0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #260 -: Април 17, 2014, 16:55:48 pm »
Инфакола нещо не и хареса,неще да го близне даже каква е такава капризна незнам. Днес личната каза да пробвам да го разтварям в млякото, та ще видим дали ще се излъже да го пие.

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #261 -: Април 17, 2014, 18:32:19 pm »
Инфакола нещо не и хареса,неще да го близне даже каква е такава капризна незнам. Днес личната каза да пробвам да го разтварям в млякото, та ще видим дали ще се излъже да го пие.

Странно, той нали е с плодов вкус, ами има и други илачи, не сме ги пробвали ние, ама може повече да и харесат :lol:


*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #262 -: Април 17, 2014, 23:56:37 pm »
Дес, в поста, който си цитирала съм качила като файл схемата на д-р Бърди. Изтегли си го.

Моята дъщеря нямаше колики, ако не броим едни 2 седмици, в които всяка вечер около 20:00 часа започваше много да плаче за около 40 минути до час. Тогава само гушкане, разнасяне и капки за колики малко помагаха, правех й и чай за колики. Давах Лефакс, намерих от една мама, в БГ го нямаше тогава. Но в общи линии, кой знае какъв ефект - нямаше, може би малко успокояваше, колкото да не се съдере съвсем от рев, но си плачеше. Но продължи наистина само 2 седмици. Та и аз не го броя за колики това, като знам други бебета колко ги мъчат :(
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #263 -: Април 18, 2014, 00:20:25 am »
Няма значение за коликите дали бебетата са недоносени. Като цяло по-често страдат момченцата (на моето нищо не му помогна, рева си повече от три месеца всяка вечер часове наред). Дъщеря ми два пъти плака по два часа без причина колкото и тя да се отчете.

Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #264 -: Юли 04, 2014, 17:33:45 pm »
Здравейте,
И аз се разписвам в темата :) Божидарка се роди в 32г.с. 1450гр, 40см. Вече е на 7 месеца. Раждането ми беше ужасно - не като раждане, а като преживяване и сблъсък с бездушни хора. След това притесненията около бебка, но за сега всичко е наред. Вече се захранва, но няма особен апетит за зеленчук. Започна да се оглежда в храната и да е гладна през 5 месец. Но упорито я захранвам от края на 6.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #265 -: Юли 04, 2014, 22:52:36 pm »
Здравей! Радвам се, че всичко е наред с детенце, все така да е!
Не всички бебета харесват зеленчуковите пюрета, пробва ли плодови дали ще яде? Тиква давала ли си? Ако си дала и й харесва, може да слагаш по малко в зеленчуковите, за да пречупи вкуса. Тя сладни и много мъници я харесват и покрай нея се пробутва и другото :lol:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #266 -: Юли 04, 2014, 23:01:01 pm »
Също така и сладък картоф.
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #267 -: Юли 05, 2014, 06:17:52 am »
Опитвах и с тиква и с картоф, а пъщарнака направо го изплю ( така се научи да плюе). Вече добавям и помалко месни да видя как е. Може да се окаже месарче от малка :) Благодаря ви за съветите, момичета.
*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #268 -: Август 16, 2014, 16:49:28 pm »
Здравейте момичета :)
Записвам се и аз в темата, защото имам много въпроси, а всичката информация онлайн е само за доносени бебета :?
Нашият бонбон се роди преди една седмица, в 30г.с., 1400гр, 40см. Дванадесет часа след раждането го екстубираха и диша самостоятелно с кислород в кувиоза, благодарение на инжекциите, които ми сложиха преди един месец :) Изкара една бърза жълтеница още на втория ден, но докторите казват че е добре и няма засега други неща. Храни се през сонда с мляко и всеки ден му вдигат дозата, засега е стигнал до 8 пъти по 15мл и всичко си изяжда юначето. Аз имам много кърма (днес ми е четвърти ден да се цедя) и достигам около 750мл за денонощие. Досега я хвърлях, защото пих антибиотик и трябваше да се изчистя, но мисля да започна да замразявам вече. В неонатологията ми казаха, че още малко като му се увеличи дозата мога да нося кърма да му дават през сондата вместо АМ, т.ч. съм силно мотивирана да успея :) Има ли други мами родили толкова рано, които да са минали през това? Ходих в млечна кухня да ми обяснят за замразяването и даването, но имам чувството, че имам още хиляди въпроси  :?
Например мога ли да нося кърмата в еднократни пликчета за съхранение на кърма или е задължително да е пластмасово контейнерче? Те казаха, че може да им нося и замразена кърма, но аз ако започна да прибирам в такива контейнерчета ще ми свърши скоро хладилника.... Освен това според вас на какви порции е най-добре да разделя кърмата преди да я замразя? Знам, че не трябва да смесвам количества от две различни цеденета, но сега например на едно цедене като изкарам 100мл няма смисъл да ги замразя на едно място, защото са много... И как става процедурата в МД? Носиш горе и веднага ли го свалят за хранене или как.... Ако има някой с опит моля да сподели :)
Знам, че е адски индивидуално как ще тръгне бебчо да расте и наддава.... Но ако си запази положителния тренд в яденето и качването според вас реалистично ли е след 40 дни да си е вкъщи или не? Знам, че няма верен отговор, ама поне ориентир бих се радвала да имам кога ще се прибере съкровището ми  :)
*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #269 -: Август 16, 2014, 18:44:38 pm »
На моята колежка се роди бебето като твоето момченце, в 29 г.с. и 900 гр само. Изписаха я на термин.

*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #270 -: Август 16, 2014, 19:46:25 pm »
Mousyt, аз те съм замразявала големи количества, но ми беше по-удобно да са в пликчета да по едно хранене. А за смесване от две цеденета, сйм чела точно обратното, ме може цял ден да събираш в хладилника на едно мяста и вечерта да местиш вйв фризера.
*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #271 -: Август 17, 2014, 08:26:26 am »
Благодаря ти м-и,

Аз така или иначе няма смисъл да събирам, защото цедя по около 100мл на едно цедене, последните 24ч съм изцедила 975мл и такива контейнери не съм виждала  :lol: Мисълта ми да е на по-малки порции е, че за начало ще нося много малки порции в болницата и да са на удобни разсфасовки за да може да им нося колкото трябва, защото ако я размразя останалата трябва да я хвърля...
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #272 -: Август 17, 2014, 09:31:42 am »
Mousyt, да не си докараш свръхлактация с изцеждането?
Дори и моето бебе, което е на 4 месеца (а е голямо) изяжда по 750 мл на денонощие.
Нека се включи някой по-компетентен де :)
*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #273 -: Август 17, 2014, 10:14:39 am »
Наистина много цедиш, внимавай да не направиш свръхлактация.

*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #274 -: Август 17, 2014, 12:26:48 pm »
Ами уж внимавам... намалих честота на цедене но засега само дето количеството се преразпредели. Разговарях онзи ден и с акушерката в млечна кухня, и тя беше леко учудена, дори сякаш не ми повярва много, но не каза нищо. Каза да замразявам, защото тя е много трайна замразена и ще си я ползвам по-натам... А какво представлява свръх лактацията? :oops: Сестра ми като  кърмеше докарваше такива и малко по-високи количества, но не съм чувала да казват да е притеснително. Аз винаги гледам да се изцедя докрай, гърдите са ми меки, няма бучки, не са топли, т.ч. мисля че засега няма страшно...
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #275 -: Август 17, 2014, 12:55:38 pm »
И аз замразявах по описания от м-и начин. Събирах през деня в хладилника и вечерта в пликче и във фризера.
А защо ще се цедиш предварително и ще носиш в МД? Не можеш ли направо там да изцедиш, колкото е необходимо? Те си имат специална стая за кърмене и цедене горе в неонатологията! Ти като носиш, за целия ден ли ще е? Попитай там как да процедираш.

Моята дъщеря се роди в 33 седмица, 1750 гр, 42 см. Престоя в неонатология 28 дни. Ако всичко е наред и си наддава нормално, напълно е възможно след 40-тина дни да сте си вкъщи. Бебето трябва да е поне 2300 гр, за да го изпишат.

Знам колко ти е трудно и притеснено сега, но и това минава. Предполагам си от София и ще можеш честичко да си виждаш детенцето. Аз съм от Бургас, но също родих в МД София, освен 3- те дни, докато бях там след раждането, после си видях детето само веднъж, преди да я изпишат :(  Възползвай се максимално от възможността да си виждаш бебето, говори му, пей му, казват, че това им помага на мъниците. Всичко ще е наред и скоро ще сте заедно.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #276 -: Август 17, 2014, 14:15:23 pm »
sixsens,

Благодаря ти за включването. Да от София съм, но ме пускат само веднъж седмично - такава е практиката. При по-големите бебета, които се хранят с биберон пускат майките два пъти дневно да ги хранят за да свикват - иначе всеки ден дават сведения, но в отделението пускат само веднъж седмично. Е аз влязох два пъти :oops:, ама да си призная прави са си хората да има строг ред, защото все пак са малки дечица и крехки и иначе си представям какво щеше да е...

За кърмата ходих в петък на 12 етаж в Млечна кухня, където трябва да им я давам уж да ме инструктират. Е акушерката беше много внимателна, но мен пак ми останах много въпроси  :lol: Та тя така каза - носиш ни в еди си какви контейнерчета всеки ден по обяд и как да го правя... Каза че мога да нося и замразена кърма, не каза да се цедя там... Аз докато бях в болницата пробвах три пъти да ползвам помпата им и да ти кажа все нямаше консумативи или нещо не ставаше. Аз живея на 5 мин с кола от болницата, т.ч. по-добре да го правя вкъщи с хладилна чантичка според мен. Иначе за количествата не успяхме да се разберем, защото тя като чу колко е малко бебето и колко яде каза, че едва ли на този етап ще му дадат кърма и като кажел педиатър тогава, иначе аз да цедя и замразявам засега. Аз и обясних, че точно педиатъра от долу ме изпрати при тях, но тя продължаваше да казва, че още не е време и съответно не ми отговори... Утре си правя списък с въпроси и отивам пак, защото ако може да му се дава кърма, а и аз очевидно имам, не виждам причина да отлагаме - все пак и те са единодушни, че това ще е най-доброто за детето ако я приеме за да може по-бързо да навакса.

Добре де, а като сте замразявали в такова количество - аз гледах днес, контейнерчетата са ми до 180мл, но после като го размразя това количество, то нали няма как да го изяде на веднъж, не може да се замразява повторно :ask: Някак не мога да визуализирам ситуацията.... не че е драма, и да замине малко фира, живот и здраве да имам все така по много... ама нали в момента без бебе вкъщи главата ми седи и работи на едно място и такива въпроси ме мъчат :?

Иначе текущо изписват като мине 2100гр, ако всичко останало е наред разбира се :) В нашия случай мисля, че и някакви седмици ще гонят - например да стане поне 34-36 г.с., защото си има все пак узряване на някои органи. Например за дишането докторката каза че ще надрасте забравянето най-рано началото-средата на септември... пък преди това се съмнявам да ми го дадат такъв забравящ да диша. Аз от първия ден си знам, че минимум месец до четиридесет дни ще е и се старая да не съм крайно нетърпелива, ама стои ли се мирно така ;)
« Последна редакция: Август 17, 2014, 14:19:40 pm от Mousyt »
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #277 -: Август 17, 2014, 16:12:19 pm »
Mousyt, най-добре звънни на телефона на Ла Лече да зададеш всички въпроси за кърмата.
Свръхлактацията е когато произвеждаш повече отколкото бебето може да яде. Гърдите се пълнят много бързо и стават болезнени. Може да образуват бучки.
На денонощие трябва да цедиш толкова, колкото би изяждало бебето.
Ти като цедиш докрай, караш тялото ти да произвежда повече и повече (защото все едно не стига) и когато Матей може да сучи няма да може да изяжда цялото това количество. Количеството, което цедиш сега е като за 4-5 месечно бебе, което не е нормално.
Аз обаче пак казвам че не съм спец. Звънни на момичетата от Ла Лече. Правят консултации по телефона. Когато се налага идват и в дома ти. Всичко е безплатно и на добра воля.  :P
*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #278 -: Август 17, 2014, 16:25:13 pm »
47 Smiles,

В моя случай каквото и да изцедя все ще е повече от колкото бебето може да изяде :? Освен това предвид липсата на естествена стимулация, стреса около бебето и прочие лактацията ми изобщо не е ясна с каква перспектива ще бъде и затова честно казано предпочитам сега да я поддържам, за да не се окаже, че когато най-сетне потрябва да няма. Консултирах се с трима гинеколози, две педиатърки и няколко акушерки, и две еднакви мнения няма освен това - да я поддържам колкото може и да замразявам, защото при недоносеното бебе няма яснота кога и колко и какво и няма как да се предвиди. А и сега ако цедя по-малко после няма как да я вдигна... Затова и не намирам смисъл специално за количеството засега да правя повече консултации. А останалите ме терзания са по-скоро организационни, за което смятам че най-добре ще знае някой минал по този път в неонатологията в МД. В краен случай се надявам до края на седмицата да разбера от опит...
*
Re: Недоносените бебенца на Зачатие!
« Отговор #279 -: Август 17, 2014, 16:29:36 pm »
Аз като замразявах кърма, то Сикс ми прати контейнерчетата всъщност - замразявах колкото изкарам на едно цедене, не съм ги пълнила до горе. Понеже аз пък имах много кърма - на едно цедене съм замразявала кърма и в две отделни контейнерчета, по 60-70мл. във всяко. Именно, за да размразявам после за едно хранене. Поне такава ми беше идеята де.  :lol:

"Сложното" идва оттам, че всъщност не знаеш колко кърма би изяло бебето на едно хранене - или няма да размразиш достатъчно, или ще остане повечето от нея фира. Можеш да потърсиш някакви осреднени данни, от майки, които теглят контролно бебетата си след хранене и оттам да се ориентираш на каква възраст по колко ядат при едно хранене. Пак не е точен показател естествено, но все пак ориентир е. За мен е по-разумно, да замразяваш в по-малки количества и при нужда да размразиш още, отколкото да хвърляш кърма. Пък дано не опреш изобщо до замразената, ама - нека си подготвена все пак.

Дори при АМ, където уж количествата са много сходни при бебета на дадена възраст - от опит ти казвам, че има изключения. Дани на 4-5 месеца пиеше по 220-240мл. АМ на хранене, при положение, че ядеше на 3-4 часа средно и нощното хранене му продължи 10 месеца. Няма паузи, няма спирка брате - яде та се пука, хем и захранен беше след 6-я и пак АМ заминаваше в такива количества. За справка - 240 мл. АМ, обикновено пият децата на 8-9 месеца. ;) Предвид, че е "щигляв" като мен - не са ми вярвали хората колко АМ пие на едно ядене, преди лично да го видят.  :lol:

Та цеди и замразявай в повече контейнерчета, но по-малки количества, че да не става зян, ако не се изяде. Това, което Сикс ми прати - бяха пликчета всъщност, на "Лансинох" мисля, приличат на банките за глюкоза. Много са компактни и се събират по много във фризера. Друга опция ти е да оставяш големи количества кърма да се размразяват в хладилника. От предишния ден. Кърмата се втечнява, но си е годна за употреба поне 24 часа, ако не си я затопляла. Та на 180мл. размразена така примерно - затопляш 60мл., даваш ги, другата си седи в хладилника. Ако потърси още - затопляш още 30-40мл. и така.

Не знам дали си против ползването на микровълнови фурни, но ако не си... Моята е с настройки на времето до секунда. АМ така го правех - установих, че за 50 сек. подгряване на водата - тя става точно толкова топла, че да се разбие добре АМ и да е годно за пиене на секундата. Ако наемеш подобен метод за подгряване на кърмата - дори да не му стигне вече затоплената - ще ти отнема по-малко от минута да затоплиш още. Това за у вас разбира се.

В болницата - колкото занесеш - толкова, не е твоя грижа, гладен няма да остане 100%.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!