочетох направените промени от д-р Николов, съгласна съм с тях. Имам няколко забележки относно този проект ,което ми е сложно да разбера . Вместо да вземем да облекчим процедурата за кандидатсване тя става пак дълга та широка. След направени вече 3 опита ин витро ,защо пак трябва да доказвам ,че имам нужда от него със всички тези изследвания ,който струват пари а и трябва време за тях .Нали никой не мисли че си правя опит от кеф.Да знам ,че пари от държавата не се дават туко така ,но става тромава история ,за тези на който за първи път им престой да минат по този път са необходими тези документи ,съгласна съм .А тези от нас който имат 2-5 опита зад гърба си не е ли по добре от клиниките който посещаваме да ни  подготвя - експертиза , проследяваща история на заболяването / където да е описано причини , проведено лечение ,неправени опити , резултати / ще бъде по практично ,поне според мен . Сега си мисля от къде  ще си намерчя направените преди години ехографски изследвания , цветната снимка е имам , ама е от години за тези документи има ли някакъв срок. Така мисля аз ,но ........... :dontknow:
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #64 -: Февруари 05, 2009, 21:00:55 pm »

Чл. 27. Не се извършва финансиране по реда на този правилник, независимо от наличие на индикациите по чл. 26 в следните случаи:
1. съществуват кoнтраиндикации съгласно Наредба № 28 от 2007 г. за дейности по асистирана репродукция
2. лицата са извън репродуктивна възраст.
3. наличие на яйчников резерв:ФСХ не повече от 12.0 mIU/l или АМХ по-малко от 1.0 ng/ml.

 Възраженията са ми конкретно към точки 2 и 3 на този член. Какъв ще е критерия за това кои лица са извън репродуктивна възраст?
Точка 3 автоматично изключва лицата с изчерпан яйчников резерв/ИЯР/ от финансиране. Защо, какви са доводите при създаването на програмата? Конкретно в нашият случай, защо аз да нямам право на финансиране като съм правила вече 4-ри опита, които почти сами сме си финансирали? На 30 години, с ИЯР съм, следствие на ендометриоза!!!Значи ли това, че нямам шанс за успех според проекта, след като не ми се дава шанс в случая? Защо се изключва използването на донорска яйцеклетка? Нали целта на фонда е да се подпомагат хора с репродуктивни проблеми, нима ИЯР не е репродуктивен проблем? Голям процент от хората имат този проблем и не винаги е свързан с някаква възрастова граница, а в много от случаите е вследствие от заболявания, за които е разрешено финансирането по чл. 26, ето тук е парадокса!!! Незнам точно какъв е процента на двойките с този проблем, но за нас конкретно е 100%!!!
 Да отпадне член 27!!!
Абсолютно подкрепям това мнение, предлагам /и се моля/ да отпадне целия член 27! Колкото и субективно да е това, но смятам че пак е дискриминативно. За много от нас това би бил последен шанс...Дайте ни го!
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #65 -: Февруари 05, 2009, 21:33:11 pm »
Момичета, сега видях този правилник и се го чета доста подробно, но все пак пред мен изникна въпроса - Какво става с тези двойки, на които до сега не са открили причина за стерилитета (показатели в норма), а бебе няма?! В същото време са в "напреднала възраст" и нямат никакво време за чакане и единствената алтернатива предложена от лекуващия ги специалист е инвитро...
и аз съм в тази ситуация. всичко е наред при мъжа ми, при мен също но 4 години нищо. 6 инсета и пак нищо, само годините напредват. дано имаме шанс всички.
нещо което ме притесни в проекта е, че ще се предлага да се отпускат до 5000 лв. това означава ли, чи ще има двойки с 5000 лв. и такива с 1000 лв. по преценка на одобряващите?
другото, което ме притеснява е след като бъдат заляти с документи за колко време могат да отреагират и да заработят плавно?
процедурата отново ми се вижда тромава и ако специалистите, които ще подготвят документите ни трябва по цял ден да попълват данни и формуляри, кога ще работят съществената работа?
никога не отстъпвай на принципите си!
*

    ivetod

  • ****
  • 591
  • Благодаря!
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #66 -: Февруари 05, 2009, 22:09:42 pm »
Момичета, сега видях този правилник и се го чета доста подробно, но все пак пред мен изникна въпроса - Какво става с тези двойки, на които до сега не са открили причина за стерилитета (показатели в норма), а бебе няма?! В същото време са в "напреднала възраст" и нямат никакво време за чакане и единствената алтернатива предложена от лекуващия ги специалист е инвитро...
и аз съм в тази ситуация. всичко е наред при мъжа ми, при мен също но 4 години нищо. 6 инсета и пак нищо, само годините напредват. дано имаме шанс всички.
нещо което ме притесни в проекта е, че ще се предлага да се отпускат до 5000 лв. това означава ли, чи ще има двойки с 5000 лв. и такива с 1000 лв. по преценка на одобряващите?
другото, което ме притеснява е след като бъдат заляти с документи за колко време могат да отреагират и да заработят плавно?
процедурата отново ми се вижда тромава и ако специалистите, които ще подготвят документите ни трябва по цял ден да попълват данни и формуляри, кога ще работят съществената работа?
Присъеденявам се към казаното, и ние сме в същата ситуация!
*

    Мартина

Re: има ли нещо ново?
« Отговор #67 -: Февруари 05, 2009, 22:18:02 pm »
 Аз също съм за отпадане на Чл. 27 ал.2 и 3. Защо са изключени жените с ИЯР от проекта на  програмата? Та това е дискриминация. Аз съм с един яйчник поради претърпяна операция от ендометриоза на 29г.След първото инвитро се оказа ,че съм с ИЯР.Единственият ми шанс да стана майка е донорска яйцеклетка.Защо не се дава шанс на жените като нас? Отново ли трябва сами да си финансираме процедурите?
 
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #68 -: Февруари 05, 2009, 22:32:39 pm »
Естествено, че промените предложени от д-р Николов  са удачни,тъй като той най добре познава тази материя.
Аз продължавам обаче да смятам, че  е недомислие  неизяснен стерилитет   да се доказва с  направени 4 IUI  в продължение на две години. След като лекуващия лекар е преценил, че следва да се прави ин витро или ИКСИ  и са направени една-две процедури и не е постигнато забреманяване следва да се  приеме, за доказано наличие на неизяснен стерилет.
Предлагам промяна на Чл. 31. ал.1, т.1 б. “д” в следния смисъл: неизяснен стерилет да се доказва с реализирани две процедури IUI, ин витро или ИКСИ.
*

    norma

  • **
  • 88
  • обичайте се
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #69 -: Февруари 06, 2009, 12:06:19 pm »
На мен това със записването ми звучи лишено от логика, защото:
- клиниките не отпускат парите , а фонда
- клиниките не могат да кажат кой ще е  с приоритет, а фонда
И защо някой от записалите се не попита за какво точно става въпрос, а се пускат бомби във форума, да се шашка народа ?!
да но так клиниките отсяват кои има нуцда наи ве4е за това ,защото на нас ние казано варианта ни засега е инвитро а на много други дроики има и друго решение....
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #70 -: Февруари 06, 2009, 12:13:07 pm »
norma, мисля, че вече отговорих на въпросите относно записването в списъци. Говорила съм специално за това вчера в клиниката на Владимиров. Списъкът е информативен и нищо повече от това.
*

    norma

  • **
  • 88
  • обичайте се
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #71 -: Февруари 06, 2009, 12:43:03 pm »
Правилника не е приет!
Предложен е за обсъждане, затова го пускам.
Напишете:
- имам възражение във връзка с чл. еди кой си, защото ...
- предлагам да се промени текста по следния начин ...
Утре ще изпратя мненията ви на работната група, за да може в петък да ги коментираме.
Бих искала да попитам ,написани са разни проблеми за стерилитета при жената,но нали не са всичките защото няма написано нищо например за проблемите за инфекциите ..хламидиалните,да това е свързано с тръбите дали е всичко общо?аз съм с лапароскопиа и проблем в тръбите но с хламидиална инфекция която ми ги запушва...извинявам се за тъпото обяснение но ме вълнува това.
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #72 -: Февруари 06, 2009, 15:04:50 pm »
Изключително много уважавам професионалното мнение на лекарите, особено когато им се доверявам и предоставям съдбата си в техни ръце.
НЕ МОГА ДА ПОВЯРВАМ!!! Как е възможно??? След като чрез медиите пред цяла България се говореше, че няма да има възрастово ограничение, единствено двойката да е в репродуктивна възраст имайки в предвид възрастта в другите страни, където се финансират до 3 опита ин витро. А сега изведнъж-с премахването на т.2 от Чл.27 на проекто-правилника, при нас в България се оказва че тази възраст е 43 години (а не както в другите страни, които трябва да са пример за нас: 15-49 г.). Къде е логиката, ако жената е на 43 години с абсолютно всички хормонални изследвания-в граници, а проблема е генетичен мъжки фактор, установен след ИКСИ което е завършило с бременност и плоден сак до 5 седмица??? Още повече, че не са малко двойките, които са изминали дългия и финансово-труден път на ин витро (много от които и по 2, 3 пъти) и вече са с установени причини за безплодие и в крайна сметка жените на 43-44 години с много добър потенциал (но с причина мъжки фактор) и тези, които са на 30-38 години, но с ИЯР (за което нямат никаква вина) и с единствено възможно решение на проблемите им - ИН ВИТРО, да нямат право на никаква помощ заради чл.27. За кого тогава ще работи този фонд???
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #73 -: Февруари 06, 2009, 18:01:20 pm »
Не ми стана много ясен чл.26 ал.1 т.2 а, а именно, че ако една жена е напълно здрава, а мъжът и е с азооспермия, ще и бъде отказано безплатно ин витро и възможнодтта да има собствени деца, макар и от донор. Да бъдат включени и безплатни процедури за двойките, нуждаещи се от донори на яйцеклетки или на сперматозоиди.
Подкрепям написаното!Като гледам така и моят шанс е =на 0 :(
Аз се нуждая от донорска яйцеклетка,сега съм на 32 а иначе ИЯР датира от около 5 год.И какво да направя -това е необратимо.Ако имах шанса дори и на 1 собствена яйцеклетка може би щях да гледам малко по смело..Като се замисля/само хипотетично/ има жени които откриват любовта си и създават семйство по късничко,което всъщност е напълно нормално.И в един слънчев и прекрасен ден дадената жена разбира за диагноза ИЯР 8O-нима тя няма право на шанс!!!Много съм разочарована и се извинявам за малко пооплетеният пост :oops:
Предлагам паралелно с текущият правилник/ако бъде приет/ да се създаде  и втори за двойките нуждаещи се от донори.Ако държавата не желае да спонсорира такива двойки,то те да ползват дарителският фонд!
ИЗВИНЯВАМ СЕ ОЩЕ ВЕДНЪЖ
Подкрепям идеята за това и двойки,на които имсе налага донорско инсе или икси да могат да разчитат на този фонд.За някои,поради финансова невъзможност, той е единственият начин да имат свое дете!
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #74 -: Февруари 06, 2009, 18:11:40 pm »
Има, започвам веднага. Ани е заета и по-късно ще влезе, но ми предаде основните неща. Пиша бързо докато ми е в главата и си разчитам йероглифа.
Резултати от заседанието на работната група за фонда на 06.02.2009 г.

1. 43 г. остава ограничението (по наст. на лекарите), отпада точка 2 в член. 27
2. ФСХ става 12,5 (вместо 12) като горна граница, отпада АМХ като фактор
3. Отпадат степените на ендометриозата
4. За обструктивната азооспермия са се подписали всички да се финансира БЕЗ Налбански!
5. От чл. 25 точките които искахме за донорски, за ИЯР, за матурация не се променят
6. ТЕСЕ - трябва да има документ, който удостоверява, че е възможно да бъдат извлечени сперматозоиди от тестисите с предварителни биопсии предполагам доказващи че може да бъде извлечен материал,
7. По мойта питанка изрично питах Ани - какво става ако не ти поемат ТЕСЕ и матурация, а ти поемат всичко по ал.1 чл 25 - каза че ще поемат.
пример ако се поема стимулация и ИКСИ, но не се поема ТЕСЕ - поемт ти ИКСИ-то а си доплащаш ТЕСЕ-то, което е по-добър вариант от нищо да не се поеме. Дано да съм я разбрала правилно,
8. Докум се подготвят в клиниките, но не станало ясно кой ще ги внася. Аргументите са във всеки един момент двойката да е свободна да промени клиниката.
9. Ще се разглеждат мин 200 и макс 400 пакета док на месец, което означава, че няма да могат вероятно да се разгледат всички 4000. Тук не ми стана ясно още.
10. Поемат се процедури и хормонална стимулация - изследвания не.
« Последна редакция: Февруари 07, 2009, 07:30:18 am от cygnus »
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #75 -: Февруари 06, 2009, 18:18:21 pm »
10. Разширява се при индикации кръга от специалности за външ експерти - това се решава от обществения съвет
11. Поликистоза не е показател - търсят се съпътстваши фактори, примерно ЛУФ
12. Женски стерилитет поради мъжки фактор - променя се :)
13. 4 инсета са стандарт в диагностиката - тоест за да се е минало към ИКСИ значи се е търсила друга прична, тоест вече не е неизяснен
според Налбански няма такова нещо неизяснен стерилитет
« Последна редакция: Февруари 06, 2009, 21:34:35 pm от cygnus »
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #76 -: Февруари 06, 2009, 20:28:15 pm »
Цитат
4. За обструктивната азооспермия са се подписали всички да се финансира БЕЗ Налбански!
Тц, тц, тц...

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #77 -: Февруари 06, 2009, 21:31:55 pm »
Предполагам, че тогава вече става дума за мъжки фактор, опитвайки се да тълкувам цитираното от тях.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #78 -: Февруари 07, 2009, 09:05:26 am »
Имам едно предложение...
Ако е възможно всички теми,(три ако не се лъжа) относно Фонда се обединят в една, може и в тази.
За мен мен тя е най-конструктивна и съдържателна, обсъжда се правилника и се дават предложения.
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #79 -: Февруари 07, 2009, 09:19:52 am »
Мише малко трудничко ще е защото ще стане трудна за четене, но можем да я заковем примерно.
А какво ще кажете да преместим този форум като подфорум на АРТ. Така ще се вижда по-лесно от тези, които четат в АРТ, а  и точно такава му е тематиката.