0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Д-р Десислава Тачева е родена на 11 април 1970 г. в гр. София. През 1995 г. получава магистърска степен от Биологически факултет на Софийски Университет “Св. Климент Охридски”. През 2001 г. придобива образователната и научна степен Доктор по научната специалност “Ембриология”, въз основа на защитена дисертация на тема: “Оплождане in vitro на човешки ооцити и оптимизиране на условията за култивиране на ембриони”.
Специализирала е в областта на човешката ембриология и съвременните репродуктивни технологии в Медицински Университет, гр. Любек, Германия, Института по репродуктивна медицина и IVF “Маркес”, гр. Барселона, Испания, Университетска болница "Херлев", гр.Копенхаген, Дания, Институт "Biogenesi", гр. Монца, Италия.
Член е на Европейската асоциация по човешка репродукция и ембриология (ESHRE).
Хоноруван преподавател към Катедра по Цитология, Хистология и Ембриология, СУ “Св. Климент Охридски”.


Здравейте момичета,
Поздравления за прекрасния сайт! За мен е удоволствие да бъда сред вас и заедно да преодолеем проблемите, които ви вълнуват и тревожат. Ще се постарая да бъда максимално полезна и да отговарям на въпросите ви в рамките на няколко дни.
Желая ви много красиви мигове с настъпващата  пролет.
Успех!
Д-р Тачева
« Последна редакция: Април 14, 2007, 00:30:31 am от jam »
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Добре дошла, д-р Тачева. :lol:
Благодаря ти за отзивчивостта и помощта.
Успех. :lol:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
добре дошла в нашия сайт, д-р Тачева, и благодаря за желанието да ни помагате!
попътен вятър на новата тема!  :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Добре дошла д-р Тачева!
 :)
Д-р Тачева, радвам се да Ви видя тук!
*
Добре дошла д-р Тачева :D
Добре дошла д-р Тачева! Благодаря Ви за вашата всеотдайност и желание да ни помогнете
*
Благодаря ви д-р Тачева затова,че сте сред нас и за готовността ви да ни помагате!И аз ви поздравявам с добре дошла!
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Добре дошла, д-р Тачева.
Благодаря ви  за отзивчивостта и помощта!!! :D :D :D
*

    Danidan

  • *****
  • 1209
  • творец- щурец с малко щурче
Ехааа и аз съм приятно изненадана. :D
Поздрави и от мен, д-р Тачева!
Успех!
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Много хубава идея да бъдете сред нас! И аз ви приветствам и благодаря! Успех!


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
Добре дошла д-р Тачева :D
Възхищавам се на всеотдайността на хора като Вас, като д-р Даскалова, д-р Даскалов и birdie.
Да си лекар е много певече от това, да имаш познания и практика.
И вие тук го доказвате.
Радвам се, че сте сред нас! :thankyousign:
Добре дошла, д-р Тачева  :D
Аз бих искала да попитам какво е Вашето мнение за трансфера на бластоцисти? Според Вас има ли по-голям шанс за настъпване на бременност от трансфера на трети ден?

Предварително благодаря!

lb2f
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Здравейте д-р Тачева и благодаря за отзивчивостта!

Бих искала да Ви попитам за мнението Ви относно ЕТ на втори и ЕТ на трети ден.
Конкретно в нашия случай се получи така:
Аспирирани 16 яйциклетки, 15 оплодени /икси/;
ден втори - всички бяха разделени на 4;
ЕТ на 2 ден. Трансфера беше труден /защипване на шийката/ и Доктора предложи втори ЕТ на 5 ден, върнахме 3 бластоциста.
Срещам информация че трансфер на фаза 4А е с най-малка успеваемост и в повечето световни клиники не се препоръчва, та въпроса ми е след като ембрионите са ни с потенциал, дали трансфера на 3 ден не е по-подходящ в нашия случай спрямо такъв на втори ден?
Влагодаря Ви за отделеното внимание!

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Добре дошла, д-р Тачева.
Голямо БЛАГОДАРЯ за желанието да помогнете.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Добре дошла, д-р Тачева.  :flower:

Радвам се, че ще бъдете с нас.

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*
Добре дошла, д-р Тачева  :D
Аз бих искала да попитам какво е Вашето мнение за трансфера на бластоцисти? Според Вас има ли по-голям шанс за настъпване на бременност от трансфера на трети ден?

Предварително благодаря!

Здравейте,
Основното и най-голямо предимство при ембриотрансфер на стадий бластоцист е редуциране на риска от многоплодна бременност, поради малкия брой трансферирани ембриони – 2, а в повечето случаи – и само един. За съжаление, обаче, научно е доказано, че дългото култивиране на ембрионите не „отсява“ само тези, които са с нормален генетичен код. Моето мнение е, че е необходим индивидуален подход за всеки пациент, в зависимост от неговата възраст, морфологията на аспирираните яйцеклетки, % оплождане, броя и качеството на получените ембриони. Когато всички тези фактори бъдат взети под внимание, заедно с данните от стимулационния протокол, тогава би могло да се реши при кой транфер (на ранно делящо се ембрио или бластоцист) пациентката има по-голям шанс не само за реализиране на бременност, но и за раждане на живо и здраво дете.
*
Здравейте д-р Тачева и благодаря за отзивчивостта!

Бих искала да Ви попитам за мнението Ви относно ЕТ на втори и ЕТ на трети ден.
Конкретно в нашия случай се получи така:
Аспирирани 16 яйциклетки, 15 оплодени /икси/;
ден втори - всички бяха разделени на 4;
ЕТ на 2 ден. Трансфера беше труден /защипване на шийката/ и Доктора предложи втори ЕТ на 5 ден, върнахме 3 бластоциста.
Срещам информация че трансфер на фаза 4А е с най-малка успеваемост и в повечето световни клиники не се препоръчва, та въпроса ми е след като ембрионите са ни с потенциал, дали трансфера на 3 ден не е по-подходящ в нашия случай спрямо такъв на втори ден?
Влагодаря Ви за отделеното внимание!
Здравейте,
За мен е странен подхода за двоен ембриотрансфер (2-ри и 5-ти ден). В световната практика не се толерира подобно поведение. Не съществува статистически достоверна разлика в процента на реализираните бременности след трансфер на ембриони на 2-ри и 3-ти ден. Конкретно за Вашия случай - при еднакво качество на всички ембриони на 2-ри ден, аз бих препоръчала ембриотрансфер на по-късен стадий, с цел селекция на ембрионите.  При съмнение за труден трансфер се използват специални катетри, за да се  избегне „защипването“ с двузъбец, което намалява в пъти успеваемостта на процедурата.
Добре дошла, д-р Тачева!
Предстои ни първи опит ICSI. По предписание на андролога, трябва да е по метода MESA. При биопсията се установи, че имаме живи сперматозоиди, но доколкото знам те не са окачествявани. В клиниката  по стерилитет ни казаха, че ако при новата операция се намерят достатъчно сперматозоиди, част от тях могат да се замразят "в капка" за следващи процедури. Не мога да намеря информация относно този метод на замразяване. Трябва ли все пак да има някакво минимално количество сперматозоиди за да се премине към него? Притеснявам се, че самата операция е травмираща и има известни рискове при възстановяването на мъжа.
Благодаря Ви за вниманието!
Д-р Тачева, благодаря Ви, че сте тук!  :youwoman:


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Благодаря ви, Д-р Тачева!  :heartbeat:



 :youwoman:

Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Добре дошла, д-р Тачева!
Предстои ни първи опит ICSI. По предписание на андролога, трябва да е по метода MESA. При биопсията се установи, че имаме живи сперматозоиди, но доколкото знам те не са окачествявани. В клиниката  по стерилитет ни казаха, че ако при новата операция се намерят достатъчно сперматозоиди, част от тях могат да се замразят "в капка" за следващи процедури. Не мога да намеря информация относно този метод на замразяване. Трябва ли все пак да има някакво минимално количество сперматозоиди за да се премине към него? Притеснявам се, че самата операция е травмираща и има известни рискове при възстановяването на мъжа.
Благодаря Ви за вниманието!
Здравейте,
Практиката показва, че чрез MESA се изолират сперматозоиди с по-добро качество и по-голямо количество, в сравнение с останалите процедури. Необходимо условие по време на самата манипулация, е аспиратът да бъде изследван под микроскоп за наличие или отсъствие на сперматозоиди. Ако се окаже че сперматозоди липсват, за аспирация се изпозва друга част от епидидимиса. Независимо, че MESA е процедура, при която възстановяването на пациентите протича бързо (пациентът се възстановява за 1 ден и може да се върне на работа и към всекидневните си задължения), е добре да бъдат замразени сперматозоиди.  Предполагам, че замразяване „в капка“ е вид „жаргон“ използван от екипа, към който сте се насочили да правите процедурата. Според мен става въпрос за замразяване на много малък обем от пробата (вероятно концентриран) в криосламки. Не трябва да се забравя обаче, че след размразяване сперматозоидите биха могли да загубят своята виталност. За Ваше успокоение и сигурност, задайте въпроса си в клиниката, те най-добре биха могли да Ви отговорят какво са имали предвид. Успех!
Благодаря Ви д-р Тачева!  :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Искам да напомня на всички, които желаят консултация с д-р Тачева и останалите ни консултанти, да задават въпросите си в съответните теми, а не на лични бележки. Това правило сме възприели с две цели - да улесним работата на консултантите и да направим информацията достъпна и за останалите потребители.
Благодаря за разбирането!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Аз също държа да се пита и отговаря тук в темите, а не на лични съобщения, защото така събирам информация и се уча.
Смятам, че е необходимо и полезно за всеки, който има интерес.
*
Здравейте,д-р Тачева!
Щe разкажа накратко какъв е проблема при мен и съпруга ми.При мен запушена дясна тръба вследствие операция от апендисит, лява пропуска, но е нагъната и разширена в частта откъм яйчника - резултат от цветна снимка през месец
март 2006.Спермограма на съпруга ми през февруари 2006 в клиника "Надежда" - нормозооспермия.Хормони в норма и доказана овулация.През май месец 2006
инсеминация - неуспешна.После лято почивки,отпуски.
Презоктомври преглед и се видя киста, изписаха ми Примолут нор за 10 дни.През ноември инсе, лоша спермограма, неуспешно.Насоки за ИКСИ.През декември започваме изследвания за подготовка за ИКСИ.
При мен - хормони на 3ден 
Естрадиол-52,90
LH-2,80
FSH-6,96
Пролактин - 16,06
Тестостерон - 0,16
Микробиологично изследване на двамата - нормална микрофлора,стерилни посявки
Прогестерон - 21 ден - 25,32
И на двамата кръвна група -А1 RH+
Токсоплазмоза - (-)
Рубеола - при мен (+),прекарала съм я като дете,при момчето (-)
Wass(-)

Спермограма на 27.декември 2006г.в Първа АГ болница "Тина Киркова"
резултата е:

Въздържание - 5 дни

Обем на еякулата - 3,0 мл (2,0 - 6,0 мл)

Реакция pH - 9

Вескозитет - повишен

Аглутинация - -

Левкоцити - 12-14 (под 10 на поле)

Бактерии - да

Сперматозоидна концетрация - 15 млн. (мл.)40-160 млн.

Подвижност:

нормокинеза - 45% (>60%)
хипокинеза - 10%
акинеза - 45% (<30%)

Морфология на сперматозоидите:
нормални форми - 53% (60%)
дегенеративни форми - 47% (<40%)

Заключение: Олигоастенотератоспермия - 2ра степен

Други изследвания не са ни назначавани.И ние не сме правили други на своя глава.

На първи февруари тази година стартирахме процедура ИКСИ.Реагирах добре на стимулацията, при пункцията извадиха 11 фоликула.Яйцеклетки ок.лигавица ок., но не стигнахме до трансфер.Нито една яйцеклетка не се е разделила правилно.Доктора каза, че просто яйцеклетките и сперматозоидите не са се харесали.Имало наличие на бактерии, които убивали яйцеклетките???.Шока и за двама ни е голям.Как да действаме от тук натаък? Предложиха ни при следваща процедура да оплодят част от яйцеклетките с донорски сперматозоиди, а друга част със сперматозоиди от съпруга ми.Това предложение не ми хареса и не се чуствам добре от него.Питах дали да не направим имунологични и генетични изследвания, отговора в общии линии е не.
И така сега оттук нататък накъде?Не ми се ще да дойде септември и да правим нов опит,без да сме направили необходимите затова изследвания.Все си мисля, че може да има изследвания които да направим и да дадат отговор на част от въпросите ни.

Благодаря Ви

Поздрави

*
Здравейте,д-р Тачева!
Щe разкажа накратко какъв е проблема при мен и съпруга ми.При мен запушена дясна тръба вследствие операция от апендисит, лява пропуска, но е нагъната и разширена в частта откъм яйчника - резултат от цветна снимка през месец
март 2006.Спермограма на съпруга ми през февруари 2006 в клиника "Надежда" - нормозооспермия.Хормони в норма и доказана овулация.През май месец 2006
инсеминация - неуспешна.После лято почивки,отпуски.
Презоктомври преглед и се видя киста, изписаха ми Примолут нор за 10 дни.През ноември инсе, лоша спермограма, неуспешно.Насоки за ИКСИ.През декември започваме изследвания за подготовка за ИКСИ.
При мен - хормони на 3ден 
Естрадиол-52,90
LH-2,80
FSH-6,96
Пролактин - 16,06
Тестостерон - 0,16
Микробиологично изследване на двамата - нормална микрофлора,стерилни посявки
Прогестерон - 21 ден - 25,32
И на двамата кръвна група -А1 RH+
Токсоплазмоза - (-)
Рубеола - при мен (+),прекарала съм я като дете,при момчето (-)
Wass(-)

Спермограма на 27.декември 2006г.в Първа АГ болница "Тина Киркова"
резултата е:

Въздържание - 5 дни

Обем на еякулата - 3,0 мл (2,0 - 6,0 мл)

Реакция pH - 9

Вескозитет - повишен

Аглутинация - -

Левкоцити - 12-14 (под 10 на поле)

Бактерии - да

Сперматозоидна концетрация - 15 млн. (мл.)40-160 млн.

Подвижност:

нормокинеза - 45% (>60%)
хипокинеза - 10%
акинеза - 45% (<30%)

Морфология на сперматозоидите:
нормални форми - 53% (60%)
дегенеративни форми - 47% (<40%)

Заключение: Олигоастенотератоспермия - 2ра степен

Други изследвания не са ни назначавани.И ние не сме правили други на своя глава.

На първи февруари тази година стартирахме процедура ИКСИ.Реагирах добре на стимулацията, при пункцията извадиха 11 фоликула.Яйцеклетки ок.лигавица ок., но не стигнахме до трансфер.Нито една яйцеклетка не се е разделила правилно.Доктора каза, че просто яйцеклетките и сперматозоидите не са се харесали.Имало наличие на бактерии, които убивали яйцеклетките???.Шока и за двама ни е голям.Как да действаме от тук натаък? Предложиха ни при следваща процедура да оплодят част от яйцеклетките с донорски сперматозоиди, а друга част със сперматозоиди от съпруга ми.Това предложение не ми хареса и не се чуствам добре от него.Питах дали да не направим имунологични и генетични изследвания, отговора в общии линии е не.
И така сега оттук нататък накъде?Не ми се ще да дойде септември и да правим нов опит,без да сме направили необходимите затова изследвания.Все си мисля, че може да има изследвания които да направим и да дадат отговор на част от въпросите ни.

Благодаря Ви

Поздрави


Здравейте,
Вашата история звучи малко объркващо – извадили са 11 яйцеклетки, дотук – добре. "Доктора каза, че просто яйцеклетките и сперматозоидите не са се харесали" – това според мен би трябвало да означава, че не се наблюдава оплождане, но пък:  "Нито една яйцеклетка не се е разделила правилно" – от което съдя, че все пак оплождане е имало, тъй като то предшества деленето. Моят съвет е да отидете отново в клиниката, където сте правили процедурата и да получите допълнителна информация относно:
- броя на зрелите яйцеклетки, което респективно означава и броя на инжектираните такива
- спермограмата и начин на обработка на сперматозоидите в деня на фоликуларната пункция
- броя на оплодените яйцеклетки
- броя и качеството на получените ембриони, ако е имало такива
- коректно обяснение или дори предположение от страна на ембриолога в какво се изразява “нехаресването между сперматозодите и яйцеклетките”, “неправилното разделяне на яйцеклетките” и наличието на “бактерии, които убиват яйцеклетките”, защото той е човека, наблюдавал целия процес, ние можем само да гадаем...
*
Благодаря Ви за отговора д-р Тачева!
Да наистина звучи объркано, но се постарах максимално точно да предам проведения разговор.Ще последвам съвета ви!

Поздрави
Добре дошла, д-р Тачева!
Желая много и здрави бебчета в резултат на неуморния Ви труд. Много сме Ви благодарни за отзивчивостта да помагате и тук.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Благодарности, че ни подкрепяте.  :youwoman:
Здравейте, д-р Тачева!
Моят въпрос се отнася за доминиращите фоликули при стимулиране за ин витро. Бях на 28 год.,когато правих първия си опит ин витро и по време на стимулацията ми обясниха, че странно, но яйчниците ми не реагират на стимулацията /Пурегон 100, Меногон и Декапептил/. Броят и размерите на фоликулите се движеха по следния начин: Ляв яйчник: на 6-ия ден - 3-4 с размер 9-10; на 7-ия ден - един - 12,0; два-10,0; два-9,0; 9-ти ден - два-17,0; два-10,0; 10-ти ден - един-20,0; един-19,0; един-13,0; един-10,0;
Десен яйчник: 6-ти ден - 3-4 бр.; 7-ми ден-размер 8-9,0; 9-ти ден-два фоликула с размер 10,0; 10-ти ден- два по 12,5.
Дефакто от левия яйчник имах два,които дръпнаха много пред другите /от тях при пункцията можаха да издърпат само единия/.
В крайна сметка едва 5 овоцита, от които три оплодени и трансферирани. Резултат - неуспешно ин витро. На въпросът ми и при следващото ин витро ли ще е така, беше отговорено утвърдително.
Аз нямам проблеми с хормоните, както и никакви забележки по кръвната картина.
На какво друго може да се дължи това? Има ли начин да променя нещата за следващото ин витро?
Препятствията са онези страховити неща, които виждаш, щом отклониш поглед от целта си.

Хенри Форд
*
Здравейте, д-р Тачева!
Моят въпрос се отнася за доминиращите фоликули при стимулиране за ин витро. Бях на 28 год.,когато правих първия си опит ин витро и по време на стимулацията ми обясниха, че странно, но яйчниците ми не реагират на стимулацията /Пурегон 100, Меногон и Декапептил/. Броят и размерите на фоликулите се движеха по следния начин: Ляв яйчник: на 6-ия ден - 3-4 с размер 9-10; на 7-ия ден - един - 12,0; два-10,0; два-9,0; 9-ти ден - два-17,0; два-10,0; 10-ти ден - един-20,0; един-19,0; един-13,0; един-10,0;
Десен яйчник: 6-ти ден - 3-4 бр.; 7-ми ден-размер 8-9,0; 9-ти ден-два фоликула с размер 10,0; 10-ти ден- два по 12,5.
Дефакто от левия яйчник имах два,които дръпнаха много пред другите /от тях при пункцията можаха да издърпат само единия/.
В крайна сметка едва 5 овоцита, от които три оплодени и трансферирани. Резултат - неуспешно ин витро. На въпросът ми и при следващото ин витро ли ще е така, беше отговорено утвърдително.
Аз нямам проблеми с хормоните, както и никакви забележки по кръвната картина.
На какво друго може да се дължи това? Има ли начин да променя нещата за следващото ин витро?
Здравейте,
Образуването на малък брой фоликули, респективно яйцеклетки, най-често се дължи на намален яйчников резерв. Ако тази диагноза се потвърди, би трябвало да се приложи специфичен протокол за стимулация. Обективен отговор може да получите от специалистите по Репродуктивна ендокринология.
*
Добре дошла сред нас, д-р Тачева! :lol:

Имам и въпрос към Вас.

Защо не се препоръчва замразяване на бластоцисти, а се предпочита такова на по-ранен етап на деление?

Поздрави!


*

    поля

Здравеите др.Тан4ева.С три неуспе6ни опита инвитро и един трансфер на размразени ембриони-неуспе6ен.Докторката казва,4е лигавицата е много хубава,енбрионите съ6то.По време на опитите направих всякакжи изследвания-оказа се,4е имам високи антитела-ТАТ и МАТ.Преди месец ме оперираха и отстраниха дясна тръба(лява нямам от преди)задръстена с ендометриозни огни6та.Как мислите проблема дали е бил ж тази тръ.Благодаря ви предварително.
*
Здравейте Д-р Тачева,
много се радвам, че сте сред нас и ни помагате!
Аз също имам един въпрос към Вас: Какво означава ЕТ на ембриони с CS-37?
*
Добре дошла сред нас, д-р Тачева! :lol:

Имам и въпрос към Вас.

Защо не се препоръчва замразяване на бластоцисти, а се предпочита такова на по-ранен етап на деление?

Поздрави!
Здравей Виа,

Замразяването на ембриони на ранен етап на делене и замразяването на бластоцисти са 2 различни методики, при които се използват различни криопротекторни среди и различни протоколи на замразяване. В никакъв случай не мога да кажа, че едната се “предпочита” повече от другата. Всяка от тях има своите предимства. Лаборатория, която рутинно извършва ембриотрансфер 2-3 ден е нормално да замразява ембрионите на този стадий на делене, но това в никакъв случай не означава, че другата методика “не работи”. С риск да се повторя –  изключително важно значение има индивидуалният подход към пациента, не само от гледна точка на стимулационните протоколи, но и в самата лабораторна работа.
*
Здравеите др.Тан4ева.С три неуспе6ни опита инвитро и един трансфер на размразени ембриони-неуспе6ен.Докторката казва,4е лигавицата е много хубава,енбрионите съ6то.По време на опитите направих всякакжи изследвания-оказа се,4е имам високи антитела-ТАТ и МАТ.Преди месец ме оперираха и отстраниха дясна тръба(лява нямам от преди)задръстена с ендометриозни огни6та.Как мислите проблема дали е бил ж тази тръ.Благодаря ви предварително.
Здравейте,
Не бих могла да отговоря обективно на Вашия въпрос, поради това, че не е от моята компетенция. Според мен причината за неуспеха е комплексна. Най-добре е да се обърнете към клиницист, който ще Ви даде обективен отговор. Повишените нива на ТАТ и МАТ изискват задължителна консултация с ендокринолог.
*
Здравейте Д-р Тачева,
много се радвам, че сте сред нас и ни помагате!
Аз също имам един въпрос към Вас: Какво означава ЕТ на ембриони с CS-37?

Здравейте,
В повечето лаборатории, практикуващи ембриотрансфер на 2-ри ден, качеството на ембрионите се оценява по 4 степенна скала, в зависимост от броя и разположението на бластомерите и пропорцията на ануклеарните фрагменти. По този начин се селектират оптимален брой ембриони за ембриотрансфер, с цел постигане на висока степен на забременяване и нисък процент многоплодни бременности. За всеки ембрион се определя индивидуален ембрио скор, а кумулативният скор – CS или по-точно – CЕS представлява сбор от индивидуалните ембрио скорове на трансферираните ембриони. По принцип  CЕS=20 точки е критерият за разделяне на пациентите с добра или лоша прогноза за забременяване, като с увеличаване на  CЕS, се повишава и вероятността за реализиране на бременност, но трябва да се има предвид, че при трансфер на ембриони с CЕS над 40 се увеличава процента на многоплодните бременности.
От всичко написано дотук, Вие сама можете да си направите изводите, като знаете броя на трасферираните Ви ембриони.
*
Д-р Тачева, благодаря Ви за разяснението!
Здравейте, д-р Тачева!
Предстои ми втори опит инвитро и за повишаване на шансовете ми за забременяване моят лекар ми предложи да се подложа на ендометриална биопсия в 4 определени дни от цикъла, предшестващ инвитрото.
Моля да коментирате ендометриалната биопсия  преди IVF като метод,  целящ по-успешното имплантиране на ембриона, в двата му аспекта: събиране на материал за ко-култивиране и нараняване на маточната лигавица. Съществуват ли убедителни доказателства за неговата ефективност? Какъв е риска и поносимостта му от пациентките? Благодаря Ви предварително.
Уважаема Д-р Тачева, извинявам се, че въпросът ми не касае пряко вашата ембриологична работа, но се надявам, че ще можете да ми отговорите.

Вземането на антибиотици по време на процеса на подтискане на хипофизата или стимулация би ли повлияло на качеството на ембрионите и въобще би ли поставило в опасност един провеждащ се инвитро цикъл.
Благодаря!

Румяна
Др Тачева,

Благодаря и аз за помощта, търпението и подкрепата!

Моят въпрос е следният: Правя опити за инвитро на спонтанен цикъл. За втори, последователен път след пункция, ембрионът е дефектен - миналият месец беше с 2 пронуклеуса (което, сега като ровя в интернет, май е нормално, но нещо в случая не беше точно така, сиреч, яйцеклетката имаше някакви хромозомни дефекти), а този месец е дори с четири пронуклеуса. Пропуснах да кажа, че имам един неуспешен ин-витро опит, при който от 14 аспирирани яйцеклетки, се оплодиха 11, но се развиха успешно 6, които трансферирахме. Лекарят ми каза, че при стимулацията подобни хромозомни проблеми ,като тези, които сега наблюдаваме във втори пореден спонтанен цикъл, не е имало.

Имунологични проблеми нямаме, генетични изследвания ще направя, но ми се иска от сега да знам какви са възможностите да имаме някакъв нелечим проблем.. Иначе при нас причината за стерилитет са липсващи тръби.

Благодаря ви предварително.

PS Пропуснах също така да отбележа, че тези "нуклеарни" проблеми (извинявам се за невежия израз:-) се наблюдават в първите 24 часа след пункция.
« Последна редакция: Април 16, 2007, 11:58:22 am от coookie »
*
Здравейте, д-р Тачева!
Предстои ми втори опит инвитро и за повишаване на шансовете ми за забременяване моят лекар ми предложи да се подложа на ендометриална биопсия в 4 определени дни от цикъла, предшестващ инвитрото.
Моля да коментирате ендометриалната биопсия  преди IVF като метод,  целящ по-успешното имплантиране на ембриона, в двата му аспекта: събиране на материал за ко-култивиране и нараняване на маточната лигавица. Съществуват ли убедителни доказателства за неговата ефективност? Какъв е риска и поносимостта му от пациентките? Благодаря Ви предварително.

Здравейте,
Накратко, ко-култивирането на ендометриални клетки (т.нар. изкуствена матка), включва няколко стъпки:
1.Ендометриална биопсия, в резултат на която се изолира малък участък от ендометриума;
2.Обработване и замразяване на пробата;
3.Размразяване в деня на фоликуларната пункция;
4.Поставяне на вече оплодените яйцеклетки върху ендометриалните клетки, като в следващите дни се мониторират растежа и развитието на ембрионите.

Процедурата е относително неинвазивна и безболезнена, рискът е минимален, изключително рядко се наблюдават инфекции.
Понякога се използва при пациенти с неуспешни IVF процедури, при които неуспехът се дължи на не добро качество на ембрионите. Някои автори твърдят, че ко-култивирането може да повлияе качеството на ембрионите (редуцира ануклеарните фрагменти в ембриона), но не повлиява имплантацията.
http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=1731423
Ако съществуваха убедителни доказателства за ефективността на метода, тази методика щеше да бъде разработена и предлагана от  всички големи фирми-производители на хранителни среди за ин витро програмата.
http://www.advancedfertility.com/coculture.htm 
*
Уважаема Д-р Тачева, извинявам се, че въпросът ми не касае пряко вашата ембриологична работа, но се надявам, че ще можете да ми отговорите.

Вземането на антибиотици по време на процеса на подтискане на хипофизата или стимулация би ли повлияло на качеството на ембрионите и въобще би ли поставило в опасност един провеждащ се инвитро цикъл.
Благодаря!

Румяна
Здравейте,
както сама сте отбелязали, Вашия въпрос не засяга ембриологичната работа и аз бих препоръчала да се консултирате с лекуващия Ви лекар.
*
Здравейте д-р Тачева,
аз като "на всяко гърне мерудия", ама да си попитам  :lol:
Какво означава ембриони "първо" съответно "второ" качество.
Как се оценяват ембрионите след пункцията и оплождането?
В очакване ....
*
Др Тачева,

Благодаря и аз за помощта, търпението и подкрепата!

Моят въпрос е следният: Правя опити за инвитро на спонтанен цикъл. За втори, последователен път след пункция, ембрионът е дефектен - миналият месец беше с 2 пронуклеуса (което, сега като ровя в интернет, май е нормално, но нещо в случая не беше точно така, сиреч, яйцеклетката имаше някакви хромозомни дефекти), а този месец е дори с четири пронуклеуса. Пропуснах да кажа, че имам един неуспешен ин-витро опит, при който от 14 аспирирани яйцеклетки, се оплодиха 11, но се развиха успешно 6, които трансферирахме. Лекарят ми каза, че при стимулацията подобни хромозомни проблеми ,като тези, които сега наблюдаваме във втори пореден спонтанен цикъл, не е имало.

Имунологични проблеми нямаме, генетични изследвания ще направя, но ми се иска от сега да знам какви са възможностите да имаме някакъв нелечим проблем.. Иначе при нас причината за стерилитет са липсващи тръби.

Благодаря ви предварително.

PS Пропуснах също така да отбележа, че тези "нуклеарни" проблеми (извинявам се за невежия израз:-) се наблюдават в първите 24 часа след пункция.
Здравейте,
както сама сте успели да разберете, след инсеминиране е нормално яйцеклетката да има два пронуклеуса – мъжки и женски, които са характерен белег за оплождане. Предполагам, че в първия случай, ембрионът е спрял развитието си на този стадий (това, обаче, се установява 48 часа след пункцията). Вероятни причини могат да бъдат липсата на активация на яйцеклетката, дефекти в сперматозоида, непълна миграция на мъжкия пронуклеус и др.
За наличието на повече от два пронуклеуса “отговорни” могат да бъдат както сперматозоидите, така и яйцеклетките. Практиката в IVF лабораториите показва, че например триплоидни зиготи се формират в около 2% от инсеминираните ооцити след стандартна процедура по оплождане ин витро. В тези случаи говорим за полиспермия – в яйцеклетката са проникнали повече от един сперматозоид, което се дължи на нарушение в кортикалната реакция на яйцеклетката, често се наблюдава при инсеминиране на яйцеклетката с по-голям от необходимия брой  сперматозоиди.
Не считам, че тези два случая са показателни за съществуването на някакви генетични нарушения при Вас или съпруга Ви, но за да посрещнете следващата си процедура спокойна, може би е по-добре да направите генетични изследвания. Успех!


*
Здравейте д-р Тачева,
аз като "на всяко гърне мерудия", ама да си попитам  :lol:
Какво означава ембриони "първо" съответно "второ" качество.
Как се оценяват ембрионите след пункцията и оплождането?
Здравей Fussii,
Съществуват различни методики за оценяване на ембрионите, в зависимост от стадия на развитието им. При оценката на ранно делящи се ембриони (2-ри ден или 48 часа след пункцията), най-често се използва 4-степенна скала за оценяване - в зависимост от броя и разположението на бластомерите и пропорцията на ануклеарните фрагменти. Ембрионите, които се оценяват с І-ва и ІІ-ра степен са ембриони с добро качество – с четен брой бластомери с правилна форма и с помалко от 10% фрагменти от обема на ембриона, а тези оценявани с ІІІ-та и ІV- степен са с повече от 20% фрагментация и общо взето с не добра прогноза за реализиране на бременност. Трябва да отбележа, че съществуват и изключения от това правило.
Когато ембрионите са на стадий бластоцист се използва друга методика за оценяване - т.нар. скорова система, при която с различен брой точки се дава оценка на способността за развитие на бластоцистите, базирана на морфологичната им характеристика. Поздрави!
Др. Тачева, 


Много ви благодаря за отговора! Боя се, че може би не сьм била точна в описанието на проблема, защото в пьрвия случай ембрионьт се делеше и след 48-ми час, а вьв втория - беше ИКСИ.
Ґенетични правим...

Благодаря ви!
*
Здравейте д-р Тачева!Наскоро завърши неуспешно първият ми ИКСИ опит.Пунктирани ми бяха 29 яйцеклетки,от които 18 се оплодиха,на 3-ти ден ми върнаха 2,а на ден 6-ти,когато се обадих да питам колко ембриона  има за замразяване,ми отговориха,че са останали само два,единият добър,другият по-малко.Каква е причината за това според вас,защо толкова яйцеклетки останаха неоплодени и толкова бързо загинаха.Благодаря Ви!
Не идваш ли на този свят,за да прегърнеш едно дете?
http://bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=26711&AlbumId=96722
*
Здравейте д-р Тачева!
Благодаря Ви за отзивчивостта и съпричастността!
Моят въпрос е подобен на този на Capris.
Две ИКСИ-та, по ок. 13 пунктирани яйцеклетки, всички оплодени, върнати по 6 на трети ден с добро качество според лекаря (делене на 4,6,8). На четвърти ден и при двата опита останалите ембриони спират развитието си. Направени са имунологични,  генетични изследвания, SDI тест, микроделеции на Y хромозомата- всички без отклонения.
И още един въпрос-хиперстимулацията влошава ли качеството на пунктираните яйцеклетки.
Благодаря Ви!       
Здравейте д-р Тачева,благодаря за отделеното време и съпричастност.Предстой ми първи опит икси с биопсия на тестиса.Диагнозата на съпруга ми е азооспермия,има операция на ваикоцеле,хормони в норма.Въпроса ми е необходими ли са генетични и имунологични изследвания/какви по точно/ и какво още можем да направим предварително за да увеличим шанса?Бъдете здрава!
*
Др. Тачева, 


Много ви благодаря за отговора! Боя се, че може би не сьм била точна в описанието на проблема, защото в пьрвия случай ембрионьт се делеше и след 48-ми час, а вьв втория - беше ИКСИ.
Ґенетични правим...

Благодаря ви!
Момичета,
С цел да получавате коректни отговори, много моля, да описвате с повече подробности и възможно най-точно въпросите, които задавате.
Благодаря,
Д-р Тачева
*
Здравейте д-р Тачева!Наскоро завърши неуспешно първият ми ИКСИ опит.Пунктирани ми бяха 29 яйцеклетки,от които 18 се оплодиха,на 3-ти ден ми върнаха 2,а на ден 6-ти,когато се обадих да питам колко ембриона  има за замразяване,ми отговориха,че са останали само два,единият добър,другият по-малко.Каква е причината за това според вас,защо толкова яйцеклетки останаха неоплодени и толкова бързо загинаха.Благодаря Ви!
Здравейте,
Не всички пунктирани яйцеклетки са в еднакъв стадий на развитие, както и не всички пунктирани фоликули са с еднакъв размер. Някои от яйцеклетките са незрели, други – атретични или пък презрели. Годни за оплождане са само зрелите яйцеклетки, а средно се оплождат около 70-80% от тях. Така, напълно е  възможно при аспирирани 29 яйцеклетки, 18 от тях да бъдат оплодени. Причините за стопиране в развитието на ембрионите могат да бъдат различни – от проблеми в средата и условията за култивиране (отглеждане) на яйцеклетките и ембрионите до нуклеарни  или цитоплазмени аномалии, както и неактивиране на ембрионалния геном.
Поздрави,
Д-р Тачева
*
Здравейте д-р Тачева!
Благодаря Ви за отзивчивостта и съпричастността!
Моят въпрос е подобен на този на Capris.
Две ИКСИ-та, по ок. 13 пунктирани яйцеклетки, всички оплодени, върнати по 6 на трети ден с добро качество според лекаря (делене на 4,6,8). На четвърти ден и при двата опита останалите ембриони спират развитието си. Направени са имунологични,  генетични изследвания, SDI тест, микроделеции на Y хромозомата- всички без отклонения.
И още един въпрос-хиперстимулацията влошава ли качеството на пунктираните яйцеклетки.
Благодаря Ви!       

Здравейте,
нека уточним, че 4-клетъчния стадий на развитие е характерен за ембриони 2-ри ден или 48 часа след пункцията, т.е. при наличие на 4-ри клетъчни ембриони на 3-ти ден (72 часа) от пункцията по-скоро говорим за ембриони, които са стопирали развитието си.
Качеството на аспирираните яйцеклетки зависи от редица фактори – възраст, базално ниво на FSH, тип на използвания протокол за стимулация и др. Съществуват различни мнения по този въпрос, но според повечето то тях, хиперстимулацията по-скоро не оказва негативно влияние върху качеството на яйцеклетките.
http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=16198456
Поздрави,
Д-р Тачева 
*
Здравейте д-р Тачева,благодаря за отделеното време и съпричастност.Предстой ми първи опит икси с биопсия на тестиса.Диагнозата на съпруга ми е азооспермия,има операция на ваикоцеле,хормони в норма.Въпроса ми е необходими ли са генетични и имунологични изследвания/какви по точно/ и какво още можем да направим предварително за да увеличим шанса?Бъдете здрава!
Здравейте,
Препоръчителна е консултация с генетик, като необходимите генетични изследвания включват кариотипизиране и микроделеции на У хромозомата, както и мутации в CFTR-гена.
Успех!
*

    naha

  • *****
  • 1474
  • За всяко нещо си има Време, Път и Надежда!
Чак сега виждам темата  :D. Помоща Ви ще бъде безценна тук. :bighug:
Хиперстимулация и Лекарства
« Отговор #56 -: Май 06, 2007, 10:21:50 am »
Здравейте Д-р Тачева

моля за вашето мнение

имам Хиперстимулация и ми предписаха Spironolactone за отводняване

до колко може да навреди на ембрионите ( 1 седмица след трансфера)

Благодаря предварително

*
Re: Хиперстимулация и Лекарства
« Отговор #57 -: Май 06, 2007, 18:53:41 pm »
Здравейте Д-р Тачева

моля за вашето мнение

имам Хиперстимулация и ми предписаха Spironolactone за отводняване

до колко може да навреди на ембрионите ( 1 седмица след трансфера)

Благодаря предварително

Здравейте,
Spironolactone не е най-подходящия препарат при риск от овариален хиперстимулационен синдром и евентуална бременност. Най-добре е този въпрос да го обсъдите с Вашия лекуващ лекар.
Успех,
Д-р Тачева
Благодаря Ви за отговора Д-р Тачева

може ли да ми кажете какво се прилага в такива случаи като моя?

моя лекар не е в България и като прочетох в листовката
че Спиронолактона води до увреждане на плода доста се изплаших
защото го взимах около 4-5 дни

С уважение
Мария


*
  Уважаема д-р Тачева,
Трогната съм от усилията и съпричастността, които проявявате!
Въпросът ми е следният: Първото ми Ин-витро беше неуспешно. На 29 години съм, с хормони в норма, следена овулация, нормален цикъл, яйчникова дейност и нормална спермограма /на мъжа:)/, лапароскопски отстранени тръби поради двустранен хидросалпингс. Ин-витрото протече след стимулация с Примолут-нор, Декапептил и Меногон, с пункция на 10 ден от началото на стимулацията, с 9 извадени яйцеклетки. ЕТ беше 3 денонощия и 6 часа след часа на пункцията. Върнаха ми 5 /изписани в протокола като 4+1 (8,8,6,6) ембриона с обяснението, че не стават за замразяване, защото са твърде дефрагментирани.
   Бихте ли ми обяснили какви могат да бъдат евентуалните причини за дефрагментирането? Както пишете по-горе, дефрагментацията е признак и за ненастъпване на бременност, с някои изключения. Възможно ли е времевият фактор /т.е. - времето на трансфер/ да е от значение, освен останалите такива?
   Благодаря Ви за помощта и грижата! С уважение!
Здравейте д-р.Тачева! Благодарим ви много за отзивчивостта, която проявявате. Бих искала, като специалист в областта, да ви питам - ако размразени ембриони, с добро качество, тръгнат да се делят, % успеваемост същият ли е както за самата процедура, или тези ембриони има по-голяма вероятност  да загинат при ембриотрансфера? Благодаря ви предварително.
*
Благодаря Ви за отговора Д-р Тачева

може ли да ми кажете какво се прилага в такива случаи като моя?

моя лекар не е в България и като прочетох в листовката
че Спиронолактона води до увреждане на плода доста се изплаших
защото го взимах около 4-5 дни

С уважение
Мария


Здравейте,
Смятам, че по-коректен отговор ще получите, ако зададете въпроса си в консултантската тема на Д-р Стаменов и Д-р Персенска. Все пак аз съм ембриолог и имам само наблюдения, а поставянето на подобна диагноза като овариален хиперстимулационен синдром и лечението се извършва само от акушер-гинеколози.
Успех,
Д-р Тачева
*
  Уважаема д-р Тачева,
Трогната съм от усилията и съпричастността, които проявявате!
Въпросът ми е следният: Първото ми Ин-витро беше неуспешно. На 29 години съм, с хормони в норма, следена овулация, нормален цикъл, яйчникова дейност и нормална спермограма /на мъжа:)/, лапароскопски отстранени тръби поради двустранен хидросалпингс. Ин-витрото протече след стимулация с Примолут-нор, Декапептил и Меногон, с пункция на 10 ден от началото на стимулацията, с 9 извадени яйцеклетки. ЕТ беше 3 денонощия и 6 часа след часа на пункцията. Върнаха ми 5 /изписани в протокола като 4+1 (8,8,6,6) ембриона с обяснението, че не стават за замразяване, защото са твърде дефрагментирани.
   Бихте ли ми обяснили какви могат да бъдат евентуалните причини за дефрагментирането? Както пишете по-горе, дефрагментацията е признак и за ненастъпване на бременност, с някои изключения. Възможно ли е времевият фактор /т.е. - времето на трансфер/ да е от значение, освен останалите такива?
   Благодаря Ви за помощта и грижата! С уважение!
Здравейте,
Фрагментацията е един от най-важните параметри при оценяване жизнеността на ембрионите. Причините за появата на фрагменти могат да бъдат различни – състав на средата и условия за култивиране на ембрионите, рН, температура и др., някои автори посочват като евентуални причини и възрастта на жената, тип на стимулационния протокол, наличие на хиперстимулация. Не бих казала, че времето на ембриотрансфера е от значение за присъствието на фрагменти. При наличие на > 15% фрагменти може да се приложи т.нар. микрохирургично отстраняване на фрагментите – представалява аспирирането им през отвор в zona pellucida. 
Поздрави,
Д-р Тачева
*
Здравейте д-р.Тачева! Благодарим ви много за отзивчивостта, която проявявате. Бих искала, като специалист в областта, да ви питам - ако размразени ембриони, с добро качество, тръгнат да се делят, % успеваемост същият ли е както за самата процедура, или тези ембриони има по-голяма вероятност  да загинат при ембриотрансфера? Благодаря ви предварително.
Здравейте Еverton,
успеваемостта при ин витро процедурата зависи не само от качеството на трансферираните ембриони, от голямо значение са и редица други фактори. Но ако се концентрираме само върху качеството на размразените ембриони – при пълно възстановяване  и последващо делене на ембрионите - успеваемостта е подобна.
Успех при процедурата!
Д-р Тачева
*
Здравейте Д-р Тачева!
 Благодаря ви за проявеното внимание, то значи много за нас!
Искам да ви попитам има ли връзка м/у  % нa дефрагментация при SDI-теста и % на фрагментите при култивиране на ембриона? Ние сме с 3 неуспешни иксита. Възможно ли е лошите показатели на мъжа ми да са причина за високият % фрагменти на нашите ембриони? Благодаря!
Доктор Тачева, здравейте!  Благодаря Ви от сърце за времето и енергията, които ни отделяте. 

В друга част от форума започна дискусия за рисковете от малформации при ИКСИ, дали са по-високи отколкото при естествено настъпваща бременност.  В тази връзка някъде прочетох, че рискът от малформации при ИКСИ е по-голям, когато се използват сперматозоиди отделени в еякулат, отколкото при такива, добити чрез MESA или TESA.  Бихте ми могла да коментирате това, или по-скоро е вероятно да съм попаднала на некоректна публикация.  Благодаря предварително.
*
Уважаема д-р Тачева!
Предстои ни първи опит ICSI поради мъжки фактор (запушени семепроводни каналчета). По предписание на андролога, трябва да е по метода MESA. При пробна биопсия се установи, че имаме спермогенеза. Доколкото разбрах при този метод на аспирация на сперматозоиди се "извлича" по-голямо количество и по-подвижни сперматозоиди в сравнение с другите методи. Въпросът ми е извършва ли се тази манипулация(MESA) във вашата клиника, тъй като смятаме да правим опита там.
Благодаря Ви за вниманието  :)
"Всеки от нас се ражда, защото преди това Бог го е обикнал, оценил, видял е смисъл в това и той да стане част от мирозданието"

Митрополит Антоний Сурожки
Здравейте д-р Тачева. От SDI теста се разбра, че сперматозоидите с фрагментирана ДНК са 33.3%.Верно ли е според вас, че сперматозоиди с такъв процент на дефрагметация, създават ембрион, който е практически невъзможно да се развива. Имаме две неуспешни ИКСИ, като са върнати по три ембриона на трети ден, разделени на 7,и според екипа ембрионите са перфектни. Благодаря ви за отговора.
*
Здравейте Д-р Тачева!
 Благодаря ви за проявеното внимание, то значи много за нас!
Искам да ви попитам има ли връзка м/у  % нa дефрагментация при SDI-теста и % на фрагментите при култивиране на ембриона? Ние сме с 3 неуспешни иксита. Възможно ли е лошите показатели на мъжа ми да са причина за високият % фрагменти на нашите ембриони? Благодаря!
Здравейте Faith,
За съжаление, все още не са установени причините, както и самия механизъм на фрагментацията на ембрионите. Съществуват няколко хипотези, но нито една все още не е доказана. В един предишен отговор съм дала някои от вероятните причини за появата на фрагменти, като разбира се не може да бъде отречена и връзката между качеството на сперматозоидите и качеството на ембрионите. Трябва да имате предвид, че резултатите от  SDIA теста в много случаи не са константна величина и могат да се третират успешно със следната терапия:  Pycnogenol 200mg/ ден, L-Carnitine 3 gr/ ден, Аcetyl carnitine 500mg/ ден, Vitamin C 1,000mg/ден и Vitamin E 800IU /ден) с продължителност 6-8 седмици.
Желая Ви късмет и вярвам, че следващата Ви процедура ще бъде успешна!
Д-р Тачева
*
Доктор Тачева, здравейте!  Благодаря Ви от сърце за времето и енергията, които ни отделяте. 

В друга част от форума започна дискусия за рисковете от малформации при ИКСИ, дали са по-високи отколкото при естествено настъпваща бременност.  В тази връзка някъде прочетох, че рискът от малформации при ИКСИ е по-голям, когато се използват сперматозоиди отделени в еякулат, отколкото при такива, добити чрез MESA или TESA.  Бихте ми могла да коментирате това, или по-скоро е вероятно да съм попаднала на некоректна публикация.  Благодаря предварително.
Здравейте Принцеска,
Процентът на малформации при деца родени след ICSI процедура е подобен на този за естествената популация. Предполагате ли, че ако рискът от малформации беше висок, ще бъде разрешено да се използва този метод в цял свят? Аз мисля, че не... Процедурите  MESA, TESA, ТЕSE, PESA са разработени върху основата на ICSI за мъже с Azoospermia (липса на сперматозоиди в еякулата). В някои случаи, при тежки форми на Olygoasthenoteratozoospermia и Azoospermia, дори се препоръчва преимплантационна генетична диагностика (PGD) и/или изследване на процеса мейоза в сперматогенезата, с цел да бъдат избегнати вродени аномалии - http://www.ivf.bg/?p=640 
Поздрави,
Д-р Тачева
*
Уважаема д-р Тачева!
Предстои ни първи опит ICSI поради мъжки фактор (запушени семепроводни каналчета). По предписание на андролога, трябва да е по метода MESA. При пробна биопсия се установи, че имаме спермогенеза. Доколкото разбрах при този метод на аспирация на сперматозоиди се "извлича" по-голямо количество и по-подвижни сперматозоиди в сравнение с другите методи. Въпросът ми е извършва ли се тази манипулация(MESA) във вашата клиника, тъй като смятаме да правим опита там.
Благодаря Ви за вниманието  :)
Здравейте graco,
В нашата клиника се практикува  MESA. Останала информация е вярна. Успех!
Д-р Тачева
*
Здравейте д-р Тачева. От SDI теста се разбра, че сперматозоидите с фрагментирана ДНК са 33.3%.Верно ли е според вас, че сперматозоиди с такъв процент на дефрагметация, създават ембрион, който е практически невъзможно да се развива. Имаме две неуспешни ИКСИ, като са върнати по три ембриона на трети ден, разделени на 7,и според екипа ембрионите са перфектни. Благодаря ви за отговора.
Здравейте Kotkata,
резултатите от SDIА теста се отчитат въз основа на т.нар. DFI (ДНК фрагментационен индекс), като за абнормална стойност се счита стойността на DFI < 30. От въпроса Ви не става ясно дали при вашето изследване DFI = 33.3%. Твърди се, че при абнормални стойности на този тест, шансът за реализиране на бременност е намален 2 пъти при жени под 33 години и 3-4 пъти – при жени над 35 годишна възраст. Възможно е да се приложи терапия с антиоксиданти, която да подобри стойностите от  SDIА теста при мъже с абнормални резултати.
Поздрави,
Д-р Тачева
*

    naha

  • *****
  • 1474
  • За всяко нещо си има Време, Път и Надежда!
Д-р Тачева, много често се споменава, че хиперстимулацията помага за закрепването на ембрионите. В действителност така ли е?

                                               С уважение: Надежда :flower:
Здравейте д-р Тачева,благодаря ви предварително за отделеното време и внимание.Предстой ни първи опит икси и до колкото разбрах по метода- теса.Това е резултат от биопсия от 2005г:Епидиум с изразена интерстициална фиброза.Единични сперматозоиди само в някой от каналите на епидидима.Тестис със запазена сперматогенеза.Моля кажете ми вашето мнение,какво означава това,необходима ли е втора биопсия и теса ли е най- подходяща за нас?
*
Здравейте д-р Тачева!
Моят въпрос е: Колко трябва да е оптималния размер на маточната лигавица за успешно закрепване на ембрионите след трансфер?
*
Д-р Тачева, много често се споменава, че хиперстимулацията помага за закрепването на ембрионите. В действителност така ли е?

                                               С уважение: Надежда :flower:
Здравей Надежда,
Успеваемостта при тези случаи зависи от вида и степента на хиперстимулационния синдром.
Поздрави,
Д-р Тачева
*
Здравейте д-р Тачева,благодаря ви предварително за отделеното време и внимание.Предстой ни първи опит икси и до колкото разбрах по метода- теса.Това е резултат от биопсия от 2005г:Епидиум с изразена интерстициална фиброза.Единични сперматозоиди само в някой от каналите на епидидима.Тестис със запазена сперматогенеза.Моля кажете ми вашето мнение,какво означава това,необходима ли е втора биопсия и теса ли е най- подходяща за нас?
Здравейте,
Въз основа на данните от хистологията, най-подходящата процедура във вашия случай е изолирането на сперматозоиди от тестикуларна тъкан. Вашият андролог ще прецени дали  процедурата ще бъде ТЕSE или TESA.
Успех!
Д-р Тачева
*
Здравейте д-р Тачева!
Моят въпрос е: Колко трябва да е оптималния размер на маточната лигавица за успешно закрепване на ембрионите след трансфер?
Здравейте,
Отговорът на Вашия въпрос е: между 6 и 14 mm.
И тук искам да помоля и модераторите, и момичетата, които имат въпроси, ако е възможно въпросите от клиничен характер да бъдат задавани в темата на Д-р Стаменов и Д-р Персенска, а тук да се ограничим само в областта на ембриологията.
Благодаря,
Д-р Тачева
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Д-р Тачева, разбирам мнението ви, но има момичета, които държат на вас и вашето мнение и затова задават някои въпроси на вас.
И не знам как бихме могли да ограничим този процес. :oops:
*
Здравейте д-р Тачева,

какво означават съкращенията:4АА и 4АB+ при определяне качеството на ембрионите?

Благодаря

Здравейте д-р Тачева,
предстои ми първо икси в края на този месец, но в 2 поредни микробиологии на мъжа ми се откриват първо ентерекоки, за които пие антибиотик, и на контролната спермограма след това еcoli(вероятен патоген). Пак антибиотик и сега чакаме резултата от микробиологията, но съм склонна да мисля, че проблемът продължава, заради наличието на левкоцити в спермограмата, жълт цвят и повишен вискозитет. Описах Ви проблемът от микробиологично естество, тъй като искам да Ви попитам възможно ли е по някакъв начин наличието на такъв вид инфекция да компрометира иксито като например качеството на ембрионите или каквото и да е.
Надявам се че правилно задавам въпроса си към Вас. Ако греша Ви моля да ме извините, но не мога да преценя точно.
Предварително Ви благодаря     
Здравейте д-р Тачева,
Имам 6 инсеминации/със силни коремни болки след всяка/ и два неуспешни опита ICSI.При първият опит ICSI ми поставиха диагноза /според доктора /антитела които правели твърди стените на яйцеклетката и единственият начин да си имаме дете е ICSI.Въпросът ми е защо са се получавали тези болки след инсеминациите?И какво значи твърда обвивка на яйцеклетките?Какви са точно тези антитела/защото нямам никъде черно на бяло /за тях?Много ви благодаря предварително за отговорите.
*
Здравейте д-р Тачева,

какво означават съкращенията:4АА и 4АB+ при определяне качеството на ембрионите?

Благодаря


Здравейте Niki1,
Тези съкращения са част от системата за оценяване на бластоцисти. С цифрите от 1 до 6 се дава оценка на морфологията (степента на експандиране и статуса на излюпване) на бластоцистите. С буквите А, В и С се оценяват отделно вътреклетъчната маса и трофектодерма. Конкретно във Вашия случай 4АА и 4 АВ+ означават експандирани бластоцисти с голям обем бластоцел, с добре оформени вътреклетъчна маса и трофектодерм и тънка zona pellucida, т.е. 2 чудесни за ембриотрансфер бластоциста.
Поздрави,
Д-р Тачева
*
Здравейте д-р Тачева,
предстои ми първо икси в края на този месец, но в 2 поредни микробиологии на мъжа ми се откриват първо ентерекоки, за които пие антибиотик, и на контролната спермограма след това еcoli(вероятен патоген). Пак антибиотик и сега чакаме резултата от микробиологията, но съм склонна да мисля, че проблемът продължава, заради наличието на левкоцити в спермограмата, жълт цвят и повишен вискозитет. Описах Ви проблемът от микробиологично естество, тъй като искам да Ви попитам възможно ли е по някакъв начин наличието на такъв вид инфекция да компрометира иксито като например качеството на ембрионите или каквото и да е.
Надявам се че правилно задавам въпроса си към Вас. Ако греша Ви моля да ме извините, но не мога да преценя точно.
Предварително Ви благодаря     
Здравейте iliana_k,
при наличие на бактерии в еякулата съществува риск от контаминация, но пък една от целите на обработката на семенната течност е именно тя да бъде очистена от бактерии, левкоцити и др. Не съществуват сигурни данни за намаляване процента на оплождане и влошаване качеството на ембрионите.
Поздрави и успех,
Д-р Тачева
*
Здравейте д-р Тачева,
Имам 6 инсеминации/със силни коремни болки след всяка/ и два неуспешни опита ICSI.При първият опит ICSI ми поставиха диагноза /според доктора /антитела които правели твърди стените на яйцеклетката и единственият начин да си имаме дете е ICSI.Въпросът ми е защо са се получавали тези болки след инсеминациите?И какво значи твърда обвивка на яйцеклетките?Какви са точно тези антитела/защото нямам никъде черно на бяло /за тях?Много ви благодаря предварително за отговорите.
Здравейте myhito,
Предполагам, че инсеминациите са правени в специализирана клиника по стерилитет и семенната течност е била обработвана. Понякога, макар и рядко, е възможно след инсеминацията да се получи перитонеално дразнене и дискомфорт.
Известно е, че zona pellucida съдържа тъканно-специфични антигени, като някои от тях могат да инхибират прикрепянето на сперматозоидите към нея. При тези случаи, действително начинът на оплождане е чрез интрацитоплазмено инжектиране на един сперматозоид в яйцеклетката. За да се постави такава диагноза, е необходимо да се изследва кръвен серум или фоликуларна течност за доказване на наличието на антитела срещу zona pellucida.
Поздрави,
Д-р Тачева
*
Здравейте д-р Тачева,
Ние сме с мъжки фактор, партньора ми е с диагноза азооспермия, вследствие на крипторхизъм. Има единични сперматозоиди в тестикуларната тъкан. Правили сме два опита TESE/ICSI и един трансфер на замразени ембриони, неуспешни. При първия опит от 14 аспирирани яйцекллетки се оплодиха 13, на 3 ден имахме 10 ембриона, 6 с < 10% фрагментации и 4>20% фрагментации. При втория опит имах 11 зрели яйцеклетки, на 2 ден 8 ембриона, на 3 ден 2 ембриона идеални и 1 с повече фрагментации.
Въпроса ми е дали терапия с антиоксиданти, преди следващ опит, може да повлияе при азооспермията и на малкото образуващи се сперматозоиди?
Благодаря ви предварително!
Доктор Тачева,сърдечно ви благодаря за отговора.
Д-р Тачева, много Ви благодаря за отговора и пожеланията! :D
Здравейте Д-р Тачева,

До момента сме направили 5 инсеминаци на спонтанен цикъл, без стимулация в специализирана клиника-безуспешни.
Показателите на съпруга ми средно са:
обем 2.5 мл,
концентрация 50 млн.мл,
РН 8.5,
а+в подвижни 50%,
моргология по WHO 10%,
морфология по Крюгер 3.5%.
Заключение-Teratozoospermia
Мислите ли, че с тази морфолигия имаме реални шансове ако продължим с инсеминациите, защото четох че с морфология под 4% се препоръчва направо ICSI, даже не и IVF.Ще ви бъда благодарна ако го коментирате и дадете съвет.
Също какво показва Sperm-Hyaluronan Binding Assay - 65%(норма над 80)?
Препоръчвате ли да направим SDI тест? Благодаря Ви.


« Последна редакция: Юли 08, 2007, 13:45:52 pm от buba_ste »
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Здравейте Д-р Тачева,

Моите въпроси са няколко:
При стимулиран цикъл за ин витро, за 1 зрял фоликул колко единици естрадиол се полагат?
Колко време/часа преди ЕТ, се прави хачинга, тогава когато се налага?
Има ли хачинга отрицателно влияние в/у хачнатите ембрионите, които са останали за доотлеждане до стадий бластоцист?
Какъв е критерия за замръзяване на бластоцисти?

Благодаря Ви за вниманието и спорен ден! :D

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Аз имам подебен въпрос с този на st, мъжа ми е с азооспермия и "необилно коли4ество сперматозоиди в 50% от семиниферните канал4ета на десния тестис" Та въпросите ми, които търсих да задам на уролог/андролог, но в форума не намерих такъв, а тук са заденини към ембриолог :) са следните:
Кой от методите трябва да използваме ТЕСА или МЕСА, доколкото успях да се ограмотя МЕСА е най-щадящият и се прилага дори и когато другите методи са безуспешни и то с мн висок процент на успеваемост.
Ако това е верно, при какви показатели в клиника, която разполага със съответната МЕСА апаратура, андрологът би предпо4ел някой от другите методи.
Ето още малко инфо от биопсията: " описаната находка съответства на картина при смесена герминативноклетъ4на аплазая с фокална сперматогенеза" това доколкото разбрах зна4и 4е клетките не могат да произведат пове4е сперматозоиди и трябва да използваме само тези които до момента съществуват и като ги из4ерпаме- край?
Мн дълго стана, но ще се радвам на мнението ви :)
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*
Здравейте д-р Тачева,
Ние сме с мъжки фактор, партньора ми е с диагноза азооспермия, вследствие на крипторхизъм. Има единични сперматозоиди в тестикуларната тъкан. Правили сме два опита TESE/ICSI и един трансфер на замразени ембриони, неуспешни. При първия опит от 14 аспирирани яйцекллетки се оплодиха 13, на 3 ден имахме 10 ембриона, 6 с < 10% фрагментации и 4>20% фрагментации. При втория опит имах 11 зрели яйцеклетки, на 2 ден 8 ембриона, на 3 ден 2 ембриона идеални и 1 с повече фрагментации.
Въпроса ми е дали терапия с антиоксиданти, преди следващ опит, може да повлияе при азооспермията и на малкото образуващи се сперматозоиди?
Благодаря ви предварително!
Здравейте st,
трудно ще получите категоричен отговор на Вашия въпрос, но дори и да не помогне, подобна терапия няма да влоши показателите.
Поздрави и успех,
д-р Тачева
*
Здравейте Д-р Тачева,

До момента сме направили 5 инсеминаци на спонтанен цикъл, без стимулация в специализирана клиника-безуспешни.
Показателите на съпруга ми средно са:
обем 2.5 мл,
концентрация 50 млн.мл,
РН 8.5,
а+в подвижни 50%,
моргология по WHO 10%,
морфология по Крюгер 3.5%.
Заключение-Teratozoospermia
Мислите ли, че с тази морфолигия имаме реални шансове ако продължим с инсеминациите, защото четох че с морфология под 4% се препоръчва направо ICSI, даже не и IVF.Ще ви бъда благодарна ако го коментирате и дадете съвет.
Също какво показва Sperm-Hyaluronan Binding Assay - 65%(норма над 80)?
Препоръчвате ли да направим SDI тест? Благодаря Ви.




Здравейте buba_ste,
Действително, морфология на сперматозоидите 3,5% по Kruger's strict criteria е твърде ниска и обикновено при такава стойност се препоръчва ICSI  процедура.
HBA е нов, съвременен метод, използван в асистираните репродуктивни технологии. Неговото предназначение е да осигури допълнителна информация за зрелостта и оплодителната способност на сперматозоидите, при изследване на инфертилната двойка. Тестът представлява качествен анализ, определящ зрелостта на сперматозоидите в пресен еякулат. Той се базира на възможността на зрелите сперматозоиди да се свързват с хиалуронана – основният мукополизахарид в матрикса на кумулусният комплекс и компонент на човешката фоликуларна течност. По-ниския процент сперматозоиди, свързани с хиалуронана показва нисък процент на зрели сперматозоиди и намалена физиологична функция в семенната проба и нисък процент оплождане.
Относно SDI тестът - вероятно би могъл да даде повече информация, но Вашия лекуващ лекар ще прецени дали да го направите или не.
Поздрави,
д-р Тачева
*
Здравейте Д-р Тачева,

Моите въпроси са няколко:
При стимулиран цикъл за ин витро, за 1 зрял фоликул колко единици естрадиол се полагат?
Колко време/часа преди ЕТ, се прави хачинга, тогава когато се налага?
Има ли хачинга отрицателно влияние в/у хачнатите ембрионите, които са останали за доотлеждане до стадий бластоцист?
Какъв е критерия за замръзяване на бластоцисти?

Благодаря Ви за вниманието и спорен ден! :D
Здравейте evro,
ще отговоря на въпросите Ви по реда на задаването:
-около 200 pg/ml;
-Assisted hatching (АН) се прави на ембриони на 6-8 клетъчен стадий (3-ти ден) точно преди компактизация, които имат дебела zona pellucida и/или по-голям процент фрагменти, на бластоцисти и на замразени/размразени ембриони, при които един или няколко бластомера не са възстановени след размразяването. Съществуват различни протоколи за времето на връщането на ембрионите в матката след прилагането на АН, но 30 минути период на култивиране на ембрионите е напълно достатъчен преди ембриотрансфера;
-По–принцип АН се прави няколко часа преди трансфера, т.е. ако трансфера е на бластоцисти, то манипулацията върху ембрионите се извършва в същия ден.
-Зависи от морфологичните критерии на самия бластоцист – бластоцисти със скор 3СС и под този скор не са подходящи за замразяване.

Поздрави,
д-р Тачева
Здравейте, д-р Тачева. Имам няколко въпроса към вас:
1. При трансфер на ембриони на 3-ти ден, разделени на две клетки, има ли някакъв шанс за успех?
2. Доколкото четох за SDI теста, разбрах, че дава информация за сперматозоидите, която разширената спермограма не дава. Но ако резултатът от SDI теста не е добър, възможно ли е да се направи ICSI и въз основа на този тест да се отделят добрите сперматозоиди?
3. Какво е вашето мнение за операция на варикоцеле? Четох, че е възможно, че една такава операция крие риск от отключване на автоимунитет на мъжкия организъм срещу собствените сперматозоиди. В резултат на това става появата на ASA – auto sperm antibodies.
4. Хроничното високо кръвно налягане без установена причина влие ли на спермогенезата?
Предварително благодаря.
*
Аз имам подебен въпрос с този на st, мъжа ми е с азооспермия и "необилно коли4ество сперматозоиди в 50% от семиниферните канал4ета на десния тестис" Та въпросите ми, които търсих да задам на уролог/андролог, но в форума не намерих такъв, а тук са заденини към ембриолог :) са следните:
Кой от методите трябва да използваме ТЕСА или МЕСА, доколкото успях да се ограмотя МЕСА е най-щадящият и се прилага дори и когато другите методи са безуспешни и то с мн висок процент на успеваемост.
Ако това е верно, при какви показатели в клиника, която разполага със съответната МЕСА апаратура, андрологът би предпо4ел някой от другите методи.
Ето още малко инфо от биопсията: " описаната находка съответства на картина при смесена герминативноклетъ4на аплазая с фокална сперматогенеза" това доколкото разбрах зна4и 4е клетките не могат да произведат пове4е сперматозоиди и трябва да използваме само тези които до момента съществуват и като ги из4ерпаме- край?
Мн дълго стана, но ще се радвам на мнението ви :)
Здравейте miori,
Нека да уточним, че консултация с андролог е задължителна. Моето мнение на ембриолог е, че методът МЕSA (микрохирургична аспирация на сперматозоиди от епидидимиса) не е подходящ, след като се открива “необилно количество сперматозоиди в 50% от семиниферните каналчена на десния тестис”.  Предлагам Ви 1 филмче за ТЕSE, което вероятно ще бъде интересно за Вас.
http://www.ihrmedia.com/malereproduction/videos/tese_final.asf
Поздрави,
д-р Тачева
*
Скъпи момичета,
Искам да ви предупредя, че излизам в отпуска и не съм сигурна дали ще мога да влизам в сайта и да  отговорям на въпросите ви. Желая ви слънчево лято, много усмивки и сбъднати мечти.
До нови срещи през септември.
Д-р Тачева
*
Здравейте, д-р Тачева. Имам няколко въпроса към вас:
1. При трансфер на ембриони на 3-ти ден, разделени на две клетки, има ли някакъв шанс за успех?
2. Доколкото четох за SDI теста, разбрах, че дава информация за сперматозоидите, която разширената спермограма не дава. Но ако резултатът от SDI теста не е добър, възможно ли е да се направи ICSI и въз основа на този тест да се отделят добрите сперматозоиди?
3. Какво е вашето мнение за операция на варикоцеле? Четох, че е възможно, че една такава операция крие риск от отключване на автоимунитет на мъжкия организъм срещу собствените сперматозоиди. В резултат на това става появата на ASA – auto sperm antibodies.
4. Хроничното високо кръвно налягане без установена причина влие ли на спермогенезата?
Предварително благодаря.

Здравейте,
в последния момент видях Вашите въпроси.
1.Неколкократно съм споменавала, че на 3-ти ден от фоликуларната пункция ембрионите трябва да бъдат разделени на 6-8 клетки, т.е. отговорът на въпроса Ви е не – шансът за успех е нулев. Наличието на двуклетъчни ембриони на 3-ти ден означава, че те са претърпели ембрионален блок.
2.Ако се поразровите в другите отговори в тази тема, там е описана антиоксидантна терапия, която в много случаи повлиява лошите резултати от  SDI теста. Не е възможно въз основа на този тест да бъдат сепарирани само добрите сперматозоиди  и точно те да бъдат използвани за ICSI.
3.По принцип всяка операция крие риск. Ако операцията е наложителна, препоръчана от андролог, според мен трябва да бъде направена.
4.Високото кръвно налягане, особено ако е компенсирано, не е фактор, който стои в основата на проблемите в сперматогенезата.
Поздрави,
Д-р Тачева
Благодаря Ви за отговора. Пожелавам Ви приятна почивка. :D
*
 методът МЕSA (микрохирургична аспирация на сперматозоиди от епидидимиса) не е подходящ, след като се открива “необилно количество сперматозоиди в 50% от семиниферните каналчена на десния тестис”.  Предлагам Ви 1 филмче за ТЕSE, което вероятно ще бъде интересно за Вас.

Много ви благодаря, най накрая разбрах разликата и 4е няма как да се аспирират сперматозоиди с Меса от епидидимиса, след като те/ спермите / се намират с семиниферните канал4ета  :D
А за филм4ето, беше интересно, но ако мъжа ми го гледа...., по-добре да не му го показвам  :lol:
Поздрави :)
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
Здравейте, д-р Тачева.
Въпросът ми към Вас е какво може да се направи за повишаване шанса за имплантация на ембриона след ИКСИ при жена на 36г. с предполагаем имунологичен фактор?
Assisted hatching, преимплантационна диагностика?
При Вас прави ли се отглеждане на ембриони в присъствието на ендометриални клетки с цел по-успешна имплантация?
Благодаря Ви, предварително!
Здравейте,д-р Тачева!Имам час за първи преглед във Вашата клиника на 04.10.Тъй като съм от Варна искам да запитам дали трябва предварително да се обадим за пробно замразяване на семенна течност,защото съпругът ми скоро ще отпътува от страната, а на мен със сигурност ще ми е необходима донорска яйцеклетка.Не ми се иска при намирането на подходяща такава да изпуснем шанса поради липсата на материал от съпруга ми.На 35г.съм,от 10год.съм в ранен климакс,а от 5 год.пия Femoston.Не искам да натоварвам повече страницата с подробности и затова Ви моля само за конкретен отговор на въпроса ми ако е възможно преди посещението ни.
Благодаря!
Здравейте д-р Тачева! Предстой ми втори инвитро опит. Скоро ще навърша 37 години. Не съм имала бременност до момента. Водещ за стерилитета е тубарния фактор. Какви генетични изследвания е желателно да направя имайки впредвид възрастта и на какъв етап - чувала съм за предимплантационна генетична диагностика или евентуално за изследване  на амниотична течност? Благодаря предварително!
« Последна редакция: Септември 28, 2007, 20:44:24 pm от Danny S »


Д-р Тачева,

Бихте ли казали, колко време могат да живеят обработените сперматозоиди след като бъдат вкарани в матката при инсеминация. Наскоро прочетох, че обработените живеят от 6 до 12 часа, в някои случаи до 24, докато необработени (при нормален контакт) може да живеят до 3-5 дни.
Излиза, че шансовете не са толкова големи, колкото очакваме, тъй като да се уцели точното време на овулация никак не е лесно.
Като пример: последната ми инсеминация бе направена в 18 часа, на следващият ден бях на УЗИ чак в 20 часа. Фоликулът се беше спукал но не се знаеше точно кога, което означава, че може овулацията да е била примерно 20 часа след инсеминация.
Моля Ви, да потвърдите, правилно ли разсъждавам.
« Последна редакция: Октомври 01, 2007, 15:12:29 pm от symphony* »
Дано слънчо огрее и моят дом ...
*
При Вас прави ли се отглеждане на ембриони в присъствието на ендометриални клетки с цел по-успешна имплантация?


Здравейте д-р Тачева
Като допълнение на този въпрос, искам да попитам така също използва ли се при вас т.нар."ембриолепило", /казано на непрофесионален език/?
Благодаря Ви предварително.
Едва ли можем да разчитаме на отговори тук. Д-р Тачева не е писала от 4 месеца  :(
Дано слънчо огрее и моят дом ...
При Вас прави ли се отглеждане на ембриони в присъствието на ендометриални клетки с цел по-успешна имплантация?


Здравейте д-р Тачева
Като допълнение на този въпрос, искам да попитам така също използва ли се при вас т.нар."ембриолепило", /казано на непрофесионален език/?
Благодаря Ви предварително.

Кети, като пациент на доктор Владимиров и неговия екип, мога да ти потвърдя, че клиниката ползва embryoglue  :lol:

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*
Благодаря ти Рали за отговора.Сигурна съм, че те са професионалисти и няма начин да го няма и при тях, но все пак реших да попитам.
*
Здравейте д-р Тачева,
бих искала да попитам следното: може ли да се счита, че ако при трансфер на 5-ти ден ембрионът е достигнал стадий компактизация, но не и бластоцист, то той всъщност е спрял да се развива?
Предварително Ви благодаря за отделеното внимание  :D
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*
Здравейте Д-р Тачева и поздравления за това което правите.Предстои ми ИКСИ до няколко дена .Сега съм на стимулация.Имам някои страхове за това как ще протече пункцията на яйцеклеки.По наблюдение на лекуващия лекар само единия яйчник произвежда фоликули под въздействие на лекарствата.Благодаря ви предварително
Здравейте д-р Тачева.
Бих искала да се консултирам с вас по следния въпрос. Бях бременна - 11-та седмица, но се оказа, че плодът е престанал да се развива, няма сърдечна дейност, поставиха ми диагноза "задържан аборт" (missed abortion) и миналата седмица трябваше да направя аборт по спешност. Прочетох няколко статии по въпроса и разбрах, че такъв аборт много често се дължи на различни хормонални и други проблеми, например налиието на антифосфолипиден синдром и др. Това ми е първа бременност и първи аборт. Искам да знам какви изследвания е най-удачно да си направя аз и моят партньор, за да имаме шанс при следваща бременност нещата да се развият благоприятно. В интернет има информация за твърде мното видове изследвания и честно казано, човек доста се обърква и не знае от къде да започне.
Благодаря предварително!
Поздрави.
Здравейте, д-р Тачева,

Благодаря Ви, че отделяте време, за да отговаряте на наши въпроси.

Опитвам се да забременея от 4 години неуспешно по неизяснени причини. Направих 3 неуспешни инсеминации. Едва сега при ин-витро процедурата се установи възможната причина за стерелитета - сперматозоидите на съпруга ми не могат да оплождат моите яйцеклетки. На пункцията моят лекар извади 23 яйцеклетки. Впоследствие само една от тях се бе оплодила ин-витро спонтанно. 13 бяха оплодени с ИКСИ. Ембриологът ми обясни, че спермограмата на съпруга ми е перфектна и няма какво повече да се желае. Но, сперматозоидите бяха наобиколили яйцеклетките, без да ги оплождат. Не ми обясниха каква би могла да бъде вероятната причина и как моге да се преодолее в бъдеще. Ще ви бъда много благодарна, ако можете да ми дадете някакво обяснение.

Предварително благодаря! :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
момичета,

д-р Тачева ме помоли да ви съобщя, че не е могла да отговаря на вашите въпроси толкова дълго време поради огромна служебна и лична ангажираност. тя се надява в близко време да може отново да влиза във форума и да отговаря на вашите запитвания.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Здравейте Д-р Тачева ,
Радвам се , че имам възможността да се обърна към Вас .
Казвам се Татяна , на 27 г. и имам три несполучливи бременности приключващи с кюретаж поради липса на ембрион / кух плоден сак /.След първата такава бременност реших , че е просто лош късмет . След втората ни казаха , че няма обяснима причина за случваштото се и че в медецината тази диагноза била описана като " Тай наречената случайна грешка " . След третата кошмарна бременност направихме всички необходими изследвания / генетични , хормонални , имунологични , микробиологични , спермограма и т.н. / . Всички все с добри резултати , хистологичните правени след кюретажите също . Една година след последния аборт реших да опитам отново . Тъйкато не се получи се обърнах към специалист по стерилитет . При провеждане на фоликулометрията се оказа , че нямам овулация . Бяха ми предписани стимулиращи лекарства , но и след тях до ден днешен не се получава . Правихме много консултации със специалисти , но все не стигаме до изход от ситуацията . Ще съм Ви много благодарна , ако можете да ме посъветвате какво да правя .
С благодарности ,
Таня
*
Д-р Тачева,бих искала да ви попитам.Правя ИКСИ с лека стимулация,На девети ден имам 5 фоликула от по22,20,18 и два по16мм.след пункцията 5 яйцеклетки от които цитирам" едната без белтък и жълтък".По-късно се оказва че другите две не са годни за оплождане/били незрели/ и от останалите две само една се оплоди.

дали от описаното може да се съди за проблем или е нормално да се случват такива неща.Дали е възможно според вас да е имало незрели яйцеклетки поради по-ранно пунктиране.....ииии про положение че метода е ИКСИ не е ли лошо,че не се оплождат яйцеклетките.

Благодаря ви !
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Д-р Тачева скоро не е отговаряла.
*
Здравейте д-р Тачева. Преди месец направих мисед аборт след първата ми процедура ин витро. 25 яйцеклетки 14 оплодени трансферирани два ембриона при което започна развитие на единият до 10 г.с. и след това мисед. Това е накратко. В резултата от хистологичното изследване пише: Децидуа с възпалителни мифилтрати. Въпросите ми са два:
1.Какво означава това което е написано в хистологичния р-т и може ли миседа да се дължи на това?
2.Според вас трябва ли да напарвим генетични и имунологични изследвания преди втора процедура ин витро?
Ще ви бъда благодарна за отговорите.
Здравейте д-р Тачева
бих искала да попитам за Вашето мнение по проблем с който се сблъскахме със съпруга ми. Проблемът е че втечняването на еякулатът след 2 часа не е пълнен.
Предписаха му 2 ампули прегнил и казаха след 40дни да повторим спермограмата, но доколкото разбирам липсата на този ензим който втечнява, е генетичен проблем и не се лекува. Най-странното е че ние имаме дете на 5,5години и сега не зная какво да мисля - може ли да се лекува или не, какви са шансовете?!
 :oops: :oops: :oops: Д-р Десислава Тачева няколко пъти използвах тестове за овулация но нито един не излезна положителен,възможно ли е това или има грешка??? Искам да си определя датата на овулация но не мога кървенето ми е между 3 и 5 дни и много се притеснявам а силно искам да си имам дете  :bori_007: :bori_003: :bori_004:
AnItA
здравейте д-р Тачева, имам лоша спермограма и бих искал да се посъветвам с Вас!
проблемът е с морфологията на сперматозоидите, но ето някои данни, които не са в нормата: ph 8.5 брои сперматоэоиди 12,500 000 нормокинетични сперматоэоиди 24,снормална морфология 7,40%,с главични дефекти 98 бр,tsh 7.53,tat 290,10 mat 378.00  :oops: :oops: :oops:

какво бихте препоръчали Вие в такъв случай? възможно ли е лечение за подобряване на морфологията? как би следвало да действаме?

благодаря Ви предварително!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Влизам в тази тема по две причини. Първо за да благодаря сърдечно на д-р Тачева за това, че успява да отдели време и енергия за тази консултативна тема. Отлично знам колко отговорно е участието в такъв формат на общуване.

И второ, за да помоля за нещо - хора, когато задавате въпроси, моля ви, опитайте се да прецените кой е подходящия за конкретния ви въпрос консултант. Ако задавате въпроси, които не са в областта на съответния специалист, го поставяте в неудобно положение да коментира работата на негови колеги, а това не е редно.

Всички ние, които поддържаме консултативните теми, го правим доброволно, безкористно и с любов, с отговорност към вас, искаме да сме максимално полезни и адекватни. Ако и вие положите усилия да формулирате въпросите си правилно, максимално близо до истината и точно по проблема, ще имате по-голяма полза от нас. Надявам се да разберете смисъла на молбата ми.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Здравейте Д-р Тачева!
Радвам се, че извършвате онлайн консултации за такива притеснени и нетърпеливи като мен :oops:
Надявам се въпросът ми да е от Вашата компетенция..
Бременна съм в 3-та г.с. /първи ден на последна менструация беше на 7.април.2008г/. Около 21.04.08г получих остър гноен синузит, което наложи прием на аулин, беналгин и антибиотик-Амоксиклав 1000мг /10 дни/. Приема на болкоуспокояващи бе сумарно по около 10-ина от вид :? в рамките на 14 дни.
В този момент не знаех за настъпилата бременност, затова и пих въпросните медикаменти.
Въпросът ми е има ли опастност за плода...нужни ли са някакви изследвания извън стандартните за една бременност, предвид тази ситуация?
Благодаря Ви предварително!




Здравейте, д-р Тачева! Аз тепърва тръгвам по пътя на асистираните репродуктивни методи и в момента съм на етап проучване на всички подробности при инвитрото, за да знам какво мога да очаквам. С ендометриоза съм, и тази болест уврежда яйцеклетките, както и пречи на имплантирането на ембрионите, според всичко, което съм прочела. Имам два въпроса към Вас - Вие като човек, който следи тези процеси всекидневно, можете ли да кажете, че инвитро процедурите са по-малко успешни при жените с ендометриоза поради яйцеклетките с понижено качество, поради по-ниската успеваемост на оплождане и получаване на ембриони? И вторият ми въпрос е - четох за така нареченото ембрио лепило, което увеличава шансовете за имплантация на ембрионите. Използва ли се този препарат в България, и ако да - помага ли? Благодаря предварително, д-р Тачева! Много благородно е това, което правите.


Здравейте д-р Тачева,
искрено се надявам да можете да отговорите на въпросите си, защот съм много притеснена. Имаме неуспешно ИКСИ, след което замразихме два ембриона. Причината за иксито е мъжки фактор. Съпрга ми си напрви SDI тест, от които резултатите са повече от отчайващи - Диагнозата е голяма олигоасетотератозооспермия, общия брой е 17 мил., като подвижни са едва 5% и с нормална морфология са 0,8% по крюгер. DFI e 39,96 %, а HDS 17,35%. Искам да питам дали е възможно или по скорло има ли смисъл да използавме замразените ембриони, и въобще дали е възможно второ ИКСИ. Дали тези показатели могата да се повлията по някъкъв начин. Май зададох много въпроси, но съм много объркана. Предварително Ви благодаря.
*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Д-р Тачева, това е спермограмата от първата ми инсеминация. Има ли реален шанс за забременяване? Благодаря ви.
въздържание-40 часа
обем - 2,5 мл
концентрация - 34,2 млн/мл
общо - 85,5 млн/мл.
клетки - 2,3
левкоцити-  не
вискозитет-N
ph -8,0
активно подвижни -15 %
подвижни -30%
бавно подвижни -10%
неподвижни -45%
аглутинация -не
нормална морфология-10%

Метод на капацитиране - gradient
Концентрация след обработка-48,0 млн/мл
обем-0,6 мл.
брой подвижни сперматозоиди-14,4 млн
подвижност:
а) 30%
b) 20%
c) не
d) 50%
*
Здравейте д-р Тачева,
Благодаря Ви, че Ви има тук!
Ето и моя въпрос: Имам 3 неуспешни опита инвитро. Лекарите казват, че извадените яйцеклетки са добри. SDI тест на мъжа ми показва висок оплодителен потенциал. Винаги се получава 100% оплождане...и всичко хубаво свършва до тук. Ембрионите не се развиват добре. Винаги са на долната граница на делене. На 3 ден са разделени на 4-5. Последният път правихме ко-култивиране на ендометриални клетки и с тях ембрионите се развиха по-добре - на 3 ден бяха на по 6-8 клетки, а на 5 ден имах и един що-годе бластоцит (от 3). Но бременност не се получи отново. Къде можем да търсим причината за  недоброто развитие на ембрионите????
Благодаря Ви предварително за отговора и Ви желая много успехи!
Съжденията  лош - добър, прав - грешен, умен - тъп, добро - зло не отразяват истината, не са истинни, защото това са частични гледни точки.Това е погледът на егото - то осъжда според това както на него му се иска да бъде и както му е изгодно в момента. Затова може би си забелязал, приятелю мой, че понякога една и съща ситуация я осъждаш като добра а в друг момент като лоша. Онзи който съди е егото.Твоята същност не познава такова нещо като съденето, защото нейният поглед е цялостен. Iamtheway
Д-р Тачева, искам да попитам, от какво зависи качеството на яйцеклетките след като се пунктират, и как можем да ги подобрим ,  с храна  , с лекарства или не можем. Нали при мъжете може да се подобри качествота на спермата, а при жената дали може ?
Dr.Tacheva nadiavam se tova da e na4ina da polu4a niakakva iasnota po niakoi vuprosi.V sledstvie na operacia ot rak na matu4nata shiika mi beshe otstranena matkata,uspiaha da zapaziat iai4nicite.Molia Vi daite mi savet kakvo moga da napravia za da se vzeme iaicekletka ot men i druga jena (az sum namerila dobrovolka)da iznosi ploda.Ima li na4in tova da stane v Bulgaria i ako ne v koia durjava tribva da otida.Gotovi sme na vsi4ko sus supruga mi no neznam kum kogo da se oburna
Даная, извинявай че се намесвам в темата, но мисля че всички инвитро клиники правят процедури с донорски яйцеклетки, то е на практика същото. Не виждам какъв може да е проблема - просто си избери клиника и започвайте.


Това, за което danaia_22 пише се нарича сурогатно майчинство (аз също съм се интересувала). Законово въпросът за сурогатното майчинство в България не е уреден. По закон у нас: майка на детето е тази, която го роди. Но все пак съм чела, че има някакви начини за припознаване от бащата и осиновяване от истинската му майка на детето след раждането му от друга жена. Тъй като много бях възмутена от това положение в нашата страна,една от препоръките ми към д-р Антония Първанова за разглеждане в Парламента заедно с 3-те безплатни опита инвитро бе и този въпрос-законодателно уреждане на сурогатното майчинство. Но за съжаление както и въпросът с безплатните инвитро опити в нашата страна са глас в пустиня.
Здравейте д-р Тачева. Аз имам към вас конкретен въпрос, искам да стана донор на яйцелкетки. Напълно здрава съм, на 26 год, без репродуктивни проблеми. Към кого да се обърна, можете ли да ме насочите? Предварително ви благодаря!
*

    marinowa

Здравейте! Искам да се обърна към вас за помощ и съвет. Прявя подготовка за инвитро и днес бях на фоликулометрия. Седми ден ми е имам 4 фоликула и дясно и 4 в ляво с големина 7мм (на петия ден бяха с големина 6). Матката и тя имала дебелина 7мм. Доктора нещо е притеснен че не растат фоликулите.
В началото бях на Пурегон 100 сутрин и вечер, на 5-я ден ми увеличи дозата вечер на 150, а сега от сутрин 100 вечер 200. Сутрин и вечер си слагам Декапептил 1/4 и менопур по 1амп.
Искам да ви запитам дали ща успеят да ми пораснат фоликулчетата до пункцията? Нормална ли е големината им в момента? Положението много ли е обезпокоително?
На пункцията с каква големина трябва да бъдат?
Здравейте !имам един много важен за мен въпрос мога ли да износя една бременост с донорска яйцеклетка и моя оплодени с различни сперматозойди!искам по този начин да помогна на една моя близка но немога да износя само нейно бебе защото не съм готова на това .мога ако си имам и за себе си бебче