0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте д-р.Тачева! Благодарим ви много за отзивчивостта, която проявявате. Бих искала, като специалист в областта, да ви питам - ако размразени ембриони, с добро качество, тръгнат да се делят, % успеваемост същият ли е както за самата процедура, или тези ембриони има по-голяма вероятност  да загинат при ембриотрансфера? Благодаря ви предварително.
*
Благодаря Ви за отговора Д-р Тачева

може ли да ми кажете какво се прилага в такива случаи като моя?

моя лекар не е в България и като прочетох в листовката
че Спиронолактона води до увреждане на плода доста се изплаших
защото го взимах около 4-5 дни

С уважение
Мария


Здравейте,
Смятам, че по-коректен отговор ще получите, ако зададете въпроса си в консултантската тема на Д-р Стаменов и Д-р Персенска. Все пак аз съм ембриолог и имам само наблюдения, а поставянето на подобна диагноза като овариален хиперстимулационен синдром и лечението се извършва само от акушер-гинеколози.
Успех,
Д-р Тачева
*
  Уважаема д-р Тачева,
Трогната съм от усилията и съпричастността, които проявявате!
Въпросът ми е следният: Първото ми Ин-витро беше неуспешно. На 29 години съм, с хормони в норма, следена овулация, нормален цикъл, яйчникова дейност и нормална спермограма /на мъжа:)/, лапароскопски отстранени тръби поради двустранен хидросалпингс. Ин-витрото протече след стимулация с Примолут-нор, Декапептил и Меногон, с пункция на 10 ден от началото на стимулацията, с 9 извадени яйцеклетки. ЕТ беше 3 денонощия и 6 часа след часа на пункцията. Върнаха ми 5 /изписани в протокола като 4+1 (8,8,6,6) ембриона с обяснението, че не стават за замразяване, защото са твърде дефрагментирани.
   Бихте ли ми обяснили какви могат да бъдат евентуалните причини за дефрагментирането? Както пишете по-горе, дефрагментацията е признак и за ненастъпване на бременност, с някои изключения. Възможно ли е времевият фактор /т.е. - времето на трансфер/ да е от значение, освен останалите такива?
   Благодаря Ви за помощта и грижата! С уважение!
Здравейте,
Фрагментацията е един от най-важните параметри при оценяване жизнеността на ембрионите. Причините за появата на фрагменти могат да бъдат различни – състав на средата и условия за култивиране на ембрионите, рН, температура и др., някои автори посочват като евентуални причини и възрастта на жената, тип на стимулационния протокол, наличие на хиперстимулация. Не бих казала, че времето на ембриотрансфера е от значение за присъствието на фрагменти. При наличие на > 15% фрагменти може да се приложи т.нар. микрохирургично отстраняване на фрагментите – представалява аспирирането им през отвор в zona pellucida. 
Поздрави,
Д-р Тачева
*
Здравейте д-р.Тачева! Благодарим ви много за отзивчивостта, която проявявате. Бих искала, като специалист в областта, да ви питам - ако размразени ембриони, с добро качество, тръгнат да се делят, % успеваемост същият ли е както за самата процедура, или тези ембриони има по-голяма вероятност  да загинат при ембриотрансфера? Благодаря ви предварително.
Здравейте Еverton,
успеваемостта при ин витро процедурата зависи не само от качеството на трансферираните ембриони, от голямо значение са и редица други фактори. Но ако се концентрираме само върху качеството на размразените ембриони – при пълно възстановяване  и последващо делене на ембрионите - успеваемостта е подобна.
Успех при процедурата!
Д-р Тачева
*
Здравейте Д-р Тачева!
 Благодаря ви за проявеното внимание, то значи много за нас!
Искам да ви попитам има ли връзка м/у  % нa дефрагментация при SDI-теста и % на фрагментите при култивиране на ембриона? Ние сме с 3 неуспешни иксита. Възможно ли е лошите показатели на мъжа ми да са причина за високият % фрагменти на нашите ембриони? Благодаря!
Доктор Тачева, здравейте!  Благодаря Ви от сърце за времето и енергията, които ни отделяте. 

В друга част от форума започна дискусия за рисковете от малформации при ИКСИ, дали са по-високи отколкото при естествено настъпваща бременност.  В тази връзка някъде прочетох, че рискът от малформации при ИКСИ е по-голям, когато се използват сперматозоиди отделени в еякулат, отколкото при такива, добити чрез MESA или TESA.  Бихте ми могла да коментирате това, или по-скоро е вероятно да съм попаднала на некоректна публикация.  Благодаря предварително.
*
Уважаема д-р Тачева!
Предстои ни първи опит ICSI поради мъжки фактор (запушени семепроводни каналчета). По предписание на андролога, трябва да е по метода MESA. При пробна биопсия се установи, че имаме спермогенеза. Доколкото разбрах при този метод на аспирация на сперматозоиди се "извлича" по-голямо количество и по-подвижни сперматозоиди в сравнение с другите методи. Въпросът ми е извършва ли се тази манипулация(MESA) във вашата клиника, тъй като смятаме да правим опита там.
Благодаря Ви за вниманието  :)
"Всеки от нас се ражда, защото преди това Бог го е обикнал, оценил, видял е смисъл в това и той да стане част от мирозданието"

Митрополит Антоний Сурожки
Здравейте д-р Тачева. От SDI теста се разбра, че сперматозоидите с фрагментирана ДНК са 33.3%.Верно ли е според вас, че сперматозоиди с такъв процент на дефрагметация, създават ембрион, който е практически невъзможно да се развива. Имаме две неуспешни ИКСИ, като са върнати по три ембриона на трети ден, разделени на 7,и според екипа ембрионите са перфектни. Благодаря ви за отговора.
*
Здравейте Д-р Тачева!
 Благодаря ви за проявеното внимание, то значи много за нас!
Искам да ви попитам има ли връзка м/у  % нa дефрагментация при SDI-теста и % на фрагментите при култивиране на ембриона? Ние сме с 3 неуспешни иксита. Възможно ли е лошите показатели на мъжа ми да са причина за високият % фрагменти на нашите ембриони? Благодаря!
Здравейте Faith,
За съжаление, все още не са установени причините, както и самия механизъм на фрагментацията на ембрионите. Съществуват няколко хипотези, но нито една все още не е доказана. В един предишен отговор съм дала някои от вероятните причини за появата на фрагменти, като разбира се не може да бъде отречена и връзката между качеството на сперматозоидите и качеството на ембрионите. Трябва да имате предвид, че резултатите от  SDIA теста в много случаи не са константна величина и могат да се третират успешно със следната терапия:  Pycnogenol 200mg/ ден, L-Carnitine 3 gr/ ден, Аcetyl carnitine 500mg/ ден, Vitamin C 1,000mg/ден и Vitamin E 800IU /ден) с продължителност 6-8 седмици.
Желая Ви късмет и вярвам, че следващата Ви процедура ще бъде успешна!
Д-р Тачева
*
Доктор Тачева, здравейте!  Благодаря Ви от сърце за времето и енергията, които ни отделяте. 

В друга част от форума започна дискусия за рисковете от малформации при ИКСИ, дали са по-високи отколкото при естествено настъпваща бременност.  В тази връзка някъде прочетох, че рискът от малформации при ИКСИ е по-голям, когато се използват сперматозоиди отделени в еякулат, отколкото при такива, добити чрез MESA или TESA.  Бихте ми могла да коментирате това, или по-скоро е вероятно да съм попаднала на некоректна публикация.  Благодаря предварително.
Здравейте Принцеска,
Процентът на малформации при деца родени след ICSI процедура е подобен на този за естествената популация. Предполагате ли, че ако рискът от малформации беше висок, ще бъде разрешено да се използва този метод в цял свят? Аз мисля, че не... Процедурите  MESA, TESA, ТЕSE, PESA са разработени върху основата на ICSI за мъже с Azoospermia (липса на сперматозоиди в еякулата). В някои случаи, при тежки форми на Olygoasthenoteratozoospermia и Azoospermia, дори се препоръчва преимплантационна генетична диагностика (PGD) и/или изследване на процеса мейоза в сперматогенезата, с цел да бъдат избегнати вродени аномалии - http://www.ivf.bg/?p=640 
Поздрави,
Д-р Тачева
*
Уважаема д-р Тачева!
Предстои ни първи опит ICSI поради мъжки фактор (запушени семепроводни каналчета). По предписание на андролога, трябва да е по метода MESA. При пробна биопсия се установи, че имаме спермогенеза. Доколкото разбрах при този метод на аспирация на сперматозоиди се "извлича" по-голямо количество и по-подвижни сперматозоиди в сравнение с другите методи. Въпросът ми е извършва ли се тази манипулация(MESA) във вашата клиника, тъй като смятаме да правим опита там.
Благодаря Ви за вниманието  :)
Здравейте graco,
В нашата клиника се практикува  MESA. Останала информация е вярна. Успех!
Д-р Тачева
*
Здравейте д-р Тачева. От SDI теста се разбра, че сперматозоидите с фрагментирана ДНК са 33.3%.Верно ли е според вас, че сперматозоиди с такъв процент на дефрагметация, създават ембрион, който е практически невъзможно да се развива. Имаме две неуспешни ИКСИ, като са върнати по три ембриона на трети ден, разделени на 7,и според екипа ембрионите са перфектни. Благодаря ви за отговора.
Здравейте Kotkata,
резултатите от SDIА теста се отчитат въз основа на т.нар. DFI (ДНК фрагментационен индекс), като за абнормална стойност се счита стойността на DFI < 30. От въпроса Ви не става ясно дали при вашето изследване DFI = 33.3%. Твърди се, че при абнормални стойности на този тест, шансът за реализиране на бременност е намален 2 пъти при жени под 33 години и 3-4 пъти – при жени над 35 годишна възраст. Възможно е да се приложи терапия с антиоксиданти, която да подобри стойностите от  SDIА теста при мъже с абнормални резултати.
Поздрави,
Д-р Тачева
*

    naha

  • *****
  • 1474
  • За всяко нещо си има Време, Път и Надежда!
Д-р Тачева, много често се споменава, че хиперстимулацията помага за закрепването на ембрионите. В действителност така ли е?

                                               С уважение: Надежда :flower:
Здравейте д-р Тачева,благодаря ви предварително за отделеното време и внимание.Предстой ни първи опит икси и до колкото разбрах по метода- теса.Това е резултат от биопсия от 2005г:Епидиум с изразена интерстициална фиброза.Единични сперматозоиди само в някой от каналите на епидидима.Тестис със запазена сперматогенеза.Моля кажете ми вашето мнение,какво означава това,необходима ли е втора биопсия и теса ли е най- подходяща за нас?
*
Здравейте д-р Тачева!
Моят въпрос е: Колко трябва да е оптималния размер на маточната лигавица за успешно закрепване на ембрионите след трансфер?
*
Д-р Тачева, много често се споменава, че хиперстимулацията помага за закрепването на ембрионите. В действителност така ли е?

                                               С уважение: Надежда :flower:
Здравей Надежда,
Успеваемостта при тези случаи зависи от вида и степента на хиперстимулационния синдром.
Поздрави,
Д-р Тачева
*
Здравейте д-р Тачева,благодаря ви предварително за отделеното време и внимание.Предстой ни първи опит икси и до колкото разбрах по метода- теса.Това е резултат от биопсия от 2005г:Епидиум с изразена интерстициална фиброза.Единични сперматозоиди само в някой от каналите на епидидима.Тестис със запазена сперматогенеза.Моля кажете ми вашето мнение,какво означава това,необходима ли е втора биопсия и теса ли е най- подходяща за нас?
Здравейте,
Въз основа на данните от хистологията, най-подходящата процедура във вашия случай е изолирането на сперматозоиди от тестикуларна тъкан. Вашият андролог ще прецени дали  процедурата ще бъде ТЕSE или TESA.
Успех!
Д-р Тачева
*
Здравейте д-р Тачева!
Моят въпрос е: Колко трябва да е оптималния размер на маточната лигавица за успешно закрепване на ембрионите след трансфер?
Здравейте,
Отговорът на Вашия въпрос е: между 6 и 14 mm.
И тук искам да помоля и модераторите, и момичетата, които имат въпроси, ако е възможно въпросите от клиничен характер да бъдат задавани в темата на Д-р Стаменов и Д-р Персенска, а тук да се ограничим само в областта на ембриологията.
Благодаря,
Д-р Тачева
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Д-р Тачева, разбирам мнението ви, но има момичета, които държат на вас и вашето мнение и затова задават някои въпроси на вас.
И не знам как бихме могли да ограничим този процес. :oops:
*
Здравейте д-р Тачева,

какво означават съкращенията:4АА и 4АB+ при определяне качеството на ембрионите?

Благодаря