0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Как се измерва базална температура?
« -: Септември 27, 2005, 08:38:52 am »
Здравейте.
Искам да ви питам как точно се измерва температурата,за да видиш овулацията кога настъпва,с термометър в устата може ли.А каква трябва да бъде,по-висока ли,нещо се обърках.С тестовете излиза доста скъпо всеки път.
                     Блогодаря.
« Последна редакция: Март 15, 2010, 14:13:40 pm от Елфи »
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
как се измерва температура.
« Отговор #1 -: Септември 27, 2005, 08:47:10 am »
Как да мерим и отбелязваме своята базална температура?

Важно е да се използва специален термометър за базалната температура. Дигиталните термометри също са ефективни.
Дигиталният термометър за базална температура отчита бързо резултат, издава сигнал, когато е достигнал температурата, запомня последната температура и лесно се разчита. Това е важно, когато е замъглен погледа рано сутрин. Добре е да я запишете на тетрадка до леглото си доколкото е възможно най-бързо. Най-добре е да си установите навик къде ще записвате своите данни всеки ден за да не пропуснете или забравите. Липсващи данни за температурата могат да изкривят интерпретацията на вашата графика. Записвайте информацията за температурата си в градуси по Целзий.

Някои основни правила за измерването на базалната температура

Вашите данни за базалната температура ще бъдат много по-надеждни ако спазвате следните указния, а неспазването им може да направи вашата графика трудна за разчитане и анализиране. Важно е да използвате специален термометър за измерване на базалната температура и да я мерите рано сутрин веднага след събуждане. Разбираме, че все пак това са идеализирани условия, които рядко могат да се спазят в нашето ежедневие. Но колкото по-близко сте до тях, толкова по-прецизно и лесно можете да анализирате и интерпретирате графиката си след това.

:!: Мерете температурата си преди ставане от леглото сутрин, защото всички движения могат да доведат до покачване!
:!: Ако използвате живачен термометър, изтръскайте го още от вечерта
:!: Мерете температурата си всяка сутрин по едно и също време!
:!: Мерете температурата си след най-малко 3 часа непрекъснат сън!
:!: Поставяйте термометъра си на достъпно място от леглото за да не ви се налага да ставате преди измерването на температурата!
:!: Използвайте, ако е възможно, един и същ термометър в рамките на един и същи цикъл! Ако случайно се наложи смяна, отбележете го като забележка на своята графика.
:!: Пазете си резервен термометър, в случай че вашия се повреди!
:!: Температурата може да се мери ректално, орално или вагинално, но трябва винаги да се мери на едно и също място, защото е възможно да се различават стойностите на различните места. Някои жени предпочитат да мерят температурата си орално, докато други получават най-добро интерпретиране на резултатите си чрез ректално или вагинално измерване.
:!: Записвайте температурата си възможно най-скоро след измерването. Има много термометри, които пазят последния резултат до следващото измерване. Ако имате друга работа или искате да останете още в леглото можете да я запишете и по-късно, но ние препоръчваме навременно записване с цел да се избегне забравяне или пропускане.
:!: Ако използвате електрическо одеало или възглавничка – поставяйте го в едно и също положение през целия цикъл.
:!: Отбелязвайте със забележка неговото използване.
:!: Мерете температурата преди всякакво друго действие – включително ядене, пиене, отиване до банята. Ако има обстоятелства, които не ви позволяват това, измерете я възможно най-бързо след това и отбележете с бележка в данните за съответния ден.
:!: Ако има обстоятелства – временни или постоянни, които възпрепятстват спазването на тези указния, продължавайте да мерите температурата, като се стремите да се доближавате максимално близко до тях. Отбелязвайте с бележки специалните обстоятелства.
:!: Въвеждайте измерената температура ежедневно в клетката за измерена температура за съответния ден.

Фактори, които могат да повлияят на базалната температура

Както е върху цервикалната слуз, със сигурност има фактори, които могат да окажат влияние и върху вашата базална температура. Те трябва да бъдат отбелязвани в полето забележки за всекидневната информация, която се въвежда в календара. Ако тези фактори се появяват сравнително рядко, няма опасност те да компрометират графиката и нейния анализ.

Следните фактори могат да повлияят на стойностите на базалната температура:

:!: треска;
:!: болест или инфекция (дори, когато не са довели до треска);
vпростуда, зачервено гърло;
:!: лекарства;
vалкохол (особено в по-голямо количество). Ако предната вечер е
:!: консумирано е важно да се отбележи в информацията за деня.
:!: пушене (ако пушите е добре да преустановите с този навик, когато :!: решите да планирате бременност);
:!: емоционален стрес и напрежение;
:!: физически стрес и преумора;
:!: силни вълнения;
:!: разстройства на съня (безсъние, нощно събуждане, неспокоен сън);
:!: промени във времето за събуждане;
:!: промени на часовата зона поради пътуване;
:!: пътуване;
:!: промяна на климата;
:!: използване на електрическо одеало (възглавница);
:!: промяна на стайната температура;
:!: прекъсване на противозачатъчните хапчета;
:!: кърмене.

Ако не можете да се свържете с календара в определен ден, запишете резултатите си на лист хартия, докато имате достъп до сайта. :!:

Повече за фертилните признаци и графиките на базалната температура
 информация от Овулационният календар към нашия сайт


Статии за базалната температура:

Базалната температура
Метод на базалната температура
Сиптотермалния метод
« Последна редакция: Март 15, 2010, 14:36:51 pm от Елфи »
за БТ....
« Отговор #2 -: Февруари 07, 2006, 16:31:58 pm »
И моят въпрос е за меренето на БТ....Наистина ли няма значение дали ще се измерва ректално, орално или вагинално ? Само въпрос на лично предпочитание ли е или все пак някои от 3-те метода се пропоръчва и дава най-точен резултат ?
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
как се измерва температура.
« Отговор #3 -: Февруари 07, 2006, 17:55:56 pm »
Температурата, мерена анално(ректално) и вагинално е с около 0,4-0,5 градуса по-висока от тази,  която е мерена аксиларно и в устата.
Аз съм твърдо за анално мерене.
Когато е мерена анално, графиката във втората фаза е над 37.0  (е има и изключения).
Иначе, все трябва да броиш колко десети се е повишила.
А БТ 36,9 -37,0 -ти показва,че овулацията е минала (примерно)

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
как се измерва температура.
« Отговор #4 -: Февруари 08, 2006, 10:32:36 am »
Ами препоръчва се ректалното/аналното мерене, защото казват, че е най-точно, най-добре отчита малките разлики в температурата. А ако все пак сте решили да мерите орално или вагинално, въпросът е да има двуфазност и не е нужно да преизчисляваш нищо  :D
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*

    Anonymous

как се измерва температура.
« Отговор #5 -: Февруари 08, 2006, 11:05:19 am »
оооо,нищо няма да преизчислявам-започнах с меренето от днес. Нова съм както в сайта,така и в решението да имам бебе..... :wink:
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
как се измерва температура.
« Отговор #6 -: Февруари 08, 2006, 11:09:05 am »
Цитат на: Anonymous
оооо,нищо няма да преизчислявам-започнах с меренето от днес. Нова съм както в сайта,така и в решението да имам бебе..... :wink:


Добре дошла и успех!
Дано много скоро да си имаш едно здраво и хубаво бебе.

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
как се измерва температура.
« Отговор #7 -: Февруари 08, 2006, 11:10:02 am »
....и даже много ми личи колко съм нова-забравих да се логна.... :D
как се измерва температура.
« Отговор #8 -: Февруари 08, 2006, 11:21:16 am »
Цитат на: denis

Добре дошла и успех!
Дано много скоро да си имаш едно здраво и хубаво бебе.


Благодаря ! Бях доста несигурна и уплашена, но след 1 ден четене и ровене тук- нещата ми изглеждат доста по-добре!
Снощи мъжа ми се подигрваше, че съм подхождала към правенето на бебе като към държавен изпит- с много четене... :D
*

    Anonymous

как се измерва температура.
« Отговор #9 -: Април 09, 2006, 19:30:11 pm »
ЗДРАВЕЙТЕ!
И АЗ ИМАМ ВЪПРОС ЗА БТ. АЗ СЕ МЪЧА ЗА БЕБЕ ОТ 7 ГОД. И МОЖЕТЕ ДА СИ ПРЕДСТАВИТЕ КОЛКО СЪМ СИ МЕРИЛА БТ. НО ДОСЕГА /ИЗВИНЕТЕ МЕ ЗА НЕВЕЖЕСТВОТО/ НЕ СЪМ ЗНАЕЛА ТОЛКОВА МНОГО ПОЛЕЗНИ И ВАЖНИ ПОДРОБНОСТИ.
АЗ РАБОТЯ НА СМЕНИ ПО 12 ЧАСА :
1-ВИ ДЕН ДНЕВНА/ОТ 8.00 ДО 20.00 ЧАСА/
2-РИ ДЕН НОЩНА/ОТ 20.00 ДО 8.00 ЧАСА/
СЛЕД ТОВА 2 ДНИ ПОЧИВАМ.
ТА МОЯТ ВЪПРОС Е КАК АЗ ДА СИ ИЗМЕРВАМ БТ? СЛЕД НОЩНА СМЯНА СИ ЛЯГАМ КЪМ 9.00-10.00 ЧАСА И СТАВАМ ОКОЛО 17.00 ЧАСА.
ЩЕ ЧАКАМ СЪВЕТИ. БЛАГОДАРЯ!!!
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
как се измерва температура.
« Отговор #10 -: Април 09, 2006, 21:29:58 pm »
Ами няма да стане.
Пробвай с тестове за овулация.
*
как се измерва температура.
« Отговор #11 -: Април 13, 2006, 18:40:25 pm »
Цитат на: Lali
Виж ТУК.
Само да уточня, че в статията температурите са примерни /както се приема, че цикъла е 28 дни/, важното е да има двуфазност.[/quote

:)Ами да попитам-днес си купих дигитален терометър, а в описанието пише че не е желателно да се измерва ректално!?А нали там най точно показва.Някой ако ползва такъв да ми каже мери ли я там и вреди ли по някакъв начин на термометъра.Благодаря:)
*

    mach4e

как се измерва температура.
« Отговор #12 -: Април 14, 2006, 12:16:49 pm »
здравеите, искам да попитам. През ноща се събудих и реших да си измеря тепрературата тогава и ми показа 36.4 а сутринта като си я измирих когато си я меря попринцип беше 36.7, а досега е била все 36.7 сутрин. коя е вярната
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
как се измерва температура.
« Отговор #13 -: Април 14, 2006, 12:23:33 pm »
Цитат на: mach4e
здравеите, искам да попитам. През ноща се събудих и реших да си измеря тепрературата тогава и ми показа 36.4 а сутринта като си я измирих когато си я меря попринцип беше 36.7, а досега е била все 36.7 сутрин. коя е вярната


Вярна е тази ,която мериш по едно и също време всяка сутрин.Плюс ,минус 1 час.
ТТ не е константа, тя непрекъснато се мени.
При метода на БТ се изисква отчитане при едни и същи условия и по едно и също време - ако едно от тези неща се промени-променя се и температурата.

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
*

    mach4e

как се измерва температура.
« Отговор #14 -: Април 14, 2006, 12:31:55 pm »
много ти благодаря за бързия отговор.
*

    mach4e

как се измерва температура.
« Отговор #15 -: Април 14, 2006, 12:40:52 pm »
Забравих да попитам още нещо. Температурата след ОВ ми е все 36.7 ако съм бремена трябва ли да се покачи или ще си остане същатата.
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
как се измерва температура.
« Отговор #16 -: Април 14, 2006, 13:03:45 pm »
Цитат на: mach4e
Забравих да попитам още нещо. Температурата след ОВ ми е все 36.7 ако съм бремена трябва ли да се покачи или ще си остане същатата.


Как установяваш ,че е имало овулация?
МЦ има 2 фази:
1.преди овулация
2.след овулация
БТ преди овулация е в някакви граници
СЛЕД овулация БТ се покачва с 0,4-0,6 градуса повече от тази през фаза 1
Ако няма такова покачване - може би няма овулация.
Пример: БТ преди овулация 36.4-36,7
след овулация 37,0-37,2
  (ако е 36,7-36,8- не е сигурно дали е имало овулация)

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
*

    mach4e

как се измерва температура.
« Отговор #17 -: Април 14, 2006, 13:36:49 pm »
А възможно ли е да ми е по ниска попринцип температурата, защото аз този месец пих dupfaston и за първи път си я и меря този месец и нямам база за сръвнение. А и разликата преди оволацията е 0,3.
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
как се измерва температура.
« Отговор #18 -: Април 14, 2006, 13:48:24 pm »
Цитат на: mach4e
А възможно ли е да ми е по ниска попринцип температурата, защото аз този месец пих dupfaston и за първи път си я и меря този месец и нямам база за сръвнение. А и разликата преди оволацията е 0,3.

Възможно е да си с по-ниска ТТ. Това не е проблем.
Важно е да има достатъчна разлика в температурата първа/втора фаза.
Именно тази разлика показва имало ли е овулация или не?.
Така както ми казваш 0,3 разлика -нищо не ми говори.Трябва да погледна графиката. Опитай да си я качиш.
Разгледай и графиките на другите момичета - те означават дори и предполагаема овулация,кога са правени тестове и т.н, това много ще ти помогне при разчитане на твоята графика.

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
*

    kareliya

  • ****
  • 542
  • Ако живота ти поднесе лимон,направи си лимонада
как се измерва температура.
« Отговор #19 -: Май 29, 2006, 15:02:35 pm »

      Моят въпрос е относно климата като фактор,влияещ върху БТ.В спалнята сутрин става доста топло.В каква степен това оказва влияние върху температурата на тялото?