0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Как се измерва базална температура?
« Отговор #280 -: Ноември 27, 2011, 11:36:38 am »
Добро утро Very Happy Имам един въпрос.Как да разбера дали термометъра не се е скапал?Почвам да се съмнявам в него.Така като го гледам нищо му няма-цифрите се виждат ясно(не са бледи,да речеш,че му заминава батерията)Звука на сигнала също е ок,не влачи примерно.Обаче такива температури като при този цикъл,при предишните цикли не съм имала.След като и днес показа 36,8 и досега нито един сайт не ми отчита О. измерих под мишницата,но това 4 часа след като мерих БТ.Като изпищя сигнала показа 35,5,държах го доста след това и за 7-8мин се качи до 36,9-това телесната.Излиза че ТТ е по-висока от БТ,а нали имат разлика от около 0,5???Ако го бях държала повече или щеше да угасне или да стигна даже 37 ТТ.Досега винаги съм го държала 5 мин след сигнала,когато меря БТ,не правя нишо по различно от преди 5-6 месеца,но Т като 36,3 никога не бях виждала.Та как да разбера,ако се е повредил.Тези дигитални болкуци колко време издържат-все пак е ползван 6-7 месеца ежедневно. ask
« Последна редакция: Ноември 27, 2011, 12:19:25 pm от malenagalena »
http://www.fertilityfriend.com/ttc/index.php

Вярвайте в Бог!Там,където свършват човешките сили,идва място за чудото!
Re: Как се измерва базална температура?
« Отговор #281 -: Декември 15, 2011, 13:08:15 pm »
Добро утро Very Happy Имам един въпрос.Как да разбера дали термометъра не се е скапал?Почвам да се съмнявам в него.Така като го гледам нищо му няма-цифрите се виждат ясно(не са бледи,да речеш,че му заминава батерията)Звука на сигнала също е ок,не влачи примерно.Обаче такива температури като при този цикъл,при предишните цикли не съм имала.След като и днес показа 36,8 и досега нито един сайт не ми отчита О. измерих под мишницата,но това 4 часа след като мерих БТ.Като изпищя сигнала показа 35,5,държах го доста след това и за 7-8мин се качи до 36,9-това телесната.Излиза че ТТ е по-висока от БТ,а нали имат разлика от около 0,5???Ако го бях държала повече или щеше да угасне или да стигна даже 37 ТТ.Досега винаги съм го държала 5 мин след сигнала,когато меря БТ,не правя нишо по различно от преди 5-6 месеца,но Т като 36,3 никога не бях виждала.Та как да разбера,ако се е повредил.Тези дигитални болкуци колко време издържат-все пак е ползван 6-7 месеца ежедневно. ask
Ами след 4 часа, Т вече доста се вдига.Мери само сутрин преди ставане, само вагинално или ректално.Станеш ли от леглото Т се вдига винаги, вечер при мен дори стига над 37. :wink:

Re: Как се измерва базална температура?
« Отговор #282 -: Януари 05, 2012, 09:46:31 am »
Тази сутрин за пръв път си измерих базалната температура.Преди ставане от леглото, към девет часа, един ден след цикъл термометърът отчете 37градуса.Това нормално ли е?
Re: Как се измерва базална температура?
« Отговор #283 -: Януари 06, 2012, 12:14:45 pm »
Тази сутрин за пръв път си измерих базалната температура.Преди ставане от леглото, към девет часа, един ден след цикъл термометърът отчете 37градуса.Това нормално ли е?
И при мен така днес, даже 37.2  8O Нямам идея как така...да не би да се разболяваме

*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Как се измерва базална температура?
« Отговор #284 -: Януари 07, 2012, 20:25:37 pm »
Може да се разболявате, но може да е и инцитент / и съвпадение при двете :)/
Една стойност нищо не означава - гледа се цялата графика.

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Как се измерва базална температура?
« Отговор #285 -: Януари 30, 2012, 22:58:24 pm »
Izvinete,poprochetoh i se poizplasih...merq temperatura rektalno ot purviq menstrualen den i si e VINAGI nad 37.4,vischi tuk davat stoinosti po 36 gradusa,razbiram che ne trqbva da se sravnqvat stoinosti a samo razliki mejdu tqh no tova ne e li UJASNO visoka temperatura za toz period?Blagodarq vi!
Re: Как се измерва базална температура?
« Отговор #286 -: Януари 31, 2012, 11:20:56 am »
Така...... Да по изтупам темата от пепелта и да се извиня ако въпросът е тъп....(това предполагам говори лошо за мен,но  :D)
Изчетох всички мнения по темата и отговор си не намерих!
Тъ,
меря си БТ за първи път този месец,МЦ ми е 29 дни,значи О трябва да е около 13 ден.
На следващият ден след като ми спря М,БТ беше 36.7,
5 дни след като ми спря М,БТ е 36.9.
Възможно ли е да е имало О и да е била 2/3 дни след М?
Да използвам ли и тестовете около 13 ден или да чакам другият месец и да започна с тях веднага след М?
Меря Т ректално всяка сутрин с живачен термометър.
Re: Как се измерва базална температура?
« Отговор #287 -: Февруари 02, 2012, 11:31:07 am »
Добро утро сладурки, :hello:бихте ли ми отговорили на един въпрос?Смених си термометъра с електронен и съм малко объркана след една минута ми отчита резултат,меря втори път съвсем различен например днес ми показа36,1и веднага след това36,5 не знам кой резултат да приема за актуален :ask:
И аз съм объркана по въпроса с БТ?!Меря си я от 3 дни.Първия ден беше 37.5, втория ден 37.4, а днес сутринта като я премерих 36.8 и отново веднага я премерих без да ставам от леглото и беше 37.3...незнам какво става...?И коя всъщност е вярната БТ?Аз я меря също с електронен термометър и си го купих чисто нов?!Объркана съм?!Момичета дайте мнение защо се получава така о коя всъщност е вярната температура?!
Re: Как се измерва базална температура?
« Отговор #288 -: Февруари 02, 2012, 12:15:21 pm »
Аз меря с дигитален термометър и знам че след сигнала трябва да се изчакат 4 минути и тогава да се извади термометъра,тогава показва верен резултат.
Re: Как се измерва базална температура?
« Отговор #289 -: Февруари 02, 2012, 13:39:38 pm »
Да си кажа честно и аз за първи месец си меря БТ. Термометъра ми е дигитален и го държа три-четири мин.след сигнала.
Дали ми се получава :ask:

Re: Как се измерва базална температура?
« Отговор #290 -: Февруари 02, 2012, 16:00:54 pm »
Много благодаря момичета!Значи от утре и аз няма да го изваждам веднага, а ще изчаквам около 4мин. след сигнала!Успех момичета!
didka_moni като ти гледам графиката май ще има с какво да се похвалиш :) Май е време вече за тестче, който съм сигурна, че ще е  :bfp: Ще ти стискам много  :crossfingers: :crossfingers: :crossfingers: Дано  :witch: те пропусне този и в следващите 9 месеца :) :) :)
Re: Как се измерва базална температура?
« Отговор #291 -: Март 16, 2012, 12:18:50 pm »
Досега си измервах БТ в един и същи час в 10 часа, но сега мога ли да започна да я измервам по рано, примерно с един час по рано и дали това ще се отрази по някакъв начин. Има ли някакво значение промяната на часа на мерене?
Re: Как се измерва базална температура?
« Отговор #292 -: Март 16, 2012, 12:24:31 pm »
Досега си измервах БТ в един и същи час в 10 часа, но сега мога ли да започна да я измервам по рано, примерно с един час по рано и дали това ще се отрази по някакъв начин. Има ли някакво значение промяната на часа на мерене?

Няма проблеми, ако е със стартирането на новия цикъл.
[/url]
Re: Как се измерва базална температура?
« Отговор #293 -: Март 16, 2012, 12:29:59 pm »
Не е с новия цикъл, а посредата някъде на този, налага ми се да сменя часа
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Как се измерва базална температура?
« Отговор #294 -: Март 16, 2012, 14:07:01 pm »
Досега си измервах БТ в един и същи час в 10 часа, но сега мога ли да започна да я измервам по рано, примерно с един час по рано и дали това ще се отрази по някакъв начин. Има ли някакво значение промяната на часа на мерене?
Бт се измерва в 6-7.00, 9-10 е прекалено късно / това не е забележка - всеки може да си мери когато иска :)/

Ако има промяна в часа на измерването - отбелязваш го в бележки и всеки път когато искаш коментар го споменаваш

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Как се измерва базална температура?
« Отговор #295 -: Март 16, 2012, 14:59:48 pm »
Досега си измервах БТ в един и същи час в 10 часа, но сега мога ли да започна да я измервам по рано, примерно с един час по рано и дали това ще се отрази по някакъв начин. Има ли някакво значение промяната на часа на мерене?
Бт се измерва в 6-7.00, 9-10 е прекалено късно / това не е забележка - всеки може да си мери когато иска :)/

Ако има промяна в часа на измерването - отбелязваш го в бележки и всеки път когато искаш коментар го споменаваш

След като я меря в 10 часа, това значи ли, че не са ми правилно измерени стойностите на БТ досега?
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Как се измерва базална температура?
« Отговор #296 -: Март 26, 2012, 17:40:51 pm »
Има вероятност графиката да не е точна /вярна, достоверна/ -  и не е редно да и се доверяваме много :)

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Как се измерва базална температура?
« Отговор #297 -: Май 02, 2012, 10:58:08 am »
Момичета, според вас какво значи ако разликата между БТ и ТТ е голяма. Знам,че ако е над 1 С се търси някакъв възпалителен процес, или евентуално бременност. Някоя от вас сблъсквала ли се е с подобно нещо и как си го интерпретира? Просто ми се струва ТВЪРДЕ странно БТ да ми е 37,5  8O , а ТТ 35,8 . Какво мислите по въпроса?  8O
*

    dida771

  • *****
  • 1165
  • Да ни върви по вода! Дай Боже!
Re: Как се измерва базална температура?
« Отговор #298 -: Май 08, 2012, 13:14:27 pm »
 БАЗАЛНАТА ТЕМПЕРАТУРА

Изменението на базалната температура /БТ/ ни позволява да решим няколко проблема :
1. Да проверим доколко правилно яйчниците отделят хормони във фазата на менструалния цикъл .
2. Да определим , узрява ли яйциклетката и кога точно става това /съответно да определим "опасните" дни , с цел да предотвратим , или точно обратното - възможността да забременеем/
3. Да си изясним - настъпила ли е бременност в случай на закъснение или необичайна менструация.
4. Подозрение за наличие на Ендометрит - възпаление на матката

   Базалната температура , тоест  измерването на температурата в ануса на жената отразявя промените свързани с измененията на тъканните реакции на вътрешните полови органи, в зависимост от производството на хормони.Тези  промени в температурата са с локален характер и не се влияят от температурата измерена под мишницата или  в устата . Еднаквото общо повишаване на температурата е в
резултат на заболяване , прегряване и т.н. ,  и естественно се отразява и на показателите на БТ , като ги прави недостоверни .
   Затова ПРАВИЛАТА за ИЗМЕНЕНИЕ на БТ са достатъчно ясни:
1. Температурата е необходимо да се измерва в едно и също време , както в делнични , така и в празнични дни .
2. Предварително трябва да е приготвен медицински термометър , в непосредсвенна близост до леглото.
3.Не ставайте ! Не сядайте ! Не правете активни движения в леглото ! Вземете термометъра и го поставете  внимателно в ануса .
4. Лежете  неподвижно 5 мин .
5. Измъкнете термометъра и запишете показателите в таблицата .

          Таблицата  за записване на БТ има следният вид:

ден/месец   15 март   16март   17март   18март
Ден/цикъл   1   2   3   4
БТ      36,8   36,7   36,5   36,4
Забележка   Обилно    Обилно    Умерено Умерено
      течение   течение   течение   течение

   Тази форма на записване много помага на жената и нейният лекар да разберат възможните причини за безплодие , нарушение в цикъла и т.н.
   Графа "Забележка" включва в себе си такива отклонения , способни да повлияят на БТ : общо заболяване с повишаване на температурата , сношение предишната вечер /както и рано сутринта/, разтройство , прием на алкохол , изменение на БТ от  необичайно време , по-късно от лягане / например лягане в 3
мерене в 6/, както и приемане на различни лекарства за сън и т.н.
   Графиката , за по добра нагледност е необходимо да се направи на разграфена хартия /карирана/ . На единият лист нанесете температурата за целият цикъл , а  не за целият месец . Една кутийка съответства на един ден по хоризонтала и  0.1 градус по вертикала . Обикновенно при ниво 37.0 се получава хоризонтална линия.
   
 БТ в норма има вид на летяща чайка : в първата половина от цикъла тя е по-ниска от 37.0С , а във втората половина - по-висока от 37.0С .
Графика на НОРМАЛНИЯТ цикъл у жена в плодотворна възраст има следните параметри :
( условно е взета средностатистическа дължина на цикъла - 28дни )

1. От първият  до последният ден на менстуацията БТ последователно се снижава от примерно 37.0С до примерно 36.3С - 36.5С
2. Примерно до средата на цикъла (в подълъг цикъл - примерно до деня 2 седмици преди настъпване на следващата менструация ) БТ варира в рамките на 36.3С - 36.6С
3. За две седмици до началото на следващата менструация УЗРЯВА ЯЙЦИКЛЕТКА , във тази връзкаБТ в течение на 3-4 дена започва да се повишава до 37.С - 37.3С  ( При много жени  1-2 дена  преди повишението БТ може да се снижи  с 0.1С - 0.2С )
4. Продължението  на БТ във ІІ фаза( ЛФ -лутеална фаза ) се движи в пределите на 37.0С - 37.4С
5. 2-3 дена преди началото на менструацията БТ започва да пада , като достига нивото в началото си - например 37.0С
6. Разликата между средната БТ , втората фаза и БТ в първа фаза е длъжна да бъде не по - малка от 0.4С - 0.5С

Описваме идеален вариянт , който се среща твърде рядко .
Отклоненията могат да бъдат различни , като всяка особенност свидетелства за определени нарушения .
1. Ако по време на менструацията БТ не се понижава , а повишава - говори за наличие
на хронически Ендометрит ( възпаление на слизестата обвивка на матката) , а това е една от причините за женското безплодие.
2. Ако в  Първа фаза БТ е висока ( 36.6С или още по висока ) - говорим за ниско съдържание на Естроген (женски полов хормон ) . Това е причина за несъзряването на яйциклетката в даденият цикъл .
3. Ако повишението на БТ в средата на цикъла продължи повече от 3 дена - следователно яйциклетката не е съзряла и е нежизнеспособна .
4. Ако  Втора фаза е по малка от 12-14 дена - говорим за недостатъчност на ІІ фаза ( ЛФ - лутеална фаза ) , следва че яйцеклетката не е съзряла , слаба е , оплождането е под въпрос .
5.Ако във Втора фаза БТ има едно или няколко понижения ( пада под 37.0С ) - яйцеклетката е загинала .
6. Ако падането на БТ преди менструацията , е повече от 3 дена - яйцеклетката е слаба и зачеването съмнително .
7. Ако менструацията отсъства , но БТ се задържа в рамките на ІІ фаза ( ЛФ - лутеална фаза ) повече от 2 седмици - вероятен признак за бременност . Необходимо е да направите ТЕСТ за бременност .
8. Ако менструацията отсъства , но БТ пада по-ниско от 37.0С - бременността е съмнителна и по-скоро говирим за Дисфункция на яйчниците .
9. Ако менструацията е оскъдна или необичайна, а БТ продължава да се държи висока 37.0С - възможна е бременност , на фона на  опасност от аборт . Необходим е тест за бременност .
[color= blue]10[/color]. Ако разликата между средната БТ | ( ФФ - фоликулярна фаза )  и || ( ЛФ лутеалан фаза ) фаза е по - малко от 0.4С - яйцеклетката не съзрява .
11. Ако в средата на цикъла имате двойно покачване: БТ се повишава , например до 37.1С за 1 ден , а после се снижава до 36.8С на следващият 1 или 2 дена , после пак се покачва до 37.2С - 37.4С и така се държи до края - обикновенно това е признак на странично въздействие ( напр. заболяване , разтройство и т.н. ) - запишете в графа "забележки" .
12. Ако в средата на цикъла имате двойно покачване : например  БТ се покачва до 37.2С за 1-2 дена , и после пада до 36.8 за 1-2 дена , а после пък се покачва и се задържа по висока от 37,0С но не така устойчиво , както обикновенно - означава че яйцеклетката е загинала веднага след съзряването си .
   При цикъл по дълъг или по-кратък от 28 дена се удължава или скъсява първа фаза  ( фазата до покачването на температирата ) .
ІІ фаза ( ЛФ ) в най-добрият случай трябва да бъде не по-малка от 12-14 дена .
   За разчитане на "опасните дни", за предпазване по календар , е необходимо измерване на БТ не по - малко от 3-4 цикъла . "Опасните дни" се определят по следващият образец :
 От деня , в който температурата е пресякла линията на 37.0С  се отчитат 6 дена назад и 6 дена напред . При ИДЕАЛЕН цикъл , това определя , че съзряването на яйцеклетката е протекло за 14 дена .
14-6=8 ( на 8-мият ден от началото на менструацията започват "опасните дни")
14+6=20( на 20-тия ден от началото на менструацията завършват "опасните дни")
По този образец от 1 до 7 ден на цикъла и след 21 ден можете да не се пазите .
"Опасните дни"се обясняват от следните  2 фактора . около 6 дена сперматозоидите могат да живеят в матката и да дочакат съзряването на яйцеклетката ; Яйцеклетката живее около 6 дена и очаква оплождането .
ВНИМАНИЕ!!! Ако  в различните цикли , денят на пресичането на ниво 37,0 "играе" ( например яйцеклетката съзрява на 12 ,18 или 13 ден) то за определяне на "опасните дни" четете 6 дена от най-малкият показател ( в случая - 12 ден) и прибавете 6 дена към най-високия показател
( в случая - 18 ден ) В приложеният пример "опасните дни" са от 6  до 24.
Същото се отнася и за кратките цикли . Например ако цикълът е 21 ден , то съзряването на яйцеклетката настъпва още на 7 ден. Опасните дни са съответно от  2  до 13 , ако деня на съзряването не "играе".
Но в най-добрия  случай  измерването на БТ се препоръчва  при повечето жени, които искат да се ориентират за своите "опасни дни", както и  за
възможността за забременяване, наличието на ендометрит / ако сте имали аборти, усложниния при раждане, различни възпаления/
ВИСОКАТА ТЕМПЕРАТУРА в І фаза  ( например 36.8С при обичайна ІІ фаза - 37.2С -37.4С ) свидетелства за НЕДОСТАТЪЧЕН естроген , който е необходимо да се прима допълнително ( например Микрофоллин по 1 таб. на ден от първият ден на цикъла до покачването на температурата ) .
НИСКА ТЕМПЕРАТУРА във ІІ фаза ( например 37.0С - 37.1С при нормална І фаза - 36.3С -36.5С ) свидетелства за НЕДОСТАТЪЧНОСТ на ЖЪЛТОТО ТЯЛО Препоръчва се Прогестероном ( по 1.01% разтвор през ден ) или Туриналом ( по 1 таб. дневно )  до настъпване на менструацията , а в случай на настъпила бременност до 10-12 седмица .
ВИСОКА ТЕМПЕРАТУРА между фазите /например 36.8С и 37.6С/ при запазена разлика не по-малка от 0.4С - не е патология . Такова състояние се нарича ХИПЕРТЕРМИЧНО и се проявява в нормални  индивидуални признаци .
НИСКА ТЕМПЕРАТУРА между фазите / например 36,0 и 36,5/ при запазена разлика не по-малка от 0,4* - също е нормално индивидуално състояние.
БТ НЕ СЛЕДВА да се изменя при приемане на орални контрацептиви : температурата ще бъде примерно еднаква в продължение на целият цикъл .
Това е в резултат  от концентрацията на хормоните в таблетките, но не и от собственната хормонална дейност.

Следва ГРАФИКА на ИДЕАЛНА БТ при 28-дневен цикъл .
В нея менструацията продължава 5 дена , покачването на БТ в средата - 3 дена , понижаването на БТ преди менструацията - 4 дена .
Дните за съзряването на яйцеклетката - 15 опасните дни са от 9 до 21 ден
*
Re: Как се измерва базална температура?
« Отговор #299 -: Май 29, 2012, 11:29:11 am »
Леллеее... зави ми се свят от толкова информация :)

Според горенаписаното - аз едва ли ще имам овулация, при условие, че най-ниската ми измерена температура е 36.7 :(.

Имам и голям проблем с часовете, защото съпруга ми става 1-2 пъти в седмицата в 5.30, аз по-принцип в 6.30 я меря. Та най-ниските ми резултати са в 5.30. В 6.30ч последните дни е 36.8/36.9, а ми е само 10тия ден от цикъла.
На него едва му се събират по 5-6часа сън и е по 14-15часа на работа и не ми се иска в дните, в които може да поспи час-два повече да си настройвам часовника и да го будя в 5.30ч.

Не знам какво да правя - то така все варирам поне с час. Днес например се събудих сама в 5.50ч и тогава я измерих.
Взех да обмислям варианта да не се навивам толкова и да го оставя за есента като мине сезона. Той и без това е толкова ангажиран и се прибира скапан от работа, че едва успяваме да правим 1-2 пъти в седмицата секс.
Даже и хормоните ми да бяха ок, не знам какъв шанс трябва да имаме, за да стане като почти не се виждаме :(