0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #240 -: Декември 17, 2012, 17:01:09 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
бременна в 27 седмица съм. След тест за гестационен диабет излезе че имам такъв.
Кръвната захар е 5,3, след 60мин е 9,5, а след 12 е 8,5.
Назначиха ми диета и проследяване на кръвната захар с глюкомер.
Въпроса ми всъщност е ГД дали е показание за секцио или ако няма други причини бих могла да се надявам за нормално раждане/то всичкото е нормално, но не знам как е подходящо да го нарека  :oops:/
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #241 -: Декември 18, 2012, 10:01:28 am »
Здравейте д-р Даскалова,имам следният въпрос към вас:Днес бях на преглед казаха че главата на бебето вече е слязла в канала.Още отпреди две седмици ми казаха че е слязло надолу,а сега главата му била вече в канала.Какво означава това?До колко дни горе-долу може да родя?От две седмици пия Магнерич за контракциите защото ми казаха че без него няма да издържа и 10 дни а още бях в осми месец.До коя седмица мога да продължа да ги пия или като е слязло няма смисъл и няма да спра раждането дори и да пия лекарствата?Искам да родя поне след две седмици,началото на 2013г. Първото си дете родих 17 дни преди термин ако това има значение за последваща бременност.Какво още освен лекарствата мога да предприема за да го задържа още малко?

Това означава, че бебето заема нормалната позиция за раждане. Позицията на предлежащата част /главата/ не може да предскаже кога ще започне раждане. Лекарствата могат да се приемат до края на бременността, разбира се, докато каже твоят наблюдаващ те лекар.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #242 -: Декември 21, 2012, 20:54:15 pm »
Здравейте д-р Даскалова, на 27г съм и преди седмица преживях за 3ти път загубата на така желаната бременност. Първите 2 бременности бяха прекъснати в 18г.с. заради пукане на около плодните води, третата беше прекъсната по същата причина, но в 15г.с. В Шейново така и не си направиха труда да разберат от къде е проблема, казваха просто инфекция..., сега реших да отида в Майчин дом, там останаха потресени от факта, че не е установена причината за пукането на мехура. Вече не знам към кого да се обърна и къде да търся специалисти. От МД ми препоръчаха генетични изследвания /MTHFR, FV, PAI и портромбинов ген и януари, чакам резултатите/, много се надявам да открият причината. Имаха и предположение че проблема може да е от шийката, но и 3те пъти трябваше да се предизвикат контракции и разкритие за да може да плода да излезе сам. Дали има лечение за този проблем и какъв е шанса за успешна бременност. Вече не знам какво да правя и къде да отида. Благодаря предварително.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #243 -: Януари 03, 2013, 23:44:03 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
бременна в 27 седмица съм. След тест за гестационен диабет излезе че имам такъв.
Кръвната захар е 5,3, след 60мин е 9,5, а след 12 е 8,5.
Назначиха ми диета и проследяване на кръвната захар с глюкомер.
Въпроса ми всъщност е ГД дали е показание за секцио или ако няма други причини бих могла да се надявам за нормално раждане/то всичкото е нормално, но не знам как е подходящо да го нарека  :oops:/


Гестационният диабет е доста често и силно подценявано у нас усложнение по време на бременност. Лично за мен самото наличие на гестационен диабет е показание за оперативно родоразрешение, макар това да не е прието от българската акушерска школа. Раждането по естествен път крие рискове както за бременната жена, така и за бебето, затова трябва внимателно да се прецени начина на раждане, макар да не е абсолютно наложително да се ражда по оперативен път. Прочети тази статия, вярвам ще намериш отговори на въпросите си - Гестационен диабет - първа част и Гестационен диабет - втора част.

Успешна бременност до края! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #244 -: Януари 03, 2013, 23:52:20 pm »
Здравейте д-р Даскалова, на 27г съм и преди седмица преживях за 3ти път загубата на така желаната бременност. Първите 2 бременности бяха прекъснати в 18г.с. заради пукане на около плодните води, третата беше прекъсната по същата причина, но в 15г.с. В Шейново така и не си направиха труда да разберат от къде е проблема, казваха просто инфекция..., сега реших да отида в Майчин дом, там останаха потресени от факта, че не е установена причината за пукането на мехура. Вече не знам към кого да се обърна и къде да търся специалисти. От МД ми препоръчаха генетични изследвания /MTHFR, FV, PAI и портромбинов ген и януари, чакам резултатите/, много се надявам да открият причината. Имаха и предположение че проблема може да е от шийката, но и 3те пъти трябваше да се предизвикат контракции и разкритие за да може да плода да излезе сам. Дали има лечение за този проблем и какъв е шанса за успешна бременност. Вече не знам какво да правя и къде да отида. Благодаря предварително.

Наистина е много неприятно това, през което преминаваш, загубата на бременност в такъв късен срок е много вероятно да се дължи на споменатите причини, които трябва да се търсят активно преди и по време на бременност. За съжаление, понякога възможностите на медицинската наука са ограничени, а н България още повече заради трудностите в океана от бедно здравеопазване да провеждаме специализирани, т.е. скъпи тестове.

Една част от инфекциозните причинители могат да бъдат изследвани преди бременност, както и по време на следваща бременност. Виж тук какво препоръчваме като стандартен пакет - Антенатални грижи. Също така от полза ще ти е статията Повтарящи се спонтанни аборти. Но най-вече имаш нужда от специалист по рискова и патологична бременност, който да се грижи за тебе, да те насочва, да ти назначава изследвания, да ги интерпретира и да доведе следващата ти бременност да успешен край, което искрено ти пожелавам.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #245 -: Януари 04, 2013, 15:18:09 pm »
zdr d-r Daskalova na 25 godini sam i sam bremenna v 17 sedmica ot sutrinta me boli nqkak si stranno korema ot lqvo do sega nikoga ne me e bolql po tozi nachin bolkata e samo v lqvo i samo v edno opredeleno mqsto posavetvaiteme molq vi da ticham li na lekar ili da izchakam az jiveq v chujbina i e dosta slojno sas zapisvaneto na chas ako reha da otida dnes na lekar trqbva do hodq do spehnoto az imam zapisan chas pri moq ginekolog za 14 qnuari dosta sam pritesnena bolkata ne e silna no se usehta i sam mn pritesnena. Blagodarq vi predvaritelno.

Моля пишете на кирилица, ако нямате инсталирана ползвайте кредор - бел. мод
« Последна редакция: Януари 04, 2013, 20:37:46 pm от magi_st »
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #246 -: Януари 04, 2013, 19:53:04 pm »
monid, не съм доктор Даскалова, но мога да кажа със сигурност, че никой лекар не може да ти постави диагноза и да ти даде съвет в интернет форум дали да отидеш на преглед.

Ако си обезпокоена, отивай още сега, пък макар и в спешното отделение. Дано притесненията ти се окажат напразни и всичко е наред.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #247 -: Януари 07, 2013, 22:36:47 pm »
zdr d-r Daskalova na 25 godini sam i sam bremenna v 17 sedmica ot sutrinta me boli nqkak si stranno korema ot lqvo do sega nikoga ne me e bolql po tozi nachin bolkata e samo v lqvo i samo v edno opredeleno mqsto posavetvaiteme molq vi da ticham li na lekar ili da izchakam az jiveq v chujbina i e dosta slojno sas zapisvaneto na chas ako reha da otida dnes na lekar trqbva do hodq do spehnoto az imam zapisan chas pri moq ginekolog za 14 qnuari dosta sam pritesnena bolkata ne e silna no se usehta i sam mn pritesnena. Blagodarq vi predvaritelno.

Моля пишете на кирилица, ако нямате инсталирана ползвайте кредор - бел. мод

Болките по време на бременност могат да варират от обичайно неразположение по време на бременност до заплашваш аборт, бъбречен проблем, възпалено черво и т.н. Разбирам, че в чужбина достъпа до лекар не е толкова лесен като в България, за съжаление обаче не мога да те посъветвам нищо конкретно през мрежата. Пожелавам ти да не е сероизен проблем, но иди на лекар.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #248 -: Януари 08, 2013, 13:57:31 pm »
Здравейте ,Д-р Даскалова!Да ви е честита новата 2013 година и нека бъде изпълнена с много здраве,любов и спокойствие!Благодаря Ви че ви има и помагате! Аз съм на 26,живея в чужбина и съм бременна в 20 г.с. Преди 2 седмици на ултразвуков преглед докторът откри че бебчо е с ехогенни черва,което било маркер за Даун....от тогава не спирам да мисля за това-успокоява ме това,че всичко друго си му е ок бебчо-отговаря си на седмиците,на ранния скриннг резултатите за риск на Даун бяха много добри,но сега тези ехогенни черва :? Според док. има вероятност бебето да е погълнало кръв и от това червата на бебчо да изглеждат така(имах 2 големи кръвоизлива в 13 и 15 г.с.-ниска плацента-отлепване),но няма как да сме сигурни!Въпросът ми е ако наистина бебчо е погълнал кръв-до кога червата ще са така-до края ли?Според вас нужно ли е да правя амниоцентеза в този случай,ако няма други маркери? Утрем на 2-ра ФМ и наистина се надявам всичко да е ок! Благодаря Ви
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #249 -: Януари 08, 2013, 22:28:38 pm »
Причините за хиперехогенни черва са много и с различна прогноза. Обичайно тази находка преди 20 г.с. изчезва в по-късните срокове на бременността.

Наистина, освен маркер за хромозомни аномалии /тризомия на Даун, по-рядко на Едуардс и Патау/, синдром на Търнер и триплоидия, един от механизмите на получаването им е вътреамниална хеморагия /кървене/, при което бебето поглъща част от кръвта, тя се съсирва в червата му и дава този хиперехогенен вид. Това състояние рядко трае повече от няколко седмици и, разбира се, е с отлична прогноза.

Освен за изброените причини трябва да се мисли и за други аномалии, като чревна атрезия /напр. дуоденална/, болест на Хиршпрунг, кистозна фиброза, олигохидрамнион, ретардация на плода, както и инфекции с цитомегаловирус, токсоплазма и парвовирус В19. Също така има съобщена връзка с някои заболявания на майката, примерно системен лупус еритематодес.

Какво ще е поведението трябва да прецени специалистът по фетална медицина, като стандартните препоръки са да се търсят други ултразвукови маркери за структурни аномалии, свързани с анеуплоидии, да се направят тестовете за инфекциозни причинители, да се направи консултация с генетик за генеалогичен анализ и евентуално да се мисли за инвазивна пренатална диагностика /амниоцентеза/, но само в случаите на повече от един маркер или фамилна обремененост.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #250 -: Януари 09, 2013, 12:31:27 pm »
Причините за хиперехогенни черва са много и с различна прогноза. Обичайно тази находка преди 20 г.с. изчезва в по-късните срокове на бременността.

Наистина, освен маркер за хромозомни аномалии /тризомия на Даун, по-рядко на Едуардс и Патау/, синдром на Търнер и триплоидия, един от механизмите на получаването им е вътреамниална хеморагия /кървене/, при което бебето поглъща част от кръвта, тя се съсирва в червата му и дава този хиперехогенен вид. Това състояние рядко трае повече от няколко седмици и, разбира се, е с отлична прогноза.

Освен за изброените причини трябва да се мисли и за други аномалии, като чревна атрезия /напр. дуоденална/, болест на Хиршпрунг, кистозна фиброза, олигохидрамнион, ретардация на плода, както и инфекции с цитомегаловирус, токсоплазма и парвовирус В19. Също така има съобщена връзка с някои заболявания на майката, примерно системен лупус еритематодес.

Какво ще е поведението трябва да прецени специалистът по фетална медицина, като стандартните препоръки са да се търсят други ултразвукови маркери за структурни аномалии, свързани с анеуплоидии, да се направят тестовете за инфекциозни причинители, да се направи консултация с генетик за генеалогичен анализ и евентуално да се мисли за инвазивна пренатална диагностика /амниоцентеза/, но само в случаите на повече от един маркер или фамилна обремененост.

Благодаря Ви от сърце!!!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #251 -: Януари 13, 2013, 19:46:28 pm »
Добър вечер Д-р Даскалова ! Първият ви пост е страхотен . Радвам се че в България има лекари които работят с главата и слушат сърцето си комплименти.
Моите въпроси са относно преждевременното раждане .
Може ли да се получи преждевременно раждане след 22г.с ако има хидросалпингс ?
Чрез колпоскопия може ли да се докаже цервикална недостатъчност без наличие на бременност ?
Кои са инфекциите които могат да доведат до преждевременно раждане които не засягат Женската полова система ?
Какви изследвания трябва да се направят за да се избегне случилото да се повтори ?
Благодаря предварително и успешна нова седмица !
« Последна редакция: Януари 13, 2013, 19:48:37 pm от alemariya »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #252 -: Януари 15, 2013, 23:14:43 pm »
Добър вечер Д-р Даскалова ! Първият ви пост е страхотен . Радвам се че в България има лекари които работят с главата и слушат сърцето си комплименти.
Моите въпроси са относно преждевременното раждане .
Може ли да се получи преждевременно раждане след 22г.с ако има хидросалпингс ?
Чрез колпоскопия може ли да се докаже цервикална недостатъчност без наличие на бременност ?
Кои са инфекциите които могат да доведат до преждевременно раждане които не засягат Женската полова система ?
Какви изследвания трябва да се направят за да се избегне случилото да се повтори ?
Благодаря предварително и успешна нова седмица !

Благодаря за добрите думи, alemariya!

Въпросите ти са много задълбочени и сложни за отговор с няколко думи.
1. Причините за преждевременно раждане са много и различни и сред тях не е наличието на хидросалтингс. Голяма част от рисковете са изброени в статията Преждевременно раждане - определение, рискове.

2. Цервикалната недостатъчност е проблем, който се развива по време на бременност, но в периодите извън бременност също може да се прави оценка на маточната шийка с цел да се прецени дали има нужда от някаква механична подкрепа /серклаж, песар, пластика/. Това особено се препоръчва при предходна хирургия върху маточната шийка /конизация, травма/, като колпоскопският метод за оценка е опционален, т.е. само при нужда, а не задължителен.

3. До преждевременно раждане могат да доведат инфекции на пикочната система /цистит, пиелонефрит, както и безсимптомна бактериурия/, инфекции на зъбите и венците, както и всяка друга обща инфекция, която предизвиква висока температура.

4. Преждевременното раждане е проблем на световната медицина и въпреки усилията процентът на преждевременни раждания не намалява дори в онези страни, които даваме за пример в здравно отношение. В статията Преждевременно раждане - изследвания, профилактика можеш да видиш какви мерки предлагаме.

Моля те да приемеш съвета ми само общообразователно, защото при всяка бременност подходът трябва да е индивидуален.

Успех при следващата бременност! :)
       


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #253 -: Януари 16, 2013, 18:06:48 pm »
Здравейте д-р Даскалова, бременна съм в 23г.с. и имам запек и хемороиди, казват че при бременност е нормално, но е ужасно! Въпроса ми е следния, АГ ми предписа ЦИКАТРИДИНА 10 супозитории за хемороиди и фисури, това което ме притеснява е че съдържа Алое Вера, а до колкото ми е известно не е желателно да се използва при бременност? Моля Ви дайте ми съвет дали мога да използвам това лекарство??? Благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #254 -: Януари 18, 2013, 11:56:20 am »
Здравейте д-р Даскалова, бременна съм в 23г.с. и имам запек и хемороиди, казват че при бременност е нормално, но е ужасно! Въпроса ми е следния, АГ ми предписа ЦИКАТРИДИНА 10 супозитории за хемороиди и фисури, това което ме притеснява е че съдържа Алое Вера, а до колкото ми е известно не е желателно да се използва при бременност? Моля Ви дайте ми съвет дали мога да използвам това лекарство??? Благодаря!

Не мога да давам съвети за лечение или за отказ от лечение. Лично аз не смятам, че има проблем да се ползва този препарат по време на бременност, но ако имаш притеснения, сподели ги с твоя лекар. Хемороидите са много неприятно усложнение на бременността и не бива да се оставят без лечение.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #255 -: Януари 18, 2013, 13:58:20 pm »
Благодаря Ви д-р Даскалова, ще пробвам да видя дали ще имам някакво облекчение! Исках още едно лекарско мнение, мен ме е страх най-много да не навреди нещо на бебчо, но и тия хемороиди са много коварни и едва ли ще минат от само себе си.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #256 -: Януари 22, 2013, 10:28:37 am »
Здравейтее д-р Даскалова. Преди време ви писах, че ми откриха бетахемолитичен стрептокок в микробиологично изследване. Тогава имах съмнение за коректността на изследването, но направих ДНК тест и се потвърди. Последва курс на лечение с Амоксиклав за 10 дни. За съжаление на контролната микробиология миналата седмица, резултатът е масово колонизация на тази бактерия. Предписаха ми зинат за 10 дни, гиназол и флуомизин. Проблемът е, че живот и здраве след 2 седмици ми предстои раждане и вероятно няма да има време за контролна микробиология. Лекарят ми каза, че ще ми сложат 2 часа преди секциото антибиотик венозно, но въпреки всичко съм притеснена за бебето. Има ли още нещо, което бих могла да направя според Вас, за да предпазя бебето?
<br />[link=http:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #257 -: Януари 23, 2013, 15:33:57 pm »
Нищо друго не е нужно. Успех на операцията! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #258 -: Януари 26, 2013, 17:34:02 pm »
Здравейте д-р Даскалова.На 26год.съм имам два аборта.Единя кухо яйце,вторият сопнатанен и двата завършиха в 5-6г.с. и не се видя ембриом.След всички изследвания който направих,единственото което не е в норма е Хомозиготен носител DID за АCE.Сега пия аспирин протект,омега3.Въпроса ми е мислите ли,че това е достатачно и какъв е шанса да имам успешна бременност?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #259 -: Февруари 04, 2013, 23:55:23 pm »
Здравейте д-р Даскалова.На 26год.съм имам два аборта.Единя кухо яйце,вторият сопнатанен и двата завършиха в 5-6г.с. и не се видя ембриом.След всички изследвания който направих,единственото което не е в норма е Хомозиготен носител DID за АCE.Сега пия аспирин протект,омега3.Въпроса ми е мислите ли,че това е достатачно и какъв е шанса да имам успешна бременност?

Няма как да преценя дали това е достатъчно, тъй като не зная какви изследвания са ви били назначени /на тебе и на партньора ти/. Причините за неуспешно приключилите бременности могат да са много и различни, затова може би ще ти е полезна статията Повтарящи се спонтанни аборти.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу