0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте д-р Тачева,
предстои ми първо икси в края на този месец, но в 2 поредни микробиологии на мъжа ми се откриват първо ентерекоки, за които пие антибиотик, и на контролната спермограма след това еcoli(вероятен патоген). Пак антибиотик и сега чакаме резултата от микробиологията, но съм склонна да мисля, че проблемът продължава, заради наличието на левкоцити в спермограмата, жълт цвят и повишен вискозитет. Описах Ви проблемът от микробиологично естество, тъй като искам да Ви попитам възможно ли е по някакъв начин наличието на такъв вид инфекция да компрометира иксито като например качеството на ембрионите или каквото и да е.
Надявам се че правилно задавам въпроса си към Вас. Ако греша Ви моля да ме извините, но не мога да преценя точно.
Предварително Ви благодаря     
Здравейте д-р Тачева,
Имам 6 инсеминации/със силни коремни болки след всяка/ и два неуспешни опита ICSI.При първият опит ICSI ми поставиха диагноза /според доктора /антитела които правели твърди стените на яйцеклетката и единственият начин да си имаме дете е ICSI.Въпросът ми е защо са се получавали тези болки след инсеминациите?И какво значи твърда обвивка на яйцеклетките?Какви са точно тези антитела/защото нямам никъде черно на бяло /за тях?Много ви благодаря предварително за отговорите.
*
Здравейте д-р Тачева,

какво означават съкращенията:4АА и 4АB+ при определяне качеството на ембрионите?

Благодаря


Здравейте Niki1,
Тези съкращения са част от системата за оценяване на бластоцисти. С цифрите от 1 до 6 се дава оценка на морфологията (степента на експандиране и статуса на излюпване) на бластоцистите. С буквите А, В и С се оценяват отделно вътреклетъчната маса и трофектодерма. Конкретно във Вашия случай 4АА и 4 АВ+ означават експандирани бластоцисти с голям обем бластоцел, с добре оформени вътреклетъчна маса и трофектодерм и тънка zona pellucida, т.е. 2 чудесни за ембриотрансфер бластоциста.
Поздрави,
Д-р Тачева
*
Здравейте д-р Тачева,
предстои ми първо икси в края на този месец, но в 2 поредни микробиологии на мъжа ми се откриват първо ентерекоки, за които пие антибиотик, и на контролната спермограма след това еcoli(вероятен патоген). Пак антибиотик и сега чакаме резултата от микробиологията, но съм склонна да мисля, че проблемът продължава, заради наличието на левкоцити в спермограмата, жълт цвят и повишен вискозитет. Описах Ви проблемът от микробиологично естество, тъй като искам да Ви попитам възможно ли е по някакъв начин наличието на такъв вид инфекция да компрометира иксито като например качеството на ембрионите или каквото и да е.
Надявам се че правилно задавам въпроса си към Вас. Ако греша Ви моля да ме извините, но не мога да преценя точно.
Предварително Ви благодаря     
Здравейте iliana_k,
при наличие на бактерии в еякулата съществува риск от контаминация, но пък една от целите на обработката на семенната течност е именно тя да бъде очистена от бактерии, левкоцити и др. Не съществуват сигурни данни за намаляване процента на оплождане и влошаване качеството на ембрионите.
Поздрави и успех,
Д-р Тачева
*
Здравейте д-р Тачева,
Имам 6 инсеминации/със силни коремни болки след всяка/ и два неуспешни опита ICSI.При първият опит ICSI ми поставиха диагноза /според доктора /антитела които правели твърди стените на яйцеклетката и единственият начин да си имаме дете е ICSI.Въпросът ми е защо са се получавали тези болки след инсеминациите?И какво значи твърда обвивка на яйцеклетките?Какви са точно тези антитела/защото нямам никъде черно на бяло /за тях?Много ви благодаря предварително за отговорите.
Здравейте myhito,
Предполагам, че инсеминациите са правени в специализирана клиника по стерилитет и семенната течност е била обработвана. Понякога, макар и рядко, е възможно след инсеминацията да се получи перитонеално дразнене и дискомфорт.
Известно е, че zona pellucida съдържа тъканно-специфични антигени, като някои от тях могат да инхибират прикрепянето на сперматозоидите към нея. При тези случаи, действително начинът на оплождане е чрез интрацитоплазмено инжектиране на един сперматозоид в яйцеклетката. За да се постави такава диагноза, е необходимо да се изследва кръвен серум или фоликуларна течност за доказване на наличието на антитела срещу zona pellucida.
Поздрави,
Д-р Тачева
*
Здравейте д-р Тачева,
Ние сме с мъжки фактор, партньора ми е с диагноза азооспермия, вследствие на крипторхизъм. Има единични сперматозоиди в тестикуларната тъкан. Правили сме два опита TESE/ICSI и един трансфер на замразени ембриони, неуспешни. При първия опит от 14 аспирирани яйцекллетки се оплодиха 13, на 3 ден имахме 10 ембриона, 6 с < 10% фрагментации и 4>20% фрагментации. При втория опит имах 11 зрели яйцеклетки, на 2 ден 8 ембриона, на 3 ден 2 ембриона идеални и 1 с повече фрагментации.
Въпроса ми е дали терапия с антиоксиданти, преди следващ опит, може да повлияе при азооспермията и на малкото образуващи се сперматозоиди?
Благодаря ви предварително!
Доктор Тачева,сърдечно ви благодаря за отговора.
Д-р Тачева, много Ви благодаря за отговора и пожеланията! :D
Здравейте Д-р Тачева,

До момента сме направили 5 инсеминаци на спонтанен цикъл, без стимулация в специализирана клиника-безуспешни.
Показателите на съпруга ми средно са:
обем 2.5 мл,
концентрация 50 млн.мл,
РН 8.5,
а+в подвижни 50%,
моргология по WHO 10%,
морфология по Крюгер 3.5%.
Заключение-Teratozoospermia
Мислите ли, че с тази морфолигия имаме реални шансове ако продължим с инсеминациите, защото четох че с морфология под 4% се препоръчва направо ICSI, даже не и IVF.Ще ви бъда благодарна ако го коментирате и дадете съвет.
Също какво показва Sperm-Hyaluronan Binding Assay - 65%(норма над 80)?
Препоръчвате ли да направим SDI тест? Благодаря Ви.


« Последна редакция: Юли 08, 2007, 13:45:52 pm от buba_ste »
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Здравейте Д-р Тачева,

Моите въпроси са няколко:
При стимулиран цикъл за ин витро, за 1 зрял фоликул колко единици естрадиол се полагат?
Колко време/часа преди ЕТ, се прави хачинга, тогава когато се налага?
Има ли хачинга отрицателно влияние в/у хачнатите ембрионите, които са останали за доотлеждане до стадий бластоцист?
Какъв е критерия за замръзяване на бластоцисти?

Благодаря Ви за вниманието и спорен ден! :D

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Аз имам подебен въпрос с този на st, мъжа ми е с азооспермия и "необилно коли4ество сперматозоиди в 50% от семиниферните канал4ета на десния тестис" Та въпросите ми, които търсих да задам на уролог/андролог, но в форума не намерих такъв, а тук са заденини към ембриолог :) са следните:
Кой от методите трябва да използваме ТЕСА или МЕСА, доколкото успях да се ограмотя МЕСА е най-щадящият и се прилага дори и когато другите методи са безуспешни и то с мн висок процент на успеваемост.
Ако това е верно, при какви показатели в клиника, която разполага със съответната МЕСА апаратура, андрологът би предпо4ел някой от другите методи.
Ето още малко инфо от биопсията: " описаната находка съответства на картина при смесена герминативноклетъ4на аплазая с фокална сперматогенеза" това доколкото разбрах зна4и 4е клетките не могат да произведат пове4е сперматозоиди и трябва да използваме само тези които до момента съществуват и като ги из4ерпаме- край?
Мн дълго стана, но ще се радвам на мнението ви :)
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*
Здравейте д-р Тачева,
Ние сме с мъжки фактор, партньора ми е с диагноза азооспермия, вследствие на крипторхизъм. Има единични сперматозоиди в тестикуларната тъкан. Правили сме два опита TESE/ICSI и един трансфер на замразени ембриони, неуспешни. При първия опит от 14 аспирирани яйцекллетки се оплодиха 13, на 3 ден имахме 10 ембриона, 6 с < 10% фрагментации и 4>20% фрагментации. При втория опит имах 11 зрели яйцеклетки, на 2 ден 8 ембриона, на 3 ден 2 ембриона идеални и 1 с повече фрагментации.
Въпроса ми е дали терапия с антиоксиданти, преди следващ опит, може да повлияе при азооспермията и на малкото образуващи се сперматозоиди?
Благодаря ви предварително!
Здравейте st,
трудно ще получите категоричен отговор на Вашия въпрос, но дори и да не помогне, подобна терапия няма да влоши показателите.
Поздрави и успех,
д-р Тачева
*
Здравейте Д-р Тачева,

До момента сме направили 5 инсеминаци на спонтанен цикъл, без стимулация в специализирана клиника-безуспешни.
Показателите на съпруга ми средно са:
обем 2.5 мл,
концентрация 50 млн.мл,
РН 8.5,
а+в подвижни 50%,
моргология по WHO 10%,
морфология по Крюгер 3.5%.
Заключение-Teratozoospermia
Мислите ли, че с тази морфолигия имаме реални шансове ако продължим с инсеминациите, защото четох че с морфология под 4% се препоръчва направо ICSI, даже не и IVF.Ще ви бъда благодарна ако го коментирате и дадете съвет.
Също какво показва Sperm-Hyaluronan Binding Assay - 65%(норма над 80)?
Препоръчвате ли да направим SDI тест? Благодаря Ви.




Здравейте buba_ste,
Действително, морфология на сперматозоидите 3,5% по Kruger's strict criteria е твърде ниска и обикновено при такава стойност се препоръчва ICSI  процедура.
HBA е нов, съвременен метод, използван в асистираните репродуктивни технологии. Неговото предназначение е да осигури допълнителна информация за зрелостта и оплодителната способност на сперматозоидите, при изследване на инфертилната двойка. Тестът представлява качествен анализ, определящ зрелостта на сперматозоидите в пресен еякулат. Той се базира на възможността на зрелите сперматозоиди да се свързват с хиалуронана – основният мукополизахарид в матрикса на кумулусният комплекс и компонент на човешката фоликуларна течност. По-ниския процент сперматозоиди, свързани с хиалуронана показва нисък процент на зрели сперматозоиди и намалена физиологична функция в семенната проба и нисък процент оплождане.
Относно SDI тестът - вероятно би могъл да даде повече информация, но Вашия лекуващ лекар ще прецени дали да го направите или не.
Поздрави,
д-р Тачева
*
Здравейте Д-р Тачева,

Моите въпроси са няколко:
При стимулиран цикъл за ин витро, за 1 зрял фоликул колко единици естрадиол се полагат?
Колко време/часа преди ЕТ, се прави хачинга, тогава когато се налага?
Има ли хачинга отрицателно влияние в/у хачнатите ембрионите, които са останали за доотлеждане до стадий бластоцист?
Какъв е критерия за замръзяване на бластоцисти?

Благодаря Ви за вниманието и спорен ден! :D
Здравейте evro,
ще отговоря на въпросите Ви по реда на задаването:
-около 200 pg/ml;
-Assisted hatching (АН) се прави на ембриони на 6-8 клетъчен стадий (3-ти ден) точно преди компактизация, които имат дебела zona pellucida и/или по-голям процент фрагменти, на бластоцисти и на замразени/размразени ембриони, при които един или няколко бластомера не са възстановени след размразяването. Съществуват различни протоколи за времето на връщането на ембрионите в матката след прилагането на АН, но 30 минути период на култивиране на ембрионите е напълно достатъчен преди ембриотрансфера;
-По–принцип АН се прави няколко часа преди трансфера, т.е. ако трансфера е на бластоцисти, то манипулацията върху ембрионите се извършва в същия ден.
-Зависи от морфологичните критерии на самия бластоцист – бластоцисти със скор 3СС и под този скор не са подходящи за замразяване.

Поздрави,
д-р Тачева
Здравейте, д-р Тачева. Имам няколко въпроса към вас:
1. При трансфер на ембриони на 3-ти ден, разделени на две клетки, има ли някакъв шанс за успех?
2. Доколкото четох за SDI теста, разбрах, че дава информация за сперматозоидите, която разширената спермограма не дава. Но ако резултатът от SDI теста не е добър, възможно ли е да се направи ICSI и въз основа на този тест да се отделят добрите сперматозоиди?
3. Какво е вашето мнение за операция на варикоцеле? Четох, че е възможно, че една такава операция крие риск от отключване на автоимунитет на мъжкия организъм срещу собствените сперматозоиди. В резултат на това става появата на ASA – auto sperm antibodies.
4. Хроничното високо кръвно налягане без установена причина влие ли на спермогенезата?
Предварително благодаря.
*
Аз имам подебен въпрос с този на st, мъжа ми е с азооспермия и "необилно коли4ество сперматозоиди в 50% от семиниферните канал4ета на десния тестис" Та въпросите ми, които търсих да задам на уролог/андролог, но в форума не намерих такъв, а тук са заденини към ембриолог :) са следните:
Кой от методите трябва да използваме ТЕСА или МЕСА, доколкото успях да се ограмотя МЕСА е най-щадящият и се прилага дори и когато другите методи са безуспешни и то с мн висок процент на успеваемост.
Ако това е верно, при какви показатели в клиника, която разполага със съответната МЕСА апаратура, андрологът би предпо4ел някой от другите методи.
Ето още малко инфо от биопсията: " описаната находка съответства на картина при смесена герминативноклетъ4на аплазая с фокална сперматогенеза" това доколкото разбрах зна4и 4е клетките не могат да произведат пове4е сперматозоиди и трябва да използваме само тези които до момента съществуват и като ги из4ерпаме- край?
Мн дълго стана, но ще се радвам на мнението ви :)
Здравейте miori,
Нека да уточним, че консултация с андролог е задължителна. Моето мнение на ембриолог е, че методът МЕSA (микрохирургична аспирация на сперматозоиди от епидидимиса) не е подходящ, след като се открива “необилно количество сперматозоиди в 50% от семиниферните каналчена на десния тестис”.  Предлагам Ви 1 филмче за ТЕSE, което вероятно ще бъде интересно за Вас.
http://www.ihrmedia.com/malereproduction/videos/tese_final.asf
Поздрави,
д-р Тачева
*
Скъпи момичета,
Искам да ви предупредя, че излизам в отпуска и не съм сигурна дали ще мога да влизам в сайта и да  отговорям на въпросите ви. Желая ви слънчево лято, много усмивки и сбъднати мечти.
До нови срещи през септември.
Д-р Тачева
*
Здравейте, д-р Тачева. Имам няколко въпроса към вас:
1. При трансфер на ембриони на 3-ти ден, разделени на две клетки, има ли някакъв шанс за успех?
2. Доколкото четох за SDI теста, разбрах, че дава информация за сперматозоидите, която разширената спермограма не дава. Но ако резултатът от SDI теста не е добър, възможно ли е да се направи ICSI и въз основа на този тест да се отделят добрите сперматозоиди?
3. Какво е вашето мнение за операция на варикоцеле? Четох, че е възможно, че една такава операция крие риск от отключване на автоимунитет на мъжкия организъм срещу собствените сперматозоиди. В резултат на това става появата на ASA – auto sperm antibodies.
4. Хроничното високо кръвно налягане без установена причина влие ли на спермогенезата?
Предварително благодаря.

Здравейте,
в последния момент видях Вашите въпроси.
1.Неколкократно съм споменавала, че на 3-ти ден от фоликуларната пункция ембрионите трябва да бъдат разделени на 6-8 клетки, т.е. отговорът на въпроса Ви е не – шансът за успех е нулев. Наличието на двуклетъчни ембриони на 3-ти ден означава, че те са претърпели ембрионален блок.
2.Ако се поразровите в другите отговори в тази тема, там е описана антиоксидантна терапия, която в много случаи повлиява лошите резултати от  SDI теста. Не е възможно въз основа на този тест да бъдат сепарирани само добрите сперматозоиди  и точно те да бъдат използвани за ICSI.
3.По принцип всяка операция крие риск. Ако операцията е наложителна, препоръчана от андролог, според мен трябва да бъде направена.
4.Високото кръвно налягане, особено ако е компенсирано, не е фактор, който стои в основата на проблемите в сперматогенезата.
Поздрави,
Д-р Тачева
Благодаря Ви за отговора. Пожелавам Ви приятна почивка. :D
*
 методът МЕSA (микрохирургична аспирация на сперматозоиди от епидидимиса) не е подходящ, след като се открива “необилно количество сперматозоиди в 50% от семиниферните каналчена на десния тестис”.  Предлагам Ви 1 филмче за ТЕSE, което вероятно ще бъде интересно за Вас.

Много ви благодаря, най накрая разбрах разликата и 4е няма как да се аспирират сперматозоиди с Меса от епидидимиса, след като те/ спермите / се намират с семиниферните канал4ета  :D
А за филм4ето, беше интересно, но ако мъжа ми го гледа...., по-добре да не му го показвам  :lol:
Поздрави :)
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!