0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Уважаема Д-р Тачева, извинявам се, че въпросът ми не касае пряко вашата ембриологична работа, но се надявам, че ще можете да ми отговорите.

Вземането на антибиотици по време на процеса на подтискане на хипофизата или стимулация би ли повлияло на качеството на ембрионите и въобще би ли поставило в опасност един провеждащ се инвитро цикъл.
Благодаря!

Румяна
Др Тачева,

Благодаря и аз за помощта, търпението и подкрепата!

Моят въпрос е следният: Правя опити за инвитро на спонтанен цикъл. За втори, последователен път след пункция, ембрионът е дефектен - миналият месец беше с 2 пронуклеуса (което, сега като ровя в интернет, май е нормално, но нещо в случая не беше точно така, сиреч, яйцеклетката имаше някакви хромозомни дефекти), а този месец е дори с четири пронуклеуса. Пропуснах да кажа, че имам един неуспешен ин-витро опит, при който от 14 аспирирани яйцеклетки, се оплодиха 11, но се развиха успешно 6, които трансферирахме. Лекарят ми каза, че при стимулацията подобни хромозомни проблеми ,като тези, които сега наблюдаваме във втори пореден спонтанен цикъл, не е имало.

Имунологични проблеми нямаме, генетични изследвания ще направя, но ми се иска от сега да знам какви са възможностите да имаме някакъв нелечим проблем.. Иначе при нас причината за стерилитет са липсващи тръби.

Благодаря ви предварително.

PS Пропуснах също така да отбележа, че тези "нуклеарни" проблеми (извинявам се за невежия израз:-) се наблюдават в първите 24 часа след пункция.
« Последна редакция: Април 16, 2007, 11:58:22 am от coookie »
*
Здравейте, д-р Тачева!
Предстои ми втори опит инвитро и за повишаване на шансовете ми за забременяване моят лекар ми предложи да се подложа на ендометриална биопсия в 4 определени дни от цикъла, предшестващ инвитрото.
Моля да коментирате ендометриалната биопсия  преди IVF като метод,  целящ по-успешното имплантиране на ембриона, в двата му аспекта: събиране на материал за ко-култивиране и нараняване на маточната лигавица. Съществуват ли убедителни доказателства за неговата ефективност? Какъв е риска и поносимостта му от пациентките? Благодаря Ви предварително.

Здравейте,
Накратко, ко-култивирането на ендометриални клетки (т.нар. изкуствена матка), включва няколко стъпки:
1.Ендометриална биопсия, в резултат на която се изолира малък участък от ендометриума;
2.Обработване и замразяване на пробата;
3.Размразяване в деня на фоликуларната пункция;
4.Поставяне на вече оплодените яйцеклетки върху ендометриалните клетки, като в следващите дни се мониторират растежа и развитието на ембрионите.

Процедурата е относително неинвазивна и безболезнена, рискът е минимален, изключително рядко се наблюдават инфекции.
Понякога се използва при пациенти с неуспешни IVF процедури, при които неуспехът се дължи на не добро качество на ембрионите. Някои автори твърдят, че ко-култивирането може да повлияе качеството на ембрионите (редуцира ануклеарните фрагменти в ембриона), но не повлиява имплантацията.
http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=1731423
Ако съществуваха убедителни доказателства за ефективността на метода, тази методика щеше да бъде разработена и предлагана от  всички големи фирми-производители на хранителни среди за ин витро програмата.
http://www.advancedfertility.com/coculture.htm 
*
Уважаема Д-р Тачева, извинявам се, че въпросът ми не касае пряко вашата ембриологична работа, но се надявам, че ще можете да ми отговорите.

Вземането на антибиотици по време на процеса на подтискане на хипофизата или стимулация би ли повлияло на качеството на ембрионите и въобще би ли поставило в опасност един провеждащ се инвитро цикъл.
Благодаря!

Румяна
Здравейте,
както сама сте отбелязали, Вашия въпрос не засяга ембриологичната работа и аз бих препоръчала да се консултирате с лекуващия Ви лекар.
*
Здравейте д-р Тачева,
аз като "на всяко гърне мерудия", ама да си попитам  :lol:
Какво означава ембриони "първо" съответно "второ" качество.
Как се оценяват ембрионите след пункцията и оплождането?
В очакване ....
*
Др Тачева,

Благодаря и аз за помощта, търпението и подкрепата!

Моят въпрос е следният: Правя опити за инвитро на спонтанен цикъл. За втори, последователен път след пункция, ембрионът е дефектен - миналият месец беше с 2 пронуклеуса (което, сега като ровя в интернет, май е нормално, но нещо в случая не беше точно така, сиреч, яйцеклетката имаше някакви хромозомни дефекти), а този месец е дори с четири пронуклеуса. Пропуснах да кажа, че имам един неуспешен ин-витро опит, при който от 14 аспирирани яйцеклетки, се оплодиха 11, но се развиха успешно 6, които трансферирахме. Лекарят ми каза, че при стимулацията подобни хромозомни проблеми ,като тези, които сега наблюдаваме във втори пореден спонтанен цикъл, не е имало.

Имунологични проблеми нямаме, генетични изследвания ще направя, но ми се иска от сега да знам какви са възможностите да имаме някакъв нелечим проблем.. Иначе при нас причината за стерилитет са липсващи тръби.

Благодаря ви предварително.

PS Пропуснах също така да отбележа, че тези "нуклеарни" проблеми (извинявам се за невежия израз:-) се наблюдават в първите 24 часа след пункция.
Здравейте,
както сама сте успели да разберете, след инсеминиране е нормално яйцеклетката да има два пронуклеуса – мъжки и женски, които са характерен белег за оплождане. Предполагам, че в първия случай, ембрионът е спрял развитието си на този стадий (това, обаче, се установява 48 часа след пункцията). Вероятни причини могат да бъдат липсата на активация на яйцеклетката, дефекти в сперматозоида, непълна миграция на мъжкия пронуклеус и др.
За наличието на повече от два пронуклеуса “отговорни” могат да бъдат както сперматозоидите, така и яйцеклетките. Практиката в IVF лабораториите показва, че например триплоидни зиготи се формират в около 2% от инсеминираните ооцити след стандартна процедура по оплождане ин витро. В тези случаи говорим за полиспермия – в яйцеклетката са проникнали повече от един сперматозоид, което се дължи на нарушение в кортикалната реакция на яйцеклетката, често се наблюдава при инсеминиране на яйцеклетката с по-голям от необходимия брой  сперматозоиди.
Не считам, че тези два случая са показателни за съществуването на някакви генетични нарушения при Вас или съпруга Ви, но за да посрещнете следващата си процедура спокойна, може би е по-добре да направите генетични изследвания. Успех!


*
Здравейте д-р Тачева,
аз като "на всяко гърне мерудия", ама да си попитам  :lol:
Какво означава ембриони "първо" съответно "второ" качество.
Как се оценяват ембрионите след пункцията и оплождането?
Здравей Fussii,
Съществуват различни методики за оценяване на ембрионите, в зависимост от стадия на развитието им. При оценката на ранно делящи се ембриони (2-ри ден или 48 часа след пункцията), най-често се използва 4-степенна скала за оценяване - в зависимост от броя и разположението на бластомерите и пропорцията на ануклеарните фрагменти. Ембрионите, които се оценяват с І-ва и ІІ-ра степен са ембриони с добро качество – с четен брой бластомери с правилна форма и с помалко от 10% фрагменти от обема на ембриона, а тези оценявани с ІІІ-та и ІV- степен са с повече от 20% фрагментация и общо взето с не добра прогноза за реализиране на бременност. Трябва да отбележа, че съществуват и изключения от това правило.
Когато ембрионите са на стадий бластоцист се използва друга методика за оценяване - т.нар. скорова система, при която с различен брой точки се дава оценка на способността за развитие на бластоцистите, базирана на морфологичната им характеристика. Поздрави!
Др. Тачева, 


Много ви благодаря за отговора! Боя се, че може би не сьм била точна в описанието на проблема, защото в пьрвия случай ембрионьт се делеше и след 48-ми час, а вьв втория - беше ИКСИ.
Ґенетични правим...

Благодаря ви!
*
Здравейте д-р Тачева!Наскоро завърши неуспешно първият ми ИКСИ опит.Пунктирани ми бяха 29 яйцеклетки,от които 18 се оплодиха,на 3-ти ден ми върнаха 2,а на ден 6-ти,когато се обадих да питам колко ембриона  има за замразяване,ми отговориха,че са останали само два,единият добър,другият по-малко.Каква е причината за това според вас,защо толкова яйцеклетки останаха неоплодени и толкова бързо загинаха.Благодаря Ви!
Не идваш ли на този свят,за да прегърнеш едно дете?
http://bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=26711&AlbumId=96722
*
Здравейте д-р Тачева!
Благодаря Ви за отзивчивостта и съпричастността!
Моят въпрос е подобен на този на Capris.
Две ИКСИ-та, по ок. 13 пунктирани яйцеклетки, всички оплодени, върнати по 6 на трети ден с добро качество според лекаря (делене на 4,6,8). На четвърти ден и при двата опита останалите ембриони спират развитието си. Направени са имунологични,  генетични изследвания, SDI тест, микроделеции на Y хромозомата- всички без отклонения.
И още един въпрос-хиперстимулацията влошава ли качеството на пунктираните яйцеклетки.
Благодаря Ви!       
Здравейте д-р Тачева,благодаря за отделеното време и съпричастност.Предстой ми първи опит икси с биопсия на тестиса.Диагнозата на съпруга ми е азооспермия,има операция на ваикоцеле,хормони в норма.Въпроса ми е необходими ли са генетични и имунологични изследвания/какви по точно/ и какво още можем да направим предварително за да увеличим шанса?Бъдете здрава!
*
Др. Тачева, 


Много ви благодаря за отговора! Боя се, че може би не сьм била точна в описанието на проблема, защото в пьрвия случай ембрионьт се делеше и след 48-ми час, а вьв втория - беше ИКСИ.
Ґенетични правим...

Благодаря ви!
Момичета,
С цел да получавате коректни отговори, много моля, да описвате с повече подробности и възможно най-точно въпросите, които задавате.
Благодаря,
Д-р Тачева
*
Здравейте д-р Тачева!Наскоро завърши неуспешно първият ми ИКСИ опит.Пунктирани ми бяха 29 яйцеклетки,от които 18 се оплодиха,на 3-ти ден ми върнаха 2,а на ден 6-ти,когато се обадих да питам колко ембриона  има за замразяване,ми отговориха,че са останали само два,единият добър,другият по-малко.Каква е причината за това според вас,защо толкова яйцеклетки останаха неоплодени и толкова бързо загинаха.Благодаря Ви!
Здравейте,
Не всички пунктирани яйцеклетки са в еднакъв стадий на развитие, както и не всички пунктирани фоликули са с еднакъв размер. Някои от яйцеклетките са незрели, други – атретични или пък презрели. Годни за оплождане са само зрелите яйцеклетки, а средно се оплождат около 70-80% от тях. Така, напълно е  възможно при аспирирани 29 яйцеклетки, 18 от тях да бъдат оплодени. Причините за стопиране в развитието на ембрионите могат да бъдат различни – от проблеми в средата и условията за култивиране (отглеждане) на яйцеклетките и ембрионите до нуклеарни  или цитоплазмени аномалии, както и неактивиране на ембрионалния геном.
Поздрави,
Д-р Тачева
*
Здравейте д-р Тачева!
Благодаря Ви за отзивчивостта и съпричастността!
Моят въпрос е подобен на този на Capris.
Две ИКСИ-та, по ок. 13 пунктирани яйцеклетки, всички оплодени, върнати по 6 на трети ден с добро качество според лекаря (делене на 4,6,8). На четвърти ден и при двата опита останалите ембриони спират развитието си. Направени са имунологични,  генетични изследвания, SDI тест, микроделеции на Y хромозомата- всички без отклонения.
И още един въпрос-хиперстимулацията влошава ли качеството на пунктираните яйцеклетки.
Благодаря Ви!       

Здравейте,
нека уточним, че 4-клетъчния стадий на развитие е характерен за ембриони 2-ри ден или 48 часа след пункцията, т.е. при наличие на 4-ри клетъчни ембриони на 3-ти ден (72 часа) от пункцията по-скоро говорим за ембриони, които са стопирали развитието си.
Качеството на аспирираните яйцеклетки зависи от редица фактори – възраст, базално ниво на FSH, тип на използвания протокол за стимулация и др. Съществуват различни мнения по този въпрос, но според повечето то тях, хиперстимулацията по-скоро не оказва негативно влияние върху качеството на яйцеклетките.
http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=16198456
Поздрави,
Д-р Тачева 
*
Здравейте д-р Тачева,благодаря за отделеното време и съпричастност.Предстой ми първи опит икси с биопсия на тестиса.Диагнозата на съпруга ми е азооспермия,има операция на ваикоцеле,хормони в норма.Въпроса ми е необходими ли са генетични и имунологични изследвания/какви по точно/ и какво още можем да направим предварително за да увеличим шанса?Бъдете здрава!
Здравейте,
Препоръчителна е консултация с генетик, като необходимите генетични изследвания включват кариотипизиране и микроделеции на У хромозомата, както и мутации в CFTR-гена.
Успех!
*

    naha

  • *****
  • 1474
  • За всяко нещо си има Време, Път и Надежда!
Чак сега виждам темата  :D. Помоща Ви ще бъде безценна тук. :bighug:
Хиперстимулация и Лекарства
« Отговор #56 -: Май 06, 2007, 10:21:50 am »
Здравейте Д-р Тачева

моля за вашето мнение

имам Хиперстимулация и ми предписаха Spironolactone за отводняване

до колко може да навреди на ембрионите ( 1 седмица след трансфера)

Благодаря предварително

*
Re: Хиперстимулация и Лекарства
« Отговор #57 -: Май 06, 2007, 18:53:41 pm »
Здравейте Д-р Тачева

моля за вашето мнение

имам Хиперстимулация и ми предписаха Spironolactone за отводняване

до колко може да навреди на ембрионите ( 1 седмица след трансфера)

Благодаря предварително

Здравейте,
Spironolactone не е най-подходящия препарат при риск от овариален хиперстимулационен синдром и евентуална бременност. Най-добре е този въпрос да го обсъдите с Вашия лекуващ лекар.
Успех,
Д-р Тачева
Благодаря Ви за отговора Д-р Тачева

може ли да ми кажете какво се прилага в такива случаи като моя?

моя лекар не е в България и като прочетох в листовката
че Спиронолактона води до увреждане на плода доста се изплаших
защото го взимах около 4-5 дни

С уважение
Мария


*
  Уважаема д-р Тачева,
Трогната съм от усилията и съпричастността, които проявявате!
Въпросът ми е следният: Първото ми Ин-витро беше неуспешно. На 29 години съм, с хормони в норма, следена овулация, нормален цикъл, яйчникова дейност и нормална спермограма /на мъжа:)/, лапароскопски отстранени тръби поради двустранен хидросалпингс. Ин-витрото протече след стимулация с Примолут-нор, Декапептил и Меногон, с пункция на 10 ден от началото на стимулацията, с 9 извадени яйцеклетки. ЕТ беше 3 денонощия и 6 часа след часа на пункцията. Върнаха ми 5 /изписани в протокола като 4+1 (8,8,6,6) ембриона с обяснението, че не стават за замразяване, защото са твърде дефрагментирани.
   Бихте ли ми обяснили какви могат да бъдат евентуалните причини за дефрагментирането? Както пишете по-горе, дефрагментацията е признак и за ненастъпване на бременност, с някои изключения. Възможно ли е времевият фактор /т.е. - времето на трансфер/ да е от значение, освен останалите такива?
   Благодаря Ви за помощта и грижата! С уважение!