0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #660 -: Юли 22, 2011, 07:34:37 am »
Здравей Валима,намалиха ми дозата на Еутирокса на 25микрограма, ендокринолога каза, че няма да чака 45 дни, понеже за 2 седмици свалих 2,5 кг и се чувствам много отпаднала.Контролата ще е в началото на септември. osi_9
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #661 -: Юли 22, 2011, 10:21:55 am »
Аз искам да попитам успелите момичета с какви стойности на ТАТ и МАТ са забременели?
С 500 и 600.
Не се вторачвай в антителата, те  няма да  се променят значително.ТСХ   трябва да се следи от специалист, преди бременност, на всеки 45 дни се изследват показателите  и се коригира терапията, веднага след положителен тест се коригира отново и  по време на бременност ендокринологът  ще те следи на всеки 30 дни, след  пуснати  нови изследвания.
(А  относно високите антитела има  щадяща терапия с  кортикстероиди, с цел-имуносупресия, която трябва  твоят лекар  да прецени необходима  ли е)
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #662 -: Юли 22, 2011, 10:26:55 am »
Здравейте.С мъжа ми планираме да имаме второ дете.Миналия месец ходих на ендокринолог  и пуснах TSH 4,32  (0,27-4,2).Пия Л-тироксин 50мг веднъж дневно.Вчера пуснах Тат 174.8 ( до 115), Мат 460.5 (до 34) и FT4 16.44 (12.0-22.0) .  Може ли да ми погнете да разчета резултатите.Тат и Мат са многозавишени.Какво означава това?

Здравей, не претендирам, че съм специалист  :oops: о от първо четене ми се струва, че си с Хипо функция на ЩЗ. Завишени са ти хормоните.
Правилно си се ориентирала и посетила ендокринолог. ТСХ за забременяване трябва да падне и да влезе в границите 1.00-1.5! Преди това опити не са желателни, т.к резултата няма да е очакваният ... :?
С уцелването на точнат доза,нещата при теб ще си влязат в норми, но процесът е продължителен,трае до няколко месеца :( но при всеки е различно ;)
А ти, посети ли, отново ендото си с тези резултати? Т.к е възможно да ти извърши корекция на дозата на Л-тироксина  :wink: Желая ти успех!


*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #663 -: Юли 22, 2011, 10:28:26 am »
Здравей Валима,намалиха ми дозата на Еутирокса на 25микрограма, ендокринолога каза, че няма да чака 45 дни, понеже за 2 седмици свалих 2,5 кг и се чувствам много отпаднала.Контролата ще е в началото на септември. osi_9

Хормона ТСХ се повлиява от терапията след 45 дни, преди това всяка контрола е не вярна.Самите хапчета действат с натрупване не изведнъж.Нормално е да не се чустваш добре в началото все пак жлезата започва да работи по нов начин и организма трябва да свикне с това.Бих ти препоръчала да се обърнеш към добър ендокринолог който разбира от работата си.

Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #664 -: Юли 22, 2011, 14:42:06 pm »
Здравей, не претендирам, че съм специалист  :oops: о от първо четене ми се струва, че си с Хипо функция на ЩЗ. Завишени са ти хормоните.
Правилно си се ориентирала и посетила ендокринолог. ТСХ за забременяване трябва да падне и да влезе в границите 1.00-1.5! Преди това опити не са желателни, т.к резултата няма да е очакваният ... :?
С уцелването на точнат доза,нещата при теб ще си влязат в норми, но процесът е продължителен,трае до няколко месеца :( но при всеки е различно ;)
А ти, посети ли, отново ендото си с тези резултати? Т.к е възможно да ти извърши корекция на дозата на Л-тироксина  :wink: Желая ти успех!
Благодаря за отговора.Във вторник съм на проверка и тогава ще нося резултатите от Тат и Мат.
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #665 -: Юли 25, 2011, 17:03:48 pm »
писна ми от това ТСХ, писна ми, писна ми, писна ми!!!
пак е високо, вече 5 месеца съм на доза, според която би трябвало да се е нормализирало, да-ама не. днес пак съм на горната граница. вече ще почна сама да си го коригирам. (да, знам какво ще кажете) обаче първо пиех по половинка на 50 Л-тироксин, после по цяло хапче, след това се оказа, че пак е високо и редувах цяло/половинка, то падна до безобразно ниски нива, пак се върнаме на цяло, то се качи над горната граница, сега съм 5 месеца на цяло и половина през ден и пак съм на горната граница. може ли да е толкова ненормално това ТСХ. просто..............
мисля, че Начев вече като ме чуе и ще ми затвори телефона. не знам какво да правя, освен да сменя ендокринолога, защото явно ТСХ-то не мога да сменя.
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #666 -: Юли 25, 2011, 17:32:05 pm »
Имел, разбирам яда и безсилието ти. И при мен отне много дълго време и корекция на дозите, за да вляза в приемливи нива на ТСХ. Три съвета ще ти дам.

Първият е да не делиш хапчетата на две, а да си купиш л-тироксин в две оригинални дози на производителя - 25 и 50 микрограма - и да ги взимаш според лекарското предписание. Възможно е съдържанието на активната съставка да не е хомогенно и поравно разпределено в таблетката.

Второ, опитай с оригиналния продукт (Synthroid, Euthyrox) вместо генеричната форма (levothyroxine). В Щатите ендокринолозите продължават да са на различно мнение дали генеричните форми на лекарството имат терапевтична и биоеквивалентност - някои пациенти може да са чувствителни и затова взимат само оригиналната марка, която е малко по-скъпа.

Трето, не се отчайвай заради неработещите досега схеми. Има толкова начини да се редуват дози, че сигурно е въпрос на време да намерите правилната за теб схема. Аз например в момента пия 75 микрограма на ден 6 дни в седмицата и 100 микрограма един ден в седмицата - ендокриноложката ми иска да направи много лека корекция в нивото на ТСХ, но не дотолкова, че да редувам две дози.
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #667 -: Юли 26, 2011, 07:50:20 am »
Хормона ТСХ се повлиява от терапията след 45 дни, преди това всяка контрола е не вярна.

TSH може да се повлияе и за доста по-кратко време. Понякога, за напасване без твърде много излишни отклонения нагоре-надолу, се налага контролен кръвен тест на всеки 2-3 седмици. С диагноза тиреоидит на Хашимото от 2005г. съм и говоря от личен опит. Но и не само. Има доста студиа, периодично обновяващи се, на английски и немски език.  

Имел, разбирам те добре и ти съчувствам, но не трябва да се отчайваш - заместителната терапия е изключително добър метод. Страшно важно е уцелването на оптималната доза. Приемам Novothyral (знам, че е непознат медикамент - съдържа не само Т4, но и Т3, което за мен е от жизнено значение) и деля таблетките и на четвъртинки, а и редувам, за да е най-удачно. И е, слава Богу! Късмет и успех и за теб  :)
« Последна редакция: Юли 26, 2011, 07:52:54 am от Rejna »
............................Тайната на нашата вечеря............................
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #668 -: Юли 26, 2011, 15:33:17 pm »
Имел, не хаби нерви, разбирам те, всички искаме бързо и лесно да влезе пустия хормон в норма.
Ендокринологът какво казва за това почти половингодишно неповлияване? Имаш ли  други  заболявания, търсила ли си  и  второ мнение?
(нали приемаш правилно дозата,знам,че е тъп въпроса ми, но аз познавам няколко момичета,котио дълго си пиеха л-тироксина  вечер след ядене)
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #669 -: Юли 27, 2011, 10:36:57 am »
Благодаря на всички за отговорите.
Дозата я приемам правилно,сутрин на гладно и чакам половин час. Според Начев, при когото бях вчера, единият резултат от изследванията ми бил категорично грешен-този, който падна под долната граница, когато приемах 50 Л-тироксин. Смята, че това е моята доза и сега ще пия пак по цяло хапче, според мен контрола на 45 ден няма да покаже верен резултат, при мен съм забелязала, че нещата се "установяват" след поне 2 месеца, но да видим. Тат и Мат са леко извън норми, заради високото ТСХ, според него няма проблем там, питах дали да ги направя отново-за последно ги правих преди година и половина, той каза няма нужда.
Сега започвам с новата доза и се надявам като излезе заповедта, да съм вкарала ТСХ-то в норма, защото вече мина година и половина, откакто ми се прави на асансьор.
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #670 -: Юли 27, 2011, 11:31:45 am »
Имел пожелавам ти успех и дай боже това ТСХ влезе в нормите си. Аз съм на същият хал, като теб с тази разлика, че съм със ТСХ 0,000 т.с при мен е хипер функция на ЩЗ и вече 7 месеца съм на Метозол (първ започнах с Пропицил) после д-р К. Тодорова ми го смени преди месец с Метизол, уж по-бързо действаш и с по-голям ефект дано!
При мен проблема срива на ТСХ настъпи след спонтанен аборт в 7 г.с мин година през ноември ... от януари месец, когато се усетих, че имам някакъв проблем се заех с лечението на ЩЗ едва преди месец ТСХ леко мръдна от 0,000 стана 0,009 не  е кой знае какво покачване  :? ама за мен е знак, че нещо се подобрява и дано, защото не мога да стартирам 3 си опт преди ТСХ да влезе в някакви норми (1,00/1,5 е желателно)Вече ще стане 1 година от предният опит и много, много се забавих ама какво да се прави ... понякога желанието ни колкото и да е огромно, не може да се осъществи по независщи нам причини ... Та разбирам те напълно, т.к съм в подобно на твоето положение  :? Дано ТСХ влезе в норми и колкото по-скоро стане това, толкова по-щастливи ще ни направи :))


Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #671 -: Юли 27, 2011, 19:38:29 pm »
Момичета, по време на бременност дали има реферетни граници, отново ли трябва  ТСХ да е под 2. Бременна съм в 9 г.с., резултата от днес на ТСХ е 3,2, д-р Начев ми качи дозата л-тироксин от 75 на 100мг.
(имам нужда от малко успокоение...дали няма да се навреди на плода с високата стойност или с висок прием на хормон?)
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #672 -: Юли 27, 2011, 20:40:16 pm »
Пий си каквото ти е назначил Начев - високата доза на тироксина няма да навреди с нищо на бебока и спокойно.
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #673 -: Юли 27, 2011, 21:01:15 pm »
И аз да попитам за TSH
Има ли някакви изисквания които трябва да се спазват преди даване на кръв ?!
И дали ТСХ 5,65 може да предизвика спонтанен аборт?
Док ми изписа Л-Тироксин 50 по една таблетка на ден дано утре се похваля с хубав резултат  :) 
Късмет на всички момичета  :goodluck:

Вярвам!!!!
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #674 -: Юли 27, 2011, 21:29:12 pm »
Момичета, по време на бременност дали има реферетни граници, отново ли трябва  ТСХ да е под 2.

Честито! Ендокриноложката ми цели горната граница да е около две, две и нещо. Моето ТСХ е около 2.2-2.3 от три месеца насам и съм на 75 mcg дневно. Някъде към 16та седмица на бременността жлезата на бебето започва да работи, така че то не зависи изцяло от нивото на твоите хормони.

BeBeShOri*
Цитат
Има ли някакви изисквания които трябва да се спазват преди даване на кръв ?!

Не пий кафе, не си пропускай дневната доза л-тироксин, другото е без значение.

Другият ти въпрос е много сложен и не е редно който и да било тук да отговаря - само специалист може да каже, а и не мисля, че ще получиш еднозначни мнения. Пожелавам ти повече да не преживяваш загуба на бременност и следващата да настъпи скоро и да е успешна!
« Последна редакция: Юли 27, 2011, 21:30:58 pm от цигу »
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #675 -: Юли 28, 2011, 11:55:25 am »
BeBeShOri*
Цитат
Има ли някакви изисквания които трябва да се спазват преди даване на кръв ?!
Не пий кафе, не си пропускай дневната доза л-тироксин, другото е без значение.
Цигу, това с дневната доза преди даване на кръв сигурно ли е? Аз знам, че преди да се вземе кръв дневната доза не се пие и винаги така съм правила  :oops:, защото променя резултата.
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #676 -: Юли 28, 2011, 12:19:53 pm »
Ако се изследва само ТСХ пиенето на дозата не влияе на резултата. Ако изследваш и други хормони, например ФТ3 и ФТ4 не взимай хапчето преди вземането на кръв.
Аз ще тествам ТСХ в понеделник - 01.08 Надявам се да се е намалило... преди 45 дни беше 4.89 :( Много се притеснявам... Стискайте палци момичета  :bighug:



Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #677 -: Юли 28, 2011, 12:26:27 pm »
А, ако се изследват ТАТ и МАТ?
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #678 -: Юли 28, 2011, 12:47:50 pm »
За ТАТ и МАТ няма никакво значение, защото те така или иначе не се влияят много от хормонално заместителна терапия.



Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #679 -: Юли 28, 2011, 13:25:45 pm »
Мерси, linapoli. Стискам палци!