0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #160 -: Октомври 29, 2008, 09:41:42 am »
При нас е същото Ивчо е по пухкав и всичко при него е по назад. Надявам се всичко скоро да се оправи, че страшно много се притеснявам. Спецялно за него.
Момичета я казвайте вашите деца на колко часа хапват?

*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #161 -: Октомври 29, 2008, 10:00:40 am »
Ние хапваме 5 пъти.Сутрин като се събудят 7 - 7.30 АМ,10 - 10.30 попара, 13.30 - 14 ч. зеленчуково или месно пюре през ден +АМ зависи колко са изяли от пюрето, 17ч.каша ,плодово пюре,по малко кисело мляко около 30гр. не всеки ден,19.30 само АМ.Два пъти в седмицата жълтък по половинка на всяко бебе.
Пиши за вашия режим.
*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #162 -: Октомври 29, 2008, 11:02:10 am »
Нашия режим е ужас да си призная. Иво много рядко ми изкарва по 3,5 часа.
обикновено огладнява преди 3 часа.Ако е ял в 6.30ч. после яде в 9:00 или 9:30ч.папара.В 12:00ч.супичка или зеленчуково пюре с жълтък. После в 15:00ч. кисело мляко или сок от компот с бисквита. И после в 19:00ч. АМ.
Петя ми е малко по така тя ми изкарва и по 4-5 часа и тя ако яде в 7:00ч. после яде в 11:00ч.или 12:00ч.после 15:00 или 16:00ч.и после в 19:00ч. или 20:00ч. Всеки ден е различно, а така ми се иска да си имат режим и да намалят едно хранене.Понякога ми се будят нощем да хапват.Това е което се сещам ако искаш питай ме нещо.
« Последна редакция: Октомври 29, 2008, 11:37:29 am от aneta »

*

    vilimili

  • ****
  • 512
  • Ще ми липсваш много татко!Поклон пред паметта ти.
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #163 -: Октомври 29, 2008, 11:54:52 am »
Вили, мазала ли си с Генгигел
Препоръчаха ми Дентинокс,ама няма никакъв ефект!Постоянно мрънка и Къде що набара със светлинна скорост го пъха в устата! 8OМай ще пробвам и с Генгигел,дано е по-ефикасен.
*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #164 -: Октомври 29, 2008, 12:17:02 pm »
Ние от много рано им създадохме режим и не им променям часовете за ядене,е сега примерно 15 минути до половин час е нищо особено ако съм сама и храня първо единия после другия.И между храненията не им давам нищо друго освен водичка по рядко сок.От трети месец не ми ядът през ноща и не се и будят,но пак това се научава ако бяхме продължили да ги храним може би още щяха да си търсят.Те свикват с даден режим и са като по часовник за храненето.
*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #165 -: Октомври 29, 2008, 17:15:00 pm »
Да така е ама аз нямам възможноста да ги храня едновремно защото си ги гледам сама от самото начало. На мен ми беше добре да ги храня в различни часове, защото нямамх възможнос да ги храня сама и двамата.И така си остана и до ден днешен.Аз също между храненията не давам нищо само вода.

Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #166 -: Ноември 01, 2008, 23:41:26 pm »
Жанетка,
нали питаше за нас с Миша.  :) Ето, тук сме и се отчитам. :)

В четвъртък, на 30.10. Миша беше 6300г, 65см. Станала е голям бяс. Не стои на едно място, ама никак даже.
Пълзи по пода; аз и слагам играчки; тя пълзейки хваща някоя играчка, хвърля я на накъде и се отправя по посока да я гони. Много е смешна.  :lol: Като едно кученце захапва в устата си някоя играчка и пълзи с нея. Ако се държи за нещо (например, за ръба на кошарата или за дивана) сама стои права на краката си. За седенето - седи, ако се държи за ръцете ми, самостоятелно все още не може.
За обръщането - тя точно от 4-месечна възраст се научи и от тогава се върти като пумпал. А малко след това спрях да използвам плота за преповиване, защото тази бандиткане не спира да се върти, удря си главата и може да падне. Затова вече се преобличаме на спалнята, като буквално се налага да я гоня, защото тя пълзи по спалнята и, честно, изморявам се, докато я облека. :lol: То са си истински борби! :lol: Чак се дивя как едно 6-килограмово човеченце ми взима силите, докато я облека. :lol:
Имаме си 2 зъба и две обеци. :)

А в отрицателно отношение - Миша все още си има шум на сърцето, който според кардиолога ще изчезне до около годинката - функционален е и е свързан с недоносеността. С очите за сега сме добре - пак на годинка ще ходим на контрола във Варна и евентуално ще сложим очила, пък може и да ни се разминат. На скоро правихме трета трансфонтанелна ехография - вече са симетрични мозъчните структури, защото в началото не бяха. И при ортопед ходихме - няма опасност от луксация.
Моя приятелка ми се накара, че постоянно съм воделе детето по доктори. Но ако и тя беше в моята ситуация - и тя щеше да си води детето все по доктори. Та аз просто искам, ако се открие нещо нередно при Мишка, да реагирам навреме и да ми е здраво детето.
За храненето - захраних я на 6,26 мес. (5,20 коригирана възраст). Започнах с каша ориз. След това - ябълка, круша, банан, картоф, а от утре - морков. Новите храни го въвеждам на интервал от седем дни. Решила съм да не бързам. Все пак си е недоносено дете и не виждам защо да се бърза. та тя до 5-месечната си възраст имаше колики. Е, не искам да си експериментирам със стомаха и. Засега всичко е домашно приготвено от мен, но да видим до кога ще готвя. :wink:

Ами такива работи. Хайде стига, че ви отегчих сигурно. :oops: :)

« Последна редакция: Ноември 01, 2008, 23:43:12 pm от Милена Б »

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #167 -: Ноември 02, 2008, 19:34:25 pm »
Миленка, душичко, нямаш си на представа колко много разчитам на теб. Живот и здраве  от другата седмица започвам да ти досаждам с купищата въпроси. Дано все така да върви добре малката Мишка.

Алекс днес става на 40 дни.
« Последна редакция: Ноември 02, 2008, 20:28:46 pm от Mary »
*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #168 -: Ноември 02, 2008, 20:25:51 pm »
хехе, браво на момченцето, герой е той :D
хайде мамо, стягай се, че тепърва грижите предстоят :D
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #169 -: Ноември 03, 2008, 10:39:38 am »
Мери,
давай бе мила, насреща съм, знаеш. :D
Айде, аз се надявах да го изпишат за рождения ти ден, :wink: пък те тез доктори... :lol:
С теб съм! :bighug: :bighug: :bighug:

Мери, хожелавам ти след някой и друг месец и Алекс да стане такъв малък бандит като Мишата! :D
« Последна редакция: Ноември 03, 2008, 11:35:07 am от Милена Б »

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #170 -: Ноември 11, 2008, 12:11:31 pm »
Здравейте и от нас. Искам да ви се похваля ходихме и на очен док. там всичко е добре и с двамата.Най много се радвам за ИВО защото той беше с запушени очни канали. Сега док. каза че са се отпушили и че са добре. Петя вече няма хематона който и беше на връта (няма да се наложи операция) :balk_46:
Вече започнаха да се обръщат и двамата по корем и обратно. Петя вече пълзи с пълна пара може да ходи с проходилката. Страшна работа е в къщи не можеш и за 2 мин. да ги оставя сами. Незнам после къде ще ги намеря.Момата се научи да стои седнала е разбира се с моя помощ де. И Иво се опитва ама неможе така хубаво.Вчера също бяхме и на консултация вече сме 70см. Иво и 8600кг. Петя 69см. и е 7500кг. педиатърът каза че са настигнали връсниците си. С хемоглобина който беше много нисък от самото раждане вече е в норма.
Иво си има 5 зъба, Петя 3. :balk_47:
Папка ме доста неща не се мръщят на нищо.
Най много харесват супичките.
Тия дни ще ходим пак на ортопед в Горня Баня да ги прегледат. Дано там всичко е добре както до сега.
Е това е от нас момичета ако има нещо ново ще пиша.
Лек ден от нас.
« Последна редакция: Ноември 11, 2008, 12:42:48 pm от aneta »

Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #171 -: Ноември 16, 2008, 09:39:18 am »
момичета и аз се присъединявам към вашия отбор. моята Цвети се роди на 4 ноември, при термин 4 декември. беше 2300 и 45 см, в началото я хранеха със сонда, защото повръщаше и малкото количество от 5 мл. на третия ден и махнаха сондата и отново я захраниха, изписаха ни на 8-мия ден с тегло 2375г. не е била в кувьоз, защото лекаря направил секциото ми изписа още в 30-та седмица флостерон за разгръщане на дробчетата на бебка. жълтеницата също я изкара без облъчване с УВ. засега се храним неустановен часови график (на 1.5, 2, 2.5, 3, 3.5 часа, в зависимост от това как се буди) и предимно с АМ за недоносени деца, защото с големи усилия успявам да изцедя 'огромното' количество от 35мл кърма да ДЕН! в тази връзка моля да ми кажете имали ли сте проблеми с кърмата и как сте я увеличили. малката може да суче, но просто количеството е недостатъчно. за сравнение баткото го родих 3750 и беше на кърма 4,5 месеца и чак тогава почнах с АМ. не съм чела темата, поради факта, че не съм предполагала, че ще стане член на клубчето :)
затова се извинявам, че задавам този въпрос, който може и да е дискутиран вече, но вероятно ще ме разберете. обещавам да ви изчета подробно когато имам повечко време
поздрави!
@ целува всички във форума и им желае щастие



http://www.bgphoto.net/Arabidopsis/
http://s9.bg.bitefight.org/c.php?uid=69366
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #172 -: Ноември 16, 2008, 11:29:08 am »
 eternity,
добре дошла в клуба. :) Макар че не е похвално да се озовеш в този клуб.
Първо, честита ти дъщеричка с цветно име! :D Да ти е жива и здрава и да носи радост на всички в семейството! :D
 :balk_5: :balk_16:
За флостерона - да ти кажа, аз бях на много здрава флостеронова терапия и май не помогна много, поне при моето дете. Аз от 31-ва г.с. в продължение на 4 седмици бях но флостерон и в 35-та родих, след като получих контракции. (6-7 седмици преди раждането си бях с разкритие.) Та, всеки вторник и сряда ми се биеха 4 ампули Флостерон - по една на 12 часа. Всеки ден взимах Магнерот 3х2, Гинипрал 3х1 за задържане. Но по мнението на екипа, развитието на бебетата е спряло около 2 седмици преди раждането. Тогава, между другото, за последно бях на ехограф и всичко си беше нормално.
Едната неонатоложка казва, че е добре за бебето, че съм била на Флостерон, другата твърди, че никаква полза нямало. В крайна сметка се наложи Миша да бъде интубирана (на кислород) за ден и половина, както и да и се бие ампула от животоспасяващия Сърфактант, именно той е за разгъване на дробчетата. После шефката на Неонатологията се изцепи, "Ако знаех, че майката е била на Флостерон, щях да си спестя Сърфактант-а" то ние и без друго си го платихме, ама нейсе.
В кувьоз беше 27 дни и 2 дни в легло.

Миша се роди на 2-ри март, при термин 8-ми април с тегло 1650г, ръст 43см.
В началото беше на системи, захранена е със сонда на петия или шестия ден. Хранеха я с Алфаре по 8 пъти на 3 часа по 20 - 25мл. когато стана на 28 дни ся я хранили с шише, а на мен ми позволиха да ходя да я кърмя по 2 и 3 пъти на ден.

За кърменето - какво да ти кажа - при мен беше много трудно. Противно на очакванията ми, обаче, все още я кърмя. Започнах да се изцеждам на 6-ия ден от раждането. Беше кошмар - запушени канали, силни болки и нищо не теква, а гърдите ми твърди и напрегнати. Мъчех се да се "доя" на ръце - не става, пробвах с помпа тип спринцовка - примрях от болки. После повечето момичета тук в седмичната тема ми препоръчаха помпата на Авент, за което им благодаря изключително много. Започнах да се цедя и изкарвах по 20мл и то с цедене в продължение на 30-40мин.  Не се отказах. Постепенно за около месец докарвах 50-60мл. Когато си взехме Миша, тя пък ми докара рагади, но и те минаха лесно. Кърмата ми ту намаляваше, ту се увеличаваше. Все си мислех, че утре ще спре.
После имахме един период, когато беше на 4 и на 5 месеца, не знам защо, не искаше да суче. Цедях се и и давах с шише. Само през нощта сучеше.
Сега отново си суче детето. :)
И при нас нямаше никакъв график. Когато си поиска - давах. На често се хранеше  - на 2 часа, но по малко. Имаше зверски колики почти до навършването на 5 мес.

 eternity,
За стимулиране на лактацията си купи лактогонен чай от аптека. Пий по 1л от него. Пий също и хапчета бирена мая. Тя е богата на витамини от групата В, които подпомагат лактацията. Пий много течности, поспивай, ако има кога :wink:, и се храни, но не и да се тъпчеш. Аз от нямане на време не си доспивах, не се и хранех ..., че то от де кърма да тече :?

...май много обстоятелствена станах

 eternity,
желая ти успех в грижите и в кърменето! Нагушкай малкото Цвете от нас с Михаела. :bighug:

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #173 -: Ноември 16, 2008, 12:59:04 pm »
здравей Милена, меси за мнението. аз пия чай, на Хип е, отделно боза и айран, но гърдите ми са все така меки и не идва кърмата. до вчера още течеше коластра 8O
от днес почна мляко, но за съжаление за обях изцедих едва 10 мл, до чвера цедях по 25-30 мл. препоръчаха ми една рецепта от семена на копър, коприва и анасон, всичко това по 50г и се бърка с мед (ама не знам точното количество), но не съм започнала още, защото не знам ако го ямо това дали няма да се отрази негативно на бебка (нали меда е алергенен). утре ще се консултирам с нашия педиатър, за да ми е спокойно. иначе продължавам с чая, ама ефект от три дни прием не виждам.

по-късно пак ще пиша
на всички малки сладури пожелавам да папкат и да настигнат връстниците си!
@ целува всички във форума и им желае щастие



http://www.bgphoto.net/Arabidopsis/
http://s9.bg.bitefight.org/c.php?uid=69366
*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #174 -: Ноември 18, 2008, 15:56:47 pm »
Аз освен да се отчета.
След вчерашната консултация се оказа, че за 2 седмици вкъщи сме наддали с над 700гр. и вече тежим почти 3кг и сме пораснали 48см.
Утре ще ходим да му взимат кръв за ПКК, трябва да следим известно време хемоглобина.

Миленче, вие кога направихте първия очен преглед след като си взехте Миша. Някои лекари казват до термин /а той беше в на 16 в неделя/, други казват да мине месец от предния, а той му беше още в болницата на 24.10. Аз мисля да е по средата между двете дати.
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #175 -: Ноември 18, 2008, 16:50:54 pm »
Мери, :)
много здраво наддава Алекс, браво! 8O :D Честно, изненадах се.
Миша едва на 2.5месеца стана 3кг, а точно на 3 месеца беше 3300, т.е. беше си удвоила теглото. По книгите пише, че недоносените през третия месец трябва да си удвоят теглото, а до 6 месеца - да го утроят. Гледам, вие сте преизпълнили плана. :lol:

А сега на въпроса ти - ами би трябвало офтолмологът, който го е гледал в МД, да каже кога се налага контрола.
При нас беше така: на 25-ия ден в болницата я е гледал очен, на 30-ия ние я заведохме във Варна при детски очен и от там нататък на 2 седмици. Докторката всеки път казваше: "За сега няма проблем, но трябва да следим състоянието на очите, защото и на двете очи ретината не се е доразвила. Докато завърши развититето, все още има риск от ретинопатия."
Така че, Мери, моят съвет е две седмици след първия му преглед от очен. Ако ретинопатията се хване в ранен етап, тя е лечима. Но трябва да се реагира своевременно.
Когато Миша стана на 3 месеца, контролите ги правехме през три седмици и така още на 2 пъти я гледа. Следващата ни контрола ще е на 1год., както и  при кардиолога.
Мери, нагушкай Алекс от мен!

Етърнити,
препоръчвам ти лактогонния чай - той е български билков чай и мисля, че е по-ефикасен от Хип. Момичетата тук ми го бяха препоръчали.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #176 -: Ноември 21, 2008, 18:19:51 pm »
здравейте момичета, Цвети е наддала цели 325г за 9 дни и вече е 2700. продължаваме да се храним с АМ, че кърма така и не ми дойде като хората. все още не е спряла напълно (Милена, мерси за съвета, но нищо не помага при мен за съжаление :(), но пък малкото количество го давам на бебка да го изсуче изцедено или директно от гърдата. тя има доста силен сукателен рефлекс и се справя добре на гърдата, само дето бързо свършва. за съжаление няма как да премеря точно какво количество е изсукала, но пак оптах да се изцедя и количеството беше от порядъка на 20-ина мл. педиатърът ни препоръча чай от копър на Хип против колики, явно не е привърженик на капките Саб-симплекс. за запека, който е налегнал малката заради това, че е почти изцяло на АМ, ще варим овесени ядки и с водичката ще приготвям млякото. между другото тази лекарка според мен е мн. добра, никога не  е предписала излишно антибиотик на баткото, а ако може, се лекуваме и с лекарства на билкова основа. пренатално на Цвети й беше открита двустранна пиелектазия (увеличени размери на бъбречните легенчета) и педиатърът ни даде направление за детски нефролог и след прегледа другата седмица ще ви пиша какво е състоянието на бъбречните легенчета на Цвети. много се надявам проблема да е отшумял с раждането на детенцето!

Мери, вие как се храните с Алекс? с АМ или сте на кърма?

момичета моята бебка е родена в края на 36-та седмица, това значи ли, че ще трябва и ние да се консултираме с офталмолог?
@ целува всички във форума и им желае щастие



http://www.bgphoto.net/Arabidopsis/
http://s9.bg.bitefight.org/c.php?uid=69366
*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #177 -: Ноември 21, 2008, 19:31:18 pm »
Оф нямам си и най-малка представа дали и вие трябва да се прегледате при офтамолог, за нас вече е задълже.
Бе нали казват, че като бозае детето има повече мляко, отколкото като се изцеждаш. Аз определено качих количеството, след като прибрахме детето от болницата, започнах да пия повече мляко, по често изцеждане, пия чая на Хип за кърмачки.

Ми Алекс нали е добро дете яде де к~во му се даде - яде и АМ, кърма от шише и бозае. Понякога бърка гърдата с бибата, но бързо влиза в крак. :lol:
Иначе след контролната ПКК се оказа, че хемоглобина пак ни е много нисък 94. В болницата 2 пъти му преливаха кръв даже на по високи стойности. Казват, че това е свързано с недоносеността и ще се израсте, но все пак педиатърът ни даде направление за консул с детски хематолог.

*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #178 -: Ноември 21, 2008, 23:36:37 pm »
Мари,браво на малко Алексче,да наддава все така добре.

eternity ,то не е свързано с килограмите кърменето според мен.Жори също се роди в 36-та седмица,но беше 4045гр.Той си захващаше много добре и си искаше,но и при мен кърмата така и не дойде като хората.В началото и аз изцеждах по 15 -20 мл. на ден.После взех да се наливам със сокове,чай,билки,хранителни добавки и супи и какво ли не.Увеличи се,но не дотолкова,че да сме на кърма.Кърмата беше много малка част от яденето ни и в 3-ти месец спря окончателно.Жори беше 4 дни в кувьоз ,но ми даваха да ходя при него,когато си поискам и да седя,колкото искам,даже ме викаха да го храня и къпя.
Аз на офталмолог не съм го водила,но при раждането му направиха много прегледи и може и такъв лекар да го е видял-незнам.
Дано всичко е наред с Цвети и с бъбречетата и с всичко!
<br />
*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #179 -: Ноември 22, 2008, 12:25:40 pm »
Оф нямам си и най-малка представа дали и вие трябва да се прегледате при офтамолог, за нас вече е задълже.
Бе нали казват, че като бозае детето има повече мляко, отколкото като се изцеждаш. Аз определено качих количеството, след като прибрахме детето от болницата, започнах да пия повече мляко, по често изцеждане, пия чая на Хип за кърмачки.

Ми Алекс нали е добро дете яде де к~во му се даде - яде и АМ, кърма от шише и бозае. Понякога бърка гърдата с бибата, но бързо влиза в крак. :lol:
Иначе след контролната ПКК се оказа, че хемоглобина пак ни е много нисък 94. В болницата 2 пъти му преливаха кръв даже на по високи стойности. Казват, че това е свързано с недоносеността и ще се израсте, но все пак педиатърът ни даде направление за консул с детски хематолог.


Здравей Мери,не се притесняваи ние сашто бяхме с нисак хемоглобин. И Иво беше 90 даже.
Искам само да те питам не жи ли изписа някави лекарстжа за хемоглобина?

Да се отчетем и ние. Иво ми прави на няколко пъти вазпаление на ухото. Е вчера беше капака на всичко има гнои в ухото. Днес бяхме на УНГ направиха ни перфорация на ухото. Само мога да кажа че беше адски страшно и мъчително за него. Сега сме на антибьотик и куп други лекарства.
Е това е което се сештам за сега.
Лек ден момичета.