0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Благодаря ви, Д-р Тачева!  :heartbeat:



 :youwoman:

Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Добре дошла, д-р Тачева!
Предстои ни първи опит ICSI. По предписание на андролога, трябва да е по метода MESA. При биопсията се установи, че имаме живи сперматозоиди, но доколкото знам те не са окачествявани. В клиниката  по стерилитет ни казаха, че ако при новата операция се намерят достатъчно сперматозоиди, част от тях могат да се замразят "в капка" за следващи процедури. Не мога да намеря информация относно този метод на замразяване. Трябва ли все пак да има някакво минимално количество сперматозоиди за да се премине към него? Притеснявам се, че самата операция е травмираща и има известни рискове при възстановяването на мъжа.
Благодаря Ви за вниманието!
Здравейте,
Практиката показва, че чрез MESA се изолират сперматозоиди с по-добро качество и по-голямо количество, в сравнение с останалите процедури. Необходимо условие по време на самата манипулация, е аспиратът да бъде изследван под микроскоп за наличие или отсъствие на сперматозоиди. Ако се окаже че сперматозоди липсват, за аспирация се изпозва друга част от епидидимиса. Независимо, че MESA е процедура, при която възстановяването на пациентите протича бързо (пациентът се възстановява за 1 ден и може да се върне на работа и към всекидневните си задължения), е добре да бъдат замразени сперматозоиди.  Предполагам, че замразяване „в капка“ е вид „жаргон“ използван от екипа, към който сте се насочили да правите процедурата. Според мен става въпрос за замразяване на много малък обем от пробата (вероятно концентриран) в криосламки. Не трябва да се забравя обаче, че след размразяване сперматозоидите биха могли да загубят своята виталност. За Ваше успокоение и сигурност, задайте въпроса си в клиниката, те най-добре биха могли да Ви отговорят какво са имали предвид. Успех!
Благодаря Ви д-р Тачева!  :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Искам да напомня на всички, които желаят консултация с д-р Тачева и останалите ни консултанти, да задават въпросите си в съответните теми, а не на лични бележки. Това правило сме възприели с две цели - да улесним работата на консултантите и да направим информацията достъпна и за останалите потребители.
Благодаря за разбирането!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Аз също държа да се пита и отговаря тук в темите, а не на лични съобщения, защото така събирам информация и се уча.
Смятам, че е необходимо и полезно за всеки, който има интерес.
*
Здравейте,д-р Тачева!
Щe разкажа накратко какъв е проблема при мен и съпруга ми.При мен запушена дясна тръба вследствие операция от апендисит, лява пропуска, но е нагъната и разширена в частта откъм яйчника - резултат от цветна снимка през месец
март 2006.Спермограма на съпруга ми през февруари 2006 в клиника "Надежда" - нормозооспермия.Хормони в норма и доказана овулация.През май месец 2006
инсеминация - неуспешна.После лято почивки,отпуски.
Презоктомври преглед и се видя киста, изписаха ми Примолут нор за 10 дни.През ноември инсе, лоша спермограма, неуспешно.Насоки за ИКСИ.През декември започваме изследвания за подготовка за ИКСИ.
При мен - хормони на 3ден 
Естрадиол-52,90
LH-2,80
FSH-6,96
Пролактин - 16,06
Тестостерон - 0,16
Микробиологично изследване на двамата - нормална микрофлора,стерилни посявки
Прогестерон - 21 ден - 25,32
И на двамата кръвна група -А1 RH+
Токсоплазмоза - (-)
Рубеола - при мен (+),прекарала съм я като дете,при момчето (-)
Wass(-)

Спермограма на 27.декември 2006г.в Първа АГ болница "Тина Киркова"
резултата е:

Въздържание - 5 дни

Обем на еякулата - 3,0 мл (2,0 - 6,0 мл)

Реакция pH - 9

Вескозитет - повишен

Аглутинация - -

Левкоцити - 12-14 (под 10 на поле)

Бактерии - да

Сперматозоидна концетрация - 15 млн. (мл.)40-160 млн.

Подвижност:

нормокинеза - 45% (>60%)
хипокинеза - 10%
акинеза - 45% (<30%)

Морфология на сперматозоидите:
нормални форми - 53% (60%)
дегенеративни форми - 47% (<40%)

Заключение: Олигоастенотератоспермия - 2ра степен

Други изследвания не са ни назначавани.И ние не сме правили други на своя глава.

На първи февруари тази година стартирахме процедура ИКСИ.Реагирах добре на стимулацията, при пункцията извадиха 11 фоликула.Яйцеклетки ок.лигавица ок., но не стигнахме до трансфер.Нито една яйцеклетка не се е разделила правилно.Доктора каза, че просто яйцеклетките и сперматозоидите не са се харесали.Имало наличие на бактерии, които убивали яйцеклетките???.Шока и за двама ни е голям.Как да действаме от тук натаък? Предложиха ни при следваща процедура да оплодят част от яйцеклетките с донорски сперматозоиди, а друга част със сперматозоиди от съпруга ми.Това предложение не ми хареса и не се чуствам добре от него.Питах дали да не направим имунологични и генетични изследвания, отговора в общии линии е не.
И така сега оттук нататък накъде?Не ми се ще да дойде септември и да правим нов опит,без да сме направили необходимите затова изследвания.Все си мисля, че може да има изследвания които да направим и да дадат отговор на част от въпросите ни.

Благодаря Ви

Поздрави

*
Здравейте,д-р Тачева!
Щe разкажа накратко какъв е проблема при мен и съпруга ми.При мен запушена дясна тръба вследствие операция от апендисит, лява пропуска, но е нагъната и разширена в частта откъм яйчника - резултат от цветна снимка през месец
март 2006.Спермограма на съпруга ми през февруари 2006 в клиника "Надежда" - нормозооспермия.Хормони в норма и доказана овулация.През май месец 2006
инсеминация - неуспешна.После лято почивки,отпуски.
Презоктомври преглед и се видя киста, изписаха ми Примолут нор за 10 дни.През ноември инсе, лоша спермограма, неуспешно.Насоки за ИКСИ.През декември започваме изследвания за подготовка за ИКСИ.
При мен - хормони на 3ден 
Естрадиол-52,90
LH-2,80
FSH-6,96
Пролактин - 16,06
Тестостерон - 0,16
Микробиологично изследване на двамата - нормална микрофлора,стерилни посявки
Прогестерон - 21 ден - 25,32
И на двамата кръвна група -А1 RH+
Токсоплазмоза - (-)
Рубеола - при мен (+),прекарала съм я като дете,при момчето (-)
Wass(-)

Спермограма на 27.декември 2006г.в Първа АГ болница "Тина Киркова"
резултата е:

Въздържание - 5 дни

Обем на еякулата - 3,0 мл (2,0 - 6,0 мл)

Реакция pH - 9

Вескозитет - повишен

Аглутинация - -

Левкоцити - 12-14 (под 10 на поле)

Бактерии - да

Сперматозоидна концетрация - 15 млн. (мл.)40-160 млн.

Подвижност:

нормокинеза - 45% (>60%)
хипокинеза - 10%
акинеза - 45% (<30%)

Морфология на сперматозоидите:
нормални форми - 53% (60%)
дегенеративни форми - 47% (<40%)

Заключение: Олигоастенотератоспермия - 2ра степен

Други изследвания не са ни назначавани.И ние не сме правили други на своя глава.

На първи февруари тази година стартирахме процедура ИКСИ.Реагирах добре на стимулацията, при пункцията извадиха 11 фоликула.Яйцеклетки ок.лигавица ок., но не стигнахме до трансфер.Нито една яйцеклетка не се е разделила правилно.Доктора каза, че просто яйцеклетките и сперматозоидите не са се харесали.Имало наличие на бактерии, които убивали яйцеклетките???.Шока и за двама ни е голям.Как да действаме от тук натаък? Предложиха ни при следваща процедура да оплодят част от яйцеклетките с донорски сперматозоиди, а друга част със сперматозоиди от съпруга ми.Това предложение не ми хареса и не се чуствам добре от него.Питах дали да не направим имунологични и генетични изследвания, отговора в общии линии е не.
И така сега оттук нататък накъде?Не ми се ще да дойде септември и да правим нов опит,без да сме направили необходимите затова изследвания.Все си мисля, че може да има изследвания които да направим и да дадат отговор на част от въпросите ни.

Благодаря Ви

Поздрави


Здравейте,
Вашата история звучи малко объркващо – извадили са 11 яйцеклетки, дотук – добре. "Доктора каза, че просто яйцеклетките и сперматозоидите не са се харесали" – това според мен би трябвало да означава, че не се наблюдава оплождане, но пък:  "Нито една яйцеклетка не се е разделила правилно" – от което съдя, че все пак оплождане е имало, тъй като то предшества деленето. Моят съвет е да отидете отново в клиниката, където сте правили процедурата и да получите допълнителна информация относно:
- броя на зрелите яйцеклетки, което респективно означава и броя на инжектираните такива
- спермограмата и начин на обработка на сперматозоидите в деня на фоликуларната пункция
- броя на оплодените яйцеклетки
- броя и качеството на получените ембриони, ако е имало такива
- коректно обяснение или дори предположение от страна на ембриолога в какво се изразява “нехаресването между сперматозодите и яйцеклетките”, “неправилното разделяне на яйцеклетките” и наличието на “бактерии, които убиват яйцеклетките”, защото той е човека, наблюдавал целия процес, ние можем само да гадаем...
*
Благодаря Ви за отговора д-р Тачева!
Да наистина звучи объркано, но се постарах максимално точно да предам проведения разговор.Ще последвам съвета ви!

Поздрави
Добре дошла, д-р Тачева!
Желая много и здрави бебчета в резултат на неуморния Ви труд. Много сме Ви благодарни за отзивчивостта да помагате и тук.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Благодарности, че ни подкрепяте.  :youwoman:
Здравейте, д-р Тачева!
Моят въпрос се отнася за доминиращите фоликули при стимулиране за ин витро. Бях на 28 год.,когато правих първия си опит ин витро и по време на стимулацията ми обясниха, че странно, но яйчниците ми не реагират на стимулацията /Пурегон 100, Меногон и Декапептил/. Броят и размерите на фоликулите се движеха по следния начин: Ляв яйчник: на 6-ия ден - 3-4 с размер 9-10; на 7-ия ден - един - 12,0; два-10,0; два-9,0; 9-ти ден - два-17,0; два-10,0; 10-ти ден - един-20,0; един-19,0; един-13,0; един-10,0;
Десен яйчник: 6-ти ден - 3-4 бр.; 7-ми ден-размер 8-9,0; 9-ти ден-два фоликула с размер 10,0; 10-ти ден- два по 12,5.
Дефакто от левия яйчник имах два,които дръпнаха много пред другите /от тях при пункцията можаха да издърпат само единия/.
В крайна сметка едва 5 овоцита, от които три оплодени и трансферирани. Резултат - неуспешно ин витро. На въпросът ми и при следващото ин витро ли ще е така, беше отговорено утвърдително.
Аз нямам проблеми с хормоните, както и никакви забележки по кръвната картина.
На какво друго може да се дължи това? Има ли начин да променя нещата за следващото ин витро?
Препятствията са онези страховити неща, които виждаш, щом отклониш поглед от целта си.

Хенри Форд
*
Здравейте, д-р Тачева!
Моят въпрос се отнася за доминиращите фоликули при стимулиране за ин витро. Бях на 28 год.,когато правих първия си опит ин витро и по време на стимулацията ми обясниха, че странно, но яйчниците ми не реагират на стимулацията /Пурегон 100, Меногон и Декапептил/. Броят и размерите на фоликулите се движеха по следния начин: Ляв яйчник: на 6-ия ден - 3-4 с размер 9-10; на 7-ия ден - един - 12,0; два-10,0; два-9,0; 9-ти ден - два-17,0; два-10,0; 10-ти ден - един-20,0; един-19,0; един-13,0; един-10,0;
Десен яйчник: 6-ти ден - 3-4 бр.; 7-ми ден-размер 8-9,0; 9-ти ден-два фоликула с размер 10,0; 10-ти ден- два по 12,5.
Дефакто от левия яйчник имах два,които дръпнаха много пред другите /от тях при пункцията можаха да издърпат само единия/.
В крайна сметка едва 5 овоцита, от които три оплодени и трансферирани. Резултат - неуспешно ин витро. На въпросът ми и при следващото ин витро ли ще е така, беше отговорено утвърдително.
Аз нямам проблеми с хормоните, както и никакви забележки по кръвната картина.
На какво друго може да се дължи това? Има ли начин да променя нещата за следващото ин витро?
Здравейте,
Образуването на малък брой фоликули, респективно яйцеклетки, най-често се дължи на намален яйчников резерв. Ако тази диагноза се потвърди, би трябвало да се приложи специфичен протокол за стимулация. Обективен отговор може да получите от специалистите по Репродуктивна ендокринология.
*
Добре дошла сред нас, д-р Тачева! :lol:

Имам и въпрос към Вас.

Защо не се препоръчва замразяване на бластоцисти, а се предпочита такова на по-ранен етап на деление?

Поздрави!


*

    поля

Здравеите др.Тан4ева.С три неуспе6ни опита инвитро и един трансфер на размразени ембриони-неуспе6ен.Докторката казва,4е лигавицата е много хубава,енбрионите съ6то.По време на опитите направих всякакжи изследвания-оказа се,4е имам високи антитела-ТАТ и МАТ.Преди месец ме оперираха и отстраниха дясна тръба(лява нямам от преди)задръстена с ендометриозни огни6та.Как мислите проблема дали е бил ж тази тръ.Благодаря ви предварително.
*
Здравейте Д-р Тачева,
много се радвам, че сте сред нас и ни помагате!
Аз също имам един въпрос към Вас: Какво означава ЕТ на ембриони с CS-37?
*
Добре дошла сред нас, д-р Тачева! :lol:

Имам и въпрос към Вас.

Защо не се препоръчва замразяване на бластоцисти, а се предпочита такова на по-ранен етап на деление?

Поздрави!
Здравей Виа,

Замразяването на ембриони на ранен етап на делене и замразяването на бластоцисти са 2 различни методики, при които се използват различни криопротекторни среди и различни протоколи на замразяване. В никакъв случай не мога да кажа, че едната се “предпочита” повече от другата. Всяка от тях има своите предимства. Лаборатория, която рутинно извършва ембриотрансфер 2-3 ден е нормално да замразява ембрионите на този стадий на делене, но това в никакъв случай не означава, че другата методика “не работи”. С риск да се повторя –  изключително важно значение има индивидуалният подход към пациента, не само от гледна точка на стимулационните протоколи, но и в самата лабораторна работа.
*
Здравеите др.Тан4ева.С три неуспе6ни опита инвитро и един трансфер на размразени ембриони-неуспе6ен.Докторката казва,4е лигавицата е много хубава,енбрионите съ6то.По време на опитите направих всякакжи изследвания-оказа се,4е имам високи антитела-ТАТ и МАТ.Преди месец ме оперираха и отстраниха дясна тръба(лява нямам от преди)задръстена с ендометриозни огни6та.Как мислите проблема дали е бил ж тази тръ.Благодаря ви предварително.
Здравейте,
Не бих могла да отговоря обективно на Вашия въпрос, поради това, че не е от моята компетенция. Според мен причината за неуспеха е комплексна. Най-добре е да се обърнете към клиницист, който ще Ви даде обективен отговор. Повишените нива на ТАТ и МАТ изискват задължителна консултация с ендокринолог.
*
Здравейте Д-р Тачева,
много се радвам, че сте сред нас и ни помагате!
Аз също имам един въпрос към Вас: Какво означава ЕТ на ембриони с CS-37?

Здравейте,
В повечето лаборатории, практикуващи ембриотрансфер на 2-ри ден, качеството на ембрионите се оценява по 4 степенна скала, в зависимост от броя и разположението на бластомерите и пропорцията на ануклеарните фрагменти. По този начин се селектират оптимален брой ембриони за ембриотрансфер, с цел постигане на висока степен на забременяване и нисък процент многоплодни бременности. За всеки ембрион се определя индивидуален ембрио скор, а кумулативният скор – CS или по-точно – CЕS представлява сбор от индивидуалните ембрио скорове на трансферираните ембриони. По принцип  CЕS=20 точки е критерият за разделяне на пациентите с добра или лоша прогноза за забременяване, като с увеличаване на  CЕS, се повишава и вероятността за реализиране на бременност, но трябва да се има предвид, че при трансфер на ембриони с CЕS над 40 се увеличава процента на многоплодните бременности.
От всичко написано дотук, Вие сама можете да си направите изводите, като знаете броя на трасферираните Ви ембриони.
*
Д-р Тачева, благодаря Ви за разяснението!
Здравейте, д-р Тачева!
Предстои ми втори опит инвитро и за повишаване на шансовете ми за забременяване моят лекар ми предложи да се подложа на ендометриална биопсия в 4 определени дни от цикъла, предшестващ инвитрото.
Моля да коментирате ендометриалната биопсия  преди IVF като метод,  целящ по-успешното имплантиране на ембриона, в двата му аспекта: събиране на материал за ко-култивиране и нараняване на маточната лигавица. Съществуват ли убедителни доказателства за неговата ефективност? Какъв е риска и поносимостта му от пациентките? Благодаря Ви предварително.